PDA

View Full Version : Παρακαλω Βοήθεια για την επιλογή πρώτης μηχανής 125cc , είμαι ΆΣΧΕΤΟΣ



Nospecialname
05/09/2018, 16:09
Καλησπέρα παιδιά

Θέλω να πάρω μηχανή την οποία θα οδηγαω με δίπλωμα μέχρι Α1 , θέλω κάτι οσο πιο οικονομικό γίνεται χωρίς να έχω κάποια απαίτηση , το χρειάζομαι το όχημα ξεκάθαρα μόνο για βόλτες και μετακίνηση εντός πόλεως , ΔΕΝ με νοιάζει η μεταπολιτικη αξία καθώς ΔΕΝ έχω σκοπό να το πουλήσω ποτέ ούτε να πάρω κάτι σε μεγαλύτερο κυβισμό , θέλω να πάρω ένα όχημα το οποίο θα κρατήσει ακόμα και εικοσαετία , μεταχειρισμένο δεν πρόκειται να πάρω με τίποτα και το budget μου είναι μαξ γύρω στα 2000€ με μικρή απόκλιση πανω-κατω

Μετά από πολύ έρευνα κατέληξα στα Daytona panther 125 , ή Daytona monster 125i

Η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona είναι αξιόπιστα η αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο , επίσης το πανθερ έχει καρμπιρατέρ το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά έχω ακούσει κακα λόγια σε σύγκριση με το EFI , μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Οπότε με λίγα λόγια η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona λένε για την χρήση που θέλω να κάνω η εαν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 2000€ (καινούργιο)

Vice
05/09/2018, 16:36
Astrea Grand

panavour
05/09/2018, 16:36
20ετια για 125 και μαλιστα κινεζικο χλωμο το βλεπω,αλλα για 10 χρονια μαξιμουμ με ευλαβικη συντηρηση ΙΣΩΣ.Παρε κανενα γιαπωνεζικο και βαλε -αν χρειαζεται -τα παραπανω χρηματα γραμματια.Τα ντειτονα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχουν και σχετικα καλη αντιπροσωπεια.Γρηγορα θα τα βαρεθεις τα 125 και μονος σου θα ζητησεις παραπανω οποτε παρε σιγα σιγα το παραπανω διπλωμα.

anavatis19
05/09/2018, 16:39
cbf 125...πιστος σκυλος και σκλαβος για ολες τις δουλειες με μηδαμινη καταναλωση

Nospecialname
05/09/2018, 16:51
20ετια για 125 και μαλιστα κινεζικο χλωμο το βλεπω,αλλα για 10 χρονια μαξιμουμ με ευλαβικη συντηρηση ΙΣΩΣ.Παρε κανενα γιαπωνεζικο και βαλε -αν χρειαζεται -τα παραπανω χρηματα γραμματια.Τα ντειτονα ειναι απο τα καλα κινεζικα και εχουν και σχετικα καλη αντιπροσωπεια.Γρηγορα θα τα βαρεθεις τα 125 και μονος σου θα ζητησεις παραπανω οποτε παρε σιγα σιγα το παραπανω διπλωμα..

Φίλε και να τα βαρεθω λεφτά δεν υπάρχουν και δεν με παίρνει να κάνω περιττά έξοδα επειδή θα βαριέμαι , πρέπει να μείνω σε μια μηχανή...

Οπότε να πάω για ένα από τα δύο Daytona που προανέφερα η έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο? Ξαναλέω θέλω κάτι που θα κρατήσει και δεν θα τρώει λεφτά , τα Daytona να τα εμπιστευτώ η θα γίνει καμία έκρηξη;Επίσης το θέμα με τα Yamaha-honda είναι και η ολική κλοπή , πράγμα που στην περιοχή όπου μένω το φοβάμαι...Θα εκτιμούσα πολύ κάποια συμβουλή

Nospecialname
05/09/2018, 16:53
cbf 125...πιστος σκυλος και σκλαβος για ολες τις δουλειες με μηδαμινη καταναλωση

Κοστίζει 3000€ , εγω όμως όπως είπα μπορώ να διαθέσω γύρω στα 2000€ , επίσης τα Honda τα φοβάμαι μην πάρω κανένα και μου το κλέψουν κάνα βράδυ

Nospecialname
05/09/2018, 16:54
Astrea Grand

Να μην προτιμησω μηχανή 125 από παπί 125?

Sebastian1980
05/09/2018, 20:16
Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.

Nospecialname
05/09/2018, 20:23
Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.

Ωωω φίλε το remix το είδα και εγώ από κοντά και σκεφτόμουν πολυ σοβαρά να το πάρω αλλά δισταζω λόγο του ότι γράφει Daytona πάνω , δεν έχω θέμα με την μάρκα απλά όλοι μου λένε να πάω σε honda-yamaha αν και αξιόπιστη μου φαίνεται και η Daytona , ποια είναι η γνώμη σου πάνω στην μοτοσυκλέτα?Μου την προτείνεις?Γενικά είσαι ευχαριστημένος με Daytona- γκοργκολη?

DRAKONET
05/09/2018, 20:33
Για σου φίλε. Επειδή είχα χρόνια παπι.
ΠΑΠΙ=ευκολία οδήγησης, οικονομικό και σχετικά άνετο για λίγα χιλιόμετρα.
Μοτοσυκλέτα 125cc=πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουν φαρδύτερα ελαστικά, σχεδόν το ίδιο οικονομικά,καλυτερα φρένα ,λίγο μπελάς στην πόλη γιατί από φανάρι σε φανάρι κάνεις χρήση και των 5 ταχυτήτων.
Είχα χρόνια το honda innova και το καρμπυρατέρ και το EFI ιντζεξιον και τα δύο μια χαρά ήταν για μέσα στη πόλη.
Τώρα έχω το daytona remix 125.Εχω κάνει μόνο 840 χιλιόμετρα.
Αρα από παπί πήγα σε μοτοσυκλέτα.
Από άποψη οδήγησης το παπί είναι παιχνίδι,πολύ εύκολο.Η μοτοσυκλέτα 125 (ακόμα την μαθαίνω) μπορεί να μην είναι παιχνίδι σαν το παπί αλλά υπερέχει σε όλα τα υπόλοιπα.Απο το πάτημα στο δρόμο,φρενα, ασφάλεια και την αίσθηση που παίρνεις όταν την οδηγάς.
Ότι και να πάρεις αν δεν το έχεις σε γκαράζ (ενοικιαζόμενο ή μη)σκεπασμένο και γενικά να το προσέχεις μην περιμένεις να σου κρατήσει πολλά χρόνια.
==============================================================================

Φιλε θα ηθελα να μας λες τις εντυπωσεις σου απο το remix....καθως ειναι ενα μοτοσυκλετακι που θεωρω οτι αξιζει περαν του δεοντος τα χρηματα του...κρατησε μας λοιπον ενημερους...ναι ??

Sebastian1980
05/09/2018, 21:16
Για να κρίνεις μια μηχανή πρέπει πρώτα να την στρώσεις.Αφου την στρώσεις και περάσεις κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα μαζί της τότε μπορείς να πεις κάτι για αυτήν και για τον αντιπρόσωπο της εταιρίας.
Από τα 840 χιλιόμετρα που έχω κανει με το remix η πρώτη εντύπωση είναι καλή.Τωρα να στην προτείνω χωρίς να εχω πλήρη άποψη για αυτήν,αυτό δεν γινεται.Να ξέρεις ότι είναι ψηλή 88cm είναι η σέλα του.Μετα από 60 χιλιόμετρα ψιλοπιανεσαι. Πολύ καλές αναρτήσεις σε σχέση πάντα με τα παπιά. Ελαφρύ στην οδήγηση.Βουτυρο συμπλέκτης.
Ο λόγος που το αγόρασα όμως εγώ είναι για να γίνε το σχολείο μου για την οδήγηση με συμπλέκτη.Ειναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και την πήρα για σκαλοπάτι για να πάρω μεγαλύτερη.Εσυ ελπίζεις να την κρατήσεις 20 χρόνια πράγμα για μένα αδυνατο.Θα βαρεθείς την ζωή σου με μόνο 125cc για 365*20 μέρες.
Τώρα για την αξιοπιστία της μηχανής θα δείξει με το καιρο.Το δεύτερο honda innova που ειχα ,ιντζεξιον,αγορασμενο καινούριο μου βαρεσε μπιέλα στα 20.000 χιλιόμετρα .Όλα τα Μοτο βγάζουν προβλήματα κινέζικα-japan.
Η μαγική λέξη είναι συχνότητα.Καθε ποτέ δηλαδή.

masterone
05/09/2018, 21:22
Συμφωνω και εγω για το daytona remix αυριο θα το εχω και εγψ στα χερια μου με το καρμπυρατερ παιζει προσφορα στα 1750 καινουριο το μοντελο του 17 αν θες στειλε μου μνμ να σ πω ποιο μαγαζι ειναι

Sebastian1980
05/09/2018, 21:22
Μόλις το στρώσω με το καλό θα γράψω τις εντυπώσεις μου από το daytona remix 125.

basilis_k6
05/09/2018, 21:25
δεν θα το κάνεις αυτο με την 20ετια και δεν υπαρχει τετοιο μηχανκι σημερα. δεν τα φτιαχνουν πλεον με τοση ποιοτητα. η μονη λυση ειναι αυτη του Vice, ενα απο τα καλα χοντα παπια.

Sebastian1980
05/09/2018, 21:25
Πολύ καλή προσφορά.Εγω το remix EFI το πήρα 2185€.

masterone
05/09/2018, 21:34
Οντως καλη προσφορά αλλα ενδεχεται να πηρα και το τρλευταιο γιατι δεν υπαρχει πλεον η προσφορά στο μαγαζι π την ειχε

telegonos
06/09/2018, 11:36
Καλησπέρα παιδιά

Θέλω να πάρω μηχανή την οποία θα οδηγαω με δίπλωμα μέχρι Α1 , θέλω κάτι οσο πιο οικονομικό γίνεται χωρίς να έχω κάποια απαίτηση , το χρειάζομαι το όχημα ξεκάθαρα μόνο για βόλτες και μετακίνηση εντός πόλεως , ΔΕΝ με νοιάζει η μεταπολιτικη αξία καθώς ΔΕΝ έχω σκοπό να το πουλήσω ποτέ ούτε να πάρω κάτι σε μεγαλύτερο κυβισμό , θέλω να πάρω ένα όχημα το οποίο θα κρατήσει ακόμα και εικοσαετία , μεταχειρισμένο δεν πρόκειται να πάρω με τίποτα και το budget μου είναι μαξ γύρω στα 2000€ με μικρή απόκλιση πανω-κατω

Μετά από πολύ έρευνα κατέληξα στα Daytona panther 125 , ή Daytona monster 125i

Η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona είναι αξιόπιστα η αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο , επίσης το πανθερ έχει καρμπιρατέρ το οποίο δεν ξέρω τι είναι αλλά έχω ακούσει κακα λόγια σε σύγκριση με το EFI , μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

Οπότε με λίγα λόγια η ερώτηση μου είναι αν τα Daytona λένε για την χρήση που θέλω να κάνω η εαν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο στα 2000€ (καινούργιο)

Τα Daytona είναι μάρκα που εισάγει ο Γκοργκόλης. Τι έχω καταλάβει ότι κάνει αυτός; Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Εισάγει μια ποσότητα μηχανάκια από κινέζους κατασκευαστές, με τις προδιαγραφές που θέλει, και τα βαφτίζει DAYTONA. Θεωρητικά το Daytona του 2017 από το Daytona του 2018, μπορεί να είναι και μηχανάκια από τελείως άλλο εργοστάσιο. Κάθε χρόνο, εισάγει από όποιον κατασκευαστή του κάνει το καλύτερο και ''συμφερότερο'' φασόν σε αυτό που ζητάει.

Πως φέρνει κουτιά Innovator το eshop.gr; Κοντέινερ από Κίνα έρχονται, κάθε παραγγελία και άλλος κατασκευαστής, όλα όμως έχουν ταμπελάκι Innovator. Ε το ίδιο σε μηχανάκια κάνει ο Γκοργκόλης.

Δεν είναι κακό αυτό. Είναι πολύ συμφέρουσα οικονομική τεχνική, γιατί και ο έμπορος πουλάει φτηνότερα άρα κερδίζει περισσότερο από ότι αν εισήγαγε εγκλωβισμένος από ένα μόνο εργοστάσιο και ο πελάτης επωφελείται γιατί πέρνει χαμηλότερη λιανική.

Με αυτό σαν λογική όμως έχει ένα μειονέκτημα. Στα 20 χρόνια που θέλεις να φτάσεις, η εύρεση ανταλλακτικών θα είναι πρακτικά αδύνατη. Εδώ επώνυμα εργοστάσια, με 1-1 σχέση αντιπροσώπου-εργοστασίου, και σε 20 χρόνια σου λέει, τέλος, δεν έχουμε. Θα σου βρει ο Γκορκόλης γρανάζια κιβωτίου 10 χρόνια μετά ας πούμε, στο κινεζομηχανάκι που ούτε καν θα υπάρχει το εργοστάσιο που το είχε εισάγει από ΤΟΤΕ που το πήρες;

Καλά μοτό είναι για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του, αλλά για 20 χρόνια... προτίμησε κάποιον επώνυμο-σταθερό κατασκευαστή.

Sebastian1980
06/09/2018, 20:45
Θα συμφωνήσω με το 99/100 από αυτά που έγραψες πιο πάνω.
Αλλα ως συνήθως οι Κινέζοι στα μηχανάκια που βγάζουν είναι 100% αντιγραφή οι κινητήρες από παλιά ιαπωνικά μοντέλα (honda,yamaha,kawasaki) άρα η εύρεση ανταλλακτικών γίνεται πιο εύκολη. Αρκεί να βρεις το μοντέλο κινητήρα που αντέγραψαν.
Αν και εδώ και μια τριετία όπως διάβασα οι Κινέζοι έχουν έτοιμους κινητήρες 250,300 και 500cc που θα διαθέσουν πρώτα στην χώρα τους και αν αποδειχθουν αξιόπιστοι θα τους εξάγουν.

gory
09/09/2018, 14:45
Φίλος μοτοσυκλετιστής έχει κάνει με daytona sprinter 100.000km με χρήση καθημερινού εργαλείου μετακίνησης, αλλά και ταξιδιωτικού εργαλείου, αφού το πήγε διαδρομές και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

Με δεδομένο ότι θα το πάρεις κουτάτο, άρα λογικά euro 4, θα μπορείς βασικές συντηρήσεις να τις κάνεις μόνος όπως και να μπείς εγκέφαλο (at your own risk που λένε και στο χωριό μου).

Άποψη μου απέφυγε το καρμπυρατέρ, εκτός κι αν ξέρεις να το ρυθμίζεις μοναχός σου.