PDA

View Full Version : Να σας πω μια σαχλαμάρα που έκανα να γελάσουμε…



thePrince
24/08/2018, 16:58
Πήγα διακοπές με την Multistrada (1000DS, έκλεισε 12 χρόνια στα χέρια μου) μου φέτος — έβαλα την γυναίκα τα παιδιά και τον παππού στο αυτοκίνητο και πήγαμε παρέα, 180 χιλιόμετρα δρόμο, μην φανταστείτε Βόρειο Ακρωτήριο… Στην εθνική, κύριος εγώ φυσικά — να δίνω το σωστό παράδειγμα στα παιδάκια παρόλο ποου πιάστηκε ο πισινός μου με 100-120 χλμ / ώ. Τέλος πάντων, επιστρέφουμε Αθήνα από Αρκίτσα σήμερα, πετυχαίνω στα δεύτερα διόδια νομίζω 3 μπακούρηδες με ισάριθμες BMW φορτωμένες, με τον προβλεπόμενο εξοπλισμό όλοι, τριβάλιτσα, ενδοσυννενόηση, τους ζήλεψα, άμα μου έλεγαν πως είχαν οργώσει την Ευρώπη θα τους πίστευα. Φεύγω καθυστερημένα από τα διόδια για να τακτοποιήσω χαρτάκια και λεφτά, λέω να το ανοίξω λίγο να προλάβω την γυναίκα που έχει το άγχος (λες και οδηγάω πρώτη φορά, κοντά 50 χρονών άνθρωπος…), έχω μπροστά μου τον έναν από τους 3 με το BMW, αποφασίζω να τον τσιγκλίσω ότι και καλά θα προσπεράσω να δούμε πόσο πάει, δεν πρόκειται να με αφήσει εννοείται, βγάζω αριστερό φλας κοιτάει καθρέπτη πρέπει να γελάει κιόλας αλλά φυσικά το ανοίγει, απόλυτα προβλέψιμος… Στα 220 το κράνος μου κουνάει τρελά και μου κουνάει τα γυαλιά και δεν βλέπω και πολλά πράγματα, ο αριστερός μου καθρέπτης έχει θολώσει τελείως, το μπουφάν μου που έχω ανοίξει όλους τους αεραγωγούς φουσκώνει, μια τραγωδία, και βλέπω δεξιά το Honda μας, κόβω και μπαίνω στη θέση μου πίσω από το αμάξι της οικογένειας, ο άλλος -καλούς δρόμους να έχει- ελπίζω να μην συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς. Κάπου εκεί έχασα το εμπρός αριστερό καπάκι του φαίρινγκ που ο «μάστορας» είχε αφήσει ξεβίδωτο κι εγώ την πάτησα σαν αρχάριος και δεν το έλενξα, και με τις επικαλαμίδες που φοράω δεν κατάλαβα καν αν με χτύπησε την ώρα που το πήρε ο αέρας, καλά να πάθω, που θα πάει, άμα μεγαλώσω θα μάθω να μην εμπιστεύομαι τα μαστόρια… Ελπίζω να βρω κάποιο μεταχειρισμένο στο ebay γιατί για καινούργιο, δεν…

GiorgosLa
24/08/2018, 17:29
Απορία:
Από τι θόλωσε ο αριστερός καθρέφτης? Και γιατί μόνο ο αριστερός? :)

thePrince
24/08/2018, 17:38
Απορία:
Από τι θόλωσε ο αριστερός καθρέφτης? Και γιατί μόνο ο αριστερός? :)

Είναι χτυπημένος ο αριστερός και δεν είναι πλέον πολύ σταθερός — όχι πως ήταν ποτέ βράχος οι καθρέπτες του Multistrada αλλά τώρα έχει παραγίνει το κακό! Έχω μερικές μέρες άδεια, θα κάτσω να το μαζέψω το μηχανάκι, το αποφάσισα…

gior-gos
24/08/2018, 17:39
Απ τους κραδασμους. Που να ξερετε εσεις οι χονταιοι απ αυτα.. :lol:

thePrince
24/08/2018, 18:33
Απ τους κραδασμους. Που να ξερετε εσεις οι χονταιοι απ αυτα.. :lol:


:bawl:

πυξιδας990
24/08/2018, 19:00
κλασικο θεμα το αριστερο καπακι,θελει δεσιμο με δεματικο..

BLiTzER
24/08/2018, 19:48
Αφού δεν είχε λάδια η ιστορία, μια χαρά.

Antonis S
27/08/2018, 12:33
Αφού δεν είχε λάδια η ιστορία, τότε δεν.

Coyote.V
27/08/2018, 15:19
Αν γύρναγες πίσω θα το έβρισκες. Ακόμα εκεί μπορεί να είναι το καπάκι.

Billymuse
27/08/2018, 15:49
Η το πάτησε κάποιος απο τα bmw:look:

TsoliasGR
07/05/2019, 09:49
Απ τους κραδασμους. :lol:
Kαι είχα την εντυπωση οτι μονο οι harley ειχαν τοσους κραδασμους και το sym magic...που πεφτει απο το σταντ μοναχο του...

kordix
07/05/2019, 09:54
κλασικο θεμα το αριστερο καπακι,θελει δεσιμο με δεματικο..

Tίμοοοο :lol:

Σε φίλου 1000ds το καπάκι πέταξε στην εθνική πάνω από τα κεφαλια μας, αλλά το μαζέψαμε το κουμπωσαμε και το ασφαλίσαμε.

Άτακτο καπάκι...

Acacius
07/05/2019, 11:39
Tίμοοοο :lol:

Σε φίλου 1000ds το καπάκι πέταξε στην εθνική πάνω από τα κεφαλια μας, αλλά το μαζέψαμε το κουμπωσαμε και το ασφαλίσαμε.

Άτακτο καπάκι...

Αυτό είναι κομμάτι (pun intended) του ιταλικού χαρακτήρα που μας τα ζαλίζουν μερικοί;

kordix
07/05/2019, 12:27
Αυτό είναι κομμάτι (pun intended) του ιταλικού χαρακτήρα που μας τα ζαλίζουν μερικοί;

Κάτσε να μπει μα μας γράψει ο ίδιος δυο λόγια για τον ιταλικό χαρακτήρα, γιατί εγώ δεν ήμουν ποτέ ντουκατίστι :look:

headbanger
07/05/2019, 16:30
Απ τους κραδασμους. Που να ξερετε εσεις οι χονταιοι απ αυτα.. :lol:

τι να πουμε και μεις με τις χάρλευ για κραδασμούς χαχαχαχαχαχα

teogtp
07/05/2019, 17:04
τι να πουμε και μεις με τις χάρλευ για κραδασμούς χαχαχαχαχαχα

Μια χαρά σε βλέπω.
Αν είχες πρόβλημα θα έγραψες έτσι....
"ττττιιιιι ννναααα ππποοοουυυμμμεεε κκκαααιιι μμμεεειιιςςς μμμεεε τττιιιςςς χχχάααρλρλρλλρλρλεευ γιιια κραδδδδασμούςςςς χαχαχαχαχαχαχχχαααχχαααχαα"



:tooth:

kordix
08/05/2019, 14:03
Γυρνούσαμε από Ρουμανία με την παρέα και ψιχάλιζε ενώ δεν είχε σύννεφα.

Είχα τρελαθεί, είχε γεμίσει η ζελατίνα του κράνους στάμπες και δεν είχε ούτε ένα συννεφάκι. Όταν κάναμε στάση ειμασταν όλοι λαδωμένοι.

Δεν ήταν νερό τελικά ήταν λαδάκι και μαντέψτε από πια μηχανή το έσκασε :rolleyes::lol: ιό

TimosV
08/05/2019, 17:50
Κατ' αρχάς καλησπέρα.
Το καπάκι ήταν από δικό μου Multi1100. Δεν έχει αλλάξει τίποτε σε αυτό. Η βίδα είναι χωμένη δίπλα στη μπουκάλα και το ψυγείο λαδιού. Νομίζεις ότι το έχεις .. και σε κυνηγάει ο πίσω που έφαγε το καπάκι στο κεφάλι.
Όταν έφυγε, λίγο πριν την Αρκιτσα, νόμιζα ότι πέταγε ... γλάρος στην εθνική.
Κανένα πρόβλημα. Σταματήσαμε, το μαζέψαμε, λίγο tape και φύγαμε.
Το καπάκι ΑΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΤΟ
Τα άλλα είναι κακίες του kordix.

TimosV
08/05/2019, 17:52
Και φυσικά τα gs ήταν πίσω.

TimosV
08/05/2019, 17:58
Παρεμπιπτόντως, τον thePrince δεν τον γνωρίζω, αλλά είναι σα να γράφω εγώ.
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ. 51. ΠΑΙΔΙΑx2. Γυναίκα με Citroen εγώ.

Γελάσαμε παιδιά, να είστε καλά και πάντα με ..... tire-up.

TimosV
08/05/2019, 18:07
Όταν μας πέφτει κάτι στο κεφάλι λέμε "μας φτύνει ο Θεός". Πάντως όπως βλέπετε ΠΑΛΙ το μπεμβε ήταν πίσω.

Ξεβιδωσε το μαρκουτσι του ψυγείου λαδιού. Βέβαια δε φαίνεται με τέτοια ταχύτητα από που έφυγε καθώς. .. απλώνεται. Μετά το καρδιακό ❤ λίγο σφίξιμο και ΟΚ.

Στη Βουλγαριά αυτά. Τι να πουν τα χαρλευ για κραδασμούς? Σε μας είναι μεγάλη η ... μπιελα.

Πάντως το μόνα αξιόπιστα gs είναι του Κώστα το 1150. Τα 1200+ πάνε μόνο 20-20 και το βαν της οδικής από πίσω. Σε όλη την Ευρώπη είναι το ίδιο.

MAIK72
08/05/2019, 18:12
Μια χαρά σε βλέπω.
Αν είχες πρόβλημα θα έγραψες έτσι....
"ττττιιιιι ννναααα ππποοοουυυμμμεεε:a7: κκκαααιιι μμμεεειιιςςς μμμεεε τττιιιςςς χχχάααρλρ:a7:λρλλρλρλεευ γιιια κραδδδ:a7:δασμούςςςς χαχαχαχαχαχαχχχαααχχαααχαα"



:tooth:

:a7: :a7:



:bawl:

kordix
08/05/2019, 20:20
Και φυσικά τα gs ήταν πίσω.

Κατά βάθος τα αγαπάμε τα ντουκατι μπρε, τα παλιά ακόμα πιο πολύ. Δεν είναι τυχαίο που δε στο έχω ζητήσει βόλτα. Άστο καλύτερα:)

Δε μπορώ να σε φανταστώ πάντως με άλλη μηχανή.



Άστο με την αξιοπιστία των GS γιατί δεν θα βγάλουμε άκρη.

kordix
08/05/2019, 20:21
Και φυσικά τα gs ήταν πίσω.

Τέλειωνε το κάρβουνο ...

thanosgp
15/08/2019, 00:52
Δε θα καταλάβω ποτέ τον έλληνα που γκαζώνει την ώρα που τον προσπερνάνε!

:moutza: