PDA

View Full Version : Νέο παπί Honda 150?



Σελίδες : [1] 2

Red Rider
06/09/2018, 13:00
Διαβάζω εδω
https://www.bikeit.gr/articles/world-news/15124-nea-kosmou-2018-ta-nea-papia-tis-honda-pote-erxontai-poso-tha-kostizoun.html

https://www.car.gr/13403009-honda-supra-x-150

Ήρθε άραγε η ώρα αντικατάστασης του Crypton Χ?

buckley
06/09/2018, 14:20
Διαβάζω εδω
https://www.bikeit.gr/articles/world-news/15124-nea-kosmou-2018-ta-nea-papia-tis-honda-pote-erxontai-poso-tha-kostizoun.html

https://www.car.gr/13403009-honda-supra-x-150

Ήρθε άραγε η ώρα αντικατάστασης του Crypton Χ?

Τι ήταν, όλα ανεξαιρέτως (εργάτες οικονομικοί και σε αγορά και σε χρήση) και τι είναι μερικά παπιά όπως τα εικονιζόμενα...
Τα συγκεκριμένα δύο δεύτερο βράδυ έξω δεν θα βγάλουν όσες κλειδαριές και αν έχουν.

toyar
06/09/2018, 14:29
καλα ουτε τα c50 τα glx και τα astrea εμεναν στην εποχη τους:D

Red Rider
06/09/2018, 19:49
Τι ήταν, όλα ανεξαιρέτως (εργάτες οικονομικοί και σε αγορά και σε χρήση) και τι είναι μερικά παπιά όπως τα εικονιζόμενα...
Τα συγκεκριμένα δύο δεύτερο βράδυ έξω δεν θα βγάλουν όσες κλειδαριές και αν έχουν.

Αλλάζουν οι καιροι μπακλει...
Πλέον είναι πολύ συνηθισμένο να καλύπτει κάποιος 50 έως 100 χιλιόμετρα ημερησίως για να πάει στην δουλειά, και τα απλά πάπια δεν επαρκούν, για εμενα τουλάχιστον. Για scooter ούτε λόγος οπότε ένα παπί, με συντήρηση παπιου και 17 άλογα μου έρχεται γάντι.
Για τις κλοπές έχεις δίκιο, αλλά συμβαίνει με όλα τα εμπορικά μηχανάκια.

vaska
06/09/2018, 23:17
Αρκεί να έχει και καλή ποιότητα στα πλαστικά του και να μην τρίζει σαν διάολος όπως οι προκατοχοι του. Κατά τα άλλα μια χαρά είναι. Επιθετική εμφάνιση, 6ταχυτο κιβώτιο, μπρος πίσω δισκόφρενο, υδροψυκτο, χυτές ζάντες και καλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνιστή του. Μάλλον θα δούμε πολλά στους δρόμους.

ptc
06/09/2018, 23:42
Ήρθε η ώρα για το πρώτο παπί με abs δηλαδή.

ΤάκηςΜπ
06/09/2018, 23:47
3250 ευρώ; και γιατί όχι κριφτον;

Red Rider
09/09/2018, 11:33
3250 ευρώ; και γιατί όχι κριφτον;

Γιατί με περίπου τα ίδια λεφτά παίρνεις κάτι καλύτερο.
Το δικό μου έχει περίπου 60 χιλιάδες χιλιόμετρα και είναι 10ετιας,οπότε πλησιάζει η αλλαγή.
Άσε που απ'οτι βλέπω δεν υπάρχει πλέον καινούριο.Μάλλον το έκοψε.
Ισως φέρει το επόμενο crypton x 150 που αν και ομορφότερο, πάλι θα είναι υποδεέστερο σε σχέση με το honda.
PTC δεν νομίζω να έχουν abs!

argiris34
09/09/2018, 11:50
Αν και βγαζει τον 16χρονο καγκουρα μεσα μου, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει παπι με 6ταχυτο και συμπλεκτη και 3200 οπως και να το κάνουμε ειναι πολλα για παπι

ptc
09/09/2018, 11:54
PTC δεν νομίζω να έχουν abs!

Αν δεις τις φωτογραφίες στο άρθρο του bikeit που πόσταρες, φαίνεται ο αισθητήρας του abs στο δίσκο. Αν δεν κάνω λάθος στα καινούρια μοντέλα είναι υποχρεωτικό το abs για άνω των 125cc (και το cbs για τα μικρότερα).

Red Rider
09/09/2018, 11:55
Αν και βγαζει τον 16χρονο καγκουρα μεσα μου, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να θεωρηθει παπι με 6ταχυτο και συμπλεκτη και 3200 οπως και να το κάνουμε ειναι πολλα για παπι

Για αυτά που προσφέρει νομίζω είναι καλά, εδώ πούλαγε φουλ το crypton x με 3100!

Red Rider
09/09/2018, 11:58
Αν δεις τις φωτογραφίες στο άρθρο του bikeit φαίνεται ο αισθητήρας του abs στο δίσκο. Αν δεν κάνω λάθος στα καινούρια μοντέλα είναι υποχρεωτικό το abs για άνω των 125cc (και το cbs για τα μικρότερα).

Έχεις δίκιο! Τότε η τιμή θα είναι οκ και με abs!

Xlitos
09/09/2018, 18:50
Αλλάζουν οι καιροι μπακλει...
Πλέον είναι πολύ συνηθισμένο να καλύπτει κάποιος 50 έως 100 χιλιόμετρα ημερησίως για να πάει στην δουλειά, και τα απλά πάπια δεν επαρκούν, για εμενα τουλάχιστον. Για scooter ούτε λόγος οπότε ένα παπί, με συντήρηση παπιου και 17 άλογα μου έρχεται γάντι.


Τα παπια ειναι για διαδρομες να κινεισαι στα ορια μιας πολης 100.000 κατοικων και κατω.Να πηγαινεις απο γειτονια σε γειτονια στο σουπερ μαρκετ,να ψωνισεις στα τοπικα μαγαζια,σε καμια τραπεζα κτλ.

Για μενα δεν ειναι για να κανεις διαδρομες πανω απο 30-40 χιλιομετρα καθημερινα να πηγαινεις στη δουλεια σου ή για άλλο λογο,πολυ απλα οτι κερδιζεις σε οικονομια το χανεις σε ενεργητικη ασφαλεια,χρόνο και ανεση.Με ενα φτηνο σε αγορα μεσαιο On-off 500-650cc εισαι πολυ πιο ασφαλης,πολυ πιο ανετος και εχεις την επιλογη να πας γρηγορα στον προορισμο σου αν χρειαστει.Ασε που και τα παπια την καταπινουν την βενζινη τους οταν τα ζοριζεις,γι αυτο λεω οτι ειναι τελεια για τις μικρες διαδρομες και τα σταματα-ξεκινα μιας μικρης πολης αλλα οχι για να πηγαινεις Κηφισια-Παγκρατι ξερω γω.

panavour
09/09/2018, 19:26
Τα παπια ειναι για διαδρομες να κινεισαι στα ορια μιας πολης 100.000 κατοικων και κατω.Να πηγαινεις απο γειτονια σε γειτονια στο σουπερ μαρκετ,να ψωνισεις στα τοπικα μαγαζια,σε καμια τραπεζα κτλ.

Για μενα δεν ειναι για να κανεις διαδρομες πανω απο 30-40 χιλιομετρα καθημερινα να πηγαινεις στη δουλεια σου ή για άλλο λογο,πολυ απλα οτι κερδιζεις σε οικονομια το χανεις σε ενεργητικη ασφαλεια,χρόνο και ανεση.Με ενα φτηνο σε αγορα μεσαιο On-off 500-650cc εισαι πολυ πιο ασφαλης,πολυ πιο ανετος και εχεις την επιλογη να πας γρηγορα στον προορισμο σου αν χρειαστει.Ασε που και τα παπια την καταπινουν την βενζινη τους οταν τα ζοριζεις,γι αυτο λεω οτι ειναι τελεια για τις μικρες διαδρομες και τα σταματα-ξεκινα μιας μικρης πολης αλλα οχι για να πηγαινεις Κηφισια-Παγκρατι ξερω γω.

16,1 χλμ χ2 ισον
32,2

Red Rider
09/09/2018, 21:26
Τα παπια ειναι για διαδρομες να κινεισαι στα ορια μιας πολης 100.000 κατοικων και κατω.Να πηγαινεις απο γειτονια σε γειτονια στο σουπερ μαρκετ,να ψωνισεις στα τοπικα μαγαζια,σε καμια τραπεζα κτλ.

Για μενα δεν ειναι για να κανεις διαδρομες πανω απο 30-40 χιλιομετρα καθημερινα να πηγαινεις στη δουλεια σου ή για άλλο λογο,πολυ απλα οτι κερδιζεις σε οικονομια το χανεις σε ενεργητικη ασφαλεια,χρόνο και ανεση.Με ενα φτηνο σε αγορα μεσαιο On-off 500-650cc εισαι πολυ πιο ασφαλης,πολυ πιο ανετος και εχεις την επιλογη να πας γρηγορα στον προορισμο σου αν χρειαστει.Ασε που και τα παπια την καταπινουν την βενζινη τους οταν τα ζοριζεις,γι αυτο λεω οτι ειναι τελεια για τις μικρες διαδρομες και τα σταματα-ξεκινα μιας μικρης πολης αλλα οχι για να πηγαινεις Κηφισια-Παγκρατι ξερω γω.

Το on off που λες θέλει τουλάχιστον την διπλάσια συντήρηση, ίσως και παραπάνω.
Στην διαδρομή που καλυπτω εγώ, γύρω στα 50 πήγαινε έλα, δεν με προβλημάτισε ποτέ το crypton x. Μόνο μελανό σημείο το μικρό ντεπόζιτο και η σέλα σανίδα, αλλά έτσι είναι τα γρήγορα :lol:

billy84
09/09/2018, 22:09
Τα παπια ειναι για διαδρομες να κινεισαι στα ορια μιας πολης 100.000 κατοικων και κατω.Να πηγαινεις απο γειτονια σε γειτονια στο σουπερ μαρκετ,να ψωνισεις στα τοπικα μαγαζια,σε καμια τραπεζα κτλ.

Για μενα δεν ειναι για να κανεις διαδρομες πανω απο 30-40 χιλιομετρα καθημερινα να πηγαινεις στη δουλεια σου ή για άλλο λογο,πολυ απλα οτι κερδιζεις σε οικονομια το χανεις σε ενεργητικη ασφαλεια,χρόνο και ανεση.Με ενα φτηνο σε αγορα μεσαιο On-off 500-650cc εισαι πολυ πιο ασφαλης,πολυ πιο ανετος και εχεις την επιλογη να πας γρηγορα στον προορισμο σου αν χρειαστει.Ασε που και τα παπια την καταπινουν την βενζινη τους οταν τα ζοριζεις,γι αυτο λεω οτι ειναι τελεια για τις μικρες διαδρομες και τα σταματα-ξεκινα μιας μικρης πολης αλλα οχι για να πηγαινεις Κηφισια-Παγκρατι ξερω γω.


Τη συγκεκριμένη διαδρομή που αναφέρεις την έκανα κάθε μέρα πριν μια 10ετία με KazeR.Τις ώρες αιχμής (7-9 πρωι και 5-7 απογευμα) η Κηφισίας ειναι πήχτρα και οτιδήποτε μεγαλύτερο του παπιού σε ζορίζει οπότε το θέμα ''ενεργητική ασφάλεια'' παίρνει άλλες παραμέτρους.Χωρια που με αυτες τις συνθήκες δεν έφτασα ποτε πιο γρήγορα με το Ζ750 που είχα τότε.Επίσης να σημειωθεί οτι το παπί τερμα γκάζι θα κάψει max 4 λίτρα στα 100,τέρμα όμως(σε αυτες τις συνθήκες που ανέφερα και να θες δε μπορεις να πας).Ενα on off 500-650 με τέτοια κίνηση θα κάιει στην ξεφτίλα 5,5-6 λίτρα.Η διαφορά είναι σεβαστή για έναν μισθωτό.

Αν μιλάμε για άλλες ώρες ή άλλες διαδρομές ισχύει οτι είσαι πολύ πιο άνετος με μια μεγάλη μηχανή.Απλά τα πάντα ειναι σχετικά.

Στο συγκεκριμένο θέμα,τα 17 άλογα σε βάρος παπιού ειναι υπέραρκετα για μέσα στην πόλη.Φτιαγμένα Crypton X που πετυχαίνω και μάλλον είναι καμια 15αριά άλογα πάνε πολύ γρηγορα και άνετα.Το συγκεκριμένο παπί δε θα έχει καμία σχέση με τα παπιά του παρελθόντως που στα 100 ήταν στο όριο.

mia_zoi_kawa
09/09/2018, 22:14
Τα σημερινά πάπια και συγκεκριμένα όσα έχουν πίσω δισκόφρενο ή σύστημα συνδυασμένης πεδησης είναι σχεδον το ίδιο ασφαλή με τις περισσότερες μοτοσυκλέτες. Να μην υποτιμάτε το χαμηλό τους βάρος.

Το πρόβλημα ασφάλειας με τα παπάκια είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό που έχουν τα ποδήλατα. Δεν τα υπολογίζει κανείς στον δρόμο (ούτε οι ιχαδες, ούτε οι μοτοσυκλέτιστες ). Τα οδηγάς και σου πετιέται ο κάθε ηλιθιος από στοπ, σου περνάει ξυστά κτλ κτλ

Υγ ειμαι 48 χρόνων και πριν 15 μέρες έγραψα σε μια μέρα 180 χιλιόμετρα στην Αττική με ενα ακριβο παπί. 120 στο κέντρο και το απόγευμα χτύπησα και μια Ραφήνα να δω έναν γιατρό. Φυσικά με πόνεσε ο κωλος μου το απόγευμα αλλά και με μια μηχανή να ήμουν το ίδιο θα πάθαινα.

Γιώργης
10/09/2018, 18:24
Αν είναι να έχεις συμπλέκτη σε commuter μηχανάκι γιατί να μην πάρεις κανονικό μηχανάκι 125-200cc και περίπου 17-18 άλογα; Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε αξία αναλωσίμων ή κατανάλωσης καυσίμου κάτι cbf-ys125 (καινούργια έτσι; όχι καρμπυρατεράτα 10ετίας), αντίθετα έχουν μεγάλη διαφορά σε δυναμικά χαρακτηριστικά οδήγησης (τεπόζιτο μπροστά σου, μεγαλύτερη χωρητικότητα άρα και αυτονομία). Και δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος για να κολλάς σε κίνηση στο 7-9 ή στο 17-19 σε μποτιλιαρισμένη Κηφισίας.

vaska
10/09/2018, 21:01
Αν είναι να έχεις συμπλέκτη σε commuter μηχανάκι γιατί να μην πάρεις κανονικό μηχανάκι 125-200cc και περίπου 17-18 άλογα; Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε αξία αναλωσίμων ή κατανάλωσης καυσίμου κάτι cbf-ys125 (καινούργια έτσι; όχι καρμπυρατεράτα 10ετίας), αντίθετα έχουν μεγάλη διαφορά σε δυναμικά χαρακτηριστικά οδήγησης (τεπόζιτο μπροστά σου, μεγαλύτερη χωρητικότητα άρα και αυτονομία). Και δεν είναι και πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος για να κολλάς σε κίνηση στο 7-9 ή στο 17-19 σε μποτιλιαρισμένη Κηφισίας.

Τελικά το μόνο που με χαλάει σε αυτό παπί είναι ο συμπλέκτης αλλά τα 17 αλογάκια δεν διαχειρίζονται με φυγοκεντρικό αν δεν θες να είσαι κάθε μήνα στο μάστορα να αλλάζεις καμπάνα φυγοκεντρικού.
Εγώ, πολλά χρόνια εξυπηρετούμε εντός πόλης με παπί, πάμπολλες φορές κουβαλάω ογκώδη πράγματα (πχ desktop PC) με το αριστερό χέρι και οδηγώ με το άλλο. Επίσης το καλοκαίρι κάνω καθημερινά 60 χιλιόμετρα από την δουλειά στο εξοχικό + τα καθημερινά εντός πόλης. Ποτέ δεν με προβλημάτισε η απόσταση, μια χαρά πάει ο κρύπτονας και μάλλον καλύτερα θα πηγαίνει το νέο Honda. Αλλά αυτό με τον συμπλέκτη καταργεί αυτόματα τα όποια πλεονεκτήματα του παπιού μέσα σε κίνηση.
Πάντως η Honda πάει για το κορυφαίο όπως φαίνεται στην κατηγορία, αναμένουμε και τις απαντήσεις από τις άλλες μεγάλες

Red Rider
12/09/2018, 02:23
Τελικά το μόνο που με χαλάει σε αυτό παπί είναι ο συμπλέκτης αλλά τα 17 αλογάκια δεν διαχειρίζονται με φυγοκεντρικό αν δεν θες να είσαι κάθε μήνα στο μάστορα να αλλάζεις καμπάνα φυγοκεντρικού.
Εγώ, πολλά χρόνια εξυπηρετούμε εντός πόλης με παπί, πάμπολλες φορές κουβαλάω ογκώδη πράγματα (πχ desktop PC) με το αριστερό χέρι και οδηγώ με το άλλο. Επίσης το καλοκαίρι κάνω καθημερινά 60 χιλιόμετρα από την δουλειά στο εξοχικό + τα καθημερινά εντός πόλης. Ποτέ δεν με προβλημάτισε η απόσταση, μια χαρά πάει ο κρύπτονας και μάλλον καλύτερα θα πηγαίνει το νέο Honda. Αλλά αυτό με τον συμπλέκτη καταργεί αυτόματα τα όποια πλεονεκτήματα του παπιού μέσα σε κίνηση.
Πάντως η Honda πάει για το κορυφαίο όπως φαίνεται στην κατηγορία, αναμένουμε και τις απαντήσεις από τις άλλες μεγάλες

Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..

basilis_k6
12/09/2018, 02:50
Το μόνο που ζηλεύω πλέον στις πάπιες είναι η μανιβέλα. Σε λιγο θα αποτελεί αναμνηση...

kiao
12/09/2018, 21:30
Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..
Το χοντα ειναι το καλυτερο το πιο προσφατο και το πιο γρηγορο και σε χλιδη εμφανιση Το σατρια εχει το μοτερ απο το εφ εχ και ειναι γνωστο για την αξιοπιστια του Υπαρχουν και τα παλια διχρονα υπερπαπια με αισθητικη των 80ς γιαμαχα εφ 1 ζετ αρ 110 τζι αρ και ζετ 120 και το μοντενας ντιναμικ αργοτερα
Αλλα και το κατζιβα στελλα που ηταν υγροψυκτο και χρησιμοποιουσε τον ιδιο κινητηρα με τα κανονικα 125 σουπερσιτυ Κ7 μιτο
κτλ
Ιστορικα μονο η γιαμαχα εχει φερει υπερπαπια στην ελληνικη αγορα

drade
23/09/2018, 10:50
Εγώ τα βρίσκω ως καλές λύσεις, τουλάχιστον στα χαρτιά, αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι θα τα κλέβουν για πλάκα και το ποσό που κοστίζουν είναι πολύ σεβαστό.

Πάντως ο συμπλέκτης του μεγάλου μοντέλου είναι σημαντικό μειονεκτήματα σε θέματα πρακτικότητας.

Φαντάζομαι το 125αρι Supercub θα κυκλοφορεί στους δρόμους για τα επόμενα 50 χρόνια άμα έχει την ποιότητα που φαίνεται να εχει από τις φωτό.

doctoras
23/09/2018, 22:39
Ο συμπλέκτης όντως είναι άβολος..
Οι απαντήσεις στην κατηγορία έχουν κυκλοφορήσει,και μάλλον το καλύτερο στην κατηγορία είναι το suzuki satria, αλλά στην Ελλάδα δεν έρχεται δυστυχώς κανενα..
Το satria μοιαζει πολυ με το athlete 125 το οποίο ειναι το μονο γιαπωνέζικο σε τιμή κινεζικού

kiao
24/09/2018, 08:53
Σε καλη τιμη καποτε υπηρχε και το κυμκο στρειτ στα 150 κυβικα
Το μοναδικο συμβατικο παπι με 5 ταχυτητες Ανεξηγητα ουτε και αυτο
εκανε καλες πωλησεις παρολο που αποδειχτηκε και αξιοπιστο αργοτερα
Το γρηγοροτερο παπι για αναβαση σε ορεινη διαδρομη
Δεν ηταν και υπερπαπι βεβαια αλλα σιγουρα ξεχωριζε

Anritsu
24/09/2018, 10:59
Επειδή είμαι και εγώ κοντά στη δεκαετία με το υπάρχον παπί , απο καιρό κοιτάζω τι κυκλοφορεί σε 250 . Η συγκεκριμένη πρόταση σε αυτή τα λεφτά δεν είναι κακή , ειδικά με ABS και στην λογική ότι θα έχει κατασκευή HONDA . To εξατάχυτο δεν πολύ καταλαβαίνω , προφανώς όμως θα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό . Στα 125/150 δεν νομίζω συγκριτικά να υπάρχει ανταγωνιστής . Εχει κάτι 125 η σουζούκι αλλά οχι με την πρακτικότητα ενός παπιού έστω και με συμπλέκτη , Αντε να βάλεις στο gsxr-125 μπαγκαζιέρα πχ . Μια χαρά .

vaska
24/09/2018, 12:57
Επειδή είμαι και εγώ κοντά στη δεκαετία με το υπάρχον παπί , απο καιρό κοιτάζω τι κυκλοφορεί σε 250 . Η συγκεκριμένη πρόταση σε αυτή τα λεφτά δεν είναι κακή , ειδικά με ABS και στην λογική ότι θα έχει κατασκευή HONDA . To εξατάχυτο δεν πολύ καταλαβαίνω , προφανώς όμως θα εξυπηρετεί κάποιο σκοπό . Στα 125/150 δεν νομίζω συγκριτικά να υπάρχει ανταγωνιστής . Εχει κάτι 125 η σουζούκι αλλά οχι με την πρακτικότητα ενός παπιού έστω και με συμπλέκτη , Αντε να βάλεις στο gsxr-125 μπαγκαζιέρα πχ . Μια χαρά .

Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.

Anritsu
24/09/2018, 18:29
Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.

Ε και γω το Modenas Kriss 125 μια χαρά μου βγήκε . Αγορά 1730 € Δεκ 2009 55.000 λμ . Μια μίζα παρέδωσε και τσιμπάει και κάποια λογικά - θα έλεγα - λάδια. Απλά το βαρέθηκα .

Red Rider
30/09/2018, 16:27
Την σκεφτόμουν κι εγώ την αλλαγή γιατί τον έχω τον κρύπτονα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά είδα τον συμπλέκτη και στράβωσα. Για τις δικές μου δουλειές χάνει μεγάλο μέρος της χρηστικότητάς του το παπί με συμπλέκτη. Από την άλλη υπάρχει επίσημο κιτάκι στα 150cc κολλάω και 2 αυτοκόλλητα ABS στο μπροστινό και η αναβάθμιση έγινε και πολύ οικονομικά μάλιστα.
Εδώ να σημειώσω ότι στα τόσα χρόνια που έχω τον κρύπτονα από βλάβες έχω μία καμμένη πίσω λάμπα, (νομίζω και μία μπροστά) κι ένα σετ πηνία. Σκύλος μαύρος.

Βρίσκομαι και εγω σε αυτό το κομβικό σημείο, με 10 χρόνια και 62 χιλιάδες χιλιόμετρα.
Βαλε το κυλινδροπιστονο και ότι άλλο θα χρειαστεί ανοίγοντας το(που θα θελει..) , Βαλε και ένα γενικό στις αναρτήσεις, Βαλε και τις φθορές που βγαίνουν μετά από τη 10ετια..

drade
30/09/2018, 18:27
Ήρθαν τελικά; Γιατί ο Σεπτέμβρης πέρασε αλλά δεν τα είδα πουθενά.

Red Rider
30/09/2018, 18:46
Σε επικοινωνία που είχα με τον έμπορο με διαβεβαίωσε πως βρίσκονται σε διαδικασίες, και ότι μέσα στον Οκτώβριο θα βγουν στην αγορά.

drade
30/09/2018, 18:50
Ξέρεις άμα το Supercub θα έρθει με διπλή σέλα ή μόνο όπως το είδαμε με μονή σέλα και σχάρα;

Red Rider
30/09/2018, 19:58
Ξέρεις άμα το Supercub θα έρθει με διπλή σέλα ή μόνο όπως το είδαμε με μονή σέλα και σχάρα;

Δεν ξέρω δυστυχώς
Φαντάζομαι πως θα έρθει όπως το έβγαλαν στην έκθεση,αλλα δεν ειναι και κάτι που δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου.

drade
30/09/2018, 20:15
Απορώ, έτσι θα το αφήσουν; Δεν ενδείκνυται το δεύτερο άτομο; Φαντάζομαι πως θα βγει έκδοση με διπλή σέλα αλλά μάλλον θα το καθυστερήσουν.

basilis_k6
30/09/2018, 20:21
παλιο αλλα ενδιαφέρον
https://www.youtube.com/watch?v=sBG1PSpPzwQ

νεοσσός
30/09/2018, 22:12
Αν δεις τις φωτογραφίες στο άρθρο του bikeit που πόσταρες, φαίνεται ο αισθητήρας του abs στο δίσκο. Αν δεν κάνω λάθος στα καινούρια μοντέλα είναι υποχρεωτικό το abs για άνω των 125cc (και το cbs για τα μικρότερα).
Πράγματι. Η σχετική Ευρωπαϊκή Οδηγία για την υποχρεωτική παρουσία ABS σε μοτοσυκλέτες άνω των 125 κυβικών εκατοστών υπάρχει εδώ και 2,5 χρόνια. Δεν είμαι σίγουρος για το τι ισχύει για τα οχήματα, αλλά σε άλλες περιπτώσεις η ισχύς της οδηγίας σε κάθε χώρα ξεκινάει από τη στιγμή που θα ψηφιστεί ο αντίστοιχος νόμος στο εθνικό κοινοβούλιο. Σε εμάς το έχουν ψηφίσει τελικά (αν χρειάζεται να ψηφιστεί); Μακάρι πάντως να γίνει υποχρεωτικό σε όλα τα οχήματα και να βελτιωθεί με τον καιρό ενσωματώνοντας τεχνολογίες που υπάρχουν κυρίως σε ακριβές μοτοσυκλέτες (C-ABS, cornering ABS, κλπ). Σε θέματα ενεργητικής ασφάλειας πρέπει να λαμβάνονται γρήγορες αποφάσεις και το κόστος με τον καιρό θα πέφτει, ακολουθώντας μοιραία την οικονομία κλίμακας.



Τη συγκεκριμένη διαδρομή που αναφέρεις την έκανα κάθε μέρα πριν μια 10ετία με KazeR.Τις ώρες αιχμής (7-9 πρωι και 5-7 απογευμα) η Κηφισίας ειναι πήχτρα και οτιδήποτε μεγαλύτερο του παπιού σε ζορίζει οπότε το θέμα ''ενεργητική ασφάλεια'' παίρνει άλλες παραμέτρους.Χωρια που με αυτες τις συνθήκες δεν έφτασα ποτε πιο γρήγορα με το Ζ750 που είχα τότε.Επίσης να σημειωθεί οτι το παπί τερμα γκάζι θα κάψει max 4 λίτρα στα 100,τέρμα όμως(σε αυτες τις συνθήκες που ανέφερα και να θες δε μπορεις να πας).Ενα on off 500-650 με τέτοια κίνηση θα κάιει στην ξεφτίλα 5,5-6 λίτρα.Η διαφορά είναι σεβαστή για έναν μισθωτό.
Επειδή κάνω μεγάλο τμήμα της προαναφερθείσας διαδρομής τις ώρες αιχμής, επαυξάνω στο παραπάνω. Με παπί πας πιο γρήγορα, αλλά η ένστασή μου είναι στην ενεργητική ασφάλεια. Όσο δεν έχεις ABS και έχεις μικρότερη παρουσία στο δρόμο λόγω του όγκου, χάνεις σε ασφάλεια σε σχέση με μοτοσυκλέτα. Αλλά κερδίζεις σε χρόνο, άνεση (λόγω της ευελιξίας) και σε κόστος μετακίνησης (κατανάλωση, κόστος χρήσης). Βέβαια οι καταναλώσεις των 6 λίτρων που αναφέρθηκαν είναι εκτός εποχής. Υπάρχουν σύγχρονες μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού που καίνε σε τέτοια διαδρομή γύρω στα 4,5 λίτρα/100 km. Και πάλι όμως το παπί θα κάψει τα μισά.

Καλοδεχούμενο λοιπόν το ABS, αλλά ο συμπλέκτης αρχίζει και το βγάζει από την κατηγορία παπιού. Δέχομαι τους καφετζήδες που κουβαλάνε στο αριστερό χέρι τους καφέδες για να μη χυθούν. Αλλά το να κουβαλάς desktop ή το παιδί σου στις διακοπές με το αριστερό χέρι (!), όπως είχα ακούσει από κάποιον, αρχίζει και ξεφεύγει, αφού θεωρείς δεδομένους πολλούς αστάθμητους παράγοντες.

kiao
30/09/2018, 23:09
Και ποσο θα κοστιζει το χοντα και σαν ευρω-4 που θα ειναι σιγουρα
Στην αρχη θα ειναι προσφορα αλλα μετα οσο και τα 4-βαλβιδα 125 σουπερ-σπορτ Περιπου 3500-4000 ευρω
Για το κρυπτον-Χ
Αυτοι που λενε οτι μετα το κρυπτον-Χ δεν θελω να οδηγησω απλο παπι
εχουν δικιο (ειχα και εγω Χ) Και νορμαλ 125 παπια και πακετας χρονια
Η διαφορα ειναι μεγαλη σε ολα τα επιπεδα
Με αριστα το 10 για το Χ θα εβαζα μια βαθμολογια στο μεσο απλο παπι ενα 6-7
Αλλα θα βαθμολογουσα με 10 και το διχρονο μοντενας ντιναμικ που το εχω οδηγησει πολλες φορες και καποτε υπηρχε στην ελληνικη αγορα
Διοτι συγκριτικα με το Χ αν και διαφορετικο αν τα βαλεις στην ζυγαρια αξιζει το ιδιο
Υπερ
1)Εχει ελαφρα καλυτερο στησιμο-κρατημα και ειναι πιο γρηγορο
2)Ειναι πιο φθηνο καινουριο Λογο του διχρονου μοτερ φυσικα
Κατα
1)Ειναι μεν αεροψυκτο αλλα εχει και καλυτερη ιπποδυναμη και 6-ταχυτητες που μεταφραζονται σε αξιοπιστια (μικρη η διαφορα τους)
2)Λιγοτερο οικονομικο μαζι με το 2τ λαδι καιει 40-50% περισσοτερο αλλα
εχει και πιο οικονομικη συντηρηση

Αν τα διχρονα δεν ειχαν καταργηθει το ντιναμικ θα εκανε και αυτο καλες
πωλησεις και η τιμη του κρυπτον Χ δεν θα ξεπερνουσε ποτε τις 3000
Γενικοτερα για τον μοτοσυκλετισμο στην Ελλαδα
Εξοδος οσο το δυνατον γρηγοροτερα απο το ευρω-4 Μας δουλευουν κανονικα Μακρια απο ευρωπες-Μακρια απο ηλιθιους-και επαναφορα διχρονων τουλαχιστον ως και τα 125 κυβικα

kiao
04/10/2018, 12:01
https://www.youtube.com/watch?v=X5a9JStdac0
Αυτο δεν ηξερα οτι υπαρχει Χοντα σμαιλ Η απαντηση μαλλον στο γιαμαχα εφ1ζετ αρ 110 στην μαλαισια
Σε τιμη νορμαλ παπιας και λιγοτερο και γαζωνει κρυπτον Χ στο φαναρι

drade
06/10/2018, 14:06
Σε αντιπροσωπεία που ρώτησα μου είπαν πως τα καινούργια παπιά της Honda θα έρθουν προς το 2019 και όχι τώρα.

allendun03
10/11/2018, 14:16
νέα φωτογραφία

Vstrommer71
24/11/2018, 09:11
Το είδα από κοντά στην αντπροσωπεία της Honda στην Βαλένθια.
Πραγματικό κουκλί.Το μοναδικό Honda από το μαγαζί που θα αγόραζα με κλειστά μάτια:lol:
Και τιμή Ιθπανίαθ 3650€,φτηνότερο κανά 300άρι ευρώ από την τιμή που είδα εδώ Ελλάδα.
Πανέμορφο vintage μηχανάκι.

401543

rainmike
24/11/2018, 10:00
Το είδα από κοντά στην αντπροσωπεία της Honda στην Βαλένθια.
Πραγματικό κουκλί.Το μοναδικό Honda από το μαγαζί που θα αγόραζα με κλειστά μάτια:lol:
Και τιμή Ιθπανίαθ 3650€,φτηνότερο κανά 300άρι ευρώ από την τιμή που είδα εδώ Ελλάδα.
Πανέμορφο vintage μηχανάκι.

401543
Δηλαδή στην Ελλάδα κοστίζει 3950?
Ποιος θα δώσει 4 χιλιάρικα για να πάρει παπί?

Vstrommer71
24/11/2018, 10:43
Δηλαδή στην Ελλάδα κοστίζει 3950?
Ποιος θα δώσει 4 χιλιάρικα για να πάρει παπί?

Εγώ ας πούμε μια χαρά θα τα έδινα,αν είχα 4 χιλιάρικα να δώσω για μηχανάκι πόλης,στυλάτο και όμορφο.Μέχρι και smart key έβαλαν στο παπί οι Χονταίοι χαχα.
Κι αν δεν με απατάει η μνήμη μου(θα το διακριβώσω) είναι made in Japan,δικαιολογώντας εν μέρει την τσιμπημένη τιμή του.

giorgosb
24/11/2018, 13:29
Η Honda θέλει να την επιδοτούμε με 1μιση χιλιάρικο επιπλέον επειδή φτιάχνει τα μηχανάκια της στην Ιαπωνία.

drade
24/11/2018, 14:19
Εδώ πωλούνται δεκαετίας crypton 2500 ευρώ και κολλήσαμε στα 3900 για ένα ιδιαίτερο παπί με abs;

Red Rider
25/11/2018, 22:19
Εγώ μέχρι 3500 δίνω πάντως για το 150αρι.
Οσο για το cub,πανάκριβο για αυτό που προσφέρει.Παρόλα αυτά είναι όμορφο και ίσως πρόκειται για ένα future classic..

drade
02/12/2018, 09:11
https://i.imgur.com/vUM2D0v.jpg
https://i.imgur.com/SthH60w.jpg
https://i.imgur.com/cX5rSa0.jpg

Vstrommer71
22/01/2019, 18:49
Δίνεις 4 χιλιάρικα,και παίρνεις ένα 10ευρω ρέστα.
https://www.newsauto.gr/newsmoto/honda-super-cub-c125-anakinosi-timis-ke-diathesimotitas/
Ακριβό ναι,αλλά από κοντά απλά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.
(Ε ρε γλέντια,παπί με φώτα LED και smart key :lol: )

drade
22/01/2019, 18:53
Ναι αλλά τελικά ήρθε μόνο ως μονοθέσιο, παπί και να μην είναι πρακτικό δεν λέει ακόμα και αν είναι κουκλί.

buckley
22/01/2019, 18:58
Ναι αλλά τελικά ήρθε μόνο ως μονοθέσιο, παπί και να μην είναι πρακτικό δεν λέει ακόμα και αν είναι κουκλί.

Ναι γιατί αυτό το συγκεκριμένο θα εκτελεί καθήκοντα παπιού ας πούμε :tooth:

drade
22/01/2019, 19:00
Γιατί να μην εκτελεί; Οκ, δεν θα το πάρουν οι ντελιβεράδες και οι κούριερ αλλά από εκεί και πέρα ως μέσο καθημερινής και οικονομικής μετακίνησης είναι μια χαρά.

buckley
22/01/2019, 19:09
Γιατί να μην εκτελεί; Οκ, δεν θα το πάρουν οι ντελιβεράδες και οι κούριερ αλλά από εκεί και πέρα ως μέσο καθημερινής και οικονομικής μετακίνησης είναι μια χαρά.

Αλήθεια μ αυτό το παπάκι θα κατέβεις για δουλειά στην Αθήνα ας πούμε και θα το αφήσεις κάπου κλειδωμένο για κάποια ώρα .
Καλή τύχη αδελφέ.

drade
22/01/2019, 19:17
Είναι αλήθεια ότι η εγκληματικότητα έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο αλλά και με ποιο μηχανάκι νιώθεις ασφάλεια να το αφήσεις; Για παράδειγμα το crypton 135 δεν θα στο σηκώσουν;

buckley
22/01/2019, 19:23
Είναι αλήθεια ότι η εγκληματικότητα έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο αλλά και με ποιο μηχανάκι νιώθεις ασφάλεια να το αφήσεις; Για παράδειγμα το crypton 135 δεν θα στο σηκώσουν;

Εύκολα ,απλά με το Χόνδα θα είναι σαν να κυκλοφοράς με στρινγκ στην Ομόνοια :p

DRAKONET
22/01/2019, 21:34
Θα γινει αγαπημενο παιχνιδι για παιδια των Β.Π. για τα διαδρομες κοντα στην περιοχη τους...μεχρι να κλειστουν σε καποιο γκαραζ

Panos76
22/01/2019, 23:45
Έπρεπε να το έχουν με ακτίνες. Ένα z θα το κυκλοφορούσα, αυτό θα το έβαζα στο σαλόνι.

andreaspetr
23/01/2019, 01:07
χοντρο στρογγυλοφαναρο με μοτερ innova στα 4 χιλιαρικα?

Panos76
23/01/2019, 07:44
χοντρο στρογγυλοφαναρο με μοτερ innova στα 4 χιλιαρικα?

Δεν πληρώνεις μηχανάκι, εξαργυρώνεις ιστορία :D

Nostradamus
23/01/2019, 08:43
Δεν πληρώνεις μηχανάκι, εξαργυρώνOYN ιστορία :D

ΦιχεΝΤ...

Ο αγοραστης ενα μυδι εξαργυρωνει..... (Πανεμορφο το ρημαδι) :D

Panos76
23/01/2019, 09:36
Σωστός!

Γιώργης
24/01/2019, 03:07
Θα είναι σαν το καινούργιο mini cooper της μοτοσικλέτας. Premium αστικό όχημα. Για τους Ευρωπαίους και Αμερικανούς που έχουν 4 χιλιάρικα για μηχανάκι σαββατοκύριακου για καφέ και μετά για γάλα και ψωμί μια χαρά είναι. Γι αυτό φτιάχτηκε και όχι για να έχει κουτί από πίσω. Όχι ότι δεν μπορεί να το κάνει και αυτό αν κρίνεις απ τα επιμέρους components τα οποία είναι δοκιμασμένα. Αν χρειάζεσαι χαμάλη έχει η χόνδα να σου πουλήσει, το σούπρα το καινούργιο και του γυρίζεις το κοντέρ 2 φορές στην 5ετία. Αν θέλεις φασαρία, είσαι νέος και δεν έχεις λεφτά για αμάξι, αλλά θέλεις να μην πάρεις και το προαναφερθέν σούπρα που έχει ο κάθε διανομέας πάλι η χόνδα έχει να σου πουλήσει! Πας για το 150άρι με 17-18 άλογα και είσαι τσίφτης.
Όσον αφορά τις τιμές κανένα premium προϊόν δεν είναι value for money, οπότε γιατί να είναι το super cub 125;; Το 150άρι από την άλλη σου δίνει επιδόσεις, οδηγική συμπεριφορά, τεχνολογία και looks περισσότερα απ τον μέσο όρο της κατηγορίας οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν αξίζει τα λεφτά του. Σύμφωνοι ο Σ θα μπορούσε να τα έχει 100-200€ χαμηλότερα αλλά εδώ έχουμε ευρωπαικές οδηγίες, ρύποι, ABS κτλ κτλ συν τις ελληνικές φορομπηχτικές μα***ιες οπότε..

slzr
24/01/2019, 23:24
Πάντως (παρόλο που είμαι φαν του japan) απ' ότι λέει ένας τύπος εδώ (https://youtu.be/840Rz8T6YRM), με τα μισά περίπου λεφτά παίρνεις sym τούμπανο! :)

maxim46
26/01/2019, 21:22
Τελικά ηρθε;
403289
Απο έμπορο στο car με ΔΟΚ ελληνικές πινακίδες. € 3.490 ενα καλος αντίπαλος στον ανταγωνισμό με το sym 185... είδωμεν!!!

maxim46
26/01/2019, 21:26
Ααα δεν παίζω... Να ´τος ο μικρός μάρκεθ...
403290
Πολυ ωραίο για να ειναι αληθινό...

katsar
26/01/2019, 22:11
Αυτό μάλιστα,καμία σχέση με την στρογγυλοφάναρη αηδία :D

Panos76
27/01/2019, 00:43
Αυτό μάλιστα,καμία σχέση με την στρογγυλοφάναρη αηδία :D

:eek: στην πυρά!

maxim46
27/01/2019, 09:07
:eek: στην πυρά!
Στην πυρά η στρογγυλοφαναρη αηδία, οχι ο φίλος μας ο @katsar
:smokin:

Panos76
27/01/2019, 11:18
Και άλλος για την πυρά :lol:

DRAKONET
27/01/2019, 12:47
Τελικά ηρθε;
403289
Απο έμπορο στο car με ΔΟΚ ελληνικές πινακίδες. € 3.490 ενα καλος αντίπαλος στον ανταγωνισμό με το sym 185... είδωμεν!!!
===================================================
στο you..... το tube παντως τα εχει σε βιντεο και τα 2...σε ψιλοκοντρες που κανουν οι μαλαισιοι..και ειναι πιο γρηγορο το sym...τωρα για τα υπολοιπα θα δειξει ο καιρος!
παντως δεν πρεπει να ξεχναμε την διαφορα τιμης!

maxim46
27/01/2019, 16:19
Ειναι και τα 3 αλογατα διαφορά ντε! Αλλά σαν χονδα θα υπάρχουν πολλα καλούδια για σκάλισμα του μοτέρ και θα γίνεται πύραυλος!

DRAKONET
27/01/2019, 20:09
Ειναι και τα 3 αλογατα διαφορά ντε! Αλλά σαν χονδα θα υπάρχουν πολλα καλούδια για σκάλισμα του μοτέρ και θα γίνεται πύραυλος!
===================================
Για το sym εχει παντως μια εξατμιση που δειχνει και την τοποθετηση.....εκει στην μαλαισια αλλωστε κανουν και αγωνες με τα παπια σε πιστα...οποτε για ολα και τα παντα βγαζουν ασχετα εαν εδω δεν μπορουμε να φερουμε τα παντα!
Αυτο μπορει ο Engineer να το πει καθως ειναι ναυτικος και εχει δει πολλα με τα ματια του....αστειρευτη η αγορα σε ειδη για παπια !

maxim46
27/01/2019, 20:48
Ναι συμφωνω, δεν υποβαθμίζω το sym. Εξάλλου τα καλούδια ακολουθούν τις πωλήσεις. Αν δεν πουλήσει δε θα δουμε και πολλα καλούδια. Αυτο ισχύει και για τα δυο.

andreaspetr
28/01/2019, 00:40
Αντε βρες σχαρα για ντελιβεροκουτο τωρα...

maxim46
28/01/2019, 06:56
Σχάρα λεει, εδώ έχουμε σημαντικότερα προβλήματα. Το εργαλείο εχει συμπλέκτη, πως θα πίνουμε το φραπέ μας ενώ οδηγάμε; :lol::lol::lol:

THRESH
28/01/2019, 13:18
Ααα δεν παίζω... Να ´τος ο μικρός μάρκεθ...
403290
Πολυ ωραίο για να ειναι αληθινό...


προφανώς Photoshop έχει παίξει

Alexinhogr
28/01/2019, 17:00
γιατί να μην πάρει κάποιος ένα ζεντ250 κ να πάρει παπί στα ίδια λεφτά;

Acacius
28/01/2019, 19:27
προφανώς Photoshop έχει παίξει

Οι φωτογραφίες μοιάζουν πειραγμένες αλλά φαίνεται πως είναι κανονική μετατροπή υπάρχοντος μοντέλου (https://paultan.org/2017/05/11/2017-honda-rs150r-gets-vietnam-superbike-treatment/)

DRAKONET
29/01/2019, 16:01
Οι ασιατες...ετσι τα κανουν γιατι κανουν αγωνες με αυτα....ειναι το δικο τους ''moto gp''
Τα 150αρια....6 γυρους ο αγωνας!

το πρωτο κομματι τουαγωνα ειναι

https://www.youtube.com/watch?v=oKClJ0V4WxY

sek
29/01/2019, 16:48
Marquez vs Pedrosa riding Honda super cub (https://www.youtube.com/watch?v=Ct_tRDmoLGs)

lleonidas
29/01/2019, 19:10
Honda C125 Super Cub (https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/odigoyme-honda-c125-super-cub) με abs και τιμή 3.990€!
403383
403384

THRESH
29/01/2019, 19:31
Οι φωτογραφίες μοιάζουν πειραγμένες αλλά φαίνεται πως είναι κανονική μετατροπή υπάρχοντος μοντέλου (https://paultan.org/2017/05/11/2017-honda-rs150r-gets-vietnam-superbike-treatment/)

Είναι ακριβώς ότι φέρει κ το Fireblade (εξάτμιση - φρένα - ανάρτηση κλπα)

Η φωτό στα σημεία που φαίνονται τα καλάμια της ανάρτησης έχει αλλοιώσεις, όπως και στην εξάτμιση.

Δύσκολο να παίζει τέτοια μετατροπή, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

slzr
29/01/2019, 20:47
Στο bikeit λέει κάποια πράγματα για το Honda Supra GTR 150 Special (https://www.bikeit.gr/new-models/honda/18495-nea-montela-2019-honda-supra-gtr-150-special) και για ένα τούμπανο παπί στα χρώματα της Petronas (https://www.bikeit.gr/new-models/yamaha/18518-nea-montela-2019-iper-papi-yamaha-petronas).

THRESH
30/01/2019, 13:16
Οι ζάντες είναι απο Panigale κ το παρουσίασε Χονταίος ?
Δεν τον εκτέλεσαν επιτόπου ? :lol:

μπορεί να κάνω κ λάθος ή να είναι ένα εξαιρετικό photoshop , δεν έχω δει κάποιο video του ως πραγματικό , το μόνο Repsol Winner (η GTR εδώ) που είδα είναι αυτό ->


https://muasamxe.com/honda-winner-150-repsol-tai-malaysia-voi-3-mau-tuy-chon/

AUFGEBRACHT
31/01/2019, 16:41
Honda C125 Super Cub (https://www.motomag.gr/news/nea-montela-epikairotita/odigoyme-honda-c125-super-cub) με abs και τιμή 3.990€!
403383
403384


€ 3.990 και πίσω ταμπούρο, το οποίο μάλιστα "λανσάρεται" ως φόρος τιμής στο πρώτο παπί της Honda αλλά με την ενσωμάτωση και σύγχρονης τεχνολογίας... :cry::bawl:

Red Rider
28/02/2019, 12:06
Αφού λοιπόν το crypton x μου έφυγε μετά από 11 χρόνια συμβίωσης, παμε για το 150.
Πήγα σε όλους τους εμπόρους που το έχουν (τουλάχιστον απ'οτι είδα στο car) κι' επειδή πρώτη φορά καινούργιο honda, έχουμε καμια αποψη-πρόταση για το θέμα εμπορος?

basilis_k6
28/02/2019, 12:47
Αφού λοιπόν το crypton x μου έφυγε μετά από 11 χρόνια συμβίωσης, παμε για το 150.
Πήγα σε όλους τους εμπόρους που το έχουν (τουλάχιστον απ'οτι είδα στο car) κι' επειδή πρώτη φορά καινούργιο honda, έχουμε καμια αποψη-πρόταση για το θέμα εμπορος?

http://www.atsmoto.gr/

εξαιρετικό συνεργειο πριν παει στην honda. Εγω εκει θα πηγαινα.

SONone
28/02/2019, 15:27
Αφού λοιπόν το crypton x μου έφυγε μετά από 11 χρόνια συμβίωσης, παμε για το 150.
Πήγα σε όλους τους εμπόρους που το έχουν (τουλάχιστον απ'οτι είδα στο car) κι' επειδή πρώτη φορά καινούργιο honda, έχουμε καμια αποψη-πρόταση για το θέμα εμπορος?

καλα εκανες και το εδωσες το crypton γιατι σε λιγο που θα εχει γεμισει ο τοπος με τα 150 και 185αρια θα πεσουν πολυ οι τιμες στα μτχ cryptonx

PacMan
28/02/2019, 15:41
εγώ πάντος θα περιμένω την έκδοση GTR 150 Adventure, την είδα σε ένα σάϊτ πριν καιρό και εντυπωσιάστηκα, και μετά το supra μου που κοντέυει τις 200.000κλμ χωρίς καμία επισκευή στον κινητήρα, πιστεύω πως θα είναι αντάξιος αντικαταστάτης.

Red Rider
28/02/2019, 16:58
καλα εκανες και το εδωσες το crypton γιατι σε λιγο που θα εχει γεμισει ο τοπος με τα 150 και 185αρια θα πεσουν πολυ οι τιμες στα μτχ cryptonx

Καλύτερα δεν μπορούσα να κάνω... Μοντέλο 2008 με 63 χιλιάδες χιλιόμετρα περίπου το έδωσα 2 χιλιάρικα.Τιμη αγοράς 2.395...
Ηταν όμως 1ο χέρι, πεντακάθαρο με πλήρες ιστορικό service και κτεο.
Meanwhile την τιμιοτερη προσφορά μου την έκανε ο Κουτσουμπος.
Απόψεις? Και με π.μ. αν δεν θέλει κάποιος να γραψει

Red Rider
28/02/2019, 17:03
εγώ πάντος θα περιμένω την έκδοση GTR 150 Adventure, την είδα σε ένα σάϊτ πριν καιρό και εντυπωσιάστηκα, και μετά το supra μου που κοντέυει τις 200.000κλμ χωρίς καμία επισκευή στον κινητήρα, πιστεύω πως θα είναι αντάξιος αντικαταστάτης.

Δεν πρόκειται να έρθει ποτέ...
Με τα χίλια ζόρια φέραν αυτό,και μετά από "κυνήγι" του Σαρακακη αναφορικά με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές και τις εγκρίσεις.
Γυρίζοντας στους εμπόρους έμαθα πως τουλάχιστον τα φρένα με το abs μονταρονται Ελλάδα,ισως και άλλα πράγματα. Με λίγα λόγια μετατρεπονται σε euro 4 εδω..

mia_zoi_kawa
28/02/2019, 18:01
Αδύνατο να πιστέψω ότι τα 150 κ 185 cc δίκυκλα με εμφάνιση παπιού και με χειροκίνητο συμπλέκτη θα αντικαταστήσουν τα 125 άρια παπακια.

Αν στην νοτιοανατολική Ασία καποιοι διοργανώσανε με επιτυχία πρωταθλήματα για παπάκια που αυτό οδήγησε στον να δημιουργηθεί μια κατηγορία με 150 άρια μοτοσυκλέτακια με την εμφανιση παπιού και αυτό εν τέλει να γίνει μόδα δεν σημαίνει ότι έφτασε το τέλος των κλασσικών και αληθινών παπιών.
Τα 50/90/125 άρια παπάκια με το ημιαυτόματο κιβώτιο δεν υπάρχουν εδώ και δεκαετίες επειδή τα εργοστάσια δεν μπορούσαν να φτιάξουν δικυκλα με εμφάνιση παπιού αλλά υπήρχαν και υπάρχουν για πρακτικούς κυρίως λογους. Και εξηγω. Όσοι από εμας έχουν δουλέψει με χειροκίνητο συμπλέκτη σαν κουριερ εξωτερικοι ή ντελιβεραδες έχουν αντιληφθεί ότι οι φθορές στον συμπλέκτη (ντιζες δίσκοι) καθώς και η παραπάνω καταπόνηση των αρθρώσεων από τον συμπλέκτη και το κιβώτιο είναι παράγοντες αποτρεπτικοι για να δουλέψουν με τέτοιου είδους μοτοσυκλέτα.

Αν ήταν πρακτικός ο χειροκίνητος συμπλέκτης οι πιτσαδοροι θα δίνανε 700 ευρώ και θα αγόραζαν dr 200 για να κάνουν την δουλειά τους και όχι καζεαρ ινοβα και συμ Μάτζικ....

Για όλα τα παραπάνω προσωπικά εγώ πιστεύω ( προσοχή πάρο όλο που μου αρέσουν τα συγκεκριμένα μοντέλα ) ότι τα 150 άρια και 185 άρια δήθεν πάπια δεν είναι μια επανάσταση ή αλλαγή σελίδας στην κατηγορία των παπιών αλλά μια πρόσκαιρη μόδα ή ψευτοεπανασταση του marketing. Και όπως είπα παρόλο που μου αρέσουν παίζω δικαίωμα και παίρνω τον χρόνο μου περιμενωντας αργά η γρήγορα κάνα cbf 150 ή ακόμα καλύτερα κάνα cbx 190.....

Red Rider
28/02/2019, 19:47
Απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα μηχανάκια εργασίας και μόνο.
Τα μεγαλα παπια όμως προσφέρουν το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι εγώ για την καθημερινή μου μετακίνηση, χωρίς να φεύγω από την κατηγορία του παπιου και τα θετικά του.

o_gavros
28/02/2019, 20:58
Απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα μηχανάκια εργασίας και μόνο.
Τα μεγαλα παπια όμως προσφέρουν το κάτι παραπάνω που χρειάζομαι εγώ για την καθημερινή μου μετακίνηση, χωρίς να φεύγω από την κατηγορία του παπιου και τα θετικά του.

ρε φίλε αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, θα μπορούσες να αναφέρεις ποιο ειναι αυτο το κάτι παραπάνω που ψαχνεις;
επειδή είμαι κι εγώ κάτοχος αυτού που έδιωξες και το έχω καθαρά ως μουλάρι >130Κ χλμ σε 8 χρόνια.

mia_zoi_kawa
28/02/2019, 21:41
@gavre αφου σου λεει ο ανθρωπος δεν θελει να φυγει απο την κατηγορια. Ποια κατηγορια; Tην κατηγορια φτερου... δηλαδη κατω απο τα 150 κιλα με την ευκολη καβαλα και ξεκαβαλα λογω ελλειψεις ρεζερβουαρ. Κομιουτερας ειναι ο ανθρωπος και εχει καποιες απαιτησεις. Εγω τον καταλαβαινω. Σημερα το βραδυ ειχα παει Σφακιανακη και κανονισα τεστ ραιντ με v strom 250. Αν με ρωτησεις τι ειναι ποιο λογικη αγορα για εναν κομιουτερα ενα v strom 250 me 185 κιλα και τιμη στα 5.200 ή ενα super παπι με κατω απο 150 κιλα (δεν θυμαμαι ποσο ειναι) και τιμη απο 2.600 εως 3.500 εγω ειλικρινα δεν ξερω τι να σου απαντησω....

o_gavros
28/02/2019, 21:46
μάλλον δεν κατάλαβες τι τον ρωτησα.
επειδή κι εγω για (σκληρό) κομιούτινγκ το έχω το κρυπτον, όπως και ο φίλος μεχρι πρόσφατα.
Αναρωτιέμαι τι παραπάνω να ψάχνει κάποιος απο ένα μουλάρι τόσο καλό και αξιοπιστο όσο το κρυπτονΧ.

Red Rider
28/02/2019, 23:25
Γαυρε καλησπέρα.
Βασικά η χρήση που κάνω είναι καθημερινά περίπου 60 χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Δηλαδή το κρυπτόν τέρμα γκάζι παντού.
Γενικά το γριπ μου έχει on-off,και καμία ενδιαμεση θεση:p
Το αξιόπιστο μουλάρι λοιπόν από κάποια στιγμή και μετά ήθελε οπωσδήποτε service αναρτησης εμπρός και αμορτισέρ πίσω.
Και αυτό είναι το ελάχιστο που πρόκειται να ζητήσει μετά από τα 11 χρόνια χρήσης.....
Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.
Θα βάλω και το υπόλοιπο που προκύπτει και έχω μηχανάκι με 0 χιλιόμετρα για άλλη μια δεκαετία τουλάχιστον.
Συνεπώς αντί να επενδύσω ένα Χ πόσο μέσα στο άμεσο διάστημα σε ένα παλιό μηχανάκι, δίνω ελάχιστα ουσιαστικά παραπάνω και είμαι κούτα και αναβαθμισμενος.
Η μεγάλη αναβάθμιση πάντως για εμενα ειναι τα φρένα με το abs. Ύστερα αυτό το κάτι παραπάνω σε γκάζι και στήσιμο, συν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο με δελεασαν. Επίσης led φώτα και πιασαρικα όργανα, στροφόμετρο κλπ..

ΤάκηςΜπ
01/03/2019, 01:49
Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.


Λυπηρό.

Red Rider
01/03/2019, 07:52
Λυπηρό.

Γιατί?

o_gavros
01/03/2019, 08:56
Γαυρε καλησπέρα.
Βασικά η χρήση που κάνω είναι καθημερινά περίπου 60 χιλιόμετρα σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Δηλαδή το κρυπτόν τέρμα γκάζι παντού.
Γενικά το γριπ μου έχει on-off,και καμία ενδιαμεση θεση:p
Το αξιόπιστο μουλάρι λοιπόν από κάποια στιγμή και μετά ήθελε οπωσδήποτε service αναρτησης εμπρός και αμορτισέρ πίσω.
Και αυτό είναι το ελάχιστο που πρόκειται να ζητήσει μετά από τα 11 χρόνια χρήσης.....
Βάζοντας τα κάτω λοιπόν, το μηχανάκι έφυγε για 2 χιλιάρικα και το πήρα 2400 πριν 11 χρόνια.
Θα βάλω και το υπόλοιπο που προκύπτει και έχω μηχανάκι με 0 χιλιόμετρα για άλλη μια δεκαετία τουλάχιστον.
Συνεπώς αντί να επενδύσω ένα Χ πόσο μέσα στο άμεσο διάστημα σε ένα παλιό μηχανάκι, δίνω ελάχιστα ουσιαστικά παραπάνω και είμαι κούτα και αναβαθμισμενος.
Η μεγάλη αναβάθμιση πάντως για εμενα ειναι τα φρένα με το abs. Ύστερα αυτό το κάτι παραπάνω σε γκάζι και στήσιμο, συν το μεγαλύτερο ντεπόζιτο με δελεασαν. Επίσης led φώτα και πιασαρικα όργανα, στροφόμετρο κλπ..

Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης αλλά μάλλον διαφωνώ.
Τα εξτρα λεφτά που θα δώσεις για να φτάσεις τα 3,5Κ του Χοντα δεν είναι και λίγα.
Επίσης αυτο το 3,5Κ απο μόνο του, για μένα, είναι αποτρεπτικά ψηλό.Για παπί μιλάμε.
Θεωρούσα (και συνεχίζω) το κρυπτονΧ στο πάνω άκρο του πανάκριβου αλλά δικαιολόγησα την κτήση του με την έλλειψη βλαβών και την οβερολ αξιοπιστία του.
Στο νέο Χοντα, αυτα δεν είναι και λίγο στοίχημα; με την εννοια ότι έχουμε δει ότι οσο η Γιαμαπα εξαργυρωνε με την χηνα των χρυσων αυγων, η Χοντα έβγαλε ένα διαπιστωμενα τριμπουρδελο (το ιννοβα) και ένα ακομα το νεο Αστρεα που νομιζω ειναι πολύ φρέσκο για να κριθει.
Σαν specs να δεχτώ ότι το abs παίζει ρόλο. Και ίσως το λίγο παραπάνω γκάζι,που αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι μιας και μιλάμε για μουλάρι, δεν είναι και το πιο σώφρων πράγμα στον κόσμο να πηγαίνεις με 135χαω πάνω σε ενα παπι.
Αλλα στήσιμο; μονοσοκ το ένα μονοσοκ και το άλλο.Μονοπίστονη δαγκάνα το ένα μονοπίστονη και τ'αλλο.

Τέσπα, δεν γραφω αυτο το ποστ για να σε κακοκαρδίσω φυσικά.Μακάρι το μηχανακι να είναι σωστό και να κάνεις τη δουλειά σου.

Red Rider
01/03/2019, 13:56
Καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης αλλά μάλλον διαφωνώ.
Τα εξτρα λεφτά που θα δώσεις για να φτάσεις τα 3,5Κ του Χοντα δεν είναι και λίγα.
Επίσης αυτο το 3,5Κ απο μόνο του, για μένα, είναι αποτρεπτικά ψηλό.Για παπί μιλάμε.
Θεωρούσα (και συνεχίζω) το κρυπτονΧ στο πάνω άκρο του πανάκριβου αλλά δικαιολόγησα την κτήση του με την έλλειψη βλαβών και την οβερολ αξιοπιστία του.
Στο νέο Χοντα, αυτα δεν είναι και λίγο στοίχημα; με την εννοια ότι έχουμε δει ότι οσο η Γιαμαπα εξαργυρωνε με την χηνα των χρυσων αυγων, η Χοντα έβγαλε ένα διαπιστωμενα τριμπουρδελο (το ιννοβα) και ένα ακομα το νεο Αστρεα που νομιζω ειναι πολύ φρέσκο για να κριθει.
Σαν specs να δεχτώ ότι το abs παίζει ρόλο. Και ίσως το λίγο παραπάνω γκάζι,που αν με ρωτούσες θα σου έλεγα ότι μιας και μιλάμε για μουλάρι, δεν είναι και το πιο σώφρων πράγμα στον κόσμο να πηγαίνεις με 135χαω πάνω σε ενα παπι.
Αλλα στήσιμο; μονοσοκ το ένα μονοσοκ και το άλλο.Μονοπίστονη δαγκάνα το ένα μονοπίστονη και τ'αλλο.

Τέσπα, δεν γραφω αυτο το ποστ για να σε κακοκαρδίσω φυσικά.Μακάρι το μηχανακι να είναι σωστό και να κάνεις τη δουλειά σου.

Τι να με κακοκαρδίσεις βρε:D συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων κάνουμε!
Σίγουρα είναι στοίχημα η αξιοπιστία, και μιλάς με καμμένο από Innova!
Είμαι σίγουρος πάντως ότι θα είναι αρκετά καλύτερο σε σχέση με το Χ overall.
Οπότε θα είμαι το πειραματόζωο γιατί το έκλεισα σήμερα το πρωί.