PDA

View Full Version : Aprilia Shiver , πρωτη μηχανη



tsouts
01/09/2018, 15:47
Καλησπέρα σε όλους,
Κοιτώντας γενικά διάφορα μοντέλα για πρώτη μηχανή ( μηδενική προηγούμενη εμπειρια ) έπεσα πάνω στο Aprilia Shiver . Θα το προτείνατε για τελειώς αρχάριο οδηγό?
Είναι βολικό μέσα στην πόλη ? Όπως επίσης και για κοντινές διαδρομές?
Τέλος, τα Aprilia σαν μάρκα είναι αξιόπιστα?

Ευχαριστώ πολύ!

lleonidas
01/09/2018, 16:10
Καλωσόρισες στο forum!
Αναφέρεσαι στο 750 ή στο πιο πρόσφατο shiver 900;Το 900 έχει και traction control που θα μπορούσε να σε προστατέψει από πιθανές κακοτοπιές.
Κατά τα άλλα, θεωρώ πως μια μοτοσυκλέτα 95 ίππων δεν είναι η ''ιδανική'' για πρώτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχεις σίγουρη κάποια πτώση ή ατύχημα.
Σε ενδιαφέρουν μόνο τα γυμνά και αν ναι, τι budget έχεις;

tsouts
01/09/2018, 16:25
Καλωσόρισες στο forum!
Αναφέρεσαι στο 750 ή στο πιο πρόσφατο shiver 900;Το 900 έχει και traction control που θα μπορούσε να σε προστατέψει από πιθανές κακοτοπιές.
Κατά τα άλλα, θεωρώ πως μια μοτοσυκλέτα 95 ίππων δεν είναι η ''ιδανική'' για πρώτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχεις σίγουρη κάποια πτώση ή ατύχημα.
Σε ενδιαφέρουν μόνο τα γυμνά και αν ναι, τι budget έχεις;

Καλησπέρα!
Αναφέρομαι στο 750 . Σκέφτηκα και εγω οτι τα άλογα για τελείως αρχάριο είναι πολλά ( 105 σύμφωνα με την αγγελιά ) αλλά απο την άλλη στην σχολή οδηγών "μαθαίνω" με fazer Που αν δεν κάνω λάθος είναι πάνω κάτω στα ίδια άλογα?
Η πρώτη μου σκέψη για μηχανή ήταν on-off ( XT660R ) , το οποίο σκεφτόμουν ότι θα βολέψει περισσότερο μέσα στην πόλη που θα είμαι 98% του χρόνου αλλά δεν θα είναι και απαγορευτικη αν θέλω να πάω κοντινή εκδρομή ή διακοπές σε νησί το καλοκαίρι.
Το budget είναι μάξιμουμ 2.5 χιλιάρικα ( καθώς θα πρέπει να πάρω και εξοπλισμό ).

ΥΓ : Αν είχα μεγαλύτερο budget, καρφωτό θα πήγαινα για το CB500X αλλά τώρα εξετάζω δίαφορες επιλογές.

Ευχαριστώ

andreastwin
02/09/2018, 10:23
νομιζω το xt660r θα σε βολεψει καλητερα ενω το 98% ειναι στην πολη, και μπορεις να κανεις και τις εκδρομουλε σου, και ποιο βολικο 100% για νησι.
ευκολο servise και φτηνο.

harris_x
02/09/2018, 11:18
Αν το μυαλό σου ειναι στη θεση του, μια χαρα ειναι το shiver για πρωτο μηχανάκι.

tsouts
02/09/2018, 11:40
Καλησπέρα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Πιο βολικο εννοουμε για μεσα στην κινηση? Επισης, απο άποψη ανταλλακτικών το aprilia ειναι πιο ακριβο σε σχεση με το XT?
Το μυαλο θα είναι στην θεση του, και σιγουρα θα οδηγω με μεγαλη προσοχη τον πρωτο καιρο μεχρι να μαθω ( εχω στα υποψιν και σχολη ασφαλους οδηγησης).
Απλα μου κολλησε το shiver γιατι αφενος εμφανισιακα ειναι πανεμορφο και αφετερου γιατι το βρισκω σε πολυ καλη τιμη

YΓ : Βλεπω οτι το shiver εχει 3 modes ( touring, sport , rain ), συνεπως επιλεγοντας για τον πρωτο καιρο το rain mode που ριχνει το συνολικο performance πιστευω οτι θα εχω μια πιο ομαλη προσαρμογη

ΤάκηςΜπ
02/09/2018, 14:24
Χωρίς να το έχω οδηγήσει, το συμπαθώ πάρα πολύ αυτό το μηχανάκι. Στα χαρτιά φαίνεται άψογο.

basilis_k6
02/09/2018, 17:37
υπάρχει συνεργειο απρίλια που να μην φοβάσαι να περάσεις απέξω?

tsouts
02/09/2018, 17:42
υπάρχει συνεργειο απρίλια που να μην φοβάσαι να περάσεις απέξω?

Απο ποια άποψη? :p

bulmont
02/09/2018, 17:45
Μην τυχόν κι' ανατιναχτεί κανένα κόσμημα....................:bawl::bawl:

tsouts
02/09/2018, 17:57
Συμπεραινω οτι θα πρεπει να δωσω νεφρο αν χαλασει κατι?

harris_x
02/09/2018, 18:06
Συμπεραινω οτι θα πρεπει να δωσω νεφρο αν χαλασει κατι?

Δεν νομιζω, ομως καποιος ιδιοκτήτης μπορεί να σου πει ;)

harris_x
02/09/2018, 18:07
Μια χαρα βολικό ειναι το γυμνο...

Αν θες απόλυτα βολικό για την πόλη, παρε παπι ή σκουτερ.

tsouts
02/09/2018, 18:17
Μια χαρα βολικό ειναι το γυμνο...

Αν θες απόλυτα βολικό για την πόλη, παρε παπι ή σκουτερ.

Θα ηθελα να παω κατευθειαν σε μεγαλυτερα κυβικα ( σκουτερ εχω οδηγησει κατα καιρους ) συνεπως δεν κοιταω προς αυτες τις κατηγοριες!
Σε συγκριση on-off ( πχ το XT που ανεφερερα και παραπανω) και naked τι θα ελεγες οτι βολευει καλυτερα? Πχ αν θελω να κανω μανουβρες αναμεσα σε σταματημενα οχηματα?

o_gavros
02/09/2018, 18:19
Θα ηθελα να παω κατευθειαν σε μεγαλυτερα κυβικα ( σκουτερ εχω οδηγησει κατα καιρους ) συνεπως δεν κοιταω προς αυτες τις κατηγοριες!
Σε συγκριση on-off ( πχ το XT που ανεφερερα και παραπανω) και naked τι θα ελεγες οτι βολευει καλυτερα?

Μεταξύ των Δύο,το χτ κερδίζει σε ανεση.(είμαι κάτοχος γυμνου)
Αλλά προφανώς κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

tsouts
02/09/2018, 18:22
Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.
Καποιος ιδιοκτήτης Aprilia ( αν ειναι Shiver ακομα καλυτερα ) μηπως θα μπορουσε να μου πει περιπου τα έξοδα? Συνεργεια κλπ? Επισης, τι προβληματα ενδεχεται να βγαλει?
Γενικα απο αποψη συντηρησης /επισκευων, τι μοντελα/εταιριες θα πρεπει να κοιταξω?

tattoox
02/09/2018, 19:44
Ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.
Καποιος ιδιοκτήτης Aprilia ( αν ειναι Shiver ακομα καλυτερα ) μηπως θα μπορουσε να μου πει περιπου τα έξοδα? Συνεργεια κλπ? Επισης, τι προβληματα ενδεχεται να βγαλει?
Γενικα απο αποψη συντηρησης /επισκευων, τι μοντελα/εταιριες θα πρεπει να κοιταξω?

Είναι πιο εύκολα στην επισκευή και την συντήρηση τους από αυτό που πλανάται στον αέρα, όπως και αξιόπιστα με εξαίρεση τα χουγια του κάθε μοντέλου.
Τα πιάνει εύκολα ένας μηχανικός που νιώθει όπως και τα περισσότερα ανταλλακτικά κοστίζουν νορμάλ λεφτά.
Η υποστήριξη από την εταιρία πάσχει λίγο
Το σιβερ είναι ωραίο και καλοστημένο μηχανάκι κι ευχάριστο στην οδήγηση, σχετικά ευέλικτο και παλεψιμο στην πόλη.
Ένα πράγμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι επειδή οι μαρσπιεδες είναι ένα μασίφ χυτο αλουμίνιο μαζί και του πίσω, σπάνε σε κάποια σημεία πολλές φορές χωρίς καν πτώση.
Φίλος μου το είχε σαν μηχανή μετά από σκούτερ χωρίς εμπειρία και δεν είχε θέμα στην οδήγηση, αρκεί φυσικά να υπάρχει αυτογνωσία και υπομονή.
Εμένα μου φαίνεται καλή επιλογή

tsouts
02/09/2018, 20:24
Ωραια ωραια, αρχιζω να σχηματιζω μια αποψη.
ΓΕΝΙΚΑ περι πρωτης μηχανης, να κοιταξω καποια με ABS? Βοηθάει ή είναι απαραίτητο για αρχαριους??

Μανολης67
03/09/2018, 13:00
Αν σε αρεσει το μηχανακι καλοριζικο και καλά χιλιομετρα, το εχει ενα φιλος μου και κολλησα και εγω με το μηχανακι τουλαχιστον εμφανισιακά, η αποδοση ειδικα στο Rain ειναι ηλεκτρικη και δεν τρομάζει, βαρύ σχετικα μηχανακι και το συγκεκριμένο έβγαλε τρύπιο σωληνάκι υποπιεσης ψεκασμου και εμπαζε νερα η ταπα του ρεζερβουαρ= 300 Ευρω.
Το ABS βοηθάει παντα με το μονο μείον δεν θα μαθεις να οδηγης χωρίς αυτό.
Και πάλι καλοριζικο! :beer:

basilis_k6
03/09/2018, 19:40
Αν σε αρεσει το μηχανακι καλοριζικο και καλά χιλιομετρα, το εχει ενα φιλος μου και κολλησα και εγω με το μηχανακι τουλαχιστον εμφανισιακά, η αποδοση ειδικα στο Rain ειναι ηλεκτρικη και δεν τρομάζει, βαρύ σχετικα μηχανακι και το συγκεκριμένο έβγαλε τρύπιο σωληνάκι υποπιεσης ψεκασμου και εμπαζε νερα η ταπα του ρεζερβουαρ= 300 Ευρω.
Το ABS βοηθάει παντα με το μονο μείον δεν θα μαθεις να οδηγης χωρίς αυτό.
Και πάλι καλοριζικο! :beer:

ιταλικο ειναι. πρεπει να πληρωσεις τουλάχιστον μια ζημια που να σχετιζεται με νερο ή βροχή αλλιως δεν ειναι γνησιο ιταλικο!

tsouts
03/09/2018, 21:52
Σας ευχαριστω ολους, δυστυχως πωληθηκε η πολυ πολυ καλη ευκαιρια που ειχα βρει, συνεπως η ψαχνω κατι αλλο ή μαζευω επιπλεον :P

ΤάκηςΜπ
03/09/2018, 23:38
Ξ̶έ̶ρ̶ω̶ ̶ό̶τ̶ι̶ ̶ε̶ί̶ν̶α̶ι̶ ̶λ̶ί̶γ̶ο̶ ̶γ̶ρ̶α̶φ̶ι̶κ̶ό̶ ̶α̶υ̶τ̶ό̶ ̶π̶ο̶υ̶ ̶θ̶α̶ ̶π̶ω̶,̶α̶λ̶λ̶ά̶ ̶σ̶τ̶α̶ ̶4̶.̶5̶κ̶ ̶π̶α̶ί̶ρ̶ν̶ε̶ι̶ς̶ ̶m̶t̶0̶7̶.̶

Dennis-
03/09/2018, 23:52
Μεχρι 2500 ειπε. Κοιτα κανα gsr,hornet,z 750 για γυμνα

Fazer,cbf 600 ,transalp 650

Xt660,aprilia strada motard κτλ κτλ

Στα φραγκα σου ολα.αυτα νομιζω

tsouts
04/09/2018, 19:47
Μακαρι να ειχα και αν το επαιρνα το MT-07 (α γ α π η μ ε ν ο ), αλλα προς στιγμην μεχρι 2.5 μπορω να διαθεσω.
Dennis ευχαριστω, αυτα κοιταω και εγω προς στιγμην !

Μανολης67
05/09/2018, 12:55
Παρομοιο μηχανακι και πολυ πιο αξιοπιστο εδω!

https://www.car.gr/13650724-suzuki-sfv-650-gladius
Με λιγο ψαξιμο μπορει να το βρεις κοντα στο Budget σου,

nikololos
03/10/2018, 14:32
Έχω το gt 2009. 25500χλμ απροβλημάτιστα μέχρι τώρα. Μοναδικό παράπονο η ανάρτηση πίσω που κοπανάει λίγο άγαρμπα στα σαμαρακια. πολύ καλή ροπή. Έχω λίγο θέμα με μπαγκάζια. Όταν σολαρω Έχω t σακίδιο πλάτης και tail bag,ενώ με συνοδηγό tank bag και σακίδιο πλάτης ο συνοδηγός. για βαλίτσα πίσω ή πλαϊνες Ούτε λόγος. ΔΕΝ χρησιμοποιώ το rain (δε θα με ρίξει από γλιστρυμα του πίσω τροχού αλλά θα με ρίξει επειδή θα μου σβήσει στο ξεκίνημα). Αυτά.

giannis113
04/10/2018, 17:46
Το είχα ένα χρόνο. Είναι ωραίο πολύ ωραίο. Με τη χαρτογράφηση Rain γίνεται παπί. Πάσχει λίγο σε σημεία. Υγρασιες κλπ αλλά τίποτα σημαντικό
Αλλά να ξέρεις κάτι. Το dorsoduro είναι ανώτερο..