PDA

View Full Version : CBF600 '08 INJECTION αλλαγή ελατηρίου στο αξονάκι του συμπλέκτη



raccoon
02/10/2018, 14:28
CBF 600 08 55350 χιλιόμετρα. μου είχε σπάσει το ελατήριο που είναι στην φωτό (πράσινο βέλος). δεν
δημιουργεί πρόβλημα και για αλλαχτεί θέλει να βγει το δεξί καπάκι κινητήρα. οπότε καλό είναι να γίνει
με την αλλαγή λαδιών.
399705
κόστος ανταλλακτικού τίποτα το ιδιαίτερο. παραλαβή σε 7-8 μέρες περίπου.
Λύνουμε ντίζα συμπλέκτη στο τιμόνι και στο κάτω μέρος (κόκκινος κύκλος)
399702
βγάζουμε το καλώδιο "ένδειξη λαδιού" από την εγκοπή (πράσινος κύκλος) και το ξεβιδώνουμε
από τον αισθητήρα (κόκκινος κύκλος). Αδειάζουμε λάδια. ξεβιδώνουμε τις βίδες από το καπάκι του κινητήρα.
Το χτυπάμε δεξιά - αριστερά - πάνω - κάτω, με ένα σφυράκι έχοντας βάλει ανάμεσα ένα ξύλινο τακάκι
μην το πληγώσουμε. Αυτό για να ξεκολλήσει από την φλάντζα. Επειδή έχει οδηγούς, το καπάκι θα βγει
τραβηχτό προς τα έξω και πρέπει να στρίψουμε το αξονάκι όπως δείχνει το μπλε βέλος και να έρθει εκεί
που είναι οι δύο μπλε παράλληλες. Όταν το βγάλουμε προσοχή η δύο ροδέλες ( μια ίσια και μια τύπου κυματιστή)
που θα πεταχτούν. είναι από το σημείο που δείχνει το πράσινο βέλος- κύκλος. τα βάζουμε στην θέση τους
πρώτα την κυματιστή μετά την ίσια.
399701
βγάζουμε το αξονάκι και καθαρίζουμε τις παλιές κόλλες ( κόκκινα βέλη και πλαίσια ). (η Honda σε αυτό
το μοντέλο δεν έχει φλάντζα, μόνο φλαντζόκολλα) αλλάζουμε το ελατήριο.
399703
399704

Καθαρό πλέων, βάζουμε καινούρια κόλλα και το βάζουμε στην θέση του αμέσως ( το αξονάκι στις δύο μπλε
παράλληλες που είπαμε πιο πάνω), σφίγγουμε
με 12 Nt. όλες τις βίδες, σταυρωτά, βάζουμε το καλώδια του αισθητήρα λαδιού, γυρίζουμε το αξονάκι
κανονικά και βάζουμε την ντίζα συμπλέκτη και την ρυθμήζουμε.

Η φλαντζόκολλα που πήρα ήθελε 1 ώρα για συγκράτηση και 24 ώρες για πλήρη σκλήρυνση.
Άρα λάδια και εκκίνηση κινητήρα την επόμενη μέρα, (εγώ άλλαξα και φίλτρο). Ρυθμίζεις συμπλέκτη και
κοιτάς για διαρροές.

Grafton 505
02/10/2018, 21:24
Ωραίο φωτορεπορτάζ. :beer:


Αλλά πρέπει να κάνω μια ερώτηση. Το καλώδιο του αισθητήρα πίεσης λαδιού γιατί το αποσύνδεσες ; Δεν βλέπω να εμποδίζει πουθενά.

sanctusan
02/10/2018, 21:44
Φίλε ρακούν μου φαίνεται ότι δουλεύεις για μένα σήμερα.
Μπράβο.
Ανάλυτικότατος.

raccoon
03/10/2018, 00:08
Το φροντίζω μόνος και δεν έχω μείνει ποτέ. Φτου φτου, μην το ματιαξω

telegonos
03/10/2018, 00:39
Το καλώδιο του αισθητήρα πίεσης λαδιού γιατί το αποσύνδεσες ; Δεν βλέπω να εμποδίζει πουθενά.

Κι εγώ σκέφτηκα να το ρωτήσω εγώ. Σκέφτηκα μήπως γιατί πλεξουδιάζει (=γίνεται ένα καλώδιο) μαζί με την καλωδίωση του pickup , οπότε για να απομακρυνθεί το καπάκι, πρέπει να φύγει και το καλώδιο μαζί του να μην το δεσμεύει, αλλά ξανακοιτώντας τις φωτό, ούτε αυτό συμβαίνει.

raccoon
03/10/2018, 17:32
Δεν το θυμάμαι ακριβώς, αλλά νομίζω κάπου εμποδίζει όταν βγάζεις το καπάκι.
Αν κάνετε τέτοια δουλειά και δεν ενοχλεί μην το βγάλετε, μια βίδα είναι.