PDA

View Full Version : Περί διήθησης



Σελίδες : [1] 2

νεοσσός
25/09/2018, 20:40
Η καθημερινή μου πρακτική έχει πολλά χιλιόμετρα στους μποτιλιαρισμένους δρόμους της πρωτεύουσας. Αν έχεις περάσει χρόνια από τη ζωή σου μέσα σε αμάξι εγκλωβισμένος σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης, εκτιμάς με το παραπάνω την ευελιξία ενός διτρόχου, είτε πρόκειται για ποδήλατο, είτε για αμάξι μοτοσυκλέτα.

Η διήθηση χρειάζεται πολλή προσοχή, σύνεση και ευγένεια, καθότι και μόνο που την κάνεις επεκτείνεις τα όριά σου, περιορίζοντας τους οδηγούς αυτοκινήτων. Παίρνεις λίγο από το ζωτικό τους χώρο, ο οποίος υπό κανονικές συνθήκες μένει αναξιοποίητος, αλλά δεν παύει να είναι σημαντική απόσταση ασφαλείας. Αυτό πρέπει να το θυμάσαι. Με τον καιρό, η ελπίδα να χωρέσεις, γίνεται προσδοκία και καθημερινότητα. Θέλει όμως εγκράτεια, ώστε η προσδοκία να μη γίνει απαίτηση. Πρέπει πάντα να οδηγείς αμυντικά, πολύ μακριά από τα όριά σου, διότι έτσι κι αλλιώς έχεις στριμώξει τα φυσικά όρια.

Το κακό με τον καιρό είναι ότι συνηθίζεις στον κίνδυνο, αποκτώντας ψευδαίσθηση ασφάλειας, επειδή έχεις για καιρό την τύχη με το μέρος σου. Εκεί ακριβώς χρειάζεται η ωριμότητα, ώστε να βάζεις χαμηλά όρια μόνος σου, πριν προλάβουν να τα θέσουν με άσχημο τρόπο οι συγκυρίες και οι φυσικοί νόμοι. Όπως είχε πει εύστοχα ένας φίλος:
"Πρόσεχε με την εξοικείωση που αποκτάς. Κάθε φορά ανεβάζεις λίγο τον πήχη της ταχύτητας και δεν καταλαβαίνεις πόσο αυξάνεις αθροιστικά το ρίσκο."
Κάπως έτσι, από εκεί που αύξανα ολοένα και από λίγο την ταχύτητα, αποτελώντας έναν από τους γρήγορους δικυκλιστές μέσα στην κίνηση, αποφάσισα να τη μειώσω.

Ποτέ όμως δεν πίεσα οδηγό μοτοσυκλέτας μπροστά μου, με κορνάρισμα και ξερογκαζίες που μεθοδεύουν κάποιοι, ούτε τον ακολουθούσα από πολύ κοντά. Πρέπει να σεβόμαστε το ρυθμό των άλλων και να μην τους πιέζουμε για να κάνουν υπερβάσεις ή υποχωρήσεις. Το ίδιο και με τα αμάξια που κλείνουν το χώρο μεταξύ τους. Δεν έχουν υποχρέωση να τον κρατάνε ανοικτό για τις μοτοσυκλέτες, ίσα-ίσα που οι μοτοσυκλέτες δυσκολεύουν τη νόμιμη μετακίνηση των αυτοκινήτων και τις αλλαγές λωρίδας. Ως εκ τούτου, πολλές φορές τα έχω βάλει με την τύχη μου που έπεσα σε αργό "διηθηστή" ή σε αμάξι που δεν εκπλήρωσε την προσδοκία μου για διάδρομο μετακίνησης. Όμως δε στράφηκα προς τον άλλο, ούτε κορνάρισα. Όταν δεν εκλπηρώνεται η προσδοκία, δεν απαιτείς, αλλά κρατάς την απογοήτευση μέσα σου.

Τον τελευταία καιρό διαπιστώνω ότι πολλοί δικυκλιστές κάνουν χώρο για να περάσεις, ακόμα σε σημεία που θα πρέπει να σταματήσουν για να σου δώσουν προτεραιότητα. Το ίδιο κάνω κι εγώ, εφόσον υπάρχει χώρος. Το μόνο που με πειράζει είναι ότι περνάνε μπροστά στο φανάρι οι φαρδιές μοτοσυκλέτες, για να σε πάνε μετά καροτσάκι ανάμεσα στα αμάξια, αφού δε χωράνε άνετα. Η δική μου πρακτική, όταν δω κανέναν γρήγορο, ειδικά με παπί, είναι να τον αφήσω να με περάσει στην επιτάχυνση μετά το φανάρι, διότι ξέρω ότι θα τον καθυστερήσω λίγα μέτρα πιο μετά.

Κάπως έτσι σήμερα, ένα ωραίο πρωί, έχω ξεκινήσει κεφάτος και μάλλον έχω σβέλτο ρυθμό. Βλέπω κάποιους να κάνουν στην άκρη για να τους περάσω, ενώ σε κάποιους άλλους κάνω στην άκρη εγώ. Αφήνουμε το ντιλιβερά να μας περάσει, διότι είναι και στενός και έμπειρος και βιαστικός, περνάμε τον customά που δε χωράει άνετα, περνάμε τον transalpά, αφήνουμε το βιαστικό με το on/off που θέλει να πάρει τα ρίσκα του και ...πέφτουμε πάνω στο δικάβαλο. Δικάβαλο scooter που να μην το πολυέχει και να μας πηγαίνει όλους καροτσάκι χιλιόμετρα, χωρίς να κάνει χώρο.

Περνάει η ώρα, κάποια στιγμή βρίσκεται η αφορμή και τον περνάω. Δε στάθηκα όμως πολύ τυχερός. Μετά σκάω πάνω στον courierά με το φαρδύ καλάθι να το πηγαίνει μαλακωσσά και πάνω που αρχίζω να βαριέμαι και να τα βάζω με την τύχη μου, σκάει ...ο παππούς! Ο παππούς με τη vespa με τη τζαμαρία μπροστά, βρήκε ευκαιρία και μπήκε μπροστά από τον courierά. Η ταχύτητα πέφτει κι άλλο και η κατάσταση πλέον κουράζει. Ο χρόνος δε με πιέζει, άλλωστε πάντα ξεκινάω νωρίτερα για τη δουλειά. Αλλά αρχίζω να νιώθω ότι πάμε σε ρυθμό παρέλασης ιστορικών μοτοσυκλετών.

Ε, εκεί που λες ότι τα έχεις δει όλα, τι βλέπεις; Τη μαμά! Τη μαμά με τρίκυκλο με τέντα από πάνω, να πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο. Μπαίνει κι αυτή μπροστά από τον παππού και πλέον είμαστε όλοι μαζί μία παρέα που πηγαίνουμε σε ρυθμό επιταφίου. Εκεί βλαστημάς την τύχη σου, αλλά δεν πιέζεις, δεν κορνάρεις. Υπομονή, κάποια στιγμή ανοίγει ο δρόμος και επιτέλους μπορείς να ευχαριστηθείς τη μοτοσυκλέτα σου, παρέα με μερικές αναμνήσεις που σε κάνουν να χαμογελάς.

Τα λέμε στους δρόμους!

harris_x
25/09/2018, 22:53
Η καθημερινή μου πρακτική έχει πολλά χιλιόμετρα στους μποτιλιαρισμένους δρόμους της πρωτεύουσας. Αν έχεις περάσει χρόνια από τη ζωή σου μέσα σε αμάξι εγκλωβισμένος σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης, εκτιμάς με το παραπάνω την ευελιξία ενός διτρόχου, είτε πρόκειται για ποδήλατο, είτε για αμάξι.

Η διήθηση χρειάζεται πολλή προσοχή, σύνεση και ευγένεια, καθότι και μόνο που την κάνεις επεκτείνεις τα όριά σου, περιορίζοντας τους οδηγούς αυτοκινήτων. Παίρνεις λίγο από το ζωτικό τους χώρο, ο οποίος υπό κανονικές συνθήκες μένει αναξιοποίητος, αλλά δεν παύει να είναι σημαντική απόσταση ασφαλείας. Αυτό πρέπει να το θυμάσαι. Με τον καιρό, η ελπίδα να χωρέσεις, γίνεται προσδοκία και καθημερινότητα. Θέλει όμως εγκράτεια, ώστε η προσδοκία να μη γίνει απαίτηση. Πρέπει πάντα να οδηγείς αμυντικά, πολύ μακριά από τα όριά σου, διότι έτσι κι αλλιώς έχεις στριμώξει τα φυσικά όρια.

Το κακό με τον καιρό είναι ότι συνηθίζεις στον κίνδυνο, αποκτώντας ψευδαίσθηση ασφάλειας, επειδή έχεις για καιρό την τύχη με το μέρος σου. Εκεί ακριβώς χρειάζεται η ωριμότητα, ώστε να βάζεις χαμηλά όρια μόνος σου, πριν προλάβουν να τα θέσουν με άσχημο τρόπο οι συγκυρίες και οι φυσικοί νόμοι. Όπως είχε πει εύστοχα ένας φίλος:
"Πρόσεχε με την εξοικείωση που αποκτάς. Κάθε φορά ανεβάζεις λίγο τον πήχη της ταχύτητας και δεν καταλαβαίνεις πόσο αυξάνεις αθροιστικά το ρίσκο."
Κάπως έτσι, από εκεί που αύξανα ολοένα και από λίγο την ταχύτητα, αποτελώντας έναν από τους γρήγορους δικυκλιστές μέσα στην κίνηση, αποφάσισα να τη μειώσω.

Ποτέ όμως δεν πίεσα οδηγό μοτοσυκλέτας μπροστά μου, με κορνάρισμα και ξερογκαζίες που μεθοδεύουν κάποιοι, ούτε τον ακολουθούσα από πολύ κοντά. Πρέπει να σεβόμαστε το ρυθμό των άλλων και να μην τους πιέζουμε για να κάνουν υπερβάσεις ή υποχωρήσεις. Το ίδιο και με τα αμάξια που κλείνουν το χώρο μεταξύ τους. Δεν έχουν υποχρέωση να τον κρατάνε ανοικτό για τις μοτοσυκλέτες, ίσα-ίσα που οι μοτοσυκλέτες δυσκολεύουν τη νόμιμη μετακίνηση των αυτοκινήτων και τις αλλαγές λωρίδας. Ως εκ τούτου, πολλές φορές τα έχω βάλει με την τύχη μου που έπεσα σε αργό "διηθηστή" ή σε αμάξι που δεν εκπλήρωσε την προσδοκία μου για διάδρομο μετακίνησης. Όμως δε στράφηκα προς τον άλλο, ούτε κορνάρισα. Όταν δεν εκλπηρώνεται η προσδοκία, δεν απαιτείς, αλλά κρατάς την απογοήτευση μέσα σου.

Τον τελευταία καιρό διαπιστώνω ότι πολλοί δικυκλιστές κάνουν χώρο για να περάσεις, ακόμα σε σημεία που θα πρέπει να σταματήσουν για να σου δώσουν προτεραιότητα. Το ίδιο κάνω κι εγώ, εφόσον υπάρχει χώρος. Το μόνο που με πειράζει είναι ότι περνάνε μπροστά στο φανάρι οι φαρδιές μοτοσυκλέτες, για να σε πάνε μετά καροτσάκι ανάμεσα στα αμάξια, αφού δε χωράνε άνετα. Η δική μου πρακτική, όταν δω κανέναν γρήγορο, ειδικά με παπί, είναι να τον αφήσω να με περάσει στην επιτάχυνση μετά το φανάρι, διότι ξέρω ότι θα τον καθυστερήσω λίγα μέτρα πιο μετά.

Κάπως έτσι σήμερα, ένα ωραίο πρωί, έχω ξεκινήσει κεφάτος και μάλλον έχω σβέλτο ρυθμό. Βλέπω κάποιους να κάνουν στην άκρη για να τους περάσω, ενώ σε κάποιους άλλους κάνω στην άκρη εγώ. Αφήνουμε το ντιλιβερά να μας περάσει, διότι είναι και στενός και έμπειρος και βιαστικός, περνάμε τον customά που δε χωράει άνετα, περνάμε τον transalpά, αφήνουμε το βιαστικό με το on/off που θέλει να πάρει τα ρίσκα του και ...πέφτουμε πάνω στο δικάβαλο. Δικάβαλο scooter που να μην το πολυέχει και να μας πηγαίνει όλους καροτσάκι χιλιόμετρα, χωρίς να κάνει χώρο.

Περνάει η ώρα, κάποια στιγμή βρίσκεται η αφορμή και τον περνάω. Δε στάθηκα όμως πολύ τυχερός. Μετά σκάω πάνω στον courierά με το φαρδύ καλάθι να το πηγαίνει μαλακωσσά και πάνω που αρχίζω να βαριέμαι και να τα βάζω με την τύχη μου, σκάει ...ο παππούς! Ο παππούς με τη vespa με τη τζαμαρία μπροστά, βρήκε ευκαιρία και μπήκε μπροστά από τον courierά. Η ταχύτητα πέφτει κι άλλο και η κατάσταση πλέον κουράζει. Ο χρόνος δε με πιέζει, άλλωστε πάντα ξεκινάω νωρίτερα για τη δουλειά. Αλλά αρχίζω να νιώθω ότι πάμε σε ρυθμό παρέλασης ιστορικών μοτοσυκλετών.

Ε, εκεί που λες ότι τα έχεις δει όλα, τι βλέπεις; Τη μαμά! Τη μαμά με τρίκυκλο με τέντα από πάνω, να πηγαίνει το παιδί της στο σχολείο. Μπαίνει κι αυτή μπροστά από τον παππού και πλέον είμαστε όλοι μαζί μία παρέα που πηγαίνουμε σε ρυθμό επιταφίου. Εκεί βλαστημάς την τύχη σου, αλλά δεν πιέζεις, δεν κορνάρεις. Υπομονή, κάποια στιγμή ανοίγει ο δρόμος και επιτέλους μπορείς να ευχαριστηθείς τη μοτοσυκλέτα σου, παρέα με μερικές αναμνήσεις που σε κάνουν να χαμογελάς.

Τα λέμε στους δρόμους!

Είστε σίγουρα μοτοσικλετιστής κυριε μου;;;


BTW, απο ποιούς δρόμους περνούν ολοι αυτοί και ποια λωρίδα διηθησης κρατούν.... να ξερω να φυλαγομαι....

:bawl:

S705
26/09/2018, 00:57
Εκτός ότι τα λες σωστά, τα περιγράφεις και με ωραίο λόγο.
Προσωπικά σε καθημερινή στάνταρ διαδρομή ίδια ώρα (ανέβασμα μεσογείων) έχω σταμπάρει κάποιους οδηγούς που είτε τους αφήνω γιατί είναι πιο γρήγοροι από εμένα είτε γιατί απλά δεν έχουν υπομονή 2-3δευτερολεπτα να ανοίξει χορός για ασφαλές προσπέρασμα με αποτέλεσμα να πιέζουν χωρίς ουσιαστικό νόημα.

αλλά τον τύπο με το gs που τα πρωινά μου κλείνει τον δρόμο στο εσακι της Αρδηττου ενώ μπαίνει πολύ πιο αργά από εμένα, θέλω να τον πνίξω....

o_gavros
26/09/2018, 06:48
Ωραίο κείμενο για διάβασμα.
Μπράβο σου για το ζεν λεβελ.
Η αιώρηση για σενα δεν είναι μακριά :p

ggs
26/09/2018, 07:26
Ωραίος ο νεοσσός.. κάπως έτσι είναι.


Και να μην ξεχνάμε ότι ο χειρότερος οδηγός δικύκλου είναι 10000000000 φορές προτιμότερος στην κίνηση από ένα οδηγό με αυτοκίνητο..

Ο εχθρός είναι τα αυτοκίνητα..:lol:

karellen
26/09/2018, 08:01
Η καθημερινή μου πρακτική έχει πολλά χιλιόμετρα στους μποτιλιαρισμένους δρόμους της πρωτεύουσας. Αν έχεις περάσει χρόνια από τη ζωή σου μέσα σε αμάξι εγκλωβισμένος σε συνθήκες κυκλοφοριακής συμφόρησης, εκτιμάς με το παραπάνω την ευελιξία ενός διτρόχου, είτε πρόκειται για ποδήλατο, είτε για αμάξι.


Μοτοσυκλέτα μάλλον εννοείς. :wave2:

buckley
26/09/2018, 08:36
Είστε σίγουρα μοτοσικλετιστής κυριε μου;;;


BTW, απο ποιούς δρόμους περνούν ολοι αυτοί και ποια λωρίδα διηθησης κρατούν.... να ξερω να φυλαγομαι....

:bawl:

Δε μου λες ρε συ ,αν καβαλάει σουζούκι πιάνεται ???
ΥΓ Για ποδηλάτης καλά τα γράφεις ρε νέος ....

harris_x
26/09/2018, 09:50
Δε μου λες ρε συ ,αν καβαλάει σουζούκι πιάνεται ???
όχι, αυτοί είναι άλλης συνομοταξίας... καταρχάς δεν έχουν φρένα... :lol:



ΥΓ Για ποδηλάτης καλά τα γράφεις ρε νέος ....you 've got my point! :winka:

thunder ace
26/09/2018, 10:30
όχι, αυτοί είναι άλλης συνομοταξίας... καταρχάς δεν έχουν φρένα... :lol:


you 've got my point! :winka:
Γιατι,εχουν πλαισια;

Bowleno
26/09/2018, 13:15
όχι, αυτοί είναι άλλης συνομοταξίας... καταρχάς δεν έχουν φρένα... :lol:




Γιατι,εχουν πλαισια;

Γιατί; βλέπονται κιόλας; ειδικά σε κίτρινο/καναρινί χρώμα :D

:lol:

νεοσσός
26/09/2018, 20:34
Μοτοσυκλέτα μάλλον εννοείς. :wave2:
Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

νεοσσός
26/09/2018, 20:42
Είστε σίγουρα μοτοσικλετιστής κυριε μου;;;
Ποδηλάτης είμαι βασικά κι εκεί τα πάω καλύτερα στη διήθηση, ειδικά στην κατηφόρα που μου φαίνονται αργά ακόμα και τα παπιά. Με τη μοτοσυκλέτα είμαι λιγότερο ευέλικτος, αλλά έχω καλύτερα φρένα και φυσικά μεγαλύτερη ταχύτητα στην ανηφόρα. Η διαφορά είναι ότι με το ποδήλατο είμαι συνήθως στη δεξιά "λωρίδα διήθησης", ενώ με τη μοτοσυκλέτα στην αριστερή.



BTW, απο ποιούς δρόμους περνούν ολοι αυτοί και ποια λωρίδα διηθησης κρατούν.... να ξερω να φυλαγομαι....

:bawl:
Τη Γκηφισίας κατεβαίνω. Το καλοκαίρι είναι χαλαρά, αλλά όλο τον υπόλοιπο χρόνο τις ώρες αιχμής είναι ένα ατελείωτο parking αυτοκινήτων, οπότε με μοτοσυκλέτα σώζεσαι.

harris_x
27/09/2018, 08:54
Ποδηλάτης είμαι βασικά κι εκεί τα πάω καλύτερα στη διήθηση, ειδικά στην κατηφόρα που μου φαίνονται αργά ακόμα και τα παπιά. Με τη μοτοσυκλέτα είμαι λιγότερο ευέλικτος, αλλά έχω καλύτερα φρένα και φυσικά μεγαλύτερη ταχύτητα στην ανηφόρα. Η διαφορά είναι ότι με το ποδήλατο είμαι συνήθως στη δεξιά "λωρίδα διήθησης", ενώ με τη μοτοσυκλέτα στην αριστερή.
Μμμμμμμμάλιστα...

Και για πες... ;
Φορώντας τα γυαλιά του μοτοσυκλετιστή, πως βρίσκεις τους ποδηλάτες;

S705
27/09/2018, 14:45
Ωχ όχι πάλι , παντού υπάρχουν και οι καλοί και οι κακοί.

Δεν είναι όλοι οι ποδηλάτες μαλάκες ούτε όλοι οι μοτοσικλετιστές πανάγιες ……. :wave2::wave2:

STOYBI
27/09/2018, 14:58
Ti ειναι η ..... διήθηση.....??? :blush:

Τι σχεση εχουν οι μοτοσυκλετες με τα ποδηλατα και τα δυο προαναφερομενα με την διήθηση ...?? :confused:

νεοσσός
27/09/2018, 19:32
Και για πες... ;
Φορώντας τα γυαλιά του μοτοσυκλετιστή, πως βρίσκεις τους ποδηλάτες;
Όταν βρεθείς στη θέση του άλλου, βλέπεις και νιώθεις διαφορετικά. Ευτυχώς, έχω βρεθεί και στις δύο θέσεις, οπότε μπορώ να δω το θέμα πιο σφαιρικά.

Πριν απαντήσω στην ερώτησή σου, θα κάνω μία εισαγωγή. Ως νέος οδηγός αυτοκινήτου, πριν πολλά χρόνια, θυμάμαι να δυσκολεύομαι πολύ να αλλάξω λωρίδα, εξαιτίας των μοτοσυκλετών που κινούνταν με μεγαλύτερες ταχύτητες ανάμεσα στα αμάξια. Εννοείται ότι πρόσεχα τους μοτοσυκλετιστές, αλλά ένιωθα ότι κινούμενοι παράνομα, δυσχεραίνουν τη δική μου νόμιμη κίνηση, εκθέτοντας τον εαυτό τους σε κίνδυνο και αναθέτοντάς μου εκβιαστικά την ευθύνη να τους προσέχω. Σε άλλη συζήτηση, μπορούμε να πούμε και τις φορές που κάποιοι μου έκαναν μικροζημιές στο αμάξι και δε σταμάτησαν να αναλάβουν την ευθύνη τους. Φυσικά πάντα φρόντιζα να τους κάνω χώρο, όταν ήμουν μποτιλιαρισμένος με το αμάξι.

Όταν ξεκίνησα να οδηγώ μοτοσυκλέτα, άρχισα να αποκτώ μεγαλύτερη κατανόηση και πλέον καταβάλω πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια να προσέχω τις μοτοσυκλέτες και να τους κάνω χώρο, όταν μπορώ. Για να δείξω το μέγεθος της κατανόησης, θα αναφέρω ότι πρόσφατα είχα περίπτωση που πέρασε μοτοσικλετιστής ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια, ενώ δε χωρούσε. Τελικά μου έκανε γρατζουνιά στον προφυλακτήρα με την εξάτμιση και έφυγε, για να κολλήσει στην κίνηση λίγα μέτρα πιο μπροστά. Βγήκα από το αμάξι και απλά του είπα να προσέχει και να χαίρεται τη μηχανή του που είναι πολύ όμορφη. Αποφάσισα να αποσβέσω το συμβάν με δική μου υποχώρηση, ενώ θα μπορούσα να αποζημιωθώ.

Πάμε στο ποδήλατο τώρα. Θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα μέσα μετακίνησης, αλλά απουσία ουσιαστικών υποδομών, τα πράγματα δυσχεραίνονται για τους ποδηλάτες. Ανεβάζει την ποιότητα της ζωής σου, παρέχοντας ευεξία, και μπόλικες ενδορφίνες. Ό,τι προβλήματα και να έχεις, με ένα sprint εξαφανίζονται και χαμογελάς. Και όλα αυτά χωρίς να χρειάζεται να μεθοδεύσεις την ομολογουμένως όμορφη, αλλά συνάμα επικίνδυνη, αδρεναλίνη της ταχύτητας, που πρακτικά προσφέρουν οι μοτοσυκλέτες. Πάντα προσέχω τους ποδηλάτες, τόσο με το αμάξι, όσο και με τη μοτοσυκλέτα. Μάλιστα όταν είμαι σε αμάξι ζηλεύω όποιον κάνει ποδήλατο και ανυπομονώ να ανέβω στο δικό μου. Απλά για τις αποστάσεις που κάνω καθημερινά, η μοτοσυκλέτα είναι ασφαλέστερη και προσθέτει ένα ακόμα όμορφο στοιχείο στη ζωή μου, με διαφορετικές πολύ όμορφες εμπειρίες. Γενικά πολλά πράγματα που απαιτούν περισσότερη συμμετοχή και εγρήγορση, κόντρα στην τάση της εποχής για άνεση, τελικά έχουν υψηλή αξία.

Αν κατάλαβα καλά, η ερώτησή σου πάει περισσότερο στο αν με ενοχλούν οι ποδηλάτες όταν οδηγώ μοτοσυκλέτα; Ακόμα και μπροστά μου να βρεθούν κάνοντας διήθηση, δε με πειράζει ιδιαίτερα, διότι το έχω κάνει κι εγώ. Ξέρω να μοιράζομαι το δημόσιο δρόμο και γνωρίζω ότι το ποδήλατο έχει τα ίδια δικαιώματα σε αυτόν με ένα μηχανοκίνητο όχημα (εξαιρούνται οι αυτοκινητόδρομοι) και αντίστοιχες υποχρεώσεις.

STOYBI
28/09/2018, 07:29
Αν κατάλαβα καλά, η ερώτησή σου πάει περισσότερο στο αν με ενοχλούν οι ποδηλάτες όταν οδηγώ μοτοσυκλέτα; Ακόμα και μπροστά μου να βρεθούν κάνοντας διήθηση, δε με πειράζει ιδιαίτερα, διότι το έχω κάνει κι εγώ. Ξέρω να μοιράζομαι το δημόσιο δρόμο και γνωρίζω ότι το ποδήλατο έχει τα ίδια δικαιώματα σε αυτόν με ένα μηχανοκίνητο όχημα (εξαιρούνται οι αυτοκινητόδρομοι) και αντίστοιχες υποχρεώσεις.

Φιλε ποδηλατη.....

Δεν εχεις τα ιδια δικαιωματα με τα μηχανοκινητα στους δρομους......

Γιατι....

Δεν πληρωνεις τκ.

Δεν εχεις ασφαλεια εαν θα με χτυπησεις... την ωρα που θα διασχιζω πεζος τον δρομο...

Δεν υποχρεουσαι απο το νομο να φορας προστατευτικα (πχ κρανος ) οχι για την ασφαλεια σου.... Για την δικη μου...! Ωστε στο ποιο ανοητο και ελαφρυ ατυχημα που μπορεις να φανταστεις ...

Να μην με σερνουν στα δικαστηρια για την υπολοιπη ζωη μου....! ( Και ας ειχα πχ δικιο...)

Και δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να μου κουνας το δαχτυλο στην μουρη οταν εκανες ...

Διείσδυση... ( και οχι διήθηση..) απο τα δεξια μου και να ζητας και τα ρεστα που παραλιγο να σε λιωσω ... !!!


Οντως δεν φταιτε εσεις καθως δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι στην ελλαδα....

Σε καμμια περιπτωση ομως απο τα λεγομενα σου δεν μπορω να δεχτω οτι το ποδηλατο θεωρειτε φυσιολογικο να κυκλοφορει στον δημοσιο δρομο αναμεσα στο καθε ειδους μηχανοκινητο...!

zoslen
28/09/2018, 11:03
Φιλε ποδηλατη.....

Δεν εχεις τα ιδια δικαιωματα με τα μηχανοκινητα στους δρομους......


Αυτό ας το αποφασίσει καλύτερα ο νομοθέτης. Υπάρχουν νόμοι που ορίζουν τι δικαιώματα έχουμε, ασχέτως τι δεν γουστάρει ο καθένας.

Αυτό που με κάνει και γελώ (πλέον!) είναι τα μηχανάκια που κάνουν ολάκερο ΑΓΩΝΑ για να βρεθούν όσο πιο μπροστά γίνεται στο φανάρι!
Το κάθε μηχανάκι προσπαθεί να βρεθεί πρώτο στο φανάρι, ή ακόμη και πιο μπροστά από αυτό, περνώντας ένα άλλο μηχανάκι το οποίο βρίσκεται ήδη μπροστά από το φανάρι! Επικές προσπάθειες να χωρέσουν εκεί που δεν χωράνε, καβαλήματα πεζοδρομίων με κωμικά αποτελέσματα (εσένα κοιτάω τύπε χθες στη θηβων!) για να κερδίσουν 1 (ένα) μέτρο πιο μπροστά! Και στο επόμενο φανάρι είμαστε πάλι μαζί!
Για τήρηση της διάβασης πεζών ούτε λόγος βέβαια!!!!
Παράνοια!

sniper
28/09/2018, 11:13
Αυτό ας το αποφασίσει καλύτερα ο νομοθέτης. Υπάρχουν νόμοι που ορίζουν τι δικαιώματα έχουμε, ασχέτως τι δεν γουστάρει ο καθένας.

Αυτό που με κάνει και γελώ (πλέον!) είναι τα μηχανάκια που κάνουν ολάκερο ΑΓΩΝΑ για να βρεθούν όσο πιο μπροστά γίνεται στο φανάρι!
Το κάθε μηχανάκι προσπαθεί να βρεθεί πρώτο στο φανάρι, ή ακόμη και πιο μπροστά από αυτό, περνώντας ένα άλλο μηχανάκι το οποίο βρίσκεται ήδη μπροστά από το φανάρι! Επικές προσπάθειες να χωρέσουν εκεί που δεν χωράνε, καβαλήματα πεζοδρομίων με κωμικά αποτελέσματα (εσένα κοιτάω τύπε χθες στη θηβων!) για να κερδίσουν 1 (ένα) μέτρο πιο μπροστά! Και στο επόμενο φανάρι είμαστε πάλι μαζί!
Για τήρηση της διάβασης πεζών ούτε λόγος βέβαια!!!!
Παράνοια!

Eνα μηχανάκι αργό που θα μπει μπροστά σου μπορεί να σημαίνει αργοπορία άνευ προηγουμενου και πιθανό ατύχημα. Μην γελάς πολύ όμως.

Nostradamus
28/09/2018, 11:14
.....

Πριν απαντήσω στην ερώτησή σου, θα κάνω μία εισαγωγή. Ως νέος οδηγός αυτοκινήτου, πριν πολλά χρόνια, θυμάμαι να δυσκολεύομαι πολύ να αλλάξω λωρίδα, εξαιτίας των μοτοσυκλετών που κινούνταν με μεγαλύτερες ταχύτητες ανάμεσα στα αμάξια. Εννοείται ότι πρόσεχα τους μοτοσυκλετιστές, αλλά ένιωθα ότι κινούμενοι παράνομα, δυσχεραίνουν τη δική μου νόμιμη κίνηση, εκθέτοντας τον εαυτό τους σε κίνδυνο και αναθέτοντάς μου εκβιαστικά την ευθύνη να τους προσέχω. ..........

Α γεια σου!! παρε τωρα αυτο που ειπες και σκεψου τν εφαρμογη οχι σαν κουτακιας προς μοτοσυκλετα, αλλα ως οδηγος καθε μηχανοκινητου προς τα ποδηλατα..

+600 στον STOUBI.

εχει αναλυθει χιλιες φορες αυτο το θεμα και ακρη δεν βγαινει.. το συμπερασμα ειναι ομως ενα.. αυτος που ειναι πιο εκτεθημενος πρεπει να βαλει στην κεφαλα του ως προτεραιοτητα, οτι στην στραβη θα τον ΠΙΕΙ χειροτερα απο τους υπολοιπους.. Ακομη και αν εχει δικιο λοιπον, αν η στραβη ειναι life altering που λενε και στο χωριο μου, οτι και να του επιδικασουν στο τελος και οσα δικια και αν εχει, οπως πριν δεν θα ειναι...

Καλη συνεχεια στις ποδηλατικες σου αναζητησεις.. :wave2:

STOYBI
28/09/2018, 11:25
Αυτό ας το αποφασίσει καλύτερα ο νομοθέτης. Υπάρχουν νόμοι που ορίζουν τι δικαιώματα έχουμε, ασχέτως τι δεν γουστάρει ο καθένας.

Αυτό που με κάνει και γελώ (πλέον!) είναι τα μηχανάκια που κάνουν ολάκερο ΑΓΩΝΑ για να βρεθούν όσο πιο μπροστά γίνεται στο φανάρι!
Το κάθε μηχανάκι προσπαθεί να βρεθεί πρώτο στο φανάρι, ή ακόμη και πιο μπροστά από αυτό, περνώντας ένα άλλο μηχανάκι το οποίο βρίσκεται ήδη μπροστά από το φανάρι! Επικές προσπάθειες να χωρέσουν εκεί που δεν χωράνε, καβαλήματα πεζοδρομίων με κωμικά αποτελέσματα (εσένα κοιτάω τύπε χθες στη θηβων!) για να κερδίσουν 1 (ένα) μέτρο πιο μπροστά! Και στο επόμενο φανάρι είμαστε πάλι μαζί!
Για τήρηση της διάβασης πεζών ούτε λόγος βέβαια!!!!
Παράνοια!

Mα με βαση τον νομοθετη τα εγραψα.......

Και επειδη ο νομος αβανταρει συντριπτικα τον ποδηλατη εναντι ολων των υπολοιπων οχηματων....

Σε καμμια περιπτωση δεν δεχομαι οτι το ποδηλατο εχει το ιδιο δικαιωμα με τα υπολοιπα οχηματα στους δημοσιους δρομους....

Κατα τα αλλα ( αν και ασχετα με το θεμα μας...) θα συμφωνησω ως προς τισ διαβασεις και τα πεζοδρομια .... Τα υπολοιπα ειναι εντελως αδιαφορα και δεν ενοχλουν κανεναν...!

KotsosDR
28/09/2018, 13:43
Οντως δεν φταιτε εσεις καθως δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι στην ελλαδα....



Υπάρχουν ....στην Καρδιτσάρα !!! (και έχουν και φανάρια για ποδήλατα)

BLiTzER
28/09/2018, 14:19
έχουν και φανάρια για ποδήλατα

Εννοείς όχι σαν τα κοινά φανάρια, που είναι μόνο για τα υπόλοιπα οχήματα;

zoslen
28/09/2018, 14:25
Eνα μηχανάκι αργό που θα μπει μπροστά σου μπορεί να σημαίνει αργοπορία άνευ προηγουμενου και πιθανό ατύχημα. Μην γελάς πολύ όμως.

Μα δεν γίνεται να είναι ΟΛΑ τα μηχανάκια πρώτα στο φανάρι.
Ούτε γίνεται να καταπατούμε τις διαβάσεις των πεζων!
Επειδή το μηχανάκι μπροστά μου ενδεχομένως αργοπορήσει θα πρέπει να παραβιάσω τον μισό κοκ για να βρεθώ πρώτος στο φανάρι;;
Εγώ να είμαι μπροστά και οι άλλοι να πάνε να...;;;;

Τι λογική είναι αυτή;;;

sniper
28/09/2018, 14:29
Μα δεν γίνεται να είναι ΟΛΑ τα μηχανάκια πρώτα στο φανάρι.
Ούτε γίνεται να καταπατούμε τις διαβάσεις των πεζων!
Επειδή το μηχανάκι μπροστά μου ενδεχομένως αργοπορήσει θα πρέπει να παραβιάσω τον μισό κοκ για να βρεθώ πρώτος στο φανάρι;;
Εγώ να είμαι μπροστά και οι άλλοι να πάνε να...;;;;

Τι λογική είναι αυτή;;;

Αν δω μπροστά μου σκουτερ, GS, Varadero κλπ, ευκολότατα μπαινω μπροστά τους κι ας χρειαστεί να τους κλωτσήσω κιόλας.

buckley
28/09/2018, 14:31
Αν δω μπροστά μου σκουτερ, GS, Varadero κλπ, ευκολότατα μπαινω μπροστά τους κι ας χρειαστεί να τους κλωτσήσω κιόλας.

Παρά τρίχα τη γλυτώσαμε ...

zoslen
28/09/2018, 14:34
Mα με βαση τον νομοθετη τα εγραψα.......

Και επειδη ο νομος αβανταρει συντριπτικα τον ποδηλατη εναντι ολων των υπολοιπων οχηματων....

Σε καμμια περιπτωση δεν δεχομαι οτι το ποδηλατο εχει το ιδιο δικαιωμα με τα υπολοιπα οχηματα στους δημοσιους δρομους....

Κατα τα αλλα ( αν και ασχετα με το θεμα μας...) θα συμφωνησω ως προς τισ διαβασεις και τα πεζοδρομια .... Τα υπολοιπα ειναι εντελως αδιαφορα και δεν ενοχλουν κανεναν...!

Ο νόμος (πρέπει να) προστατεύει τον αδύνατο. Εν προκειμένω όμως δεν βλέπω πώς τον προστατεύει! Ο κόκ δεν αναφέρει σχεδόν τίποτα για ποδήλατα, είναι σαν να μην υπάρχουν!
Ειναι σε μία κατάσταση "τα αναγνωρίζω - δεν τα αναγνωρίζω".

Μιας και λες ότι τα υπόλοιπα δεν ενοχλούν κανέναν, ας φανταστούμε το εξης:
Είμαι μπροστά σε ένα φανάρι και σε βλέπω να έρχεσαι πίσω μου με σκοπό να με προσπεράσεις και να μπεις μπροστά μου. Για να μην σε αφησω (μιας και μπορεί να είσαι αργός και να με καθυστερήσεις και να εμπλακώ σε ατύχημα...) αρχίζω και κινούμαι κι εγώ προς τα εμπρός ψιλοκλείνοντάς σε, ή προσπαθώ να μπω μπροστά σου και πάλι, αν με πέρασες.
Ας φανταστούμε τώρα ότι αυτό το κάνουν ΟΛΑ τα μηχανάκια που είναι στο φανάρι.

Ναι, πολύ λογική συμπεριφορά!!!

KotsosDR
28/09/2018, 14:48
Εννοείς όχι σαν τα κοινά φανάρια, που είναι μόνο για τα υπόλοιπα οχήματα;

Nαί https://www.tanea.gr/2013/03/21/lifearts/orthopetalies/orthopetalies-7-o-podilatikos-paradeisos-tis-karditsas/ (8η φωτογραφία)

Nostradamus
28/09/2018, 15:22
Nαί https://www.tanea.gr/2013/03/21/lifearts/orthopetalies/orthopetalies-7-o-podilatikos-paradeisos-tis-karditsas/ (8η φωτογραφία)

Θεωρω οτι ο κυριος πλιτσερ ηταν σαρκαστικος με την τοποθετηση του.. :lol::lol:

STOYBI
28/09/2018, 15:59
Ο νόμος (πρέπει να) προστατεύει τον αδύνατο. Εν προκειμένω όμως δεν βλέπω πώς τον προστατεύει! Ο κόκ δεν αναφέρει σχεδόν τίποτα για ποδήλατα, είναι σαν να μην υπάρχουν!
Ειναι σε μία κατάσταση "τα αναγνωρίζω - δεν τα αναγνωρίζω".

Μιας και λες ότι τα υπόλοιπα δεν ενοχλούν κανέναν, ας φανταστούμε το εξης:
Είμαι μπροστά σε ένα φανάρι και σε βλέπω να έρχεσαι πίσω μου με σκοπό να με προσπεράσεις και να μπεις μπροστά μου. Για να μην σε αφησω (μιας και μπορεί να είσαι αργός και να με καθυστερήσεις και να εμπλακώ σε ατύχημα...) αρχίζω και κινούμαι κι εγώ προς τα εμπρός ψιλοκλείνοντάς σε, ή προσπαθώ να μπω μπροστά σου και πάλι, αν με πέρασες.
Ας φανταστούμε τώρα ότι αυτό το κάνουν ΟΛΑ τα μηχανάκια που είναι στο φανάρι.

Ναι, πολύ λογική συμπεριφορά!!!


Nα πεις του νομου .....

Οτι αδυναμη ειναι και μια μοτοσυκλετα απεναντι σε ενα επικαθημενο φορτωμενο με...ποδηλατα....!

Αλλα γραφειοκρατικα ... στο ατυχημα , στις παραβασεις, και γενικα οτι αφορα τον κοκ...

Ειναι ισοδυναμα σε ολα....!


Κατα τα αλλα... Τα ασχετα....!

Προσπαθεις κατι να πεις για μηχανακια που ειναι σε κατασταση στασιμοτητας που δεν ενοχλουν κανενα.... Μηπως θες να πιασουμε κουβεντα και για τις ουρες στις τραπεζες...???
Ιδια νοοτροπια....

Προσωπικα δεν με ενοχλει εαν καποιος μπει μπροστα μου στο φαναρι...

Ουτε αργος εν κινηση μπορω να σου πω...

Εχω τον τροπο και το μεσο να μην με ξαναενοχλησει....

Ειτε ειναι ποιο αργος.... Ειτε ποιο γρηγορος....!!! ;)

Ποτε δεν με ενοχλησαν παρα μονο με αυτοκινητο.....!!!

Sorry που δεν ακολουθω την δικια σου λογικη συμπεριφορα....

Αλλη ορεξη δεν ειχα παρα να βλεπω ποιος μου εφαγε την σειρα στο φαναρι....!!!

Προτιμω να βλεπω στον καθρεφτη μην μου πεσει κανα ποδηλατο απο πισω και τον.....Πληρωνω κι ολας...!!!

νεοσσός
28/09/2018, 18:44
Φοβάμαι ότι το νήμα πάει για διαχωρισμό, διότι από τι διήθηση πήγαμε στη σύγκριση ποδηλάτων-μοτοσυκλετών. Ας το συνεχίσουμε έτσι, αλλά ας ρίξουμε λίγο τους τόνους και ας διατηρήσουμε ένα επίπεδο σεβασμού, ακόμα κι αν έχουμε διάσταση απόψεων.

Ας ορίσουμε όμως τις έννοιες: Λέγοντας "δεν έχεις το δικαίωμα", αυτομάτως αναφέρεσαι σε θεσμικό πλαίσιο και όχι στην προσωπική σου εκτίμηση για πώς θα έπρεπε να είναι ο νόμος. Αυτό έχει πολύ συγκεκριμένη μορφή την εκάστοτε στιγμή, αλλά φυσικά διαμορφώνεται με τον καιρό, αν αρκετοί πολίτες αντιδράσουν επειδή θεωρούν ότι κάποιος νόμος τους αδικεί. Η τρέχουσα λοιπόν μορφή του θεσμικού πλαισίου, όπως ορίζεται από τον ΚΟΚ, είναι ότι τα ποδήλατα έχουν το δικαίωμα να κινούνται στους δρόμους, τηρώντας τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας, όπως όλα τα οχήματα. Απαγορεύεται να κινούνται σε αυτοκινητόδρομους και οδούς ταχείας κυκλοφορίας (εδώ ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο, διότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει ποιες είναι αυτές και πώς σηματοδοτούνται). Έχουν υποχρέωση, ως βραδυπορούντα οχήματα, να κινούνται στο δεξιό άκρο του δρόμου, όταν αυτό είναι ελεύθερο και στο μέσον της δεξιάς λωρίδας, όταν γίνεται κίνηση κατά στοίχους και δεν έχουν στόχο να στρίψουν αριστερά (οπότε αναγκαστικά θα πάνε στην αριστερή λωρίδα).

Δεν υποχρεούνται να έχουν πινακίδες κυκλοφορίας, ούτε ασφάλεια, ούτε άδεια ικανότητας οδήγησης που να τεκμηριώνει επιπλέον τη γνώση του ΚΟΚ, ούτε να φοράνε κράνος και γάντια. Υποχρεωμένα είναι τα ποδήλατα να έχουν κουδουνάκι (!), ανακλαστικές επιφάνειες στα πετάλια και στους τροχούς, καθώς και μπροστά-πίσω (κόκκινο-λευκό). Αν κυκλοφορούν βράδυ, πρέπει να έχουν αναμμένα φώτα. Εδώ ξεκινάει τεράστια συζήτηση. Με πολλά από αυτά δε συμφωνώ και θεωρώ ότι θα πρέπει να αλλάξουν.

Σίγουρα θα πρέπει να θεσμοθετηθεί η υποχρεωτική χρήση κράνους, ενώ σημαντικά είναι και τα γάντια. Προσωπικά φοράω πάντα κράνος και γάντια. Η ασφάλιση αστικής ευθύνης είναι πολύ παράξενη υπόθεση. Σε πολλά κράτη συνηθίζεται να ασφαλίζονται προαιρετικά τα κτήρια (π.χ. αν πέσει καμιά γλάστρα ή σοβάς), οι πεζοί (που μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα καθώς περπατάνε ή διασχίζουν μία διάβαση) και τα ποδήλατα. Η τάση στις ασφάλειες αστικής ευθύνης συνήθως πάει αναλογικά με τη δυναμική του οχήματος να προκαλέσει σημαντικές φθορές. Δε θα ασφαλίσεις το ποδήλατο βουνού, παρόλο που έχω ακούσει περίπτωση ανθρώπου να αποζημιώνει μοτοσυκλετιστή endurά, επειδή τρακάρανε off-road στο βουνό. Ο μοτοσυκλετιστής πήγαινε στα χωράφια με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και έπεσε πάνω στον ποδηλάτη, αλλά τελικά το δικαστήριο επιδίκασε ευθύνες στον ποδηλάτη, επειδή ερχόταν από αριστερά. Άντε τώρα να πείσεις mountain biker ή endura να έχει ασφάλιση αστικής ευθύνης για χρήση off-road.

Έχω την αίσθηση ότι τα ποδήλατα τα αφήνουν πιο ελεύθερα, ώστε να μην υπάρχουν πολύπλοκες διαδικασίες απόκτησης και να προωθούν τη χρήση τους (δεν το αναφέρω σαν καλό, αλλά σαν γεγονός). Είναι και λίγα αυτά που κυκλοφορούν στους δρόμους, με αμελητέες περιπτώσεις ατυχημάτων που φέρουν τα ίδια ευθύνη, οπότε δεν έχει ασχοληθεί ο νομοθέτης για το ζήτημα της αστικής ευθύνης. Πάντως δεν είμαι αρνητικός σε αυτό, θα μπορούσαμε σταδιακά να ορίσουμε υποχρέωση ασφάλισης. Απλά θα χρειαστεί μεγάλος χρόνος προσαρμογής, διότι οι ποδηλάτες στους δρόμους είναι μέχρι και πιτσιρίκια.

Παράνομες συμπεριφορές στο δρόμο υπάρχουν πολλές, τόσο από αμάξια, όσο και από ποδήλατα και μοτοσυκλέτες. Η λύση στις προηγμένες χώρες είναι ο συνδυασμός παιδείας, με συστηματική και αυστηρή αστυνόμευση. Με έμφαση στο δεύτερο, κάτι το οποίο ξέρουν καλά όσοι ζουν σε τέτοιες χώρες. Ξέρουν ότι η κάθε παρέκκλιση από τον ΚΟΚ έχει σημαντική πιθανότητα να τιμωρηθεί. Δυστυχώς στους ποδηλάτες υπάρχει μεγάλη ανοχή και πέφτουν σπάνια πρόστιμα. Συχνά έχω διαφωνίες με φίλους για βασικές παραβάσεις και δεν μπορώ να τους αλλάξω τρόπο σκέψης, διότι ξέρουν ότι θα τη σκαπουλάρουν (έλλειψη αστυνόμευσης). Με τις μοτοσυκλέτες βλέπω καθημερινά πολύ περισσότερες παραβάσεις, αλλά έχει να κάνει και με το πλήθος τους στους δρόμους, οπότε ποσοστιαία δεν ξέρω αν είναι περισσότερες από τους ποδηλάτες.

νεοσσός
28/09/2018, 19:00
Για να γυρίσω στο θέμα της διήθησης, η κίνηση των μοτοσυκλετιστών αντικατοπτρίζει τα ήθη της κοινωνίας. Δε θα σκεφθεί ο άλλος με την chopper ότι δεν πρέπει να περάσει το παπάκι στο φανάρι, διότι λίγα μέτρα μετά θα κολλήσει στην κίνηση και θα το καθυστερήσει κι αυτό. Ούτε θα σκεφθεί τη διάβαση των πεζών, προκειμένου να περάσει μπροστά από τους άλλους. Ο ίδιος θα κάνει αντίστοιχη πονηριά και σε μία ουρά ανθρώπων. Δείχνει εγωισμό και έλλειψη παιδείας. Αν το φιλοσοφήσουμε περισσότερο, δείχνει άτομο που κερδίζει περισσότερα, αφού κοιτάζει το συμφέρον πατώντας στην ορθή κοινωνική συμπεριφορά των άλλων.

Σε μία κοινωνία αναμένεις τέτοιες συμπεριφορές, αλλά προσπαθείς περισσότερο με το παράδειγμά σου να ενισχύσεις τις αντίθετες, διότι ξέρεις ότι δε θα μπορούσε να λειτουργήσει διαφορετικά. Κάποιες φορές οι ευγενικοί χάνουμε, αλλά τουλάχιστον αποκτούμε προσωπική ηθική ανταμοιβή. Όσοι παρανομούν συστηματικά, ζούνε επειδή κάποιοι άλλοι κινούνται νόμιμα και τους προσέχουν. Συνήθως τα ατυχήματα συμβαίνουν όταν υπάρχει διπλή παρανομία. Φταίει περισσότερο αυτός που είχε ξεπεράσει κατά πολύ το όριο ταχύτητας ή εκείνος που πέρασε με κόκκινο; Φταίει εκείνος που έτρεχε με 200 ή εκείνος που άλλαξε λωρίδα χωρίς φλας; Συνήθως φταίει ο ...άλλος.

Μια και αναφέρθηκαν τα GS, περιέργως πολύ σπάνια με καθυστερούν, σε αντίθεση με τα Transalp, Varadero. Είναι ψηλά οι μανέτες; Είναι κάποιοι αναβάτες τους πολύ έμπειροι; Πάντως εξαφανίζονται στην κίνηση.

peterTHErider
28/09/2018, 22:11
Φιλε ποδηλατη.....

Δεν εχεις τα ιδια δικαιωματα με τα μηχανοκινητα στους δρομους......

Γιατι....

Δεν πληρωνεις τκ.

Δεν εχεις ασφαλεια εαν θα με χτυπησεις... την ωρα που θα διασχιζω πεζος τον δρομο...

Δεν υποχρεουσαι απο το νομο να φορας προστατευτικα (πχ κρανος ) οχι για την ασφαλεια σου.... Για την δικη μου...! Ωστε στο ποιο ανοητο και ελαφρυ ατυχημα που μπορεις να φανταστεις ...

Να μην με σερνουν στα δικαστηρια για την υπολοιπη ζωη μου....! ( Και ας ειχα πχ δικιο...)

Και δεν σου δινει κανεις το δικαιωμα να μου κουνας το δαχτυλο στην μουρη οταν εκανες ...

Διείσδυση... ( και οχι διήθηση..) απο τα δεξια μου και να ζητας και τα ρεστα που παραλιγο να σε λιωσω ... !!!


Οντως δεν φταιτε εσεις καθως δεν υπαρχουν ποδηλατοδρομοι στην ελλαδα....

Σε καμμια περιπτωση ομως απο τα λεγομενα σου δεν μπορω να δεχτω οτι το ποδηλατο θεωρειτε φυσιολογικο να κυκλοφορει στον δημοσιο δρομο αναμεσα στο καθε ειδους μηχανοκινητο...!


δεν παρακουλουθησα το νημα ιδιαιτερα αλλα αυτο μου σκαλωσε που ειπες...
διεισδυση λεγετε ειτε στο σεξ ειτε οταν μπαινει κατι καπου.η κινηση των μοτοσυκλετων αναμεσα στα αυτοκινητα λεγεται διηθηση.αυτο και καλη συνεχεια.

STOYBI
29/09/2018, 09:06
δεν παρακουλουθησα το νημα ιδιαιτερα αλλα αυτο μου σκαλωσε που ειπες...
διεισδυση λεγετε ειτε στο σεξ ειτε οταν μπαινει κατι καπου.η κινηση των μοτοσυκλετων αναμεσα στα αυτοκινητα λεγεται διηθηση.αυτο και καλη συνεχεια.


Για το ξεσκαλωμα σου λοιπον .....

Εγω παντα σφηνες τις ελεγα σφηνες θα τις λεω.....!!

Κατα τα αλλα ομως.....

Οταν εκτος απο το σεξ χωνεσε ( μπαινεις οπως αναφερεις παραπανω) με την μηχανη σου αναμεσα σε δυο αυτοκινητα πως λεγετε....???

Σεξ και φιλτραρισμα ...

Παντως δεν το λες εκτος εαν σε στριμωξουν και σε φιλτραρουν μια και καλη απο τον ματαιο τουτο κοσμο....!


Τωρα εαν εσυ νομιζεις οτι φιλτραρεις ... https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%AE%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B7

κατι οταν χωνεσαι - μπαινεις αναμεσα στα αυτοκινητα .....???

Οπως το βλεπει κανεις....

Οποτε εκτος απο αυτη την μικρη διαφωνια μας ....

Πιστευω οτι συμφωνεις με τα υπολοιπα γραφομενα μου ? ( για να μπουμε λιγο και εντος θεματος ...)

panavour
29/09/2018, 09:21
παντως και να το ξερετε πλεον και με αποφαση του αρειου παγου οτι σχεδον οτι και να συμβει κατα την διαρκεια της διηθησεως ,φταιει ο διηθων και οχι ο διηθουμενος

telegonos
29/09/2018, 12:45
Οταν εκτος απο το σεξ χωνεσαι ( μπαινεις οπως αναφερεις παραπανω) με την μηχανη σου αναμεσα σε δυο αυτοκινητα πως λεγεται;


Διείσδυση, είναι όταν κάτι εισχωρεί, μπαίνει, εισβάλει ΜΕΣΑ σε κάτι άλλο, στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του.

Ανάμεσα στα αυτοκίνητα, δεν μπαίνεις ούτε στου ενός το εσωτερικό ούτε στου άλλου. Περνάς ΑΝΑΜΕΣΑ, και όχι ΜΕΣΑ.

Το διείσδυση λοιπόν απορρίπτεται. Είναι λάθος έννοια, δεν ταιριάζει.

Η διήθηση πάλι είναι σωστή με μεταφορική έννοια, γιατί αφήνει να περνάνε από το ''φιλτρο'' των αυτοκινήτων οι μοτοσυκλέτες, αλλά όχι τα αυτοκίνητα και άλλα μεγαλύτερα οχήματα που δεν χωράνε.

peterTHErider
29/09/2018, 12:47
Διείσδυση, είναι όταν κάτι εισχωρεί, μπαίνει, εισβάλει ΜΕΣΑ σε κάτι άλλο, στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ του.

Ανάμεσα στα αυτοκίνητα, δεν μπαίνεις ούτε στου ενός το εσωτερικό ούτε στου άλλου. Περνάς ΑΝΑΜΕΣΑ, και όχι ΜΕΣΑ.

Το διείσδυση λοιπόν απορρίπτεται. Είναι λάθος έννοια, δεν ταιριάζει.

Η διήθηση πάλι είναι σωστή με μεταφορική έννοια, γιατί αφήνει να περνάνε από το ''φιλτρο'' των αυτοκινήτων οι μοτοσυκλέτες, αλλά όχι τα αυτοκίνητα και άλλα μεγαλύτερα οχήματα που δεν χωράνε.

το αυτο...

BLiTzER
29/09/2018, 14:57
παντως και να το ξερετε πλεον και με αποφαση του αρειου παγου οτι σχεδον οτι και να συμβει κατα την διαρκεια της διηθησεως ,φταιει ο διηθων και οχι ο διηθουμενος

Όχι. Φταίει αυτός που φταίει. Όπως συνέβαινε πάντα δηλαδή.

kons
29/09/2018, 18:01
Μα καλά ποιος σκέφτεται τις αποφάσεις του Αρείου πάγου όταν οδηγεί?

telegonos
29/09/2018, 18:23
Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

https://youtu.be/wfojxPmjCAM

taisteal
29/09/2018, 18:29
Το παπί.

BLiTzER
29/09/2018, 18:57
Το παπί.

Όπως και να το δεις.

o_gavros
29/09/2018, 18:59
Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

https://youtu.be/wfojxPmjCAM


Το παπί.

με τέτοιο ατιτιουντ τρελίτσας, εγω θα τους κοπάναγα απο πάνω και τους δυο

taisteal
29/09/2018, 19:06
με τέτοιο ατιτιουντ τρελίτσας, εγω θα τους κοπάναγα απο πάνω και τους δυο

Αν ήσουν εσύ πιθανόν να μην είχαν τέτοιο attitude

:lol:

BLiTzER
29/09/2018, 19:07
Έτσι κι αλλιώς δεν πήραν χαμπάρι τι συνέβη. Ούτε με ποιον τράκαραν δεν κατάλαβαν.

Σορτσάκι ο ένας, ξεκράνωτη και νυχτικό η άλλη. Δε λυπήθηκα πολύ. Μόνο τον τύπο με το SXV.

o_gavros
29/09/2018, 19:10
Λυπήθηκα για το παλικάρι με το εσεξβι που ενω έκανε τη βόλτα του, τονε κατεβασε ο μαλακας ο παραλίας.

@πληγή, παραβλέπω την κακοήθεια σου

STOYBI
29/09/2018, 19:13
Θεωρητικα ο παπακιας......Πρακτικα ...Και οι δυο....

2sec προτου τον περασει ο παπακιας αλλαζει ελαφρως πορεια για να παει αναμεσα στους δυο προπορευομενους...

Με συνεπεια ο παπακιας που τον περναγε φιλερ :lol: να πεσει στο τιμονι του....

Εαν ειχε καθρεφτες δεν θα ειχε γινει τιποτα....!!!

o_gavros
29/09/2018, 19:16
αυτο με τους καθρέφτες το αντιπαρέρχομαι.
Γιατι και καθρέφτες να έχεις, δυο πόντους αριστερά ή δεξιά θα κουνηθει το οχημα.δεν οδηγάμε σε ράγες.
ο παπακιας την έκανε τη μαλακια και εσκουζε κι απο πανω

zami
29/09/2018, 19:17
παντα αυτος που φταιει φωναζει....

νεοσσός
29/09/2018, 19:25
παντως και να το ξερετε πλεον και με αποφαση του αρειου παγου οτι σχεδον οτι και να συμβει κατα την διαρκεια της διηθησεως ,φταιει ο διηθων και οχι ο διηθουμενος
Σωστά. Όμως δε νομίζω ότι χρειαζόμασταν απόφαση Αρείου Πάγου για να επικυρωθεί η ισχύς του ΚΟΚ. Αν θυμάμαι καλά, ο δικηγόρος της κοπέλας με το scooter, στην υπόθεση που οδήγησε στη συγκεκριμένη δικαστική απόφαση, προσπαθούσε να αποδώσει μερίδιο ευθύνης στο βυτιοφόρο, επειδή ήταν στην αριστερή λωρίδα και όχι στη δεξιά.

devil's animal
29/09/2018, 19:27
εχεις sxv...και πηγαινεις τοσο αργα ωστε να σου κανει προσπεραση παπακι δικαβαλο...fail μεγαλο και πανηγυρικο...:tomates:

εννοειται οτι φταιει ο παπακιας ....αλλα αυτα τα περιμενεις μεταξυ παπακιων...οχι sxv και παπακιου...
υπαρχει λογος που επιλεγουμε μοτοσυκλετες που παιρνουν τα ποδια τους...λεγεται ενεργητικη ασφαλεια και το γκαζι τους σε απομακρυνει απο ολη αυτη την πλεμπα...


περαστικα τους...

buckley
29/09/2018, 19:28
Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

https://youtu.be/wfojxPmjCAM

Καλά ρε θέλει και ρώτημα δηλαδή ?
Ο πάπιας παίζει να σκεφτόταν "κοίτα τα τσογλάνια τα περνάω όποτε θέλω και με 2κάβαλο κινέζικο παπί..."
Δε λες που δεν έγινε τίποτα χειρότερο με τη μαλακία του.
Αυτός που κάνει τη διήθηση πιστεύω ότι πάντα πρέπει να χρεώνεται παραπάνω την ενδεχόμενη στραβή.

buckley
29/09/2018, 19:31
εχεις sxv...και πηγαινεις τοσο αργα ωστε να σου κανει προσπεραση παπακι δικαβαλο...fail μεγαλο και πανηγυρικο...:tomates:

εννοειται οτι φταιει ο παπακιας ....αλλα αυτα τα περιμενεις μεταξυ παπακιων...οχι sxv και παπακιου...
υπαρχει λογος που επιλεγουμε μοτοσυκλετες που παιρνουν τα ποδια τους...λεγεται ενεργητικη ασφαλεια και το γκαζι τους σε απομακρυνει απο ολη αυτη την πλεμπα...


περαστικα τους...

Ναι ρε με το sxv δεν έχεις καν το δικαίωμα να το πηγαίνεις στην αρχή κυριλέ να ανεβάσει λάδια :moutza:

telegonos
29/09/2018, 19:57
Εγώ θαυμάζω την ψυχραιμία των παιδιών πάντως. Κύριοι. Εγώ δεν ξέρω τι θα είχα πει ή τι θα είχα κάνει.

;)

Η κυρία, αναπηδάει ο κώλος της στην άσφαλτο, σαν μπλοκαρισμένος τροχός νταλίκας. Ντάξει, ίδια μάζα έχουν θα μου πεις...

devil's animal
29/09/2018, 19:58
Ναι ρε με το sxv δεν έχεις καν το δικαίωμα να το πηγαίνεις στην αρχή κυριλέ να ανεβάσει λάδια :moutza:

το "κυριλε" του sxv για να ανεβασει λαδια ειναι καμια 70αρα χλμ...με τελευταια σχεση αν παει πιο σιγα παιζει και να σκορτσαρει..

πιστευεις θα τον περναγε ο παποβιος? ή εστω να πηγαινε μεσαια και αριστερη λωριδα...οπως αυτος που τραβαει το βιντεο...

αν πηγαινεις δεξια σε τετοιο δρομο (αν καταλαβα καλα ειναι Βουλιαγμενης) μπλεκεις με παπακια, με αυτους που θα πεταχτουν απο στενο, με φορτηγα, λεωφορεια κ.ο.κ...
αυτα ειναι βασικα για καποιον που ξερει...

telegonos
29/09/2018, 20:14
Καλά ρε θέλει και ρώτημα δηλαδή ?
Ο πάπιας παίζει να σκεφτόταν "κοίτα τα τσογλάνια τα περνάω όποτε θέλω και με 2κάβαλο κινέζικο παπί..."

Τυπικά, νομικά και ασφαλιστικά, φταίει ο παπάκιας. Δεν το συζητάμε αυτό. 'Ερχεται από πίσω (άρα ωφείλει να προσέχει τον μπροστά και όχι το αντίθετο), κάνει προσπέραση στην ίδια λωρίδα, κάνει διήθηση, ότι στραβό υπάρχει , το έχει κάνει.

ΟΜΩΣ,

Σαν οδηγικό λάθος, φταίει κατά ένα μικρό ποσοστό, και το παιδί με το SXV. Γιατί; Γιατί κινείται προς κατεύθυνση (πλάγια) στην οποία δεν έχει ελέγξει με την αντίληψή του, αν μπορεί να κινηθεί. Αν προσέξετε, μπροστά από το SXV είναι άλλη μοτοσυκλέτα που επίσης κινείται προς τα αριστερά, και ο SXV κάνει ΚΑΙ αυτός λίγο ακόμα πιο αριστερά. Εκεί έρχεται ο παπάκιας πύραυλος sidewinder μετά μπόμπας 1000 λιβρών.

Το οδηγικό λάθος, μην το μπερδεύουμε με το νομικό-τυπικό-ασφαλιστικό. Οδηγικό λάθος, είναι αυτό που εξαιτίας του ότι το έκανες, πονάς-προβληματίζεσαι-βάζεις μπελά στην ζωή σου, ασχέτως αν φταις στα τυπικά. Το γνωστό και σαν ''ειμαι στο νοσοκομείο αλλά έχω δίκιο'', κατάσταση που όλοι θέλουμε να ΜΗΝ μπλέξουμε εξ αρχής.

Σκοπός πάνω από όλα στην οδήγηση, δεν είναι να έχουμε δίκιο, το δίκιο είναι το 2ο καλύτερο. Σκοπός πάνω απόλα είναι να μην έχουμε ατύχημα.

BTW την Βουλιαγμένης την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ σαν δρόμο, ταχείας κυκλοφορίας και καλά, και δεν ξέρεις από που θα σούρθει ανά πάσα στιγμή και σε όλο σχεδόν το μήκος της.

νεοσσός
29/09/2018, 20:44
Είναι μία ακόμη περίπτωση, όπου δύο παρανομίες, από τους δύο εμπλεκόμενους, συνδυάζονται σε ένα ατύχημα. Η γνώμη μου είναι ότι έχει σαφώς μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης ο οδηγός του παπιού. Όμως και ο άλλος παραβίασε κανόνα του ΚΟΚ, κατά τον οποίο απαγορεύεται να βρίσκονται παράλληλα την ίδια στιγμή δύο οχήματα σε μία λωρίδα. Κατά 99,99% δε θα συμβεί κάτι και απλά θα προσπεράσεις (παράνομα) ένα αμάξι, μία μοτοσυκλέτα ή θα πας επί δεκάδες χιλιόμετρα (παράνομα) βόλτα με ένα φίλο ποδηλάτη. Αν όμως συμβεί η στραβή, δεν υπάρχουν τα περιθώρια ελιγμού που έχει προβλέψει ο ΚΟΚ και ο κατασκευαστής του δρόμου, με τις αποστάσεις ασφαλείας και το πλάτος των λωρίδων.

Επιπλέον, τόσο ο καταγραφέας του video, όσο και ο εμπλεκόμενος στο ατύχημα, καθώς και οι άλλοι δύο στο video, ακολουθούν τη μόδα των super moto, η οποία απαγορεύει τους καθρέφτες. Όπως ειπώθηκε, αν είχε καθρέφτες, μπορεί και να την είχε γλιτώσει, χωρίς αυτό να απαλλάσσει από την ευθύνη τον παπάκια. Όπως έκανε αριστερά ο πρώτος super motάς, που δεν είχε καθρέφτες, έτσι έκανε αριστερά και ο δεύτερος super motάς, που επίσης δεν είχε καθρέφτες, με αποτέλεσμα να πέσει πάνω του το παπάκι (είχε καθρέφτες, αλλά όχι καλά δεμένο κράνος, ενώ η συνεπιβάτης ήταν με ένδυση παραλίας και όχι μοτοσυκλέτας). Ξαναλέω ότι το φυσιολογικό, με τέτοιες μάλιστα ταχύτητες, θα ήταν απλά το παπάκι να φρενάρει και να γλιτώσουν όλοι. Ήταν πολύ απρόσεκτος, μπήκαν στη μέση και οι πολλαπλές παρανομίες που ακύρωσαν τις δικλείδες ασφαλείας του ΚΟΚ και να το ατύχημα.

Το ίδιο ισχύει για τις υψηλές ταχύτητες. Φταίει περισσότερο αυτός που παραβιάζει το STOP, αλλά αν ο άλλος πηγαίνει με 90 km/h σε δρόμο που έχει όριο τα 50 Km/h, έχει σημαντικό μερίδιο ευθύνης για το τρακάρισμα και τη σφοδρότητά του.

Πάντως μπράβο για το ήθος σας. Δε διάβασα ούτε ένα σχόλιο για την κυρία, πέρα από την απουσία προστατευτικού εξοπλισμού. Σε άλλα forum θα είχε πέσει τρελό φτυάρι.

panavour
29/09/2018, 20:44
εχεις sxv...και πηγαινεις τοσο αργα ωστε να σου κανει προσπεραση παπακι δικαβαλο...fail μεγαλο και πανηγυρικο...:tomates:

εννοειται οτι φταιει ο παπακιας ....αλλα αυτα τα περιμενεις μεταξυ παπακιων...οχι sxv και παπακιου...
υπαρχει λογος που επιλεγουμε μοτοσυκλετες που παιρνουν τα ποδια τους...λεγεται ενεργητικη ασφαλεια και το γκαζι τους σε απομακρυνει απο ολη αυτη την πλεμπα...


περαστικα τους...

δηλαδη αμα εχω ZZR1400 ή HAYABUSA δεν δικαιουμαι να πηγαινω για οποιον λογο γουσταρω δεξια με 50?
Επισης εχω την εντυπωση οτι η προσπεραση εντος της ιδιας λωριδας απαγορευεται ακομα και αν στην λωριδα κινειται μηχανη που καταλαμβανει το μισο πλατος απο το αυτοκινητο και ας κινεται στο δεξιο της δεξιας λωριδας.Ο προσπερνων πρεπει να αλλαξει λωριδα ακομα και αν χωραει να περασει.

νεοσσός
29/09/2018, 20:46
υπαρχει λογος που επιλεγουμε μοτοσυκλετες που παιρνουν τα ποδια τους...λεγεται ενεργητικη ασφαλεια και το γκαζι τους σε απομακρυνει απο ολη αυτη την πλεμπα...
Αν το διάβαζα αυτό πριν από μερικά χρόνια, δε θα μπορούσα να το κατανοήσω. Όμως πλέον το καταλαβαίνω απόλυτα. Αν κινείσαι με ταχύτητες πολύ μικρότερες από τη ροή της κυκλοφορίας, κινδυνεύεις από τους απρόσεκτους. Το έχω ζήσει με το ποδήλατο και το ξέρω από πρώτο χέρι. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Γενικά θέλει να ακολουθείς το ρεύμα, με ίσως λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα.

devil's animal
29/09/2018, 21:10
δηλαδη αμα εχω ZZR1400 ή HAYABUSA δεν δικαιουμαι να πηγαινω για οποιον λογο γουσταρω δεξια με 50?
Επισης εχω την εντυπωση οτι η προσπεραση εντος της ιδιας λωριδας απαγορευεται ακομα και αν στην λωριδα κινειται μηχανη που καταλαμβανει το μισο πλατος απο το αυτοκινητο και ας κινεται στο δεξιο της δεξιας λωριδας.Ο προσπερνων πρεπει να αλλαξει λωριδα ακομα και αν χωραει να περασει.



εχεις δικαιωμα να κανεις οτι γουσταρεις...οχι μονο με hayabusa και zzr1400 αλλα και με παπακι c50 και με H2 και με Koenigsegg και με πυραυλο ακομα ακομα...

το θεμα ειναι τι ειναι ΑΣΦΑΛΕΣ να κανεις...

το ιδιο ισχυει και για το νομο που λες παρακατω...δεν εχει σημασια αν επιτρεπεται ή απαγορευεται...εχει σημασια αν θα εισαι ασφαλης εσυ...

ggs
29/09/2018, 23:20
Σε αυτήν την ''διήθηση'', ποιός φταίει;

https://youtu.be/wfojxPmjCAM



Παπί με τραχαναδες..

Μπράβο στην ψυχραιμία των παιδιών με το sxv και το ccm...

katsar
30/09/2018, 12:09
Με μια λέξη εγκληματίας.Τυχερός που ο άλλος δεν ήταν θερμόαιμος.

bulmont
30/09/2018, 13:48
..... ο πρώτος super motάς, που δεν είχε καθρέφτες..... και ο δεύτερος super motάς, που επίσης δεν είχε καθρέφτες,....


Κοίταξε λίγο πιό προσεκτικά το τιμόνι αυτού που τραβάει το βίδεο.....

νεοσσός
30/09/2018, 14:05
Έχεις δίκιο, έχει από κάτω μικρούς στρογγυλούς.

buckley
30/09/2018, 14:15
Έχεις δίκιο, έχει από κάτω μικρούς στρογγυλούς.

Είδες αν παίρνεις αγνό πράμα, δεν σου ξεφεύγει τίποτα λέμε...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155767&p=2956163&viewfull=1#post2956163

bulmont
30/09/2018, 15:03
Είδες αν παίρνεις αγνό πράμα, δεν σου ξεφεύγει τίποτα λέμε...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155767&p=2956163&viewfull=1#post2956163

:bawl::bawl::bawl::bawl:

bulmont
30/09/2018, 15:03
Έχεις δίκιο, έχει από κάτω μικρούς στρογγυλούς.



Δεν μιλάμε γιά αδένες, έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

harris_x
30/09/2018, 16:17
Δεν μιλάμε γιά αδένες, έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ελα... ντροπή...

bulmont
30/09/2018, 17:00
Ελα... ντροπή...

:bawl::bawl::bawl:

alexis72
30/09/2018, 22:38
γιά μένα και βλέποντας το video - φταίνε 3 οδηγοί ...
1) αυτός πού πάει μπροστά κ φοράει ενα ασπρο φανελάκι ,ενώ ειναι τέρμα δεξιά του δρόμου ξαφνικά αρχίζει κ μπαίνει αριστερά (χωρίς βεβαια να βλέπει καθρέπτες )
2) ο δεύτερος πού επεσε ,επρεπε η να κορνάρει στόν μπροστινό η να καθήσει στην λωρίδα του ...(αφού ΔΕΝ ειχε καθρέπτες να βλέπει πίσω του τι γίνεται )
3 ) φυσικά ο πάπιας κ βέβαια με το μεγαλύτερο ποσοστό φταιξίματος πού πήγε να περάσει μέσα από βελόνα ...

νεοσσός
11/10/2018, 22:16
Είχα δύο μέρες να καβαλήσω τη μοτοσυκλέτα μου και σήμερα το πρωί με είχε πιάσει σύνδρομο στέρησης. Μετά από λίγη ώρα οδήγησης, βγαίνω στη λεωφόρο, η οποία ήταν κλασικά πήχτρα στα αμάξια, οπότε αρχίζω να ελίσσομαι στην κίνηση.

Κάποια στιγμή χώνεται μπροστά μου ένας βεστρομάς και με πάει γκάζι-φρένο για δύο χιλιόμετρα. Αψυχολόγητα δυνατά φρένα, σε σημείο που δεν το περίμενες, τσαρούχωνα κι εγώ και μετά εκείνος τέρμα γκάζι. Με χαλαρή οδήγηση, τον έφθανα μερικά δευτερόλεπτα μετά, διότι πάλι φρενάριζε σε κάθε στένωμα. Μάλλον δεν το είχε με τον όγκο του και φοβόταν. Πάνω που αρχίζω να βλαστημάω από μέσα μου που τον πέτυχα, η κατάσταση αρχίζει να θυμίζει το πρώτο post του νήματος. Μπαίνει μπροστά στο βεστρομά ένας παππούς. Δεν ήταν ο ίδιος με τη βέσπα με τη τζαμαρία-ανεμοθώρακα μπροστά, αλλά με ένα πιο σύγχρονο scooter. Ξεκράνωτος, με τη φαλάκρα να γυαλίζει στον πρωινό ήλιο και το κοτλέ σακάκι εποχής Katana. Το πάει μαλακωσά, μπροστά από το βεστρομά, ο οποίος συνεχίζει το βιολί το με το γκάζι-φρένο. ΟΚ, δεν το απολαμβάνω ακόμη, αλλά η κατάσταση έχει αρχίσει να αποκτάει ενδιαφέρον. Τι άλλο μπορεί να σου τύχει δηλαδή;

Αν λοιπόν νομίζετε ότι τα έχετε δει όλα με τους παππούδες, κάνετε μεγάλο λάθος. Είναι μέχρι να δείτε τη barbie: Ροζ σκουτεράκι, με γυαλιστερή ροζ μπαγκαζιέρα και ροζ κρανάκι, μπαίνει μπροστά από τον παππού. Η κοπελίτσα το πάει σε ρυθμό πατινιού, ο παππούς αρχίζει να δυσανασχετεί, περισσότερο επειδή φοβάται το βεστρομά που προσπαθεί να χωθεί. Φυσικά δεν μπορεί να χωθεί, αφού καλά-καλά δεν το είχε ανάμεσα στα αμάξια, πού να χωρέσει ανάμεσα σε παππού και αμάξια; Πίσω εγώ να γελάω πλέον και να το έχω πάρει απόφαση ότι θα το πάμε πάλι οικογενειακά.

PaNick67
12/10/2018, 09:42
Είχα δύο μέρες να καβαλήσω τη μοτοσυκλέτα μου και σήμερα το πρωί με είχε πιάσει σύνδρομο στέρησης. Μετά από λίγη ώρα οδήγησης, βγαίνω στη λεωφόρο, η οποία ήταν κλασικά πήχτρα στα αμάξια, οπότε αρχίζω να ελίσσομαι στην κίνηση.

Κάποια στιγμή χώνεται μπροστά μου ένας βεστρομάς και με πάει γκάζι-φρένο για δύο χιλιόμετρα. Αψυχολόγητα δυνατά φρένα, σε σημείο που δεν το περίμενες, τσαρούχωνα κι εγώ και μετά εκείνος τέρμα γκάζι. Με χαλαρή οδήγηση, τον έφθανα μερικά δευτερόλεπτα μετά, διότι πάλι φρενάριζε σε κάθε στένωμα. Μάλλον δεν το είχε με τον όγκο του και φοβόταν. Πάνω που αρχίζω να βλαστημάω από μέσα μου που τον πέτυχα, η κατάσταση αρχίζει να θυμίζει το πρώτο post του νήματος. Μπαίνει μπροστά στο βεστρομά ένας παππούς. Δεν ήταν ο ίδιος με τη βέσπα με τη τζαμαρία-ανεμοθώρακα μπροστά, αλλά με ένα πιο σύγχρονο scooter. Ξεκράνωτος, με τη φαλάκρα να γυαλίζει στον πρωινό ήλιο και το κοτλέ σακάκι εποχής Katana. Το πάει μαλακωσά, μπροστά από το βεστρομά, ο οποίος συνεχίζει το βιολί το με το γκάζι-φρένο. ΟΚ, δεν το απολαμβάνω ακόμη, αλλά η κατάσταση έχει αρχίσει να αποκτάει ενδιαφέρον. Τι άλλο μπορεί να σου τύχει δηλαδή;

Αν λοιπόν νομίζετε ότι τα έχετε δει όλα με τους παππούδες, κάνετε μεγάλο λάθος. Είναι μέχρι να δείτε τη barbie: Ροζ σκουτεράκι, με γυαλιστερή ροζ μπαγκαζιέρα και ροζ κρανάκι, μπαίνει μπροστά από τον παππού. Η κοπελίτσα το πάει σε ρυθμό πατινιού, ο παππούς αρχίζει να δυσανασχετεί, περισσότερο επειδή φοβάται το βεστρομά που προσπαθεί να χωθεί. Φυσικά δεν μπορεί να χωθεί, αφού καλά-καλά δεν το είχε ανάμεσα στα αμάξια, πού να χωρέσει ανάμεσα σε παππού και αμάξια; Πίσω εγώ να γελάω πλέον και να το έχω πάρει απόφαση ότι θα το πάμε πάλι οικογενειακά.

Ρε φιλε τι ειναι αυτο που πινεις και εισαι ετσι χαλαρος; Θελω κι εγω :lol: :lol:

Panos76
12/10/2018, 10:03
Ρε φιλε τι ειναι αυτο που πινεις και εισαι ετσι χαλαρος; Θελω κι εγω :lol: :lol:

400144



:bawl:

lleonidas
26/06/2020, 21:51
Ένα άρθρο (https://traction.gr/diithisi-motosykletas-oriothetisi-anti-apagorefsis/) του Θ.Χούντρα..Διήθηση μοτοσυκλέτας: Οριοθέτηση αντί απαγόρευσης.

BLiTzER
26/06/2020, 22:09
Σταμάτησα να διαβάζω στο "Η διήθηση επιτρέπεται όταν τα αυτοκίνητα είναι ακίνητα ή κινούνται μέχρι τα 30-50 χλμ./ώρα Σε υψηλότερες ταχύτητες οι μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωμένες να κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα."

STOYBI
27/06/2020, 11:43
Σταμάτησα να διαβάζω στο "Η διήθηση επιτρέπεται όταν τα αυτοκίνητα είναι ακίνητα ή κινούνται μέχρι τα 30-50 χλμ./ώρα Σε υψηλότερες ταχύτητες οι μοτοσυκλέτες είναι υποχρεωμένες να κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα."

Κακως.... Οταν ενα αρθρο αναφερετε στο καταγραμμα του νομου.....

Καμμια μεση ταχυτητα κατα τον νομο δεν υπαρχει παραπανω απο αυτα τα ορια ταχυτητας στο 80% του οδικου δικτυου των πολεων....

Στα παραπανω χιλμ σου στερουνε μεν το δικαιωμα της διηθησης...

δεν νομιζω ομως να σου απαγορευουν το δικαιωμα της προσπερασης ( παντα στα εντος οριων ταχυτητας του καθε δρομου ...!) ;)

νεοσσός
04/09/2021, 11:37
Διήθηση δικύκλων : Σωστό η άδικο; (https://www.youtube.com/watch?v=mGu1dceXd2Q)

lleonidas
25/01/2023, 06:24
Έχουν ειπωθεί διάφορα... σύμφωνα με το δημοσίευμα (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/415891/telos-oi-sfines-apo-tis-mixanes-stous-dromous-erxontai-allages-me-ton-neo-kok) , θα υπάρχει διάταξη στον νέο ΚΟΚ.
Γίνεται όμως δίτροχο χωρίς σφήνα; Οεο

doctor_john
25/01/2023, 07:28
Ωραία λύση, αντί να κοιτάξουν τι κάνουν οι χώρες με πολιτισμό απλά απαγορεύουν κάτι που ήδη απαγορεύεται;

Ποιους θα εξυπηρετήσει αυτό εκτός από τις ασφαλιστικές; κανέναν..

Ποιος θα το ακολουθήσει στην πράξη; κανείς.

nikos_abel
25/01/2023, 08:10
Θα κόψουν για κανά 2-3 μήνες πρόστιμα και τέλος.
Κανά κόκκινο και κανά στοπ θα πιάσουν;

Panos76
25/01/2023, 08:11
Δεν είναι τίποτα, ένα πρωϊνό στις κεντρικές αρτηρίες της Αθήνας και όλα τα μηχανάκια το ένα πίσω από το άλλο - ακολουθώντας το νόμο κατά γράμμα.

nikos_abel
25/01/2023, 08:21
Δεν είναι τίποτα, ένα πρωϊνό στις κεντρικές αρτηρίες της Αθήνας και όλα τα μηχανάκια το ένα πίσω από το άλλο - ακολουθώντας το νόμο κατά γράμμα.

Και στο παρκάρισμα επίσης. Αλλά μπα....

karellen
25/01/2023, 08:24
Δεν είναι τίποτα, ένα πρωϊνό στις κεντρικές αρτηρίες της Αθήνας και όλα τα μηχανάκια το ένα πίσω από το άλλο - ακολουθώντας το νόμο κατά γράμμα.

Το εφάρμοσαν παλιά οι Γάλλοι (?) μοτοσυκλετιστές επίτηδες για 2-3 μέρες και μετά το κονφούζιο που δημιουργήθηκε αναίρεσαν το νόμο άρον-άρον.

katsar
25/01/2023, 08:50
Σε κάποιο site μοτοσυκλέτας Ελληνικό (ίσως το motomag) έγραφε ένα περιστατικό πρόσφατο που εγράψαν κάποιον για διήθηση σχετικά πρόσφατα.
Για την διήθηση ήταν η κουβέντα τους και το ανάφεραν .

PaNick67
25/01/2023, 08:53
Έχουν ειπωθεί διάφορα... σύμφωνα με το δημοσίευμα (https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/415891/telos-oi-sfines-apo-tis-mixanes-stous-dromous-erxontai-allages-me-ton-neo-kok) , θα υπάρχει διάταξη στον νέο ΚΟΚ.
Γίνεται όμως δίτροχο χωρίς σφήνα; Οεο

Αρθρο απο το Newsauto, δηλαδη Protothema. Ας μην το παιρνουμε στα σοβαρα. Απαγορευση σε κατι που ηδη απαγορευεται ουτε αυτο το μπαχαλο που ονομαζεται Ελ κρατος δεν θα εκανε

Nostradamus
25/01/2023, 09:13
Ωραία λύση, αντί να κοιτάξουν τι κάνουν οι χώρες με πολιτισμό απλά απαγορεύουν κάτι που ήδη απαγορεύεται;

Ποιους θα εξυπηρετήσει αυτό εκτός από τις ασφαλιστικές; κανέναν..

Ποιος θα το ακολουθήσει στην πράξη; κανείς.

Τι κανουν σε χωρες με πολιτισμο? και ποιες ειναι αυτες οι χωρες? Ηρεμα ρωταω.. :D

DoctoR_k6
25/01/2023, 09:42
Ξερεις ποσο μ@λακια ειναι να πηζει ο αλλος στην κινηση κ εσυ να περνας αερα? :bawl:
Η απολυτη ξενερα...
Βεβαια αυτοι που διαμαρτυρονται δεν ξερουν πως μετα θα βελαξουν αν κατσουν τα μοτο σαν τα αυτοκινητα σε παραταξη. Καλα για το παρκαρισμα δεν λεω...
Θα σε παρακαλανε γονυπετης να το κουνησεις λιγο να βαλουν το δικο τους αμαξι. :D

rainmike
25/01/2023, 09:54
Ξερεις ποσο μ@λακια ειναι να πηζει ο αλλος στην κινηση κ εσυ να περνας αερα? :bawl:
Η απολυτη ξενερα...
Βεβαια αυτοι που διαμαρτυρονται δεν ξερουν πως μετα θα βελαξουν αν κατσουν τα μοτο σαν τα αυτοκινητα σε παραταξη. Καλα για το παρκαρισμα δεν λεω...
Θα σε παρακαλανε γονυπετης να το κουνησεις λιγο να βαλουν το δικο τους αμαξι. :D

Ξερεις επισης τι ειναι να ξεκινάς το πρωί για δουλεια με -2 και να το χεις δαγκωσει πανω στη μηχανη
ενώ ο τυπος στο αμάξι διίπλα σου να καθεται αραχτος και λάιτ στη ζεστούλα του?
Δεν μπορεις να τα χεις ολα καπου κερδιζεις και καπου χάνεις.
Αν χασω και τη δυνατοτητα να φτανω πιο γρηγορα στη δουλειά μου,ποιο το νόημα να παίρνω τη μηχανή

Λευκάδιος
25/01/2023, 10:21
https://youtu.be/5mEUZPSUQpQ

toyar
25/01/2023, 10:23
Να κατσουμε στη μεση της λωριδας και ενας πισω απο τον αλλον οπως τα αυτοκινητα
Τα χυτι εμα

toyar
25/01/2023, 10:25
Παντως εχω πετυχει σε γειτονιες θεσεις σταθμεσης μονο για μοτο κατι που θεωρω πολυ καλο

Panos76
25/01/2023, 10:48
Παντως εχω πετυχει σε γειτονιες θεσεις σταθμεσης μονο για μοτο κατι που θεωρω πολυ καλο

Στην Ελβετία; :p

Που;; Εδώ μόνο κέντρο βλέπω.

DoctoR_k6
25/01/2023, 10:59
Ξερεις επισης τι ειναι να ξεκινάς το πρωί για δουλεια με -2 και να το χεις δαγκωσει πανω στη μηχανη
ενώ ο τυπος στο αμάξι διίπλα σου να καθεται αραχτος και λάιτ στη ζεστούλα του?
Δεν μπορεις να τα χεις ολα καπου κερδιζεις και καπου χάνεις.
Αν χασω και τη δυνατοτητα να φτανω πιο γρηγορα στη δουλειά μου,ποιο το νόημα να παίρνω τη μηχανή

Αν καποιος δεν αντεχει κ το κρυο η την ζεστη υπαρχει λυση.
Εγω βρεξει/χιονισει με τη μηχανη η το σκουτερ θα παω στη δουλεια μου.

Το θεμα ειναι οτι αντι να σκεφτουν πως θελουμε τις μοτοσυκλετες περισσοτερο μπας κ μειωθει λιγο η κινηση πανε να τα κανουνε χειροτερα.
Οχι οτι περιμενα κ τπτ καλυτερο απο αυτα τα μυαλα που εχουμε εκει μεσα στο μαντρι.

karellen
25/01/2023, 10:59
Στην Ελβετία; :p

Που;; Εδώ μόνο κέντρο βλέπω.

Εδώ κάτω πάντως έχει εκατοντάδες μέτρα πάρκιν για μοτό,σε πολλούς κεντρικούς δρόμους.

KotsosDR
25/01/2023, 11:02
Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι ορίζουν ως διήθηση την "σφήνα" μετα επικίνδυνων ελιγμών :rolleyes:

Panos76
25/01/2023, 11:13
Εδώ κάτω πάντως έχει εκατοντάδες μέτρα πάρκιν για μοτό,σε πολλούς κεντρικούς δρόμους.

Ε ναι, Αριστομένους και γενικά κεντρικά σημεία.

Το θέμα είναι να δούμε Ζωγράφου, Παγκράτι, Κυψέλη :D

toyar
25/01/2023, 11:34
Παγκρατι εχω δει 2 σημεια
Ειναι πανευκολο να γινει

Panos76
25/01/2023, 11:42
Παγκρατι εχω δει 2 σημεια
Ειναι πανευκολο να γινει

Αρκεί να εφαρμοστεί. Στην Ελλάδα δικαιώματα έχουν πρωτίστως τα αυτοκίνητα και έπονται τα υπόλοιπα οχήματα, με τελευταίους τους πεζούς.

Στη γειτονιά μου π.χ. υπάρχει ποδηλατόδρομος που τον μοιράζονται με επιτυχία καροτσάκια με μωρά, μηχανάκια//scooters, πατίνια, μεσόκοποι δρομείς, ά και ποδήλατα! Ωστόσο πολύ συχνά ο ποδηλατόδρομος φράζει από παρκαρισμένα αμάξια. Δεν είναι και ο μπάκλεϋς εδώ να επιβεβαιώσει..

Acacius
25/01/2023, 12:34
Δεν είμαι κατά της διήθησης, ειδικά όταν μιλάμε για σχετικά ελεγχόμενη κίνηση σε χαμηλές και μέτριες ταχύτητες. Οδήγησα όμως αυτοκίνητο στην Αθήνα τις γιορτές και, για άλλη μια φορά, παρατηρώ ότι αρκετοί Αθηναίοι μοτοσυκλετιστές το 'χουν χάσει τελείως κάνοντας, όχι διήθηση, αλλά σφήνες όπου και όπως τους καπνίσει. Αν δε χρησιμοποιείς την ελευθερία που σου παρέχεται με λογικό τρόπο δυστυχώς συχνά η ελευθερία αναιρείται.

[edit]

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι ορίζουν ως διήθηση την "σφήνα" μετα επικίνδυνων ελιγμών :rolleyes:

Αυτό ακριβώς

DoctoR_k6
25/01/2023, 12:42
Δεν είμαι κατά της διήθησης, ειδικά όταν μιλάμε για σχετικά ελεγχόμενη κίνηση σε χαμηλές και μέτριες ταχύτητες. Οδήγησα όμως αυτοκίνητο στην Αθήνα τις γιορτές και, για άλλη μια φορά, παρατηρώ ότι αρκετοί Αθηναίοι μοτοσυκλετιστές το 'χουν χάσει τελείως κάνοντας, όχι διήθηση, αλλά σφήνες όπου και όπως τους καπνίσει. Αν δε χρησιμοποιείς την ελευθερία που σου παρέχεται με λογικό τρόπο δυστυχώς συχνά η ελευθερία αναιρείται.

[edit]


Αυτό ακριβώς

Στην Αθηνα ειναι αλλοι οι ρυθμοι καλως η κακως κ λογικο να σου κακοφανηκε.
Ηταν κ γιορτες που εγινε χ 2 η κατασταση πιο δυσκολη.