PDA

View Full Version : Τρακάρισμα από Yamaha CRYPTON X σε HONDA SUPRA X HELMIN



YAMAYAMA21
24/09/2018, 18:09
Καλησπέρα σε όλους!!!

ΓΕΓΟΝΟΣ:
Πρόσφατα σε μεγάλη λεοφώρο της Αθήνας και έπειτα από παραβίαση ερυθρού σηματοδότη ενος ι.χ. έπεσα στο πίσω μέρος ενός HONDA SUPRA-X HELM IN ενός πολύ καλού φίλου (πλέον) σχεδόν αφρενάριστος...
Ο φίλος με το HONDA φρενάρισε με πράσινο γιατί θα τον σκότωνε ο από δεξιά ερχόμενος Ι.Χής διερχόμενος με κόκκινο. Το κοκκάλωσε λοιπόν κι εγώ μην έχοντας χώρο να αντιδράσω έπεσα πίσω του με καμμιά 20αριά χιλιόμετρα ταχύτητα...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
Μετά την σύγκρουση λοιπόν μείναμε και οι δύο όρθιοι, με υλικές ζημιές ευτυχώς και με μία πολύ ωραία συζήτηση κάναμε μία ωραϊα δήλωση πως φταίω εγώ και θα αποζημιωθεί από την ασφαλιστική μου...

ΟΙ ΥΛΙΚΕΣ ΖΗΜΙΕΣ:

HONDA SUPRA -X HELM IN:
Στραπατσαρισμένη (σαν αλουμινόχαρτο) η πινακίδα, σπασμένο το πλαστικό πλαίσιό της και στράβωμα χοντρό σε ρεγουλατόρο αλυσίδας και την πίσω γωνία του ψαλιδιού...

YAMAHA CRYPTON X:
Τα καλάμια των αμορτισέρ γύρισαν ελαφρώς πίσω ομοιόμορφα και βρήκαν ελαφρά στην πλαστική καρίνα του μοτέρ...έχουν μείνει με μία κλίση προς τα πίσω και το τιμόνι είναι λίγο βαρύ στην οδήγηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ:
Μήπως κάποιος γνωρίζει αν έχει πάρει και ο σταυρός του τιμονιού, σκέφτομαι να αλλάξω μόνο τα καλάμια γιατί το τιμόνι στρίβει (σηκωμένο στο διπλό στάντ) πολύ καλά όπως και πρίν χωρίς τριγμούς ή κενά...
Η YAMAHA θέλει 230 ευρώ για να τα αλλάξει όλα (σταυρό, καλάμια, ρουλεμάν, τσιμούχες) .
Έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο;;
Θα εκτιμούσα πολύ κάθε απάντηση!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!
Πάντα υγεία ε όλους!!!

o_gavros
24/09/2018, 19:19
το πόρισμα για τη ζημιά στο κρυπτον είναι δικό σου ή κάποιου συνεργείου;
Σε πλαγιομετωπική μου με ταρίφα προ 2-3 χρόνων,με κρυπτονΧ κι εγω, με σχεδόν ίδιες ταχύτητες (~25 με 30χαω), το μπροστινό έγινε σουτιέν και αλλάχτηκαν τα ΠΑΝΤΑ απο το λαιμό και εμπρος.
Αυτό που ρωτάς για το αν κάποιος γνωρίζει αν πήρε ο σταυρός είναι, το λιγότερο, αφελές.
Μην στραβώσεις.
Αναλογίσου πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει το μηχανάκι σου αν δεν είναι όλα όσα το κρατάνε όρθιο,σε σωστη κατάσταση.
Αν σου πει κάποιος εξειδικευμένος επαγγελματίας ότι είναι οκ, αφού μετρήσει φυσικά,τότε ναι προχώρα μόνο με καλαμια.
Όχι όμως έτσι αυθαίρετα.

YAMAYAMA21
25/09/2018, 17:39
το πόρισμα για τη ζημιά στο κρυπτον είναι δικό σου ή κάποιου συνεργείου;
Σε πλαγιομετωπική μου με ταρίφα προ 2-3 χρόνων,με κρυπτονΧ κι εγω, με σχεδόν ίδιες ταχύτητες (~25 με 30χαω), το μπροστινό έγινε σουτιέν και αλλάχτηκαν τα ΠΑΝΤΑ απο το λαιμό και εμπρος.
Αυτό που ρωτάς για το αν κάποιος γνωρίζει αν πήρε ο σταυρός είναι, το λιγότερο, αφελές.
Μην στραβώσεις.
Αναλογίσου πόσο επικίνδυνο μπορεί να γίνει το μηχανάκι σου αν δεν είναι όλα όσα το κρατάνε όρθιο,σε σωστη κατάσταση.
Αν σου πει κάποιος εξειδικευμένος επαγγελματίας ότι είναι οκ, αφού μετρήσει φυσικά,τότε ναι προχώρα μόνο με καλαμια.
Όχι όμως έτσι αυθαίρετα.

Το πόρισμα για σταυρό είναι του επίσημου service της Yamaha (σχετικά μεγάλη αντιπροσωπεία) που πηγαίνω το παπί ,χωρίς να σκύψει κανείς να του ρίξει μια ματιά...μου είπαν πως με τόσα χιλιόμετρα αρπάζει και ο σταυρός...αυτή είναι η ένστασή μου...δεν θα μπω στον κόπο να πάω ψάχνοντας τελικά...το πήρα απόφαση σύμφωνα και με την δική σου εμπειρία φίλε gavros να το πάω και να μου το φτιάξουν όπως μου πρότειναν...
Σε ευχαριστώ πολύ και να προσέχεις πολύ στο δρόμο!!!
Καλό απόγευμα να έχεις!!!!

cityfly
25/09/2018, 17:47
Για δες πόσο κάνει χωρίς τον σταυρό. Γιατί μπορεί η διαφορά να είναι μικρή και να αξίζει τον κόπο να το αλλάξεις έστω και προληπτικά.