PDA

View Full Version : εξάτμιση Dominator



ικαρία1964
20/09/2018, 13:11
Βρήκα μια εξάτμιση Ννομινετορ (πολωνικής κατασκευής) για να αλλάξω τις μαμίσιες που έχω σε ένα Τενερε 660 z επειδή την βρήκα φτηνή θέλω μια γνώμη είναι τίμια αγορά; 160 ευρώπουλα ή θα τα κλαίω; έχω διαβάσει ότι οι πολωνοί είναι κύριοι στις κατασκευές εξατμίσεων και στο συγκεκριμένο μοντέλο δίνουν 5 χρόνια εγγύηση

OldMan
20/09/2018, 14:35
Η 5ετής εγγύηση ειναι στα Πολωνεζικα..??

ικαρία1964
20/09/2018, 15:25
Η 5ετής εγγύηση ειναι στα Πολωνεζικα..??

χαχαχα όχι φίλε μου από Ελλάδα θα την αγοράσω τις εισάγει κάποιο κατάστημα το οποίο δίνει και την εγγύηση αλλά θέλω να ξέρω αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν αξίζει να την αγοράσω

devil's animal
20/09/2018, 16:22
Βρήκα μια εξάτμιση Ννομινετορ (πολωνικής κατασκευής) για να αλλάξω τις μαμίσιες που έχω σε ένα Τενερε 660 z επειδή την βρήκα φτηνή θέλω μια γνώμη είναι τίμια αγορά; 160 ευρώπουλα ή θα τα κλαίω; έχω διαβάσει ότι οι πολωνοί είναι κύριοι στις κατασκευές εξατμίσεων και στο συγκεκριμένο μοντέλο δίνουν 5 χρόνια εγγύηση



να την παρεις...
δεν μπορεις να φανταστεις κατι αλλους αληταραδες που φτιαχνουν εξατμισεις...

ικαρία1964
20/09/2018, 16:39
να την παρεις...
δεν μπορεις να φανταστεις κατι αλλους αληταραδες που φτιαχνουν εξατμισεις...

πιαστήκατε και οι δύο χρήστες από δύο λέξεις (κύριοι) και (εγγύηση) για να πείτε ........ ότι νάναι τέλος πάντων το προσπερνάω

Υ.Γ devil's animal στείλε μου τα mail σου για νου σου στέλνω τα ποσταρίσματα μου να τα διορθώνεις συντακτικά πριν τα ανεβάσω στο forum

devil's animal
20/09/2018, 17:01
Υ.Γ devil's animal στείλε μου τα mail σου για νου σου στέλνω τα ποσταρίσματα μου να τα διορθώνεις συντακτικά πριν τα ανεβάσω στο forum

εχει αναλαβει αλλος αυτον τον (αχαρο ομολογουμενως) ρολο...
η δικια μου δουλεια ειναι να μοιραζω πονο...γενικως και ειδικως....
για οτιδηποτε αλλο απευθυνθειτε στο αρμοδιο τμημα...ευχαριστω...:D



τωρα περα απο την πλακα ...γραφεις οτι βρηκες μια εξατμιση πολωνικης κατασκευης...ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ..για να ξερουμε τουλαχιστον ΤΙ ειναι αυτο το πραγμα που βρηκες...η οποια προοριζεται για HONDA dominator...
την οποια θες να την βαλεις σε YAMAHA tenere 660 απλα και μονο επειδη ειναι φτηνη...οτι να'ναι δλδ...

και βαζεις και τιμη για να σου πουμε αν ειναι τιμια η αγορα στην εξατμιση χωρις ονομα, που ειναι για αλλο μηχανακι και την θες για το δικο σου μηχανακι...

α, και το κορυφαιο ολων...οτι οι πολωνοι οι οποιοι την εχουν κατασκευασει ειναι κυριοι(!!) και το εδω καταστημα που την εισαγει δινει 5 χρονια εγγυηση...:dizzy:


δλδ αληθεια περιμενεις μετα απο ολα αυτα σοβαρη απαντηση??:confused:

Λευκάδιος
20/09/2018, 17:44
τωρα περα απο την πλακα ...γραφεις οτι βρηκες μια εξατμιση πολωνικης κατασκευης...ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ..για να ξερουμε τουλαχιστον ΤΙ ειναι αυτο το πραγμα που βρηκες...η οποια προοριζεται για HONDA dominator...
την οποια θες να την βαλεις σε YAMAHA tenere 660 απλα και μονο επειδη ειναι φτηνη...οτι να'ναι δλδ...

και βαζεις και τιμη για να σου πουμε αν ειναι τιμια η αγορα στην εξατμιση χωρις ονομα, που ειναι για αλλο μηχανακι και την θες για το δικο σου μηχανακι...


http://www.dominator-exhausts.com/

devil's animal
20/09/2018, 17:48
http://www.dominator-exhausts.com/

a, ok...mea culpa...δεν ειχα ιδεα..
:beer:

volde27
20/09/2018, 18:01
a, ok...mea culpa...δεν ειχα ιδεα..
:beer:

Φίλε συγνώμη πέφτει παντόφλα σπίτι και ξεσπάς (μέσω τις ανωνυμίας του διαδικτύου) σε καποιον που εκανε μια ερωτηση για εξατμιση??

Και ονομα εγραψε (σιγα μην το ειδες, μονο την κοτσανα ηθελες να γραψεις)
και σχολιασες και το κυριοι φοβερο χιουμορ τι να λεμε τωρα.

Συνεχισε ετσι γερα μπραβο.....

doctoras
20/09/2018, 18:38
http://www.dominator-exhausts.com/dominator-exhausts-2/dominator-exhausts-2/yamaha-exhausts/dominator-exhaust-yamaha-xt660-z-tenere.html

Γιαυτό αναφέρεσαι?
κατα την άποψη μου πάντα, θεωρώ εξωφρενικά υψηλές τις τιμές των aftermarket εξατμίσεων για ένα αντικείμενο που παίρνεις μόνο ήχο, οπότε τα 160ευρώ του πολωνου δείχνουν τίμια μπροστά στα 900 των ακραποβιτς κλπ..
Όπως φαίνεται απο τις φωτό σε αυτή τιμή αντικαθιστά τα δύο μαμα τελικα με ένα, εάν πας να κάνεις μια τέτοια αγορά θα ήταν καλύτερο για την υγεία του κινητήρα συνοδευτικά να επιμεληθείς με πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα και νέα χαρτογράφηση στο injection κοινώς αναβάθμιση "stage 1"
Υπάρχουν μέλη που το έχουν ψάξει ενδελεχώς την αναβαθμισμένη απόδοση του τενερε, απο την άλλη εγω ξέρω οτι οι Ικαριώτες δεν βιάζονται καθόλου τι τα θες όλα αυτά? :)

telegonos
20/09/2018, 19:03
Γραφεία, γιατί έχουν στο Αμστερνταμ;

http://www.dominator-exhausts.com/dominator-exhausts/

Maassluisstraat 2

1062 GD

Amsterdam

The Netherlands

ικαρία1964
20/09/2018, 19:20
http://www.dominator-exhausts.com/dominator-exhausts-2/dominator-exhausts-2/yamaha-exhausts/dominator-exhaust-yamaha-xt660-z-tenere.html

Γιαυτό αναφέρεσαι?
κατα την άποψη μου πάντα, θεωρώ εξωφρενικά υψηλές τις τιμές των aftermarket εξατμίσεων για ένα αντικείμενο που παίρνεις μόνο ήχο, οπότε τα 160ευρώ του πολωνου δείχνουν τίμια μπροστά στα 900 των ακραποβιτς κλπ..
Όπως φαίνεται απο τις φωτό σε αυτή τιμή αντικαθιστά τα δύο μαμα τελικα με ένα, εάν πας να κάνεις μια τέτοια αγορά θα ήταν καλύτερο για την υγεία του κινητήρα συνοδευτικά να επιμεληθείς με πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα και νέα χαρτογράφηση στο injection κοινώς αναβάθμιση "stage 1"
Υπάρχουν μέλη που το έχουν ψάξει ενδελεχώς την αναβαθμισμένη απόδοση του τενερε, απο την άλλη εγω ξέρω οτι οι Ικαριώτες δεν βιάζονται καθόλου τι τα θες όλα αυτά? :)

χαχαχα μου άρεσε πολύ το τελευταίο , ευτυχώς που κάποιοι κατάλαβαν τι εννοούσα με τον όρο <<κύριοι>> τέλος πάντων ευχαριστώ για την απάντησή σου ήταν κατατοπιστική δεν ήξερε πως μια αλλαγή εξάτμισης σε οδηγεί σε τέτοιες αλλαγές όχι τόσο του φίλτρου αλλά σε αλλαγές χαρτογράφησης σκεπτόμουν ότι θα έδινα μια<<ανάσα>> στην μηχανή με την αλλαγή εξάτμισης τώρα το σκέπτομαι διαφορετικά θα δω τι θα κάνω.

Nostradamus
20/09/2018, 19:35
a, ok...mea culpa...δεν ειχα ιδεα..
:beer:

Το ίδιο με τον διαβολάκο κατάλαβα.. ότι θα έμπαιναν after market no name εξατμίσεις για dominator (το κόστος των 160 ευρώ ειδικά, μου επιβεβαίωνε το no name) στο γιαμαχα.

Τα χρήματα πάντως είναι πολύ λίγα.. αγνοούσα την ύπαρξη τους..

ικαρία1964
20/09/2018, 20:39
Το ίδιο με τον διαβολάκο κατάλαβα.. ότι θα έμπαιναν after market no name εξατμίσεις για dominator (το κόστος των 160 ευρώ ειδικά, μου επιβεβαίωνε το no name) στο γιαμαχα.

Τα χρήματα πάντως είναι πολύ λίγα.. αγνοούσα την ύπαρξη τους..

Δεν πειράζει μετά από λίγο τρολάρισμα βρήκαμε την άκρη

doctoras
20/09/2018, 20:46
Πάντως εαν μένεις μόνιμα στο νησι το τενερι ειναι οτι πρεπει, αν και απο οτι μου ειπαν τελευταία ασφαλτοστρωνουν αβερτα πολλα χωματινα ως τωρα κομματια.

Λευκάδιος
20/09/2018, 20:50
Δεν πειράζει μετά από λίγο τρολάρισμα βρήκαμε την άκρη
Εκτός από αυτά που είπε ο doctoras να έχεις επίσης υπόψην ότι οι συγκεκριμένες κάνουν αρκετό θόρυβο και μάλλον θα χρειαστείς ως έξτρα επιπλέον τάπα (έχει στην ιστοσελίδα δύο διαφορετικούς τύπους).

ικαρία1964
20/09/2018, 22:58
Πάντως εαν μένεις μόνιμα στο νησι το τενερι ειναι οτι πρεπει, αν και απο οτι μου ειπαν τελευταία ασφαλτοστρωνουν αβερτα πολλα χωματινα ως τωρα κομματια.

ναι όντως ,σε βρίσκω αρκετά πληροφορημένο αλλά μια επική διαδρομή Μαγγανίτης προς Καρκινάγρι δεν πρόκειται να μαυρίσει ποτέ άμα θες να φας το χώμα της ζωής σου πας εκεί.

ικαρία1964
20/09/2018, 22:59
Εκτός από αυτά που είπε ο doctoras να έχεις επίσης υπόψην ότι οι συγκεκριμένες κάνουν αρκετό θόρυβο και μάλλον θα χρειαστείς ως έξτρα επιπλέον τάπα (έχει στην ιστοσελίδα δύο διαφορετικούς τύπους).

Ευχαριστώ θα το κοιτάξω.

doctoras
21/09/2018, 06:27
ναι όντως ,σε βρίσκω αρκετά πληροφορημένο αλλά μια επική διαδρομή Μαγγανίτης προς Καρκινάγρι δεν πρόκειται να μαυρίσει ποτέ άμα θες να φας το χώμα της ζωής σου πας εκεί.

είχα διανύσει διπλός με νοικιάρικο cb600f hornet σε 4 μέρες 305km. Στη χωμάτινη διαδρομη απο χρίστος ράχες > πεζι> λαγκάδα> καρκινάγρι > τράπαλο είχαμε εντυπωσιαστεί απο το τοπίο, μαγγανίτη είχαμε παει απο άσφαλτο (σειχέλες) βατοί χωματόδρομοι μαλακωσσά που λένε!
Να το χαίρεστε το νησί σας είστε ωραίοι

devil's animal
21/09/2018, 08:24
Φίλε συγνώμη πέφτει παντόφλα σπίτι και ξεσπάς (μέσω τις ανωνυμίας του διαδικτύου) σε καποιον που εκανε μια ερωτηση για εξατμιση??

Και ονομα εγραψε (σιγα μην το ειδες, μονο την κοτσανα ηθελες να γραψεις)
και σχολιασες και το κυριοι φοβερο χιουμορ τι να λεμε τωρα.

Συνεχισε ετσι γερα μπραβο.....



μηπως, λεω εγω τωρα, πρεπει να εχουμε και καποια σωστη συνταξη σ'αυτο που γραφουμε για να μπορουν να καταλαβουν οι υπολοιποι?
οκ, τις dominator σαν εξατμισεις δεν τις ηξερα...οπως φανταζομαι και οι περισσοτεροι...αλλα και αυτο το εγραψε λαθος...και φυσιολογικα ο συνειρμος εγινε με το γνωστο μοντελο της honda...μονοκυλινδρο αυτο, μονοκυλινδρο και το tenere...

παραδεχτηκα ομως μετα το λινκ του Λευκαδιου το λαθος μου...

αρα ερχομαστε στο συμπερασμα οτι πρεπει να εχουμε και σωστη ορθογραφια και να βαζουμε και περισσοτερες πληροφοριες...ενα λινκ ή μια φωτο θα βοηθουσε να καταλαβαιναμε περισσοτερα...


οσον αφορα την παντοφλα και το σπιτι κρατα τα για τον εαυτο σου...ουτε με ξερεις...ουτε θες να με μαθεις απο την καλη και απο την αναποδη...

Bowleno
21/09/2018, 08:48
Κι εγώ τον ίδιο συνειρμό έκανα....

borgiriadis1
21/09/2018, 09:58
Χωρίς να γνωρίζω τις εξατμίσεις μου φαίνονται πολύ καλές οι τιμές για να είναι αληθινές. Κ όταν λένε εγγύηση τι εννοούν? Θα σπάσει στα 2 και θα την αλλάξουν? Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά δεν σου μυρίζει κτ που το 80% εδώ μέσα δεν ήξεραν ότι υπάρχει?
Όπως και να έχει ψάξε το καλά και αν αποφασίσεις και βάλεις κάνε έναν κόπο να γράψεις εδώ τις εντυπώσεις σου να βοηθήσεις και κανέναν άλλο με το ίδιο δίλημμα.:)
PS: Σ εξήγησε το κατάστημα τι καλύπτει η εγγύηση?

kouk
21/09/2018, 10:39
Τις ξέρω εγώ. Δεν τις έχω φορέσει αλλά ξέρω άτομα που τις βάλαν σε triumph. Και είναι πολύ ευχαριστημένοι.

ικαρία1964
21/09/2018, 12:33
Χωρίς να γνωρίζω τις εξατμίσεις μου φαίνονται πολύ καλές οι τιμές για να είναι αληθινές. Κ όταν λένε εγγύηση τι εννοούν? Θα σπάσει στα 2 και θα την αλλάξουν? Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά δεν σου μυρίζει κτ που το 80% εδώ μέσα δεν ήξεραν ότι υπάρχει?
Όπως και να έχει ψάξε το καλά και αν αποφασίσεις και βάλεις κάνε έναν κόπο να γράψεις εδώ τις εντυπώσεις σου να βοηθήσεις και κανέναν άλλο με το ίδιο δίλημμα.:)
PS: Σ εξήγησε το κατάστημα τι καλύπτει η εγγύηση?

Για να πω την αλήθεια δεν ρώτησα τι ακριβώς καλύπτει η εγγύηση θα το ρωτήσω και θα σας πω όπως και τις εντυπώσεις μου από την ποιότητα της εξάτμισης.

ικαρία1964
21/09/2018, 12:38
μηπως, λεω εγω τωρα, πρεπει να εχουμε και καποια σωστη συνταξη σ'αυτο που γραφουμε για να μπορουν να καταλαβουν οι υπολοιποι?
οκ, τις dominator σαν εξατμισεις δεν τις ηξερα...οπως φανταζομαι και οι περισσοτεροι...αλλα και αυτο το εγραψε λαθος...και φυσιολογικα ο συνειρμος εγινε με το γνωστο μοντελο της honda...μονοκυλινδρο αυτο, μονοκυλινδρο και το tenere...

παραδεχτηκα ομως μετα το λινκ του Λευκαδιου το λαθος μου...

αρα ερχομαστε στο συμπερασμα οτι πρεπει να εχουμε και σωστη ορθογραφια και να βαζουμε και περισσοτερες πληροφοριες...ενα λινκ ή μια φωτο θα βοηθουσε να καταλαβαιναμε περισσοτερα...


οσον αφορα την παντοφλα και το σπιτι κρατα τα για τον εαυτο σου...ουτε με ξερεις...ουτε θες να με μαθεις απο την καλη και απο την αναποδη...

αφού δεν κατάλαβες ρώτα πρώτα έβγαλες ολόκληρο συμπέρασμα δεν είμαι και ο Τριανταφυλίδης (συντάκτης του βιβλίου της γραμματικής των σχολείων) :lol:

devil's animal
21/09/2018, 16:06
αφού δεν κατάλαβες ρώτα πρώτα έβγαλες ολόκληρο συμπέρασμα δεν είμαι και ο Τριανταφυλίδης (συντάκτης του βιβλίου της γραμματικής των σχολείων) :lol:


μπορει να μην εισαι ο Τριανταφυλλιδης αλλα μπορεις να συνταξεις σωστοτερα (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154470&p=2954922&viewfull=1#post2954922)...απλα δεν το εκανες εδω...

anyway, το τραβηξαμε...


ουσιαστικα πρεπει να εμπιστευεσαι τον εισαγωγεα για να κανεις την αγορα...αν θεωρεις οτι σε στραβη θα σε καλυψει, παρτην...αν νομιζεις οτι θα σφυριξει αδιαφορα, απεφυγε την...

καλη αγορα αν το εχεις αποφασισει...

ικαρία1964
21/09/2018, 17:59
Χωρίς να γνωρίζω τις εξατμίσεις μου φαίνονται πολύ καλές οι τιμές για να είναι αληθινές. Κ όταν λένε εγγύηση τι εννοούν? Θα σπάσει στα 2 και θα την αλλάξουν? Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά δεν σου μυρίζει κτ που το 80% εδώ μέσα δεν ήξεραν ότι υπάρχει?
Όπως και να έχει ψάξε το καλά και αν αποφασίσεις και βάλεις κάνε έναν κόπο να γράψεις εδώ τις εντυπώσεις σου να βοηθήσεις και κανέναν άλλο με το ίδιο δίλημμα.:)
PS: Σ εξήγησε το κατάστημα τι καλύπτει η εγγύηση?
Καλύπτει για πέντε χρόνια οποιαδήποτε ζημιά: σκουριασμα ,τρύπημα, εσωτερικά και εξωτερικά αυτά μου είπαν

Nα και ένα βιντεάκι με την εν λόγο εξάτμιση η μηχανή δεν είναι δικιά μου αλλά παρόμοια,εγώ ακόμα δεν την έχω βάλει.

https://www.youtube.com/watch?v=SoRT-WurAMQ

leo1964
21/09/2018, 20:38
Βρήκα μια εξάτμιση Ννομινετορ (πολωνικής κατασκευής) για να αλλάξω τις μαμίσιες που έχω σε ένα Τενερε 660 z επειδή την βρήκα φτηνή θέλω μια γνώμη είναι τίμια αγορά; 160 ευρώπουλα ή θα τα κλαίω; έχω διαβάσει ότι οι πολωνοί είναι κύριοι στις κατασκευές εξατμίσεων και στο συγκεκριμένο μοντέλο δίνουν 5 χρόνια εγγύηση

Έχω αγοράσει εδώ και 4 χρόνια,πάρα πολυ καλές,πάρτες άφοβα και ο εισαγωγέας άψογος επαγγελματίας

ικαρία1964
22/09/2018, 13:37
Έχω αγοράσει εδώ και 4 χρόνια,πάρα πολυ καλές,πάρτες άφοβα και ο εισαγωγέας άψογος επαγγελματίας

Ευχαριστώ, για την απάντηση την παράγγειλα ήδη και σε εμένα ο εισαγωγέας μετά από τηλ. επικοιν. μου φάνηκε πολύ εντάξει. Το μόνο αρνητικό είναι ότι D/B killer πάει έχτρα όπως κάποιος προανέφερε με κόστος 18 ευρώ.

vaska
22/09/2018, 15:01
Συνεχισε ετσι γερα μπραβο.....




...ουτε με ξερεις...ουτε θες να με μαθεις απο την καλη και απο την αναποδη...

Τι του λες μωρέ τώρα "συνέχισε έτσι και γερά" και αηδίες και πραγματικά δεν θέλεις να τον μάθεις ούτε από την καλή ούτε από την ανάποδη. Ξέρεις τι κατεβάζει αν κάτσει σε τραπέζι?? Τον ατελείωτο έχει. Μείνε μακριά του, είσαι πιο ασφαλής έτσι. :D:lol:

Πάντως για την ιστορία κι εγώ κατάλαβα αυτό που κατάλαβαν οι περισσότεροι ότι δλδ θα έβαζε ο φίλος εξάτμιση για Domi σε Τενεκέ. Επίσης είναι και λάθος γραμμένο στον τίτλο.

volde27
22/09/2018, 15:05
Τι του λες μωρέ τώρα "συνέχισε έτσι και γερά" και αηδίες και πραγματικά δεν θέλεις να τον μάθεις ούτε από την καλή ούτε από την ανάποδη. Ξέρεις τι κατεβάζει αν κάτσει σε τραπέζι?? Τον ατελείωτο έχει. Μείνε μακριά του, είσαι πιο ασφαλής έτσι. :D:lol:

Πάντως για την ιστορία κι εγώ κατάλαβα αυτό που κατάλαβαν οι περισσότεροι ότι δλδ θα έβαζε ο φίλος εξάτμιση για Domi σε Τενεκέ. Επίσης είναι και λάθος γραμμένο στον τίτλο.

Εχει φάει block ήδη. Δεν διαβάζω σχόλια από αυτούς που δεν σέβονται τους υπόλοιπους.

Χαμένος χρόνος.

vaska
22/09/2018, 16:46
Εχει φάει block ήδη. Δεν διαβάζω σχόλια από αυτούς που δεν σέβονται τους υπόλοιπους.

Χαμένος χρόνος.

Λάθος συμπέρασμα έβγαλες αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα

:wave2:

ικαρία1964
22/09/2018, 17:35
Τι του λες μωρέ τώρα "συνέχισε έτσι και γερά" και αηδίες και πραγματικά δεν θέλεις να τον μάθεις ούτε από την καλή ούτε από την ανάποδη. Ξέρεις τι κατεβάζει αν κάτσει σε τραπέζι?? Τον ατελείωτο έχει. Μείνε μακριά του, είσαι πιο ασφαλής έτσι. :D:lol:

Πάντως για την ιστορία κι εγώ κατάλαβα αυτό που κατάλαβαν οι περισσότεροι ότι δλδ θα έβαζε ο φίλος εξάτμιση για Domi σε Τενεκέ. Επίσης είναι και λάθος γραμμένο στον τίτλο.

Ναι γιατί αν έλεγα βρήκα μια εξάτμιση Αγραποβιτσ ή όπως διαολο τις λένε τι θα σήμαινε ότι βρήκα μια εξάτμιση από μηχανή αγράποβιτσ και θα την βάλω σε tenere χαχαχαχα τι ωραία

leo1964
22/09/2018, 20:18
Ευχαριστώ, για την απάντηση την παράγγειλα ήδη και σε εμένα ο εισαγωγέας μετά από τηλ. επικοιν. μου φάνηκε πολύ εντάξει. Το μόνο αρνητικό είναι ότι D/B killer πάει έχτρα όπως κάποιος προανέφερε με κόστος 18 ευρώ.

Ισχύει,αξίζει τον κόπο,θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος

OldMan
24/09/2018, 12:56
D/B killer πάει έχτρα όπως κάποιος προανέφερε με κόστος 18 ευρώ.
Αρκετα λιγοτερο απο λαδωμα στο ΚΤΕΟ..

ικαρία1964
12/10/2018, 20:28
Καλησπέρα η εξάτμιση μπήκε η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη το έκανα μόνος μου, μέσα σε μιάμιση ώρα είχα τελειώσει το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να κλείσει ένα κενό που άφηνε κάτω από την σέλα η παλιά εξάτμιση αυτό έγινε με ένα φύλλο αλουμινίου που το προσάρμοσα κατάλληλα. Τώρα διαφορά στην απόδοση είδα όσο αφορά την επιτάχυνση για τελικές μην ρωτάτε εδώ που μένω δεν υπάρχουν ευθείες για τέτοια πράγματα έβαλα και ένα βιντεάκι να δείτε το αποτέλεσμα-διαφορά :
https://www.youtube.com/watch?v=1KzxHnE1Q10&list=FLZOdwTwXz_OFrEs4MajmoJg&index=2

ptc
14/10/2018, 23:10
Ωραια ακουγονται. Νομιζω εκανες καλη αγορα. :beer:

KotsosDR
14/10/2018, 23:16
Μια χαρά ! :beer:

katsar
12/05/2019, 21:17
Το ξεθάβω για να μην ανοίξω άλλο γιατί με ενδιαφέρει άμεση αγορά/παραγγελία.
Απο που τις πήρατε/παίρνουμε;Γιατί είδα ένα σαιτ πολωνικό,ένα ολλανδικό,κάτι είπατε και για αντιπρόσωπο εδώ αλλά δεν βρήκα κάτι.

Ευχαριστώ.

katsar
12/10/2019, 13:56
Να πω δυο λόγια και εγώ μιας και επικοινώνησα μαζί τους πριν την αγορά .

Έχουν δύο sites,ένα το πολωνέζικο και ένα Ολλανδικό,είναι τα ίδια προιόντα με την ίδια εγγύηση ,η εταιρία έχει γραφεία και στην Ολλανδία ,οι εξατμίσεις είναι made in Poland.
Στο θέμα της εγγύησης μου είπαν ότι στα 5 χρόνια καλύπτει τρύπα και σκουριά αλλά αποκλείεται να σκουριάσουν ''we use high quality steel'' - λόγια τους,όχι δικά μου.
Η αγορά τους κόστισε 300ε με μεταφορικά ,2 τελικά μαζί με τα db killers και ένα μεγάλο Λ για την σύνδεση με τους λαιμούς της κεφαλής.
Τις είχα σε 20 μέρες περίπου,μετά είδα πως υπάρχουν και σε κατάστημα στην Ελλάδα,το πόσο ετοιμοπαράδοτες είναι δεν το γνωρίζω.
Αθόρυβες ΔΕΝ είναι ,ούτε με τα σιλανσιέ βιδωμένα τις λες ήσυχες.ΚΤΕΟ πάντως με πέρασαν χωρίς σουξου-μουξου.( όχι δεν λάδωσα :lol: )

Τους λίγους μήνες που τις φοράω είναι σαν καινούργιες,χωρίς χρωματισμούς ,βέβαια τις πέρασα και ένα χέρι glanοl κάποια στιγμή.
Γενικά νομίζω τίμια αγορά και εταιρία,απαντούσαν στα mails μου την επόμενη μέρα,δεν έχουν πολλά σχέδια ,full carbon κτλ δεν παίζουν,εγώ πήρα τις απλές στρόγγυλες ,έχει και πιο κοντές,οβάλ,οβάλ με carbon tip και καναδυο ακόμα σχέδια.
Θα δείξει τι ψάρια πιάνουν και από πλευρά ποιότητας αφού φάνε 3-4 χειμώνες με υγρασίες κτλ.
Επίσης λέγονται Dominator και όχι Dominetor .
Φυσικά ότι πληρώνεις παίρνεις γενικά και κάποιος λόγος υπάρχει που οι MVV -τυχαίο παράδειγμα- κοστίζουν το ένα τελικό όσο τα δύο δικά μου αλλά δεν είναι και της πλάκας σαν τις κινέζικες yoshomoures των 50 ε.
budget αγορά θα έλεγα.

Αυτά και μια τυχαία φωτογραφία :wave2:

411104

doctor_john
12/10/2019, 17:12
Ωραίες δείχνουν! μεγειές!

Αν σου είναι εύκολο να τις ηχογραφίσεις, κρατήσου αν θες λίγο πιο πέρα (4μ-5μ) γιατί όλοι πάνε κοντά με αποτέλεσμα
να μπουκώνει το μικρόφωνο και να μην ακούμε το σύνολο του ήχου. :D

υπόψιν για τους μουσικόφιλους, θέλει sub για να ακούσεις σωστά τέτοιες μουσικές.

Αν δεν προβληματίζει η αναφορά μου, για το ορθό του πράγματος και για την υγεία της οικονομίας δηλαδή, οι δύο έλληνες μικροβιοτέχνες
μηχανικοί εξατμίσεων που ρώτησα μου έδωσαν σχεδόν ίδιες τιμές (αν όχι λίγο καλύτερες) για ανοξείδωτες εξαγωγές
και λίγο ακριβότερες για την κατασκευή τελικών.

Δεν λέω να κάνουμε συγκρίσεις με μαζική παραγωγή σε χώρα που έχουμε πολύ μεγάλη διαφορά σε κόστη αλλά όσοι αντέχουν
οικονομικά να το ελεγξουν γιατί όπως και να έχει, σίγουρα στην λεπτομέρεια της κατασκευής υπάρχουν συν μιας και πλέον
φτιάχνεται πιο εστιασμένα για την μοτό του καθενός αλλά και ότι μπορούμε να κρατήσουμε εντός είναι υπέρ μας στην συνολική
διαχείριση.

katsar
12/10/2019, 17:59
Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις,δεν είμαι fanboy κανενός/καμίας εταιρίας ούτε πιστεύω πως ότι έχω εγώ είναι το καλύτερο :beer:
Οι συγκεκριμένες ήταν ακριβώς για την μότο μου,είχε και το linkpipe που λένε δηλαδή , το Λ ,μπήκαν πολύ εύκολα.
Το σκέφτηκα και εγώ να μιλήσω με έναν από τους δύο γνωστούς κατασκευαστές,ε είδα τις συγκεκριμένες που ήταν και εμφανισιακά ακριβώς ότι ήθελα, και έτσι τις επέλεξα.
Ο ήχος είναι εδώ,δεν είναι το δικό μου αλλά είναι ακριβώς ο ίδιος ήχος. Στο 1ο λεπτό είναι εν κίνηση, ακούγετε καλύτερα. https://www.youtube.com/watch?v=PfiuzHVc4Gw
Βασικά από αυτό το βίντεο μου άρεσαν πολύ από θέμα εμφάνισης και τις επέλεξα . ( + το οικονομικό βέβαια . )

edit εδώ πιο καθαρά https://www.youtube.com/watch?v=V0AKKQB5IvQ

doctor_john
13/10/2019, 09:46
ωραίο ακούγεται, κράτα το ύψος σου μέχρι τη βάση :smokin:

411112

νεοσσός
13/10/2019, 21:02
Στο video ο ήχος ακούγεται γλυκός μπάσος. Στην πραγματικότητα, όπως τον άκουγα σήμερα που οδηγούσα για λίγα χιλιόμετρα ακριβώς πίσω από τον katsar, θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο γλυκός. Διαπεραστικό μπάσο θα τον έλεγα, με κάποιες ενοχλητικές υψηλές συχνότητες, τουλάχιστον όπως τον ακούει κάποιος πίσω. Σε στάση ακούγεται πιο όμορφα στο ρελαντί, καθώς και με ξερογκαζιές.

Πάντως είναι σίγουρα καλύτερος από τις ξετάπωτες των παπιών και κάτι RaceGuns που είναι άκρως ενοχλητικές.

Με γεια!

πυξιδας990
13/10/2019, 21:26
Μια χαρα εξατμίσεις είναι.τις εισάγει ένα μαγαζί στην Πάτρα..το κάθε τελικό είναι 5,5-6 κιλά.

katsar
13/10/2019, 21:31
Ενοχλητικές υψηλές ;!; :lol:
Κοίτα δεν φταίω εγώ,να το λέει και το wikipedia '' A modern development of the straight-two engine is the 270° crank which imitates the sound and feel of a 90° V-twin
The first production parallel-twin motorcycles with a 270° engine were the 1996 Yamaha TRX850 and the Yamaha TDM, both now discontinued.

Είναι και ιστορικό μοντέλο η χοντρή,μην νομίζεις.

katsar
05/11/2019, 09:03
Αν σου είναι εύκολο να τις ηχογραφίσεις, κρατήσου αν θες λίγο πιο πέρα (4μ-5μ) γιατί όλοι πάνε κοντά με αποτέλεσμα
να μπουκώνει το μικρόφωνο και να μην ακούμε το σύνολο του ήχου. :D

υπόψιν για τους μουσικόφιλους, θέλει sub για να ακούσεις σωστά τέτοιες μουσικές.


:whistle::a016::smokin:
Hillbilly version :https://www.youtube.com/watch?v=-c7Om1krHOU

doctor_john
05/11/2019, 11:58
Έτσι! δίδυμο στημένο στα χαϊ γκράουντ να ψαρώνουν οι εισβολείς!!! :a08:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/11/2019, 12:51
:whistle::a016::smokin:
Hillbilly version :https://www.youtube.com/watch?v=-c7Om1krHOU

Αρκετά καλός ήχος. Δεν ειναι τερμινιονι αλά ακούγεται αρκετά καλός ήχος. Αλά και εσύ ρε συντροχε δε πας πίσω. Αντρικλα :beer:

Υ.Γ.Α ρε μηχαναρος το τιντιεμ.Το ίδιο είχα για 4χρόνια...