PDA

View Full Version : Κινητήρας στα κόκκινα: Σε πόση ώρα από το ξεκίνημα;



Konstantinos
02/10/2018, 18:25
Ερώτηση ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος:
Από τη στιγμή που θα βάλουμε μπροστά τη μηχανή, σε πόση ώρα μπορούμε να τη δουλέψουμε στα κόκκινα;
Ίσως μια προφανής απάντηση είναι μόλις το νερό ψύξης φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (γύρω στους 90oC, εφόσον υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη).
Αλλά μήπως το σωστό είναι μόλις φτάσει το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας;
Αν ναι, ξέρουμε ποια είναι αυτή και σε πόση ώρα (ή χλμ) περίπου την φτάνει ο κινητήρας;

alex14
02/10/2018, 18:29
Το λαδι πρεπει να φτασει σε σωστη θερμοκρασια.
Τωρα, ποση ωρα χρειαζεται ειναι σχετικο.
Κανα 15λεπτο ισως ;

GiorgosLa
02/10/2018, 22:27
Αν έχεις τετρακύλινδρο, κάνει ψοφόκρυο, και φοράς τζιν, μόλις ζεσταθούν τα μπούτια σου + 5 λεπτά. :D

THEOD
03/10/2018, 06:40
Το να μην την δουλέψεις καθόλου στα "κόκκινα" παίζει ?

Konstantinos
03/10/2018, 07:29
Το να μην την δουλέψεις καθόλου στα "κόκκινα" παίζει ?
Όχι δεν γίνεται, έχω ψυχαναγκασμό. ;)

teogtp
03/10/2018, 07:30
Dalton ζεις, εσύ μας οδηγείς.

νεοσσός
03/10/2018, 08:19
Η θερμοκρασία λαδιού είναι που μετράει. Δυστυχώς ελάχιστα σύγχρονα οχήματα έχουν σχετική ένδειξη, οπότε πρέπει να την υπολογίζεις κατ' εκτίμηση, λαμβάνοντας υπόψη τη θερμοκρασία που είχε η μοτοδυκλέτα όταν ξεκίνησες. Το χειμώνα χρειάζεται σχεδόν διπλάσιος χρόνος, σε σχέση με το καλοκαίρι.

Η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού, που βλέπουμε στον πίνακα οργάνων, ανεβαίνει πολύ πιο γρήγορα και δε θα πρέπει να μας μπερδεύει. Το λάδι έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το ψυκτικό υγρό, οπότε θέλει υπερδιπλάσιο χρόνο για φθάσει στη βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας.

Φυσικά μετράνε παράγοντες όπως το αν είναι στο ρελαντί ή κινείται υπό μικρό ή μεγάλο φορτίο.

Σε αμάξια που έχω παρατηρήσει δείκτη θερμοκρασίας λαδιού, το χειμώνα χρειάζονται 20 λεπτά για να φθάσει το λάδι σε καλή θερμοκρασία. Για τις μηχανές ο χρόνος είναι και δική μου απορία, αν και δεν τις δουλεύω στα κόκκινα.

Bowleno
03/10/2018, 08:30
Δεν έχει και τόση σημασία....όταν δουλεύεις ένα μοτέρ στα κόκκινα, κάποια στιγμή θα στα δώσει στο χέρι.
Γιαυτό υπάρχει η κόκκινη γραμμή. Για να μην μπαίνεις εκεί. Οπότε άτοπη η ερώτηση, θαρρώ

devil's animal
03/10/2018, 08:37
Ερώτηση ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος:
Από τη στιγμή που θα βάλουμε μπροστά τη μηχανή, σε πόση ώρα μπορούμε να τη δουλέψουμε στα κόκκινα;
Ίσως μια προφανής απάντηση είναι μόλις το νερό ψύξης φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (γύρω στους 90oC, εφόσον υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη).
Αλλά μήπως το σωστό είναι μόλις φτάσει το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας;
Αν ναι, ξέρουμε ποια είναι αυτή και σε πόση ώρα (ή χλμ) περίπου την φτάνει ο κινητήρας;


η σωστη απαντηση ειναι: ΑΜΕΣΑ!

ολα τα μηχανακια με το που παρει μπροστα το μοτερ μπορουν να πανε κοκκινα...ταπα...καρυδι...στατικοι κοφτες....


αλλα υποψιαζομαι οτι δεν ρωτας αυτο...

ρωτας αν το κανεις αυτο σε ποσο χρονο θα παρεις το μοτερ στο χερι...
ή τελοσπαντων σε ποση ωρα να το κανεις ωστε να μην παρεις το μοτερ στο χερι...


αυτοι οι χρονοι λοιπον ειναι τελειως θεωρητικοι γιατι οι παραμετροι ειναι απειροι...
π.χ. δεν πα να κανεις παντα το καλυτερο ζεσταμα λαδιου, νερου και να το λειτουργεις με τα καλυτερα λαδια, να κανεις πιο συχνα αλλαγη λαδιου απ'οτι χεζεις κλπ..κλπ...ΑΝ το μοτερ ειναι πουσαρισμενο τερμα (π.χ. κοντραδικο ή αγωνιστικο) σε ελαχιστο χρονο, θα το παρεις στην μασχαλη...

αν παλι εχεις κανενα c50 ή καμια px200, δεν πα να τα πηγαινεις ταπα με το που τα βαζεις μπροστα μεχρι και που θα τα σβησεις....το πιθανοτερο ειναι πρωτα να πεθανεις εσυ και μετα αυτα...

οποτε σωστη απαντηση στο ερωτημα σου δεν υπαρχει...
:D

Konstantinos
03/10/2018, 08:46
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.

Tycho Moon
03/10/2018, 09:30
Υπάρχουν τάπες λαδιού με θερμόμετρο που μπορείς να τσεκάρεις. Σίγουρα η ένδειξη δεν είναι ακριβής, αλλά πιστεύω μια τάξη μεγέθους +-5C την έχεις.

teogtp
03/10/2018, 09:32
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.

Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για σύγχρονα μηχανάκια και φυσικά πολύ ποιό βελτιωμένα λιπαντικά σε σχέση με το παρελθόν.

sapila racing
03/10/2018, 09:59
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ούτε εγώ πηγαίνω ποτέ στα κόκκινα.
Το ερώτημά μου γεννήθηκε ως εξής:
Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok, αλλά αναρωτήθηκα αν ο κινητήρας ήταν έτοιμος εκείνη τη στιγμή να δεχτεί τόσες στροφές.

Είναι τελείως διαφορετικό θέμα οι υψηλές στροφές απο τα κόικκινα και η ερώτηση είναι παραπλανητική.
Στο ερώτημα λοιπόν για τα κόκκινα η απάντηση είναι ποτέ, εκτός κι αν κυνηγας χρόνους στην πίστα και δεν σε παίρνει να ανεβάσεις γιατί θα ξανακατεβάσεις σε 100 μέτρα.
Αν μιλάς απλά για ψηλές στροφές, αρκεί να έχει φτάσει η θερμοκρασία του κινητήρα σου στην φυσιολογική περιοχή.

Konstantinos
03/10/2018, 10:35
Αν μιλάς απλά για ψηλές στροφές, αρκεί να έχει φτάσει η θερμοκρασία του κινητήρα σου στην φυσιολογική περιοχή.
Εννοείς τη θερμοκρασία νερού ή λαδιού;
Επειδή στην περίπτωση που ανέφερα η πρώτη ήταν εντάξει, η δεύτερη δε νομίζω ότι είχε ανέβει αρκετά.

sapila racing
03/10/2018, 10:42
Εννοείς τη θερμοκρασία νερού ή λαδιού;
Επειδή στην περίπτωση που ανέφερα η πρώτη ήταν εντάξει, η δεύτερη δε νομίζω ότι είχε ανέβει αρκετά.

Εννοώ την θερμοκρασία λαδιού, η οποία βέβαια αργεί λίγο να ανέβει σε σχεση με του ψυκτικού, αλλά δεν έχεις όργανο για να την ελέγξεις.
Γενικά όμως δεν αρκεί και τόσο πολύ να ανέβει, είναι λίγο πολύ αλληλένδετες με μια μικρή καθυστέρηση.
Μετά από λίγο η θερμοκρασία λαδιού είναι σχεδόν πάντα υψηλότερη απο του ψυκτικού.

Σκέψου οτι αν έχεις εξωτερική θερμοκρασία 0C και ξεκινάς χαλαρά, θέλεις αρκετό χρόνο μόνο και μόνο για να πιάσεις την θερμοκρασία νερού/λαδιού που έχεις στην εκκίνηση οταν έχει εξωτερική 20C.
Γι αυτό βάζουμε πάντα τα λάδια με το σωστό ιξώδες στο μοτέρ μας. ;)

Konstantinos
03/10/2018, 10:52
Σκέψου οτι αν έχεις εξωτερική θερμοκρασία 0C και ξεκινάς χαλαρά, θέλεις αρκετό χρόνο μόνο και μόνο για να πιάσεις την θερμοκρασία νερού/λαδιού που έχεις στην εκκίνηση οταν έχει εξωτερική 20C.
Δεν ξέρω ποια ήταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά ήταν για κοντομάνικο.
Ξεκίνησα όταν η θερμοκρασία ψυκτικού ήταν 60oC και κινήθηκα για 5 χλμ σε χαμηλές rpm.
Λογικά και η θερμοκρασία λαδιού δεν θα είχε ανέβει αρκετά όταν έδωσα γκάζι;

sniper
03/10/2018, 10:56
Δεν ξέρω ποια ήταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά ήταν για κοντομάνικο.
Ξεκίνησα όταν η θερμοκρασία ψυκτικού ήταν 60oC και κινήθηκα για 5 χλμ σε χαμηλές rpm.
Λογικά και η θερμοκρασία λαδιού δεν θα είχε ανέβει αρκετά όταν έδωσα γκάζι;

Και τι φοβάσαι; Μήπως χαλάσει το μοτέρ;

sapila racing
03/10/2018, 10:56
Δεν ξέρω ποια ήταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά ήταν για κοντομάνικο.
Ξεκίνησα όταν η θερμοκρασία ψυκτικού ήταν 60oC και κινήθηκα για 5 χλμ σε χαμηλές rpm.
Λογικά και η θερμοκρασία λαδιού δεν θα είχε ανέβει αρκετά όταν έδωσα γκάζι;

Σίγουρα, don't worry.

Konstantinos
03/10/2018, 11:08
Και τι φοβάσαι; Μήπως χαλάσει το μοτέρ;
Όχι. Μην αρχίσει να τσιμπάει λάδια!


Σίγουρα, don't worry.
Το ελπίζω!

sniper
03/10/2018, 11:40
Όχι. Μην αρχίσει να τσιμπάει λάδια!


...

Kανένα μοτέρ δεν το γλυτώνει αυτό.

Konstantinos
03/10/2018, 11:43
Kανένα μοτέρ δεν το γλυτώνει αυτό.
Όχι τα δικά μου μοτέρ !

sniper
03/10/2018, 11:45
Όχι τα δικά μου μοτέρ !


:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::ufo:

THEOD
03/10/2018, 13:09
Χθες πήγαινα με το XJ6, όταν 10 λεπτά περίπου αφότου ξεκίνησα (δηλ. σχετικά νωρίς) χρειάστηκε να ανεβάσω στις 8.000 rpm για περίπου μισό λεπτό.
Εντάξει, το κόκκινο απείχε αρκετά ακόμη (11.600 rpm) και η θερμοκρασία νερού ήταν ok,


Δεν ξέρω ποια ήταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά ήταν για κοντομάνικο.
Ξεκίνησα όταν η θερμοκρασία ψυκτικού ήταν 60oC και κινήθηκα για 5 χλμ σε χαμηλές rpm.

False alarm φίλε...
άνοιξε καλύτερα κανένα θέμα "διακόπτης ή kill switch" - έχει περισσότερο ψωμί...

RaGe_Raptor
03/10/2018, 13:33
False alarm φίλε...
άνοιξε καλύτερα κανένα θέμα "διακόπτης ή kill switch" - έχει περισσότερο ψωμί...

Ή κάτι πιο πρωτότυπο:
"πχοιό λάδι για γληγορότερη επίτευξη θερμοκρασίας λειτουργίας και στροφαρισμα στα κόκκινα?"

telegonos
03/10/2018, 15:27
Υπάρχει πάντως ένας παλιός ''εμπειρικός'' κανόνας, αν πιάνεις με το χέρι το ψυγείο από την μεριά που φεύγει το νερό προς τον κινητήρα (συνήθως η αριστερή, αλλά κάποια μοτό μπορεί να διαφέρει) και καίει, είσαι ΟΚ.

OldMan
03/10/2018, 15:40
άνοιξε καλύτερα κανένα θέμα "διακόπτης ή kill switch" - έχει περισσότερο ψωμί...
:rolleyes:

Καλαααααααααααααααα....:D

DoctoR_k6
03/10/2018, 15:41
Εδω (https://www.ebay.com/p/Yamaha-Xj6-600-SA-ABS-09-JMT-Direct-Oil-Temperature-Gauge-8101875/2110392057) εισαι... παρτο, βαλτο κ θα ξερεις.

sniper
03/10/2018, 15:41
:rolleyes:

Καλαααααααααααααααα....:D


:rolleyes:

Καλαααααααααααααααα....:D

Το καταλάβαμε.

buckley
03/10/2018, 15:45
Το καταλάβαμε.

Χμ...
https://www.nstr.gr/2013/10/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BB%CF%84%CF%83%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%81/

sniper
03/10/2018, 15:49
Χμ...
https://www.nstr.gr/2013/10/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BB%CF%84%CF%83%CF%87%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%81/
Ομάδες αναμνήσεων; (https://www.nstr.gr/2018/09/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/)

Α- Ρε φίλε, θυμάσαι τότε με τα κατάνα;
Β- Ποια;
Α- Τι ποια;
Β- Ε;
Α- Δεν θυμάμαι.
Β- Ρε θυμάσαι τότε με τα Κατάνα;

buckley
03/10/2018, 15:52
Ομάδες αναμνήσεων; (https://www.nstr.gr/2018/09/%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/)

Α- Ρε φίλε, θυμάσαι τότε με τα κατάνα;
Β- Ποια;
Α- Τι ποια;
Β- Ε;
Α- Δεν θυμάμαι.
Β- Ρε θυμάσαι τότε με τα Κατάνα;

Μπα το παίζεις και βιογράφος τώρα :tooth:

sniper
03/10/2018, 15:58
Μπα το παίζεις και βιογράφος τώρα :tooth:

Σεναριογράφος. :tooth:

νεοσσός
03/10/2018, 21:41
Υπάρχει πάντως ένας παλιός ''εμπειρικός'' κανόνας, αν πιάνεις με το χέρι το ψυγείο από την μεριά που φεύγει το νερό προς τον κινητήρα (συνήθως η αριστερή, αλλά κάποια μοτό μπορεί να διαφέρει) και καίει, είσαι ΟΚ.
Από τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού θα βγάλει συμπέρασμα για τη θερμοκρασία του λαδιού; Αν είσαι ακίνητος ή κινείσαι με πολύ χαμηλή ταχύτητα, μπορεί το ψυκτικό να φθάσει τους 90°C, ενώ το λάδι να είναι σε μέτρια θερμοκρασία.

Κακώς δε βάζουν όλοι οι κατασκευαστές σχετική ένδειξη στον πίνακα οργάνων. Είναι από τα πιο σημαντικά στοιχεία για τη μακροζωία του κινητήρα. Εν τω μεταξύ από τους φίλους και τους γνωστούς μου, σχεδόν κανένας δε γνωρίζει τη σπουδαιότητά του και τη συγχέουν με τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού που ανεβαίνει γρήγορα. Βάζουν μπροστά το αμάξι ή τη μηχανή και δώσ' του οι στροφές στο θεό, ενώ κάποιοι νομίζουν ότι σε 5 λεπτά έχει ζεσταθεί.

Pew
03/10/2018, 23:05
Από τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού θα βγάλει συμπέρασμα για τη θερμοκρασία του λαδιού; Αν είσαι ακίνητος ή κινείσαι με πολύ χαμηλή ταχύτητα, μπορεί το ψυκτικό να φθάσει τους 90°C, ενώ το λάδι να είναι σε μέτρια θερμοκρασία.

Σε κινητηρες που χρησιμοποιουν ψυγειο νερου και λαδιου μαζι, ειναι ατοπο να σε καιει τοσο. Οπως ειπωθηκε λιγο-πολυ ειναι αλληλενδετες οι θερμοκρασιες, με αυτη του λαδιου να ειναι μεγαλυτερη οταν ο κινητηρας λειτουργησει για αρκετη ωρα.

Σχετικα με τα απλα υδροψυκτα, οι διοδοι του λαδιου περνανε και απο την ηδη ζεστη κεφαλη, λιπαινουν και τα γραναζια του σαζμαν που και αυτα ζεσταινονται, απο το συμπλεκτη επισης... κλπ κλπ

Σε ενα ζορικο χειμωνιατικο πρωινο ας πουμε.. 2-3 βαθμοι δε θες παραπανω απο 20 λεπτα για να ζεσταθουν καλα τα λαδια παραδειγματος χαρη, σε ενα Fazer 600.

telegonos
04/10/2018, 14:37
Από τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού θα βγάλει συμπέρασμα για τη θερμοκρασία του λαδιού;

Ναι, και EOL.