PDA

View Full Version : Συχνή ενόχληση από χρήση εργαλειων σε σπίτι



el_hymador
29/08/2018, 18:17
Το λοιπον, το σπίτι που νοικιάζω, είναι το ισόγειο ενός δυόροφου οικήματος με κήπο. Κάτω από την βεραντα μου έχει υπόγειο γκαράζ, το οποίο το χρησιμοποιεί αποκλειστικά ο ενοικιαστής του επάνω ορόφου. Το θέμα είναι ότι πολύ συχνά, σχεδόν καθημερινά, το γκαράζ χρησιμοποιείται για παντώς είδους μαστορέματα σε αυτοκίνητα. Από γυαλίσματα και καθαρίσματα, μέχρι πιο βαριές επισκευές. Σχεδόν καθημερινά λοιπόν, έχουμε σβούρες, βούρτσες, τρυπάνια, σφυριά να αντηχούν στα αυτιά μας, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάτσουμε στη βεράντα αλλά ούτε και στο σαλόνι, όπου το πάτωμα του, είναι ουσιαστικά η οροφή του γκαράζ.

Τα επισκευαζόμενα αυτοκίνητα, δεν είναι ιδιοκτησία του ενοικιαστή, προφανώς παίρνει δουλειές λειτουργόντας παράνομα ως συνεργείο. Δεν με ενδιαφέρει αυτό, απλά δεν θέλω γυρνόντας από την δουλειά μου να ακούω τον θόρυβο. Του έχω μιλήσει 2-3 φορές ευγενικά και φάνηκε να καταλαβαίνει αλλά μετά από 3-4 μέρες παύσης, είχαμε πάλι τα ίδια. Σήμερα, μετά από δύο ημέρες συνεχούς χρήσης βούρτσας γυαλίσματος, του εκάνα και πάλι παρατήρηση και μου άρχισε τα ότι δεν δουλεύει σε ώρες κοινής ησυχίας και τέτοια... (όντως δεν δουλεύει σε ώρες κοινής ησυχίας). Εγώ του είπα ότι είναι θέμα καλής γειτονίας και απλής λογικής και ότι δεν γίνεται να με κλείνει τα απογεύματα μέσα στο σπίτι επειδή αυτός θέλει στα 3 μέτρα από την βεράντα να έχει συνεργείο.

Όπως και να έχει, την βλέπω την δουλειά ότι πάμε για χοντράδες, οπότε αν έχετε υπόψη πως μπορώ να κινηθώ νομικά, θα ήθελα να το ακούσω...

Ευχαριστώ :beer:

Dimos35
29/08/2018, 18:22
Αφού είστε και οι 2 ενοικιαστές, ζήτα του να αλλάξετε σπίτια (είναι τα ίδια τετραγωνικά; ) αλλιώς πες του ότι θα κινηθείς νομικά για να αποδείξεις ότι διατηρεί παράνομα συνεργείο. Στον δεύτερο όροφο δεν θα έχεις τόσο πρόβλημα.

congate7
29/08/2018, 18:51
Αν έχεις εξάτμιση της προκοπής αράζεις δίπλα του βάζεις μπροστά και «ελέγχεις» το ρελαντί ξέρω γω ή κάτι που θα τον ενοχλήσει.
Μπορείς επίσης να τον «βοηθήσεις» του τύπου: Κάτσε να σε βοηθήσω... Πρρρρτ μέσα στα μουτσούνια και να τον διώξεις.

Βρες κάτι ενοχλητικό που να είναι νόμιμο αλλά δεν είναι ηθικό.

Δυστυχώς πρέπει να γίνεις μεγαλύτερος μαλάκας από το μαλάκα για να του δώσεις να καταλάβει τη μαλακία του.

mangelasakis
29/08/2018, 18:58
Γιατί δεν μιλάς με τον ιδιοκτήτη ; Πες του ότι σε ενοχλεί και ότι αν δεν βρεθεί λύση θα αναγκαστείς να φύγεις και ότι επίσης θα τους κάνεις καταγγελία για παράνομη λειτουργία συνεργείου με την συγκατάθεση μάλιστα του νοικάρη.

telegonos
29/08/2018, 18:58
Δωστον στην ΔΟΥ για αποκρυπτόμενο επάγγελμα. Αν έχει και υπάλληλο, τράβα και στην επιθεώρηση εργασίας (ή όπως αλλοιώς λέγεται σήμερα).

Εννοείται ΔΕΝ προειδοποιείς ούτε για δείγμα ότι θα τα κάνεις αυτά. Αθόρυβα όλα, μην ξανασχοληθείς καν πρόσωπο με πρόσωπο.

gasto
29/08/2018, 18:59
Ο καθε ενας σας εχει το δικιο του.Βρες τον ιδιοκτητη και κανε εκει παραπονα.

toyar
29/08/2018, 20:03
βαλτον να σου φτιαχνει αμαξι και μηχανη τζαμπα:D

yiannis172
30/08/2018, 15:44
Δωστον στην ΔΟΥ για αποκρυπτόμενο επάγγελμα. Αν έχει και υπάλληλο, τράβα και στην επιθεώρηση εργασίας (ή όπως αλλοιώς λέγεται σήμερα).

Εννοείται ΔΕΝ προειδοποιείς ούτε για δείγμα ότι θα τα κάνεις αυτά. Αθόρυβα όλα, μην ξανασχοληθείς καν πρόσωπο με πρόσωπο.

Μα και να τα κανει,απο τη στιγμη που ειναι ιδιωτικος χωρος,πως θα επεμβουν,αν δε πανε ως πελατες οι ιδιοι ωστε να τους βαλει μεσα και να εχουν συναλλαγη;

noodles
30/08/2018, 16:07
απο τι στιγμη που δε δουλευει σε ωρες κοινης ησυχιας δε μπορεις να κανεις πολλα.
διαφορα νομιμα συνεργεια ειναι μεσα σε γειτονιες, αυτοι δε κανουν θορυβο και δεν ενοχλουνε του γυρω ενοικους?

μιλα του μηπως βαλει καποια μονωση απο τη στιγμη που το εχει σα χομπυ και το κανει συχνα. θα ησυχασετε ολοι...

zoslen
30/08/2018, 18:08
Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.

devil's animal
30/08/2018, 18:35
Κωστα δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα...εφοσον δεν ενοχλει σε ωρες κοινης ησυχιας ειναι οκ εκ του νομου...
βαζοντας σαν δεδομενο οτι μπορει να πει ανα πασα ωρα και στιγμη οτι μαστορευει δικα του και φιλων του χωρις αντικρισμα...οχι οτι κανει δουλεια συστηματικη...

για μενα το πιο σωστο ειναι το εξης:
πας και τους λες:"εφοσον κανεις δουλιτσα και ενοχλεις επανειλλημμενα και οχι περιστασιακα (δλδ μονο για τα δικα σου ρδελα) πρεπει ανταποδοτικα να εχω και εγω κατι...εγω θελω την ησυχια μου οποτε βαζεις μονωση και ειμαστε κομπλεδουρες.."

αν αρχισει τα μα και τα μου, επειδη και οι 2 ειστε ενοικιαστες, του λες οτι μπορεις πανευκολα να τον δωσεις εφορια, πολεοδομια, πυροσβεστικη και ενα σωρο δημοσιες υπηρεσιες με καταγγελιες οτι λειτουργει παρανομα συνεργειο στον συγκεκριμενο χωρο...καθε μερα μπορει να του ερχονται και απο αλλη υπηρεσια...ΑΛΛΑ μεγαλα παιδια ειμαστε...;) θα βρουμε μια συμβιβαστικη λυση που να βολευει ολους....


οποτε: "δεν θελω να χασεις το εξτραδακι σου αλλα φροντισε και τους γειτονες σου γιατι μπορει το δημοσιο να σε κανει μεροκαματο..."

αλλωστε ...συνεχιζεις...δεν θα βαλεις μονωση στο δικο μου σπιτι...και εγω ενοικιαστης ειμαι...βρες τα με τον ιδιοκτητη και μπορει να συμμετεχει και αυτος με ενα ποσοστο γιατι στην τελικη ειναι μια αναβαθμιση στο σπιτι του...


δεν εχω προσωπικα αντιμετωπισει τετοια κατασταση ποτε γιατι παντα εμενα σε μονοκατοικιες ιδιοκτητες...αλλα λογω επαγγελματος παλιοτερα ηξερα πολλα τετοια "αλισβερισια"...
απο αλουμινια σε ολο το σπιτι, μονωση σε εξωτερικη πορτα και τοιχους μεχρι και nova εχω δει να βαζουν σε διαμερισμα για να μην κανει ο ενοικος καταγγελιες στο cafe που ηταν απο κατω και ηθελε να παιζει μουσικη λιγο πιο αργα το βραδυ ...

απο την στιγμη που βγαινει χρημα απο μπιζνα, ολα μπορουν να λυθουν αν ειναι λιγο ξυπνιος ο "επιχειρηματιας"....;)

RAMMSTEIN
30/08/2018, 19:43
Αν έχεις εξάτμιση της προκοπής αράζεις δίπλα του βάζεις μπροστά και «ελέγχεις» το ρελαντί ξέρω γω ή κάτι που θα τον ενοχλήσει.
Μπορείς επίσης να τον «βοηθήσεις» του τύπου: Κάτσε να σε βοηθήσω... Πρρρρτ μέσα στα μουτσούνια και να τον διώξεις.

Βρες κάτι ενοχλητικό που να είναι νόμιμο αλλά δεν είναι ηθικό.

Δυστυχώς πρέπει να γίνεις μεγαλύτερος μαλάκας από το μαλάκα για να του δώσεις να καταλάβει τη μαλακία του.

υπεροχη λογικη
τετοιους γειτονες χρειαζεται η αθηνα ξεκαθαρα

George_M.
30/08/2018, 22:50
Ενημερωνεις μια τελευταια φορα.
Αν δεν βρεις ακρη σαφως "τακαρεις" το παρανομο συνεγειο στις αναλογες υπηρεσιες.
Με τα γαιδουρια γαιδαρος,ευγενιες κτλ με ηλιθιους μας βλαπτουν σοβαρα την υγεια!

thunder ace
31/08/2018, 07:52
Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.
Nαι μωρε..ειναι φυσικο να τα περναμε ολα αυτα..ανθρωπινα ειναι..!!!!!!!!!!

teogtp
31/08/2018, 08:13
Νομίζω είσαι 100% λάθος. Από τη στιγμή που δεν κάνει φασαρία σε ώρα κοινής ησυχίας και δεν ξεπερνά ένα λογικό όριο έντασης ήχου είναι ΠΑΡΑΛΟΓΟ ακόμη και που το θέτεις σαν θέμα.
Εγώ για παράδειγμα μένω κάτω από έναν τρομπετίστα. Κάθε πρωί και απόγευμα ο τύπος διαβάζει ασταμάτητα. Από ένα σημείο και μετά απλά έχω συνηθίσει και δεν τον ακούω.
Άλλοι βάζουν δυνατά μουσική, άλλοι βγαίνουν και φωνάζουν στα μπαλκόνια, άλλοι έχουν σκυλιά που γαβγίζουν μέρα νύχτα, ας μην είμαστε παραλογοι, κάποια πράγματα είναι ανθρώπινα.

:cry:

Bladerunner
31/08/2018, 09:00
Η ηχορύπανση -κι εκτός ωρών κοινής ησυχίας- απαγορεύεται και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Γι αυτό σε περιοχές αμιγούς κατοικίας δεν δίνεται άδεια λειτουργίας σε συνεργεία, βιοτεχνίες κλπ

Τον ενημερώνεις ότι δεν σκοπεύεις να βλάπτεις περισσότερο την ψυχική σου υγεία και την επόμενη φορά θα τον καταγγείλεις στις αρμόδιες αρχές.

thunder ace
31/08/2018, 09:19
Η ηχορύπανση -κι εκτός ωρών κοινής ησυχίας- απαγορεύεται και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Γι αυτό σε περιοχές αμιγούς κατοικίας δεν δίνεται άδεια λειτουργίας σε συνεργεία, βιοτεχνίες κλπ

Τον ενημερώνεις ότι δεν σκοπεύεις να βλάπτεις περισσότερο την ψυχική σου υγεία και την επόμενη φορά θα τον καταγγείλεις στις αρμόδιες αρχές.

Ετσι ακριβως...δεν μπορει ο καθε σαλεμενος λακαμας να κανει οτι γουσταρει.
Φιλε τα πραγματα ειναι απλα: οταν το ξανακανει (τη στιγμη ομως που το κανει) ΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.
Μετα φτιαξε ενα καφεδακι και κατσε στο μπαλκονι σου να δεις γλεντια.
Εκει να δεις πως γινετε κοτα λιρατη

devil's animal
31/08/2018, 09:58
Η ηχορύπανση -κι εκτός ωρών κοινής ησυχίας- απαγορεύεται και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Γι αυτό σε περιοχές αμιγούς κατοικίας δεν δίνεται άδεια λειτουργίας σε συνεργεία, βιοτεχνίες κλπ

Τον ενημερώνεις ότι δεν σκοπεύεις να βλάπτεις περισσότερο την ψυχική σου υγεία και την επόμενη φορά θα τον καταγγείλεις στις αρμόδιες αρχές.



οταν λες "ηχορυπανση" φανταζομαι οτι εννοεις η καταγεγγραμμενη...δλδ να παρει ο αρμοδιος φορεας (δημ. αστυνομια? αστυνομια? υγειονομικο? πολεοδομια?) και να παρει μετρηση με ηχομετρο απο τον χωρο του καταγγελοντος την ωρα της οχλησης...

αυτο δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει ευκολα και κατα ποσο μετα μπορει να στοιχειοθετηθει παραβαση...εδω (http://ixoripansi.gr/new/blog/2009/05/01/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%8D%CF%80%CE%B1/) π.χ. εχει ενα παρομοιο θεμα καποιος και φαινεται οτι δεν βρισκει λυση...

το blog αυτο (http://ixoripansi.gr/new/) εχει καποια παρομοια θεματακια και εχει και την νομοθεσια...


αμφιβαλλω πολυ ομως οτι θα γινει ανακληση αδειας σε νομιμο καταστημα, ειτε ειναι φουρνος, ειτε συνεργειο επειδη βρισκεται στο ισογειο πολυκατοικιας και σε κατοικημενη περιοχη απο την στιγμη που δεν κανει θορυβο τις ωρες κοινης ησυχιας...

για τον Χυμαδορη ειπαμε ποια ειναι η λυση...
με τον νομιμο τροπο δεν νομιζω να βγει ακρη...
ουτε με αντιποινα...

συζητηση, διαπραγματευση και διπλωματια...

AUFGEBRACHT
31/08/2018, 10:33
Μια επισήμανση, επειδή είχα ανοίξει προ ετών παρόμοιο thread (και φυσικά άκρη δεν βρήκα, καθώς η έννοιες Ελλάδα και ευνομούμενο κράτος απλά δε συμβαδίζουν...). Το ώρες κοινής ησυχίας σημαίνει ότι το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πολύ απλά ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!!! Αυτό δε σημαίνει ότι σε ώρες μη κοινής ησυχίας εγώ μπορώ να πάρω μια κατσαρόλα και ένα σίδερο και να τα χτυπάω 3 ώρες σερί επειδή έτσι μου κ@υλωσε, ούτε ότι μπορώ να έχω τη μουσική στη διαπασών, επειδή πολύ απλά είναι ώρες μη κοινής ησυχίας... Σε πολλούς μπορεί να φαίνεται παράλογο ή δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά δεν ξέρεις τι είναι να μη μπορείς να βγεις στο μπαλκόνι ΣΟΥ, να διαβάσεις ένα βιβλίο ή απλά να χαλαρώσεις μετά τη δουλειά σαν άνθρωπος, επειδή ο απέναντι κάφρος όλη μέρα παίζει μουσική αντί να παίξει το πουλί του που είναι και αθόρυβο σαν πρακτική... Δεν ξέρεις τι είναι να φτάνεις στο σημείο να βάζεις πωλητήριο στο σπίτι σου, επειδή σε φέρνουν σε σημείο βρασμού ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και κινδυνεύει η ψυχική σου ηρεμία, η οποία είναι απλά ανύπαρκτη...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα πράγματα ίσως είναι πιο εύκολα, από την άποψη πως έχουμε να κάνουμε με συγκεκριμένη δραστηριότητα και φύση όχλησης (μηχανολογικές εργασίες) και όχι με κάποιον που απλά βάζει μουσική στο τέρμα... Ένας νομικός θα ήταν ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει. Συνοψίζοντας, είναι σοφή η παροιμία "ο κακός χρόνος περνάει, ο κακός γείτονας όχι".

thunder ace
31/08/2018, 10:37
Σωστος,σωστοτατος.

BLiTzER
31/08/2018, 11:59
Η ηχορύπανση -κι εκτός ωρών κοινής ησυχίας- απαγορεύεται και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Εκτός αν είσαι εκκλησία.

thunder ace
31/08/2018, 12:09
Εκτός αν είσαι εκκλησία.

ναι....γιατι φαντασου να πας να διαμαρτυρηθεις στον παπα για ηχορυπανση και να σου πει: πηγαινε να τα πεις στο Αφεντικο

BLiTzER
31/08/2018, 12:11
Δε θα διαμαρτυρηθείς στον παπά. Θα διαμαρτυρηθείς εκεί που πρέπει: στο κράτος. Αλλά το ίδιο μαγαζάκι είναι, οπότε.

AUFGEBRACHT
31/08/2018, 12:16
https://www.laimitomos.com/%ce%b7%cf%87%ce%bf%cf%81%cf%8d%cf%80%ce%b1%ce%bd%cf%83%ce%b7-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%ce%ba%ce%b1%ce%bc%cf%80%ce%ac%ce%bd%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%81%ce%bf%ce%bb%cf%8c%ce%b9-%ce%b5%ce%ba%ce%ba%ce%bb/?cn-reloaded=1

AUFGEBRACHT
31/08/2018, 12:17
Εκτός αν είσαι εκκλησία.

Ή τζαμί... ή αεροδρόμιο... ή σχολείο... ή παιδική χαρά...

zoslen
31/08/2018, 12:32
Πριν από κάποια χρονια, εκει οπου εδράζονταν τότε ο Σκακιστικος ομιλος Αμπελοκήπων (ισόγειο), υπήρχε ένας τύπος στον 1ο ο οποίος "ενοχλούνταν" από τους σκακιστες. Μάλλον όχι επειδή κάναμε φασαρία αλλά γιατί μαζευόμασταν κατω από το παράθυρο και ψιλοκουβεντιάζαμε, ή απλά γιατί δεν είχε με τι να περάσει την ώρα του.

Ο τύπος λοιπόν όταν ξεκινούσαν οι αγώνες έκανε κάθε τι πιθανό και απίθανο για να μας διώξει. Έβαζε μουσική τέκνο στο φουλ, κοπάναγε με ένα σφυρί το πάτωμα, κοπάναγε κατσαρόλες και άλλα απίστευτα!
Η αστυνομία απλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, ο τυπος ήταν στα όρια του επιτρεπτού μέσα στο σπίτι του.

Και εν προκειμενω, ας υποθέσουμε ότι γίνονται καταγγελίες. Πώς θα αποδείξεις ότι ο τύπος πληρώνεται για αυτό που κάνει;; Απλά βοηθά έναν φίλο θα πει.
Και ακόμη χειρότερα, μιας και θα καταλάβει ποιος έκανε την καταγγελία, πώς λέτε να αντιδράσει;; Θα μείνει άπραγος ή θα βρει ο φίλος το μηχανάκι του κοπανημένο;;

gasto
31/08/2018, 14:04
Xanax για τα νευρα ειναι η λυση.
Ολοι οι αγιοι εδω μεσα μαζευτηκατε.Δε κοιταμε τη καμπουρα μας πρωτα.
Και αστυνομια να φερεις δε βγαζεις ακρη.Μου την εχουν φερει επειδη επλενα το αυτοκινητο στο δρομο και ξερεις τι μου ειπαν τα οργανα;Bρες ενα τροπο να του σπασεις και εσυ τα νευρα.

ggs
31/08/2018, 14:05
αφού είσαι με νοίκι , βρες αλλού ένα σπίτι ήσυχο και φύγε.

επιπλήξεις , καταγγελίες , τσακωμοί κλπ το μόνο που θα κάνουν είναι να χαλάν τον χρονο , την διάθεση και την καθημερινοτητα σου γιατί καθε μέρα στην μάπα θα τον τρως

George_M.
31/08/2018, 14:06
Εδω να πουμε οτι ο ιδιοκτητης μαλλον ξερει τι γινεται γιατι ίσως παιρνει επιπλεον ενοικιο για τον χωρο.
Το μονο που θα σε σωσει φιλέ είναι η μη υπαρξη αδειας συνεργειου με οτι αυτο συνεπαγεται.

buckley
31/08/2018, 16:09
Εδω να πουμε οτι ο ιδιοκτητης μαλλον ξερει τι γινεται γιατι ίσως παιρνει επιπλεον ενοικιο για τον χωρο.
Το μονο που θα σε σωσει φιλέ είναι η μη υπαρξη αδειας συνεργειου με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μπα, αυτά που γραψε το παιδί από πάνω μάλλον.

thunder ace
31/08/2018, 16:11
Xanax για τα νευρα ειναι η λυση.
Ολοι οι αγιοι εδω μεσα μαζευτηκατε.Δε κοιταμε τη καμπουρα μας πρωτα.
Και αστυνομια να φερεις δε βγαζεις ακρη.Μου την εχουν φερει επειδη επλενα το αυτοκινητο στο δρομο και ξερεις τι μου ειπαν τα οργανα;Bρες ενα τροπο να του σπασεις και εσυ τα νευρα.
Την κοιταω τη καμπουρα μου ,για αυτο γραφω οτι γραφω.
Σεβομαι οσο δεν παει τον συνανθρωπο μου-γειτονα μου, και ετσι εχω την δυνατοτητα να κραζω οσο γουσταρω.

SONone
31/08/2018, 16:21
αφού είσαι με νοίκι , βρες αλλού ένα σπίτι ήσυχο και φύγε.

επιπλήξεις , καταγγελίες , τσακωμοί κλπ το μόνο που θα κάνουν είναι να χαλάν τον χρονο , την διάθεση και την καθημερινοτητα σου γιατί καθε μέρα στην μάπα θα τον τρως

σιγα ρε ψηλε μην αλλάζουμε σπιτι για τον καθε μαλακα και θα χαρίζουμε τα λεφτα μας σε μετακομίσεις. και αμα θες να αγοράσεις σπιτι τι κανεις ? 3 μηνες τεστ drive? να δεις αν εχει φασαρια η γειτονια? κιαμα το αγορασεις και σου κατσει νοικαρης παπαρας? :nono: :nono:

φιλε τραβα και πες του ανθρωπινά οτι δεν παλεύετε η κατάσταση. και οτι καταλαβαίνεις οτι και αυτος προσπαθεί και δεν θες να τον καταγγείλεις αλλα πρεπει να βρεθει οριστική λυση. ας βαλει σουπερ ντουπερ ηχομόνωση. αν δεν καταλαβαίνει πες στον ιδιοκτήτη οτι θα φυγεις και οτι οσο ο αλλος κατω κανει τοση φασαρία δεν πρόκειται να στο νοικιάζει κανεις και τελικα τα + € που περνει θα τα χασει γιατι θα εχει ενα σπιτι ξενοίκιαστο γιατι δεν θα το θελει κανεις. ε τελος αν δεν καταλαβαίνουν η καταγγελία ειναι μονόδρομος.

AUFGEBRACHT
31/08/2018, 16:38
Xanax για τα νευρα ειναι η λυση.
Ολοι οι αγιοι εδω μεσα μαζευτηκατε.Δε κοιταμε τη καμπουρα μας πρωτα.

Δεν είμαστε όλοι Κουασιμόδοι, υπάρχουν και άνθρωποι άνευ καμπούρας...

ggs
31/08/2018, 16:43
σιγα ρε ψηλε μην αλλάζουμε σπιτι για τον καθε μαλακα και θα χαρίζουμε τα λεφτα μας σε μετακομίσεις. και αμα θες να αγοράσεις σπιτι τι κανεις ? 3 μηνες τεστ drive? να δεις αν εχει φασαρια η γειτονια? κιαμα το αγορασεις και σου κατσει νοικαρης παπαρας? :nono: :nono:

φιλε τραβα και πες του ανθρωπινά οτι δεν παλεύετε η κατάσταση. και οτι καταλαβαίνεις οτι και αυτος προσπαθεί και δεν θες να τον καταγγείλεις αλλα πρεπει να βρεθει οριστική λυση. ας βαλει σουπερ ντουπερ ηχομόνωση. αν δεν καταλαβαίνει πες στον ιδιοκτήτη οτι θα φυγεις και οτι οσο ο αλλος κατω κανει τοση φασαρία δεν πρόκειται να στο νοικιάζει κανεις και τελικα τα + € που περνει θα τα χασει γιατι θα εχει ενα σπιτι ξενοίκιαστο γιατι δεν θα το θελει κανεις. ε τελος αν δεν καταλαβαίνουν η καταγγελία ειναι μονόδρομος.

κοίτα..

ο χυμαδορης έγραψε οτι του έχει κουβεντιάσει αλλά δεν..

οπότε , κάπου θα χαραμίσει λεφτά...

ή σε μετακόμιση.

ή σε δικηγόρο.

ή σε ρόπαλο baseball + δικηγόρο + εξαγορά ποινής.


τα παντα στην ζωη ειναι επιλογές..

gasto
31/08/2018, 16:56
Θα θελα να βλεπα τις απαντησεις ολων σας σε αντιστροφο θεμα.
Καλησπερα μαγκες.Νοικιαζω σε μια πολυκατοικια διαμερισμα και γκαραζ στο οποιο εχω τα μηχανακια μου /αμαξια τα οποια γουσταρω να μαστορευω μονος ή με φιλαρακια και ποτε σε ωρες κοινης ησυχιας.Ο ενοικιαστης του ισογειου ειναι αντιθετος ομως με αυτο και μου εφερε την αστυνομια,τη πολεοδομια,το αλλοδαπων το ρουβικωνα και με κατηγγειλε για παρανομο συνεργειο και και και.........

thunder ace
31/08/2018, 17:37
Θα θελα να βλεπα τις απαντησεις ολων σας σε αντιστροφο θεμα.
Καλησπερα μαγκες.Νοικιαζω σε μια πολυκατοικια διαμερισμα και γκαραζ στο οποιο εχω τα μηχανακια μου /αμαξια τα οποια γουσταρω να μαστορευω μονος ή με φιλαρακια και ποτε σε ωρες κοινης ησυχιας.Ο ενοικιαστης του ισογειου ειναι αντιθετος ομως με αυτο και μου εφερε την αστυνομια,τη πολεοδομια,το αλλοδαπων το ρουβικωνα και με κατηγγειλε για παρανομο συνεργειο και και και.........

Αν εφερνε των ηθων,τοτε να ανησυχουσε....αλλα περα απο την πλακα,θα του ελεγα τα ιδια:
"Αν κανεις φασαρια καλα σου κανανε."

karellen
31/08/2018, 17:40
Θα θελα να βλεπα τις απαντησεις ολων σας σε αντιστροφο θεμα.
.........

και είσαι σίγουρος ότι οι απαντήσεις όλων μας θα σε ικανοποιούσαν?

el_hymador
03/09/2018, 08:39
Για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Δεν μιλάμε για απλό μαστόρεμα σε ένα υπόγειο, ο τύπος έχει φτάσει ακόμα και να κόψει με σέγα αυτοκίνητο σε κομμάτια για να μπορέσει να το μεταφέρει στο ανακυκλωσάδικο. Μιλάμε να γυρνάς στο σπίτι σου μετά την δουλειά, σε μια γειτονιά όπου είναι σαν χωριό και να ακούς σέγες, δράπανα, τροχούς, σφυριές, κομπρεσέρ, πλυστικά, από τις 5 μέχρι τις 9 το βράδυ. Ακριβως κάτω από το σπίτι σου, ένα πάτωμα μας χωρίζει και η γκαραζόπορτα είναι ακριβώς κάτω από την βεράντα. Δεν ξέρω τι ανοχές έχετε και αν αυτό σας φαίνεται φυσιολογικό, εγώ δεν την παλεύω πάντως. Έχω κάνει υπομονή πολλές φορές, του έχω δώσει και το ελεύθερο άλλες τόσες όταν μετά από παρατηρήσεις μου έλεγε "μόνο σήμερα και τέρμα..."ε, δεν πάει άλλο.

Μετά από την τελευταία έντονη παρατήρηση πάντως, δεν έχει ξαναδουλέψει... Μου έκοψε την καλημέρα βέβαια αλλά στα παπαρία μου... αν το αντίτιμο για μια καλημέρα είναι να κάνω τον μαλάκα και να υπόκειμαι την ύπαρξη συνεγείου κάτω από το σπίτι, μην σώσει και μου την πει!

sniper
03/09/2018, 11:40
Για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Δεν μιλάμε για απλό μαστόρεμα σε ένα υπόγειο, ο τύπος έχει φτάσει ακόμα και να κόψει με σέγα αυτοκίνητο σε κομμάτια για να μπορέσει να το μεταφέρει στο ανακυκλωσάδικο. Μιλάμε να γυρνάς στο σπίτι σου μετά την δουλειά, σε μια γειτονιά όπου είναι σαν χωριό και να ακούς σέγες, δράπανα, τροχούς, σφυριές, κομπρεσέρ, πλυστικά, από τις 5 μέχρι τις 9 το βράδυ. Ακριβως κάτω από το σπίτι σου, ένα πάτωμα μας χωρίζει και η γκαραζόπορτα είναι ακριβώς κάτω από την βεράντα. Δεν ξέρω τι ανοχές έχετε και αν αυτό σας φαίνεται φυσιολογικό, εγώ δεν την παλεύω πάντως. Έχω κάνει υπομονή πολλές φορές, του έχω δώσει και το ελεύθερο άλλες τόσες όταν μετά από παρατηρήσεις μου έλεγε "μόνο σήμερα και τέρμα..."ε, δεν πάει άλλο.

Μετά από την τελευταία έντονη παρατήρηση πάντως, δεν έχει ξαναδουλέψει... Μου έκοψε την καλημέρα βέβαια αλλά στα παπαρία μου... αν το αντίτιμο για μια καλημέρα είναι να κάνω τον μαλάκα και να υπόκειμαι την ύπαρξη συνεγείου κάτω από το σπίτι, μην σώσει και μου την πει!

Ωραία, γιατί ρώτησα κάτι παλικάρια στα Σφακιά και μου είπαν κάτι αποτελεσματικές λύσεις (όχι με βία ρε ανόητοι που θα πεταχτείτε) αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τις κάνεις :tooth:

basilis
03/09/2018, 12:17
δεν είναι νορμάλ και να μην το αφήσεις. Ξεκίνα με αστυνομία, ΣΔΟΕ κτλ. και βλέπεις πού θα πάει. Πρόσεξε μόνο, γιατί τέτοιες αντιπαραθέσεις μπορεί να προκαλέσουν επιθετικότητα εκατέρωθεν.

el_hymador
03/09/2018, 12:42
δεν είναι νορμάλ και να μην το αφήσεις. Ξεκίνα με αστυνομία, ΣΔΟΕ κτλ. και βλέπεις πού θα πάει. Πρόσεξε μόνο, γιατί τέτοιες αντιπαραθέσεις μπορεί να προκαλέσουν επιθετικότητα εκατέρωθεν.


Να δούμε, μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται

gasto
03/09/2018, 16:31
Αλλοι γειτονες δεν υπαρχουν να κανετε ολοι μαζι παραπον?Αμα κοβεις αμαξι με σεγα ακουγεσαι 2 τετραγωνα πιο περα.

el_hymador
03/09/2018, 20:41
Oχι, το σπιτι ειναι μακρυα απο τα υπολοιπα

yiannis172
03/09/2018, 21:55
Καλως ή κακως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να φωναζεις καθε φορα το 100 για καταγραφη περιστατικου και συστασεις (οταν κανει φασαρια) αφου η λυση της αμοιβαιας κατανοησης δεν απεδωσε (αφου δεν ηταν αμοιβαια).
Ολα τα αλλα για σδοε,ικα κτλ δε ξερω κατα ποσο μπορουν να γινουν....

DRAKONET
03/09/2018, 22:47
φωναξε τον ΡΟΥΒΙΚΩΝΑ:bawl:

SoR
04/09/2018, 09:33
να ρωτήσω...

γενικά σαν γείτονας, πέρα απο το γκαραζοσυνεργείοχόμπυ του (προφανώς φτιάχνει σε φίλων του οχήματα ή πολύ δικών του ατόμων για να μην φάει καρφωτή ούτε απο αυτούς) είναι νορμάλ άτομο ή εχετε διαφορές και σε άλλα θέματα;

Σκέψου οτι εγώ δίπλα μου έχω παιδιατρείο δλδ "ΟΧΙΙΙΙΙ ΟΧΙΙΙΙ ΕΜΒΟΛΙΟΟΟΟΟ ΟΧΙΙΙΙ ΑΑΑ@!@!@!@#!@#!@#1@#!" και τέτοια.
Απλα βάζω τη μουσικούλα μου και τελειώνει η υπόθεση, ακόμα και έξω να κάτσω. Απλά είπα στην παιδίατρο να έχει κλειστά τζάμια.
οπότε πές του και εσύ επειδή τέτοιου είδους μαστορέματα οσο ναναι κάνουν θόρυβο. Οπότε να βρεί κάναν τρόπο να μονώσει το γκαράζ (πχ να βάλει αυγοθήκες σε όλους τους τοίχους ή άλλο φθηνό ηχομονωτικό υλικό).

τώρα αμα χοντρύνει το πράμα, πες το του ιδιοκτήτη...

makaros33
23/09/2018, 16:53
Oχι, το σπιτι ειναι μακρυα απο τα υπολοιπα

με αυτήν την απάντηση σου τα λες ΟΛΑ άπλα παρε σκυλο, αυλη εχεις μακρια απο αλλα σπιτια "εισαι" οποτε για την δικη σου ασφάλεια παρε ενα σκυλο και αστον ελευθερο στην αυλη ,και δες αντιδραση απο τον σκυλο και τον "μαστορα " καθε φορα που θα κανει φασαρια