PDA

View Full Version : Τι ζιγκλερ να βαλω ?



Rafo96
20/09/2018, 17:28
Καλησπέρα εχω ενα daytona sprinter και δεν εχει ουτε 2 μήνες που έβαλα καινούριο μοτέρ (γνήσιο daytona sprinter 125). Θα βάλω εξάτμιση vpr , χοάνη και θέλω να αλλάξω και ζιγκλερ για να δινει λιγο περισσότερο βενζίνη και να πηγαίνει πιο άνετα και χαλαρα . Τι αριθμό ζιγκλερ να βαλω ομως ? Το καρμπυρατερ είναι το μανισιο .

Σορρυ αν έβαλα σε λάθος μέρος το ποστ.

Bowleno
20/09/2018, 18:33
Να το αφήσεις στην ησυχία του δεν παίζει;
Έχει που έχει αδύναμο στρόφαλο το 125 (αδύναμο για τα κυβικά του, να εξηγούμεθα....στο 110 μια χαρά είναι)
Αν το πειράξεις βλέπω να παίρνεις όλα τα σωθικά του μοτέρ στο χέρι ;)

Rafo96
20/09/2018, 19:08
Απο την στιγμή που θα βάλω εξάτμιση και χοανη θελω σωστό ζιγκλερ για να μην εχω φτωχό μείγμα , αν ξες τι νούμερο ζιγκλερ θα μπορούσα να βαλω θα με ειχες βοηθήσεις πολύ ...

andreaspetr
21/09/2018, 01:57
δες τι εχει και παρε το αμεσως μεγαλυτερο,μην ανεβεις πολυ.

Rafo96
23/09/2018, 10:57
Αυτο θα κανω θα βάλω 1 ή 2 νούμερα μεγαλύτερο

OldMan
24/09/2018, 12:31
Οι χοάνες ειναι "υπουλα" πραγματα.. :p

Δεν τις βαζουμε οπουδηποτε γιατί υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να χρειαστεί πολυ μεγαλο ζιγκλερ (για να εχεις ενα φυσιολογικό μιγμα) πραγμα που μπορεί να καταληξει να μη σου φτανει ο θαλαμος καύσης (σε ογκο..) για ομαλη ομογενοποίηση και διαχυση του καυσιμου μιγματος..

Υ.Γ.
ΟΙ περισσσότεροι που βαζουν χοανες αβερτα-κουβερτα, καταλήγουν να τις καρφώνουν διαδοχικα φιλτρακια και στο τελος να καταλήγουν σε εισροή αερα ιδια ή και μικροτερη απο αυτή του μανισιου φιλτρου..