PDA

View Full Version : Ατύχημα - Αντικατάσταση μηχανής?



Lumiel
31/08/2018, 00:03
Για να μην γράφω στο αρχαίο πλεόν thread με τον ίδιο τίτλο (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=42557)ανοίγω καινούριο. Είχα ατύχημα με την μηχανή και αναρωτιέμαι τι ισχύει για αντικατάσταση. Ήταν ενός χρόνου με λιγότερο απο 10000 km και έχει αρκετή ζημιά. Γενικά έχω μπερδευτεί αν αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το συζητήσω με την δική μου ασφαλιστική, την ασφαλιστική του τρίτου, ή απλά με το συνεργείο μου, και τι ποσό και πάνω πρέπει να είναι η ζημιά για να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ!

doctoras
31/08/2018, 00:12
Αν αρπαξε πλαίσιο το πας για ολικη, αν οχι και δεν εισαι υπαίτιος θα σου το φτιαξουν καινούργιο
Αν δεν αποζημιώνεσαι τοτε αναλόγως με τα βαλαντια σου πράττεις. Εχεις λεφτα αγοράζεις καινούργιο, δεν εχεις το φτιάχνεις σιγα σιγα. Ειναι ανυπέρβλητο το κοστος επισκευης το διαγραφεις και αγοραζεις παπακι

Lumiel
31/08/2018, 00:29
Αν αρπαξε πλαίσιο το πας για ολικη, αν οχι και δεν εισαι υπαίτιος θα σου το φτιαξουν καινούργιο

Ναι αλλά ποιος την παίρνει αυτην την απόφαση? Υπάρχει κάποιος νόμος ή έχει να κάνει με το ότι δεν επισκευάζεται? π.χ αν το κόστος επισκευής βγει 4000 και η μηχανή μου αξίζει 6000, μπορεί να θεωρηθεί ασύμφορη η επισκευή και να αποζημιωθώ για την συνολική αξία της? Ή δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο? Θεωρητικά φταίει ο άλλος αλλά είναι περίεργη περίπτωση οπότε περιμένω ακόμα. Με τον πραγματογνωμονα που μίλησα με ρώτησε αν θέλω να την επισκευάσω, και δεν ήξερα τι να απαντήσω. Του είπα θα περιμένω να δω το κόστος για να αποφασίσω. Αύριο θα πάρω και την ασφαλιστική αλλά επειδή δεν βλέπω να συνεννοούμαστε και πολύ είπα να ρωτήσω και εδώ :D

BLiTzER
31/08/2018, 00:30
Δε νομίζω ότι υφίσταται "αντικατάσταση". Αν η ζημιά ξεπερνάει τη συνολική αξία της μοτοσικλέτας, θεωρείται "ολική", παίρνεις τα χρήματα της αξίας της και τα κάνεις ό,τι θες. Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.

Lumiel
31/08/2018, 00:39
Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.

Πως θα γίνει αυτό αν η προσφορά για επισκευή βγεί μικρότερη της αξίας? Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί με ρώτησε αν θέλω να την επισκευάσω, δηλαδή τι άλλες επιλογές έχω? να τους τα χαρίσω? :lol: Ελπίζω να ξέρει η ασφαλιστική μου να μου τα εξηγήσει αύριο γιατί έχω χαθεί λίγο.

BLiTzER
31/08/2018, 01:23
Θα ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου, αν έχεις, αλλιώς κάνε μια ερώτηση στην ασφαλιστική σου. Ποιος σε ρώτησε αν θες να την επισκευάσεις; Ρώτα τον τι επιλογές έχεις. Δε χρειάζεται να αποφασίσεις εκείνη τη στιγμή, απλά ρώτα για να μάθεις.

Dennis-
31/08/2018, 07:57
Για να βγει ολικη πρεπει να περναει την αξια της μηχανης οπως ειπαν. Απλα.πας στον μηχανικο σου και μετρατε ενα ενα ποσο κοστιζουν ολα μαζι. Η αξια τηε ολικης βγενει απ το car.gr οσο εχει εκει ενα αντιστοιχο μηχανακι κτλ. Θα ερθει βέβαια και πραγματογνωμονας να το δει ειναι κατι σκληροι κ@ριολιδες!!

Αν δεν εχει αρπαξει πλαισιο και ειναι κατι που φτιαχνεται με λιγα φραγκα μην ονειρευεσαι 6χιλιαρα δεν τα δινουν.

Sapadak
31/08/2018, 08:07
Οταν λες αρκετή ζημιά, τι εννοεις?

karellen
31/08/2018, 09:03
Δε νομίζω ότι υφίσταται "αντικατάσταση". Αν η ζημιά ξεπερνάει τη συνολική αξία της μοτοσικλέτας, θεωρείται "ολική", παίρνεις τα χρήματα της αξίας της και τα κάνεις ό,τι θες. Το θέμα είναι να διεκδικήσεις την πλήρη αξία της, αφού είναι σχετικά καινούρια.
Σωστός.
Γενικά δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλαίσιο σ' αυτές τις περιπτώσεις,όλα έγκεινται στη συμφωνία μεταξύ ασφαλειών.Η αξία της μηχανής σου εκτιμάται σύμφωνα με το τι παίζει στην αγορά και λίγο παρακάτω (βεβαίως βεβαίως!) αλλά το καλό είναι ότι μπορείς να διεκδικήσεις όχι ολική διαγραφή αλλά απλώς να την πουλήσεις αλλού,δηλαδή να φύγει από πάνω σου το ταχύτερο.

leftos
31/08/2018, 10:04
Οπως ειπαν και παραπανω με υποθετικα ποσα καινουργια κανει 12000 μετα απο 1 χρονο στο car πουλιουνται 10000 η επισκευη της ανταλλακτικα και εργασια ( αυτη ανεβαζει το ποσο αρκετα ) περναει τα 10000 σου λενε παρε 9000 και πουλα το μηχανακι 1000 συνολο 10000. Εσυ μπορει να βρεις να πουλησεις το μηχανακι 1200 οποτε κερδιζεις 200 ευρω.
Απο την αλλη μπορει με 2000 ευρω το μηχανακι να το φιαξεις να κυκλοφορει χωρις πλαστικα πχ, οποτε κανεις μια μεταβιβαση σε ενα φιλο σου και περνεις τα 9000 και σου μενει και το μηχανακι.
Το συνεργειο μπορει να φουσκωσει λιγο την τιμη για να βγει πανω απο τα 10000 αν δεν θελεις να το φιαξεις η αναλογως να μετριασει τα κοστη για να το φιαξει με 8900 . Αυτο μπορει να κρινει λιγο την κατασταση αλλα παντα με μικρες αποκλισεις.
Οι εμπειρογνωμονες ξερουν ακριβως τι κοστιζει καθε ζημια στην αγορα και δεν τους ξεγελας.
Αν ειναι κατω απο 9000 η ζημια θα στην φιαξουν και θα τελειωνεις εκει.

Lumiel
02/09/2018, 00:28
Οταν λες αρκετή ζημιά, τι εννοεις?
Ακριβώς δεν ξέρω ακόμα γιατί περιμένω το αναλυτικό κόστος. Η μπροστά και η αριστερή πλευρά είχε αρκετή ζημιά, στραβωμένο πιρούνι (ελπίζω να λέγεται έτσι), το τιμόνι δεν γύριζε πλεον, αριστερά περισσότερο πλαστικά φαίνονταν σπασμένα και το stand, οπότε δεν ξέρω αν έχει μεγάλη ζημιά. Τα ηλεκτρονικά τα είδα μια χαρά. Μάλλον έχει πάρει και πλαίσιο απο ότι κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα περιμένω να μου πει. Αλλά ήταν μηχανή ενός χρόνου που δεν είχε ακουμπήσει ποτέ κάτω, και έχω ξενερώσει.


Οι εμπειρογνωμονες ξερουν ακριβως τι κοστιζει καθε ζημια στην αγορα και δεν τους ξεγελας.
Αν ειναι κατω απο 9000 η ζημια θα στην φιαξουν και θα τελειωνεις εκει. Δεν θέλω να ξεγελάσω κανέναν είχα μια καινούρια ατρακάριστη μηχανή και λίγο το ψυχολογικό, λίγο και ότι διαβάζω εδω μέσα (για το πλαίσιο), λίγο η εμπειρία απο τρακαρισμένα αμάξια που πάντα κάτι άφηναν στην οδηγική συμπεριφορά, δεν θέλω να οδηγάω πρωην τρακαρισμένη μηχανή.


Θα ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου, αν έχεις, αλλιώς κάνε μια ερώτηση στην ασφαλιστική σου. Ποιος σε ρώτησε αν θες να την επισκευάσεις; Ρώτα τον τι επιλογές έχεις. Δε χρειάζεται να αποφασίσεις εκείνη τη στιγμή, απλά ρώτα για να μάθεις.

Ο πραγματογνώμονας με ρώτησε. Όταν μάθω το ποσό (ελπίζω Δευτέρα γιατι το πάμε απο μέρα σε μέρα) αν είναι θα τον ξαναπάρω να δω τι εννοούσε και τι επιλογές υπάρχουν. :)

basilis_k6
02/09/2018, 00:39
Ακριβώς δεν ξέρω ακόμα γιατί περιμένω το αναλυτικό κόστος. Η μπροστά και η αριστερή πλευρά είχε αρκετή ζημιά, στραβωμένο πιρούνι (ελπίζω να λέγεται έτσι), το τιμόνι δεν γύριζε πλεον, αριστερά περισσότερο πλαστικά φαίνονταν σπασμένα και το stand, οπότε δεν ξέρω αν έχει μεγάλη ζημιά. Τα ηλεκτρονικά τα είδα μια χαρά. Μάλλον έχει πάρει και πλαίσιο απο ότι κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα περιμένω να μου πει. Αλλά ήταν μηχανή ενός χρόνου που δεν είχε ακουμπήσει ποτέ κάτω, και έχω ξενερώσει.

Δεν θέλω να ξεγελάσω κανέναν είχα μια καινούρια ατρακάριστη μηχανή και λίγο το ψυχολογικό, λίγο και ότι διαβάζω εδω μέσα (για το πλαίσιο), λίγο η εμπειρία απο τρακαρισμένα αμάξια που πάντα κάτι άφηναν στην οδηγική συμπεριφορά, δεν θέλω να οδηγάω πρωην τρακαρισμένη μηχανή.



Ο πραγματογνώμονας με ρώτησε. Όταν μάθω το ποσό (ελπίζω Δευτέρα γιατι το πάμε απο μέρα σε μέρα) αν είναι θα τον ξαναπάρω να δω τι εννοούσε και τι επιλογές υπάρχουν. :)

να ξερεις οτι σε καθε περιπτωση εισαι χαμενος. απο ενα χιλιαρικο χαμενος και πανω.

mangelasakis
02/09/2018, 19:28
Ναι είναι να μην μπλέξεις. Αν μπλέξεις δεν βγάζεις άκρη με τις ασφαλιστικές. Για μένα είναι οι μεγαλύτεροι απατεώνες μετά τους πολιτικους. Σε κάθε περίπτωση είτε φταις είτε όχι θα βγεις χαμένος.

Θεωρώ πιο σωστό να καταργηθούν οι ασφαλιστικές και σε περίπτωση ατυχήματος να έκρινε η τροχαία ποιος φταίει και η ζημιά να χρεώνεται στην εφορία του φταιχτη ώστε να μην μπορεί να τα γλυτώσει. Έτσι δεν θα χρειαζόταν να πληρώνουμε ασφάλειες και θα πληρώναμε μόνο σε περίπτωση ατυχήματος την ζημιά του άλλου εφόσον φταίμε. Έτσι θα συμορφωντουσαν μάλιστα κάποιοι και θα πρόσεχαν περισσότερο. Γιατί να πληρώνω εγώ 13 χρονια ασφαλεία χωρίς να έχω εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα που να φταιω; Και αν γίνει ατύχημα να μην με αποζημιώσει κιόλας την πραγματική αξία της ζημιάς;

Lumiel
03/09/2018, 14:22
να ξερεις οτι σε καθε περιπτωση εισαι χαμενος. απο ενα χιλιαρικο χαμενος και πανω.

Μακάρι να είναι μόνο χιλιάρικο να το δώσω να ξερμπερδεύω. Μίλησα σήμερα πάλι με τον πραγματογνώμονα (Η ζημιά πλησιάζει τα 5000 με εργασία) και του είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και πολύ να την επισκευάσω και μου είπε θα με πάρει την Τετάρτη να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.

basilis_k6
03/09/2018, 19:39
Μακάρι να είναι μόνο χιλιάρικο να το δώσω να ξερμπερδεύω. Μίλησα σήμερα πάλι με τον πραγματογνώμονα (Η ζημιά πλησιάζει τα 5000 με εργασία) και του είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και πολύ να την επισκευάσω και μου είπε θα με πάρει την Τετάρτη να δούμε τι επιλογές υπάρχουν.

τι μηχανακι ειναι?

Lumiel
04/09/2018, 11:53
τι μηχανακι ειναι?

Yamaha MT-07 2017 μοντέλο.

basilis_k6
04/09/2018, 11:56
Yamaha MT-07 2017 μοντέλο.
αν ειναι αληθινο 17άρι εισαι στα ορια. αν ειναι 16αρι για 5κ δεν αξιζει να το φτιάξεις με τιποτα. βγάλε τα εξτρα και δωστους το. παρε τα λεφτα και φύγε.

Lumiel
14/09/2018, 13:32
Τελικά δεν έβγαλα άκρη, ο πραγματογνόμωνας μου είπε μόνο επισκευή μπορεί να προτείνει. Δεν το ανέφερα στην αρχή γιατί δεν ήθελα και δεν υπήρχε λόγος, αλλά το τρακάρισμα έχει γίνει με όχημα της Αστυνομίας. Η ασφαλιστική μου δεν κάνει τίποτα μου λέει θα τα κανονίσεις με την Αστυνομία όλα, η Αστυνομία δεν με έχει πάρει καν τηλέφωνο 3 βδομάδες τώρα, οπότε απο Δευτέρα το βλέπω να ξεκινάμε διαδικασίες με δικηγόρο.

o_gavros
18/09/2018, 15:39
μαζί με το δικηγόρο που (ελπίζω πως) θα έχεις βρει, δεν κοιτάς να αλλάξεις και ασφαλιστική όταν έρθει το επομενο;

Lumiel
18/09/2018, 16:48
μαζί με το δικηγόρο που (ελπίζω πως) θα έχεις βρει, δεν κοιτάς να αλλάξεις και ασφαλιστική όταν έρθει το επομενο;

Χαχαχα σωστός, θα δούμε τι θα γίνει. Υπάρχει μια περίπτωση να ξεμπερδέψω μέσα στην βδομάδα. Αυτά που έχω μάθει έως τώρα είναι ότι αν θέλεις να πάρεις όλα τα χρήματα που δικαιούσαι, πρέπει να γίνει δικαστήριο. Απλά θέλω να τελειώνω γρήγορα και να μην περιμένω 2 χρόνια για να γίνει αυτό. Λεφτά θα χάσω σίγουρα με ότι και να γίνει.

BLiTzER
18/09/2018, 16:50
Ο βιαστικός πάντα χάνει.

Shinji Ikari
18/09/2018, 21:56
Αυτο που εγραψε ο leftos θα κανεις. Θα το κανεις μεταβιβαση και θα παρεις τα σωστρα. Αν δεν στο βγαζει ολικη θα σου το φτιαξει οπως ηταν. Ουτε λεφτα χανεις ουτε δικαστηριο χρειαζεται. Αν εχει κανει δηλωση οτι εφταιγε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

Lumiel
18/09/2018, 22:32
Αυτο που εγραψε ο leftos θα κανεις. Θα το κανεις μεταβιβαση και θα παρεις τα σωστρα.
Ναι αυτό θέλω να κάνω αλλά πρέπει να ξέρω ότι μπορώ πρώτα. Δεν έχω καταλάβει ποιος το κανονίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Η ασφαλιστική μου είπε να ρωτήσω την αστυνομία, το συνεργείο μου είπε τον δικηγόρο. Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να επικοινωνήσω με την αστυνομία και αν δω και δεν καταφέρω τίποτα αναγκαστικά στον δικηγόρο. Επίσης η ζημιά είπαμε είναι ένα Χ νούμερο, το μεταβιβάζω και παίρνω και το Χ νούμερο?

edit: Α ώπα τώρα το κατάλαβα. το Χ μείον την σώστρα.
edit2: Αν έχω καταλάβει καλά για να γίνει αυτό πρέπει να θεωρηθεί ολική σωστά? Αύριο το πρωί θα πάω στο συγκεκριμένο τμήμα που τα αποφασίζει αυτά να ρωτήσω.



Αν δεν στο βγαζει ολικη θα σου το φτιαξει οπως ηταν. Ουτε λεφτα χανεις ουτε δικαστηριο χρειαζεται. Αν εχει κανει δηλωση οτι εφταιγε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.
Δεν θέλω να έχω μια πρώην τρακαρισμένη μηχανή για τον Α η Β λόγο. Περισσότερο ψυχολογικό είναι, αλλά πήρα καινούρια μηχανή γιατι ήθελα καινούρια μηχανή. Και θέλω να την χαίρομαι σαν καινούρια. Το να μου δώσουν τα λεφτά της ζημιάς δεν μου φτάνει. Σε αυτήν την περίπτωση θα ζητήσω και την μείωση της αξίας της και όπως είπα και πάνω θέλει δικαστήριο για αυτό. Και αν γίνει αυτό μετά θα τα ζητήσω όλα (γιατρούς, φάρμακα, κράνος, μπουφαν, ταξί, μέρες εργασίας, ψυχολογικά, κτλπ)

Lumiel
19/09/2018, 17:08
Καλά τα είχα καταλάβει τελικά, μόνο επισκευή μπορούν να κάνουν. Ολική δεν βγαίνει με τίποτα. Μια τελευταία προσπάθεια και αύριο και μετά ξεκινάμε με Νομική προστασία.

Shinji Ikari
19/09/2018, 21:41
Τώρα αυτό που λες ουσιαστικά είναι πως η ζωή είναι άδικη. Αν τους πας τις αποδείξεις και τα ρούχα κλπ θα σου τα αποζημιώσουν όλα. Αν σου δίνουν αυτά που πρέπει τι θα πεις στο δικαστήριο; Κι αν τους πάρεις κάτι παραπάνω μετά από πέντε - επτά χρόνια τραβήγματα θα αξίζει; Θα πρέπει να πάρεις άλλο μηχανάκι για να το χαρείς σαν καινούργιο που θα χάσει την αξία του σε πέντε - επτά χρόνια και το τρακαρισμένο θα χάσει κι αυτό την αξία του καθιστό και άντε να το πουλήσεις και να σου λένε πως έχει γυρισμένα χλμ. Αν έχεις τα μπικικίνια βέβαια και γουστάρεις δικαστήρια πάω πάσο.

Lumiel
20/09/2018, 19:15
Τώρα αυτό που λες ουσιαστικά είναι πως η ζωή είναι άδικη. Αν τους πας τις αποδείξεις και τα ρούχα κλπ θα σου τα αποζημιώσουν όλα. Αν σου δίνουν αυτά που πρέπει τι θα πεις στο δικαστήριο; Κι αν τους πάρεις κάτι παραπάνω μετά από πέντε - επτά χρόνια τραβήγματα θα αξίζει; Θα πρέπει να πάρεις άλλο μηχανάκι για να το χαρείς σαν καινούργιο που θα χάσει την αξία του σε πέντε - επτά χρόνια και το τρακαρισμένο θα χάσει κι αυτό την αξία του καθιστό και άντε να το πουλήσεις και να σου λένε πως έχει γυρισμένα χλμ. Αν έχεις τα μπικικίνια βέβαια και γουστάρεις δικαστήρια πάω πάσο.

Ωραία, αν την φτιάξω και στην πουλήσω στην τιμή που αξίζει ατρακάριστη θα την πάρεις? Θα την έπαιρνε ο οποιοσδήποτε εδω μέσα? Αν ήθελα να έχω πρώην τρακαρισμένη μηχανή αγόραζα και μόνος μου απο το car.gr. Αυτά που πρέπει είναι αρκετά παραπάνω απο την αξία της επισκευής. Υποθέτω θα γίνεται να την επισκευάσω τώρα και να τα διεκδικήσω μετά τα υπόλοιπα, αλλά για να μην λέω και μπαρούφες θα μιλήσω πρώτα με την ασφαλιστική.

Shinji Ikari
20/09/2018, 22:04
Εμείς καταλαβαίνουμε. Το δικαστήριο θα καταλάβει? θα δώσεις τώρα τα μπακίρια και θα περιμένεις να το πάρεις πίσω σε πεντε χρόνια κι αν?
Αν επισκευαστεί σωστά σαν καινούργια θα είναι εκτός αν έχει πάρει πλαίσιο, αυτό δεν ξαναέρχεται.
Γιατί δεν του λες να σου βάλει και καινούργιο πλαίσιο? Για να πας στο δικαστήριο θα πρέπει να έχεις και πάτημα. Κ. Πρόεδρε αρνήθηκε η ασφαλιστική να μου επαναφέρει το μηχανάκι στην προηγούμενη κατάσταση του. Αρνήθηκε όντως όμως?
Και τα καινούργια μηχανάκια δεν βγαίνουν τέλεια από το εργοστάσιο πάντως.

Lumiel
21/09/2018, 13:21
Εμείς καταλαβαίνουμε. Το δικαστήριο θα καταλάβει? θα δώσεις τώρα τα μπακίρια και θα περιμένεις να το πάρεις πίσω σε πεντε χρόνια κι αν?
Αν επισκευαστεί σωστά σαν καινούργια θα είναι εκτός αν έχει πάρει πλαίσιο, αυτό δεν ξαναέρχεται.
Γιατί δεν του λες να σου βάλει και καινούργιο πλαίσιο? Για να πας στο δικαστήριο θα πρέπει να έχεις και πάτημα. Κ. Πρόεδρε αρνήθηκε η ασφαλιστική να μου επαναφέρει το μηχανάκι στην προηγούμενη κατάσταση του. Αρνήθηκε όντως όμως?
Και τα καινούργια μηχανάκια δεν βγαίνουν τέλεια από το εργοστάσιο πάντως.

Έχει πάρει και πλαίσιο, αλλά απο ότι κατάλαβα ισιώνει στην καλίμπρα, το οπόιο είναι ένα κόστος 670 ευρώ. Όπως και να έχει η νομική μου ειπε οτι εφόσον έχω τα τιμολόγια των ανταλακτικών, μπορώ να την επισκευάσω και να ξεκινήσω το δικαστήριο μετά για τα υπόλοιπα. Οπότε μάλλον έτσι θα γίνει.