PDA

View Full Version : Ερώτηση για μπαταρίες λιθίου



theofilos
10/09/2018, 09:23
Έχω ενα V2 750 custom bike. Επειδή έχω βάλει αρκετά μικρή μπαταρία λόγω χώρου (κάτω απο ρεζερβουάρ) YUASA YTZ7S 130A το χειμωνιάτικο πρωινό (απο 10 βαθμους και κάτω) η μηχανή δεν παίρνει μπροστά. Σκεφόμουνα μήπως έβαζα λιθίου για καλύτερο αποτέλεσμα αλλα είδα τα CCA δεν αυξάνονται εντυπωσιακά (μέχρι 155Α) και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα κάνουν τη διαφορά ώστε να παίρνει πρωί τον χειμώνα. Όσοι έχετε βάλει λιθίου έχετε δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, στην διαρκεια ζωής και ξεφόρτισης? Έχω διαβάσει ότι φορτίζουν πάρα πολύ γρήγορα αλλα επίσης ότι αν ξεφορτίσουν τελείως μπορεί και να χαλάσουν?

DrBig
10/09/2018, 09:48
Το θεμα στις λιθιου ειναι να εχουν καλης ποιοτητας κελια οπως samsung, lg, panasonic, sony κλπ και οπωσδηποτε bms (battery management system).
Αν λοιπον παρεις μπαταρια που να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα, τοτε δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

OldMan
10/09/2018, 13:53
Ασχετο: Μπορείς να ποσταρεις μια φωτό που να φαινεται η θεση της μπαταρίας σε σχεση με το μοτερ..??
(γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση οτι δεν φταιει και τοσο το χαμηλό CCA της υπαρχουσας μπαταρίας..)

theofilos
10/09/2018, 14:07
Ασχετο: Μπορείς να ποσταρεις μια φωτό που να φαινεται η θεση της μπαταρίας σε σχεση με το μοτερ..??
(γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση οτι δεν φταιει και τοσο το χαμηλό CCA της υπαρχουσας μπαταρίας..)
Θα κοιτάξω αν εχω φώτο στο αρχείο γιατι δεν είναι εύκολη η φώτο εκεί δυστυχώς. Είναι πάνω απο το κινητήρα στή γούβα που κάνει το ρεζερβουάρ του monster 600.

andreastwin
11/09/2018, 07:56
Έχω ενα V2 750 custom bike. Επειδή έχω βάλει αρκετά μικρή μπαταρία λόγω χώρου (κάτω απο ρεζερβουάρ) YUASA YTZ7S 130A το χειμωνιάτικο πρωινό (απο 10 βαθμους και κάτω) η μηχανή δεν παίρνει μπροστά. Σκεφόμουνα μήπως έβαζα λιθίου για καλύτερο αποτέλεσμα αλλα είδα τα CCA δεν αυξάνονται εντυπωσιακά (μέχρι 155Α) και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα κάνουν τη διαφορά ώστε να παίρνει πρωί τον χειμώνα. Όσοι έχετε βάλει λιθίου έχετε δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, στην διαρκεια ζωής και ξεφόρτισης? Έχω διαβάσει ότι φορτίζουν πάρα πολύ γρήγορα αλλα επίσης ότι αν ξεφορτίσουν τελείως μπορεί και να χαλάσουν?

εχω βαλει στο cb1300 γιατη παντα υπηρχε το ιδιο προβλημα ,επειδη εχω και ενα 200cc. την μεγαλη δεν την μετακινω, παρα σε καμια βολτα.οποτε εβαλα λιθιου πριν απο εναμιση μηνα και ναι, περνει μπροστα με πολυ δυναμη εκκινησης, φορτιζει παρα πολυ γρηγορα, δεν αποφορτιζεται γρηγορα, και αυτο ειναι καλο για εμενα προσωπικα,γιατη μπορει να την βαλω μπροστα και μετα απο 20 μερες,οπως και εγινε,και πηρε μπροστα με την μια.αυτη που εβαλα ειναι 300CCA. αλλα για το δικο σου δες στον χωρο που εχεις τη ταιριαζει και βαλε λιθιου,οσο για τα CCA.απο 130 που εχεις ,στα 155 λιθιου υπαρχει πολυ δυναμη.θα το δεις. γιατη η 130CCA με τα κρυα τα επαιζε, ενω η λιθιου δεν καταλαβενει τιποτα στο κρυο, δεν μιλαμε ομως για πολικες θερμοκροσο
για το γονατισμα τις μπαταριας απ'οτι ξερω απο τις μπαταριες που βαζω στα τηλεκ/μενα μοντελα που εχω, ναι οταν την κατεβαζεις κατω απο τα βολτ ασφαλειας που εχουν, τοτε φουσκονει η μπαταρια, αλλα νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει αυτες η μπαταριες να εχουν καποια ασφαλεια ωστε να μην την αφηνει να καταβουν τα βολτ τοσο χαμηλα. και το αν δεν περνει μπροστα, δεν νομιζω να πατας μιζα χωρις σταματιμω.

theofilos
11/09/2018, 13:02
εχω βαλει στο cb1300 γιατη παντα υπηρχε το ιδιο προβλημα ,επειδη εχω και ενα 200cc. την μεγαλη δεν την μετακινω, παρα σε καμια βολτα.οποτε εβαλα λιθιου πριν απο εναμιση μηνα και ναι, περνει μπροστα με πολυ δυναμη εκκινησης, φορτιζει παρα πολυ γρηγορα, δεν αποφορτιζεται γρηγορα, και αυτο ειναι καλο για εμενα προσωπικα,γιατη μπορει να την βαλω μπροστα και μετα απο 20 μερες,οπως και εγινε,και πηρε μπροστα με την μια.αυτη που εβαλα ειναι 300CCA. αλλα για το δικο σου δες στον χωρο που εχεις τη ταιριαζει και βαλε λιθιου,οσο για τα CCA.απο 130 που εχεις ,στα 155 λιθιου υπαρχει πολυ δυναμη.θα το δεις. γιατη η 130CCA με τα κρυα τα επαιζε, ενω η λιθιου δεν καταλαβενει τιποτα στο κρυο, δεν μιλαμε ομως για πολικες θερμοκροσο
για το γονατισμα τις μπαταριας απ'οτι ξερω απο τις μπαταριες που βαζω στα τηλεκ/μενα μοντελα που εχω, ναι οταν την κατεβαζεις κατω απο τα βολτ ασφαλειας που εχουν, τοτε φουσκονει η μπαταρια, αλλα νομιζω, δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει αυτες η μπαταριες να εχουν καποια ασφαλεια ωστε να μην την αφηνει να καταβουν τα βολτ τοσο χαμηλα. και το αν δεν περνει μπροστα, δεν νομιζω να πατας μιζα χωρις σταματιμω.

Με καλυψες αρκετά με αυτά που είπες. Δεν εχω ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες εκει που ειμαι οποτε ελπιζω να κανει τη διαφορα.
Ποια μάρκα μπαταρίας λιθίου έβαλες στο δικό σου με αυτα τα αποτελέσματα?

andreastwin
11/09/2018, 14:13
Με καλυψες αρκετά με αυτά που είπες. Δεν εχω ιδιαιτερα χαμηλες θερμοκρασιες εκει που ειμαι οποτε ελπιζω να κανει τη διαφορα.
Ποια μάρκα μπαταρίας λιθίου έβαλες στο δικό σου με αυτα τα αποτελέσματα?

Skyrich.

basilis_k6
11/09/2018, 14:33
έχεις βάλει μπαταρια παπιου σε μηχανάκι με κύλινδρο 375cc. θέλεις πολύ μεγαλύτερη μπαταρία και προσεξε μην πληρωσεις τσαμπα λιθιου γιατι και αυτες στα σαιτ των κατασκευαστων δινονται μικροτερες. οι τυποι που δινουν ειναι με πολύ αισιοδοξουν υπολογισμους.

andreastwin
11/09/2018, 15:00
HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S

The HJTZ7S-FP lithium ion battery is a great powersport replacement* battery for YTZ7S. Get improved performance from your powersport vehicle by purchasing a Skyrich Battery. We stand behind our batteries; all of our batteries go through a rigorous quality control process. You can be assured that when you purchase a Skyrich battery you are getting high quality and high performance power sport battery at an affordable price.




Advantages of Lithium Ion Batteries:

Less volume and weight - 1/3 of normal lead-acid battery
Quick recharge with big current - rechargeable with 10C current and 90% recharged within 6 minutes
Excellent cycle life - more than 2000 cycles under JISD standard (lead-acid battery only 150-300 cycles)
No spill - no acid inside, no leak problems
No pollution - does not contain any acid and heavy metals such as lead, cadmium, hydrargyrum (mercury)

L* 4,45 W* 2,76 H 4,13 (inches)
Battery Weight 1,6 (lbs)
Shipment Weight 4,14 (lbs)
Voltage 12 (V)
Capacity 6 (PBEQ)
CCA 150

με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.

basilis_k6
11/09/2018, 15:15
HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S

The HJTZ7S-FP lithium ion battery is a great powersport replacement* battery for YTZ7S. Get improved performance from your powersport vehicle by purchasing a Skyrich Battery. We stand behind our batteries; all of our batteries go through a rigorous quality control process. You can be assured that when you purchase a Skyrich battery you are getting high quality and high performance power sport battery at an affordable price.




Advantages of Lithium Ion Batteries:

Less volume and weight - 1/3 of normal lead-acid battery
Quick recharge with big current - rechargeable with 10C current and 90% recharged within 6 minutes
Excellent cycle life - more than 2000 cycles under JISD standard (lead-acid battery only 150-300 cycles)
No spill - no acid inside, no leak problems
No pollution - does not contain any acid and heavy metals such as lead, cadmium, hydrargyrum (mercury)

L* 4,45 W* 2,76 H 4,13 (inches)
Battery Weight 1,6 (lbs)
Shipment Weight 4,14 (lbs)
Voltage 12 (V)
Capacity 6 (PBEQ)
CCA 150

με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.

6άρα μπαταρία? ναι θα κάνει τη δουλεια του 1,5χρονο. Μακάρι να κάνω λάθος αλλα το παλικάρι θέλει 10άρα μπαταρία εκτός αν κάνει αρκετά χλμ μετά απο κάθε μιζιά

sapila racing
11/09/2018, 15:19
HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S


με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.

Δεν του φτάνει αυτη, λάθος μπαταρία είχε και πριν και γι αυτό κι έχει θέματα.

@ theofilos
Παρε αυτην, την έχω σε Pantah 600 και το γυρίζει σφαίρα το μοτερ η μιζα .
https://www.skroutz.gr/s/8411119/Skyrich-11Ah-LFP-4.html

andreastwin
11/09/2018, 15:24
6άρα μπαταρία? ναι θα κάνει τη δουλεια του 1,5χρονο. Μακάρι να κάνω λάθος αλλα το παλικάρι θέλει 10άρα μπαταρία εκτός αν κάνει αρκετά χλμ μετά απο κάθε μιζιά

διαβασες αυτο που εβαλα απο την επισημη σελιδα, φωρτιζει κατα 90% σε 6 λεπτα. απ'οτι καταλαβα στον μεταφραστη. επειτα η λιθιου εχει παρα πολυ δυναμη, καμια σχεση με τις pd. εγω σε ενα power bang booster που εχω το οποιο εχει 3000ma λιθιου και βαζω μπροστα δυλιτρο αυτοκινητο.

andreastwin
11/09/2018, 15:31
Δεν του φτάνει αυτη, λάθος μπαταρία είχε και πριν και γι αυτό κι έχει θέματα.

@ theofilos
Παρε αυτην, την έχω σε Pantah 600 και το γυρίζει σφαίρα το μοτερ η μιζα .
https://www.skroutz.gr/s/8411119/Skyrich-11Ah-LFP-4.html

το μεγεθος δεν του κανει απ'οτι λεει.[custom bike] την βαζει κατω απο το ντεποζιτο,σε περιορισμενο χωρο,γι'αυτο και εβαλε μικρη,αλλα ειναι pd. αν βαλει λιθιου σαν δυναμη θα ειναι η μερα με την νυκτα.

basilis_k6
11/09/2018, 15:33
διαβασες αυτο που εβαλα απο την επισημη σελιδα, φωρτιζει κατα 90% σε 6 λεπτα. απ'οτι καταλαβα στον μεταφραστη. επειτα η λιθιου εχει παρα πολυ δυναμη, καμια σχεση με τις pd. εγω σε ενα power bang booster που εχω το οποιο εχει 3000ma λιθιου και βαζω μπροστα δυλιτρο αυτοκινητο.

στην πράξη αυτα δεν συμβαινουν. μιλάει για 10c ρευμα καταρχην. που θα το βρει αυτο εκτός απο κάνα τουμπανο φορτιστη? Τι δυναμο έχει αυτο το μηχανακι και τι απώλειες?

andreastwin
11/09/2018, 15:53
στην πράξη αυτα δεν συμβαινουν. μιλάει για 10c ρευμα καταρχην. που θα το βρει αυτο εκτός απο κάνα τουμπανο φορτιστη? Τι δυναμο έχει αυτο το μηχανακι και τι απώλειες?

ναι μιλαει για 10c = a[0311] οχι αμπερ. θα του φτανει και θα του περισσεύει το ρευμα για την φωρτιση.

basilis_k6
11/09/2018, 17:02
ναι μιλαει για 10c = a[0311] οχι αμπερ. θα του φτανει και θα του περισσεύει το ρευμα για την φωρτιση.

10c=60A

leo1964
11/09/2018, 20:34
Έχω ενα V2 750 custom bike. Επειδή έχω βάλει αρκετά μικρή μπαταρία λόγω χώρου (κάτω απο ρεζερβουάρ) YUASA YTZ7S 130A το χειμωνιάτικο πρωινό (απο 10 βαθμους και κάτω) η μηχανή δεν παίρνει μπροστά. Σκεφόμουνα μήπως έβαζα λιθίου για καλύτερο αποτέλεσμα αλλα είδα τα CCA δεν αυξάνονται εντυπωσιακά (μέχρι 155Α) και δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο θα κάνουν τη διαφορά ώστε να παίρνει πρωί τον χειμώνα. Όσοι έχετε βάλει λιθίου έχετε δει μεγάλη διαφορά στην απόδοση, στην διαρκεια ζωής και ξεφόρτισης? Έχω διαβάσει ότι φορτίζουν πάρα πολύ γρήγορα αλλα επίσης ότι αν ξεφορτίσουν τελείως μπορεί και να χαλάσουν?

Το χειμώνα,πριν πατήσεις μπουτόν μίζας,άναψε πρώτα τα φώτα της μηχανής για λίγο και μετά πάτα μπουτόν

andreastwin
11/09/2018, 20:57
10c=60A

X times the Capacity in amp.
1000mah PACK with C rating of

10C = 10 amp rated

20C = 20 amp rated

30C = 30 amp rated.

στο εβαλα οπως το βρηκα για να το καταλαβεις.

basilis_k6
11/09/2018, 22:47
X times the Capacity in amp.

6Ah Μπαταρια, 10c=60A

OldMan
12/09/2018, 12:05
εγω σε ενα power bang booster που εχω το οποιο εχει 3000ma λιθιου και βαζω μπροστα δυλιτρο αυτοκινητο.
Εγώ μολις ξεμπερδεψα με τις καλόγριες και περιμενω να καθαρισω το σχολικό..

theofilos
20/09/2018, 13:33
HJTZ7S-FP<br />Lithium Ion Battery - YTZ7S

The HJTZ7S-FP lithium ion battery is a great powersport replacement* battery for YTZ7S. Get improved performance from your powersport vehicle by purchasing a Skyrich Battery. We stand behind our batteries; all of our batteries go through a rigorous quality control process. You can be assured that when you purchase a Skyrich battery you are getting high quality and high performance power sport battery at an affordable price.




Advantages of Lithium Ion Batteries:

Less volume and weight - 1/3 of normal lead-acid battery
Quick recharge with big current - rechargeable with 10C current and 90% recharged within 6 minutes
Excellent cycle life - more than 2000 cycles under JISD standard (lead-acid battery only 150-300 cycles)
No spill - no acid inside, no leak problems
No pollution - does not contain any acid and heavy metals such as lead, cadmium, hydrargyrum (mercury)

L* 4,45 W* 2,76 H 4,13 (inches)
Battery Weight 1,6 (lbs)
Shipment Weight 4,14 (lbs)
Voltage 12 (V)
Capacity 6 (PBEQ)
CCA 150

με αυτη την μπαταρια νομιζω οτι θα κανει την δουλεια του ανετα. ειναι τα χαρακτηριστικα σαν μεγεθος τις μπαταριας που φοραει, αλλα με 150 cca.

Χαθηκα λιγακι γιατι μου ριξανε το μωρο σε παρκινγκ και εμπλεξα με τις ασφαλιστικες.... Επι της ουσιας αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν η συγκεκριμενη μπαταρια λογω λιθιου θα κανει τη διαφορα ή αν θα χρειαστω μεγαλυτερη (που συνεπαγεται αλλαγη βασης μπαταριας κλπ). Η διαφορα στα CCA απο 130 στα 150 δεν ειναι τοσο μεγαλη, εκει που θα παιξει μεγαλο ρολο ειναι η πτωση της δυναμης το πρωι με κρυο. Δεν ξερω σε αυτο το κομματι κατα ποσο καλυτερες ειναι οι λιθιου. Αλλιως με βλεπω σιγουρα σε καποια σαν αυτη που δειξανε με τα 240Α.

theofilos
20/09/2018, 13:37
Το χειμώνα,πριν πατήσεις μπουτόν μίζας,άναψε πρώτα τα φώτα της μηχανής για λίγο και μετά πάτα μπουτόν

Ναι το γνωριζω αυτο. Πρεπει να μενουν τα φωτα ανοιχτα μεχρι να δυναμωσουν σε ενταση και μετα μιζαρεις (αφου τα κλεισεις).

OldMan
20/09/2018, 14:33
Ρε σας εκλιπαρώ...!!! :look:

Αυτα γινόταν/χρειαζοταν στις μπαταρίες μολυβδου-οξεος πριν καμια 30αρια χρόνια..!!

Και δεν γινοταν για ζεσταμα/στρωσιμο των κελιών ωστε να μπορούν να αποδώσουν το μεγιστο ρευμα αλλα για προληπτικους λογους..
(θειϊκωση, επικαθιση Ca, πρόκληση υπερβολικων φυσσαλιδων Η2, κ.λ.π.)

theofilos
20/09/2018, 14:39
Ρε σας εκλιπαρώ...!!! :look:

Αυτα γινόταν/χρειαζοταν στις μπαταρίες μολυβδου-οξεος πριν καμια 30αρια χρόνια..!!

Και δεν γινοταν για ζεσταμα/στρωσιμο των κελιών ωστε να μπορούν να αποδώσουν το μεγιστο ρευμα αλλα για προληπτικους λογους..
(θειϊκωση, επικαθιση Ca, πρόκληση υπερβολικων φυσσαλιδων Η2, κ.λ.π.)

Εγω το ειχα διαβασει σε αρθρο για λιθιου... δεν ξερω αν στεκει η οχι για τις λιθιου. Λενε οτι ζεσταινει την μπαταρια ωστε να αποδοσει πιο σωστα στο μιζαρισμα που ειναι απαιτητικοτερο απο τα φωτα.

OldMan
20/09/2018, 14:43
Μια οποιαδηποτε μπαταρία, σε φυσιολογικη θερμοκρασία περιβαλλοντος, ζεσταινεται μονο απο την υπερκαταναλωση..

Αν μονο τα φωτα μπορούν να θεωρηθούν υπερβολικη καταναλωση για μια μπαταρία, τοτε εχουμε λαθος μπαταρία..

basilis_k6
20/09/2018, 15:26
Μια οποιαδηποτε μπαταρία, σε φυσιολογικη θερμοκρασία περιβαλλοντος, ζεσταινεται μονο απο την υπερκαταναλωση..

Αν μονο τα φωτα μπορούν να θεωρηθούν υπερβολικη καταναλωση για μια μπαταρία, τοτε εχουμε λαθος μπαταρία..

Σε χαμηλες θερμοκρασιες και μονο στις λιθιου πρεπει να κανεις κατανάλωση για να ζεσταθει. Ειναι βασικη οδηγια ολων των κατασκευαστων.

p@nos
20/09/2018, 15:34
Χελλοου εβριμπαντι

οι μπαταριες (η)λιθιου γενικα εχουν σαν μοναδικο πλεονεκτημα ουσιαστικο τη μειωση βαρους, και τιποτα αλλο

στον αντιποδα, εχουν μειωμενη χωρητικοτητα και απαιτουν ειδικη διαδικασία φόρτισης, η οποια ο ανορθωτης των μοτο δεν προσφερει, και ετσι βασιζεται ουσιαστικα το κυκλωμα διαχειρισης της μπαταριας που εχουν ενσωματωμένο...

το οτι απαιτουν ειδικο τροπο φορτισης δεν ειναι θεωρητικο, ειναι απολυτη αναγκαιοτητα μιας και αλλιως υπαρχει κινδυνος να παρουν φωτια (και μαλιστα μεγαλος)

γενικα δεν υπαρχει λογος για πολλες τεχνικες λεπτομεριες, αλλα χοντρικα θα πω πως το κυκλωμα φορτισης που εχουν οι μοτοσυκλετες ειναι στην ουσια οτι πιο απλο και χειροτερο μπορει να φτιαξει καποιος για να κανει τη δουλεια αυτη (με μοναδικο πλεονεκτημα την απλοτητα κατασκευης του, και το χαμηλο κοστος)

ετσι λοιπον η μπαταρια εξαρταται αποκλειστικα απο τα ενσωματομενα κυκλωματα της ωστε να φορτιστει σωστα

και αυτο στην περιπτωση που το κυκλωμα φορτισης της μοτοσυκλετας μας λειτουργει ΣΩΣΤΑ (αν και σκατενια)
τι γινεται ομως στην περιπτωση που κατι παει στραβα? πχ καει ο ανορθωτης μας και στην μπαταρια πεφτει οτι ταση να ναι? ναι, θεωρητικα εχει προστασια, αλλα και αυτη η προστασια θα δουλεψει? αν ναι για ποσο καιρο? εξασφαλιζει κανεις κατασκευαστης οτι αν πεφτουν 20,30, η 80V πανω στη μπαταρια (που ναι, θεωρητικα εχει προστασια) αυτη δεν θα υπερφορτιστει ποτε?

η απαντηση ειναι ΟΧΙ

και οταν συμβει αυτο, δυστυχως τα αποτελεσματα μπορει να ειναι πραγματικα καταστροφικα, μιας και ειναι πολυ πιθανο η μπαταρια να παρει φωτια
αυτο στην καλυτερη περιπτωση σημαινει να παρει φωτια το μηχανακι σας χωρις εσας πανω, στη χειροτερη να παρει φωτια και να ειναι στο γκαραζ σας και να σας καψει το σπιτι

ναι οκ, η πιθανοτητα ειναι μικρη, αλλα οχι αμελητέα... οταν μιλαμε ουσιαστικα για μια μειωση βαρους της ταξης των 3 κιλων, για χρηση δρομου, δε νομιζω οτι αξιζει το ρισκο...


εδω σας βαζω φωτο τη μπαταρια μου η οποια εγινε ετσι κατα τη διαρκεια ταξιδιου...μετα απο μια και κατι ωρες οδηγησης εκανα μια σταση για να ξεπιαστω και η μοτο απλα δεν επερνε μπρος...οταν γυρισα με οδικη σπιτι ειδα και το λογο που η μπαταρια δεν ειχε ισχυ...αυτο προκληθηκε απο χαλασμενο ανορθωτη ο οποιος υπερφορτιζε τη μπαταρια χωρις να το εχω παρει χαμπαρι....αν δεν ειχα σταματησει και πηγαινα κατευθειαν στον προορισμο μου μπορει να επερνε φωτια στο δρομο...τα συμπερασματα δικα σας

399435

toyar
20/09/2018, 16:21
μια κλασσικη μπαταρια παλι θα ειχε καταστραφει απο την υπερφορτιση
επισης θα ειχε ξερασει τον ηλεκτρολυτη της καταστρεφοντας οτι υπαρχει τριγυρω
φωτια δεν θα ειχε παρει....αλλα ουτε αυτη πηρε
δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι τοσο επικινδυνο κατι επωνυμο που προτεινεται επισημα για χρηση σε μοτο
ανεπαρκες και αχρηστο ισως αποδειχθει στο μελλον αλλα επικινδυνο;
προσωπικα χρησιμοποιω λιθιου σε cbf250 γιατι οι κλασσικες εκοβαν στοιχειο στα 2 χρονια λογω κραδασμων και μεγαλου υψους πλακων
το κοστος ηταν οσο μια yuasa taiwan

p@nos
20/09/2018, 16:47
Προφανως και επικινδυνο...αφου θα μπορουσε να παρει φωτια...
Αν δεν ειχα σταματησει και οδηγουσα αλλη μιαμιση ωρα που ειχα ακομα, το πιθανοτερο ειναι να επερνε...δεν εξεταζουμε αν θα χαλασει μια μπαταρια, αλλα τι θα συμβει στην περιπτωση που κατσει η στραβη...στη μολυβδου συνηθως απλα βραζει και εξατμιζεται σιγα σιγα(ακουγεται κιολας) με χειροτερη περιπτωση να κανει ζημια σε χρωματα...στην περιπτωση της λιθιου η φωτια ειναι το πιθανοτερο σεναριο...

Το αν εχουμε λιθιου και δεν ειχαμε ποτε προβλημα, ειναι απλα ενα στατιστικο φαινομενο. Και εγω 5 χρονια απροβληματιστα την ειχα τη μπαταρια...

theofilos
15/10/2018, 10:34
Τελικά μετά απο αρκετή έρευνα, κατέληξα να φτιάξω μια βάση στο υποπλαίσιο για μεγαλύτερη μπαταρία. Βάση κόστους/απόδοσης/μεγεθους η πιο συμφέρουσα επιλογη δειχνει η Skyrich LFP-4 που ειναι 10Ah με 240CCA (στα 84 ευρω). Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για να μην ξανασχοληθω με μπαταρια. Τωρα στο τηλ μου λεγανε κατι βλακειες οτι δεν καλυπτουν εγγυηση αν δεν βαλεις αντιστοιχη μπαταρια με την παλια εργοστασιακη (στην συγκεκριμενη περιπτωση βαζω και μεγαλυτερη (10αρα αντι για 9αρα), τα οποια δεν τα πηρα στα πολυ σοβαρα.

DeusEx
15/10/2018, 16:05
Εγώ έβαλα την shido connect με bluetooth και app στο κινητό που σου δείχνει τάση, θερμοκρασία κ.α. Μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος, προς το παρόν.
https://www.polo-motorrad.de/de/lithium-ion-batterie-connect-ltz10s.html

Λίγο τσουχτερή η τιμή (περιπου 150ε) αλλα δεν μετάνιωσα τα χρήματα. Ειδικά για τον χειμώνα που δεν θα την πολυκινώ, το app είναι πολύ πρακτικό. Γλίτωσα και 2 με 3 κιλά βάρος σε σχεση με την μαμα.

Με προβλημάτισε λίγο η εικόνα του p@nos, τι μάρκα ήταν? shido? δεν φαινεται καθαρά

Pew
15/10/2018, 20:23
Με προβλημάτισε λίγο η εικόνα του p@nos, τι μάρκα ήταν? shido? δεν φαινεται καθαρά
Shido Μου φαινεται και εμενα.

Προσωπικα και με βαση οσα ειπωθηκαν, ειμαι της αποψης πως οτι αποδιδει τα προσδοκωμενα και δουλευει απροβληματιστα, δεν το πειραζουμε.
Εφοσον τα CCA τα δινει μια υγιης μολυβδου και με ενα 70άρι τιμη κτησης, ζει 5+ χρονια με καθημερινη και σε λογικα πλαισια χρηση... δεν υπαρχει λογος να αγορασεις μια λιθιου.
Για το απολυτο weight reduction και εξοικονομηση χωρου απο "συμπαγεις" υλοποιησεις σε μια μηχανη που θα παρει μπρος μια κυριακη για 3 sessions... να το δεχτω!
Θα προτιμουσα και ακομα προτιμω, μια κλασσικη μολυβδου με κοστος ~70€ καθε 5 χρονια και ενα απλο συντηρητη για τις μεγαλες ακινησιες.


Οσον αφορα την ασφαλεια κατα τη φορτιση/χρηση της ... αδιαφορω.
Τα κινητα μας βρισκονται στην κωλοτσεπα, στο εσωτερικο τσεπακι του μπουφαν να ακουμπαει τον θωρακα μας, στην πλαινη τσεπη του παντελονιου διπλα απο τα @@ μας ...
Τα ηλεκτρονικα τσιγαρα τα ρουφαμε, οσοι ατμιζουμε... με τη μπαταρια να δινει αρκετα Ampere μολις μερικα εκατοστα μπροστα απο τα ματακια μας.

telegonos
15/10/2018, 20:52
Ο θώρακάς ομως δεν έχει σωληνάκια με βενζίνη μέσα... Ούτε θα μπορέσεις στην πράξη να απομακρύνεις την μπαταρία που πήρε φωτιά από την μηχανή για να μην πάρουν τα σωληνάκια της βενζίνης.

Ενώ το κινητό, και τον ατμιστή, θα τα πετάξεις σε μισό δευτερόλεπτο μακριά σου.

DeusEx
17/10/2018, 11:36
Ο λόγος που πηρα την λιθίου την συγκεκριμένη είναι οτι έχει προστασία απο βαθιά εκφώρτιση ..
Ειχα παει διακοπες για 5 βδομαδες κ ειχα αφήσει τον συναγερμό επάνω, και μου την κατέστρεψε την μαμά μπαταρία. (Καινούρια μηχανή, 7 μηνών cbr 650 f)
Και με το app τσεκάρω την τάση αν δεν την κινώ για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Θέλω να πιστεύω οτι η φωτογραφία που είδαμε πριν αποτελεί την εξαίρεση της εξαίρεσης. Και κινητό έχω πάντα στην τσέπη, και ηλεκτρονικό τσιγάρο ατμίζω εδω κ χρονια χωρις κανενα μπαμ, οπότε θέλω να πιστεύω οτι δεν θα εχω θέματα με την μπαταρια της μηχανης.

Αν εξαιρέσεις την τσουχτερή τιμή, προς το παρόν μόνο θετικά βλέπω.