PDA

View Full Version : Κάγκελα για 650



Bil
30/11/2005, 09:34
Αν και δεν μου πολυαρέσει το look της μοτοσυκλέτας με τα κάγκελα, επειδή απφάσισα να βάλω προβολάκια ομίχλης και δεν θέλω να τρυπήσω πουθενά πάνω στην μηχανή, αποφάσισα να βάλω κάγκελα που ούτως ή άλλως ήταν στον μακροπρόθεσμο σχεδιασμό για καμια στραβή και να στηρίξω εκεί πάνω τα προβολάκια τα οποία παρεπιμπτώντως είναι κουκλιά και βοηθάνε πολύ τη νύχτα, χώρια το εφε...:blush: :blush:
Μόλις δε τελειώσει και το έργο θα βάλω post με φωτογραφίες γιατί αν γίνει ετσι όπως το φαντάζομαι θα είναι κουκλί ;)

Στο θέμα μας όμως...
Από δικές σας εμπειρίες ποιά κάγκελα αξίζουν (με ενδιαφέρει να πιάνουν και τα πλαινά πλαστικά ,όχι μόνο κινητήρα) και πού κυμαίνονται οι τιμές τους ;

Reignman
30/11/2005, 10:00
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,
τα μόνα που καλύπτουν και πλαστικά
είναι τα Givi. Με έχουν ήδη σώσει μια
φορά μετά από κλείσιμο του stand.
Τιμή δυστυχώς δεν θυμάμαι...
Νομίζω τα είχα πάρει κάτι
παραπάνω από 100 Ευρώ...

athandim
30/11/2005, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος,
τα μόνα που καλύπτουν και πλαστικά
είναι τα Givi. Με έχουν ήδη σώσει μια
φορά μετά από κλείσιμο του stand.
Τιμή δυστυχώς δεν θυμάμαι...
Νομίζω τα είχα πάρει κάτι
παραπάνω από 100 Ευρώ...

Γιάπ...Givi ή Kappa.

http://www.givi.it/per_la_tua_moto.asp?co_id=1225&lang=it

Περιμένουμε φώτο...:wave2:

Bil
30/11/2005, 13:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά ένα γρήγορο σκύψιμο κάτω από τη μύτη του Strom μου αποκάλυψε οτι υπάρχουν ήδη δυο ΟΠΕΣ :D :D που είναι ακάλυπτες και συμμετρικές !!!;) ;)

Οπότε μάλλον θα αποφύγω την καγκελαρία και θα βάλω τα προβολάκια εκεί κάτω από τα φώτα, που θα δείχνουν και στον δρόμο παράστα πλάγια που θα φώτιζαν αν τα έβαζα πάνω στα κάγκελα...

Γραμμή για τον μάστορα να συνεννοηθούμε...:sun:

DPF
01/12/2005, 12:42
light_bracket
ΑΥΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ CLIPS ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΒΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ.

http://www.amotostuff.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=dl650_electrical
:beer:


29654

athandim
01/12/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
light_bracket
ΑΥΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ CLIPS ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΒΙΔΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΡΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ.

http://www.amotostuff.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=dl650_electrical
:beer:
Μπράβο DPF,...έλα να οργανωθούμεεε... :beer:




Κάπως...άσχετα με το σύνολο δεν δείχνουν αυτά τα προβολάκια..;;Είναι και τεράστια...

Από το site που επισύναψε ο DPF :


29657

athandim
01/12/2005, 13:35
:yuck:


29658

athandim
01/12/2005, 13:38
αλλά όλα τα λεφτά είναι το σίδερο που έχει βάλει ο τύπος για να ξεκουράζει λέει τα πόδια του....:lol: :lol:

Όξω ρεεεεεεεεεε.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


29659

Innersense
01/12/2005, 14:44
Ontos ta dyo prwta einai ligo extreme (entometaxy sthn deuterh fwtografia o typos exei valei maurh zelatina/vafh stis akres twn vasikwn provloewn ekei pou einai oi lamptires tis 8eshs park? oti nanai leme...)

Ths teleuteas fwtografias pou einai ta pio symazemena einai oti prepei. Mpainoun pantou se ka8e typou kagkela kai an ta syndiaseis me kalous lampthres kai EISAI APOLYTA S I G O U R O S giaton hlektrologo sou tote einai teleia.

Den xerw re paidia egw tous fovamai para poly tous hlektrologous. Oi mhxanes htan aneka8en euais8htes sta hlektrologika tous kai isws na mou exei meinei adika h fovia.

Pandws an kai mou aresei para poly to consept twn extra provolewn se turing mhxanakia, eidika me to strom den eixa to paramikro provlhma se taxidi kai exw na dhlwsw yper euxaristhmenos apo ta mamiasia fwta pou apolamvanoume oloi mas.

athandim
01/12/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
[B]..............
Συμφωνώ για τα φώτα...αρκεί να τα ρυθμίσεις σωστά...(εμένα κοίταζαν στο Θεό..)

Παρατήρησε στη δεύτερη φώτο τη σίτα του ψυγείου...
Μιλάμε ψάχνω καιρό να βρω μια εταιρεία που να βγάζει προστατεύτικές σίτες για το μοντέλο μας και.... τζίφος!

Valtermoto και Ermax τουλάχιστον, που φτιάχνουν τέτοια πράγματα.....δεν...:cry:


Σημ:Το ξέρω, είμαι ένας :a27: και μισός, αλλά μην ανοίγουμε και καινούρια thread, για μια σίτα !!:lol: :wave2:

Bil
01/12/2005, 17:44
Athandim τα σποτάκια που θα βάλω είναι σαν της τρίτης φωτό και είναι πολύ διακριτικά και δεν χρειάζεται καν να μπεί και βάση σαν αυτή που έδειξε ο DPF. Οσον αφορά το φωτισμό θα διαφωνήσω με τον Innersense και θα πώ οτι λίγος εξτρα φωτισμός εμένα προσωπικά δεν θα με χάλαγε καθοοοοόλου αφού νύχτα και με βροχή σε επαρχιακό δρόμο (μη φωτιζόμενο) αν μπορούσα να βάλω προβολέα σταδίου θα έβαζα:D :D :D

athandim
01/12/2005, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
[B]Athandim τα σποτάκια που θα βάλω είναι σαν της τρίτης φωτό και είναι πολύ διακριτικά και δεν χρειάζεται καν να μπεί και βάση σαν αυτή που έδειξε ο DPF..........
Περιμένουμε τις λεπτομέρειές και φώτο...

Προσοχή στον ηλεκτρολόγο! Συμφωνώ με τον Innersense οτι είναι πολύ επίφοβες αυτές οι επεμβάσεις...:wave2:
.
.
.
.
.
.
Για σίτα έχεις τίποτα στα υπόψιν;;:D :lol:

Reignman
01/12/2005, 21:56
Κάντε ένα πέρασμα κι από εδώ (http://www.makan.gr/vstorm.html) !:winka:

Innersense
02/12/2005, 00:22
Reignman καλό το site και ωραία τα πραγματάκια που έχει αλλά οι τιμές πόνεσαν... τεσπά, έτσι είναι αμα θες να πάρεις κάτι καλό βέβαια...

ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ XENON ΓΙΑ SUZUKI V-STROM ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ 350 EURO
ΔΕΞΙΟΣ ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ ΟΜΙΧΛΗΣ ΓΙΑ SUZUKI V-STROM 140 EURO

και για το θέμα που έθεσε ο athandim

ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΨΥΓΕΙΟΥ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ V-STROM 110 EURO
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΨΥΓΕΙΟΥ ΛΑΔΙΟΥ ΓΙΑ V-STROM 49 EURO

athandim
02/12/2005, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
και για το θέμα που έθεσε ο athandim
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΨΥΓΕΙΟΥ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ V-STROM 110 EURO

Δυστυχώς αυτό το προστατευτικό (κωδ:041-0205) είναι μόνο για το 1000:cry:
Ίσως λέει βγάλουν για το 650 τον Γενάρη....:(
Τους έστειλα e-mail και απάντησαν άμεσα....



Το ψάξιμο συνεχίζεται....:look: :lol: :wave2:

Bil
02/12/2005, 15:26
Τοποθέτηση σποτακίων μέρος β'

Οι δισταγμοί σας και η επιφυλακτικότητα απέναντι σε τέτοια σκαλίσματα δεν ήταν τα μόνα. Και άλλοι δύο V-Stromίτες είχαν έντονες αντιρρήσεις όσον αφορά την εμμονή μου για τον φωτισμό αλλά και το κατα πόσο θα μπορούσα να βρώ σωστό ηλεκτρολόγο για να μου περάσει τα σποτάκια.
Ηδη τα δυο φιλαράκια που έχουν βάλει ( Varadero και TDM 900) με φέραν σε επαφή με τους μάστορες του κάθενός και μου φάνηκαν πολύ αξιόπιστα άτομα :D και αν κρίνω και από τη δουλειά που έχουν κάνει στις προηγούμενες μηχανές, καλοί στη δουλειά τους.

Αλλά ο φόβος να σκαλίσω τα ηλεκτρικά της μοτό υπερίσχυσε :bigcry: :bigcry: !

Την έκανα γαργάρα, επέστρεψα τα σποτάκια στο μαγαζί (κόστος 35 ευρώ ...) και αφού μάζεψα τον εγωισμό μου από το πάτωμα, αποφάσισα να ασχοληθώ :smokin: με ....... τους λαμπτήρες :D :D που σαν μετατροπή είναι πιο ανώδυνη και λιγότερο παρεμβατική ( δουλειά δεν έχει ο :a29: :eek: τα παιδία του μου φαίνεται).

Ευχαριστώ όλους όσους δεν με έσπρωξαν στο λάκο με τα φώτα και συγνώμη για την αναστάτωση...

Α...έβαλα όμως αγωνιστικές :D :D :lol: ταινίες στις ζάντες...


29754

Bil
02/12/2005, 15:27
και ολόκληρο το μωρό...


29755

athandim
02/12/2005, 17:14
Κατ' αρχήν φτου-φτου...κούκλα το μωρό σου...

Κατά δεύτερον χαίρομαι που βλέπω πως αρκετοί από εμάς την "ψάχνουμε" για να βελτιώσουμε (αισθητικά ή και ουσιαστικά) τις αγαπημένες μας σε διάφορους τομείς....

Επί της ουσίας τώρα...
Βρήκα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για βελτιώσεις σε φωτισμό που δεν με άφησε καθόλου αδιάφορο.....
Δες εδώ (http://www.bikenet.gr/forum/index.php?topic=1193.0) και πρόσεξε ιδιαίτερα τί λέει το μέλος Portishead για το TDM...

Σημ.1:Και πάλι όμως πρέπει να βρούμε ζόρικο ηλεκτρολόγο (νομίζω)...

Σημ.2:Δεν αλλάζεις τον τίτλο του thread μπας και μπει και κάνας άλλος; Τί κάγκελα...πάνε αυτά..

Σημ.3:Μην ξεχνάμε και τη σίτα έ;:D [Κολλάρο θα μου τη φέρετε στο τέλος...:lol: χειρότερος από το φίλο με το ABS έχω καταντήσει...:lol: :rotflmao: :wave2:]

athandim
02/12/2005, 17:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12229&highlight=%D6%FE%F4%E1

Τελικά ούτε αυτό μου φαίνεται απλό...:a01: :a53: :wave2:

Innersense
02/12/2005, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Δυστυχώς αυτό το προστατευτικό (κωδ:041-0205) είναι μόνο για το 1000

Sorry δεν το πρόσεξα. Αλήθεια, το 1000αρι έχει διαφορετικό ψυγείο ή έχουν σχέση τα εξωτερικά πλαστικά που είναι διαφορετικά;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Οι δισταγμοί σας και η επιφυλακτικότητα απέναντι σε τέτοια σκαλίσματα δεν ήταν τα μόνα. Και άλλοι δύο V-Stromίτες είχαν έντονες αντιρρήσεις όσον αφορά την εμμονή μου για τον φωτισμό αλλά και το κατά πόσο θα μπορούσα να βρω σωστό ηλεκτρολόγο για να μου περάσει τα σποτάκια.

Φίλε Bil ειλικρινά όσα έγραψα τα έγραψα από καθαρά προσωπική γνώμη, παραξενιά ακόμα και στενοκεφαλιά επί του θέματος μιας και τα ηλεκτρικά των μηχανών είναι πολύ ευαίσθητο σημείο.

Από εκεί και πέρα παρέες έχουμε, βλέπουμε τι βάζει ο κόσμος, τα εκάστοτε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και πράττουμε κατά βούληση.

Εξακολουθώ σαφώς να παραμένω οπαδός μιας τέτοιας κίνησης και όταν κάποια στιγμή ξεπεραστούν τεκμηριωμένα οι ανασφάλειες μου θα το ψάξω και εγώ το θέμα καθότι κάποια στιγμή στα άντα μας λέμε να βγούμε και καμιά Ευρώπη σιγα σιγά!

Να το χαίρεσαι πάντως το μωρό σου, πολύ όμορφο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Σημ.3:Μην ξεχνάμε και τη σίτα έ;:D [Κολλάρο θα μου τη φέρετε στο τέλος...:lol: χειρότερος από το φίλο με το ABS έχω καταντήσει... ]

Χεχε μη μασάς είσαι δικό μας παιδί εσύ, εξάλλου το θέμα μας ενδιαφέρει όλους μας πιστεύω. Τα πετραδάκια στα πολλά χιλιόμετρα μπορεί να αποβούν καταστροφικά...

THEOD
02/12/2005, 20:18
Συνάδελφοι...δεν καταλαβαίνω κάτι...
Το V-strom έχει μια χαρά φώτα...Εγώ επιπλέον αντικατέστησα τις Η4 μαμίσιες λάμπες με τις OSRAM SILVERSTAR και πράγματι η αντικατάσταση αυτή έδωσε λίγο ακόμα σε φωτεινότητα και "λευκότητα" ...Κόστος ?? γύρω στα 20-25 ευρώ και φυσικά με μηδενικό ρίσκο...
Επίσης μια πιο μικρομετρική ρύθμιση της δέσμης ίσως να βοηθήσει κι άλλο, αλλά ήδη είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο...
Ποιός ο λόγος λοιπόν κάποιος να ψαχτεί σε εξτρά φωτιστικά σώματα που και επιπλέον ρεύμα θα καταναλώσουν, και μπελά στην τοποθέτηση θα προξενήσουν ???

Τώρα για τις xenon ή τις λάμπες εκφορτίσεως όπως είναι η σωστή τους ονομασία, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Οι λάμπες αυτές είναι εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας και χρειάζονται ειδικό ηλεκτρικό κύκλωμα για να λειτουργήσουν, ενώ και ο προβολέας γύρω τους πρέπει να είναι ειδικά σχεδιασμένος για αυτές αν θέλουμε να πάρουμε το μάξιμουμ της απόδοσής τους.
Πράγματι είναι πιο αποδοτικές σε φωτεινότητα (τα 35watt τους αντιστοιχούν με τα 60+ μιας μοντέρνας Η7 λάμπας) και σαφώς τα 6000-8000Κ του λευκού που εκπέμπουν τις φέρνει πιο κοντά στο φυσικό ημερίσιο φως (daylight white) και δίνει αυτό το εκτυφλωτικό λευκό (μπλεδίζον) που βλέπουμε, αλλά είναι μια κοστοβόρα και σχετικά ριψοκίνδυνη μετατροπή, συγκριτικά με την πρώτη λύση που με 20-25 ευρώ αλλάζεις τις στάνταρ λάμπες με ελαφρά φωτεινότερες και καθάρισες...
Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει άνθρωπος που θα κρίνει ότι τα φώτα του V-STROM είναι σε κακό επίπεδο και χρειάζονται τόσο ριζική αναβάθμιση...

DPF
02/12/2005, 20:51
Το V-strom έχει μια χαρά φώτα...Εγώ επιπλέον αντικατέστησα τις Η4 μαμίσιες λάμπες με τις OSRAM SILVERSTAR και πράγματι η αντικατάσταση αυτή έδωσε λίγο ακόμα σε φωτεινότητα και "λευκότητα" ...Κόστος ?? γύρω στα 20-25 ευρώ και φυσικά με μηδενικό ρίσκο...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ THEOD ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΦΩΤΑ ΣΚΩΤΩΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ ΧΕΝΟΝ .....
ΣΗΜ: ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΙΝΑ ΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ!!!! ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΑΒΟΥΛΙΑΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΥΠΟΔΟΧΕΣ ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΙΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΕΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕ ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΒΑΣΟΥΛΑ.
:beer: :sun:

Bil
03/12/2005, 09:17
τελικά μάλλον πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread...τι κάγκελα...εδώ έγινε της λάμπας το κάγκελο.... :rotflmao: :rotflmao:

Γραμμή για λάμπες. Θα ψάξω για τις Osram Silverstar που αναφέρατε εδώ μέσα.
BTW μήπως και κάποιος άλλος βρίσκει εξαιρετικά άβολη την θέση των βιδών ρύθμισης για τα φώτα στο V-Strom :mad: :evil: ;

argy_kap
03/12/2005, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Συνάδελφοι...δεν καταλαβαίνω κάτι...
Το V-strom έχει μια χαρά φώτα...Εγώ επιπλέον αντικατέστησα τις Η4 μαμίσιες λάμπες με τις OSRAM SILVERSTAR και πράγματι η αντικατάσταση αυτή έδωσε λίγο ακόμα σε φωτεινότητα και "λευκότητα" ...Κόστος ?? γύρω στα 20-25 ευρώ και φυσικά με μηδενικό ρίσκο...
Επίσης μια πιο μικρομετρική ρύθμιση της δέσμης ίσως να βοηθήσει κι άλλο, αλλά ήδη είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο...
Ποιός ο λόγος λοιπόν κάποιος να ψαχτεί σε εξτρά φωτιστικά σώματα που και επιπλέον ρεύμα θα καταναλώσουν, και μπελά στην τοποθέτηση θα προξενήσουν ???

Τώρα για τις xenon ή τις λάμπες εκφορτίσεως όπως είναι η σωστή τους ονομασία, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Οι λάμπες αυτές είναι εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας και χρειάζονται ειδικό ηλεκτρικό κύκλωμα για να λειτουργήσουν, ενώ και ο προβολέας γύρω τους πρέπει να είναι ειδικά σχεδιασμένος για αυτές αν θέλουμε να πάρουμε το μάξιμουμ της απόδοσής τους.
Πράγματι είναι πιο αποδοτικές σε φωτεινότητα (τα 35watt τους αντιστοιχούν με τα 60+ μιας μοντέρνας Η7 λάμπας) και σαφώς τα 6000-8000Κ του λευκού που εκπέμπουν τις φέρνει πιο κοντά στο φυσικό ημερίσιο φως (daylight white) και δίνει αυτό το εκτυφλωτικό λευκό (μπλεδίζον) που βλέπουμε, αλλά είναι μια κοστοβόρα και σχετικά ριψοκίνδυνη μετατροπή, συγκριτικά με την πρώτη λύση που με 20-25 ευρώ αλλάζεις τις στάνταρ λάμπες με ελαφρά φωτεινότερες και καθάρισες...
Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει άνθρωπος που θα κρίνει ότι τα φώτα του V-STROM είναι σε κακό επίπεδο και χρειάζονται τόσο ριζική αναβάθμιση...

Μήπως κατάφερες να βγάλεις και τα μικρά φωτάκια πορείας χωρίς να ξηλώσεις το μισό μηχανάκι? Εγώ το προσπάθησα και τζίφος.....Καμιά ιδέα?

athandim
03/12/2005, 10:45
Sorry δεν το πρόσεξα. Αλήθεια, το 1000αρι έχει διαφορετικό ψυγείο ή έχουν σχέση τα εξωτερικά πλαστικά που είναι διαφορετικά;
Innersense, πώς να το ξερεις και εσύ...
Βλέποντας στο αρχείο μου.. :lol: παρατηρώ οτι το 1000 είναι ελαφρώς πιο πλατύ (κοιτώντας από μπροστα). Κατά τα άλλα οι διαφορές τους - στις διαστάσεις - είναι τάξεως mm....ικανές ωστόσο (φαντάζομαι) για να μην ταιριάζουν κάποια αξεσουάρ εξίσου και στις δύο...


Τα πετραδάκια στα πολλά χιλιόμετρα μπορεί να αποβούν καταστροφικά...
Το πιο βασικό για μένα είναι τα έντομα. Δες τις ψύκτρες στην τρίτη φώτο με τα προβολάκια, για να καταλάβεις τι εννοώ...στραβώνουν για πλάκα λέμε...:sick:
Από Δευτέρα θα ασχοληθώ πάλι με το προστατευτικό ψυγείου :winka:


Γραμμή για λάμπες. Θα ψάξω για τις Osram Silverstar που αναφέρατε εδώ μέσα.
BTW μήπως και κάποιος άλλος βρίσκει εξαιρετικά άβολη την θέση των βιδών ρύθμισης για τα φώτα στο V-Strom
Bil o Theod μίλησε για μικρή βελτίωση στην απόδοση...
Εγώ τη βρίσκω πολύ άβολη, Τη ρύθμισα στο συνεργείο, αλλά και πάλι δεν είναι όπως ακριβώς θέλω...στο επόμενο service θα ξαναασχοληθώ :smokin:

ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΙΝΑ ΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ!!!!
Εμείς φίλε DPF έχουμε τα super ανακλαστικά αυτοκόλλητα του moto.gr της 3Μ :lol: Και γαμώ λέμεεε....::a2: :wave2:

Innersense
03/12/2005, 13:44
Ξέχασα να ρωτήσω και κάτι ρε παιδιά σχετικά με τα “κρύσταλλα” των προβολέων.

Στο 650 είναι πλαστικά οκ; Καλά δεν θα με πείραζε ιδιαίτερα αν δεν παρατηρούσα εσωτερικά ραγισματάκια πολύ μικρά μεν, εκνευριστικά δε.

Έχουν αποκτήσει και οι δικές σας τέτοια; Μιλάμε για πολύ μικρά βέβαια και δεν ξέρω καν αν θα τα πιάσει η φωτογραφία αν τραβούσα. Φαντάζομαι – Εικάζω ότι δημιουργήθηκαν από έντομα – πετρούλες σε μεγάλες ταχύτητες.

Φίλε THEOD ως μεγάλος αδερφός δώσε μας τα φώτα σου. Στο 1000 είναι επίσης πλαστικό το κάλυμμα των προβολέων;

Τα ανακλαστικά των V-Strom που μπαίνουν στο πιρούνι δεν μου αρέσουν καθόλου... προσωπική άποψη.

DPF
03/12/2005, 18:10
Bil
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΓΓΕΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΤΗΣ SUZUKI ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΣ MOTECH .ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΣ GIVI ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΑ GIVI ΣΥΝΤΟΝΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 5500 - 6100 ΣΤΟΦΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΘΟΡΥΒΟ.

EMAIL ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΦΙΛΟ.**** Οσο για το θόρυβο απο τα κάγκελα είναι και σ΄εμένα το ίδιο
μάλιστα μου είπαν τα παιδιά σε μια βόλτα που πήγαμε πως
οταν περνούσαν δίπλα ακούγαν εναν έντονο βόμβο.
Αυτά για την ώρα
Τα λέμε
ΤΑΣΟΣ

ΤΑ MOTECH ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ ΠΟΔΙΑ 4ΧΙΛ ΠΑΧΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΧΑΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ.


29799

DPF
03/12/2005, 18:24
BIL
ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ. ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ (ΧΑΛΙΚΑΚΙΑ .ΠΕΤΡΕΣ Κ.Α ). :beer:


29800

THEOD
04/12/2005, 09:55
Επειδη αναφέρθηκε, να προσθέσω ότι η αλλαγή των λαμπών με φωτεινότερες όπως η osram silverstar ή οι philips visionplus, δίνει μια αύξηση της φωτεινότειτας και πιο λευκό φως σε σχέση με τις μαμίσιες λάμπες.
Το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά και αν αξίζει το έξοδο (γύρω στα 20-25 ευρώ συνολικά) είναι υποκειμενικό και δύσκολο να απαντηθεί...Για μένα ναι...Αν αλλάξετε δοκιμαστικά μόνο την μια και δείτε από μπροστά το μηχανάκι, αμέσως θα δείτε την διαφορά χρώματος λευκού και φωτεινότητας μεταξύ τους...

Η διαφορά δεν είναι "εκτυφλωτική" αλλά είναι αμέσως αισθητή. Υπάρχει όμως το μειονέκτημα ότι οι λάμπες αυτές πέρα από το περισσότερο φώς αυξάνουν και τις ανακλάσεις από τις προειδοποιητικές πινακίδες και τα σημάδια του δρόμου με αποτέλεσμα σε σκοτεινούς δρόμους με πολλή σήμανση να κουράζουν λίγο. Συνηθίζεται όμως...

Πάντως το ισοζύγιο είναι θετικό για αυτές και εγώ προσωπικά τις συστήνω. Δείχνουν να έχουν και μεγάλη αντοχή....1,5 χρόνο στο Φέιζερ και 7 μήνες στο V-strom δεν είχα ποτέ κάψιμο λάμπας και υπ' όψιν ότι και στα 2 μηχανάκια τα φώτα ήταν αναγκαστικά αναμμένα συνεχώς και συνακόλουθα οι ώρες λειτουργίας τους πολλές...

Άβολη όντως η ρύθμιση των φώτων αλλά έχω δεί και χειρότερα (Φείζερ) και καλύτερα (Τράσαλπ -αλλά μονός προβολέας...)

Για το υλικό του προβολέα δεν το κοίταξα, αλλά φαντάζομαι ότι και στο 650 και στο 1000 είναι ίδιοι ακριβώς και σήμερα πια όλα είναι πλαστικά (πουτάνα οικονομία....). Θα το κοιτάξω να βεβαιωθώ...

Ούτε προσπάθησα να αλλάξω τα μικρά φωτάκια πορείας οπότε δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να βγούν οι λάμπες τους...

DPF
08/12/2005, 21:23
Εμείς φίλε DPF έχουμε τα super ανακλαστικά αυτοκόλλητα του moto.gr της 3Μ :lol: Και γαμώ λέμεεε....::a2: :a30: :a30: :wave2: [/B][/QUOTE]

ΦΙΛΕ Athandim
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ 3Μ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΑ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ . ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΡΕΙΣ ΛΟΥΡΙΔΕΣ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ.
ΤΗΣ MOTO.GR ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ.
:wave2: :beer:

Bil
09/12/2005, 11:04
Τελικά πήγα και άλλαξα τους λαμπτήρες με Osram Silverstar που πάνω στο κουτάκι τους γράφουν αύξηση +50 % στο φωτισμό, με κόστος 8,7 Ευρώ ο ένας. Η διαδικασία αλλαγής τους είναι αστεία (δεν πρόλαβα να κάνω μισό τσιγάρο) και στο συγκριτικό του βραδυνού καφέ (απέναντι σε τοίχο) με άλλο 650 που έχει τους εργοστασιακούς λαμπτήρες κέρδησα και αντικειμενικά αλλά και τις εντυπωσεις...:D
Αφού λοιπόν τώρα "φτιάξαμε" το φωτισμό, γραμμή για την επόμενη ουσιαστική βελτίωση που την κόβω να είναι του στύλ "...γεία σας θα ήθελα πληροφορίες για αλλαγή των βιδώ συγκράτησης του μοτέρ ωστε να είναι στο ίδιο χρώμα με το κράνος μου...:eyepop: :D :D "

Innersense
09/12/2005, 11:43
Bil οι Osram δίνουν λευκότερο λευκό (φως); Σαν διαφήμιση απορρυπαντικού ακούγεται αλλά τέλος πάντων.

Τους άλλαξες σε μηχανικό η υπάρχουν και σε αποθήκες με λαμπτήρες συμβατοί;

Ειλικρινά όντας εντυπωσιασμένος από τους μαμίσιους λαμπτήρες το V-Strom αναρωτιέμαι πως θα δείχνει με Osram η Philips…

Bil
09/12/2005, 16:13
Περισσότερο ναι, λευκότερο δεν μπορώ να σου πώ γιατί τις στήσαμε απέναντι σε λευκό τοίχο κοντά κοντά και αυτό που ήταν εμφανέστατο ήταν το περισσότερο και πιο έντονο φώς της δικιάς μου ( μην νομίζεις όμως οτι η διαφορά είναι άσπρο - μαύρο ΣΑΦΩΣ όμως υπάρχει προς το καλύτερο !)
Τις αγόρασα από κατάστημα που ασχολείται μόνο με φωτισμό (γενικά όμως ,όχι μονο με μηχανές ή αυτοκίνητα) και τις έβαλα στον μηχανικό μου γιατί δεν ήξερα οτι είναι τόσο απλό να τις αλλάξεις (πραγματικά αστεία υπόθεση).
Τώρα μετά την πρώτη βραδινή βόλτα θα βγάλω και πιο σωστά συμπεράσματα...

THEOD
09/12/2005, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Τελικά πήγα και άλλαξα τους λαμπτήρες με Osram Silverstar που πάνω στο κουτάκι τους γράφουν αύξηση +50 % στο φωτισμό, με κόστος 8,7 Ευρώ ο ένας. Η διαδικασία αλλαγής τους είναι αστεία (δεν πρόλαβα να κάνω μισό τσιγάρο) και στο συγκριτικό του βραδυνού καφέ (απέναντι σε τοίχο) με άλλο 650 που έχει τους εργοστασιακούς λαμπτήρες κέρδησα και αντικειμενικά αλλά και τις εντυπωσεις...:D
Αφού λοιπόν τώρα "φτιάξαμε" το φωτισμό, γραμμή για την επόμενη ουσιαστική βελτίωση που την κόβω να είναι του στύλ "...γεία σας θα ήθελα πληροφορίες για αλλαγή των βιδώ συγκράτησης του μοτέρ ωστε να είναι στο ίδιο χρώμα με το κράνος μου...:eyepop: :D :D "

Η αύξηση 50% που αναφέρουν είναι συγκριτικά με της πρώτης γενιάς αλογόνου λάμπες, αυτές που ονομάζονται και ως "entry level".
Σε σχέση με τις μοντέρνες λάμπες σαν κι αυτές που φοράει το Strom αλλά και όλες οι μοντέρνες μοτοσυκλέτες-αυτοκίνητα, η αύξηση είναι της τάξης του 20%. Σεβαστή μεν, αλλά όχι μέρα με την νύχτα....

50% (τεράστια) διαφορά θα δείς αν τις τοποθετήσεις σε μοτοσυκλέττα ή αυτοκίνητο 10ετίας που φοράει από την μαμά του τις σχετικά πολύ παλιές λάμπες αλογόνου...

Το βράδι θα δείς ΚΑΙ την διαφορά στην λευκότητα (συγκριτικά με τις μαμίσιες πάντα, αλλά μην περιμένεις το απόλυτο λευκό των xenon εεεε ???) και θα παρατηρήσεις την αυξημένη ανακλαστικότητα στις πινακίδες και στην σήμανση του δρόμου (ειδικά σε σκοτεινό δρόμο βγάζει μάτι).

Νομίζω ότι σαν μετατροπή-βελτίωση αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω...

athandim
09/12/2005, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF

ΦΙΛΕ Athandim
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΣ 3Μ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΣΤΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΑ ΣΤΗ ΣΧΑΡΑ . ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΡΕΙΣ ΛΟΥΡΙΔΕΣ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΛΕΥΚΟ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ.
ΤΗΣ MOTO.GR ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ.
:wave2: :beer:
Εγώ μιλάω για τα αυτοκόλλητα του φόρουμ που μας φιλοξενεί...
Μεγάλη ιστορία...δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13822), αν και δεν νομίζω να εχουν περισσέψει....:wave2:




Bil ψήνομαι λέμεεεε...:lol: (για Philips όμως)

Bil
10/12/2005, 08:57
Χθές βράδυ ήμουν με το Strom και επιβεβαιώνω κατα 100 % τον φίλο THEOD. Αυξημένη αντίθεση, περισσότερο φώς, σίγουρα αξίζει σαν "βελτίωση" αν σκεφτείς τεχνοκρατικά σαν κοστος - χρόνος - απόδοση - παρέμβαση στα ηλεκτρικά (να μην ξεχνιόμαστε εεε:lol: )

Grammarios
23/01/2006, 19:32
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ "ΡΙAΑ".EINAI MEN ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ (ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 150 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΕΥΡΩ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

THEOD
23/01/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ "ΡΙAΑ".EINAI MEN ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ (ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 150 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΕΥΡΩ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Συμφωνώ ότι όντως είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε λάμπες αλογόνου, αλλά το κόστος τους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ συγκριτικά με τις άλλες φωτεινές λάμπες, σε βαθμό που αγγίζει μια ολοκληρωμένη μετατροπή με λάμπες ξένον....Οπότε δεν είμαι φίλος....

Grammarios
23/01/2006, 19:58
ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ ΦΑΝΑΡΙΑ ΞΕΝΟΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΜΙΑ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 1000+ ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΡΕΛΟ.ΜΙΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΡΙΑΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ ΜΟΜΟ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ ΟΙ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ.

athandim
24/01/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios

Γεια σου Grammarios... που χάθηκες εσύ βρε ψυχή...:wave2:

Επί των λαμπτήρων : Είμαι σε αναμονή των Η4 (12V 55/60Watt) Philips visionplus που προτείνονται και από τη Suzuki ως βελτίωση του φωτισμού...

Άμα τη αφίξη θα δώσω εντυπώσεις....:smokin:

argy_kap
24/01/2006, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Γεια σου Grammarios... που χάθηκες εσύ βρε ψυχή...:wave2:

Επί των λαμπτήρων : Είμαι σε αναμονή των Η4 (12V 55/60Watt) Philips visionplus που προτείνονται και από τη Suzuki ως βελτίωση του φωτισμού...

Άμα τη αφίξη θα δώσω εντυπώσεις....:smokin:

Τις έχω εγώ.....είναι μια χαρά....στην αρχή καταλαβαίνεις την διαφορά.....μετά είναι πλέον συνήθεια!

athandim
24/01/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Τις έχω εγώ.....είναι μια χαρά....στην αρχή καταλαβαίνεις την διαφορά.....μετά είναι πλέον συνήθεια!
Πόσο σου κόστισε το σετάκι; Εμένα 23 έουρα μου είπαν..

argy_kap
24/01/2006, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Πόσο σου κόστισε το σετάκι; Εμένα 23 έουρα μου είπαν..

Να σου πω την αλήθεια τις έβαλα 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής και δεν θυμάμαι καθόλου αλλά ήταν κάπου εκεί, νομίζω κάνα 28άρι εύρα........

Φώτισε μαζί με κανένα άλλο V-Strom δίπλα δίπλα κανένα τοίχο να δείς τρελλή διαφορά....όπως επίσης και στις ανακλαστικές πινακίδες.....

athandim
24/01/2006, 12:19
:rolleyes:

Οκ... thaks Anargyros. Μια χαρούλα η τιμή λοιπόν...Αναμένω εναγωνίως :beer: :wave2:

argy_kap
24/01/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
:rolleyes:

Οκ... thaks Anargyros. Μια χαρούλα η τιμή λοιπόν...Αναμένω εναγωνίως :beer: :wave2:

Και όταν θα βρείς τον τρόπο να αλλάξεις τα μικρά λαμπάκια, πες μου και εμένα :beer: :beer: :wave2:

Grammarios
24/01/2006, 12:40
ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΤΙΡΑΜΟΛΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ!

Random
25/01/2006, 12:40
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΔΞ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΣΗΜΕΙΟ-ΒΙΔΑ..ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ LOCTITE ΣΤΙΣ ΒΙΔΕΣ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΕ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΕΠΑΝΩ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΣΠΑΝΕ..

Ο ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΔΩΣΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΧΡΗΣΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ GIVI ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ..:nono:

Reignman
26/01/2006, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ GIVI ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ..:nono:

Το ταμπελάκι είναι αυτοκόλλητο...
Εγώ δεν το ήθελα και δεν το κόλλησα...:winka:

necromayhem
26/01/2006, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
και ολόκληρο το μωρό... που τις εβαλες τις αγωνιστικες γραμμες στις ζαντες και ποσο?

Bil
27/01/2006, 08:08
Σε μαγαζί με επιγραφές ('εχει κάτι φύλλα τεράστια ό,τι χρώμα θέλεις εσύ και σου κόβει λωρίδες στο πάχος ανάλογα με την ζάντα).
Κόστος 3 Ευρώ...:wave2:

athandim
02/02/2006, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Να σου πω την αλήθεια τις έβαλα 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής και δεν θυμάμαι καθόλου αλλά ήταν κάπου εκεί, νομίζω κάνα 28άρι εύρα........

Φώτισε μαζί με κανένα άλλο V-Strom δίπλα δίπλα κανένα τοίχο να δείς τρελλή διαφορά....όπως επίσης και στις ανακλαστικές πινακίδες.....

Επιβεβαιώνω την σημαντική αύξηση της φωτεινότητας με την προσθήκη των Philips...είναι πολύ δυνατές και γουστάρω τρελά.

Σε συνδυασμό με το hand made ρυθμιστήρι φώτων (για σου ρε Bil :wave2: ), πλεον ¨καιω λαγό¨ στα 50 μέτρα :lol: :lol: :beer:

Vstrommer71
12/02/2006, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Συμφωνώ για τα φώτα...αρκεί να τα ρυθμίσεις σωστά...(εμένα κοίταζαν στο Θεό..)

Παρατήρησε στη δεύτερη φώτο τη σίτα του ψυγείου...
Μιλάμε ψάχνω καιρό να βρω μια εταιρεία που να βγάζει προστατεύτικές σίτες για το μοντέλο μας και.... τζίφος!

Valtermoto και Ermax τουλάχιστον, που φτιάχνουν τέτοια πράγματα.....δεν...:cry:


Σημ:Το ξέρω, είμαι ένας :a27: και μισός, αλλά μην ανοίγουμε και καινούρια thread, για μια σίτα !!:lol: :wave2:
Ax,αχ δεν είσαι παρατηρητικός ιντερνετάκιας.!!!!
Για δες....
ΕΔΩ (http://www.touratech.de/shop_uk/en-us/dept_272.html)
Ή ΕΔΩ (http://www.twistedthrottle.com/imagecatalogue/imageview/6292/?RefererURL=/trade/productview/2117/203/)
ΑΛΛΑ και ΕΔΩ! (http://www.romatech.de/shop/suzuki/502224949308d3c16/50222494f609ca204.html)

painterakis
08/04/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΛΑΜΠΕΣ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ) ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ "ΡΙAΑ".EINAI MEN ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ (ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 150 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΕΥΡΩ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ)ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΝ.ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
εγω εχθες εβαλα τελικα τις piaa plasma spark blue 7500Κ και ειδα "ασπρη" νυχτα με ενα εντονο και λευκο φως.
αλλο πραγμα

deminio11
08/04/2006, 21:36
Kalispera se olous

Tis proalles pou imouna stin lesxi vstrom irthe ena palikari me lambes xenon!!!

Epatha plaka apo to fos !!!Otan to rotisa pou tis evale mou eipe oti einai lambes apo to SMART to aftokinito.

Den xreiazontai metasximatisti gia na doulepsoun kai exoun katapliktiko asrpo fos!!!

Mou eipe oti den doulevoun to 100% xoris metasximatisti alla pragmatika paidia den xreiazete!!!!

To fos itan pragmatika aspro kai i diafora pou eida stin megali skala alla kai stin mikri itan TERASTIA se sxesi me tin dikia mou mixani.

Vstrommer71
10/04/2006, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
:yuck:
Φωτα Xenon,Φωτα Xenon,Φωτα Xenon,Φωτα Xenon.......
Kι ουτε προβολακια,ουτε π@π@ρακια:nono:

Και για να μην σπαμμαρουμε ατελειωτα,τα καγκελα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ αν θες να γλυτωσεις την τσεπη σου απο χαζα πεσιματα:beer:

costas81
10/04/2006, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
Kalispera se olous

Tis proalles pou imouna stin lesxi vstrom irthe ena palikari me lambes xenon!!!

Epatha plaka apo to fos !!!Otan to rotisa pou tis evale mou eipe oti einai lambes apo to SMART to aftokinito.

Den xreiazontai metasximatisti gia na doulepsoun kai exoun katapliktiko asrpo fos!!!

Mou eipe oti den doulevoun to 100% xoris metasximatisti alla pragmatika paidia den xreiazete!!!!

To fos itan pragmatika aspro kai i diafora pou eida stin megali skala alla kai stin mikri itan TERASTIA se sxesi me tin dikia mou mixani.

Καποιο λαθος κανεις!
Ειναι λαμπες τυπου xenon και οχι xenon!Δεν μπορει να μπει σκετη λαμπα πρεπει να αλλαχτει και το φαναρι για να εχεις φωτα xenon!Αν ηταν ετσι ολοι στα αυτοκινητα θα ειχαμε παρει μια λαμπα θα την βαζαμε και θα τελειωναμε δεν θα χρειαζοταν να δωσουμε 2,000? για να αλλαξουμε φαναρια!
Κανενα Smart δεν βγαινει με xenon απλα βαζουν λαμπες τυπου xenon!Ρωτηστε καποιον που ξερει και θα δειτε!

painterakis
10/04/2006, 21:47
συμφωνω με το φιλο κωστα, απλα θα ηταν τυπου xenon αλλα και παλι αυτες να ειναι εχεις ΑΛΛΟΟΟΟΟΟΟ φως.
οπως ειπαι και παραπανω εβαλα τις piaa με 7500 κερακια και η νυχτα εγινε μερα, σκεψου να ηταν και real xenon (η piaa βγαζει κιτακι αδιαβροχο με μακρια καλωδια ειδικα για μηχανη αλλα απο τιμη αστο ... )

Vstrommer71
10/04/2006, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΣΤΗ ΔΞ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΟ ΕΠΑΝΩ ΣΗΜΕΙΟ-ΒΙΔΑ..ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ LOCTITE ΣΤΙΣ ΒΙΔΕΣ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΕ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΕΠΑΝΩ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΣΠΑΝΕ..

Ο ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ..ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΒΙΔΩΣΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΧΡΗΣΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ GIVI ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ..:nono:
Τα πρωτα Givi(χωρις αυτοκολλητο) ηταν ελαττωματικες καποιες παρτιδες και σπαγανε ακριβως εκει που σου εσπασαν κι εσενα!Εμενα μου τα αλλαξανε με καινουργια χωρις χρεωση,απο το μαγαζι που ειχα αγορασει το μηχανακι :winka:

Vstrommer71
10/04/2006, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
Καποιο λαθος κανεις!
Ειναι λαμπες τυπου xenon και οχι xenon!Δεν μπορει να μπει σκετη λαμπα πρεπει να αλλαχτει και το φαναρι για να εχεις φωτα xenon!Αν ηταν ετσι ολοι στα αυτοκινητα θα ειχαμε παρει μια λαμπα θα την βαζαμε και θα τελειωναμε δεν θα χρειαζοταν να δωσουμε 2,000? για να αλλαξουμε φαναρια!
Κανενα Smart δεν βγαινει με xenon απλα βαζουν λαμπες τυπου xenon!Ρωτηστε καποιον που ξερει και θα δειτε!
Για προσιτες τιμες σε κιτακια Xenon ξαναποσταρω την διευθυνση...
http://www.hids4u.co.uk

Respect
25/08/2006, 15:15
Εγώ πάλι θα 'θελα να βρω κάγγελα για πίσω καθαρά για προστασία και όχι για βαλίτσες, κάτι που να ταιριάζει με το μπροστινό της Givi:alien:


59026

Reignman
27/08/2006, 20:12
Σε πρόσφατες ατυχίες ενός φίλου και δικιάς μου
(σε διαφορετικές στιγμές) με τα V-Strom μας
φοράγαμε επάνω τα πίσω κάγκελα της Givi
για βαλίτσες) σε συνδυασμό με τα μπροστινά
κάγκελα και τις βαλίτσες μας και οι δύο βγήκαμε
ακέραιοι (στο περίπου). Τα κάγκελα και στη
μία περίπτωση αλλά και στην άλλη λυγίσανε
απορροφώντας την πρόσκρουση και προστατεύοντας ευτυχώς έτσι τα πόδια μας.

suzukimaniac
02/04/2007, 21:44
ρε παιδια, λιγη βοηθεια....Τελικα τις λαμπες Osram απο που τις παιρνουμε?Προτεινετε χαρακτηριστικα λαμπας, μαγαζι....Για εμας τους ασχετους....Επισης για τα καγκελα τι θα επιλεγατε- Αυτα που δινει η suzuki, δηλαδη Motech με μηδενικη προστασια στο ντεποζιτο η της Givi με μικροσυντονισμο αλλα μεγαλυτερη προστασια σε μικροπεσιμο...???

Respect
02/04/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
ρε παιδια, λιγη βοηθεια.... για τα καγκελα τι θα επιλεγατε- Αυτα που δινει η suzuki, δηλαδη Motech με μηδενικη προστασια στο ντεποζιτο η της Givi με μικροσυντονισμο αλλα μεγαλυτερη προστασια σε μικροπεσιμο...??? Ασυζητητί τη κουρτίνα 2! :wave2:

THEOD
02/04/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
ρε παιδια, λιγη βοηθεια....Τελικα τις λαμπες Osram απο που τις παιρνουμε?

Από όλα τα (καλά ?) καταστήματα που πουλάνε ηλεκτρικά αυτοκινήτου...
Χρειάζεσαι 2 λάμπες Η4... το κόστος είναι γύρω στα 9 -11 ευρώ για την καθεμία...

Αν τυχόν δεν βρείς τις OSRAM SILVERSTAR μπορείς να πάρεις τις PHILIPS VISIONPLUS. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα...
αν πάλι σου αρέσει το φώς να είναι ακόμα πιο λευκό (στα όρια του μπλεδίζον) οι αντίστοιχες είναι οι OSRAM COOL-BLUE και οι PHILIPS BLUEVISION :wave2:

costas81
03/04/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzukimaniac
ρε παιδια, λιγη βοηθεια....Τελικα τις λαμπες Osram απο που τις παιρνουμε?Προτεινετε χαρακτηριστικα λαμπας, μαγαζι....Για εμας τους ασχετους....Επισης για τα καγκελα τι θα επιλεγατε- Αυτα που δινει η suzuki, δηλαδη Motech με μηδενικη προστασια στο ντεποζιτο η της Givi με μικροσυντονισμο αλλα μεγαλυτερη προστασια σε μικροπεσιμο...???


αντε παμε παλι......



τα καγκελα της σθζθκι προστατευουν απολυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


δεν υπαρχει περιπτωση να πεσεις και να βρει κατω το τεποζιτο!!!


διαβασε ολο το ποστ να δεις τις περιπτωσεις μου!!


τα καγκελα ειναι πολυ καλα και προστατευουν πολυ καλα χωρις συντονισμο!!

K0K0$
03/04/2007, 17:36
και επαυξανω: μισο στο δρομο-μισο στο πεζοδρομιο, μια γρατσουνια στα καγκελα και μια στο μασπιε συνεπιβατη... Ουτε φλας, ουτε τεποζιτο, ουτε καν αντιβαρο... ;)

Antono
03/04/2007, 17:59
Να συμπληρώσω και εγώ!
Καινούργιο το μωρό ( μια μερα!!) συνηθισμένος απο το προηγούμενο μηχανάκι ( KLE Αnhelo 250 - ουτε 150 kgr), βγαίνω απο το πεζοδρόμιο, πολύ κλειστά στροφή και μου σβήνει οπότε φαντάζεστε την συνέχεια:cry:
Το σηκώνω και με τα μαμίσια κάγκελα ούτε γραντζουνιά ντεποζιτο ή πλαινά τίποτα!! Ούτε και στα κάγκελα τα ίδια!!! ( costas81 :beer: )
Mονο κάτι μικρά σημαδάκια στην δεξιά χούφτα ( γαμώτο!!!!!!!:bigcry: )
Επώδυνη εμπειρία και με τρόμαξε και λίγο!!
Αλλα μεγάλο παιδι είμαι θα το ξεπεράσω!
Αλλο τέτοιο όμως δεν θα το αντέξω σας το δηλώνω!!! :bawl:

Τα Givi μπορεί να είναι μεγαλύτερα απο τα μαμίσια σε περίπτωση πτώσης στραβώνουν εύκολα
Μόνη πιθανότητα να προστατέψουν περισσότερο απο τα μαμά είναι αν περάσεις τόοοοσο κοντά απο αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο που ξύσει τα πλαινα πάνω απο το ύψος της μηχανής ( που φτάνουν τα μαμίσια) αλλα εγώ δεν σκοπεύω να κάνω κονσέρβα το μωρό!!!

DPF
03/04/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono

Τα Givi μπορεί να είναι μεγαλύτερα απο τα μαμίσια σε περίπτωση πτώσης στραβώνουν εύκολα
Μόνη πιθανότητα να προστατέψουν περισσότερο απο τα μαμά είναι αν περάσεις τόοοοσο κοντά απο αυτοκίνητο ή οτιδήποτε άλλο που ξύσει τα πλαινα πάνω απο το ύψος της μηχανής ( που φτάνουν τα μαμίσια) αλλα εγώ δεν σκοπεύω να κάνω κονσέρβα το μωρό!!! [/B]

Σε περίπτωση πτώσης στραβώνουν εύκολα ΤΑ GIVI. ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΕΝΑ STROM ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΡΜΠΑΣ ΚΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΦΕΡΙΝΚ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΙΝΚ.

:beer: :wave2:

Vasilis_Strom
03/04/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
Σε περίπτωση πτώσης στραβώνουν εύκολα ΤΑ GIVI. ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΕΝΑ STROM ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΡΜΠΑΣ ΚΤΥΠΗΣΕ ΤΟ ΦΕΡΙΝΚ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΕΡΙΝΚ.

:beer: :wave2:

βάλε άλλο ένα Strom που του έτυχε :D :D

low__rider
04/04/2007, 02:15
...εγω δηλαδη που φοραω τα kappa που ενταξει δεν ειναι και givi αν και λενε οτι απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν και οτι ειναι ιδια ποιοτικα ...να κανω την προσευχη μου να μην γινει καμια στραβη:uplate: γιατι θα κλαιω τα πλαστικα μου:confused: :confused:

Vasilis_Strom
04/04/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
...εγω δηλαδη που φοραω τα kappa που ενταξει δεν ειναι και givi αν και λενε οτι απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν και οτι ειναι ιδια ποιοτικα ...να κανω την προσευχη μου να μην γινει καμια στραβη:uplate: γιατι θα κλαιω τα πλαστικα μου:confused: :confused:

Τα πλαστικά δεν παθαίνουν τίποτα, εκτός ίσως από καμιά γρατζουνιά στο σημείο που θα τα ζορίσει το κάγκελο. Στο δικό μου τουλάχιστον δεν ξέρω αν το βούλιαγμα στο ρεζερβουάρ ήταν από το πρώτο πέσιμο ή από τα επόμενα 3-4 που ακολούθησαν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

low__rider
04/04/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Τα πλαστικά δεν παθαίνουν τίποτα, εκτός ίσως από καμιά γρατζουνιά στο σημείο που θα τα ζορίσει το κάγκελο. Στο δικό μου τουλάχιστον δεν ξέρω αν το βούλιαγμα στο ρεζερβουάρ ήταν από το πρώτο πέσιμο ή από τα επόμενα 3-4 που ακολούθησαν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




:bigcry:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
04/04/2007, 15:33
επισης τα καγκελα της givi-kappa λογω μεγαλυτερης ροπης πιεζουν πιο πολυ απο τα μαμά το πλαίσιο!


ρε βαλτε τα μαμα επροστατευουν μια χαρα σε πεσιμο!

ουτε συντονισμοι ουτε τιποτα!


:beer: :beer:

costas81
04/04/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antono

Το σηκώνω και με τα μαμίσια κάγκελα ούτε γραντζουνιά ντεποζιτο ή πλαινά τίποτα!! Ούτε και στα κάγκελα τα ίδια!!! ( costas81 :beer: )



thanks man!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

edrimon
17/04/2007, 22:24
Διαφορά στις τιμές μεταξύ μαμάς και GIVI, KAPPA?

suzukimaniac
18/04/2007, 00:47
μαμας καγκελα(SW-Motech) 135 , GIVI 118 euros....αν θυμαμαι καλα.....

K0K0$
18/04/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
και επαυξανω: μισο στο δρομο-μισο στο πεζοδρομιο, μια γρατσουνια στα καγκελα και μια στο μασπιε συνεπιβατη... Ουτε φλας, ουτε τεποζιτο, ουτε καν αντιβαρο... ;)

CRASH TEST No2: Παλι απο την ιδια πλευρα, αυτη τη φορα θυματα φλασακι (το μαυρο πλαστικο του μονο), η χουφτα (με ντουκοχαρτο και αλοιφη θα ερθει) και βιδα αντιβαρου (ισιωσε)... Επισης εχω μια υποψια οτι μπορει και να στραβωσε λιγο το τιμονι :eyepop:

Αλλα παντως τα πλαστικα ειναι ολα ΟΚ...


Ετσι οπως το παω, λεω να ξεφορτωθω το παραπανισιο βαρος των σταντ και να την αφηνω κατω απο εδω και περα...:bigcry:

PS: Ειχα φροντισει εξ'αρχης να εχω λιιιιγο λασκα τις βιδες που σφιγγουν τις μανετες στην τιμονομπαρα. Τοσο ωστε να μην κουνιουνται με το χερι αλλα σε πιθανη πτωση να μην σπασουν...

costas81
18/04/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
CRASH TEST No2: Παλι απο την ιδια πλευρα, αυτη τη φορα θυματα φλασακι (το μαυρο πλαστικο του μονο), η χουφτα (με ντουκοχαρτο και αλοιφη θα ερθει) και βιδα αντιβαρου (ισιωσε)... Επισης εχω μια υποψια οτι μπορει και να στραβωσε λιγο το τιμονι :eyepop:

Αλλα παντως τα πλαστικα ειναι ολα ΟΚ...


Ετσι οπως το παω, λεω να ξεφορτωθω το παραπανισιο βαρος των σταντ και να την αφηνω κατω απο εδω και περα...:bigcry:

PS: Ειχα φροντισει εξ'αρχης να εχω λιιιιγο λασκα τις βιδες που σφιγγουν τις μανετες στην τιμονομπαρα. Τοσο ωστε να μην κουνιουνται με το χερι αλλα σε πιθανη πτωση να μην σπασουν...

ειδες τα μαμα τα καγκελα κανουν δουλεια!!σημαντικά βοηθάνε και οι χούφτες!

Antono
18/04/2007, 21:09
Δεν θέλω να φαντάζομαι stromakia κάτω τρελαίνομαι!!!
Τα θέλω να σκίζουν την άσφαλτο και να χάντονται στον ορίζοντα....!!!:)

@ K0K0$: Κώστα εύχομαι να είναι το τελεταίο crash test!!!! Εντάξει, βάλαμε μαμίσια κάγκελα, είναι γ@μ@τ@ και δεν χρειάζεται να μας πείσεις άλλο:lol:

Τα λέμε!!!

K0K0$
19/04/2007, 08:34
Τι να κανω ρε συ Γιωργο, αυτο δεν ειναι μηχανακι, ο Ραν-Ταν-Πλαν ειναι!

low__rider
19/04/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Τι να κανω ρε συ Γιωργο, αυτο δεν ειναι μηχανακι, ο Ραν-Ταν-Πλαν ειναι!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol:






Eυχομαι κατι σε λαγωνικο κ-19 απο δω και περα!:winka:


Και παντα ορθιος φιλε και εσυ και το μοτορι σου!

K0K0$
19/04/2007, 14:02
Μωρε κοπροσκυλο Κ-7 ειναι... :lol:

Σορρυ για το σπαμ
:wave2:

Antono
19/04/2007, 14:35
Αφου τα stromakia είναι για μεγάλες διαδρομές Κώστα, το δικό σου διαμαρτύρεται που δεν το έχεις πάει βόλτα ( και το δικό μου το Κ-7 το χει αυτό:) )

Αντε να βρούμε χρόνο να τα βγάλουμε παραέξω παίδες τα stromakia γιατί η Αθήνα δεν παλεύεται!

( καλή η ιδέα του Alex-vstrom για την Κυριακή για καφέ στο Λουτράκι αλλά δυστυχώς εξετάσεις ( μεταπτυχιακό) για κανα 15νθήμερο με κρατάνε μέσα και στην πίεση :bawl:

Επιφυλάσσομαι για μετά όμως!!!!!:D

alex-vstrom
19/04/2007, 18:37
ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΑΝΤΟΝΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ
N.P:eyepop:

Antono
19/04/2007, 21:23
Alex δώσε μου 2 ΣΚ περιθώριο και μετά έχουμε φύγει για Λουτράκι ΑΜΕΣΑ!!!!

Δεν την παλεύω κάστανο με τις εξετάσεις και τον γ@μ@το καιρό θελω βόλτα και άραγμα!!

Σήμερα άνοιξα και λίγο το stromaki Αττική Οδό και γούσταρα αφάνταστα ( μόλις τελείωσα με το στρώσιμο)

Παιδες το μηχανάκι είναι ΑΠΑΙΚΤΟ!!!! Μακράν η καλυτερη επιλογή μηχανής ( Μπράβο μας:beer: )

Αντε να μαζευτούμε πολλά στρομάκια να βγάλουμε γούστα!!!

Τα λέμε!!!

alex-vstrom
20/04/2007, 08:52
Antono ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΜΕΛΩΝ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΟΛΤΑΡΕΙΣ ΑΝΕΤΑ.
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΝΑ Σ.Κ. ΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ.:bigcry: