PDA

View Full Version : Μπήκε νερό βροχής στο ρεζερβουάρ



GEORGIOS
02/10/2018, 21:08
Έχω ένα XT 125 που ήταν σταθμευμένο στο δρόμο και βρεχόταν τις 2-3 προηγούμενες μέρες με τις καταρρακτώδης βροχές.
Πάω να το βάλω εμπρός, έπαιρνε με δυσκολία και με το που έκλεινα το τσοκ έσβηνε.
Είχε μπήκε νερό στο ρεζερβουάρ και όχι απλός μιά δυό σταγόνες.
Η τάπα είναι η δικιά του και δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα.
Φαντάζομαι ότι το νερό θα μπήκε από την κλειδαριά που όμως ήταν κλεισμένη με το περιστρεφόμενο ελασματάκι που έχει.

Το έχει πάθει κάποιος άλλο αυτό.
Τι να κάνω να μην το ξαναπάθω; Αν βάλω γράσο ή βαζελίνη στην κλειδαριά θα λερώνεται το κλειδί.

telegonos
02/10/2018, 21:31
Δεν περνάει -κανονικά- νερό από τις τάπες των ντεπόζιτων. ΑΛΙΜΟΝΟ αν πέρναγε νερό κάθε φορά. Έχουν τσιμούχες και διαφράγματα για να μην γίνεται αυτό.

Το είδες εσύ το νερό μέσα στο ντεπόζιτό σου ή βγάζεις συμπέρασμα επειδή δεν δουλεύει σωστά το μοτό σου;

GEORGIOS
02/10/2018, 21:46
Όχι απλώς δεν δούλευε σωστά, έσβηνε με το που έκλινες το τσοκ ή πήγαινες να αφήσεις συμπλέκτη.
Κυλώντας την πήγα μέχρι το συνεργείο, γιατί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ εγώ.
Άδειασαν το ρεζερβουάρ να φύγει το νερό, το ξέπλυναν πάλι με βενζίνη, και το καρμπιρατέρ.
Μετά ήταν μια χαρά.

gasto
03/10/2018, 16:23
Εχει τυχει και σε μενα με τρελες βροχες περναγε νερο μεσα.

Tycho Moon
03/10/2018, 16:38
Αν είσαι σίγουρος ότι παίρνει νερό από την κλειδαριά (μπορείς να βγάλεις την τάπα και να κάνεις πείραμα...), στη θέση σου - και θεωρώντας ότι το καπάκι του αφαλού έχει κάποια μπόσικα / χώρο από κάτω, όταν είναι κλειστό - θα κολούσα ένα ο-ring (ή λαστιχάκι στρογγυλό αλλά τετραγωνικής διατομής / πλακέ σαν εκείνα που βάζουμε στις βρύσες) γύρω από τον αφαλό, έτσι ώστε να μην κάνει ροή το νερό της βροχής προς τα μέσα.

telegonos
04/10/2018, 14:50
Όχι απλώς δεν δούλευε σωστά, έσβηνε με το που έκλινες το τσοκ ή πήγαινες να αφήσεις συμπλέκτη.
Κυλώντας την πήγα μέχρι το συνεργείο, γιατί δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ εγώ.
Άδειασαν το ρεζερβουάρ να φύγει το νερό, το ξέπλυναν πάλι με βενζίνη, και το καρμπιρατέρ.
Μετά ήταν μια χαρά.

Χμμμ, ίσως θα έπρεπε να επιθεωρήσεις τα τσιμουχάκια στην τάπα σου τότε. Μην το αφήνεις πολλές ώρες εκτεθειμένο στην βροχή, αυτό βέβαια ισχύει και γενικά, όχι μόνο για την τάπα του. Έστω όταν βλέπεις βροχές παρατεταμένες, σκεπαζέ το με ένα νάυλον, κάτι.

raccoon
08/10/2018, 10:55
Τσεκαρε ότι η τρύπα από το νεροχύτη στην τάπα βενζίνης δεν είναι βουλωμένη. Ρίξε λίγο νερό ( προσεκτικά) ή βενζίνη ( μια και μόλις το καθάρισες) και δες αν τρέχει από κάτω το σωληνάκι της υπερχείλισης.

HelenKoR
08/10/2018, 14:29
Πριν καιρό, με έντονη βροχόπτωση για μεεερες, μπήκε νερό στο ρεζερβουάρ του 675... Από τότε, όταν βρέχει το καλύπτω με κουκούλα.

vaska
09/10/2018, 07:09
Κανονικά δεν θα έπρεπε να βάζει νερά λέμε. Οι κουκούλες και τα σχετικά είναι ημίμετρα. Αν είσαι σίγουρος ότι βάζει νερό από την τάπα επισκεύασέ την. Τι θα γίνει αν είσαι σε βόλτα πχ και φας νερό στον δρόμο? Θα γυρίσεις πίσω και μούσκεμα και σπρωχτος?

Edit
Μην την ακούς την Ελένη, είναι γυναίκα. Αυτή και σεμενακι μπορεί να βάλει πάνω στο μηχανάκι.

HelenKoR
09/10/2018, 11:25
Τι θα γίνει αν είσαι σε βόλτα πχ και φας νερό στον δρόμο? Θα γυρίσεις πίσω και μούσκεμα και σπρωχτος?
.

Καθοδόν δεν περνά τόσο νερό απ'οτι αν είναι ακίνητο για μέρες με συνεχή βροχή. Και η κουκούλα κάτι κάνει αν δεν έχεις άλλη λύση.

Cpt. Haddock
09/10/2018, 14:17
Καθοδόν δεν περνά τόσο νερό απ'οτι αν είναι ακίνητο για μέρες με συνεχή βροχή. Και η κουκούλα κάτι κάνει αν δεν έχεις άλλη λύση.

:owned::owned::owned:

sniper
09/10/2018, 14:23
Καθοδόν δεν περνά τόσο νερό απ'οτι αν είναι ακίνητο για μέρες με συνεχή βροχή. Και η κουκούλα κάτι κάνει αν δεν έχεις άλλη λύση.

Και μπορείς να πηγαίνεις βόλτες στη βροχή χωρίς να βγάζεις την κουκούλα. Απλά ανοίγεις μια τρύπα για το κεφάλι.

vaska
09/10/2018, 19:01
Σεμενάκι λέμε. Βολεύουν η φουσκωτή και η Βυζαντινή βελονιά. Δεν βολεύουν οι: Λευκαδίτικη, κοφτό και κομποβελονιά

Bowleno
09/10/2018, 19:37
Σεμενάκι λέμε. Βολεύουν η φουσκωτή και η Βυζαντινή βελονιά. Δεν βολεύουν οι: Λευκαδίτικη, κοφτό και κομποβελονιά

ΣεμεΔΑκι ρε το λέμε (το ξέρω γιατί είναι γεμάτο από δαύτα το σπίτι μου.....)

telegonos
09/10/2018, 19:40
ΣεμεΔΑκι ρε το λέμε (το ξέρω γιατί είναι γεμάτο από δαύτα το σπίτι μου.....)

Καλά το έγραφε στο θέμα ν ή δ.

Στο σε- ή γκο- τα μπέρδεψε τελείως.

OldMan
10/10/2018, 14:24
Καλο ειναι παντως να αδειαζουμε και το βαθουλωμα του μπουζι στην κεφαλή πριν αρχισουμε να βριζουμε το τεποζιτο που μπαζει..

HelenKoR
10/10/2018, 18:55
Και μπορείς να πηγαίνεις βόλτες στη βροχή χωρίς να βγάζεις την κουκούλα. Απλά ανοίγεις μια τρύπα για το κεφάλι.

Ή και χωρίς οπή
400042

:tooth:

HelenKoR
10/10/2018, 18:57
Καλο ειναι παντως να αδειαζουμε και το βαθουλωμα του μπουζι στην κεφαλή πριν αρχισουμε να βριζουμε το τεποζιτο που μπαζει..

Στη δική μου περίπτωση είχε νερό (και μάλιστα αρκετό) μέσα στο τεπόζιτο οπότε...

sniper
11/10/2018, 10:19
Ή και χωρίς οπή
400042

:tooth:
Όπως βλέπεις αυτά με τις χωρίς οπές είναι μόνο σε σοβαρά μηχανάκια. :tooth:

OldMan
11/10/2018, 15:03
Στη δική μου περίπτωση είχε νερό (και μάλιστα αρκετό) μέσα στο τεπόζιτο οπότε...
πας και πλακωνεις στα χαστουκια τον βενζινά σου..!!

giorgosb
13/11/2022, 13:54
Το σωληνάκι αποστράγγισης της τάπας βενζίνης μας άφησε.. Καθάρισα την άκρη του και δοκίμασα να το ξαναβάλω, αλλά έχει ξεραθεί τελείως. Θα ρωτήσω για ανταλλακτικό, αλλά μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρω κάποιο αντίστοιχο σωληνάκι στην Σπύρου Πάτση πχ;

439358

doctor_john
13/11/2022, 15:34
Στο πρώτο συνεργείο ζητάς το μήκος που χρειάζεσαι και τέλος. Αν θες περιποιήσου το ακροφύσιο που φαίνεται να έχει σκουριάσει.

lykourgi
13/11/2022, 15:45
Μαρκουτσάς, Λ. Αθηνών
Αχλαδιώτης, Σπ. Πάτση

giorgosb
13/11/2022, 15:59
Στο πρώτο συνεργείο ζητάς το μήκος που χρειάζεσαι και τέλος. Αν θες περιποιήσου το ακροφύσιο που φαίνεται να έχει σκουριάσει.

Πρέπει ν ασχοληθώ λίγο μ αυτό ναι..


Μαρκουτσάς, Λ. Αθηνών
Αχλαδιώτης, Σπ. Πάτση

Ευχαριστώ :beer:

Tsber
14/11/2022, 10:46
Μαρκουτσάς

Για μαρκούτσι στον Μαρκουτσά :tooth: