PDA

View Full Version : Αλλαγη μοτοσυκλετας!!!



pan.ka
03/09/2018, 10:03
Καλησπερα σε ολους ειμαι κατοχος ενος z750 2 χρονια τωρα.πρωτη μηχανη χωρις εμπειρια αλλα παντα κινηση με χαμηλες ταχυτητες 60-70 στη πολη και 120 εκτος .ποτε δεν την εμαθα φυσικα αλλα μου αρεσει παρα πολυ απλα θα ηθελα να δοκιμασω και κατι αλλο.σκεφτομουν για 600 ss φυσικα με σχολειο κατευθειαν απλα δε ξερω ποσο δυσκολη ειναι για χαμηλες ταχυτητες παντα.φυσικα οποια μοτο καιννα εχω θα χαραμιστει στα χερια μου απλα θελω να μου αρεσει αυτο που παιρνω!!!ευχαριστω προκαταβολικα εννοειται εξοπλισμος γνωριζω οτι ειναι πολυεξοδες μοτο και ειμαι 33 ετων.
Υ.Γ
το ζ ειναι πολυ βαρυ και λογο υψους 1.71 με δυσκολευει!!!!

Apache
03/09/2018, 10:15
Budget????

pan.ka
03/09/2018, 10:21
γυρω στις 5.500!αλλα πριν δωσω το ζ πρεπει να ειμαι σιγουρος (οσο μπορω )οτι θα μπορεσω να οδηγησω ενα τετοιο μηχανακι!!!!

Nitse3
03/09/2018, 10:22
Αν το Ζ είναι ψηλό και τα ss θα σου φανούν ψηλά. Κανά er6 από ποιο καινούρια ή κανά cb400sf από παλιά νομίζω θα σε βολέψουν πιο πολύ.

karellen
03/09/2018, 10:23
Δεν θα δεις καμμία διαφορά με το ςς και πιθανότατα θα σου φανεί πιο δύσχρηστο.

pan.ka
03/09/2018, 10:24
εχουν ομως διαφορα στα κιλα δεν παιζει καποιο ρολο???

pan.ka
03/09/2018, 10:27
το er6 δεν μου αρεσει καθολου και το cb νομιζω ειναι ψιλοπαλιο.προτιμουσα gsr 600 απο αυτα!!!

devil's animal
03/09/2018, 10:33
τα ss 600 εχουν παρομοια λειτουργια με το Ζ που ειχες...δλδ ψοφια χαμηλα και με δουλεμα ψηλα για να παρουν τα ποδια τους... μαλιστα το Z δουλευει πιο ροπατα στα χαμηλα λογω χαρτογραφησης και εξτρα κυβικων...

δλδ στις ταχυτητες που κινεισαι ενα ss 600 θα σου φανει πιο ραθυμο, πιο αργο, πιο "ανυπακουο" στο ανοιγμα του γκαζιου...σε σχεση με το Ζ..

ψηλα βεβαια αλλαζει το πραγμα...και εννοω μετα τις 10-11χιλ στροφες...εκει βλεπεις τις δυνατοτητες αυτων των μηχανακιων...

επισης θα ψιλοδυσκολευτεις μεσα στην κινηση με τα klip ons εφοσον δεν εισαι μαθημενος...το τιμονι (που εχεις ηδη) ειναι πιο βολικο στην κινηση, στην θεση των χεριων και γενικοτερα στην θεση σωματος...

το πολιτισμικο σοκ θα το φας απο το υπολοιπο στησιμο της μηχανης...τις αναρτησεις, τα φρενα και το πλαισιο...

αλλα αυτα σε πιεση και σε υψηλες ταχυτητες...αν συνεχισεις να κινεισαι με τις ταχυτητες που λες εντος και εκτος δεν θα καταλαβεις τιποτα και απλα θα μετακινεισαι..οπως εκανες και με το Ζ...

οπως και να εχει τα ss ειναι "special tools" και οχι απλα μηχανακια για μετακινηση και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται...

αν δεν εχεις σκοπο να πηγαινεις πιστα ή εστω να ανεβοκατεβαινεις καμια στριφτερη διαδρομη 1-2 φορες την εβδομαδα, δεν εχει νοημα να το αποκτησεις...
απο την αλλη βεβαια, εφοσον σ'αρεσει να το βλεπεις αραγμενο στο γκαραζ/καφετερια/δρομο και εχεις και το χρημα κανεις δεν μπορει να σε αποτρεψει απο το να το παρεις...

καλες αγορες και choose wisely...
:wave2:

ptc
03/09/2018, 10:35
Δεν θα δεις καμμία διαφορά με το ςς και πιθανότατα θα σου φανεί πιο δύσχρηστο.

Αυτο ακριβως. Για τη χρηση που κανεις μονο προβληματα θα σου δημιουργησει. Σαν τη βολη του γυμνου δεν εχει.

Επισης, επειδη βλεπω και κινηση στην πολη, να ξερεις πως ειναι πολυ αβολα τα ss ειδικα σε αυτο το κομματι. Μικρο κοψιμο τιμονιου και πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες.

Εχεις ενα καλο και αξιοπιστο μηχανακι. Αν ωστοσο θες μια αλλαγη επειδη εχεις βαρεθει (πραγμα που προσωπικα το καταλαβαινω απολυτα), θα μπορουσες να δεις πολλα ικανοτατα μηχανακια στα λεφτα αυτα. Απλα οχι ss για μενα. Πχ ενα ΜΤ07 θα ηταν ακομα πιο ευχρηστο (ειναι 40 κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο σου), μεσα στην πολη ειναι σα να οδηγας ποδηλατο και με ροπη απο πολυ χαμηλα. Επισης θα δεις και μεγαλη διαφορα σε καταναλωση.

pan.ka
03/09/2018, 10:42
ευχαριστω παρα πολυ για αυτη την απαντηση.δε σκοπευω να παω γρηγορα γιατι δεν θελω να θεσω σε κινδυνο τους γυρω μου καθως και εμενα.πραγματι το θελω γιατι απλα μου αρεσει και δεν μπορω να εχω κατι που δε μπορω να το βλεπω.εχω ηδη δυο πτωσεις με το ζ σταματημενος και μπορω να πω οτι ξενερωσα αρκετα.απλα δε ξερω αν ειναι ποιο ευκολο σε στροφες και γενικα στην οδηγηση με λιγα χλμ!!!

pan.ka
03/09/2018, 10:44
ptc καταναλωση δε μενδιαφερει καθολου.ειδικα το ζ δεν καιει τιποτα οπως το παω!!!!γυμνο αν θα επαιρνα μονο gsr αλλα δε με τρελαινει.πολη ναι μεν οδηγηση αλλα βραδυ και εθνικη δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλο προβλημα!!!

ptc
03/09/2018, 10:58
ptc καταναλωση δε μενδιαφερει καθολου.ειδικα το ζ δεν καιει τιποτα οπως το παω!!!!γυμνο αν θα επαιρνα μονο gsr αλλα δε με τρελαινει.πολη ναι μεν οδηγηση αλλα βραδυ και εθνικη δε νομιζω να εχει τοσο μεγαλο προβλημα!!!

Καλα, απο Ζ σε gsr δεν εχει κανενα απολυτως νοημα. Ιδια μηχανακια ειναι ουσιαστικα (τετρακυλινδρα και βαρια), με το gsr απλα να καιει ενα λιτρο παραπανω.
Παρεμπιπτοντως, αν ξενερωσες με στατικη πτωση στο Ζ, πού να δεις ποσο θα ξενερωσεις με στατικη σε ss που θα εχεις και πλαστικα να κλαις.

pan.ka
03/09/2018, 11:03
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια εννοειται.δε ξενερωσα γιατι δεν επαθε μεγαλη ζημια μονο η μανετα στραβωσε.απλα η ψυχολογια ξερεις τωρα.τη δευτερη φορα εβαλα λαθος ποδι σε δρομο με κλιση καταλαβες τωρα απειρια φουλ.πρωτη επιλογη πριν απο αυτη τη πτωση μου αρεσαν τα sm αλλα καταλαβα πως απειρια και κοντος αναβατης δεν.........!!!!!!!

Apache
03/09/2018, 11:23
Αυτο ακριβως. Για τη χρηση που κανεις μονο προβληματα θα σου δημιουργησει. Σαν τη βολη του γυμνου δεν εχει.

Επισης, επειδη βλεπω και κινηση στην πολη, να ξερεις πως ειναι πολυ αβολα τα ss ειδικα σε αυτο το κομματι. Μικρο κοψιμο τιμονιου και πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες.

Εχεις ενα καλο και αξιοπιστο μηχανακι. Αν ωστοσο θες μια αλλαγη επειδη εχεις βαρεθει (πραγμα που προσωπικα το καταλαβαινω απολυτα), θα μπορουσες να δεις πολλα ικανοτατα μηχανακια στα λεφτα αυτα. Απλα οχι ss για μενα. Πχ ενα ΜΤ07 θα ηταν ακομα πιο ευχρηστο (ειναι 40 κιλα πιο ελαφρυ απο το δικο σου), μεσα στην πολη ειναι σα να οδηγας ποδηλατο και με ροπη απο πολυ χαμηλα. Επισης θα δεις και μεγαλη διαφορα σε καταναλωση.

++847

Nitse3
03/09/2018, 11:35
Επειδή η εμφάνιση παίζει ρόλο για σένα από ότι κατάλαβα μήπως να κοίταγες και κανά monster;; Επίσης αφού σου αρέσουν τα sm σε xtx 660 δοκίμασες αν φθάνεις;;

pan.ka
03/09/2018, 11:44
xtx δοκιμασα πριν το ζ και ψιλοβοβηθηκα!!!ευθεια κλπ σα ποδηλατο αλλα σε δρομους με κλιση αστα να πανε.monster δε βρισκεις ευκολα ακουω για προβληματα και θεωρω πολλα τα χρηματα γνωμη μου μπορει να λεω και βλακειες!!!!

Nitse3
03/09/2018, 11:54
https://www.car.gr/13863890-honda-cbr-500-r-sport-pack
https://www.car.gr/10106361-ktm-rc-390-abs
https://www.car.gr/12785771-kawasaki-ninja-400-abs

Αν θέλεις ντε και καλά ss ίσως να κοίταζες και αυτά.

pan.ka
03/09/2018, 12:00
ευχαριστω nitse 3 εχει καποια διαφορα στην οδηγηση απο τα 600 ss???

RaGe_Raptor
03/09/2018, 12:15
Φίλε, άσε τα σσ. Ναι, καύλα, όμορφα, χαίρεσαι να το βλέπεις αλλά καλύτερα θα σε βολέψει κάτι user/urban friendly.

Apache
03/09/2018, 12:34
Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις η πιό καλή λύση κατά την εκτίμησή μου...

https://motorex.gr/listings/yamaha-mt-07-2016/#1471324819667-d9e6792f-1d44

ptc
03/09/2018, 12:34
https://www.car.gr/13863890-honda-cbr-500-r-sport-pack
https://www.car.gr/10106361-ktm-rc-390-abs
https://www.car.gr/12785771-kawasaki-ninja-400-abs

Αν θέλεις ντε και καλά ss ίσως να κοίταζες και αυτά.

Αναλογως του ποσο χρησιμοποιει το γκαζι του Ζ παιζει να ξενερωσει με τη διαφορα στη δυναμη. Honda και ninja ειναι σαφως πιο ευχρηστα μηχανακια με σχεδον ορθια σταση. Το rc ειναι πολεμικο κι ας ειναι μικρο.

Το ninja παντως πολυ ομορφο μηχανακι. Αλλα ρε γμτ πολλα λεφτα για 400αρι. Mε την προσφορα που τρεχει στο Ζ650, βγαινουν σχεδον στα ιδια λεφτα. Ειναι λιγο υπερβολη.

pan.ka
03/09/2018, 12:36
φιλε ουτε το ζ με βολευει ουτε το αμαξι που εχω με 18αρες τετρακινητο τουρμπο που καιει τον κ....... του.απλα
παιρνεις αυτο που γουσταρεις.δε ρωτησα αν θα με βολεψει αλλα αν ειναι ευκολο στην οδηγηση ωστε μη βαλω σε κινδυνο τους αλλους και τον εαυτο μου.ουτε εσας βολευει αλλα πατε με 200 στη βουλιαγμενης και οχι σε πιστες!!!!!(μη το παρεις προσωπικα δε το λεω για εσενα)!!!!τελος παντων παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!!

pan.ka
03/09/2018, 12:40
παιδια πραγματι το mt φαινεται ψιλοκαλη λυση.τα υπολοιπα κανουν 6500-7000 για 40 ιππους νομιζω πολλα τα λεφτα!!!!

o teos
03/09/2018, 12:40
MT 07 και απο εδω..για τη χρηση που κανεις θα ναι οτι πρεπει και αμα ξεθαρεψεις μπορει να δωσει πονο και να κερασει τσαι σε ss με μερικες μοντες:D
Γενικα το μοτερ του θα σε βοηθησει πολυ σαν οδηγο να μαθεις πολλα..αν δεν εμαθες σε 2 χρονια το Z που εχει και τιμονι θα δυσκολευτείς ακομα περισσότερο με ss και κλιπ-ον..ασε που με 5000 θα παρεις πολυ καλο mt αν το ψαξεις λιγο και με καμποσα εξτρα πανω..;)

pan.ka
03/09/2018, 12:47
o teos το ζ δεν τρελαθηκα να το μαθω να σου πω την αληθεια.το φοβομουν το φοβαμαι και αυτο με εκανε να το σεβομαι.πρωτο μηχανακι με 100+ ιππους δεν θελει και πολυ να γινει το κακο γιαυτο εβαλα και ορια.παιζει να ειμαι ο πιο ασχετος οδηγος αλλα πολλοι που εχουν ζ η ss τους εβλεπα και γελαγα.300 στη συγγρουνκαι.στις στροφες κοτομπεικον.γιαυτο μπηκα και εγω στη διαδικασια να κοιτω τα ss γνωριζοντας οτι δε κανω βλακειες.το mt σε σχεση με gsr μοιαζει καλθτερη επιλογη απο ολα και μου αρεσει!!!!!!!

o teos
03/09/2018, 12:55
Αν δεν εστριψες με το z δε θα ξεθαρεψεις ξαφνικα επειδη θα παρεις ss...τα ss θελουν αλλο τροπο οδηγησης και τα μοτερ τους αν δεν τα δουλευεις στο σωστό εύρος στροφών δηλαδη ψηλα αρα και γρηγορα δε θα τα χαρεις,ισα ισα θα σε περιορίσουν αρκετα..θα μπω σε λεπτομεριες αλλα στο τελος θα μου πουν οτι του πλεκω το εγκώμιο του τσογλανου,λοιπον μελος εδω που πλεον το εδωσε εχει δωσει τρελα τσαγακια σε ss που πηγαίναν γρήγορα αρκετα και ολα αυτα με το mt..Το μηχανακι εχει ενα απ τα καλυτερα και ωραιότερα μοτερ που εχω οδηγήσει(υπ οψην ειμαι φανατικος SS)ειναι οτι πρεπει για να μαθεις να ξεθαρρέψεις και μολις αρχισεις να πιέζεις και να το μαθαινεις με 2 αναβαθμίσεις στις αναρτησεις μπορεις να πας ακομα καλυτερα ειδικα στο δρομο..Ειναι φαν μπαικ δηλαδη μπορεις να μαθεις και καγκουριες ειναι ελαφρυ και μπορει να τα κανει ολα και να συμφέρει μιας και απο οτι καταλαβα το θες και για πολη και καφε και κομιουτινγκ..Το κυριοτερο ειναι οτι θα σε βοηθησει να γινεις καλυτερος οδηγος σε σχεση με τα απολυτα και κοφτερα ss που ασχετα με τη χρηση που τους κανουμε ειναι για πιστα τα μηχανακια αυτα...my two cents:wave2:

pan.ka
03/09/2018, 13:00
thanks oteos αν και δε τα θελω για καγκουριες τα ss ουτε να στριβω καταλαβα τι θες να πεις περιπου απλα ειχα την εντυπωση οτι εκαναν 10.000€ παλια γιαυτο δεν εδωσα σημασια.θα το κοιταξω θενκς και παλι!!!!

sniper
03/09/2018, 13:09
φιλε ουτε το ζ με βολευει ουτε το αμαξι που εχω με 18αρες τετρακινητο τουρμπο που καιει τον κ....... του.απλα
παιρνεις αυτο που γουσταρεις.δε ρωτησα αν θα με βολεψει αλλα αν ειναι ευκολο στην οδηγηση ωστε μη βαλω σε κινδυνο τους αλλους και τον εαυτο μου.ουτε εσας βολευει αλλα πατε με 200 στη βουλιαγμενης και οχι σε πιστες!!!!!(μη το παρεις προσωπικα δε το λεω για εσενα)!!!!τελος παντων παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!!!!

Δεν το είδα αλλά αν λένε τέτοια, δεν θα μείνει κανένας στο διπλανό χωριό.

o teos
03/09/2018, 13:12
Δεν το είδα αλλά αν λένε τέτοια, δεν θα μείνει κανένας στο διπλανό χωριό.

:bawl:

nopattern
03/09/2018, 13:14
αν και δε τα θελω για καγκουριες τα ss ουτε να στριβω

:uplate::eyepop::hmm:

sniper
03/09/2018, 13:19
:uplate::eyepop::hmm:

Δεν στρίβουν όλοι. Δεν είναι καινούριο αυτό.

pan.ka
03/09/2018, 13:25
παιδια αυτο εννοω μη παρεξηγηθω.γνωριζω καποιους ανθρωπους με ss που τα εχουν και δεν πανε πιστες ουτε βγαινουν οικονομικα να τα συντηρουν και πανε κομματια μονο σε μεγαλες λεωφορους αυτο εννοω.και οι πιο πολοι απο αυτους μου ελεγαν μη παρεις μοτο θα σκοτωθεις.εσεις πιστευετε οσοι τα εχουν ξερουν να τα πανε η τους βολευουν????

nopattern
03/09/2018, 13:28
παιδια αυτο εννοω μη παρεξηγηθω.γνωριζω καποιους ανθρωπους με ss που τα εχουν και δεν πανε πιστες ουτε βγαινουν οικονομικα να τα συντηρουν και πανε κομματια μονο σε μεγαλες λεωφορους αυτο εννοω.και οι πιο πολοι απο αυτους μου ελεγαν μη παρεις μοτο θα σκοτωθεις.εσεις πιστευετε οσοι τα εχουν ξερουν να τα πανε η τους βολευουν????

Τι κρίμα όμως να βολεύεται η σκέψη στην ημιμάθεια και επομένως η προσπάθεια να είναι μηδέν.....

o teos
03/09/2018, 13:30
Νομιζω πρεπει να ερθετε σε καποια βραδινη και οι δυο,το λεω σοβαρα θα σας κανει καλο!!:p

ptc
03/09/2018, 13:30
εσεις πιστευετε οσοι τα εχουν ξερουν να τα πανε η τους βολευουν????

Ουτε ενας στους δεκα.
Μια χαρα τα λες φιλε και μπραβο σου που εισαι τοσο συνειδητοποιημενος και δεν κοροϊδευεις τον εαυτο σου. :beer:

Βουρ για το ΜΤ-07 λοιπον, θα σε βολεψει σιγουρα και μπορει να αποδειχθει και καλο σχολειο οπως ειπε και ο teos.

pan.ka
03/09/2018, 13:31
η προσπαθεια μηδεν γιατι?μπορεις να διευκρινισεις σε παρακαλω???

nopattern
03/09/2018, 13:39
η προσπαθεια μηδεν γιατι?μπορεις να διευκρινισεις σε παρακαλω???

Πολύ ευχαρίστως.

Να πάρεις ss μηχανάκι ή και οποιοδήποτε μηχανάκι, αν δεν έχεις στο νου σου πως υπάρχει μόνο ένας τρόπος να το κάνεις και αυτός είναι ΣΩΣΤΑ, γιατι...???

Με τον απαραίτητο εξοπλισμό ΠΑΝΤΑ και όχι απο τα lidl και με την απαραίτητη εκπαίδευση, όχι μέσω youtube.

Σαφώς και θέλει ιδρώτα και χιλιόμετρα, το κεφάλι μας δεν είναι κουβάς να τον γεμίσεις με πληροφορία μονομιάς, αλλά επουδενί δεν δέχομαι τη θεωρία πως πολλοι δεν ξέρουν, αρά μπορώ να πάρω και εγώ ss και να μη μάθω...

Είναι πολύ μακρία από τη δική μου νοοτροπία (παρόλο που είμαι στραβάδι, ακόμα).

Χωρίς πρότυπο δεν υπάρχει πρόοδος...

pan.ka
03/09/2018, 13:46
σου ζητω συγνωμη αν καταλαβες αυτο αλλα παρεξηγησες.ειμαι ασχετος και θα ειμαι και με το ss.τα ιδια ορια με το ζ θα εχω χαραμι θα παει το ειπα διαβασε τα προηγουμενα ποστ.εχω το ζ και το εχω παει ως 120.το ιδιο και το ss.τωρα αν παω σε ενα σχολειονκαι μπορεσω να ανεβω ενα σκαλοπατι καλως.αλλιως 60-70 max πολη και 120 εθνικη.δε με νοιαζει αν καει στα χερια μου με νοιαζει μη χτυπησω εγω η καποιος αλλος ποτε δεν εχω ανεβασει δευτερο ατομο και ποτε δεν εχω ανοιξει πανω απο 6-7 χιλιαδες στροφες!!!!!ναι το γουσταρω μονο να το βλεπω ειτε 1000 ειτε 600 ειτε 400 ομως ασχετος θα ειμαι!!!!!

o teos
03/09/2018, 13:47
σου ζητω συγνωμη αν καταλαβες αυτο αλλα παρεξηγησες.ειμαι ασχετος και θα ειμαι και με το ss.τα ιδια ορια με το ζ θα εχω χαραμι θα παει το ειπα διαβασε τα προηγουμενα ποστ.εχω το ζ και το εχω παει ως 120.το ιδιο και το ss.τωρα αν παω σε ενα σχολειονκαι μπορεσω να ανεβω ενα σκαλοπατι καλως.αλλιως 60-70 max πολη και 120 εθνικη.δε με νοιαζει αν καει στα χερια μου με νοιαζει μη χτυπησω εγω η καποιος αλλος ποτε δεν εχω ανεβασει δευτερο ατομο και ποτε δεν εχω ανοιξει πανω απο 6-7 χιλιαδες στροφες!!!!!ναι το γουσταρω μονο να το βλεπω ειτε 1000 ειτε 600 ειτε 400 ομως ασχετος θα ειμαι!!!!!

Εισαι ωραιος...μη λεμε τα ιδια..παιξε μπαλα με το mt;)

sniper
03/09/2018, 13:59
παιδια αυτο εννοω μη παρεξηγηθω.γνωριζω καποιους ανθρωπους με ss που τα εχουν και δεν πανε πιστες ουτε βγαινουν οικονομικα να τα συντηρουν και πανε κομματια μονο σε μεγαλες λεωφορους αυτο εννοω.και οι πιο πολοι απο αυτους μου ελεγαν μη παρεις μοτο θα σκοτωθεις.εσεις πιστευετε οσοι τα εχουν ξερουν να τα πανε η τους βολευουν????

Καλά σου λένε, κρίνουν εξ ιδιών. Επίσης αν το θες για αυτό που κάνεις ήδη με το Ζ, μείνε με το Ζ. Και θα σου μείνουν και τα λεφτά για να μάθεις, ή ό,τι άλλο θες.

cityfly
03/09/2018, 14:43
Αφού το έχεις, από ό,τι κατάλαβα, στο μυαλό σου το να πας σε σχολείο, γιατί δεν πας με το Ζ; Πού ξέρεις μπορεί τελικά μαθαίνοντας αυτό που σου λείπει να αρχίσεις να το απολαμβάνεις.

pan.ka
03/09/2018, 15:08
να σου πω την αληθεια το ειχα σκοπο(για ιδιαιτερα)ομως η ολη φαση που πηγαινα σιγα χωρις να ψαχνομαι με βολεψε.φυσικα δεν οδηγαω σωστα οπως θα επρεπε αλλα συνεχως παω σε παρκινγκ για μανουβρες φρεναρισμα κλπ ωστε να δοκιμασω λιγο κατι διαφορετικο.ηξερα πως δε θα το κρατησω πολυ το ζ γιατι το πηρα για να ψιλομαθω τα απλα καθως ειναι φθηνο μηχανακι με φθηνα ανταλλακτικα!!!!
τωρα με την αλλαγη αν γινει τελικα οτι παρω θα παω!!!!το βαρος του ειναι που με χαλαει και οτι μου "ανοιγει πολυ τα ποδια" σε σχεση με gsr και hornet αλλιως δε θα το σκεφτομουν καν!!!!

billy84
03/09/2018, 20:41
ευχαριστω παρα πολυ για αυτη την απαντηση.δε σκοπευω να παω γρηγορα γιατι δεν θελω να θεσω σε κινδυνο τους γυρω μου καθως και εμενα.πραγματι το θελω γιατι απλα μου αρεσει και δεν μπορω να εχω κατι που δε μπορω να το βλεπω.εχω ηδη δυο πτωσεις με το ζ σταματημενος και μπορω να πω οτι ξενερωσα αρκετα.απλα δε ξερω αν ειναι ποιο ευκολο σε στροφες και γενικα στην οδηγηση με λιγα χλμ!!!

Αν δεν σκοπεύεις να πας γρήγορα δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να υφίστασαι κινέζικο βασανιστήριο οδηγώντας SS.Οκ ειναι ναι μεν ειναι όμορφα αλλά αν πηγαίνεις αργά ταλαιπωρείσαι σε υπερβολικό βαθμό.Δες κάτι άλλο.

basilis_k6
03/09/2018, 20:59
rc390.&-

pan.ka
03/09/2018, 22:16
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας αλλα πρωτη επιλογη παραμενουν ss και μετα το mt07.θα παρακαλουσα μια απαντηση που δεν εχω λαβει ακομα αν τα ss ειναι ευκολα στην οδηγηση.σας ευχαριστω και παλι!!!!!

o teos
03/09/2018, 22:49
Τρολαρεις έτσι...??έλα πες...σου λέμε ρε μανιτσο μου ότι τα ss θα είναι ακόμα πιο δύσκολα απ το Z σου τα ss θέλουν άλλο τρόπο οδήγησης τα ss δεν βολεύουν μέσα στην πόλη δεν κόβει το τιμόνι δεν μπορείς να πας το Z Αλλά θες ss που χαμηλά δηλαδή εκεί που θα οδηγάς θα ναι ακόμα πιο χάλια απ το Z και ενώ μας τα λες καλά τώρα μας σκας πάλι και Ρωτάς αν είναι εύκολα τα ss....OXI...όποιος σου πει το αντίθετο δεν ξέρει τι λέει..αν τό θες για να καφέ και πουλ μουρ γκοφορ ιτ δικά σου τα λεφτά και τα χέρια και η κούραση αλλά μην περιμένεις να σου "δώσει χέρια" το SS...οβερ εντ αουτ:wave2:

slzr
03/09/2018, 23:12
Δεν κοιτάς μήπως χαμηλώνει το Ζ και να πας και κάνα σχολείο;

ptc
03/09/2018, 23:12
Τα ss ειναι τα πιο δυσκολα και αβολα μηχανακια που υπαρχουν. Το μονο πιο αβολο που μπορω να σκεφτω ειναι καμια τσοπερ μετατροπη σε καφε ρεισερ που για να καθησεις επανω της πρεπει να παρεις σταση σωματος λες και εισαι βγαλμενος απο πινακα του πικασο, το ποδι ανατολη το χερι δυση. Αυτη ειναι η αληθεια. Απο εκει και περα...

Αν το θες τοσο πολυ, ψαξου καλα, βρες μια συμφερουσα ευκαιρια και χωρις να ριξεις πολυ χρημα αγορασε ενα. Το κρατας, το οδηγας, κατα πασα πιθανοτητα μετα απο κανα τριμηνο καταλαβαινεις τι μαλακια εκανες και το ξαναβαζεις αγγελια. Θα χασεις στη χειροτερη 3-4 κατοσταρικα (αν αγορασεις χειμωνα και πουλησεις καλοκαιρι μπορει και να βγαλεις) και θα σου φυγει και το απωθημενο.

lleonidas
03/09/2018, 23:16
Μια ενδιάμεση λύση θα μπορούσε να είναι ένα cbr600f.

Dennis-
03/09/2018, 23:34
Τα ss ειναι τα πιο δυσκολα και αβολα μηχανακια που υπαρχουν. Το μονο πιο αβολο που μπορω να σκεφτω ειναι καμια τσοπερ μετατροπη σε καφε ρεισερ που για να καθησεις επανω της πρεπει να παρεις σταση σωματος λες και εισαι βγαλμενος απο πινακα του πικασο, το ποδι ανατολη το χερι δυση. Αυτη ειναι η αληθεια. Απο εκει και περα...

Αν το θες τοσο πολυ, ψαξου καλα, βρες μια συμφερουσα ευκαιρια και χωρις να ριξεις πολυ χρημα αγορασε ενα. Το κρατας, το οδηγας, κατα πασα πιθανοτητα μετα απο κανα τριμηνο καταλαβαινεις τι μαλακια εκανες και το ξαναβαζεις αγγελια. Θα χασεις στη χειροτερη 3-4 κατοσταρικα (αν αγορασεις χειμωνα και πουλησεις καλοκαιρι μπορει και να βγαλεις) και θα σου φυγει και το απωθημενο.

Τα παραλες νομιζω.. αν μιλαμε πολη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ειδικα θεσσαλονικη που οι αποστασεις ειναι αστειες. Και για ταξιδι αν νομιζεις οτι ενα γυμνο ειναι πιο ανετο.με τον αερα που τρως στα 120 σε σχεση με ενα ςς καμια σχεση.. τωρα αν θα πηγενει με 60 αμα το χαιρεται ας παρει και hp4.

Το θεμα ειναι να χαμογελας και να γουσταρεις πανω σε οτι καβαλας, μπορει καποιος απο τις πολλες υποχρωσεις του να εχει μονο μιση ωρα να παει για καφε μια φορα το.μηνα, αλλα οταν παει θελει να χαμογελαει πανω σε χαγιαμπουσα και οχι σε καζε ρ που θα ηταν η σωστη επιλογη για αυτη την δουλεια!

pan.ka
03/09/2018, 23:41
o teos τωρα το καταλαβα αυτο που ειπες ποιο ξεκαθαρα οτι δυσκολο και στις χαμηλες ταχυτητες sorry φιλος.ptc ευχαριστω για την απαντηση δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολα να σου πω την αληθεια!
slzr:χαμηλωμα μου εχουν πει οτι χαλαει γεωμετρια.(τωρα τι ρολο παιζει η γεωμετρια στα 60 και 100 δε γνωριζω)!!!!
lleonidas:το ειδα αυτο και νομιζω λιγο πιο βαρυ απο τα υπολοιπα!!!!!!
ptc:απολυτα σωστο αυτο που λες μαλλον μαλακια θα εκανα νομιζα οτι ηταν πιο ευκολα!!!!!!
Dennis: μονο εσυ με καταλαβαινεις μεχρι τωρα αλλα μαλλον τα παιδια εχουν δικιο αν ειναι τοσο δυσκολα στην οδηγηση.
tnxs παντως παιδια!!!!!!

ptc
03/09/2018, 23:53
Τα παραλες νομιζω.. αν μιλαμε πολη δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ειδικα θεσσαλονικη που οι αποστασεις ειναι αστειες. Και για ταξιδι αν νομιζεις οτι ενα γυμνο ειναι πιο ανετο.με τον αερα που τρως στα 120 σε σχεση με ενα ςς καμια σχεση.. τωρα αν θα πηγενει με 60 αμα το χαιρεται ας παρει και hp4.


Ρε συ Διονυση, να πω οτι δεν ξερεις πως ειχα και γυμνο και ss στο παρελθον, να πω στο διαολο.
Τυχαινει να εχω κανει και το μονο "μεγαλο" μου ταξιδι με το zx-6r (Θεσσαλονικη-Χαλκιδα) και ειδα τη γλυκα απο πρωτο χερι. Απο την πολλη "ανεση" δεν ηθελα να ξανανεβω στη μηχανη για καμια βδομαδα. :lol:
Το να εχεις διαφορετικη γνωμη απο εμενα με βαση τις δικες σου εμπειριες δικαιωμα σου, αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις τη γνωμη μου. Δε νομιζω, ξερω. (για μενα παντα) ;)

basilis_k6
04/09/2018, 00:07
Ρε συ Διονυση, να πω οτι δεν ξερεις πως ειχα και γυμνο και ss στο παρελθον, να πω στο διαολο.
Τυχαινει να εχω κανει και το μονο "μεγαλο" μου ταξιδι με το zx-6r (Θεσσαλονικη-Χαλκιδα) και ειδα τη γλυκα απο πρωτο χερι. Απο την πολλη "ανεση" δεν ηθελα να ξανανεβω στη μηχανη για καμια βδομαδα. :lol:
Το να εχεις διαφορετικη γνωμη απο εμενα με βαση τις δικες σου εμπειριες δικαιωμα σου, αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις τη γνωμη μου. Δε νομιζω, ξερω. (για μενα παντα) ;)

βασικα τα ss ειναι πολύ ανετα στο ταξιδι. ειδικα αν έχεις λεφτα για βενζινες κάνεις το ταξιδι τοσο γρηγορα που δεν προλαβαινεις να κουραστεις πολύ. σιγουρα καλυτερα απο τα ον οφ παντως. παντα μόνος, εννοείτε με συνεπιβατη ειναι η χειροτερη εμπειρια πανω σε 2 ροδες...

Dennis-
04/09/2018, 00:10
Ρε συ Διονυση, να πω οτι δεν ξερεις πως ειχα και γυμνο και ss στο παρελθον, να πω στο διαολο.
Τυχαινει να εχω κανει και το μονο "μεγαλο" μου ταξιδι με το zx-6r (Θεσσαλονικη-Χαλκιδα) και ειδα τη γλυκα απο πρωτο χερι. Απο την πολλη "ανεση" δεν ηθελα να ξανανεβω στη μηχανη για καμια βδομαδα. :lol:
Το να εχεις διαφορετικη γνωμη απο εμενα με βαση τις δικες σου εμπειριες δικαιωμα σου, αλλα δεν μπορεις να ακυρωνεις τη γνωμη μου. Δε νομιζω, ξερω. (για μενα παντα) ;)

Εσυ ειχες θεμα που αφορα την σταση σωματος πανω σε ςς. Αν δεν το ειχες νομιζω θα κραταγες και το νιντζα εχεις πει αν θυμαμαι καλα. Αλλα μην συγκρινουμε γυμνο με φερινγκ μηχανακι σε ταξιδι ειναι αμαρτια :lol:

Υπαρχει καποιος δηλαδη που προτιμαει γυμνο σε ταξιδι απο ςς εδω μεσα? Ρομαντικοι που πανε με 80 και μπαρμπαδακια εξαιρουνται :lol:

RaGe_Raptor
04/09/2018, 00:25
Όντως, το ςς κάνει άνετο ταξίδι, υπό προϋποθέσεις.

Μόνος
Travel light
Travel fast
Λεφτά για βενζίνη
Λεφτά για λάστιχα

Τα πάντα πάνω σε ςς είναι φτιαγμένα με το μυαλό στην ταχύτητα, οπουδήποτε αλλού δυσφορούν. Βέβαια αν υπάρχει καύλα (οπτική κυρίως, τι άλλο) , υπάρχουν και υποχωρήσεις από πλευράς αναβατη χωρίς πολλά - πολλά παράπονα.

ptc
04/09/2018, 00:27
Εσυ ειχες θεμα που αφορα την σταση σωματος πανω σε ςς. Αν δεν το ειχες νομιζω θα κραταγες και το νιντζα εχεις πει αν θυμαμαι καλα. Αλλα μην συγκρινουμε γυμνο με φερινγκ μηχανακι σε ταξιδι ειναι αμαρτια :lol:

Υπαρχει καποιος δηλαδη που προτιμαει γυμνο σε ταξιδι απο ςς εδω μεσα? Ρομαντικοι που πανε με 80 και μπαρμπαδακια εξαιρουνται :lol:

ΟΚ, παω πασο. Μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα τι με βολευει και τι οχι. Θα σε παρω τηλεφωνο να μου πεις τι να παρω στην επομενη μου αγορα. Πλακα εχεις ρε φιλε. :lol:

kiao
04/09/2018, 02:33
ευχαριστω παρα πολυ για αυτη την απαντηση.δε σκοπευω να παω γρηγορα γιατι δεν θελω να θεσω σε κινδυνο τους γυρω μου καθως και εμενα.πραγματι το θελω γιατι απλα μου αρεσει και δεν μπορω να εχω κατι που δε μπορω να το βλεπω.εχω ηδη δυο πτωσεις με το ζ σταματημενος και μπορω να πω οτι ξενερωσα αρκετα.απλα δε ξερω αν ειναι ποιο ευκολο σε στροφες και γενικα στην οδηγηση με λιγα χλμ!!!
Ηξερες ποδηλατο μικρος πριν παρεις το Ζ ειχες καποιο παπι η 125 Αν οχι ξεκινα σωστα και παρε κανενα μικροτερο
για 1 χρονο μεχρι να μαθεις τα βασικα Αν ειχες και δυσκολευεσαι να πας σε ευθεια πανω απο 120 με το οποιδηποτε συπερσπορ παρατα τα
Και το λεω και για τα αλλα ποστ που διαβασα

pan.ka
04/09/2018, 04:47
δεν δυσκολευομαι να παω πανω απο 120 απλα μιλησα για ορια.πας σε μια ευθεια γυρνας το γκαζι και πας 200 ανετα αυτο δεν ειναι δυσκολο!!!
δεν εχω ss οπως γραφεις το ζ εχω.
οσο για το "παρατα τα" ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα δε νομιζω!!!!!!
ναι οδηγουσα ποδηλατο χρονια και εξω στους δρομους και ειχα και παπι πιο παλια αλλα το θεωρω πολυ πιο επικινδυνο τις βραδυνες ωρες που κυκλοφορω εγω!!!!!!!

Coyote.V
04/09/2018, 09:07
Ποιο Ζ έχεις το παλιό ή το καινούργιο;

Dennis-
04/09/2018, 09:40
ΟΚ, παω πασο. Μαλλον εσυ ξερεις καλυτερα τι με βολευει και τι οχι. Θα σε παρω τηλεφωνο να μου πεις τι να παρω στην επομενη μου αγορα. Πλακα εχεις ρε φιλε. :lol:

Καλα θα μας τρελανεις ρεεε πριν πεντε.μερες ςς δεν εψαχνες να παρεις!! :lol:

Εγω μιλαω καθαρα για σύγκριση ςς με γυμνο σε ταξιδι οτι ενα μηχανακι με φερινγκ ειναι καλυτερο και κατεβενεις ατσαλακωτος σε σχεση με το γυμνο.

Αν εσενα δεν σε βολευει το ςς για ταξιδι δεν σημαίνει οτι ετσι ειναι τα πραγματα! Και δεν εγραψα πουθενα τι να παρεις εσυ απλα εγραψα τι σε προστατευει καλυτερα απ τον αερα!

ptc
04/09/2018, 10:50
Καλα θα μας τρελανεις ρεεε πριν πεντε.μερες ςς δεν εψαχνες να παρεις!! :lol:

Εγω μιλαω καθαρα για σύγκριση ςς με γυμνο σε ταξιδι οτι ενα μηχανακι με φερινγκ ειναι καλυτερο και κατεβενεις ατσαλακωτος σε σχεση με το γυμνο.

Αν εσενα δεν σε βολευει το ςς για ταξιδι δεν σημαίνει οτι ετσι ειναι τα πραγματα! Και δεν εγραψα πουθενα τι να παρεις εσυ απλα εγραψα τι σε προστατευει καλυτερα απ τον αερα!

Αφού ξέρεις πως κοιτούσα για ss σημαίνει πως διάβασες το συγκεκριμένο νήμα, άρα ξέρεις από μόνος σου γιατί αυτό που γράφεις είναι άκυρο.

Δεν ξέρω πόσα ss είχες στη κατοχή σου στο παρελθόν και τι χρήση έκανες(ταξίδια, πίστα, πόλη, κτλ). Γράψε καλύτερα γι'αυτά για να βοηθήσεις τον φίλο, όπως έκανα κι εγώ με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Στο κάτω κάτω εγώ μπορεί να είμαι και άσχετος, άσε με εμένα.

devil's animal
04/09/2018, 10:59
Ρε σεις τι τρελαίνεστε??
Ο ένας μιλάει γενικά..Δλδ για τον κανόνα...και ο άλλος μιλάει για την πάρτη του...
Προφανώς και τα ss είναι καλύτερα σε ταξίδι από τα γυμνα εφόσον δεν σε νοιάζουν καταναλώσεις, φθορα αναλωσιμων κλπ...
Αν κάποιους δεν τους βολεύουν, είναι αδιάφορο με το θέμα...ο άλλος μπορεί να είναι 2,5 μέτρα...και τι να λέει? Ότι επειδή βολευεται αυτός με ένα γυμνό πάει να πει ότι το γυμνό είναι καλύτερο στο ταξίδι? Όχι!!

Όπως και το ss δεν πρόκειται ποτέ να γίνει ιδανικό για πόλη ...
Μπορεί κάποιος να είναι τεράστιος χερας και να το πηγαίνει τάπα στην κίνηση, αλλά επίσης δεν λεει απολύτως τίποτα για το σύνολο...

Τέλος ο φίλος που άνοιξε το νήμα έχει ερωτευτεί την εμφάνιση...με βάση την λογική είναι τελείως άκυρο να κοιτάει ss με τα δεδομένα που έχει σαν οντότητα...αλλά επειδή πάει με το συναίσθημα θα πάρει ότι γουστάρει γιατί είναι δικιά του η τσέπη και τα μαλακα μόρια...:lol:

sniper
04/09/2018, 11:03
Κανένας δεν του είπε για την εξωφρενική ζέστη που θα τρώει στην κίνηση ή απλά δεν το είδα κάπου;

RaGe_Raptor
04/09/2018, 11:05
Κανένας δεν του είπε για την εξωφρενική ζέστη που θα τρώει στην κίνηση ή απλά δεν το είδα κάπου;

Άμα είσαι ερωτευμένος, όλα τα ανέχεσαι :p

sniper
04/09/2018, 11:08
Άμα είσαι ερωτευμένος, όλα τα ανέχεσαι :p

Και η μερέντα μου αρέσει αλλά μετά το 2ο κουβά με λιγώνει..... :tooth:

ptc
04/09/2018, 11:12
Κανένας δεν του είπε για την εξωφρενική ζέστη που θα τρώει στην κίνηση ή απλά δεν το είδα κάπου;

Απλα δεν το ειδες. :D


Επισης, επειδη βλεπω και κινηση στην πολη, να ξερεις πως ειναι πολυ αβολα τα ss ειδικα σε αυτο το κομματι. Μικρο κοψιμο τιμονιου και πολυ υψηλες θερμοκρασιες τους καλοκαιρινους μηνες.

sniper
04/09/2018, 11:22
Απλα δεν το ειδες. :D

Το πολυ υψηλές θερμοκρασίες δεν αποτυπώνει την πραγματικότητα. Πείτε του ότι ξεχνάει βερμούδες και φρένα με γόνατα στο πλαίσιο. Γενικά φρίκη, ιδρώτας και μπίχλα το καλοκαίρι στην πόλη με SS.

basilis_k6
04/09/2018, 11:31
Το πολυ υψηλές θερμοκρασίες δεν αποτυπώνει την πραγματικότητα. Πείτε του ότι ξεχνάει βερμούδες και φρένα με γόνατα στο πλαίσιο. Γενικά φρίκη, ιδρώτας και μπίχλα το καλοκαίρι στην πόλη με SS.

True

Το r6 που θυμαμαι δεν τολμαγες να το βγαλεις εξω απο ιουνιο και μετα χωρις χοντρο παντζακι. Γενικα ολα τα ss εχουν μεγαλο θεμα με τη ζεστη. Καλα δεν μιλαω καν για χαμηλες ταχύτητες, μαζοχισμος να το οδηγας καλοκαιρι με λιγοτερα απο 120.

VANDA
04/09/2018, 11:35
Λίγο ψήσιμο ακόμα για σχολείο θέλει ο φίλος και καθαρίσαμε.

buckley
04/09/2018, 12:17
Απλα δεν το ειδες. :D

Είχε χωθεί με τα μούτρα στον κουβά μάλλον.
Υποπτεύομαι ότι ο φίλος που ψάχνει μοτό γουστάρει και το πιτσι πιτσι ,χωρίς παρεξήγηση...

basilis_k6
04/09/2018, 12:25
Είχε χωθεί με τα μούτρα στον κουβά μάλλον.
Υποπτεύομαι ότι ο φίλος που ψάχνει μοτό γουστάρει και το πιτσι πιτσι ,χωρίς παρεξήγηση...

τοτε αργησε 10 χρόνια να παρει ss. τωρα για πιτσι πιτσι παιρνεις kymco downtown

pan.ka
04/09/2018, 14:40
τι ειναι το πιτσι πιτσι ρε παιδια θα μου πειτε και εμενα?
z εχω το 7-11 το οποιο βγαζει και αυτο παρα πολυ ζεστη το καλοκαιρι οταν κυκλοφορω μερα πραγμα σπανιο τα πιο πολλα χλμ ειναι βραδυ.
κακα τα ψεματα τη δουλεια μου τη κανω και με ενα παπι η καλο σκουτερ.ομως να δωσω τοσα χρηματα για κατι που δε γουσταρω με ψιλοχαλαει.βεβαια σε οτι λετε εχετε δικιο καθως ειστε υποθετω πολλα χρονια στο χωρο!!!!!!

sniper
04/09/2018, 14:53
....βεβαια σε οτι λετε εχετε δικιο καθως ειστε υποθετω πολλα χρονια στο χωρο!!!!!!

Με το που πόσταρε ο Μπάκλης.......

Xlitos
05/09/2018, 00:38
τα πραγματα εινα ιαπλα,μπορεις να ασχοληθεις με αγοραπωλησιες αν εχεις χρημα κα ιορεξη...δωσε το z παρε ενα cbr600rr ή gsxr600 να δεις και μονος σου οτι αυτα που λενε παραπανω τα παιδια για δυσκολα κουραστικα μηχανακια ισχυουν...Ουτε ο πρωτος θα εισαι ουτε ο τελευταιος που θα παρει Ss και θα το μετανιωσει και θα το πουλησει γρηγορα γρηγορα..αν θες να το κανεις για την εμπειρια καν'το αφου λες οτι εισαι συνετος οδηγος και δε το κυνηγας,απλα ξαναλεμε για τελευταια φορα οτι ειναι μηχανακια πιστας


δες κι εδω

https://www.youtube.com/watch?v=cYahwC4fcNk

pan.ka
05/09/2018, 00:59
ευχαριστω xlitos!!!!!φυσικα και το γνωριζω οτι ειναι για πιστα οπως και το ζ δεν συνιστησουν ολοι για πρωτο μηχανακι!!!!τωρα για βραδυ μεσω εθνικης για αποστασεις 30 χλμ η κανα κοντινο ταξιδι χαλαρα 100-120 χλμ ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα σε σχεση με το ζ!!!τωρα για να το λετε εσεις κατι ξερετε!!!
ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες σας μαλλον θα μεινω εδω που ειμαι και βλεπω στο μελλον!!!!

Vice
05/09/2018, 07:35
Μόνο στην πίστα μπορείς πραγματικά να χαρείς ένα SS. Για εκεί ειναι φτιαγμένο. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απλά θα κάνεις συμβιβασμούς ανάλογα με το μέγεθος της καύλας σου. Όσο πιο μεγάλη είναι, τόσο περισσότερο θα κλείνεις τα μάτια στα πολλά μειονεκτήματα του.

Επίσης...Δεν ξέρεις τι θα πει ζέστη. Πάρε βολτα ενα SS1000 ντάλα μεσημέρι και σταμάτα στα φανάρια. Μόλις πάρει μπρος το βεντιλατέρ θα νιώσεις την κόλαση να σου γαργαλάει τα μέζεα και θα πεις "καλά λέγανε αυτοί οι τύποι στο φόρουμ" :lol: