PDA

View Full Version : κραδασμοί στό τιμόνι κ αντιμετώπιση ....



alexis72
13/09/2018, 11:52
σε ενα ταπεινό αλλά διατηρημένο σε πολύ καλή κατάσταση yamaha serow ,
πώς μπορούμε να μειώσουμε κάπως τούς κραδασμούς πού φθάνουν στο τιμόνι ?
ξέρω ειναι μονοκύλινδρο κλπ ,αλλά τι μπορεί να γίνει για να μειωθούν εστω κ λίγο ?
μιλάμε για διαδρομές σε ασφαλτο κ οχι σε χωματόδρομους...
η να το πάρω απόφαση οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα...

Panos76
13/09/2018, 11:56
Ένα τσεκ και ίσως λαδάκια/τσιμουχάκια στο μπροστινό + ένα ηπιότερο ελαστικό πιστεύω θα κάνουν κάποια διαφορά.

alexis72
13/09/2018, 11:57
μιά αλλαγή τιμονιού από αλουμίνιο θα εκανε κάτι η ...πεταμένα λεφτά ?
αν εμπαινε π.χ. ενα κομματάκι σαμπρέλας (αυτή πού μπαίνει στό λάστιχο ) εκεί πού βιδώνει το τιμόνι με το μπροστινό σύστημα ,
θα εκανε κάτι η τζάμπα η φασαρία ...

alexis72
13/09/2018, 12:00
οδηγώ σχεδόν καθημερινά ενα bmw 650 funduro φίλου μου ,αλλά εκεί αρχίζουν οι κραδασμοί από 90 χλμ κ ανω ....

Panos76
13/09/2018, 12:01
Δεν το γνωρίζω, αλλά εγώ θα έκανα τις παραπάνω εργασίες οι οποίες έτσι και αλλιώς μετά από χρόνια καλό θα ήταν να γίνουν.

Μπορείς να ψαχτείς ίσως και με πράγματα από WR αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο (τα έξοδα).

daz
13/09/2018, 12:02
Δε θέλει σαμπρέλα. Θέλει να αλλάξεις τους αποστάτες με άλλους που να έχουν καουτσούκ.
Αλλά η πιο απλή και φθηνή λύση είναι να βάλεις αντίβαρα στο τιμόνι. Υπάρχουν και εσωτερικά αντίβαρα αν ήδη έχεις αλλά είναι ελαφριά.

Επίσης θα σε βοηθήσουν και χούφτες με αφρώδες υλικό. Δεν θα έχουν μεγάλη διάρκεια στο χρόνο αλλά βοηθούν ελαφρώς.

vaska
13/09/2018, 12:23
Οι λύσεις είναι αυτές που είπε πιο πάνω ο Daz. Θα ξεκινούσα από αποστάτες μιας και τα αντίβαρα απλά θα μετριάσουν λίγο τους κραδασμούς. Δεν ξέρω τιμή ή πόσο δυσεύρετοι είναι αλλά κάνουν δουλειά.

OldMan
13/09/2018, 15:46
Ρε πατε καλα..??

Κραδασμοί το Serow..??

telegonos
13/09/2018, 15:49
σε ενα ταπεινό αλλά διατηρημένο σε πολύ καλή κατάσταση yamaha serow ,
πώς μπορούμε να μειώσουμε κάπως τούς κραδασμούς πού φθάνουν στο τιμόνι ?
ξέρω ειναι μονοκύλινδρο κλπ ,αλλά τι μπορεί να γίνει για να μειωθούν εστω κ λίγο ?
μιλάμε για διαδρομές σε ασφαλτο κ οχι σε χωματόδρομους...
η να το πάρω απόφαση οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα...

Φόρα γάντια. Αν φοράς ήδη, βρες πιο παχιά. Τυχερός είσαι, winter is coming (που έλεγε και κάποιος και όλοι είδαμε τι έπαθε), οπότε τα παχιά γάντια θα τα βάλεις έτσι κι αλλοιώς.

Λευκάδιος
13/09/2018, 16:17
Δε θέλει σαμπρέλα. Θέλει να αλλάξεις τους αποστάτες με άλλους που να έχουν καουτσούκ.

Αν δεν κανω λάθος το serow έχει ενσωματωμένα τα καβαλέτα στην τιμονόπλακα .

alexis72 αν έχεις πάνω κλειστές χούφτες με σιδερένια ενισχυση βγάλτες γιατί ενισχύουν τους κραδασμούς.
Για χούφτες που είπε ο Daz δοκίμασε τις Progrip 714 Rally.Κοστίζουν κάνα 10άρικο,βοηθάνε αρκετά και έχουν αντοχή στο χρόνο.

THEOD
13/09/2018, 18:19
Παλια υπήρχαν κάτι αφρώδη πλαστικά που φοριόντουσαν πάνω από τα γκρίπ και κάνανε δουλειά. Για λίγο διάστημα μεν γιατί με τον καιρό γινόντουσαν κώλος, αλλά πάντως κάνανε τρομερή δουλειά. Και ήταν και φθηνά. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν ακόμα αλλά αξίζει να το ψάξεις.
Επίσης πριν καμιά 15ετία είχα βάλει στο fzs600 κάτι ποιοτικά γκριπ από σιλικόνη (αν θυμάμαι καλά της Harris ήτανε) που πέρα από το καλύτερο πιάσιμο λόγω του υλικού τους κάναν και απόσβεση στους κραδασμούς (το fzs μου μετέδιδε ένα ενοχλητικό μυρμήγκιασμα εκεί κάπου στο 140-150 που με αυτά σχεδόν εξαφανίστηκε). Και είναι καλή ποιότητα και αθάνατα.
Δεν λέω ότι σίγουρα αυτές οι λύσεις θα δουλέψουν γιατί κάθε κραδασμός είναι διαφορετικός αλλά τουλάχιστον δεν κοστίζει πολύ η δοκιμή :wave2:

alexis72
13/09/2018, 19:40
Δε θέλει σαμπρέλα. Θέλει να αλλάξεις τους αποστάτες με άλλους που να έχουν καουτσούκ.
Αλλά η πιο απλή και φθηνή λύση είναι να βάλεις αντίβαρα στο τιμόνι. Υπάρχουν και εσωτερικά αντίβαρα αν ήδη έχεις αλλά είναι ελαφριά.

Επίσης θα σε βοηθήσουν και χούφτες με αφρώδες υλικό. Δεν θα έχουν μεγάλη διάρκεια στο χρόνο αλλά βοηθούν ελαφρώς.

σαμπρέλα ελεγα να μπεί εσωτερικά στούς ηδη μανίσιους αποστάτες ...
αντίβαρα δεν υπάρχουν καθόλου ...
ευχαριστώ ολους για τίς χρήσιμες συμβουλές σας .

lykourgi
13/09/2018, 19:48
Σαμπρέλα δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις εκεί που λες. Εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά.

Βάλε αντίβαρα. Κάνουν δουλειά. Μετά δοκίμασε και τα αφρώδη γκριπ.

Υποθέτω πως το μηχανάκι λειτουργεί σωστά και δεν έχει περίεργους κραδασμούς από μοτέρ, αλυσίδα, τροχούς κλπ.

alexis72
13/09/2018, 19:54
Σαμπρέλα δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις εκεί που λες. Εκτός και δεν έχω καταλάβει καλά.

Βάλε αντίβαρα. Κάνουν δουλειά. Μετά δοκίμασε και τα αφρώδη γκριπ.

Υποθέτω πως το μηχανάκι λειτουργεί σωστά και δεν έχει περίεργους κραδασμούς από μοτέρ, αλυσίδα, τροχούς κλπ.

οχι,το μοτο ,δουλεύει μιά χαρά σαν λειτουργία μοτέρ-αλυσίδας-τροχοί κλπ

DRAKONET
13/09/2018, 21:28
μπανανα σε περνει να βαλεις ?

alexis72
13/09/2018, 22:05
μπανανα σε περνει να βαλεις ?
τί εννοείς οταν λές μπανάνα ?

DRAKONET
13/09/2018, 22:22
το πορτοφολι που φοραμε στην μεση....το βαζεις στο τιμονι με κατι βαρυ μεσα...και σταματαει :)

kordix
14/09/2018, 08:11
Τσέκαρε ζαντα, μπορεί να θελει ακτινολόγιση.Αν φοραει χωματινα λάστιχα μπορει να φταίει κι αυτό για τους κραδασμούς.

Σε καποιο μηχανάκι που ειχα θεμα, δοκϊμασα πολλα και διαφορα αλλα τζίφος, δεν εγινε τίποτα.

AUFGEBRACHT
14/09/2018, 08:42
τί εννοείς οταν λές μπανάνα ?

Sorry για το σπαμ αλλά...
https://www.youtube.com/watch?v=yjTufmV1XkU

karellen
14/09/2018, 12:02
Σαμπρελα απαγορευεται δια ροπαλου.Δεν σφιγγουν τα καβαλετα επαρκως,με αποτελεσμα σε ενα φρενο πανικου τα χερια θα κοντραρουν επανω του και το τιμονι θα στριψει κατα πανω.
Αν τα παρασφιξεις δε τοτε θα ξαναεχεις κραδασμους.

OldMan
14/09/2018, 12:16
μπανανα σε περνει να βαλεις ?

Αυτα (και αλλα συναφή) σε πριβε συνομιλία, παρακαλω..:smokin:

Tycho Moon
14/09/2018, 14:01
Τα γάντια - πέρα από την προστασία και το σταθερότερο πιάσιμο του τιμονιού - βοηθάνε και στην απόσβεση κραδασμών..

DRAKONET
14/09/2018, 14:08
[QUOTE=OldMan;2954116]Αυτα (και αλλα συναφή) σε πριβε συνομιλία, παρακαλω..:smokin:[/QU

χεχεχεχε

alexis72
14/09/2018, 19:25
το πορτοφολι που φοραμε στην μεση....το βαζεις στο τιμονι με κατι βαρυ μεσα...και σταματαει :)
οταν γράφεις ,βάλε κάτι βαρύ μέσα στην μπανάνα τί εννοείς ? μιά πένσα ισως -ενα μπουζόκλειδο + μπουζί εναν κάβουρα (εργαλείο εννοώ)
ενα μπουκάλι νερό κλπ ) αν θέλεις γράψε εσύ τι ειχες βάλει ?

DRAKONET
14/09/2018, 22:10
οταν γράφεις ,βάλε κάτι βαρύ μέσα στην μπανάνα τί εννοείς ? μιά πένσα ισως -ενα μπουζόκλειδο + μπουζί εναν κάβουρα (εργαλείο εννοώ)
ενα μπουκάλι νερό κλπ ) αν θέλεις γράψε εσύ τι ειχες βάλει ?

φιλε μου εγω βρηκα και εβαλα 1 κρικο απο αλυσιδα αγκυρας......εχει μικροτερα μεγεθη αλλα και μεγαλυτερα....σε αλλον εχω δει ενα σακουλακι με μολυβια απο ψαρεμα:D

SONone
14/09/2018, 23:14
φιλε μου εγω βρηκα και εβαλα 1 κρικο απο αλυσιδα αγκυρας......εχει μικροτερα μεγεθη αλλα και μεγαλυτερα....σε αλλον εχω δει ενα σακουλακι με μολυβια απο ψαρεμα:D

ναι και κατι αμερικανοι βαζανε μεσα στο τιμονι βολια απο φυσιγκια καραμπινας......

αλλα ποτε κανενας δεν κοιταξε την μπροστα αναρτηση του. :facepalm:

alexis72
14/09/2018, 23:18
ναι και κατι αμερικανοι βαζανε μεσα στο τιμονι βολια απο φυσιγκια καραμπινας......

αλλα ποτε κανενας δεν κοιταξε την μπροστα αναρτηση του. :facepalm:

δεν φταίει η ανάρτηση ,αλλά μεταφέρονται κραδασμοί απο το μοτέρ στο τιμόνι ,
αλλά τι περιμένεις απο moto μονοκύλινδρη χρονολογίας κοντά στα 1990 ....
μιλάμε για 30 χρόνια περίπου moto...

alexis72
14/09/2018, 23:20
φιλε μου εγω βρηκα και εβαλα 1 κρικο απο αλυσιδα αγκυρας......εχει μικροτερα μεγεθη αλλα και μεγαλυτερα....σε αλλον εχω δει ενα σακουλακι με μολυβια απο ψαρεμα:D

ευχαριστώ για την αμεση απάντησή σου ,θα δοκιμαστεί και αυτό (μπανάνα) αλλά και οι χούφτες progrip 714 rally

karellen
15/09/2018, 14:48
ενα σακουλακι με μολυβια απο ψαρεμα:D
Μαζί με τους λούτσους?

sapila racing
17/09/2018, 10:36
δεν φταίει η ανάρτηση ,αλλά μεταφέρονται κραδασμοί απο το μοτέρ στο τιμόνι ,
αλλά τι περιμένεις απο moto μονοκύλινδρη χρονολογίας κοντά στα 1990 ....
μιλάμε για 30 χρόνια περίπου moto...

To serrow έχει σχεδόν αστείους κραδασμούς.
Θα έλεγα πριν αρχίσεις τις μπανανες και τα βαρίδια να δείς οτι ολες οι βίδες στις βασεις του μοτέρ με τον σκελετό είναι σωστά σφιγμένες.

katsar
17/09/2018, 10:45
Έτσι νομίζω και εγώ και είχα κάνει τα ταξιδάκια μου με το yamahaki,φορτωμένο για καμπινγκ κτλ (ωραίες εποχές!!)
Η δεν είχε τόσους πολλούς ώστε να με ενοχλούν ή ήμουν πολύ νέος και δεν έδινα σημασία σε αυτά,όπως είπαν και οι ποιο έμπειροι κάντου ένα τσεκαπ