PDA

View Full Version : Δεν φρενάρει !!!



Σελίδες : [1] 2 3

nopattern
17/09/2018, 18:30
Η πιο τρομακτική εμπειρία ως τώρα...

Ξεκινάω από τη δουλειά να γυρίσω σπίτι και μέσα στη στοά που παρκάρω, φρέναρω πριν βγω στο πεζοδρόμιο και το φρένο δεν ανταποκρίνεται! Οκ φρέναρε τελικά. Αλλά την κρυάδα την πήρα. Η στοά λέω γλιστράει, και μου το είχαν πει να προσέχω.

Βγαίνω σταδίου, κίνηση, με 15 χλμ ανάμεσα στα αυτοκίνητα πάω να φρέναρω, το φρένο πάλι δεν πιάνει!!!! Έχασα δέκα χρονάκια από τη ζωή μου.

Σταματάω δεξιά. Τσεκάρω σωληνάκια, δίσκους, όλα καθαρά και στεγνά. Υγρά φρενών άλλαξα πριν 2.500 χλμ. Το μηχανάκι σύνολο έχει 8500. Ολοκαίνουργιο.

Κάνω δοκιμουλες το φρένο δουλεύει.

Ξεκινάω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ. Πολύ αργά και πολύ προσεκτικά.

Στον παράδρομο της Συγγρου μου το κάνει για τρίτη φορά!

Ολες τις φορές τελικά φρέναρε. Δεν έπεσα. Όλα καλά. Έφτασα σπίτι. Δέκα χρόνια μεγαλύτερη. Και με όση αυτοπεποίθηση είχα χτίσει, ως αρχαρια, χαμένη......

Παίρνω τη SUZUKI, περιγράφω στον πωλητή περίπου τη συνθήκη (το service κλειστό εκείνη την ώρα) και μου λέει το ABS!!!!

Καλά αν είναι έτσι το ABS, προτιμώ να πέσω από κλείδωμα του τροχού παρά να νιώθω πως δεν έχω φρένα.

Που ως τώρα δεν το έχω ξανανιώσει. Ούτε με πολλα ούτε με λίγα. Ούτε σε απότομο φρενάρισμα. Το μηχανάκι απλά φρέναρε όπως πρέπει ώστε να νιωθεις πως είναι άξιο-οδηγητο.

Τελοσπαντων. Αύριο το πρωί, φόρτωμα και συνεργείο......

Τα έχω δει όλα :(:(:(

mikes
17/09/2018, 19:13
ο πωλητης σου ειπε μαλακια (λογικο, πωλητης ειναι οχι τεχνικος)... το abs ΔΕΝ επηρεαζει την αποδοση του φρενου.. δουλεια του ειναι να επεμβει και να αποτρεψει το μπλοκαρισμα των τροχων σε πολυ δυνατο φρεναρισμα ωστε να μπορεις να ελεγχεις το μηχανακι.. ακομα και αν χαλασει και σταματησει να λειτουργει, φρενα θα εχεις κανονικοτατα απλα θα ειναι σα να μην υπαρχει το abs! αυτο που σου συμβαινει ειναι θεμα υλικων τριβης κατα πασα πιθανοτητα.. η αισθηση της μανετας την ωρα που σου συνεβη αυτο πως ηταν? ηταν οπως συνηθως η καπως μαλακη και "σπογγωδης"? ενδεχομενως να εχουν πιασει γυαλαδα τα τακακια σου και να μη γατζωνουν σωστα, η οταν αλλαξες υγρα δεν ειχε γινει απολυτα σωστη εξαερωση (που δε το νομιζω καθως θα ειχες θεμα απο την αρχη)

nopattern
17/09/2018, 19:20
Δεν ξέρω πως ήταν η μανέτα. Γιατί τρόμαξα τόσο πολύ που δεν έδωσα εκεί βάση. Σε όλα τα υπόλοιπα φρεναρίσματα της διαδρομής ήταν νορμαλ. Αν και πήγαινα σα να έχω κάνει κακακια....

Μανολης67
17/09/2018, 19:20
Κοίτα υγρά.....μπορεί να επεσε η στάθμη λόγω φυσιολογικής φθοράς υλικού τριβης (τακάκια)
Ακομα δεν αναφερεις ποιο φρενο δεν επιασε, μπροστα η το πισω? ενας αναβατης με καποια εμπειρια αυτοματα πιεζει παραπανω το καλο φρενο σε περιπτωση δυσλειτουργιας του αλλου,
Ακομα αν διαπιστωσες οτιδηποτε στην αποδοση των φρενων επρεπε να πηγαινες σαν κοτα (ακόμα και στην ακρη του κοσμου μπορείς να πας χωρις φρενα αν πηγαίνεις με 5 χλμ)
Αν τελικα ειναι ΑΒS (που δεν το νομιζω) η υποθεση αποκτα ενδιαφερον.

mikes
17/09/2018, 19:33
Δεν ξέρω πως ήταν η μανέτα. Γιατί τρόμαξα τόσο πολύ που δεν έδωσα εκεί βάση. Σε όλα τα υπόλοιπα φρεναρίσματα της διαδρομής ήταν νορμαλ. Αν και πήγαινα σα να έχω κάνει κακακια....

αν η μανετα σου δουλευει σωστα αλλα το φρενο δε πιανει τοτε εχεις θεμα με τακακια η δισκους (κατι εχει γυαλισει και δεν εχεις την απαιτουμενη τριβη)
αν την ωρα που στο κανει η μανετα σου ειναι σα του συμπλεκτη εχεις θεμα με υπερθερμανση των φρενων και του κυκλωματος, με αποτελεσμα τα υγρα σου να γινονται ζουμια και να μη δουλευουν.. δυσικα οταν επανελθει η σωστη θερμοκρασια δουλευουν μια χαρα..

sapila racing
17/09/2018, 19:54
Ισως έβρασαν τα υγρά στο Track day που είχες παει κι έχει πάρει αέρα το κύκλωμα, δεν έχει και σοβαρα φρένα το SV.
Πες να σου αλλάξουν υγρά στο συνεργείο και μαζί θα σου κανουν κι εξαέρωση ούτως ή άλλως.

o_gavros
17/09/2018, 19:56
Μικε δεν μπορεί να μιλάμε για υπερθέρμανση.
Λέει πως το έκανε μόλις κατεβηκε να φυγει απο τη δουλεια.δηλαδή το μηχανάκι καθόταν ωρες.
Πολύ πιθανό να παίζει θέμα με τα τακακια όντως.
Το αβς δεν νομίζω ουτε εγω ότι επηρεάζει.
Το περίεργο είναι ότι τελικά το φρένο δούλεψε.
Καποια βρωμιά στους κυλινδρους των δαγκανών που δυσκόλευε το ανοιγόκλειμα τους;
Εχει ενδιαφέρον.
Ενημέρωσε το ποστ με ότι σου πουν απο το συνεργείο.

telegonos
17/09/2018, 20:16
Τα τακάκια, τα υλικά τριβής, τα υγρά στο κύκλωμα κ.ο.κ. δεν χαλάνε ξαφνικά, μετά ξαναφτιάχνουν, και μετά ξαναχαλάνε, στο χρονικό διάστημα μιας οδήγησης.

Το ABS πιθανόν παρουσιάζει κάποια βλάβη και σου απελευθερώνει το φρένο, νομίζει δλδ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

ΕΓΩ θα έβγαζα την ασφάλειά του, και θα δοκίμαζα αν πάλι εμφανίζεται το φαινόμενο του να μην έχω φρένο, έτσι ώστε να αποφανθώ αν φταίει αυτό.

ΕΣΥ πηγαινέ το σε ειδικό.

nopattern
17/09/2018, 20:31
Κοίτα υγρά.....μπορεί να επεσε η στάθμη λόγω φυσιολογικής φθοράς υλικού τριβης (τακάκια)
Ακομα δεν αναφερεις ποιο φρενο δεν επιασε, μπροστα η το πισω? ενας αναβατης με καποια εμπειρια αυτοματα πιεζει παραπανω το καλο φρενο σε περιπτωση δυσλειτουργιας του αλλου,
Ακομα αν διαπιστωσες οτιδηποτε στην αποδοση των φρενων επρεπε να πηγαινες σαν κοτα (ακόμα και στην ακρη του κοσμου μπορείς να πας χωρις φρενα αν πηγαίνεις με 5 χλμ)
Αν τελικα ειναι ΑΒS (που δεν το νομιζω) η υποθεση αποκτα ενδιαφερον.

Υγρά φρενών αλλάχθηκαν στα 6κ και τώρα το μηχανάκι έχει 8500χλμ. Και τότε μου είχα πει πως τα τακάκια είναι μια χαρά. Δε θέλουν αλλαγή.

Ήμουν με πρώτη σε μποτιλιάρισμα με 15-20 χλμ μαξ. Μπροστινό φρένο.

nopattern
17/09/2018, 20:37
Ισως έβρασαν τα υγρά στο Track day που είχες παει κι έχει πάρει αέρα το κύκλωμα, δεν έχει και σοβαρα φρένα το SV.
Πες να σου αλλάξουν υγρά στο συνεργείο και μαζί θα σου κανουν κι εξαέρωση ούτως ή άλλως.

Παίζει να εβρασαν σε ένα τρακ ντει, όπου ως αρχαρια και με γλιστερα τα καινουρια κομμάτια της πίστας, πήγαινα ακόμα πιο αργά από το κανονικό μου;; Αν δεις το βιντεάκι που είχα ανεβάσει με περνάνε σα να είμαι σταματημένη. Και τα υγρά φρενών είχαν 1000-1500χλμ όταν μπήκα στην πίστα την προηγούμενη εβδομάδα. Τόσο εύκολα αλλοιώνονται;

nopattern
17/09/2018, 20:38
Τα τακάκια, τα υλικά τριβής, τα υγρά στο κύκλωμα κ.ο.κ. δεν χαλάνε ξαφνικά, μετά ξαναφτιάχνουν, και μετά ξαναχαλάνε, στο χρονικό διάστημα μιας οδήγησης.

Το ABS πιθανόν παρουσιάζει κάποια βλάβη και σου απελευθερώνει το φρένο, νομίζει δλδ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

ΕΓΩ θα έβγαζα την ασφάλειά του, και θα δοκίμαζα αν πάλι εμφανίζεται το φαινόμενο του να μην έχω φρένο, έτσι ώστε να αποφανθώ αν φταίει αυτό.

ΕΣΥ πηγαινέ το σε ειδικό.

Θα έρθει η οδική το πρωί να μου το πάει στο συνεργείο.

Θα ενημερώσω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/09/2018, 20:44
Εχει λαμπακι το μηχανακι σου στο καντραν που να βγαζει οτι το abs ειναι ο.κ.???Σου αναψε αυτο το λαμπακι να σου διξει ζημια στο abs???

Εχω παθει ζημια στο abs και το μονο που ξερω ειναι οτι δεν σε αφηνει απο φρενο.Αυτο που σου ειπε ο μικες.

alexis72
17/09/2018, 20:48
δέν ξέρω για την λειτουργία του abs σε μοτοσυκλέτα ,
αλλά πρίν 2 χρόνια περίπου ως συνοδηγός σε suzuki swift με abs ,και με φίλο οδηγό πολύ εμπειρο κ με δικό του το swift (οχι φιλης του -φιλου του κλπ δηλ. το ηξερε το αμάξι),
σε βόλτα στην βουλιαγμένης ξαφνικά του αναψε το λαμπάκι του abs ,και το swift , (ευτυχώς πηγαίναμε σιγά λόγω κίνησης ) δεν υπάκουε στα φρένα κ με χειρόφρενο -
κατέβασμα ταχυτήτων κλπ σταματήσαμε χτυπώντας στο μπροστινό αυτοκίνητο ,οπότε μήπως συνέβη το ιδιο κ εδώ ...(ολη η ιστορία για τοποθετηση νέου abs στο swift πήγε γύρω στα 700 euro ,το γραφω γιατι ειναι συνηθισμένο το προβλημα αυτο σε swift χρονολογίας 2008 κ γύρω για οσους το εχουν βαλει στο μάτι για μελλοντική αγορά ...... )λογικά κ εσένα θα σού αναψε λαμπάκι στην ενδειξη abs (αν εχει το μοτο )

nopattern
17/09/2018, 20:55
Εχει λαμπακι το μηχανακι σου στο καντραν που να βγαζει οτι το abs ειναι ο.κ.???Σου αναψε αυτο το λαμπακι να σου διξει ζημια στο abs???

Εχω παθει ζημια στο abs και το μονο που ξερω ειναι οτι δεν σε αφηνει απο φρενο.Αυτο που σου ειπε ο μικες.

Εχει. Και δεν άναψε.

o_gavros
17/09/2018, 21:01
Το πίσω δούλευε κανονικά;

nopattern
17/09/2018, 21:03
Το πίσω δούλευε κανονικά;

Ποιος ξέρει....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/09/2018, 21:10
Εχει. Και δεν άναψε.

Η δουλεια που κανει το λαμπακι ειναι να σου διχνει οτι υπαρχει ζημια στο abs.Εφοσον δεν σου αναψε δεν ειναι abs. 2 φορες την εχω πατησει και τις 2 αναβε το λαμπακι.Και παλι ξαναλεω οτι στη περιπτωση μου δεν εμεινα απο φρενα.Αλλα παντα υπαρχει η πρωτη φορα ε???:Γιαυτο λενε τα παιδια οτι θα εχει ενδιαφερον.

nopattern
17/09/2018, 21:23
Είχε γίνει τον Ιούλιο στα μέγαρα ενα σκηνικό, πριν αλλάξω τα υγρά.

Στα φρένα της ευθείας στην κ6, δε φρέναρε με την απόδοση που εμπειρικά περίμενα. Και τοτε τρόμαξα πολυ και μπήκα με πολλά περισσότερα στη στροφή. Λόγω ασχετοσύνης, προφανώς, το απέδωσα οτι φρεναρω με ενα δάχτυλο, αντί για δυο.... και θέλει παραπάνω δύναμη μπλα μπλα μπλα

Στο αμέσως επόμενο σεσσιον την ιδια μέρα, στη είσοδο της πίστας με 3 χλμ/ώρα, περιμένοντας τη σειρά μου να μπω παραλίγο να πατήσω τον κύριο που μας τσεκάρει, γιατι δεν έπιασε το φρένο και μάλιστα εκανα και δεξιά, δε μπήκα. Εκανα κανα δυο απότομα στη μανέτα και κοκκαλωνε το μηχανάκι. Εκανα τους γύρους μου χωρίς πρόβλημα.

Μήπως είχα άγιο?? Και δεν είναι τυχαίες συμπτώσεις?

o_gavros
17/09/2018, 21:31
Είναι πολυ καινούριο το μηχανάκι για να βγάλει πρόβλημα και μάλιστα στα φρένα.
Μάλλον δεν είναι τυχαία γεγονότα αυτά που λες.
Θα έχει ενδιαφέρον η διάγνωση.

telegonos
17/09/2018, 21:32
Βρε μαστόρια.

Δεν είπα γενικά κι αόριστα, έχει χαλάσει το ABS.

Είπα έχει χαλάσει με τέτοιον τρόπο που κάποιες στιγμές ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

Σε μια τέτοια περίπτωση, το ίδιο και τα διαγνωστικά του, ΔΕΝ αντιλαμβάνονται βλάβη, και ΔΕΝ ανάβει ποτέ το λαμπάκι.

Το λαμπάκι ανάβει όταν διαγνώσει κάποιο πρόβλημα που το ξέρει για πρόβλημα π.χ. πτώση τάσης στο κυρίως ολοκληρωμένο ή μειωμένη ωμική αντίσταση στο σερβομοτέρ ή ενδείξεις αισθητήρων μη-φυσικές κ.ο.κ.

lykourgi
17/09/2018, 21:38
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η αντλία και θέλει τρομπάρισμα για να πιάσει το φρένο;

Από την άλλη, αφού θα το πας συνεργείο ότι και να λέμε είναι περιτό.
Ελπίζω μόνο, να βρουν το πρόβλημα και να το λύσουν και όχι να αρχίσουν τις υποθέσεις και τις δοκιμές. "Ας αλλάξουμε τακάκια και δες πως θα πάει" κλπ.

nopattern
17/09/2018, 21:44
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα η αντλία και θέλει τρομπάρισμα για να πιάσει το φρένο;

Από την άλλη, αφού θα το πας συνεργείο ότι και να λέμε είναι περιτό.
Ελπίζω μόνο, να βρουν το πρόβλημα και να το λύσουν και όχι να αρχίσουν τις υποθέσεις και τις δοκιμές. "Ας αλλάξουμε τακάκια και δες πως θα πάει" κλπ.

Δεν παίζει το τελευταίο που έγραψες. Και μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να ξανασυμβεί, δεν το καβαλάω. Έχω ξενερώσει ήδη γιατί συνειδητοποιώ πως αυτό που έγραψα πιο πάνω για τα μέγαρα ήταν το προεορτιο. Θα δω τι θα γίνει αύριο. Αλλά σκέφτομαι ήδη το επόμενο βήμα...

nopattern
17/09/2018, 21:48
Τιθεται και θέμα ηθικής βέβαια εδώ. Πως πουλάς μηχανάκι που δεν εμπιστεύεσαι τα φρένα του; Να πάρω στο λαιμό μου κανέναν άνθρωπο. Ας αναλάβει η SUZUKI τις ευθύνες. Είναι σε εγγύηση...

o_gavros
17/09/2018, 21:51
Μη φρικάρεις,τουλάχιστον όχι πριν ακούσεις τι θα σου πούνε.
Μηχανήματα είναι και όλα μπορούν εν δυνάμει να χαλάσουν.
Ρόλο παίζει η αντιμετώπιση που δέχεσαι όταν και αν συμβεί η στραβή.

Α,και κατι ακομα.
Ηθική και εταιρείες τέτοιου μεγέθους συνήθως δεν ακολουθούν τον ίδιο δρόμο.

nopattern
17/09/2018, 22:04
Θα δούμε. Θα σας πω αύριο τα νέα. Καλό βράδυ.

Pew
17/09/2018, 22:54
Εαν ενας απο τους δισκους ή και οι δυο εχουν στραβωμα, διωχνει τα εμβολα πιο πισω.
Θες ενα γεναιο πατημα ή και παραπανω για να πιασει ξανα το εμπρος φρενο.

Εαν απο αρπαγμενα ρουλεμαν, ο τροχος εχει την ταση να περιστρεφεται ελαφρως δεξια ή αριστερα, παλι ο δισκος διωχνει τακακια και εμβολα.

Εαν η δαγκανα η οι δαγκανες ειναι με γλιστρες και εχουν φρακαρει (ή και η μια) ... το παραμικρο στραβωμα δισκου μεταφραζεται σε νεκρη διαδρομη της μανετας μεχρι ενος σημειου.

Φυσικα δεν αποκλειεται και αστοχια υλικου στην τρομπα φρενου.
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες.

devil's animal
18/09/2018, 08:37
και εγω για τρομπα θα ελεγα ή αερας στο κυκλωμα...
ειδικα ο αερας εχει αυτη την συμπεριφορα που λες...δλδ μια πιανει, μια δεν πιανει κλπ...και 1-2 φυσαλιδες να υπαρχουν η ζημια γινεται...

nopattern
18/09/2018, 09:05
Ο εγκέφαλος έδειξε δυσλειτουργία ABS...

devil's animal
18/09/2018, 09:09
Ο εγκέφαλος έδειξε δυσλειτουργία ABS...

...που πρακτικα σημαινει...???

nopattern
18/09/2018, 09:10
...που πρακτικα σημαινει...???

Ότι δικαιολογεί αυτό που έγινε εχθές.

Στο συνεργείο είμαι. Θα δείξει....

Πως το καβαλας μετά από αυτό;

devil's animal
18/09/2018, 09:22
Ότι δικαιολογεί αυτό που έγινε εχθές.

Στο συνεργείο είμαι. Θα δείξει....

Πως το καβαλας μετά από αυτό;



ναι κοιτα...δεν ηταν τυχαια η ερωτηση μου...εχει πολλα "παρακλαδια"...
αν αυτο εδειξε το διαγνωστικο, προφανως και γι'αυτο υπηρχε η δυσλειτουργια του φρενου...

τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
υπαρχει ξεχωριστη μοναδα-εγκεφαλος abs στο μηχανακι? αν ναι, θα αλλαχτει? αν ναι, θα αλλαχτει με μια ιδια που πιθανοτατα να το ξανακανει?
αν δεν υπαρχει ξεχωριστη μοναδα-εγκεφαλος abs και ειναι κομματι του κανονικου εγκεφαλου, θα αλλαχτει ο εγκεφαλος? θα διορθωθει με φλασαρισμα? αν αλλαχτει ο εγκεφαλος τι σου διασφαλιζει οτι δεν θα το ξανακανει?
δυστυχως δεν ειναι μηχανικη η βλαβη σου...δλδ τρομπα, υγρα φρενων κλπ...ειναι ηλεκτρονικη...και εκει δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρη για το μετα...

οπως καταλαβαινεις αυτα και αλλα πολλα πρεπει να τα ρωτησεις για το μελλον...και εφ'οσον εισαι εκει που εισαι καλο ειναι να ξερεις και τι σου γινεται...
:wave2:

nopattern
18/09/2018, 09:26
Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....

vaska
18/09/2018, 09:59
Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....


Απόλυτα δικαιολογημένη η στεναχώρια σου κι επίσης καταλαβαίνω και το ξενέρωμά σου, αλλά (γνώμη μου πάντα) μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα και μην απορρίψεις μηχανάκι που σε "ευχαριστεί ιδιαιτέρα". Όταν αποκατασταθεί η βλάβη (μηχανήματα είναι όλα παθαίνουν βλάβες) και το ξανα καβαλήσεις, σιγά σιγά θα αποκατασταθεί και η εμπιστοσύνη σου προς το μηχανάκι. Θα σου πάρει λίγο χρόνο αλλά όλα θα γίνουν οκ μετά.

devil's animal
18/09/2018, 10:06
Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....


αρχικα μην απογοητευεσαι...αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες οπως σου ειπαν και παραπανω...
οσο για την μοναδα abs, επειδη ρωτας με τι αλλο θα μπορουσε να αλλαχτει εκτος απο "ιδια καινουργια" ειναι "καινουργια με αλλο κωδικο"...
βεβαια αυτο συμβαινει αν παρατηρηθει οτι το συγκεκριμενο part εχει δειξει επανηλλειμενα την δυσλειτουργια του...
προσεξε!! μπορει να μην βγει ανακληση απαραιτητα...δλδ να το ξερει η suzuki ή η όποια suzuki και να κανει το κουνελι...απλα το
εργοστασιο να αντικαταστησει την παλια μοναδα με νεα και φυσικα αλλο κωδικο...πανομοιοτυπες εξωτερικα οι μοναδες αλλα η βελτιωμενη αλλο κωδικο...αυτο συνεβη και με την μιζα του tiger 800 της triumph...

αλλα φανταζομαι επειδη ειναι νεο το μηχανακι δεν θα εχουν ακουστει πολλα...
μπορει βεβαια να ηταν και το "τυχερο" σου, που λεμε...να αλλαχτει με ιδια και να μην ξανασυμβει ποτε τιποτα..αστοχια υλικου και τερμα...συμβαινει και αυτο συχνοτατα...

βεβαια δεν ειναι αυτος λογος να ξενερωνεις με το μηχανακι..εφ'οσον το γουσταρεις γενικα...
ειδικα σε καινουργια μοντελα τετοιες "παιδικες ασθενεις" υπαρχουν συχνα και οι πρωτοι που το αντιμετωπιζουν ειναι οι πρωτοι τολμηροι κατοχοι που το πηραν...
ωσπου να τσουλησει το μοντελο καμποσο καιρο και να αρχειοθετηθουν/διαγνωσθουν τα οποια τετοια μικροπροβληματα...

telegonos
18/09/2018, 10:16
. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια....

Πέτα το μωρέ να πα στα διάλ!!!

( Τι ώρα θα πας να το πετάξεις και σε ποιό μέρος; )

Μανολης67
18/09/2018, 10:19
Ο εγκέφαλος έδειξε δυσλειτουργία ABS...

To λαμπακι όμως στον κόσμο του.......

alexis72
18/09/2018, 10:21
μήν δεχτείς με ΤΙΠΟΤΑ να σού τοποθετήσουν μεταχ/νο abs η ελάχιστα δουλεμένο η από τρακαρισμένο κλπ ,
οτι κ αν σού λένε αυτοί ,οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κλπ ,μόνο καινούργιο κ σφραγισμένο κ με εγγύηση ,
γιατί moto πρόκειται ?

sapila racing
18/09/2018, 10:42
Κάνουν κάποια τσεκ που λένε οι οδηγίες. Το μηχανάκι θα μείνει μέσα φυσικά. Έχει ξεχωριστή μονάδα ABS. Από ότι κατάλαβα θα αλλαχτεί. Φαντάζομαι με ίδια, καινουρια. Με τι άλλο θα μπορούσε; Μου λένε δεν έχει ξανασυμβεί και εφόσον συναιβει μια φορά, δεν υπάρχει εγγύηση πως δε θα ξαναγίνει. Μια στο δις; Έστω. Αλλά δεν μπορείς να το αποκλείσεις.

Έχω στεναχωρηθεί παρά πολύ. Και φυσικα το μηχανάκι δεν το θέλω πια.... αν και μου αρέσει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα....

Κατανοητό το ξενέρωμα και το αίσθημα ανασφάλειας, αλλά πιστεύω οτι θα το ξεπεράσεις σύντομα μόλις στο φτιάξουν.

OldMan
18/09/2018, 12:15
Καβαλας το πρωτο γιαπωνεζικο διχρονο "παλαιας κοπης" που θα βρεις μπροστα σου και καταλαβαινεις ότι το μηχανακι σου φρεναρει μια χαρα..!!;)

sniper
18/09/2018, 12:21
Καβαλας το πρωτο γιαπωνεζικο διχρονο "παλαιας κοπης" που θα βρεις μπροστα σου και καταλαβαινεις ότι το μηχανακι σου φρεναρει μια χαρα..!!;)

Έχουμε πει ότι Brakes are for pussies, ναι;

nopattern
18/09/2018, 12:50
Η μηχανή έμεινε μέσα και θα παραμείνει τουλάχιστον 10 μέρες γιατί δεν υπάρχει μονάδα ABS στην Ελλάδα, πρέπει να γίνει εισαγωγή, κτλ κτλ

Κοινώς, welcome to the club, Natassa....

Εδειξε πρόβλημα και στο μπρόστα, φυσικά, αλλά και στο πίσω φρένο. Εν ολίγοις, το διακοπτόμενο φρενάρισμα που κάνει το ABS στα οχήματα έχει μια χρονοκαθυστέρηση κάποιων μιλισεκόντ, ρολάρει, φρενάρει, ρολάρει φρενάρει κ.ο.κ. Αυτη η καθυστέρηση είναι 30 millisecond στο ABS που φοράει το SV. Στο προβληματικό δικό μου, αυτα τα 30, μπορεί να ήταν 200, γι'αυτό και έδινε την τρομακτική αίσθηση ότι δε φρενάρει, αλλά μετα από λίγο, που φαινόταν αιώνας, το φρένο τελικά δούλευε.

Μετά την αντικατάσταση όλων όσων πρέπει ώστε να μπορεί το μηχανάκι να παραδοθεί, θα δω τι θα κάνω, αν θα το κρατήσω - αντικαταστήσω με άλλο ίδιο/άλλο μοντέλο suzuki/μηχανή άλλης εταιρείας.

Οφείλω όμως να πω πως το επιτελείο SUZUKI (Σφακιανακης, το κεντρικό κατάστημα στη Σιδηροκάστρου), συνεργείο, πωλήσεις και διεύθυνση πωλήσεων/προώθησης μοτοσυκλετών, χειρίστηκαν το θέμα άψογα και όσον αφορά την επόμενη κίνηση, για το αν θα θέλω να το κρατήσω ή όχι, μου άφησαν όλα τα παράθυρα ανοιχτά. Ακόμα και να το πάρουν πίσω.... Είδωμεν.

Μεγάλη κρυάδα.

PortisHead
18/09/2018, 12:54
Κακώς δεν συνέχιζες τα test με τα φρεναρίσματα.
10-10 χρονάκια...με 4-5 δοκιμές ακόμα, θα είχες βγει στη σύνταξη.
:P

nopattern
18/09/2018, 13:01
Δε με φανταζόμουν ποτέ να κλαίω που χάλασε το μηχανάκι μου. Αντί να κάνω το σταυρό μου και κάνα ευχέλαιο (αν και δε πιστεύω σε τίποτα απο αυτα), που είμαι γερή και όρθια, στεναχωριέμαι που χάλασε το παιχνιδάκι μου και μου ακυρώνει όλα τα προγράμματα για τα επόμενα σαββατοκύριακα.

Παρ'όλ'αυτά, η εμπειρία έχει δείξει πως μετά από κάθε εμπόδιο, αυτό που ακολουθεί είναι πολύ καλύτερο από εκείνο που υπήρχε.

Pew
18/09/2018, 13:03
Πρωτο μηχανακι σου ειναι;

nopattern
18/09/2018, 13:05
Πρωτο μηχανακι σου ειναι;

Ναι...

nopattern
18/09/2018, 13:08
μήν δεχτείς με ΤΙΠΟΤΑ να σού τοποθετήσουν μεταχ/νο abs η ελάχιστα δουλεμένο η από τρακαρισμένο κλπ ,
οτι κ αν σού λένε αυτοί ,οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κλπ ,μόνο καινούργιο κ σφραγισμένο κ με εγγύηση ,
γιατί moto πρόκειται ?

Όλα καινούρια θα μπουν.

SV650/2017, 8500χλμ.....

BLiTzER
18/09/2018, 13:43
Ε 25 χρόνια στις αποθήκες του Hamamatsu τα φρένα, λογικό είναι.

Αφού δεν έπαθες κάτι, αυτό είναι το σημαντικό. Υπομονή.

buckley
18/09/2018, 14:32
Ε 25 χρόνια στις αποθήκες του Hamamatsu τα φρένα, λογικό είναι.

Αφού δεν έπαθες κάτι, αυτό είναι το σημαντικό. Υπομονή.

Νέος, λίγα με τα suzuki ε.
Nopattern, οκ έπεσες στα βαθιά με το καλημέρα...
Όλα καλά θα πάνε όμως.

o_gavros
18/09/2018, 15:33
Οφείλω όμως να πω πως το επιτελείο SUZUKI (Σφακιανακης, το κεντρικό κατάστημα στη Σιδηροκάστρου), συνεργείο, πωλήσεις και διεύθυνση πωλήσεων/προώθησης μοτοσυκλετών, χειρίστηκαν το θέμα άψογα και όσον αφορά την επόμενη κίνηση, για το αν θα θέλω να το κρατήσω ή όχι, μου άφησαν όλα τα παράθυρα ανοιχτά. Ακόμα και να το πάρουν πίσω.... Είδωμεν.

Μεγάλη κρυάδα.
Απόλυτα κατανοητό το ξενέρωμα αλλά το ζουμί όλο είναι στο παραπάνω.
Έχουμε διαβάσει (και εδώ) παραδείγματα όπου η συμπεριφορά των εταιρειών, δεν ήταν η πρέπουσα.
Οπότε αφού εσύ δεν έχεις πέσει σε τέτοιο λάκο, τότε όλα θα βελτιωθούν.
Με επισκευή, με νέο μηχανάκι, με κάτι τελος πάντων,θα βελτιωθούν.
Με το καλό λοιπόν και γρήγορα.

sniper
18/09/2018, 15:39
Νέος, λίγα με τα suzuki ε.
....

Μην σκιάζεσαι... το κίτρινο ξυράφι δεν έχει τέτοια θέματα με τα ταμπούρα του.

o_gavros
18/09/2018, 15:44
Μην σκιάζεσαι... το κίτρινο ξυράφι δεν έχει τέτοια θέματα με τα ταμπούρα του.

κονφιούζντ...γραφω yellow razor στο κουκλ και κοιτάτε τι βγάζει.
κανένα εκ των δυο,δε φέρει ταμπούρα...

399387

399388

buckley
18/09/2018, 15:50
Μην σκιάζεσαι... το κίτρινο ξυράφι δεν έχει τέτοια θέματα με τα ταμπούρα του.

Μακάρι ρε άσχετε να είχα suzuki με ταμπούρα ,πλησίασα σε ένα titan πριν κανά μήνα αλλά μου το φαγε ένας επιτήδειος...
ΥΓ Ρε Γαβράκο για να καταλάβω, σιγοντάρεις το Ντα βίντσι ρε ???

McGyver
18/09/2018, 15:53
Κάτι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137167) μου θύμισε...

o_gavros
18/09/2018, 15:53
Να αλαφρύνουμε λίγο τη μαυρίλα της κοπέλας ωρέ γκιαούρη,ξαναβάντο γιαταγάνι στη θήκη.

o_gavros
18/09/2018, 15:54
Κάτι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137167) μου θύμισε...

ΑΥτό μπορεί άραγε να γίνει όπλο,στα χέρια των κατόχων;

nopattern
18/09/2018, 15:57
Κάτι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137167) μου θύμισε...

Παίζει να συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο SV μου.

Που τσεκάρουμε για ανακλήσεις οχημάτων???

BLiTzER
18/09/2018, 15:58
Κάτι (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137167) μου θύμισε...

Τα ίδια φρένα φοράνε και στα μπούσα; Πόσο στοκ πια; :lol:

buckley
18/09/2018, 16:00
Να αλαφρύνουμε λίγο τη μαυρίλα της κοπέλας ωρέ γκιαούρη,ξαναβάντο katana στη θήκη.

Α ακόμα δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ μου,να βάνω ανθρωπάκια δηλαδή ε ?

buckley
18/09/2018, 16:02
Τα ίδια φρένα φοράνε και στα μπούσα; Πόσο στοκ πια; :lol:

Πλακώσανε κι οι αυτοκινητιστές ,μάλιστα...

sapila racing
18/09/2018, 16:03
Παίζει να συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο SV μου.

Που τσεκάρουμε για ανακλήσεις οχημάτων???

Τα τσεκάρει ο Mc Gyver αυτά, αν υπήρχε θα την είχε ποστάρει ήδη.

sniper
18/09/2018, 16:09
Α ακόμα δεν καταλαβαίνεις το χιούμορ μου,να βάνω ανθρωπάκια δηλαδή ε ?

Μόλις πρόσεξα ότι μοιάζετε πολύ με τον αφρο, ego_o_idios....

RaGe_Raptor
18/09/2018, 16:10
Suzuki και φρένα. Χμ...
Η πολυαγαπημένη μου Σουζουκάρα έχει παράδοση στα προβληματικά φρένα τα τελευταία χρόνια. Πριν μερικά χρόνια έκανε μια τεράστια ανάκληση σε όοοοοολα τα GSXR που φορούσαν ακτινική αντλια(από το 2003 και μετά) .

Μακάρι να βρεθεί η πηγή του προβλήματος και να μπορέσεις να το εμπιστευτείς ξανά για να το χαρείς όπως πρέπει.

harris_x
18/09/2018, 16:24
ΑΥτό μπορεί άραγε να γίνει όπλο,στα χέρια των κατόχων;

όπλο για τι ακριβώς;

απλά αν εμφανιστούν πολλά θα γίνει έρευνα και αν υπάρχει ελαττωματική παρτίδα, ανάκληση... that's all

harris_x
18/09/2018, 16:26
Παίζει να συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο SV μου.

Που τσεκάρουμε για ανακλήσεις οχημάτων???

αν υπήρχε ανάκληση θα σε ενημέρωναν στο συνεργείο.

Γενικώς δεν ψάχνεις αν υπάρχουν ανακλήσεις, σε ψάχνουν από το συνεργείο ή από την εισαγωγική της εκάστοτε μάρκας.

vaska
18/09/2018, 16:55
Δε με φανταζόμουν ποτέ να κλαίω που χάλασε το μηχανάκι μου. Αντί να κάνω το σταυρό μου και κάνα ευχέλαιο (αν και δε πιστεύω σε τίποτα απο αυτα), που είμαι γερή και όρθια, στεναχωριέμαι που χάλασε το παιχνιδάκι μου και μου ακυρώνει όλα τα προγράμματα για τα επόμενα σαββατοκύριακα.

Παρ'όλ'αυτά, η εμπειρία έχει δείξει πως μετά από κάθε εμπόδιο, αυτό που ακολουθεί είναι πολύ καλύτερο από εκείνο που υπήρχε.

Έτσι έλεγα κι εγώ και μετά την παντρεύτηκα την MILFάρα και την έχω στων πλάτη μου 20 χρόνια τώρα :D και δεν μπορώ να απαλλαχτώ από δαύτη.

(ευτυχώς δεν διαβάζει εδώ)

buckley
18/09/2018, 17:06
Μόλις πρόσεξα ότι μοιάζετε πολύ με τον αφρο, ego_o_idios....

Παρ το πίσω, τώρα...............................

vaska
18/09/2018, 17:07
αν υπήρχε ανάκληση θα σε ενημέρωναν στο συνεργείο.

Γενικώς δεν ψάχνεις αν υπάρχουν ανακλήσεις, σε ψάχνουν από το συνεργείο ή από την εισαγωγική της εκάστοτε μάρκας.


Πολλές φορές Χαρούλη οι αντιπροσωπείες ενώ ξέρουν το πρόβλημα το κάνουν ΑΒΑΒΑ γιατί οι ανακλήσεις έχουν κόστος (την εργασία) και σε αυτούς. Ειδικά ο παλιός αντιπρόσωπος στην Πάτρα της Βαυαρικής Προπέλας ποιούσε την νήσσαν. Με την επιστολή της ανάκλησης στο χέρι πήγαινες και αυτός έλεγε τα δικά του. Καλό είναι να ψάχνεται η κοπέλα όπου και όπως μπορεί.

buckley
18/09/2018, 17:07
Έτσι έλεγα κι εγώ και μετά την παντρεύτηκα την MILFάρα και την έχω στων πλάτη μου 20 χρόνια τώρα :D και δεν μπορώ να απαλλαχτώ από δαύτη.

(ευτυχώς δεν διαβάζει εδώ)


Σουζούκι και συ ρε φίλος ???















































































Πλάκα κάνω ε...

vaska
18/09/2018, 17:15
Σουζούκι και συ ρε φίλος ???

Πλάκα κάνω ε...

Όχι Χρύσα τη λένε :pantofla::pantofla::pantofla::pantofla:

bulmont
18/09/2018, 18:37
κονφιούζντ...γραφω yellow razor στο κουκλ και κοιτάτε τι βγάζει.
κανένα εκ των δυο,δε φέρει ταμπούρα...

399387

399388



Ναι είδες, είναι όλα με δισκόφρενα...............

mikes
18/09/2018, 19:32
εγω 22 χρονια στα συνεργεια και αλλα 3 στη σχολη μαθαινα οτι τα συστηματα abs ειναι σχεδιασμενα με τετοιο τροπο ωστε να μην επηρεαζουν την αποδοση των φρενων ακομα και αν κρασαρουν εντελως.. τωρα πως διαολο τα καταφερε η σουζουκι (η η εταιρεια που τη προμηθευει τελος παντων) και το εφτιαξε ετσι ωστε αμα παθει ζαβλαμα να μην εχει φρενα το μηχανακι, ενας θεος ξερει.. :confused: :confused: :eleison:
τι να πω ρε κοπελια, μενω αφωνος.. καλα ξεμπερδεματα.. ευτυχως τουλαχιστον εχεις την αντιπροσωπεια διπλα σου και οχι απεναντι σου...

harris_x
18/09/2018, 20:03
Πολλές φορές Χαρούλη οι αντιπροσωπείες ενώ ξέρουν το πρόβλημα το κάνουν ΑΒΑΒΑ γιατί οι ανακλήσεις έχουν κόστος (την εργασία) και σε αυτούς. Ειδικά ο παλιός αντιπρόσωπος στην Πάτρα της Βαυαρικής Προπέλας ποιούσε την νήσσαν. Με την επιστολή της ανάκλησης στο χέρι πήγαινες και αυτός έλεγε τα δικά του. Καλό είναι να ψάχνεται η κοπέλα όπου και όπως μπορεί.

Οι ανακλησεις πληρώνονται απο το εργοστάσιο ακριβώς οπως και οι εγγυήσεις. Και η εργασία.

Tycho Moon
18/09/2018, 20:41
Εμένα μηχανάκι που θα μου την έκανε μια φορά, δεν θα το ξανακαβάλαγα. Να σε πιάνει κόκκινο και να μην είσαι σίγουρος αν θα λειτουργήσουν τα φρένα σου???... Τί να λέμε τώρα...

harris_x
18/09/2018, 20:44
Ενταξει... χαλαρώστε... θα επισκευαστεί και τελος.

toyar
18/09/2018, 21:01
τα συστηματα abs απαιτουν ειδικη εξαερωση οταν αλλαζονται υγρα
αν χαλασει το ιδιο εχει αυτοδιαγνωση και αναβει λαμπακι ενω ταυτοχρονα βγαινει εκτος για να μην επηρεασει τα φρενα
εδω δε συμβαινει κατι τετοιο

vaska
18/09/2018, 21:03
Οι ανακλησεις πληρώνονται απο το εργοστάσιο ακριβώς οπως και οι εγγυήσεις. Και η εργασία.

Σε δύο αντιπροσωπείες τουλάχιστον που εγώ γνωρίζω, η εργασία των ανακλήσεων είναι χωρίς αμοιβή από το εργοστάσιο και αυτό είναι γραμμένο στους όρους της σύμβασης. Είναι μέσα στις συμφωνηθείσες υποχρεώσεις του αντιπροσώπου. Κάποιες ανακλήσεις που απαιτούν αρκετές εργατοώρες, αμείβονται από την μαμά εταιρία με ελάχιστο τιμολόγιο.
Να διευκρινίσω ότι μιλάω για αντιπροσωπείες μοτο και όχι αυτοκινήτων, εκεί έχουν άλλα δεινά να σκέφτονται οι κατά τόπους αντιπρόσωποι όπως πχ: πόσα αυτοκίνητα έχετε πουλήσει??
Τόσα
άρα λάδια επί τόσα, φίλτρα επί τόσα κλπ κλπ που θα πάρετε θέλοντας και μη (άσχετα αν οι πελάτες θέλουν το δικό τους λάδι). *δες skoda

noodles
18/09/2018, 22:24
υποθετικο σεναριο: αν δε ειχε γινει σωστη εξαερωση στο κυκλωμα υπαρχει περιπτωση να προκαλεσε βλαβη στη μοναδα abs?

@nopattern μην αγχωνεσαι. ψαξε το θεμα με ηρεμια και θα βγαλεις ακρη.


η ανακληση ειναι δωρεαν προς τον κατοχο απο τη στιγμη που εχει αναγνωρισει το λαθος η εταιρια. θελει δε θελει ο αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να την κανει.
εργασια, ανταλλακτικα προς τους αντιπροσωπους τα πληρωνει η εταιρια.

toyar
19/09/2018, 05:13
Δεν προκαλει βλαβη αλλα δυσλειτουργια
Πρεπει να γινει εξαερωση βασει manual πριν αλλαχτει οτιδηποτε

McGyver
19/09/2018, 06:50
Παίζει να συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα στο SV μου.

Δε φοράει την ίδια υδραυλική μονάδα με το Hayabusa (τουλάχιστον στους κωδικούς που βρήκα).


Που τσεκάρουμε για ανακλήσεις οχημάτων???

Εγώ παρακολουθώ την ιστοσελίδα της Επιτροπής της Ε.Ε. (https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/) που βγάζει δελτίο κάθε Παρασκευή πρωί.
Δυστυχώς η Γενική Γραμματεία Καταναλωτή δε φαίνεται να ενημερώνει πλέον.

Καταλαβαίνω απόλυτα το ξενέρωμα που έχεις φάει, αλλά έχουν δίκιο οι υπόλοιποι (κι ας είναι έξω απ' το χορό).
Θα σου αλλάξουν τη μονάδα του ABS και θα είναι μια χαρά.
Εφόσον όπως λες το SV σου αρέσει, βρες έναν τρόπο να το αποδεχθείς.

:wave2:


Τα τσεκάρει ο Mc Gyver αυτά, αν υπήρχε θα την είχε ποστάρει ήδη.

:lol:

Bowleno
19/09/2018, 07:18
υποθετικο σεναριο: αν δε ειχε γινει σωστη εξαερωση στο κυκλωμα υπαρχει περιπτωση να προκαλεσε βλαβη στη μοναδα abs?

@nopattern μην αγχωνεσαι. ψαξε το θεμα με ηρεμια και θα βγαλεις ακρη.


η ανακληση ειναι δωρεαν προς τον κατοχο απο τη στιγμη που εχει αναγνωρισει το λαθος η εταιρια. θελει δε θελει ο αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να την κανει.
εργασια, ανταλλακτικα προς τους αντιπροσωπους τα πληρωνει η εταιρια.

Κανείς λάθος...Ισχύει απόλυτα αυτό που είπε ο Βασίλης πιο πάνω....Επί λέξει. Δούλευα στον εισαγωγέα των Isuzu, land Rover-jaguar, Scania... Οι όροι σύμβασης με τα εργοστάσια; ΠΟΛΥ ζόρικοι....

harris_x
19/09/2018, 07:21
Σε δύο αντιπροσωπείες τουλάχιστον που εγώ γνωρίζω, η εργασία των ανακλήσεων είναι χωρίς αμοιβή από το εργοστάσιο και αυτό είναι γραμμένο στους όρους της σύμβασης. Είναι μέσα στις συμφωνηθείσες υποχρεώσεις του αντιπροσώπου. Κάποιες ανακλήσεις που απαιτούν αρκετές εργατοώρες, αμείβονται από την μαμά εταιρία με ελάχιστο τιμολόγιο.
Να διευκρινίσω ότι μιλάω για αντιπροσωπείες μοτο και όχι αυτοκινήτων, εκεί έχουν άλλα δεινά να σκέφτονται οι κατά τόπους αντιπρόσωποι όπως πχ: πόσα αυτοκίνητα έχετε πουλήσει??
Τόσα
άρα λάδια επί τόσα, φίλτρα επί τόσα κλπ κλπ που θα πάρετε θέλοντας και μη (άσχετα αν οι πελάτες θέλουν το δικό τους λάδι). *δες skoda
Αν ισχυει αυτο δυστυχώς σημαίνει οτι οι εταιρίες αυτες ειναι τριτοκοσμικές....

Όπως και να εχει, το να υπάρχει μια ανάκληση και να μην στην κανουν, ενδέχεται να φερει νομικές κυρώσεις.

nopattern
19/09/2018, 08:34
Καταλαβαίνω απόλυτα το ξενέρωμα που έχεις φάει, αλλά έχουν δίκιο οι υπόλοιποι (κι ας είναι έξω απ' το χορό).
Θα σου αλλάξουν τη μονάδα του ABS και θα είναι μια χαρά.
Εφόσον όπως λες το SV σου αρέσει, βρες έναν τρόπο να το αποδεχθείς.



Καλημέρα!!!

Εντάξει ίσιωσα, γιατί εχθές και προχθές το είχα πάρει κάπως προσωπικά, συναισθηματικά, εγωιστικά. Drama Queen.

Μου μίλησε και ο σωστός άνθρωπος... βασικά αυτός με ίσιωσε.

Ευχαριστώ όλους. Αναμονή τώρα.

ΥΓ
Ξέχασα να αναφέρω ότι μου έχουν δώσει το SV που έχουν για test ride.
SUZUKI Σφακιανάκης respect so far.

telegonos
19/09/2018, 11:16
Δεν θα το πετάξει τελικά. Φτουυυυυυυ.

teogtp
19/09/2018, 11:32
Δεν θα το πετάξει τελικά. Φτουυυυυυυ.

Μην φτύνεις ρε.
Είπαμε δεν φρενάρει....

andreastwin
19/09/2018, 11:58
Βρε μαστόρια.

Δεν είπα γενικά κι αόριστα, έχει χαλάσει το ABS.

Είπα έχει χαλάσει με τέτοιον τρόπο που κάποιες στιγμές ΝΟΜΙΖΕΙ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

Σε μια τέτοια περίπτωση, το ίδιο και τα διαγνωστικά του, ΔΕΝ αντιλαμβάνονται βλάβη, και ΔΕΝ ανάβει ποτέ το λαμπάκι.

Το λαμπάκι ανάβει όταν διαγνώσει κάποιο πρόβλημα που το ξέρει για πρόβλημα π.χ. πτώση τάσης στο κυρίως ολοκληρωμένο ή μειωμένη ωμική αντίσταση στο σερβομοτέρ ή ενδείξεις αισθητήρων μη-φυσικές κ.ο.κ.

νομιζω οτι εχεις δικιο, φιλου μου. ενα v,strom φιλου του 2010 με 35.000χιλ,ξαφνικα εχασε το φρενο μπροστα,τερματιζε η μανετα και φρενο γιοκ,τακακια ειχε αλλα τα αλλαξαμε, αλλαξαμε και το κιτ τις τρομπας γνησιο απο suzuki, εξαερωση και παλι τα ιδια,το πηγε σε συνεργιο suzuki και του ειπαν οτι βαρεσε το abs. ενω δεν του εχει αναψει το ενδεικτικο βλαβης abs.

OldMan
19/09/2018, 13:06
Είπαμε δεν φρενάρει....

Γιατι ποτε φρεναραν τα SV..??

sniper
19/09/2018, 13:08
Γιατι ποτε φρεναραν τα SV..??

Όταν έγιναν Vstrom.

OldMan
19/09/2018, 13:27
Όταν έγιναν Vstrom.

Επιμενεις να γινεσαι σαχλός...!! :moutza:


@Ακαλούπωτη: Εφοσον χαλαρωσες, επιτρεπεται, εεε..??

RaGe_Raptor
19/09/2018, 22:47
Γιατι ποτε φρεναραν τα SV..??

Όταν οι ιδιοκτήτες τους έβαλαν πιρούνι από GSX-R και ακτινικές δαγκάνες από CBR :tooth:

doctoras
20/09/2018, 09:28
νομιζω οτι εχεις δικιο, φιλου μου. ενα v,strom φιλου του 2010 με 35.000χιλ,ξαφνικα εχασε το φρενο μπροστα,τερματιζε η μανετα και φρενο γιοκ,τακακια ειχε αλλα τα αλλαξαμε, αλλαξαμε και το κιτ τις τρομπας γνησιο απο suzuki, εξαερωση και παλι τα ιδια,το πηγε σε συνεργιο suzuki και του ειπαν οτι βαρεσε το abs. ενω δεν του εχει αναψει το ενδεικτικο βλαβης abs.
Ακόμη δε μπορω να καταλαβω, όποιος το εχει τεχνικά ας μας δωσει μια λογικη εξήγηση

Πως γίνεται αν σφίξει καποιος την μανετα τρομπαρει η τρομπα και δαγκώσει η δαγκανα οτι αυτην η καθαρα μηχανικη διάταξη θα μπορουσε να προσβληθει απο μια ηλεκτρονική μοναδα που οι αισθητήρες της διαβαζουν απο ενα δακτυλίδι ανα τροχο...??

nopattern
20/09/2018, 09:36
Aυτο που καταλαβα εγώ είναι πως το (χαλασμένο) ABS ενεργοποιήθηκε καταρχην χωρίς να χρειάζεται. Από εκεί και πέρα αυτό που είχα γράψει εχθές, αντί για 30 χιλιοστά του δευτερολέπτου ρολάρισμα, μετά δάγκωμα κ.ο.κ., ρολάριζε για 200-300 χιλ.δευτερολέπτου και έτσι σου έδινε την αίσθηση πως δεν έχεις φρένα/πως είναι νεκρά.... Προφανώς και δάγκωνε μετα, αλλά με μεγάλη εσφαλμένη καθυστέρηση.

McGyver
20/09/2018, 09:56
Ακόμη δε μπορω να καταλαβω, όποιος το εχει τεχνικά ας μας δωσει μια λογικη εξήγηση

Πως γίνεται αν σφίξει καποιος την μανετα τρομπαρει η τρομπα και δαγκώσει η δαγκανα οτι αυτην η καθαρα μηχανικη διάταξη θα μπορουσε να προσβληθει απο μια ηλεκτρονική μοναδα που οι αισθητήρες της διαβαζουν απο ενα δακτυλίδι ανα τροχο...??

Δε συνδέεται η τρόμπα κατευθείαν με τη δαγκάνα, ενδιάμεσα στο υδραυλικό (ουχί μηχανικό εκτός και μιλάμε για ταμπούρο/ντίζα) κύκλωμα υπάρχει η μονάδα του ABS.

Αν αυτή η μονάδα πάθει πολύ σοβαρό ζαβλαμά τότε η πίεση στη μανέτα δε θα φτάσει εγκαίρως (ή ποτέ) στη δαγκάνα.

telegonos
20/09/2018, 10:02
Ακόμη δε μπορω να καταλαβω, όποιος το εχει τεχνικά ας μας δωσει μια λογικη εξήγηση

Πως γίνεται αν σφίξει καποιος την μανετα τρομπαρει η τρομπα και δαγκώσει η δαγκανα οτι αυτην η καθαρα μηχανικη διάταξη θα μπορουσε να προσβληθει απο μια ηλεκτρονική μοναδα που οι αισθητήρες της διαβαζουν απο ενα δακτυλίδι ανα τροχο...??

Το ABS μπορεί να ακυρώσει την πίεση της τρόμπας, με σερβομοτέρ που την απελευθερώνει σε άλλο κύκλωμα. Αν για κάποιο λόγο ο επεξεργαστής που τρέχει κάποιο κώδικα, ''τρελάθηκε'' (χάλασε κάποιο byte και άλλαξε μια εντολή κώδικά μηχανής με άλλη; είχε ηλεκτρικό πρόβλημα σύνδεσης με αισθητήρες; κάηκε κάτι στα ίδια τα input-output κυκλώματα του επεξεργαστή;κάηκε κάποιο ηλεκτρονικό ρελέ εξόδου; ποιός ξέρει...) και έδωσε εντολή να ''αμολήσει'' την πίεση το σερβομοτέρ, φρένο τέλος δεν πάει να σφίγγεις με τανάλια...

Τα ξαναέγραψα και σε προηγούμενα ποστ βέβαια, ήδη από το ποστ Νο8 το είπα.

harris_x
21/09/2018, 08:57
Το ABS μπορεί να ακυρώσει την πίεση της τρόμπας, με σερβομοτέρ που την απελευθερώνει σε άλλο κύκλωμα. Αν για κάποιο λόγο ο επεξεργαστής που τρέχει κάποιο κώδικα, ''τρελάθηκε'' (χάλασε κάποιο byte και άλλαξε μια εντολή κώδικά μηχανής με άλλη; είχε ηλεκτρικό πρόβλημα σύνδεσης με αισθητήρες; κάηκε κάτι στα ίδια τα input-output κυκλώματα του επεξεργαστή;κάηκε κάποιο ηλεκτρονικό ρελέ εξόδου; ποιός ξέρει...) και έδωσε εντολή να ''αμολήσει'' την πίεση το σερβομοτέρ, φρένο τέλος δεν πάει να σφίγγεις με τανάλια...

Τα ξαναέγραψα και σε προηγούμενα ποστ βέβαια, ήδη από το ποστ Νο8 το είπα.
Δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί στα μοτοσακά σας, στα αυτοκίνητα αν τα παίξει η μονάδα, το χειρότερο που θα συμβεί είναι να έχεις ασθενές φρένο, όχι καθόλου.

νεοσσός
21/09/2018, 09:30
Δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί στα μοτοσακά σας, στα αυτοκίνητα αν τα παίξει η μονάδα, το χειρότερο που θα συμβεί είναι να έχεις ασθενές φρένο, όχι καθόλου.
Οι κ.κ. παραπάνω αναφέρθηκαν όχι στο να μη λειτουργήσει η μονάδα του ABS, αλλά να λειτουργήσει λανθασμένα. Να νομίζει ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός και να δίνει λανθασμένη εντολή να απελευθερωθεί πλήρως η υδραυλική πίεση.

Επομένως δεν εξετάζουμε το υποθετικό σενάριο να "τα παίξει" με τη γενική έννοια, αλλά να τρελαθεί με την ειδική έννοια του να δίνει περιστασιακά εντολή να απελευθερώνεται ο τροχός, χωρίς να συντρέχει λόγος.

harris_x
21/09/2018, 14:04
Οι κ.κ. παραπάνω αναφέρθηκαν όχι στο να μη λειτουργήσει η μονάδα του ABS, αλλά να λειτουργήσει λανθασμένα. Να νομίζει ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός και να δίνει λανθασμένη εντολή να απελευθερωθεί πλήρως η υδραυλική πίεση.

Επομένως δεν εξετάζουμε το υποθετικό σενάριο να "τα παίξει" με τη γενική έννοια, αλλά να τρελαθεί με την ειδική έννοια του να δίνει περιστασιακά εντολή να απελευθερώνεται ο τροχός, χωρίς να συντρέχει λόγος.

ίσως να μη το έγραψα με σαφήνεια.

Αν διαβάζει μονίμως μπλοκαρισμένο τροχό, θα εφαρμόζει ασθενέστερη πέδηση μιας και όπως και να έχει, όταν λειτουργεί κανονικά δεν απελευθερώνει εντελώς, άλλα ανακουφίζει λίγο την πίεση.

Pew
21/09/2018, 19:32
Σωστα.
Το ABS εχει στην ουσια ενα δοχειο "διαστολης".
Ενα εμβολο προφορτισμενο στου οποιου τον "κυλινδρο" εκτονωνει μεχρι ενος σημειου την πιεση η βαλβιδα οταν αναλαμβανει τον ελεγχο της πιεσης η αντλια.

Πιο πολυ ειναι η τρομαρα που πηρε η topic starter.


Το φρενα τελος, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Δεν παιρνεις εγκριση τυπου εδω και ολοκληρες δεκαετιες χωρις καμια δικλειδα ασφαλειας... ειδικα στα φρενα!

νεοσσός
21/09/2018, 21:02
ίσως να μη το έγραψα με σαφήνεια.

Αν διαβάζει μονίμως μπλοκαρισμένο τροχό, θα εφαρμόζει ασθενέστερη πέδηση μιας και όπως και να έχει, όταν λειτουργεί κανονικά δεν απελευθερώνει εντελώς, άλλα ανακουφίζει λίγο την πίεση.
Τώρα σε κατάλαβα. Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Το "Δεν φρενάρει !!!" που διαπίστωσε ο μοτοσυκλετιστής, μπορεί όμως να ερμηνευτεί ως πολύ ασθενέστερη πέδηση σε σχέση με την αναμενόμενη για τις συνθήκες πρόσφυσης. Οπότε ερχόμαστε στα ίδια, ότι μία μονάδα που λειτουργεί λανθασμένα (όχι απλώς να είναι τελείως χαλασμένη), ενδέχεται να μειώσει τόσο την πέδηση, ώστε να νιώθεις ότι δε φρενάρει το μοτοσακό.




Το φρενα τελος, δεν ισχυει σε καμια περιπτωση. Δεν παιρνεις εγκριση τυπου εδω και ολοκληρες δεκαετιες χωρις καμια δικλειδα ασφαλειας... ειδικα στα φρενα!
Ως προς τις δικλείδες ασφαλείας, δε γνωρίζω αν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Με βάση όμως την ένδειξη (ουχί απόδειξη) της υπό συζήτησης περίπτωσης, δε θεωρώ απίθανο να μπορεί υπό συνθήκες (software bug υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, πρόβλημα αισθητήρα) να δώσει στη βαλβίδα του ABS λανθασμένη εντολή. Εδώ σε αμάξια είχαν διαπιστώσει bug σε μία παρτίδα, όπου αν ξεκινούσες τον κινητήρα με πατημένο το συμπλέκτη (συνδυασμός που είναι προαπαιτούμενος σε άλλα μοντέλα) σου άνοιγε ο αερόσακος.

Δεν έχω συγκεκριμένη γνώση επί του θέματος. Απλώς πιστεύω την αρχική αναφορά του συμφορουμίτη και αφήνω ανοικτά ενδεχόμενα, αποδεχόμενος και την απάντηση του συνεργείου.

Pew
21/09/2018, 22:31
Ως προς τις δικλείδες ασφαλείας, δε γνωρίζω αν καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις. Με βάση όμως την ένδειξη (ουχί απόδειξη) της υπό συζήτησης περίπτωσης, δε θεωρώ απίθανο να μπορεί υπό συνθήκες (software bug υπό πολύ συγκεκριμένες συνθήκες, πρόβλημα αισθητήρα) να δώσει στη βαλβίδα του ABS λανθασμένη εντολή.


Η κατασκευή του ABS ειναι τετοια, που ενσωματωνει "hardware" δικλειδα ασφαλειας θελω να πω. Το κυκλωμα παραμενει κλειστο, δηλαδη εχεις φρενο. Κακη αισθηση ναι, αλλα εχεις φρενο, ΤΟ ΙΔΙΟ αποτελεσματικο.
Αυτο που μπορει να συμβει, ειναι να αυξηθει η διαδρομη του πεταλ ή της μανετας (ειτε τη στιγμη που ενεργοποιειται το ABS, ειτε οχι) ειδικα αν η βαλβιδα κολλησει ανοιχτη, το υγρο θα πρεπει να διοχετευτει και αλλου εκτος απο τα εμβολα της δαγκανας.


Μεσες ακρες, φαντασου το δοχειο διαστολης ενος λεβητα θερμανσης. Οσο νερο διαστελεται, αποθηκευεται εκει και το σπρωχνει πισω, η "φουσκα". Πιεσμενος αερας δηλαδη του οποιου το χωρο καταλαμβανει το υγρο.
Η πιεση που εκτονωνεται στη μοναδα ABS, αφορα κυλινδρακια με εμβολο και ελατηριο επαναφορας. Ανοιγει η βαλβιδα, εκτονωνει εκει την πιεση και η αντλια στελνει παλμικα οσο χρειαζεται ωστε να ρεγουλαρει την πιεση στα εμβολα της δαγκανας. Οταν ερθει η ισορροπια και παψει η ολισθηση, η βαλβιδα κλεινει και το συστημα παρακαμπτεται.
ΔΕΝ γινεται αυτα τα "δοχεια διαστολης" να κρατησουν μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που μια τρομπα μπορει να στειλει, ωστε ακομα να εχεις ωφελιμη διαδρομη με τη μανετα, ακομα και αν αυτη φτασει κοντα στο grip... η το πεταλ φρενου να φτασει οσο πιο χαμηλα γινεται. Ειναι ξαναλεω η "hardware" υλοποιηση δικλειδας ασφαλειας.

νεοσσός
21/09/2018, 23:36
Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα την τελευταία εξήγησή σου, διότι δεν έχω γνώση της αρχής λειτουργίας του λέβητα που είναι το παράδειγμα, καθώς επίσης και του κυκλώματος των φρένων/ABS.

Όμως, αντιμετωπίζω το θέμα πολύ πιο επιφανειακά με το εξής σκεπτικό: Ξέρουμε ότι το ABS λειτουργώντας σωστά, σε παρατεταμένη ολισθηρή επιφάνεια, έχει τη δυνατότητα να μειώσει την πίεση των τακακιών στο δίσκο (δεκτό ότι δεν τη μηδενίζει, αλλά τη μειώνει στην απαραίτητη τιμή), τόσο ώστε να μην ολισθαίνει ο τροχός, βασιζόμενο σε τιμές που λαμβάνει από επαγωγικούς αισθητήρες στους τροχούς και μετά από επεξεργασία αυτών από τη μονάδα ελέγχου, η οποία μπορεί να λαμβάνει υπόψη κι άλλες παραμέτρους. Αν εξετάσουμε το ενδεχόμενο λανθασμένης λειτουργίας του από αστοχία του λογισμικού, του συστήματος των αισθητήρων ή από οτιδήποτε άλλο εμπλέκεται, μπορούμε να υποθέσουμε, με ελάχιστη πιθανότητα, ότι θα οδηγήσει σε λανθασμένη ελαχιστοποίηση της πίεσης, σε αίσθημα "Δεν φρενάρει !!!" και σε καθυστέρηση της επιβράδυνσης του οχήματος.

Να το πω αλλιώς: Υπάρχει ένα ηλεκτρονικό σύστημα που έχει φτιαχτεί για να μειώνει, όταν πρέπει, τη δύναμη πέδησης βασισμένο σε παραμέτρους και επεξεργασία αυτών. Αν αποτύχει η ορθή λήψη των παραμέτρων ή η σωστή επεξεργασία, ένα από τα ενδεχόμενα είναι να μειώσει τη δύναμη πέδησης εκεί που δεν πρέπει. Φυσικά το πιο πιθανό σενάριο είναι να λειτουργεί πάντα σωστά και το αμέσως επόμενο, αλλά σαφώς λιγότερο πιθανό είναι να μην παρεμβαίνει καθόλου. Ας αφήσουμε όμως ένα απειροελάχιστο ενδεχόμενο λανθασμένης ενεργοποίησης.

Αν ο σωστός σχεδιασμός υλικού και λογισμικού είχε πάντοτε το επιθυμητό αποτέλεσμα στη γραμμή παραγωγής, δε θα είχαν νόημα οι ποιοτικοί έλεγχοι. Η πραγματικότητα όμως δείχνει ότι όσες δοκιμές και να κάνεις, bug θα βρίσκεις, αστοχίες υλικού θα εμφανίζονται, ανακλήσεις θα δημοσιεύονται (ή ακόμα χειρότερα ανάγκες για ανάκληση δε θα φθάνουν στη δημοσιότητα).