PDA

View Full Version : Αλλάζει η πίστα μεγάρων!!



basilis_k6
03/09/2018, 20:20
Νέες στροφες 4-5-6 και μεγαλύτερη 150 μέτρα!
https://www.motomag.gr/news/epikairotita/allages-stin-pista-ton-megaron-prostithentai-156-metra-midenizoyn-ola-ta-rekor

harris_x
03/09/2018, 21:23
Ειναι που ειναι σφικτή, θα την κανουν για 250ρια....

Το μονο ισως θετικό ειναι οι βελτιώσεις στο οδόστρωμα... αν και επιφυλάσσομαι ακομα και για αυτο....

anavatis19
03/09/2018, 22:17
να δουμε τι μπαλωματα θα κανουν παλι. εποιικως απαραδεκτη πιστα, απλα παμε διοτι συμβιβαζομαστε με το αισχος και δεν υπαρχει κατι αλλο πιο κοντα. απο ασφαλεια επισης 0 εις το πηλικον

basilis_k6
03/09/2018, 22:40
Ειναι που ειναι σφικτή, θα την κανουν για 250ρια....

Το μονο ισως θετικό ειναι η βελτιώσεις στο οδόστρωμα... αν και επιφυλάσσομαι ακομα και για αυτο....

και τωρα για 250αρια ειναι εδω που τα λεμε

McGyver
04/09/2018, 06:54
Η K5 δεν είναι τσίμα τσίμα στις φυστικιές-φράχτη-τι-σκατά-έχει-εκεί και λένε πως είναι επικίνδυνη;

Μπορεί να γίνεται (και) για λόγους ασφάλειας...

harris_x
04/09/2018, 07:00
Η K5 δεν είναι τσίμα τσίμα στις φυστικιές-φράχτη-τι-σκατά-έχει-εκεί και λένε πως είναι επικίνδυνη;

Μπορεί να γίνεται (και) για λόγους ασφάλειας...

Δεν εχει χωρο αν δεν σε βγαλουν τα φρενα και φύγεις ευθεία.... βεβαια ούτε η 6 εχει.
Ας χαλασουν λοιπόν και την ευθεία να μπαινουνε με ποδήλατα.

harris_x
04/09/2018, 07:00
και τωρα για 250αρια ειναι εδω που τα λεμε

True

sniper
04/09/2018, 10:05
Δεν εχει χωρο αν δεν σε βγαλουν τα φρενα και φύγεις ευθεία.... βεβαια ούτε η 6 εχει.
Ας χαλασουν λοιπόν και την ευθεία να μπαινουνε με ποδήλατα.
Έχω καιρό να μπω Μέγαρα, αλλά.... ποια φρένα στην 5 και γιατί να μην βγουν αν φρενάρεις; Με πόσα δλδ βγαίνετε απο την 4 και πόσο επιταχύνετε μέχρι τα "φρένα" της 5;

Μια χαρά βγαίνει (έβγαινε, θα δούμε αν/όταν γίνουν οι αλλαγές) με ελάχιστα φρένα, απλά σε πετάει πάνω στο βιράζ (που είναι και η σωστή γραμμή).

lospsi
04/09/2018, 10:19
αν είσαι ενδιάμεσος, λογικά θα φρενάρεις λίγο πριν την 5 ή θα αφήσεις το γκάζι. Το θέμα δεν είναι τα φρένα ή όχι αλλά ότι δεν έχει καθόλου χώρο αν φύγεις...

sniper
04/09/2018, 10:37
αν είσαι ενδιάμεσος, λογικά θα φρενάρεις λίγο πριν την 5 ή θα αφήσεις το γκάζι. Το θέμα δεν είναι τα φρένα ή όχι αλλά ότι δεν έχει καθόλου χώρο αν φύγεις...

Αν δεν δουμε την νέα χάραξη, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα. Ποιο πολύ θα έπρεπε να μιλάμε για την 6 που είναι το μοναδικό σημείο που έχει σοβαρά φρένα και καθόλου χώρο να διορθώσεις.

lospsi
04/09/2018, 10:45
Δεν ξέρω, εμένα με φοβίζει πιο πολύ η 5 γιατί έρχεσαι με φόρα (έχει κάτσει και η άσφαλτος πάνω στην γραμμή στο βιράζ) ενώ στην 6 είσαι στα φρένα και αν δεν σε πάρει απλά το σηκώνεις και βγαίνεις (δεν το έχω κάνει βέβαια αλλά το έχω δει). Τώρα αν κάποιος φρενάρει οριακά, τότε αλλάζει το θέμα. Γι 'αυτο και έγραψα ότι είμαι ενδιάμεσος. Η πίστα και οι ιδιαιτερότητές της σίγουρα θα αλλάζουν όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι.

Με ιντριγκάρει πάντως η αναγγελία. Νέα χάραξη και ασφαλτόστρωση? Ούτε στα όνειρά μας...

sniper
04/09/2018, 10:54
Δεν ξέρω, εμένα με φοβίζει πιο πολύ η 5 γιατί έρχεσαι με φόρα (έχει κάτσει και η άσφαλτος πάνω στην γραμμή στο βιράζ) ενώ στην 6 είσαι στα φρένα και αν δεν σε πάρει απλά το σηκώνεις και βγαίνεις (δεν το έχω κάνει βέβαια αλλά το έχω δει). Τώρα αν κάποιος φρενάρει οριακά, τότε αλλάζει το θέμα. Γι 'αυτο και έγραψα ότι είμαι ενδιάμεσος. Η πίστα και οι ιδιαιτερότητές της σίγουρα θα αλλάζουν όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι.

Με ιντριγκάρει πάντως η αναγγελία. Νέα χάραξη και ασφαλτόστρωση? Ούτε στα όνειρά μας...

Όσο κατεβαίνουν οι χρόνοι δεν αλλάζει το θέμα, αλλάζουν όλα. Αν πας τουριστικά δεν έχει θέμα η πίστα. Αν είσαι ενδιάμεσος (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) τσακώνεσαι με τον εαυτό σου. Αν πας γρήγορα αλλάζει η πίστα. Τεσπα, όπως είπα έχω καιρό να μπω οπότε δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η πίστα.

McGyver
04/09/2018, 11:03
Αν πας γρήγορα αλλάζει η πίστα.

Εννοείς το "level" και όχι το "track", ναι;

sniper
04/09/2018, 11:05
Εννοείς το "level" και όχι το "track", ναι;

Και τα δύο νΤόμας. Μια στροφή είναι εντελώς διαφορετική αν την παίρνεις με 70 ή με 120.

McGyver
04/09/2018, 11:40
Και τα δύο νΤόμας. Μια στροφή είναι εντελώς διαφορετική αν την παίρνεις με 70 ή με 120.

Συμφωνώ ως προς την ουσία, διαφωνώ ως προς τη διατύπωση :) ...

basilis_k6
04/09/2018, 11:53
απο 1.08 και κατω η 5 έιναι λίγο επικύνδυνη οντως γιατι αν πατησεις εξω εισαι με πολλα χλμ.
παντως και εγω διαβαζοντας για εσακι και +150 μετρα το ιδιο σκεφτηκα. που χωράει?

lospsi
04/09/2018, 12:56
Ίσως κάτι τέτοιο399149

lleonidas
06/09/2018, 21:53
399189

399190

399191

399192

399193

Περισσότερα εδώ (https://www.motomag.gr/news/elliniki-tahytita/pista-megaron-xekinisan-ta-erga) .

anavatis19
06/09/2018, 23:02
ελπιζω να το στρωσουν ολο οι γιωταδες οχι μονο το νεο κομματι

g_m900
07/09/2018, 05:17
Αυτοι ειναι ικανοι να στρωσουν μονο την αγωνιστικη γραμμη...να μου το θυμηθειτε!!!

harris_x
07/09/2018, 07:26
Αυτοι ειναι ικανοι να στρωσουν μονο την αγωνιστικη γραμμη...να μου το θυμηθειτε!!!

Αυτο κανουν και οχι σε ολες τις στροφές...
Φαινεται κιολας απο τις φωτογραφίες.

Btw, μια αεροφωτογραφία θα άξιζε να δουμε

nopattern
07/09/2018, 08:54
Όποιος είναι αύριο εκεί, θα δει με τα ματάκια του :)

harris_x
07/09/2018, 10:01
Όποιος είναι αύριο εκεί, θα δει με τα ματάκια του :)

εσεις που θα είστε, θα μας πείτε ;)

o teos
07/09/2018, 10:30
Αν τυχων υπάρξει κανένα καλο χαι παρακαλούνται οι οδηγοι να βγαλουν εναέριες της προκοπης..ευχαριστω:D

sniper
07/09/2018, 10:36
Tώρα σοβαρά θα κάνουν TD με αμμοχάλικα και μπετόβεργες καρφωμένες τριγύρω;

DoctoR_k6
07/09/2018, 10:43
Tώρα σοβαρά θα κάνουν TD με αμμοχάλικα και μπετόβεργες καρφωμένες τριγύρω;

Δεν ειναι αμμοχαλικα...ειναι αμμοπαγιδες (θανατου).

nopattern
07/09/2018, 10:44
Tώρα σοβαρά θα κάνουν TD με αμμοχάλικα και μπετόβεργες καρφωμένες τριγύρω;

:uplate: no good ε;

θα δείξει...

sniper
07/09/2018, 11:00
:uplate: no good ε;

θα δείξει...

Οι πίστες είναι για να μπαίνουμε και να νοιώθουμε σχετική ασφάλεια και θα πρέπει να είναι πεντακάθαρες. Ελπίζω αύριο να έχουν βγάλει τις μπετόβεργες τουλάχιστον.

(Και ναι, και εκτός γραμμής να είναι, ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα κάνει λάθος και τι πορεία θα πάρει το μηχανάκι του. Εγώ το 2006 έκοψα ευθεία την έξοδο της 1 και βρέθηκα λίγο πρίν την μέση της μεγάλης ευθείας).

panos_zip
07/09/2018, 12:02
Καλά νεα. Ακόμα και σε τμήματα, οι επιδιορθώσεις είναι πάντα καλές και ευπρόσδεκτες.
Αν φάνε όλα αυτά τα βουνά και τα λαγκάδια η πιστα θα ειναι μια χαρά και ας ειναι στρωμένη μόνο η γραμμή.

Εμένα η αλλαγή ειναι που μου φαίνεται κάπως. Δεν ειναι λιγο περίεργο που σε μια πιστα με πολλές δεξιές, προσθέτους ακόμα μια δεξιά παρατεταμένη?
Ή μηπως δεν το βλέπω σωστά?

Bladerunner
07/09/2018, 13:24
Το χώμα σε κάποιες εξόδους (σίγουρα στην 4) έχουν (είχε τουλάχιστον) μεγάλη υψομετρική διαφορά με την άσφαλτο. Αν λοιπόν βγεις εκεί -δεν πέσεις- και πας να ξαναμπείς φουριόζος, καταλήγεις ...αεροπλανάκι! Σωριάζεσαι φαρδύς πλατύς στο κέντρο της στροφής και περνάει και κανά μηχανάκι από πάνω σου!

Μπαλώματα θα κάνουν. Καλοδεχούμενα μεν, μπαλώματα δε.

basilis_k6
07/09/2018, 15:03
Εχει td ενω γίνονται εργα; σοβαρα;

sniper
07/09/2018, 15:05
Εχει td ενω γίνονται εργα; σοβαρα;

Ε όχι, υποθέτω σταματάνε όσο διαρκεί και συνεχίζουν την επόμενη μέρα.

basilis_k6
07/09/2018, 15:07
Ε όχι, υποθέτω σταματάνε όσο διαρκεί και συνεχίζουν την επόμενη μέρα.

Σε ποια χαραξη θα γινει td? Τα μηχανηματα; τα μπαζα; μηπως τελειωσανε ηδη;

sniper
07/09/2018, 15:08
Σε ποια χαραξη θα γινει td? Τα μηχανηματα; τα μπαζα; μηπως τελειωσανε ηδη;

Υποθέτω οι γενναίοι του Σαββάτου θα μας πουν.

nopattern
07/09/2018, 15:09
Παιδιά, η επονομαζόμενη πλατεία, η Κ9 είναι;

sniper
07/09/2018, 15:09
Παιδιά, η επονομαζόμενη πλατεία η Κ9 είναι;

Μάλιστα.

harris_x
07/09/2018, 16:31
Ε όχι, υποθέτω σταματάνε όσο διαρκεί και συνεχίζουν την επόμενη μέρα.

:cry:

nopattern
08/09/2018, 18:20
Μπαλώματα στη γραμμή της κ5 , στα φρένα της κ6 και μετά σε όλη τη στροφή, στα φρένα της κ8 και στη γραμμή της.

Γενικά η οδηγία ήταν προσοχή έχει σκόνη, καινουρια άσφαλτος, γλιστράει.

Ιδίως το πρωί ανέβαζε κάτι συννεφάκια σκόνης στην έξοδο της κ6.

Κατά τα αλλά δεν είχε ούτε χαλικολοφους απέξω ούτε σιδερόβεργες. Δεν καταλάβαινες ότι γίνεται έργο επέκτασης. Αν και απέξω το βλέπεις.

Είχε πολύ κόσμο. Και από ότι έλεγαν από το μεσημέρι και μετά που ζέστανε γλίστραγε αρκετά. Κάπου εκεί εγώ σταμάτησα, όποτε δεν μπορώ να πω, και με τις ταχύτητες που πάω ως αρχαρια και ακόμα πιο σιγά λόγω οδηγίας δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Τώρα, οι γρήγοροι δεν ξέρω....

Πάντως μέχρι τις δυο που έφυγα, όλοι όρθιοι. :priest:

basilis_k6
08/09/2018, 18:44
Μπαλώματα στη γραμμή της κ5 , στα φρένα της κ6 και μετά σε όλη τη στροφή, στα φρένα της κ8 και στη γραμμή της.

Γενικά η οδηγία ήταν προσοχή έχει σκόνη, καινουρια άσφαλτος, γλιστράει.

Ιδίως το πρωί ανέβαζε κάτι συννεφάκια σκόνης στην έξοδο της κ6.

Κατά τα αλλά δεν είχε ούτε χαλικολοφους απέξω ούτε σιδερόβεργες. Δεν καταλάβαινες ότι γίνεται έργο επέκτασης. Αν και απέξω το βλέπεις.

Είχε πολύ κόσμο. Και από ότι έλεγαν από το μεσημέρι και μετά που ζέστανε γλίστραγε αρκετά. Κάπου εκεί εγώ σταμάτησα, όποτε δεν μπορώ να πω, και με τις ταχύτητες που πάω ως αρχαρια και ακόμα πιο σιγά λόγω οδηγίας δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Τώρα, οι γρήγοροι δεν ξέρω....

Πάντως μέχρι τις δυο που έφυγα, όλοι όρθιοι. :priest:

αρα μπηκατε στην παλια χάραξη

nopattern
08/09/2018, 18:49
αρα μπηκατε στην παλια χάραξη

Ακόμα είναι με χώμα κάτω η επέκταση...

lospsi
16/09/2018, 22:07
399343

Εγώ την είχα φτιάξει καλύτερη....
Σαν χάραξη φαίνεται πολύ περίεργη, βέβαια μπορεί να φταίει και η φωτογραφία. Πάντως 150μ δεν τα πολυβλέπω, μήπως εννοούσαν πόδια?

anavatis19
16/09/2018, 23:53
οτι να ναι. τριτοκοσμικη πιστα...κριμαα

fuzion
17/09/2018, 08:07
αυτην εχουμε. παλι καλα που πειστηκε ο ιδιοκτητης και εκανε 2 κινησεις τωρα. αν και απο οργανωση ακομα θελουμε δουλεια, τα χαλικια χτες ηταν παραλιας στις Κ6 και 8 :D

panos_zip
17/09/2018, 08:13
Θα γλιτώσουμε πολλά high στην κ4 απο την αλλαγη.
Πιστευω πως με μια ακομα παρατεταμένη δεξιά θα τρώει ακομα πιο ασύμμετρα τα λαστιχα.

Δεν γινανε πολλά, αλλά κάτι ειναι και αυτα παντως.

lleonidas
17/09/2018, 13:29
Η εξέλιξη των έργων εδώ (http://www.bikerspirit.net/main/allages-stin-pista-ton-megaron-nea-xaraxi-episkeyes-nea-pista-video-foto/) .
Και ένα video
https://m.youtube.com/watch?v=oIazLYs7qVU

sniper
17/09/2018, 13:34
Ωραία στροφή... :D

devil's animal
17/09/2018, 13:47
τρομερα εμπνευσμενο το εργο...:yawn::a55:

lospsi
18/09/2018, 06:29
Αν και το νέο κομμάτι θα δώσει ενδιαφέρον στην πίστα, δεν μπορώ παρά να απογοητεύομαι για τα συνεχόμενα μπαλώματα, σε κομμάτια της πίστας και μόνο σε αγωνιστική γραμμή. Δηλαδή, πόσα παραπάνω λεφτά θα στοίχιζε να κάνει όλο το πλάτος της πίστας στα σημεία που έχουν επιλεγεί? Αφού τα μηχανήματα είναι ήδη εκεί....
Επίσης, δεν θα έπρεπε η νέα άσφαλτος να μην χρησιμοποιηθεί για λίγο ώστε να "δέσει" ?:confused:
(#silverstone) :) :D :p

basilis_k6
18/09/2018, 12:14
Αυτο ακριβώς ελειπε απο τα μεγαρα. Μια ανοιχτη γρηγορη στροφή και ενα εσακι. Πολυ καλύτερα απο πριν αλλα και πολυ πιο επικίνδυνα. Η στροφή αυτη θα εχει χλμ, θελει προσοχη.

sniper
18/09/2018, 12:20
Αν και το νέο κομμάτι θα δώσει ενδιαφέρον στην πίστα, δεν μπορώ παρά να απογοητεύομαι για τα συνεχόμενα μπαλώματα, σε κομμάτια της πίστας και μόνο σε αγωνιστική γραμμή. Δηλαδή, πόσα παραπάνω λεφτά θα στοίχιζε να κάνει όλο το πλάτος της πίστας στα σημεία που έχουν επιλεγεί? Αφού τα μηχανήματα είναι ήδη εκεί....
Επίσης, δεν θα έπρεπε η νέα άσφαλτος να μην χρησιμοποιηθεί για λίγο ώστε να "δέσει" ?:confused:
(#silverstone) :) :D :p

Ε, λες μόνα τους τα μηχανήματα να δουλεύουν; Χωρίς χειριστές ή καύσιμα; Και την άσφαλτο τη δωρίζει κάποιος εξωγήινος; Φυσικά και θέλουν να ρίξουν το κόστος χαμηλά, αν κι αυτό δεν μας αρέσει καθόλου.

fuzion
18/09/2018, 12:38
επισης εχετε υποψη οτι ολα αυτα γινονται μετα απο καποια γκρινια μιας ομαδας παλαιοτερων και αγωνιζομενων, και θα μπορουσαν καλλιστα να μη κανουν τιποτα απολυτως και παλι να εχουν τον ιδιο κοσμο μεσα τα trackday. Δε νομιζω να αυξησει κανεις πελατεια με αυτα.

εχω την εντυπωση οτι η αττικη θα σηκωνε μια μεγαλη πιστα απο θεμα κερδοφοριας, δε γνωριζω γιατι δεν το εχει κανει κανεις ως τωρα. ισως και να μη συμφερει οικονομικα τελικα και να κανω λαθος, κρινω απο τον κοσμο που βλεπω με αυτοκινητα-μηχανες.

basilis_k6
18/09/2018, 13:40
επισης εχετε υποψη οτι ολα αυτα γινονται μετα απο καποια γκρινια μιας ομαδας παλαιοτερων και αγωνιζομενων, και θα μπορουσαν καλλιστα να μη κανουν τιποτα απολυτως και παλι να εχουν τον ιδιο κοσμο μεσα τα trackday. Δε νομιζω να αυξησει κανεις πελατεια με αυτα.

εχω την εντυπωση οτι η αττικη θα σηκωνε μια μεγαλη πιστα απο θεμα κερδοφοριας, δε γνωριζω γιατι δεν το εχει κανει κανεις ως τωρα. ισως και να μη συμφερει οικονομικα τελικα και να κανω λαθος, κρινω απο τον κοσμο που βλεπω με αυτοκινητα-μηχανες.

Οι μεγαλες πιστες εχουν εξωφρενικο κοστος συντηρησης που βγαινει μονο αν εισαι σε καλενταρι αγωνων. Αυτο σημαινει οτι εχεις και πολυ ακριβη εισοδο για ιδιωτες. Δεν την σηκωνει τωρα η ελλαδα με τιποτα.

g_m900
18/09/2018, 14:05
Eχω την εντυπωση οτι η Κ6 (αυτη ειναι???)...η στροφη πριν την μεγαλη ευθεια ...εγινε λιγο πιο επικiνδυνη λογω μεγαλυτερης ταχυτητας εισοδου. Αν κανεις λαθος...ο φραχτης παραμονευει . Κατα τα αλλα...αυτη εχουμε...
Μακαρι να ειχα κανα χωραφι να φτιαξω εγω μια σαν του Ροσσι?
Τι?
Δεν θα πουμε τιποτα εδω για τον Ροσσι που καταστρεφει το MotoGp????:lol::lol::lol::lol:

sapila racing
18/09/2018, 14:07
Οι μεγαλες πιστες εχουν εξωφρενικο κοστος συντηρησης που βγαινει μονο αν εισαι σε καλενταρι αγωνων. Αυτο σημαινει οτι εχεις και πολυ ακριβη εισοδο για ιδιωτες. Δεν την σηκωνει τωρα η ελλαδα με τιποτα.

Η 'πίστα' των Μεγάρων για τον ιδιώτη έχει το ίδιο κόστος με την κανονική πίστα των Σερρών η οποία δεν μπαίνει μέσα απ όσο γνωρίζω.
Δεν μιλάει κανείς εδω για τα αστεία περι πίστας F1 κλπ που ακούγονται κατα καιρούς.
Εγώ πιστεύω οτι μια πίστα επιπέδου Σερρών σε απόσταση 200χλμ απο την Αθήνα θα λειτουργούσε μια χαρά και θα έκλεινε το χωράφι των Μεγάρων.

buckley
18/09/2018, 14:34
Η 'πίστα' των Μεγάρων για τον ιδιώτη έχει το ίδιο κόστος με την κανονική πίστα των Σερρών η οποία δεν μπαίνει μέσα απ όσο γνωρίζω.
Δεν μιλάει κανείς εδω για τα αστεία περι πίστας F1 κλπ που ακούγονται κατα καιρούς.
Εγώ πιστεύω οτι μια πίστα επιπέδου Σερρών σε απόσταση 200χλμ απο την Αθήνα θα λειτουργούσε μια χαρά και θα έκλεινε το χωράφι των Μεγάρων.


Ακούτε ρε ,ή είστε μόνο για να βουτάτε τα παπιά από τις αγγελίες...

basilis_k6
18/09/2018, 14:55
Η 'πίστα' των Μεγάρων για τον ιδιώτη έχει το ίδιο κόστος με την κανονική πίστα των Σερρών η οποία δεν μπαίνει μέσα απ όσο γνωρίζω.
Δεν μιλάει κανείς εδω για τα αστεία περι πίστας F1 κλπ που ακούγονται κατα καιρούς.
Εγώ πιστεύω οτι μια πίστα επιπέδου Σερρών σε απόσταση 200χλμ απο την Αθήνα θα λειτουργούσε μια χαρά και θα έκλεινε το χωράφι των Μεγάρων.

200χλμ για μια πιστα σαν τις σερρες οχι, για κανενα λογο δεν θα εβγαινε οικονομικα. Αν γινει τωρα βεβαιως. Αν προυπηρχε θα λειτουργουσε οπως τωρα τα μεγαρα και οι σερρες αλλα τωρα να ξεκινησει επενδυση πιστας στα 200χλμ δεν παιζει. στα 70χλμ ναι, λογικα θα βγαινει.

buckley
18/09/2018, 16:05
200χλμ για μια πιστα σαν τις σερρες οχι, για κανενα λογο δεν θα εβγαινε οικονομικα. Αν γινει τωρα βεβαιως. Αν προυπηρχε θα λειτουργουσε οπως τωρα τα μεγαρα και οι σερρες αλλα τωρα να ξεκινησει επενδυση πιστας στα 200χλμ δεν παιζει. στα 70χλμ ναι, λογικα θα βγαινει.

Μέχρι Πάτρα ,τι διόδια παίζουν ???

basilis_k6
18/09/2018, 16:10
Μέχρι Πάτρα ,τι διόδια παίζουν ???

αμαξι 17 νομιζω. μηχανη εχω καιρο να παω. κανα 10αρικο?

devil's animal
18/09/2018, 18:10
Μέχρι Πάτρα ,τι διόδια παίζουν ???

για τα μηχανακια ειναι περιπου στα 7-8€...

ναι, το ξερω ειμαι καταπτυστος που πληρωσα αλλα ημουν με την σαυρα του αδερφου μου (βλ. tiger 800xc) και με ειχε τρομαξει οτι και καλα κυνηγανε...
στο πηγαινε μονο πληρωσα...μολις ειδα τι παιζει, στην επιστροφη ειδαν την καλυμμενη μου πινακιδα μαζι με :a43:...

η πλακα ειναι οτι επειδη ειχα να πληρωσω ουτε και εγω ξερω ποσα χρονια διοδια...δεν με ενοχλησαν τοσο τα λεφτα, οσο το σταματα, βρες τα ψιλα, παρε τα ρεστα, ξαναβαλτα τσεπη...στα επομενα ξανασταματα να δεις αν βγαινουν τα ρεστα απο τα προηγουμενα μαζι με τα υπολοιπα ψιλα, αλλιως χαλασε χαρτινο...κ.ο.κ...μιλαμε σπασιμο νευρων κανονικο...:a018:ασε που χαλαει και την μ.ω. του ταξιδιου...οποτε επεσε :a016:

buckley
18/09/2018, 18:22
για τα μηχανακια ειναι περιπου στα 7-8€...

ναι, το ξερω ειμαι καταπτυστος που πληρωσα αλλα ημουν με την σαυρα του αδερφου μου (βλ. tiger 800xc) και με ειχε τρομαξει οτι και καλα κυνηγανε...
στο πηγαινε μονο πληρωσα...μολις ειδα τι παιζει, στην επιστροφη ειδαν την καλυμμενη μου πινακιδα μαζι με :a43:...

η πλακα ειναι οτι επειδη ειχα να πληρωσω ουτε και εγω ξερω ποσα χρονια διοδια...δεν με ενοχλησαν τοσο τα λεφτα, οσο το σταματα, βρες τα ψιλα, παρε τα ρεστα, ξαναβαλτα τσεπη...στα επομενα ξανασταματα να δεις αν βγαινουν τα ρεστα απο τα προηγουμενα μαζι με τα υπολοιπα ψιλα, αλλιως χαλασε χαρτινο...κ.ο.κ...μιλαμε σπασιμο νευρων κανονικο...:a018:ασε που χαλαει και την μ.ω. του ταξιδιου...οποτε επεσε :a016:

Η ερώτηση ρε πήγαινε στα γαμησιάτικα ανεβοκατεβάσματος αγωνιστικής μηχανής με τρέιλερ-φορτηγάκι από Αθήνα στην υποτιθέμενη πίστα της Πάτρας (200 χλμ περίπου)...

devil's animal
18/09/2018, 18:33
Η ερώτηση ρε πήγαινε στα γαμησιάτικα ανεβοκατεβάσματος αγωνιστικής μηχανής με τρέιλερ-φορτηγάκι από Αθήνα στην υποτιθέμενη πίστα της Πάτρας (200 χλμ περίπου)...


ναι, οκ...απλα οι αγωνιζομενοι και οι ομαδες γενικοτερα δεν εχουν προβλημα γιατι εχουν χορηγους...και δεν τους πειραζει ουτε το πανω κατω στις Σερρες...

αυτος που μετραει περισσοτερο το κοστολογιο ειναι ο χομπιστας τρακντεϊας του σαββατοκυριακου που για μια τετοια αποσταση και αν μιλαμε και για Πατρα συγκεκριμενα που φτιαχτηκε και ο δρομος ειναι μια απλη διαδικασια οδηγησης και (σχετικα) γρηγορη...1,5 ωριτσα με συντηρητικη οδηγηση για να μην σταματησει για καυσιμο και να μην φαει και λαστιχο...

lospsi
18/09/2018, 20:55
Το να πω ρε παιδιά. Νομίζω πως αν στα Μέγαρα γινόταν μια στοιχειώδης επένδυση στην ήδη υπάρχουσα πίστα (ασφαλτόστρωση σε όλη την πίστα, ένα καθάρισμα με 1 μπουλντόζα στα χωράφια, άντε και ένα χαλικάκι, καμιά 10 παγκάκια να κάθεται ο κόσμος, βάψιμο στα κερμπ), θα σουλουπωνόταν πολύ το θέμα. Δεν πιστεύω ότι θα ήταν απαγορευτικό το κόστος για τον ιδιοκτήτη. Θα έκανε απόσβεση πιστεύω. Επίσης, προσφορές, εκπτώσεις, να είναι η πίστα ανοιχτή καθημερινά, απλά πράγματα για ένα "μαγαζί".
Σίγουρα, παίζουν μεσιτίες και άλλα "ελληνικά" και δεν προκόβει το θέμα...

noodles
18/09/2018, 22:28
αν υπηρχε πιστα κοντα στην αθηνα σα των σερρων που εχει χρονια απο τοτε που φτιαχτηκε, ναι θα δουλευε, αρκετα καλα πιστευω.
μια ιδια πιστα να την ξεκινησεις απο το 0 σημερα, παιζει να κανεις αποσβεση σε 10 χρονια και τοτε να αρχισεις να βγαζεις κερδος:lol:

kerasaki
19/09/2018, 00:39
Πρεπει να φτάσουμε στην Πάτρα δηλαδη για να φτιάξουμε μια πίστα; Δεν έχει αλλα χωράφια σε ακτίνα 50-60 χλμ από την Αθήνα;

devil's animal
19/09/2018, 06:55
μαγκες δεν υπαρχει φραγκατος και οραματιστης ιδιωτης...
τετοια εργα μονο με ιδιωτικη πρωτοβουλια ξεκινανε και το κρατος μετα πρεπει να ειναι αρωγος της προσπαθειας...ακριβως οπως εγινε και με τις Σερρες...
και φανταζομαι περιπου οπως γινεται με ολες τις ευρωπαϊκες και μη πιστες...


αλλα να σας πω και κατι? δεν εχουμε παιδεια και κουλτουρα να στηριξουμε σαν ελληνες ενα τετοιο εργο...γι'αυτο και δεν γινεται...
εγω σας λεω οτι γινεται μια πισταρα προδιαγραφων F1 και motoGP...
ποσοι απο αυτους που παρακολουθουν θα εδιναν το 80αρι για να κατσουν εστω γρασιδι και να δουν αγωνα?
ποσοι ιδιωτες εχουν hobby και ασχολουνται με τον μηχανοκινητο ωστε να εδιναν αυτα τα 60-70€ την ημερα για ενα td? να σας πω εγω που παω σε td κοντα 12 χρονια? ελαχιστοι...και αυτοι οι ελαχιστοι εχουν χρημα...το σπορ ειναι ΠΟΛΥ ακριβο...και με τα σημερινα δεδομενα δεν καθεσαι να δωσεις σχεδον μισο μηνιατικο (μιλαω γι'αυτους που παιρνουν ενα χιλιαρικο μηνιαιως) για να κανεις την κ@υλα σου 2 μερες...γιατι εστω και κοντα σου, χιλιομετρικα, να ειναι η πιστα θες ενα ζευγαρι λαστιχα, την συμμετοχη σου, τις βενζινες σου, τους καφεδες σου και τα νερα σου κλπ...κλπ...

οποτε τα περισσοτερα ss ειναι καφετερια σπιτι και πισω και αυτο μονο τα σ/κ...
και αυτοι που στηριζουν ειναι αυτοι που πραγματικα εχουν χρημα και δεν τους νοιαζει...απο μοτοσυκλετιστες...και μετα κανενας τρελαμενος ιδιωτης με κουτι, ferrari club κλπ...

νομιζω οτι ενας βασικος παραγοντας που επιβιωνει η πιστα των Σερρων ειναι οτι ειναι σε στρατηγικα σημειο τοποθετημενη και προσελκυει ολους τους βαλκανιους..Βουλγαρους, Ρουμανους, Σερβους, Σκοπιανους, Τουρκους...
αν στηριζοταν αποκλειστικα απο ελληνες παιζει να ειχε κλεισει...

επανερχομαι στην παιδεια και στην κουλτουρα και θα πω ενα απλο παραδειγμα...
εγινε το καλοκαιρι (πριν 1-1,5 μηνα) ενας αγωνας για το Πανευρωπαικο Πρωταθλημα Supermoto στην πιστα καρτ του Ρυσιου...φυσικα ειχε και βαλκανικο σκελος και ελληνικο κλπ...κλπ..γενικα ειχε ψωμι πολυ...

η οργανωση ηταν μια χαρα...το εισητηριο ηταν σχετικα τιμιο 15€ νομιζω...
ελαχιστοι θεατες ηταν στην πιστα..
πιο πολλοι ηταν οι συνοδοι των οδηγων και οι μηχανικοι των ομαδων παρα οι θεατες...

μιλαγα και με τον Νικο που εχει την πιστα και "εκλαιγε" και αυτος...προτιμησαν ολοι μπανιο...που μπανιο κανεις οποτε γουσταρεις...πανευρωπαικο supermoto μπορει να κανεις να ξαναδεις 3-4-5 χρονια και αν...

αυτη ειναι η κατασταση...

fuzion
19/09/2018, 10:06
καλα τα λες σε γενικες γραμμες, θα ηθελα να πω βεβαια το εξης. οτι δε τα χτιζεις αυτα μεσα σε μια χρονια. το χρημα δε το ριχνεις, εφτιαξες την πιστα, και μετα μπαμ θα ρθει ο κοσμος. ριχνεις χρημα 10 χρονια, χτιζοντας νοοτροπια γυρω απο το αθλημα. Διοργανωνεις συνεχως (και μπαινοντας μεσα φυσικα), σιγα σιγα ερχεται ο κοσμος και οι διαφημισεις και οι συμμετοχες. Αν γινει σωστα οργανωμενα αυτη η δουλεια, και σε 5-10 χρονια δεν εχεις αυξησει ουτε 20% την πελατεια (συμμετεχοντες, θεατες, διαφημιζομενους κλπ), τοτε μπορεις να πεις δε το σηκωνει ο τοπος.

οπως για παραδειγμα η προσπαθεια που εκανε ο Διατσιδης με το cosmoteTV. εμενα προσωπικα πολυ μου αρεσε, εβλεπα τον αγωνα απο την κερκιδα και μετα το χαζευα και σπιτι. ομως γινεται δυστυχως αναποδα η διαδικασια. πρωτα μαζευεις τον κοσμο τα συνεργεια τους διαφημιζομενους, και σιγα σιγα κουμπωνει και η τηλεοραση. παρολαυτα καλη προσπαθεια μπορει να ανεβαινε το πραγμα και ετσι (αν προσπαθουσαν κι αλλοι βεβαια :D )

lospsi
19/09/2018, 10:44
μαγκες δεν υπαρχει φραγκατος και οραματιστης ιδιωτης...
τετοια εργα μονο με ιδιωτικη πρωτοβουλια ξεκινανε και το κρατος μετα πρεπει να ειναι αρωγος της προσπαθειας...ακριβως οπως εγινε και με τις Σερρες...
και φανταζομαι περιπου οπως γινεται με ολες τις ευρωπαϊκες και μη πιστες...


αλλα να σας πω και κατι? δεν εχουμε παιδεια και κουλτουρα να στηριξουμε σαν ελληνες ενα τετοιο εργο...γι'αυτο και δεν γινεται...
εγω σας λεω οτι γινεται μια πισταρα προδιαγραφων F1 και motoGP...
ποσοι απο αυτους που παρακολουθουν θα εδιναν το 80αρι για να κατσουν εστω γρασιδι και να δουν αγωνα?
ποσοι ιδιωτες εχουν hobby και ασχολουνται με τον μηχανοκινητο ωστε να εδιναν αυτα τα 60-70€ την ημερα για ενα td? να σας πω εγω που παω σε td κοντα 12 χρονια? ελαχιστοι...και αυτοι οι ελαχιστοι εχουν χρημα...το σπορ ειναι ΠΟΛΥ ακριβο...και με τα σημερινα δεδομενα δεν καθεσαι να δωσεις σχεδον μισο μηνιατικο (μιλαω γι'αυτους που παιρνουν ενα χιλιαρικο μηνιαιως) για να κανεις την κ@υλα σου 2 μερες...γιατι εστω και κοντα σου, χιλιομετρικα, να ειναι η πιστα θες ενα ζευγαρι λαστιχα, την συμμετοχη σου, τις βενζινες σου, τους καφεδες σου και τα νερα σου κλπ...κλπ...

οποτε τα περισσοτερα ss ειναι καφετερια σπιτι και πισω και αυτο μονο τα σ/κ...
και αυτοι που στηριζουν ειναι αυτοι που πραγματικα εχουν χρημα και δεν τους νοιαζει...απο μοτοσυκλετιστες...και μετα κανενας τρελαμενος ιδιωτης με κουτι, ferrari club κλπ...

νομιζω οτι ενας βασικος παραγοντας που επιβιωνει η πιστα των Σερρων ειναι οτι ειναι σε στρατηγικα σημειο τοποθετημενη και προσελκυει ολους τους βαλκανιους..Βουλγαρους, Ρουμανους, Σερβους, Σκοπιανους, Τουρκους...
αν στηριζοταν αποκλειστικα απο ελληνες παιζει να ειχε κλεισει...

επανερχομαι στην παιδεια και στην κουλτουρα και θα πω ενα απλο παραδειγμα...
εγινε το καλοκαιρι (πριν 1-1,5 μηνα) ενας αγωνας για το Πανευρωπαικο Πρωταθλημα Supermoto στην πιστα καρτ του Ρυσιου...φυσικα ειχε και βαλκανικο σκελος και ελληνικο κλπ...κλπ..γενικα ειχε ψωμι πολυ...

η οργανωση ηταν μια χαρα...το εισητηριο ηταν σχετικα τιμιο 15€ νομιζω...
ελαχιστοι θεατες ηταν στην πιστα..
πιο πολλοι ηταν οι συνοδοι των οδηγων και οι μηχανικοι των ομαδων παρα οι θεατες...

μιλαγα και με τον Νικο που εχει την πιστα και "εκλαιγε" και αυτος...προτιμησαν ολοι μπανιο...που μπανιο κανεις οποτε γουσταρεις...πανευρωπαικο supermoto μπορει να κανεις να ξαναδεις 3-4-5 χρονια και αν...

αυτη ειναι η κατασταση...

Εγώ πάλι νομίζω ότι με σωστή διαχείριση και πλάνο, τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Ας υποθέσουμε ότι αυτή την στιγμή, η πίστα δεν μπαίνει μέσα, έχει όμως οριακή κερδοφορία και άρα δεν έχει περιθώριο για επενδύσεις. Έχει επίσης Χ επισκέπτες και μεσάζοντες που βγάζουν και αυτοί κάποιο κέρδος.
Εάν γίνει μια κανονική βελτίωση στην πίστα (όχι μπαλώματα και γυφτιές), ο κόσμος που θα την επισκεφτεί δεν θα είναι περισσότερος? Είτε με αυτοκίνητα, είτε με μοτοσυκλέτες. Εγώ πιστέυω ναι γιατί ξέρω πολύ κόσμο που δεν θέλει να πάει γιατί πιστεύει ότι δεν αξίζει το τίμημα που ζητείται, τουλάχιστον στην παρούσα κατάσταση.
Εάν, επίσης, μένει καθημερινά ανοικτά, φτιάξει ένα καφέ της προκοπής και βάλει και καρέκλες, κάνει προσφορές (σε club, φορουμ, σχολεία κτλ.) και πακέτα χρέωσης (ετήσια, μηνιαία, με αριθμό συγκεκριμένων session με προείσπραξη και τα επικοινωνήσει κιόλας σωστά, ώστε να τα γνωρίσει ο κόσμος), δεν θα προσελκύσει επιπλέον κόσμο? Ξέρω πχ. επίσης κόσμο, που ανεβαίνει Σέρρες σε άσχετες ημερομηνίες γιατί τότε -απλά- μπορεί.
Όλη η επιπλέον επισκεψιμότητα, δεν θα μπορέσει να στηρίξει την επένδυση?

Μην τρελαθούμε, στην μοναδική πίστα των Αθηνών αλλά και Κεντρικής/Νότιας Ελλάδας να μην μπορεί να υπάρξει κερδοφορία. Δηλαδή, για πληθυσμό 6εκ.+ ανθρώπων δεν είναι βιώσιμη μια πίστα (που απλά πρέπει να βελτιωθεί, όχι να γίνει από την αρχή, ε?) ενώ οι Σέρρες, με 1,5εκ. πληθυσμό είναι επειδή προσελκύει ειδικό κοινό από Βαλκάνια.

Αυτό δεν παίζει, σίγουρα.

devil's animal
19/09/2018, 11:43
Εγώ πάλι νομίζω ότι με σωστή διαχείριση και πλάνο, τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

Ας υποθέσουμε ότι αυτή την στιγμή, η πίστα δεν μπαίνει μέσα, έχει όμως οριακή κερδοφορία και άρα δεν έχει περιθώριο για επενδύσεις. Έχει επίσης Χ επισκέπτες και μεσάζοντες που βγάζουν και αυτοί κάποιο κέρδος.
Εάν γίνει μια κανονική βελτίωση στην πίστα (όχι μπαλώματα και γυφτιές), ο κόσμος που θα την επισκεφτεί δεν θα είναι περισσότερος? Είτε με αυτοκίνητα, είτε με μοτοσυκλέτες. Εγώ πιστέυω ναι γιατί ξέρω πολύ κόσμο που δεν θέλει να πάει γιατί πιστεύει ότι δεν αξίζει το τίμημα που ζητείται, τουλάχιστον στην παρούσα κατάσταση.
Εάν, επίσης, μένει καθημερινά ανοικτά, φτιάξει ένα καφέ της προκοπής και βάλει και καρέκλες, κάνει προσφορές (σε club, φορουμ, σχολεία κτλ.) και πακέτα χρέωσης (ετήσια, μηνιαία, με αριθμό συγκεκριμένων session με προείσπραξη και τα επικοινωνήσει κιόλας σωστά, ώστε να τα γνωρίσει ο κόσμος), δεν θα προσελκύσει επιπλέον κόσμο? Ξέρω πχ. επίσης κόσμο, που ανεβαίνει Σέρρες σε άσχετες ημερομηνίες γιατί τότε -απλά- μπορεί.
Όλη η επιπλέον επισκεψιμότητα, δεν θα μπορέσει να στηρίξει την επένδυση?

Μην τρελαθούμε, στην μοναδική πίστα των Αθηνών αλλά και Κεντρικής/Νότιας Ελλάδας να μην μπορεί να υπάρξει κερδοφορία. Δηλαδή, για πληθυσμό 6εκ.+ ανθρώπων δεν είναι βιώσιμη μια πίστα (που απλά πρέπει να βελτιωθεί, όχι να γίνει από την αρχή, ε?) ενώ οι Σέρρες, με 1,5εκ. πληθυσμό είναι επειδή προσελκύει ειδικό κοινό από Βαλκάνια.

Αυτό δεν παίζει, σίγουρα.

δεν εχεις καταλαβει κατι...
δεν εχει σημασια ποσοι μενουν σε μια περιοχη που ειναι μια πιστα...
εχει σημασια τι χρηματικης δυναμικης ειναι αυτοι οι ανθρωποι...

σαν να λεμε οτι η Κινα που εχει ξερω εγω 1,4 δις πληθυσμο μπορει να αντεξει 3-4 πιστες...πως να τις αντεξει? αφου οι περισσοτεροι ψωμολυσσανε...πως θα μπουν? με το σκουτερακι των 125cc?

ή το αλλο...βλεπουν εδω οι Θεσσαλονικεις κατι υπεραμαξια ανω των 80χιλ € με βαλκανικες πινακιδες και πιστευουν οτι οι Βουλγαροι π.χ. εχουν περισσοτερο χρημα απο εμας...εχουν χρημα συγκεκριμενη καστα που μπορει και κανει και διακοπες και γενικα την περναει αλλιως...ο περισσοτερος κοσμος δεν ειναι ετσι ομως...

οταν ολοι πλεον στην Ελλαδα εχουν σκουτερακια και on-off ΠΟΣΟΙ θα ειναι αυτοι με τα ss που θα εχουν να τα συντηρησουν σωστα και να κανουν και κατι που ειναι εξ ορισμου ακριβο?


η πιστα των Σερρων λοιπον μαζευει την αφαν γκατε 5-6 βαλκανικων χωρων (και η Ελλαδα μεσα)...και οχι μονο με τα μηχανακια...αλλα και με τα αμαξια...οποτε οι συμμετοχες βγαινουν...30 ζαμπλουτιδηδες με μηχανακια και αλλους τοσους με αμαξια να εχει η καθε χωρα βγηκαν τα εξοδα που λεει ο λογος...

η Αθηνα εχει 5-6 μυρια κοσμο αλλα ουτε 300 δεν ασχολουνται σοβαρα με το σπορ της πιστας...και οι περισσοτεροι περιστασιακοι...δεν πανε σε καθε td...

basilis_k6
19/09/2018, 12:58
οταν ο κοσμος εχει λεφτα, εχει και χομπυ, ριχνει και χρημα. τωρα δεν εχει λεφτα, δεν εχει χομπυ, δεν εχει καν μηχανη. δειτε τις πωλησεις... αν δεν ειναι υβριδικο δεν πουλάει. μοτοσυκλέτες επιδόσεων ειναι στον πάτο. Τα ss πουλάνε λιγότερο απο τα χαρλευ. Πίστα δεν εγινε οταν παιζανε λεφτα (γιατι ειμαστε βλάκες), τωρα πάπαλα. Τα λέμε σε 50 χρόνια.

McGyver
19/09/2018, 13:09
σαν να λεμε οτι η Κινα που εχει ξερω εγω 1,4 δις πληθυσμο μπορει να αντεξει 3-4 πιστες...

7 μόνιμες και 4 "δρομίσιες" βάσει Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_motor_racing_tracks_in_Asia).

devil's animal
19/09/2018, 16:57
7 μόνιμες και 4 "δρομίσιες" βάσει Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_motor_racing_tracks_in_Asia).

ναι μωρε Θωμα και εσυ...τροπος του λεγειν ηταν το "3-4"...καντο 13-14...

140 φορες τον πληθυσμο της Ελλαδας εχει...:rolleyes:

αυτο δεν αναιρει οτι ουσιαστικα "πεινανε" οι περισσοτεροι...
και εννοειται οτι θα υπαρχουν και 1,5 εκατομμυριο εκατομμυριουχοι (https://www.dw.com/en/number-of-chinese-millionaires-sees-rapid-surge/a-39322859), δλδ παραπανω απο τον πληθυσμο της Θεσσαλονικης*, που μπορουν να κανουν μια επενδυση τυπου πιστας...σε συνδυασμο με το κρατος κλπ...κλπ...


*1,6 εκατομμυρια ατομα, εχουν πανω απο 1,5 εκατομμυριο $...το αντιστοιχο νουμερο στην Ελλαδα ειναι 8000 ατομα (https://www.paraskhnio.gr/posoi-einai-oi-ellines-ekatommyrioyx/)...



γκουγκλαρα και εγω..:p

ggs
19/09/2018, 17:14
Το golf πάντως που είναι ακριβότερο σπορ (και για αρχοντους) έχει περισσότερες πίστες στην Ελλάδα...:lol:

Σωστά τα περισσότερα που λέτε, αλλά κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι η μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΠΟΡ.
Είναι σκοτωστρες παιδάκι μ'

Σπορ θα ήταν αν υπήρχαν παιδιά που να ασχολούνται με αυτό και κατ επέκταση θα θέλανε πίστες και όλα τα παρελκόμενα για πολλά χρόνια.

Άμα ξεκινάς στα 30-40 δεν κάνεις σπορ αλλά ένα χόμπι πού έχει εύκολη και σύντομη ημερομηνία λήξης για τους λόγους που αναφέρατε.

sniper
20/09/2018, 10:11
Το golf πάντως που είναι ακριβότερο σπορ (και για αρχοντους) έχει περισσότερες πίστες στην Ελλάδα...:lol:

Σωστά τα περισσότερα που λέτε, αλλά κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι η μοτοσυκλέτα στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΣΠΟΡ.
Είναι σκοτωστρες παιδάκι μ'

Σπορ θα ήταν αν υπήρχαν παιδιά που να ασχολούνται με αυτό και κατ επέκταση θα θέλανε πίστες και όλα τα παρελκόμενα για πολλά χρόνια.

Άμα ξεκινάς στα 30-40 δεν κάνεις σπορ αλλά ένα χόμπι πού έχει εύκολη και σύντομη ημερομηνία λήξης για τους λόγους που αναφέρατε.

Tο γκολφ είναι φανταστικά πιο φτηνό από τις μηχανές. Το λες και τζάμπα. Απλά το παίζουν πλούσιοι. Ενώ οι μηχανές στην πίστα είναι πανάκριβο σπορ και ασχολούνται κυρίως οι φτωχοί.

Μας λες και χαζούς δλδ.

ggs
20/09/2018, 18:06
Tο γκολφ είναι φανταστικά πιο φτηνό από τις μηχανές. Το λες και τζάμπα. Απλά το παίζουν πλούσιοι. Ενώ οι μηχανές στην πίστα είναι πανάκριβο σπορ και ασχολούνται κυρίως οι φτωχοί.

Μας λες και χαζούς δλδ.

Βρε , δεν λεμε το mini – golf που έπαιζες στα «αηδονάκια» μικρός τρώγοντας «μαλλί της γριάς»..
Λέμε να πας ένα ΣΚ στο Costa Navarino να το ευχαριστηθείς..:wlae:
:lol::lol:

Χαζο δεν λέω κανένα.

Λέω ότι , γενικά, η ενασχόληση με «μηχανοκίνητο σπορ» στην Ελλάδα , ειδικά στις μικρές ηλικίες , είναι σχεδόν ανύπαρκτη .
Δλδ , από τα 1000 παιδιά που ασχολούνται με ένα σπορ , ζήτημα να είναι 5-10 (ίσως λέω και πολλά) που ασχολούνται με μηχανοκίνητο. Πόσο μάλλον με μοτοσυκλέτα. Και όχι μόνο τώρα που έχουμε κριση.και στις καλές εποχές πάλι λίγοι ασχολούνταν με το σπορ. Χόμπι ήταν για τους πολλούς.
ναι , προφανώς είναι ακριβό σπορ. αλλα ρε γμτ σε ιταλια,αγγλια,ισπανια,γαλλια κλπ όλοι πλούσιοι είναι?

Υπάρχουν ελάχιστες πίστες ακόμα και καρτ . οι ίδιες τόσα χρόνια και δεν νομίζω να έχουν χ€στει και στα κέρδη.

Αν υπήρχε ζήτηση=κέρδος , θα είχαν φτιάξει πίστες.

Cpt. Haddock
22/09/2018, 11:26
[...]
ναι , προφανώς είναι ακριβό σπορ. αλλα ρε γμτ σε ιταλια,αγγλια,ισπανια,γαλλια κλπ όλοι πλούσιοι είναι?
[...]

Dε νομιζω οτι ειναι θεμα χρηματων (που ναι, ειναι κατα μεσο όρο πιο πλούσιοι σε αυτες τις χωρες), αλλα ιστορίας/παρελθοντος/παιδειας.

Εχω παει 2 φορές στην πιστα του Λε Μαν για motogp. Τιγκα στον κοσμο όλο το τριημερο, ειδικα την Κυριακη. Δεν ξερω τι γινεται τον υπολοιπο καιρο, εχει τρακ ντέις (πανακριβα - 400+ το ΣΚ συν κατι αλλα εξοδα), εχει τις 24ωρες, τις 24ωρες με ποδηλατο :uplate: , διαφορα αλλα ιβεντς που σιγουρα μαζευουν λιγοτερο κοσμο (δεν εχει και F1)

Οικονομικα δεν ξερω πως παει αλλα το εντυπωσιακο δεν ειναι ο κοσμος που μαζευεται. Ειναι η ιστορια πισω απο ολα αυτα. Μπαινεις στο μουσειο αυτοκινησης και βλεπεις φωτο σέπια με κυριες με κρινολινα και κυριους με φρακα να βλεπουν αγωνες τη δεκαετια του '20. Ασπρομαυρες φωτο του ΜακΚουιν, του εντσο φερραρι κλπ

Υπάρχουν γενιες γαλλων που εχουν μεγαλωσει με τους αγωνες εκει. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Ακομα και πιστα F1 να γινοταν αμφιβαλλω αν θα γεμιζε (ισως την πρωτη χρονια)

DrIoannis
22/09/2018, 11:54
Dε νομιζω οτι ειναι θεμα χρηματων (που ναι, ειναι κατα μεσο όρο πιο πλούσιοι σε αυτες τις χωρες), αλλα ιστορίας/παρελθοντος/παιδειας.

Εχω παει 2 φορές στην πιστα του Λε Μαν για motogp. Τιγκα στον κοσμο όλο το τριημερο, ειδικα την Κυριακη. Δεν ξερω τι γινεται τον υπολοιπο καιρο, εχει τρακ ντέις (πανακριβα - 400+ το ΣΚ συν κατι αλλα εξοδα), εχει τις 24ωρες, τις 24ωρες με ποδηλατο :uplate: , διαφορα αλλα ιβεντς που σιγουρα μαζευουν λιγοτερο κοσμο (δεν εχει και F1)

Οικονομικα δεν ξερω πως παει αλλα το εντυπωσιακο δεν ειναι ο κοσμος που μαζευεται. Ειναι η ιστορια πισω απο ολα αυτα. Μπαινεις στο μουσειο αυτοκινησης και βλεπεις φωτο σέπια με κυριες με κρινολινα και κυριους με φρακα να βλεπουν αγωνες τη δεκαετια του '20. Ασπρομαυρες φωτο του ΜακΚουιν, του εντσο φερραρι κλπ

Υπάρχουν γενιες γαλλων που εχουν μεγαλωσει με τους αγωνες εκει. Στην Ελλαδα δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Ακομα και πιστα F1 να γινοταν αμφιβαλλω αν θα γεμιζε (ισως την πρωτη χρονια)

Συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει η αγωνιστική παιδεία του εξωτερικού αλλά κάποτε πρέπει να γίνει η αρχή γιατί σε 30 χρόνια τα ίδια θα λέμε. Έχουμε τον καιρό, έχουμε τα νησιά μας να συνδυάζει ο κόσμος διακοπές με αγώνες-trackday κλπ, έχουμε την υποδομή με πολλά ξενοδοχεία, οπότε τι μας λείπει...ΤΟ ΜΥΑΛΟ και να σκεφτούμε σε βάθος χρόνου και όχι να θησαυρίσουμε σε μία νύχτα με αρπαχτές!

sniper
24/09/2018, 11:15
Βρε , δεν λεμε το mini – golf που έπαιζες στα «αηδονάκια» μικρός τρώγοντας «μαλλί της γριάς»..
Λέμε να πας ένα ΣΚ στο Costa Navarino να το ευχαριστηθείς..:wlae:
:lol::lol:

Χαζο δεν λέω κανένα.

Λέω ότι , γενικά, η ενασχόληση με «μηχανοκίνητο σπορ» στην Ελλάδα , ειδικά στις μικρές ηλικίες , είναι σχεδόν ανύπαρκτη .
Δλδ , από τα 1000 παιδιά που ασχολούνται με ένα σπορ , ζήτημα να είναι 5-10 (ίσως λέω και πολλά) που ασχολούνται με μηχανοκίνητο. Πόσο μάλλον με μοτοσυκλέτα. Και όχι μόνο τώρα που έχουμε κριση.και στις καλές εποχές πάλι λίγοι ασχολούνταν με το σπορ. Χόμπι ήταν για τους πολλούς.
ναι , προφανώς είναι ακριβό σπορ. αλλα ρε γμτ σε ιταλια,αγγλια,ισπανια,γαλλια κλπ όλοι πλούσιοι είναι?

Υπάρχουν ελάχιστες πίστες ακόμα και καρτ . οι ίδιες τόσα χρόνια και δεν νομίζω να έχουν χ€στει και στα κέρδη.

Αν υπήρχε ζήτηση=κέρδος , θα είχαν φτιάξει πίστες.

Το "μας" δεν απευθυνόταν σε σένα αλλά ήταν γενικό σχόλιο. Αν δεν έχεις και σκορπάς σε χόμπυ, είσαι τουλάχιστον χαζός (άντε πάλι, όχι εσύ :tooth: )

Στο κόστα ναβαρίνο δεν έχω παίξει αλλά σαν φοιτητής στα εξωτερικά είχα την ευκαιρία να παίξω σε 18ρια γήπεδα γκολφ, και ήταν φτηνά. ΦΤΗΝΑ.
Δεν έπαιξα στο old court στο St Andrews, εκεί δεν είναι φτηνά αλλά δεν παίζεις αν δεν είσαι και μέλος ή εκατομμυριούχος.

Πάντως αν θες σήμερα να ασχοληθείς με TDs θες να μπάινεις 1-2 φορές το μήνα μίνιμουμ (για να μην πως και πιο συχνά) πίστα, 300+ για λαστιχάκια κάθε 1-2 TDs, λάδια ξύδια μύδια κάθε φορά πριν μπεις και μετά, δεν σου βάζω καμιά πτώση (πολυεστερικά φοράς έτσι κι αλλιώς αλλά κάποιες πτώσεις σου δίνουν το μοτοσακό σε σακουλες μαύρες).

Δεν μιλάω για τον χομπίστα, ερασιτέχνη της 1 φοράς το εξάμηνο.
Δεν μιλάω για τον αγωνιζόμενο που θεωρητικά (γελάνε και τα γερμανοπολύγωνα πλέον) έχει χορηγούς.

Αυτοί δεν συντηρουν τις πίστες. Τις συντηρούν οι ίδιοι οι αγώνες (κλαυσίγελος) και τα TD.

Άρα, και στην πλατεία Ομονοίας να ήταν η πίστα δεν θα μπορούσε να συντηρηθεί.

Εδώ λέμε για Πάτρα και μετράμε τα διόδια.... Για γέλια είμαστε, θέλουμε και πίστα.

Ζεύκας
06/10/2018, 16:48
εχει μπει κανεις απο δω πιστα με τη καινουρια ασφαλτο;


εχω ακουσει παραπονα για τη προσφυση και οτι πεταγονται πολλα πετραδακια

vassat
06/10/2018, 18:45
εχει μπει κανεις απο δω πιστα με τη καινουρια ασφαλτο;


εχω ακουσει παραπονα για τη προσφυση και οτι πεταγονται πολλα πετραδακια

Σε αυτοκινητιστικό φόρουμ υπάρχουν αναφορές που επιβεβαιώνουν τα παράπονα...
/ Β

lospsi
07/10/2018, 17:05
Πολύ χώμα και γαρμπίλι εκτός γραμμής. Η νέα άσφαλτος δεν με προβλημάτισε προσωπικά αν και αρχικά την φοβήθηκα λίγο. Λίγα τα σημεία που έχουν στρωθεί βέβαια. Γενικά, πολύ μέτρια κατάσταση στην πίστα. Κρίμα. Το νέο κομμάτι δεν έχει δωθεί ακόμα.

buckley
08/10/2018, 06:10
Πολύ χώμα και γαρμπίλι εκτός γραμμής. Η νέα άσφαλτος δεν με προβλημάτισε προσωπικά αν και αρχικά την φοβήθηκα λίγο. Λίγα τα σημεία που έχουν στρωθεί βέβαια. Γενικά, πολύ μέτρια κατάσταση στην πίστα. Κρίμα. Το νέο κομμάτι δεν έχει δωθεί ακόμα.

Το Σάββατο που μας έρχεται θα μπει εκεί μέσα ένα Αμερικανάκι νεούδι άμπαλο, κλάμα...
399915

lospsi
08/10/2018, 06:29
Το Σάββατο που μας έρχεται θα μπει εκεί μέσα ένα Αμερικανάκι νεούδι άμπαλο, κλάμα...
399915

Δεν τους φοβάμαι τους Αμερικάνους, τόσα χρόνια dirt track έκαναν!

Πλάκα πλάκα πάντως, πολύ σημαντική η επίσκεψη του Spencer στην Ελλάδα! Θα είναι και ο Ago. Αξίζει να πάει κάποιος μόνο και μόνο για να τους δει από κοντά!

BLiTzER
08/10/2018, 10:03
Θα είναι και ο Ago. Αξίζει να πάει κάποιος μόνο και μόνο για να τους δει από κοντά!

Ε καλά, δε θα είναι και ο Rossi.

O Bud Spencer ή για άλλον μιλάμε;

buckley
08/10/2018, 10:15
Ε καλά, δε θα είναι και ο Rossi.

O Bud Spencer ή για άλλον μιλάμε;

Αλήθεια δηλαδή δε βλέπεις το απεγνωσμένο βλέμμα του στη ΑΜ φωτό τραβηγμένη στη πίστα στα Μέγαρα ?

harris_x
08/10/2018, 10:32
Αλήθεια δηλαδή δε βλέπεις το απεγνωσμένο βλέμμα του στη ΑΜ φωτό τραβηγμένη στη πίστα στα Μέγαρα ?

:bawl::bawl::bawl::bawl:

είναι σε φάση "αλήθεια τώρα; αυτο το λέτε πίστα;"...

sniper
08/10/2018, 10:35
Αλήθεια δηλαδή δε βλέπεις το απεγνωσμένο βλέμμα του στη ΑΜ φωτό τραβηγμένη στη πίστα στα Μέγαρα ?

Απομαγνητοφώνηση:

Re m@lakes, katana? Really? Shiiiiit...

buckley
08/10/2018, 11:48
Απομαγνητοφώνηση:

Με πήρε χθες ,σιγά μην του δινα το δικό μου κάπου αλλού θα βρήκε :moutza:

sapila racing
08/10/2018, 11:58
Με πήρε χθες ,σιγά μην του δινα το δικό μου κάπου αλλού θα βρήκε :moutza:

Βρήκε CBR1000RR SP ο Spencer.

O Lavado δεν θα ειναι στο event.

buckley
08/10/2018, 12:19
Βρήκε CBR1000RR SP ο Spencer.

O Lavado δεν θα ειναι στο event.

Άλλαξε μηχανάκι ο Ντα βίντσι ? μια μαλακία 954 δεν καβάλαγε ??? :a09:

sniper
08/10/2018, 12:21
Άλλαξε μηχανάκι ο Ντα βίντσι ? μια μαλακία 954 δεν καβάλαγε ??? :a09:

Κι ακόμα αυτη τη μαλακία καβαλάει.. Γι αυτό δεν έρχεται ο Lavado :tooth: