PDA

View Full Version : Ασφάλεια μηχανής για μερικές μέρες



Shinigami Ryuk
23/08/2018, 21:52
Γεια σε όλους.

Έφτασε ο καιρός για τις καλοκαιρινές μου διακοπές και επιστρέφοντας στην μαμά πατρίδα σκεφτόμουν να παραλάβω τις πινακίδες απο την μοτοσυκλέτα και να την ασφαλίσω για τις 2 εβδομάδες που θα είμαι στην Ελλάδα,να δουλέψει λίγο και αυτο έρμο.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιος είναι ο μινιμουμ αριθμός ήμερων που μπορώ να κάνω ασφάλεια?
Επίσης έχω παραδώσει πινακίδες από τον Νοέμβρη του 2017.Θα πρέπει να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας του 2018 ή μόνο για τις ημέρες που το μηχανάκι θα κυκλοφορεί?

mangelasakis
23/08/2018, 22:51
Για την ασφάλεια νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες ασφαλιστικές οι οποίες κάνουν ασφάλεια και για έναν μήνα. Αλλιως 3μηνη.

Για τα τέλη κυκλοφορίας πληρώνεις για εναν μήνα τα 2/12 όλου του χρόνου , για 3 μήνες τα 4/12 . Για παραπάνω μήνες πληρώνεις τον αριθμό των μηνών που θέλεις να κάνεις την άρση κυκλοφορίας συν άλλους 2 μήνες. Δηλαδή έστω ότι Χ οι μήνες που θέλεις να κάνεις άρση ακινησίας (και Χ>3 αλλιώς ισχύει το παραπάνω) και Ψ τα συνολικά τέλη κυκλοφορίας όλου του χρόνου τότε το ποσό είναι = Ψ/12*(χ+2) .

typhoon
27/08/2018, 13:32
Ασφάλιση θα κάνεις κανονική 6 μηνο 3μηνο όσο βρεις δε σε νοιάζει. Όταν φύγεις, καταθέτεις πινακίδες κ με το χαρτί της κατάθεσης ζητάς από την ασφαλιστική να γίνει διακοπή συμβολαίου λόγω ότι η μοτό αποσύρεται από τη κυκλοφορία. Οπότε σου γυρνάνε πίσω τα λεφτά σου πλην των δεδουλευμενων ασφαλίστρων. Για τα τέλη όπως λέει ο από πάνω

Shinigami Ryuk
27/08/2018, 23:26
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας.Καπου βρηκα μια ασφαλιστικη που παρεχει καλυψη οσες μερες θελεις.θα το ερευνησω και θα πω