PDA

View Full Version : africa twin



kanapes
01/09/2018, 09:17
Καλημερα.πηρα ενα αφρικα του 1994..θα ηθελα να μου πει αν ξερει καποιος ποσα χιλιομετρα βγαζει η ρεζερβα του.και την καταναλωση του στο περιπου..ευχαριστωω!

jawaforever
01/09/2018, 11:40
Καλορίζικη.

afric
01/09/2018, 11:48
23 λιτρα ρεζερβουαρ, η ρεζερβα μπαινει στα 18, δηλ. εχεις ακομα 5 λιτρα.

Καταναλωση εντος πολης κατω απο 7 δεν το βλεπω, εκτος λιγοτερο η και περισσοτερο ,εξαρταται απ το χερακι σου.
Καιει περισσοτερο απ το επομενο μοντελο, εχει μεγαλυτερα ζιγκλερ..ειχα και τα 2 μοντελα

Μην το αφηνεις να γυριζει ρεζερβα, επιβαρυνεις ετσι την τρομπα βεζινζης και θα σε αφησει γρηγορα.Εχε το μονιμα στη θεση RES

daz
01/09/2018, 12:00
Γιατί την επιβαρύνει; Δεν είναι μηχανική εξωτερική;

telegonos
01/09/2018, 14:03
Υποθέτω, γιατί όταν τελειώνει η βενζίνη στο κανονικό ντεπόζιτο, ΜΕΧΡΙ να γυρίσεις τον διακόπτη σε ρεζέρβα, για λίγη ώρα ρουφάει αέρα, και κοπανάει το πιστονάκι της αντλίας στεγνό.

Θεωρητικά βέβαια όλα αυτά, καθότι τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω δει αντλία να έχει χαλάσει από αυτό. Πάντα οι αντλίες του είδους, χαλάνε από τα καρβουνάκια στην ηλεκτρική επαφή που κλείνει την αντλία όταν υπερβεί μια πίεση, που είναι ηλεκτρικό θέμα με άλλα λόγια.

kanapes
01/09/2018, 14:56
Ευχαριστω παιδια.και κατι τελευταιο ,ποια ειναι η διαφορα οταν εχω τον διακοπτη της ρεζερβας στο ον η στο οφ?

Bowleno
01/09/2018, 14:56
Τι το θέλει το μηχανάκι ένας καναπές; :confused:

:p


Καλοβολτο να είναι, σου απάντησαν οι παραπάνω:beer:

afric
01/09/2018, 16:39
Υποθέτω, γιατί όταν τελειώνει η βενζίνη στο κανονικό ντεπόζιτο, ΜΕΧΡΙ να γυρίσεις τον διακόπτη σε ρεζέρβα, για λίγη ώρα ρουφάει αέρα, και κοπανάει το πιστονάκι της αντλίας στεγνό.

Θεωρητικά βέβαια όλα αυτά, καθότι τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω δει αντλία να έχει χαλάσει από αυτό. Πάντα οι αντλίες του είδους, χαλάνε από τα καρβουνάκια στην ηλεκτρική επαφή που κλείνει την αντλία όταν υπερβεί μια πίεση, που είναι ηλεκτρικό θέμα με άλλα λόγια.

εκτος απ τα καρβουνακια, χαλαει και στο εσωτερικο της και δεν ανεβοκατεβαινει το εμβολακι...και την πετας...

παθων

afric
01/09/2018, 16:48
Ευχαριστω παιδια.και κατι τελευταιο ,ποια ειναι η διαφορα οταν εχω τον διακοπτη της ρεζερβας στο ον η στο οφ?

ON.. η βενζινη τελειωνει στα 18 λιτρα και πρεπει να γυρισεις στο RES

RES.. η βενζινη τελειωνει στα 23 λιτρα και κανεις ωτοστοπ

OFF.. κοβει την παροχη βενζινης

kanapes
02/09/2018, 02:37
Τελεια!ευχαριστω πολυ παιδια