PDA

View Full Version : XJR400 '93 νέος κάτοχος



antonis22260
18/09/2018, 00:28
Έγιναν οι κύκλοι όλοι την τελευταία 10ετία, λες και έφευγε ένα παιδικό άχτι. Πέρασα δύσκολες και σπάνιες μηχανές, η μια πιο εξαιρετική από την άλλη. Μετά το Xj Diversion 900 (πόσο μου λείπει ακόμα και τώρα) πήγα στο CB400 versionR που επίσης λάτρεψα, ΑΧ250, και μετά τρελάθηκα και άρχισα ένα μπαράζ με Suzuki RF900R και GSXR1100W '93. Για να μείνω άνεργος ενάμισι χρόνο και να πάρω ένα crypton-x135 να μην καιει τίποτα και να γουστάρω, μέχρι να αποφασίσω πως δεν είμαι εγώ για τέτοια. Η κατηγορία που πραγματικά αγάπησα στα 4κύλινδρα που επίσης δεν αλλάζω, είναι τα 400cc, ιδανική για μένα στην Αθήνα και οικονομικότατη σε σήματα ασφάλειες συντήρηση αναλώσιμα, σε σχέση ίσως με τα 600cc που εκεί ανεβαίνει πολύ το πράγμα αλλά βέβαια -να τα λέμε κι αυτά- είναι η κατηγορία που τα μηχανάκια γίνονται μοτοσυκλέτες. 400 λοιπόν. CB400 είχα, και έτοιμος ήμουν να το ξαναγοράσω. Θυμήθηκα πόσο μο άρεσαν τα σπανιότατα XJR. Διαβάζω φόρουμς, τεχνικά, αερόψυκτο το ένα, μπλα μπλα το άλλο κλπ. Στις αγγελίες τίποτα. Μετά από κανα 3μηνο σκέψη ψάξιμο κλπ βρέθηκε η αγαπημένη χοντρούλα μου, σε κατάσταση πολύ καλή και που σιγά σιγά την έφερα στα μέτρα μου. Ερωτευμένος! Πολύ!

Αναρωτιέμαι εάν υπάρχουν άλλοι 400άρηδες πλέον εδώ στο φόρουμ, για κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων.
Καλώς βρεθήκαμε ξανά λοιπόν συνφορουμερς!

telegonos
18/09/2018, 00:40
Καλώς το απέκτησες. Βάλε καμιά φωτό να το δούμε.

antonis22260
18/09/2018, 00:51
399365

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/09/2018, 06:07
Καλοριζικο καλοταξιδο.Αποτι βλεπω η αναμονη αξιζε το κοπο:beer:

doctoras
18/09/2018, 06:52
πολύ όμορφο και πολύ καλή κατάσταση καλοτάξιδο να το χαίρεσαι!
εισήχθει απο γερμανία, ή το έβγαλε κάποιος κάτοχος απο την αποθήκη?

Λευκάδιος
18/09/2018, 07:51
Πολύ ωραίο και ξεχωριστό ,να το χαίρεσαι.

buckley
18/09/2018, 07:56
Κομψότατο ,κανόνισε τώρα να του κοτσάρεις καμμιά μπαγκαζιέρα πίσω για super market...

antonis22260
18/09/2018, 08:31
ηταν μερακλής ο προκάτοχος, που το έδωσε για το xjr1300 απ'όσο ξέρω, και λέω να συνεχίσει έτσι η χοντρούλα... με μεράκι και στοργή.. καλημέρα

antonis22260
18/09/2018, 08:32
Κομψότατο ,κανόνισε τώρα να του κοτσάρεις καμμιά μπαγκαζιέρα πίσω για super market...

δεν κάνω τέτοια φιλε buckley, τέτοια οπίσθια δεν είναι για αποθήκες... η πλάτη να'ναι καλά.. καλημέρα!

Tycho Moon
18/09/2018, 08:45
Ωραίο μοτόρι φίλε. Να το χαρείς.

kordix
18/09/2018, 08:54
Με την μόδα των cafe racer και scrable εχουν κοπεί μεταλλαχθεί πολλα μικρα-μεσαία ομορφσ μηχανάκια.

Κράτησέ το να χαρείς μαμά, ειναι κουκλάκι το 400 σου. Να εισαι καλά να το χαρείς.

sapila racing
18/09/2018, 09:30
Πολύ ωραίο! Μεγειά και καλά χλμ. :beer:

slzr
18/09/2018, 12:40
Κούκλα είναι , καλορίζικη!!

antonis22260
18/09/2018, 19:46
ευχαριστώ παληκάρια για τα καλά λόγια, ναι, μαμά θα παραμείνει το εργαλείο χωρίς παραφωνίες, και νομίζω ήταν πανέμορφη από τη μάνα της ετούτη. To συγκεκριμένο δεν θα το άγγιζα για μετατροπή κανενός είδους. Καλό βράδι και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σε κάποια από τις βόλτες του φόρουμ.

taisteal
18/09/2018, 19:53
Πολύ όμορφο
Καλά χλμ!

:beer::beer:

lykourgi
18/09/2018, 20:08
ευχαριστώ παληκάρια για τα καλά λόγια, ναι, μαμά θα παραμείνει το εργαλείο χωρίς παραφωνίες, και νομίζω ήταν πανέμορφη από τη μάνα της ετούτη. To συγκεκριμένο δεν θα το άγγιζα για μετατροπή κανενός είδους. Καλό βράδι και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά σε κάποια από τις βόλτες του φόρουμ.
Έτσι μπράβο.
Καλούς δρόμους.

telegonos
18/09/2018, 20:08
Κομψότατο ,κανόνισε τώρα να του κοτσάρεις καμμιά μπαγκαζιέρα πίσω για super market...

Που με είδε ο άτιμος

399394

:p

buckley
18/09/2018, 20:26
Που με είδε ο άτιμος

399394

:p

Με τα μυαλά που κουβαλάς ,μάλλον το κανες για να του βελτιώσεις την οπισθέλκουσα...:eleison:
αχαχαχαχα ρε

antonis22260
19/09/2018, 07:10
Που με είδε ο άτιμος

399394

:p

και με την αποθήκη κούκλα είναι, καλοτάξιδη.

devil's animal
19/09/2018, 08:14
πολυ ωραιο ειναι...:beer:
οπως ειπες η κατηγορια των 400cc ειναι η πιο παρεξηγησιμη ενω ειναι ιδανικη για πολλα πραγματα...
κριμα που δεν βγαινουν πλεον συγχρονα 400αρια 4κυλινδρα...

teogtp
19/09/2018, 08:19
Κούκλα!
Καλή συμβίωση.

kordix
19/09/2018, 11:43
Οταν το ζήσεις λιγο το yamaha-κι γραψε τα + και - του, σε σχεση με το cb four.


(Aσχετο
Παντως και η δικιά μου επομενη μοτοσυκλέτα θα ναι kawa αερόψυκτη 4 κύλινδρη γυμνή αλλα στα 750 με διχρωμία στο ντεπόζιτο και ακτίνες στις ζάντες. Ειναι μεγάλος ερωτας το συγκεκριμένο. )

telegonos
19/09/2018, 12:58
Θα έλεγα ZR7 αλλά μου το χάλασες στις ακτίνες. Κάτι με ίδιο μοτέρ, αλλά πιο παλιό φαντάζομαι.

doctoras
19/09/2018, 13:24
Zephyr 750
προσοχή στα καρμπς και τον συγχρονισμό τους

o_gavros
19/09/2018, 16:04
Οταν το ζήσεις λιγο το yamaha-κι γραψε τα + και - του, σε σχεση με το cb four.


(Aσχετο
Παντως και η δικιά μου επομενη μοτοσυκλέτα θα ναι kawa αερόψυκτη 4 κύλινδρη γυμνή αλλα στα 750 με διχρωμία στο ντεπόζιτο και ακτίνες στις ζάντες. Ειναι μεγάλος ερωτας το συγκεκριμένο. )

Ένας λεουρας κάποτε στις αρχές μου με το Ζ μου χε πει: "εφταμιση να'ναι κι οτι να'ναι,λέγανε στις μέρες μου".
Με το καλό Κώστα!

Kepler Fun
19/09/2018, 16:52
Ας εξηγήσει κάποιος (γιατί εγώ δεν ξέρω) γιατί δεν βγαίνουν πλέον τετοιες μηχανές.

Ούτε και εντουράκια σε παρόμοια κυβικά.

Εγώ την κατηγορία αυτή την θεωρώ ιδανική για γενική χρήση στην Ελλάδα.

antonis22260
20/09/2018, 23:24
Οταν το ζήσεις λιγο το yamaha-κι γραψε τα + και - του, σε σχεση με το cb four.


(Aσχετο
Παντως και η δικιά μου επομενη μοτοσυκλέτα θα ναι kawa αερόψυκτη 4 κύλινδρη γυμνή αλλα στα 750 με διχρωμία στο ντεπόζιτο και ακτίνες στις ζάντες. Ειναι μεγάλος ερωτας το συγκεκριμένο. )

Η διαφορά είναι 3 άλογα, περισσότερα για το CB. Εγώ διαφορές δεν καταλαβαίνω πάντως. Δουλεύουν και τα δύο σαν ραπτομηχανές ομαλότατα. Ο μαμά ήχος της Γιαμάχα είναι έρωτας. Το μόνο που μου έκανε σοβαρή αίσθηση παραδόξως (μετά από 370χλμ εξοχή αυτό το Σ/Κ) είναι πως αν και λίγο ψηλότερη η θέση οδήγησης του XJR στρίβει σαφώς πιο άνετα, γέρνει και ακούει εκτελώντας με σαφήνεια, και γενικά οι πίσω αναρτήσεις έχουν συμπεριφορά που είναι ευχάριστη έκπληξη για μένα. Δεν είναι οι ohlins που έβαλε στάνταρ σε μοντέλο επόμενης χρονιάς, οι δικές μου θέλουν και ένα σερβισάκι στο K-shock σιγά σιγά, είναι στην τελευταία σκάλα ρύθμισης. Όμως, για να μην αδικώ τα λατρεμένα μου CB400four (είχα το versionR), ισως το θέμα στα στριψίματα να το είχε το δικό μου, μυρίζομαι πως μια ψιλοκαλύμπρα την χρειαζόταν. Ο αερόψυκτος καλοκαίρι με κέντρο αθήνας ζεστάθηκε και ταλαιπωρήθηκε όπως και ένας υγρόψυκτος, δεν αναφέρω τα 1000άρια που είχα που κέντρο αθήνας βογγάγαμε και οι δύο από ζέστες. Αν άλλαζα κάτι και στα δύο είναι το σχετικά κοντό γρανάζωμα τους, στα ταξίδια βοηθάει πολύ αλλά οι φαναράκηδες θα στερηθούν εκκινήσεις. Το Γιαμάχα φοράει μαμά 15-45 (είχε 14-45 όταν ήρθε στα χέρια μου, ήταν σαν XR600 ολες οι ταχύτητες με τη μία και τελική 100 (νταξ περίπου ντε). Αν με ρωτάτε θα το πήγαινα άνετα άλλα 3 δόντια λιγότερα πίσω, αξίζει να λειτουργούν πιο απλωτά και η σχετική ιπποδύναμη υπάρχει για αυτό. Θα έλεγα γενικά για XJR400-CB400four πως οι διαφορές είναι καθαρά θέμα γούστου του κατόχου. Καμμία Αχίλλειος πτέρνα σε κανένα από τα δύο. Αθάνατα, άσπαστα παλιά μηχανάκια, με τόνους ανταλλακτικά από Ελλάδα και αλλού. Γνώμη μου πάντα, ως μέσος χρήστης-αναβάτης, και υποκειμενεικός καθ'οτι είπαμε, ερωτευμένος με τα μπούνια!

(στό άλλο που ανέφερες φίλε μου ναι, επίσης με τρελαίνει ο Ζέφυρος, πανέμορφο μηχανάκι, τεχνικά δεν το ξέρω καθόλου. Πανέμορφο.)

sapila racing
21/09/2018, 08:59
Το Γιαμάχα φοράει μαμά 15-45 (είχε 14-45 όταν ήρθε στα χέρια μου, ήταν σαν XR600 ολες οι ταχύτητες με τη μία και τελική 100 (νταξ περίπου ντε). )

Πολύ όμορφη μοτο, πάντα μου άρεσε. Να την χαρείς τέρμα!
15/45 γρανάζια αποκλείεται να είχε απο μαμα γιατί είναι συνταγή για καταστροφή αλυσιδογράναζων σε πολύ λίγα χλμ.
Ποτέ δεν μπαίνουν γρανάζια με ακέραιο λόγο μετάδοσης και αν το έχεις τώρα με 15/45 άλλαξε το.
Απ ότι βλέπω κανονικά πρέπει να είχε 16/45.
https://www.mandp.co.uk/xjr400-oe-did-c-s-kit.html

antonis22260
21/09/2018, 14:21
Πολύ όμορφη μοτο, πάντα μου άρεσε. Να την χαρείς τέρμα!
15/45 γρανάζια αποκλείεται να είχε απο μαμα γιατί είναι συνταγή για καταστροφή αλυσιδογράναζων σε πολύ λίγα χλμ.
Ποτέ δεν μπαίνουν γρανάζια με ακέραιο λόγο μετάδοσης και αν το έχεις τώρα με 15/45 άλλαξε το.
Απ ότι βλέπω κανονικά πρέπει να είχε 16/45.
https://www.mandp.co.uk/xjr400-oe-did-c-s-kit.html

φίλε μου ευχαριστώ για τα σχόλια σου, νασαι καλά. Στα γρανάζια τώρα. Στο λινκ που δίνεις το κέντρο στο μπροστινό γρανάζι είναι άλλο. Το 93'αρι έχει άλλο κέντρο μπροστά, και το 16 είναι κατόπιν παραγγελίας, πρέπει παρόμοιο να φόρεσαν τα ΧΤ600 benetton αν δεν κάνω λάθος. Τα '93-'94 μοντέλα φόρεσαν 15-45, τα περισσότερα σάιτ αυτό δίνουν εκτός από κάτι Αυστραλούς που το δίνουν όντως 16. Μετά μάλλον όντως το άπλωσαν με 16. Λογικό πάντως, γιατί με 16 μπροστά ή κανα 42-40 πίρω το μηχανάκι φαίνεται πως θα έχει το βήμα που του πρέπει. Σκέψου με το 14-45 που το πήρα πως ήταν...

sapila racing
21/09/2018, 15:18
φίλε μου ευχαριστώ για τα σχόλια σου, νασαι καλά. Στα γρανάζια τώρα. Στο λινκ που δίνεις το κέντρο στο μπροστινό γρανάζι είναι άλλο. Το 93'αρι έχει άλλο κέντρο μπροστά, και το 16 είναι κατόπιν παραγγελίας, πρέπει παρόμοιο να φόρεσαν τα ΧΤ600 benetton αν δεν κάνω λάθος. Τα '93-'94 μοντέλα φόρεσαν 15-45, τα περισσότερα σάιτ αυτό δίνουν εκτός από κάτι Αυστραλούς που το δίνουν όντως 16. Μετά μάλλον όντως το άπλωσαν με 16. Λογικό πάντως, γιατί με 16 μπροστά ή κανα 42-40 πίρω το μηχανάκι φαίνεται πως θα έχει το βήμα που του πρέπει. Σκέψου με το 14-45 που το πήρα πως ήταν...

Τωρα τι έχει? Αν έχει ακόμα 15/45 αλλαξέ το πάντως, μπορεί ακόμα και να σου κοπεί η αλυσίδα σε 20.000 χλμ.

doctoras
21/09/2018, 15:28
Ποτέ δεν μπαίνουν γρανάζια με ακέραιο λόγο μετάδοσης και αν το έχεις τώρα με 15/45 άλλαξε το.
https://www.mandp.co.uk/xjr400-oe-did-c-s-kit.html

sapila ανέπτυξε το λίγο αυτό αν θέλεις γιατί δεν το γνωρίζω

sapila racing
21/09/2018, 15:43
sapila ανέπτυξε το λίγο αυτό αν θέλεις γιατί δεν το γνωρίζω

Διδάσκεται στο μάθημα 'Στοιχεία Μηχανών΄ στην Μηχανολογία.
Με λίγα λόγια αν έχεις ακέραιο λόγο όπως είναι το 15/45 που έχει ακριβώς 3, τα ίδια δόντια των γραναζιών θα πατάνε συχνά στους ίδιους κρίκους της αλυσίδας.
Ετσι ακόμα και πολύ μικρές ατέλειες στην κατεργασία τους θα επιδεινωθούν γρήγορα. Ενα δόντι που έχει μια μικρή ατέλεια απο κατασκευής, ή την απέκτησε με την χρήση, θα πατάει στον ίδιο κρίκο πολύ συχνά και θα δημιουργήσει κι εκεί πρόβλημα.

Αν ο λόγος δεν είναι ακέραιος πχ αν είχε 16/45 ή 15/44 κλπ το να πατήσει το ίδιο δόντι στον ίδιο κρίκο γίνεται πολύ σπάνια.

Κάπου το είχαμε αναλύσει ξανα αλλά αντε βρες το τώρα.

Στα Αγγλικά ο όρος που χρησιμοποιείται είναι 'hunting ratio' αν το ψάξεις θα βρείς πολλά άρθρα. :beer:

antonis22260
21/09/2018, 16:17
Διδάσκεται στο μάθημα 'Στοιχεία Μηχανών΄ στην Μηχανολογία.
Με λίγα λόγια αν έχεις ακέραιο λόγο όπως είναι το 15/45 που έχει ακριβώς 3, τα ίδια δόντια των γραναζιών θα πατάνε συχνά στους ίδιους κρίκους της αλυσίδας.
Ετσι ακόμα και πολύ μικρές ατέλειες στην κατεργασία τους θα επιδεινωθούν γρήγορα. Ενα δόντι που έχει μια μικρή ατέλεια απο κατασκευής, ή την απέκτησε με την χρήση, θα πατάει στον ίδιο κρίκο πολύ συχνά και θα δημιουργήσει κι εκεί πρόβλημα.

Αν ο λόγος δεν είναι ακέραιος πχ αν είχε 16/45 ή 15/44 κλπ το να πατήσει το ίδιο δόντι στον ίδιο κρίκο γίνεται πολύ σπάνια.

Κάπου το είχαμε αναλύσει ξανα αλλά αντε βρες το τώρα.

Στα Αγγλικά ο όρος που χρησιμοποιείται είναι 'hunting ratio' αν το ψάξεις θα βρείς πολλά άρθρα. :beer:

Προσωπικά δεν το γνώριζα το φαινόμενο, και πάνω που θα ρώταγα αν τρολάριζες για πλάκα φίλε μου, χαχα. Παρ'ότι βλέπω πολλά μηχανακια να χρησιμοποιούν π.χ. 15-45 από μαμά, το βρίσκω λογικό αυτό που λες, στην δική μου περίπτωση το 15 το έβαλα εγώ τη δεύτερη μέρα που πήρα τη μηχανή γιατί ήταν θεόκοντο, και στην άλλη εβδομάδα πάω για 40-41 πίσω, ίσως και αλυσίδα.

antonis22260
06/12/2018, 22:34
Ποστάρω εδώ σε συνέχεια αποριών μου, εάν χρειαστεί να μετακινηθεί ευχαρίστως να γίνει παιδιά.

Η μικρή χρειάζεται αμορτισέρια πίσω, έχουν ψιλοτελειώσει αυτά και σέρβις το παιδί από το K-shock δεν κάνει σε αυτά. Εχω βρει μεταξύ άλλων κάποια YSS χωρίς ποτηράκια, ρυθμιζόμενα. Ιδανικά θα ήταν τα Ohlins, πλήρως επισκευάσιμα και ρυθμιζόμενα αλλά budjet 600-700 ευρώ δεν υπάρχει φυσικά. Ταβάνι τα 180ευρώ το πάααρα πολύ. Επίσης, πολλοί λένε οτι μου ταιριάζουν και από CB400SF. Εχετε καθόλου τίποτε υπ'όψιν; Γνώμες; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Triathlon 7
07/12/2018, 00:00
https://www.facebook.com/Ursamoto

sapila racing
07/12/2018, 08:57
Ποστάρω εδώ σε συνέχεια αποριών μου, εάν χρειαστεί να μετακινηθεί ευχαρίστως να γίνει παιδιά.

Η μικρή χρειάζεται αμορτισέρια πίσω, έχουν ψιλοτελειώσει αυτά και σέρβις το παιδί από το K-shock δεν κάνει σε αυτά. Εχω βρει μεταξύ άλλων κάποια YSS χωρίς ποτηράκια, ρυθμιζόμενα. Ιδανικά θα ήταν τα Ohlins, πλήρως επισκευάσιμα και ρυθμιζόμενα αλλά budjet 600-700 ευρώ δεν υπάρχει φυσικά. Ταβάνι τα 180ευρώ το πάααρα πολύ. Επίσης, πολλοί λένε οτι μου ταιριάζουν και από CB400SF. Εχετε καθόλου τίποτε υπ'όψιν; Γνώμες; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δυστυχώς με τόσα χρήματα δεν παίρνεις σοβαρά αμορτισερ καινούρια.
Ισως αν βρείς κάποιο καλό σετ μεταχειρισμένα που να επισκευάζονται και τα επισκευάσεις.
Δες τι μήκος κλπ θέλεις και ψάξε!

telegonos
07/12/2018, 13:56
Ποστάρω εδώ σε συνέχεια αποριών μου, εάν χρειαστεί να μετακινηθεί ευχαρίστως να γίνει παιδιά.

Η μικρή χρειάζεται αμορτισέρια πίσω, έχουν ψιλοτελειώσει αυτά και σέρβις το παιδί από το K-shock δεν κάνει σε αυτά. Εχω βρει μεταξύ άλλων κάποια YSS χωρίς ποτηράκια, ρυθμιζόμενα. Ιδανικά θα ήταν τα Ohlins, πλήρως επισκευάσιμα και ρυθμιζόμενα αλλά budjet 600-700 ευρώ δεν υπάρχει φυσικά. Ταβάνι τα 180ευρώ το πάααρα πολύ. Επίσης, πολλοί λένε οτι μου ταιριάζουν και από CB400SF. Εχετε καθόλου τίποτε υπ'όψιν; Γνώμες; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, κάνε μια κλήση και στον Ρεμούνδο (https://www.facebook.com/Ursamoto/). Σε πολλές περιπτώσεις έχει δώσει λύσεις, εκεί που άλλοι δεν έδιναν.

doctoras
07/12/2018, 15:47
Δες και εδώ
https://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?partno=32035TTSA

antonis22260
07/12/2018, 18:42
Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις, θα το ψαξω το ζήτημα και θα ποστάρω τα νεότερα.
Στο μεταξύ, update για τα γρανάζια: Πριν ένα περίπου μήνα κράτησα το καινούριο 15 μπροστά που είχα φορέσει, και φόρεσε 41 πίσω και καινούρια αλυσίδα.
Άλλο μηχανάκι, απλωτό με τις ίδιες ροπές, και μια 6η απλωτή ότι πρέπει για ανοιχτωσιές. Νομίζω εδώ έκατσε καλά πλέον. Μένει να το δώ και σε ταξιδάκι εκτός Αττικής.