PDA

View Full Version : <Σούπα> το πίσω φρένο



s2k_1_
31/08/2018, 21:56
Καλησπέρα,

πρόσφατα άκουγα κατί περίεργους θορύβους(φάση μέταλλο με μέταλλο) στο Yamahaki μου στο πίσω τροχό αλλά θεώρησα

ότι θα έχει σφήνωσει κανένα πετραδάκι στις δαγκάνες.Το πήγα για πλύσιμο,το φύσηξα με αέρα και σταμάτησε για λίγο.

Τώρα επανήρθε και μάλιστα όταν πατάω το πίσω φρένο είναι τελείως σούπα και ασταθές.Έπιασα από περιέργεια τη δισκόπλακα

και παρατήρησα ότι έχει όροι και κοιλάδες :uplate: :facepalm:

Τι προτείνεται να κάνω?

yiannis172
31/08/2018, 22:00
Για αρχη,αλλαγη τακακια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/09/2018, 02:49
Για αρχη,αλλαγη τακακια.

Ανοφελο.Εαν η δισκοπλακα του ειναι φαγωμενη το μονο που θα κανει μια αλαγη τακακια ειναι να φαγωθουν κ αυτα σε χρονο ττ.Ασε που θα εχει μειωμενη πεδηση.Δυστηχως ηρθε η ωρα για καινουρια δισκοπλακα.Υπολογισε απο 100€ και πανω.

telegonos
01/09/2018, 14:13
Τι προτείνετε να κάνω;

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις για να λύσεις ένα πρόβλημα, είναι να αντιληφθείς πλήρως το πρόβλημα.

Πρώτα λοιπόν, λύνεις και παρατηρείς τι κατάσταση έχεις. Αν θες γνώμη από εδώ, πρέπει και ΕΜΕΙΣ να δούμε τι κατάσταση έχεις.

Κάνε αυτό για αρχή.

strokt up
01/09/2018, 15:55
Ανοφελο.Εαν η δισκοπλακα του ειναι φαγωμενη το μονο που θα κανει μια αλαγη τακακια ειναι να φαγωθουν κ αυτα σε χρονο ττ.Ασε που θα εχει μειωμενη πεδηση.Δυστηχως ηρθε η ωρα για καινουρια δισκοπλακα.Υπολογισε απο 100€ και πανω.

Ώπα το παράκανες. 25€ έχει η πιο φθηνή και 50€ μια μέτρια επώνυμη τύπου xgear για παράδειγμα.. βάλε και τακάκια οπωσδήποτε, βάλε και κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες οπωσδήποτε, βάλε και ένα σπρέυ καθαριστικό για την δαγκάνα αφού θα βγεί που θα βγεί, βάλε και καινούργια υγρά φρένων, βάλε και τον καφέ, βάλε και τα τσιγάρα που θα κάνει αν καπνίζει εκείνη την ώρα πάλι δεν φτάνει 100€

strokt up
01/09/2018, 17:48
Για αρχή κοιτάς το manual να δεις το ελάχιστο επιτρεπτό όριο όσον αφορά το πάχος της δισκόπλακας. Αν είσαι εντός ορίων αλλάζεις τακάκια γιατί για τέτοια περίπτωση ακούγεται. Αν είσαι πολύ κοντά στα όρια ή τα έχεις ξεπεράσει αλλάζεις δισκόπλακα + τακάκια εννοείται...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/09/2018, 17:57
Ώπα το παράκανες. 25€ έχει η πιο φθηνή και 50€ μια μέτρια επώνυμη τύπου xgear για παράδειγμα.. βάλε και τακάκια οπωσδήποτε, βάλε και κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες οπωσδήποτε, βάλε και ένα σπρέυ καθαριστικό για την δαγκάνα αφού θα βγεί που θα βγεί, βάλε και καινούργια υγρά φρένων, βάλε και τον καφέ, βάλε και τα τσιγάρα που θα κάνει αν καπνίζει εκείνη την ώρα πάλι δεν φτάνει 100€

Εαν μιλαμε για τιντιεμ που εχει στην υπογραφη του δε νομιζω οτι θα κανει δουλεια με 25 ευρω.Αν ηταν ετσι θα αλαζα μια το τριμηνο στη γρια μου.

Συζυκι dr350 εμπρος δισκοπλακα 85 γουργια.
Συζυκι φριγουιντ εμπρος δισκοπλακα 105 γιουργια.
Τωρα ή εμενα πιασαν μακακα η εση κανεις καποιο λαθος ή ο συντροχος δεν εχει τδμ.

strokt up
01/09/2018, 22:22
Βρε κουμπάρε δεν μιλάμε για γνήσια δισκόπλακα απο την αντιπροσωπεία. Μιλάμε για "δεύτερες" όπως τις λένε και οι ανταλλακτικάκηδες https://www.skroutz.gr/c/1256/diskoplakes-moto.html?keyphrase=%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1+tdm&page=1

ΘΑΝΟΣ27
01/09/2018, 22:42
Πάντως x gear έβαλα στο gsxr κ στο πρώτο δυνατο φρένο μελανιασε κατευθείαν κ εννοείται μου έδωσαν τα χρήματα πίσω κ έψαξα για γνήσια μεταχειρισμενη

cityfly
01/09/2018, 23:09
Βρε κουμπάρε δεν μιλάμε για γνήσια δισκόπλακα απο την αντιπροσωπεία. Μιλάμε για "δεύτερες" όπως τις λένε και οι ανταλλακτικάκηδες https://www.skroutz.gr/c/1256/diskoplakes-moto.html?keyphrase=%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1+tdm&page=1

Το να βάλεις κάποιος άλλη μάρκα δισκόπλακα αλλά καλής ποιότητας το καταλαβαίνω, το να βάλει όμως «δεύτερη» δεν μπορώ να το χωνεύσω με τίποτα.
Τα φρένα είναι αυτά που θα σου σώσουν τη ζωή κάποια στιγμή, αν δεν θες να το δεις ότι είναι αυτά που σε κρατάνε στη ζωή καθημερινά. Αν θέλεις να κάνεις οικονομία, τόσα άλλα πράγματα έχει πάνω μια μηχανή που μπορούν να αντικατασταθούν με «δεύτερα» χωρίς πρόβλημα...

s2k_1_
02/09/2018, 13:50
Tdm έχω. Συμφωνώ με τον 'cityfly', στα φρένα και στα λάστιχα δεν κάνουμε οικονομία. Κοιτάω για μεταχειρισμένες Yamaha

και παρατηρώ ότι είναι τσιμπιμένες αρκετά. Θα παραθέσω και φωτό από τη κατάσταση σε κάποια φάση. Τώρα για τις X-GEAR

τις έχω ακουστά αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν ή όχι. Από τα λεγόμενα του 'ΘΑΝΟΣ27' μάλλον δεν ενδείκνυνται, θα ήθελα να μας πει

και κάποιος αν έχει κάποια εμπειρία με τις συγκεκριμένες.

strokt up
02/09/2018, 14:26
Ρώτα στο thread με τα tdm τι βάζουν και οι υπόλοιποι και γενικά γνώμες.. Γενικά μην είστε προκατειλλημενοι με τα "γνησια" ανταλλακτικά. Και αυτά άλλοι τα φτιάχνουν.. Μια δισκοπλακα "γνήσια" yamaha μπορεί να είναι ίδια ή και χειρότερη απο μια xgear ΓΙΑ ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να βάλεις δισκοπλακα με 20€, ούτε γνήσια με 150 και με 200€ και προς Θεου όχι μεταχειρισμένη δισκοπλακα.

s2k_1_
02/09/2018, 14:28
399076
399077
399078
399079

basilis_k6
02/09/2018, 14:51
τελικα δεν μας ειπες το πιο σημαντικο. τακάκια έχεις?

devil's animal
02/09/2018, 14:52
Καλησπέρα,

πρόσφατα άκουγα κατί περίεργους θορύβους(φάση μέταλλο με μέταλλο) στο Yamahaki μου στο πίσω τροχό αλλά θεώρησα

ότι θα έχει σφήνωσει κανένα πετραδάκι στις δαγκάνες.Το πήγα για πλύσιμο,το φύσηξα με αέρα και σταμάτησε για λίγο.

Τώρα επανήρθε και μάλιστα όταν πατάω το πίσω φρένο είναι τελείως σούπα και ασταθές.Έπιασα από περιέργεια τη δισκόπλακα

και παρατήρησα ότι έχει όροι και κοιλάδες :uplate: :facepalm:

Τι προτείνεται να κάνω?



κατ'αρχην προσδιορισε τι εννοεις με την φραση "ειναι τελειως σουπα και ασταθες"..
φρεναρει ή δεν φρεναρει? και αν φρεναρει απλα ακουγεται θορυβος? τσιριγμα? ή οπως ειπες θορυβος που ακουγεται σαν να ερχεται σε επαφη μεταλλο με μεταλλο?

εγω την δισκοπλακα την βλεπω μια χαρα σε παχος (απο τις φωτο που εβαλες)...

η πρωτη δουλεια ειναι να τσεκαρεις τα τακακια αν εχουν ψωμι...αν εχουν βαζεις λιγο γρασσο χαλκου μεταξυ τακακιων και εμβολου...ΟΧΙ μεταξυ τακακιων και δισκοπλακας (ενταξει το ξερω οτι γινομαι υπερβολικος αλλα ποτε δεν ξερεις)...

αν δεις οτι δεν αλλαζει τιποτα, αλλαζεις τακακια...

τελος αν και παλι δεν αλλαξει τιποτα και ΠΡΙΝ προλαβουν να φαγωθουν ανομοιομορφα τα καινουργια τακακια αλλαζεις δισκοπλακα...

η δισκοπλακα η πισω ειναι φτηνη οπως σου ειπαν...
το κατοσταρι θα το ξεπερνουσες αν ηθελες μπροστινη ..που ειναι λογικο να ειναι πολυ ακριβοτερη καθοτι πιο μεγαλη και επιφορτισμενη με το 90% της δουλειας του σταματηματος της μηχανης...(η τιμη που ελεγε δλδ ο Παπασουζας ισχυει για τις μπροστινες δισκοπλακες ....η πισω ειναι completely different story...και να μην την ειχαν καποιοι παλι την ιδια δουλεια σε φρεναρισμα θα εκαναν)...

αυτα ειναι τα βηματα και αυτα πρεπει να κανεις...
:wave2:

s2k_1_
02/09/2018, 16:03
τελικα δεν μας ειπες το πιο σημαντικο. τακάκια έχεις?

Την κατέχω εδώ και 3 χρόνια.Δεν έχω αλλάξει τακάκια μέχρι στιγμής.Από ότι τα βλέπω έχουν τακούνι ακόμα.

Συνολικά έχω κάνει περίπου 12.000χλμ, αμυντική οδήγηση.

s2k_1_
02/09/2018, 16:07
κατ'αρχην προσδιορισε τι εννοεις με την φραση "ειναι τελειως σουπα και ασταθες"..
φρεναρει ή δεν φρεναρει? και αν φρεναρει απλα ακουγεται θορυβος? τσιριγμα? ή οπως ειπες θορυβος που ακουγεται σαν να ερχεται σε επαφη μεταλλο με μεταλλο?

εγω την δισκοπλακα την βλεπω μια χαρα σε παχος (απο τις φωτο που εβαλες)...

η πρωτη δουλεια ειναι να τσεκαρεις τα τακακια αν εχουν ψωμι...αν εχουν βαζεις λιγο γρασσο χαλκου μεταξυ τακακιων και εμβολου...ΟΧΙ μεταξυ τακακιων και δισκοπλακας (ενταξει το ξερω οτι γινομαι υπερβολικος αλλα ποτε δεν ξερεις)...

αν δεις οτι δεν αλλαζει τιποτα, αλλαζεις τακακια...

τελος αν και παλι δεν αλλαξει τιποτα και ΠΡΙΝ προλαβουν να φαγωθουν ανομοιομορφα τα καινουργια τακακια αλλαζεις δισκοπλακα...

η δισκοπλακα η πισω ειναι φτηνη οπως σου ειπαν...
το κατοσταρι θα το ξεπερνουσες αν ηθελες μπροστινη ..που ειναι λογικο να ειναι πολυ ακριβοτερη καθοτι πιο μεγαλη και επιφορτισμενη με το 90% της δουλειας του σταματηματος της μηχανης...(η τιμη που ελεγε δλδ ο Παπασουζας ισχυει για τις μπροστινες δισκοπλακες ....η πισω ειναι completely different story...και να μην την ειχαν καποιοι παλι την ιδια δουλεια σε φρεναρισμα θα εκαναν)...

αυτα ειναι τα βηματα και αυτα πρεπει να κανεις...
:wave2:

Η αίσθηση είναι πολύ περίεργη όταν πατάω φρένο.Νιώθω σαν να πατάω κάτι άλλο :facepalm:

Φρενάρει ελάχιστα.Θόρυβος ακούγεται και όταν τη μετακινώ σβηστή στο γκαράζ.Στή κίνηση δεν καταλαβαίνω και πολλά επειδή ακούγονται οι εξατμίσεις.

o_gavros
02/09/2018, 16:41
Τα προϊόντα x-gear είναι κινεζιες κακης ποιότητος.
Τδμ ξετδμ,δισκοπλακα είναι δεν παίζουν με αυτά.
Αν θες δισκοπλακα,μην πας στις κινεζιες.
Δες και τα τακάκια σου πόσο ψωμί έχουν.

s2k_1_
02/09/2018, 16:59
Τα προϊόντα x-gear είναι κινεζιες κακης ποιότητος.
Τδμ ξετδμ,δισκοπλακα είναι δεν παίζουν με αυτά.
Αν θες δισκοπλακα,μην πας στις κινεζιες.
Δες και τα τακάκια σου πόσο ψωμί έχουν.

Έχουν τακούνι ακόμα από οτι τα βλέπω.

devil's animal
02/09/2018, 16:59
Η αίσθηση είναι πολύ περίεργη όταν πατάω φρένο.Νιώθω σαν να πατάω κάτι άλλο :facepalm:


ωραια...αρα εχεις σπογγωδη αισθηση...αρα πας και για αλλαγη υγρου φρενων με σωστη εξαερωση κλπ...αν δεις και παλι οτι δεν αλλαζει κατι πας για τρομπα φρενου...

Φρενάρει ελάχιστα.Θόρυβος ακούγεται και όταν τη μετακινώ σβηστή στο γκαράζ.Στή κίνηση δεν καταλαβαίνω και πολλά επειδή ακούγονται οι εξατμίσεις.



..but of course...how stupid am I?:facepalm:


με το "φρεναρει ελαχιστα" και παλι δεν μας δινεις να καταλαβουμε...
δεν ειπαμε να ακινητοποιει την μοτο σου...αυτο δεν μπορει να το κανει..και ολα τελεια να ειναι...πισω φρενο ειναι...οχι μπροστινο...

λεμε αν μπλοκαρει τον τροχο αμεσα απο την στιγμη που πατας τον ποδολεβιε...
αν εχοντας καποια χλμ πατησεις πισω φρενο και μονο, κανεις κωλιδι?...ναι ή ου?:rolleyes:


τεσπα, επειδη δεν σε βλεπω να σκαμπαζεις και πολλα...πηγαινε το σε εναν μαστορα...αυτος θα ξερει τι να κανει...

gior-gos
02/09/2018, 17:07
Απο προσωπικη εμπειρια, αν η δισκοπλακα ειναι σε κακη κατασταση (αυλακιες, παχος κατω του οριου του κατασκευαστη) τα καινουργια τακακια δεν βελτιωνουν απολυτως τιποτα. Οι μπροστινες μου δισκοπλακες ειχαν τα χαλια τους· φρενο δεν ειχα καλο· αλλαξα τακακια, παπάρια.. αλλαξα δισκοπλακες (brembo, 125€ η μία, αν θυμαμαι καλα) και η δυναμη φρεναρισματος 3πλασιαστηκε (εννοειται ξαναλλαξα και τακακια οπότε τα πρωτα πηγαν χαμενα· τα χω κρατησει βεβαια μηπως τα ξαναβαλω αργοτερα).
Αν ομως ειχα θεμα με την πισω δισκοπλακα, δεν θα βαζα brembo αλλά καποια φθηνοτερη ;)

s2k_1_
02/09/2018, 17:11
..but of course...how stupid am I?:facepalm:


με το "φρεναρει ελαχιστα" και παλι δεν μας δινεις να καταλαβουμε...
δεν ειπαμε να ακινητοποιει την μοτο σου...αυτο δεν μπορει να το κανει..και ολα τελεια να ειναι...πισω φρενο ειναι...οχι μπροστινο...

λεμε αν μπλοκαρει τον τροχο αμεσα απο την στιγμη που πατας τον ποδολεβιε...
αν εχοντας καποια χλμ πατησεις πισω φρενο και μονο, κανεις κωλιδι?...ναι ή ου?:rolleyes:


τεσπα, επειδη δεν σε βλεπω να σκαμπαζεις και πολλα...πηγαινε το σε εναν μαστορα...αυτος θα ξερει τι να κανει...

Ευχαριστώ.

s2k_1_
02/09/2018, 17:12
Απο προσωπικη εμπειρια, αν η δισκοπλακα ειναι σε κακη κατασταση (αυλακιες, παχος κατω του οριου του κατασκευαστη) τα καινουργια τακακια δεν βελτιωνουν απολυτως τιποτα. Οι μπροστινες μου δισκοπλακες ειχαν τα χαλια τους· φρενο δεν ειχα καλο· αλλαξα τακακια, παπάρια.. αλλαξα δισκοπλακες (brembo, 125€ η μία, αν θυμαμαι καλα) και η δυναμη φρεναρισματος 3πλασιαστηκε (εννοειται ξαναλλαξα και τακακια οπότε τα πρωτα πηγαν χαμενα· τα χω κρατησει βεβαια μηπως τα ξαναβαλω αργοτερα).
Αν ομως ειχα θεμα με την πισω δισκοπλακα, δεν θα βαζα brembo αλλά καποια φθηνοτερη ;)

Μάλλον θα αλλάξω δισκόπλακα με τακάκια για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.Για ποιό λόγο δεν θα έβαζες brembo?

gior-gos
02/09/2018, 17:23
Μάλλον θα αλλάξω δισκόπλακα με τακάκια για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.Για ποιό λόγο δεν θα έβαζες brembo?

Γιατι χρησιμοποιω ελαχιστα το πισω φρενο οπότε μία μετριας ποιοτητας δισκοπλακα με καλυπτει και με το παραπανω. Δεν χρησιμοποιουμε ολοι ομως με τον ιδιο τροπο τα φρενα.

basilis_k6
02/09/2018, 17:32
Την κατέχω εδώ και 3 χρόνια.Δεν έχω αλλάξει τακάκια μέχρι στιγμής.Από ότι τα βλέπω έχουν τακούνι ακόμα.

Συνολικά έχω κάνει περίπου 12.000χλμ, αμυντική οδήγηση.

οπως και να χει ειναι αχρηστα πλεον. τα 3 χρονια δεν λενε κατι. εγω σε 3 χρόνια κανω 60κ χλμ. Πήγαινε σε συνεργειο να αλλάξεις δισκοπλακα με μια ιμιτασιον (αν και νομιζω δεν ειναι ακριβη η μαμα) γυρω στα 70 ευρω και ενα τακακι γυρω στα 25-30ε. Θα στο δωσει πισω και θα δουλευουν ολα. Αν υπαρχει καποιο άλλο θεμα θα το βρει. Αν θες βεβαια τα κανεις και μονος σου αν γνωριζεις ασφαλως.

el-Gatto
02/09/2018, 21:24
Εκτός της γενικής κακής κατάστασης της δισκόπλακας (αυλακώσεις-φθορά-νύχι) είναι και ραγισμένη (βλ.κόκκινο κύκλο)

399104

Αλλαξέ την μαζί με τακάκια κ υγρά.
Κατά προτίμηση σε κάποιον που γνωρίζει τι κ πως να το κάνει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/09/2018, 21:37
Αλαξε τη δισκοπλακα και ενα ζευγαρι τακακια και εισαι πρωτος.Αν δε ξερεις να το κανεις εση πηγενε στο μαστορα.Στο ντιαρ δεν εβγενε με τιποτα η δισκοπλακα.Μαλλον ειχαν κολησει οι βιδες απο τη θερμοκρασια και τα χρονια και ετσι πηγα σε μαστορα.

s2k_1_
03/09/2018, 09:17
Εκτός της γενικής κακής κατάστασης της δισκόπλακας (αυλακώσεις-φθορά-νύχι) είναι και ραγισμένη (βλ.κόκκινο κύκλο)

399104

Αλλαξέ την μαζί με τακάκια κ υγρά.
Κατά προτίμηση σε κάποιον που γνωρίζει τι κ πως να το κάνει.

:eek: δεν το είχα δει!!!:a013:

Έχετε κάποια εμπειρία από after market μάρκα?

andreastwin
03/09/2018, 12:01
Εκτός της γενικής κακής κατάστασης της δισκόπλακας (αυλακώσεις-φθορά-νύχι) είναι και ραγισμένη (βλ.κόκκινο κύκλο)

399104

Αλλαξέ την μαζί με τακάκια κ υγρά.
Κατά προτίμηση σε κάποιον που γνωρίζει τι κ πως να το κάνει.

αυτο θα εγραφα και εγω, την ειδα ραγισμενη,οποτε αμεσα αλλαγη.

s2k_1_
03/09/2018, 12:39
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/50672Για αυτή σκέφτομαι και αυτά τα τακάκια https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133058/virtuemart_category_id/2268/lang/el-GR

sapila racing
03/09/2018, 12:58
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/50672Για αυτή σκέφτομαι και αυτά τα τακάκια https://m.ebay.co.uk/itm/Brembo-SA-Sintered-Road-Front-Brake-Pads-Fit-Yamaha-TDM-900-2002-2009-/351278480351

Μια χαρά θα είσαι με αυτα.

basilis_k6
03/09/2018, 19:41
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/50672Για αυτή σκέφτομαι και αυτά τα τακάκια https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133058/virtuemart_category_id/2268/lang/el-GR

γιατι? πως κατέληξες εκει?
βασικα τα γνησια ποσο εχουν ξερεις?

noodles
03/09/2018, 21:27
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/50672Για αυτή σκέφτομαι και αυτά τα τακάκια https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133058/virtuemart_category_id/2268/lang/el-GR

υπερβολικα, ποσο μαλλον για καθημερινη χρηση (κακο δε θα κανουν ομως, αν τα αντεχεις οικονομικα, βαλτα).
στη yamaha ρωτησες ποσο κανει ο γνησιος δισκος και τα τακακια που τοποθετει το εργοστασιο? νομιζω ειναι φθηνοτερα απο αυτα που εχεις διαλεξει και θα σε καλυψουν, δε χρειαζεσαι τοσο πολυ δυνατο φρενο πισω.

οτι και να βαλεις, καθαρισε τα εμβολα της δαγκανας και βαλε καινουρια υγρα με σωστη εξαερωση.

devil's animal
03/09/2018, 23:53
https://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_prod/50672Για αυτή σκέφτομαι και αυτά τα τακάκια https://www.extraproducts.gr/index.php/el/component/virtuemart/view/productdetails/virtuemart_product_id/133058/virtuemart_category_id/2268/lang/el-GR



τα τακακια τα βρισκεις και φτηνοτερα...
εδω (https://www.ebay.co.uk/itm/Brembo-SP-Sintered-Rear-Brake-Pads-to-fit-Yamaha-TDM-900-All-Models-2002-2009/232019060000?epid=1426436061&hash=item360569e520:g:lJMAAOSw1ZBUwQfr)...

ο δισκος μια χαρα και σε καλη τιμη...

s2k_1_
04/09/2018, 09:33
γιατι? πως κατέληξες εκει?
βασικα τα γνησια ποσο εχουν ξερεις?

Από after market προιόντα είναι από τις κορυφαίες.

Πήρα τηλέφωνο(Yamaha-Νούλας-Τρίκαλα) και μου είπαν για δισκόπλακα 118€ και τακάκια 30€

s2k_1_
04/09/2018, 09:33
υπερβολικα, ποσο μαλλον για καθημερινη χρηση (κακο δε θα κανουν ομως, αν τα αντεχεις οικονομικα, βαλτα).
στη yamaha ρωτησες ποσο κανει ο γνησιος δισκος και τα τακακια που τοποθετει το εργοστασιο? νομιζω ειναι φθηνοτερα απο αυτα που εχεις διαλεξει και θα σε καλυψουν, δε χρειαζεσαι τοσο πολυ δυνατο φρενο πισω.

οτι και να βαλεις, καθαρισε τα εμβολα της δαγκανας και βαλε καινουρια υγρα με σωστη εξαερωση.

Πήρα τηλέφωνο(Yamaha-Νούλας-Τρίκαλα) και μου είπαν για δισκόπλακα 118€ και τακάκια 30€

s2k_1_
04/09/2018, 09:35
τα τακακια τα βρισκεις και φτηνοτερα...
εδω (https://www.ebay.co.uk/itm/Brembo-SP-Sintered-Rear-Brake-Pads-to-fit-Yamaha-TDM-900-All-Models-2002-2009/232019060000?epid=1426436061&hash=item360569e520:g:lJMAAOSw1ZBUwQfr)...

ο δισκος μια χαρα και σε καλη τιμη...

Είναι 30,14+9,85(μεταφορικά)=39,99(Λίρες Αγγλίας) οπότε βγαίνουν πιο ακριβά!

vaska
04/09/2018, 10:13
Ανοφελο.Εαν η δισκοπλακα του ειναι φαγωμενη το μονο που θα κανει μια αλαγη τακακια ειναι να φαγωθουν κ αυτα σε χρονο ττ.Ασε που θα εχει μειωμενη πεδηση.Δυστηχως ηρθε η ωρα για καινουρια δισκοπλακα.Υπολογισε απο 100€ και πανω.

Και μιας και λύσαμε τα του φρένου μένει να αποκωδικοποιηθεί για ποιο ΤΤ μιλάει ο μάστορας, για το 600 το κακό του 90κάτι ή για κάποιο από τα καινούρια ???
:bawl::bawl:

telegonos
04/09/2018, 10:56
Το Audi. Αλλά κι εκεί ακόμα, σαφής δεν είναι. Παλιό, καινούριο; Μπροστοκίνητο; Τετρακίνητο;

vaska
04/09/2018, 11:34
Το Audi. Αλλά κι εκεί ακόμα, σαφής δεν είναι. Παλιό, καινούριο; Μπροστοκίνητο; Τετρακίνητο;

ααα λες αυτό με τα όροι και τις κοιλάδες

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/09/2018, 13:05
Και μιας και λύσαμε τα του φρένου μένει να αποκωδικοποιηθεί για ποιο ΤΤ μιλάει ο μάστορας, για το 600 το κακό του 90κάτι ή για κάποιο από τα καινούρια ???
:bawl::bawl:

Για το παλιο φυσικα.Αν ηταν θα ελεγα "σε χρονο ττρ":lol: