PDA

View Full Version : Ασφαλεια.



ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/10/2018, 23:38
Λοιπον.Στο μοτο εχω βαλει προβολακια ομιχλης και αναπτηρα αυτοκινητου(για να φορτιζω κινητο) τα οποια εχω τραβηξει κατευθειαν καλωδια απο την μπαταρια και πανε σε αυτα.Μπορει δλδ ο καθενας να ανοιξη τα προβολακια η να φορτισει το κινητο του.Το προβλημα μου ομως δεν ειναι αυτο.Κανης δεν ασχολειτε με μια μοτο 20 χρωνων.Το προβλημα μου ειναι οτι φοβαμαι οτι καποια στιγμη μπορει να γινει καποιο βραχυκηκλωμα και να αρπαξει φωτια το μηχανακι.

Ερωτω.Πος μπορω να βαλω ασφαλεια?





Υ.Γ.Ολντμαν να εισαι τρυφερος μαζι μου.Δεν ειναι παρασκευη:lol:

andreaspetr
08/10/2018, 23:56
βαζεις μια τετοια στο καλωδιο που εβαλες οσο πιο κοντα γινεται στην μπαταρια.
τι καλωδιο εβαλες για να δουμε και τι ασφαλεια πρεπει να μπει?

399972

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 06:22
Τα καλωδια τα ειχα στην εργαλειοθηκη μου.Δε ξερω απο που ειναι.Δεν ηξερα οτι εχει σημασια.Δεν ειναι ομως πολυ παχι.

vaska
09/10/2018, 07:01
Κόψε το καλώδιο που πάει στον θετικό πόλο της μπαταρίας (αυτό που έβαλες εσύ και όχι αυτό που έχει η μοτο από τον κατασκευαστή) και παρεμβαλε αυτή την ασφαλειοθηκη της εικόνας που σου έδειξε ο από πάνω. Κάρφωσε και μια ασφάλεια 8Α και κάνε τον σταυρό σου. (με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν 7,5Α. Και αυτές σε καλύπτουν)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 08:23
Λοιπον.Το καλωδιο που παει στον αναπτηρα ειναι το ιδιο με τα φλας της μηχανης.Το καλωδιο που παει στα προβολακια ειναι ενα ελαχιστο πιο παχι.


Φιλε βασκα.Απο που προμηθευομαι αυτη την ασφαλειοθηκη?Να παω σε μαγαζι με ανταλακτικα μοτο?
Το πιο χοντρο καλωδιο θελει και πιο μεγαλη ασφαλεια?Να κοιταξω τι ασφαλεια εχουν τα φλας να βαλω την ιδια στον αναπτηρα και λιγο πιο μεγαλη στα προβολακια?
Ειναι ευκολο να κανω τη σηνδεση μονος μου?Συγνωμη αν ειναι βλακωδες οι ερωτησεις μου αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεως.

vaska
09/10/2018, 08:48
Λοιπον.Το καλωδιο που παει στον αναπτηρα ειναι το ιδιο με τα φλας της μηχανης.Το καλωδιο που παει στα προβολακια ειναι ενα ελαχιστο πιο παχι.


Φιλε βασκα.Απο που προμηθευομαι αυτη την ασφαλειοθηκη?Να παω σε μαγαζι με ανταλακτικα μοτο?
Το πιο χοντρο καλωδιο θελει και πιο μεγαλη ασφαλεια?Να κοιταξω τι ασφαλεια εχουν τα φλας να βαλω την ιδια στον αναπτηρα και λιγο πιο μεγαλη στα προβολακια?
Ειναι ευκολο να κανω τη σηνδεση μονος μου?Συγνωμη αν ειναι βλακωδες οι ερωτησεις μου αλλα δε θελω να βρεθω προ εκπληξεως.


Κανονικά οι ασφάλειες μπαίνουν βάσει κατανάλωσης και τα καλώδια επίσης. Πρέπει να δεις τι κατανάλωση έχουν τα προβολάκια να προσθέσεις + 3Α για το μπριζάκι και να πάρεις την κατάλληλη ασφάλεια. Τα προβολάκια πρέπει να γράφουν πάνω τους πόσα Α καταναλώνουν οπότε είναι η τιμή αυτή Χ 2 (2 είναι τα προβολάκια) +3Α που θες για το μπριζάκι σου. Στο άθροισμα όλων αυτών βάζεις και 2Α ανοχή (just in case) που λένε και στο χωριό μου κι έχεις την τιμή της ασφάλειας που χρειάζεσαι. Αν κατάλαβα καλά και είναι μία γραμμή όλα αυτά.
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα προβολάκια να γράφουν μόνο W και V. Εδώ τα πράγματα μπλέκουν λίγο γιατί σε ενδιαφέρουν τα W που "καταναλώνει" ο προβολέας και όχι η απόδοση που θεωρητικά έχει. Κι εκεί υπάρχει τύπος που δίνει την ένταση Α του ρεύματος (P=V.I ------ P=ισχύς, V=Τάση, Ι=Ένταση)
(Το είδα το όνειρο εγώ απόψε, ο παλιάνθρωπας δεν θα μου ξαναμιλήσει)

Αφού βρεις την κατάλληλη τιμή ασφάλειας πας σε όποιο ηλεκτροτεχνείο (μοτο κατά προτίμηση) και παίρνεις και την ασφαλιοθήκη και μερικές ασφάλειες να έχεις να καις.
Όλες οι εργασίες γίνονται με 2ο άτομο και καλή κάμερα να μην χάσουμε το "ήχος και φως" εμείς που είμαστε μακρυά.

SONone
09/10/2018, 09:57
και την ασφάλεια να βάλεις παλι ο καθένας θα μπορει να ανάψει τα προβολακια ή να φορτίζει το κινητό του, μήπως θες να κάνεις κατι αλλο? πχ να συνδέσεις και αυτά να παίρνουν ρεύμα μετα το κλειδί?

vaska
09/10/2018, 10:18
και την ασφάλεια να βάλεις παλι ο καθένας θα μπορει να ανάψει τα προβολακια ή να φορτίζει το κινητό του, μήπως θες να κάνεις κατι αλλο? πχ να συνδέσεις και αυτά να παίρνουν ρεύμα μετα το κλειδί?

Την ασφάλεια κατάλαβα ότι την θέλει για ασφάλεια μην πάρει φωτιά ο πισινός του και τρέχει και δεν φτάνει. Σαφώς και δεν είναι διακόπτης

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 14:50
Οπως προειπα.Δε πειραζει κανης ενα μηχανακι 20αετιας.Απλα φοβαμαι μη παρει φωτια χωρις ασφαλεια.Μπορει και να μη γινει ποτε αλλα τζαστ ιν κεις.


Φιλε βασκα οταν παω στο μοτο θα σου πω τι λεννε τα προβολακια.Το ιδιο υσχιει και για τον αναπτυρα.Θα λεει κατι πανω?

Αστον παλιανθρωπα εκει που ειναι.Μη μας παρει χαμπαρι.Μη τον μελετας:lol:

Bowleno
09/10/2018, 15:14
Αστον παλιανθρωπα εκει που ειναι.Μη μας παρει χαμπαρι.Μη τον μελετας:lol:

Μωρέ και θα σας πάρει και θα σας.... (Εδώ βάζεις ότι καταλαβαίνεις) :p

sniper
09/10/2018, 15:24
...Το ιδιο υσχιει και για τον αναπτυρα.Θα λεει κατι πανω?

....

399995

buckley
09/10/2018, 16:29
399995

Γατάκι ...

400002

sniper
09/10/2018, 16:33
Γατάκι ...

400002

OK, έκοψαν τη μούρη μπας κι αγοράσει κανένας

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 18:29
Δυστηχως ουτε τα προβολακια ουτε η 12βολτη εισαγωγη αναπτυρα αυτοκινητου λεει τιποτα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 18:40
Γατάκι ...

400002

Γατακια
400007

teogtp
09/10/2018, 19:16
Γατακια
400007

Το @@@@@ της,φλόγες βγάζει, λέτε να'ναι πετρογκαζι;

OldMan
10/10/2018, 14:20
Δυστηχως ουτε τα προβολακια ουτε η 12βολτη εισαγωγη αναπτυρα αυτοκινητου λεει τιποτα.

Αμα κοιτας τις γκομενες που περνανε, πως να δεις τι λενε..???

Να τα πουμε μια και τελος, Οκ..??

ΠΡΩΤΑ αποφασιζουμε ποια ειναι η συνολοκη μας καταναλωση..!!
(σΕ ειπε επακριβως και αναλυτικά ο καλλίγραμμος το τι και πως - οσα Watts γραφεις τα διαιρείς με το 12 (γιατί ετσι γουσταρω εγω..!!!) και βρισκεις τα Amperes του ρευματος..)
ΜΕΤΑ βρισκεις, ρωτας, ψαχνεις ποια ειναι η ελαχιστη επιτρεπτή διαμετρος καλωδιου για το συγκεκριμενο ρευμα..
(αμα μας πεις το ρευμα θα σΕ πουμε τι καλωδιο να χρησιμοποιήσεις - οσο γινεται πιο κοντό, εννοείται, μη βρεις καμια 50μετρη κουλουρα και λυπηθεις να την κοψεις..)
ΜΕΤΑ βρισκεις τι ασφαλεια θα βαλεις (αφου κανεις μια υπερδιαστασιολογηση, αναλογα με το μεγιστο ρευμα που μπορεί να ζητηθεί εστω και στιγμιαια)
(ΜΗ βαλεις βραδειας τηξης (slow-blow(job):p) γιατί ποτε δεν ξερεις απο που θα σουρθει..)

Για να γλυτωσουμε ολα τα παραπανω, βάλε εναμισαρι καλωδιο με 16αρα ασφαλεια και αν στην καιει συχνά, στα φρυδια μου..!!:smokin:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/10/2018, 16:13
Αμα κοιτας τις γκομενες που περνανε, πως να δεις τι λενε..???

Να τα πουμε μια και τελος, Οκ..??

ΠΡΩΤΑ αποφασιζουμε ποια ειναι η συνολοκη μας καταναλωση..!!
(σΕ ειπε επακριβως και αναλυτικά ο καλλίγραμμος το τι και πως - οσα Watts γραφεις τα διαιρείς με το 12 (γιατί ετσι γουσταρω εγω..!!!) και βρισκεις τα Amperes του ρευματος..)
ΜΕΤΑ βρισκεις, ρωτας, ψαχνεις ποια ειναι η ελαχιστη επιτρεπτή διαμετρος καλωδιου για το συγκεκριμενο ρευμα..
(αμα μας πεις το ρευμα θα σΕ πουμε τι καλωδιο να χρησιμοποιήσεις - οσο γινεται πιο κοντό, εννοείται, μη βρεις καμια 50μετρη κουλουρα και λυπηθεις να την κοψεις..)
ΜΕΤΑ βρισκεις τι ασφαλεια θα βαλεις (αφου κανεις μια υπερδιαστασιολογηση, αναλογα με το μεγιστο ρευμα που μπορεί να ζητηθεί εστω και στιγμιαια)
(ΜΗ βαλεις βραδειας τηξης (slow-blow(job):p) γιατί ποτε δεν ξερεις απο που θα σουρθει..)

Για να γλυτωσουμε ολα τα παραπανω, βάλε εναμισαρι καλωδιο με 16αρα ασφαλεια και αν στην καιει συχνά, στα φρυδια μου..!!:smokin:
Το καλωδιο το εχω βαλει.Τι ενοεις εναμισαρι?

telegonos
10/10/2018, 16:36
1.5mm πάχος καλωδίου (ο χαλκός μέσα, όχι το πλαστικό απέξω)

OldMan
10/10/2018, 17:10
Το καλωδιο το εχω βαλει.
Να το βγαλεις..!!


Τι ενοεις εναμισαρι?
Κατι σαν αυτό, αλλα όχι ακριβως, που εγραψε ο telegonos..

Οταν αναφερόμαστε σε παχος καλωδίων ουσιαστικά μιλαμε για την διατομή τους (επιφανεια) και όχι για την διαμετρο..
Αρα στο εναμισαρι μιλαμε για 1.5mm^2 (τετραγωνικα χιλιοστα)..!!
Η διαμετρος υπολογιζεται απο τον τυπο: Διατομή = (π Χ Διαμετρος^2)/4..
Το εναμισαρι, λοιπον, εχει διατομή 1.38mm..!!

Υ.Γ.1
Στις μικρες διατομες, η αδιαστατη (χωρις μοναδες νουμερο) διαφορα μεταξυ διαμετρου και διατομής ειναι αρκετα μικρή αλλα οσο ανεβαινουμε αρχιζει και γινεται σημαντική..
(απο δυομισαρι και πανω οδηγει σε σημαντικο λαθος..)

Υ.Γ.2
Το γιατί εχουν κατηγοριοποιηθεί τα καλωδια βασει διατομής και όχι διαμετρου ας μη συζητηθεί επι του παρόντος..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/10/2018, 21:55
Να το βγαλεις..!!


Κατι σαν αυτό, αλλα όχι ακριβως, που εγραψε ο telegonos..

Οταν αναφερόμαστε σε παχος καλωδίων ουσιαστικά μιλαμε για την διατομή τους (επιφανεια) και όχι για την διαμετρο..
Αρα στο εναμισαρι μιλαμε για 1.5mm^2 (τετραγωνικα χιλιοστα)..!!
Η διαμετρος υπολογιζεται απο τον τυπο: Διατομή = (π Χ Διαμετρος^2)/4..
Το εναμισαρι, λοιπον, εχει διατομή 1.38mm..!!

Υ.Γ.1
Στις μικρες διατομες, η αδιαστατη (χωρις μοναδες νουμερο) διαφορα μεταξυ διαμετρου και διατομής ειναι αρκετα μικρή αλλα οσο ανεβαινουμε αρχιζει και γινεται σημαντική..
(απο δυομισαρι και πανω οδηγει σε σημαντικο λαθος..)

Υ.Γ.2
Το γιατί εχουν κατηγοριοποιηθεί τα καλωδια βασει διατομής και όχι διαμετρου ας μη συζητηθεί επι του παρόντος..

Ωραια.Επειδη δε θελω να γινομαι κουραστικος μιας και δε καταλαβαινω σχεδον τιποτα απο τα παραπανω.Θα παρω καλωδιο εναμισαρι και θα συνδεσω και τα προβολακια και τον αναπτυρα και θα παρω και δεκαεξαρες ασφαλειες.Να σημιωθει οτι τα προβολακια τα εχω 3 χρονια και τα εχω αναψει 2 φορες.Τον αναπτυρα λιγο περισοτερο.

Ευχαριστω για το χρονο σας και τη υπομονη σας.

andreaspetr
11/10/2018, 01:49
δεν πας σε εναν ηλεκτρολογο να στα φτιαξει καλυτερα?
σε καποιον της προκοπης ομως,μην στα κανει χειροτερα...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/10/2018, 05:47
δεν πας σε εναν ηλεκτρολογο να στα φτιαξει καλυτερα?
σε καποιον της προκοπης ομως,μην στα κανει χειροτερα...

Σε ηλεκτρολογο δεν ξαναπαταω τα ποδια μου.Οτι ηλεκτρολογικο εχει η μηχανη με τη βοηθεια σας εχω καταφερει και το εχω φτιαξει.

Bowleno
11/10/2018, 11:32
Σε ηλεκτρολογο δεν ξαναπαταω τα ποδια μου.Οτι ηλεκτρολογικο εχει η μηχανη με τη βοηθεια σας εχω καταφερει και το εχω φτιαξει.

Αν χρειαστείς εγχείρηση σκωλοκοειδίτιδας, εδώ είμαστε....:D

OldMan
11/10/2018, 14:30
Σε ηλεκτρολογο δεν ξαναπαταω τα ποδια μου.
Ειναι γιατι δεν πηγες ποτε στον babisilelektrologos στο Ηρακλειο.. :cry:
(σορρυ ρε ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ - του Ταβαριτς το Αλτσχαϊμερ ηθελα να τσεκαρω..)


Επειδη δε θελω να γινομαι κουραστικος μιας και δε καταλαβαινω σχεδον τιποτα απο τα παραπανω.
Δεν ειναι rocket sience, γμτ το φελεκι μου..!!!

Χωραφια ποτιζεις, ναι..??
Αμα βαλεις λαστιχο/σωληνα πολυ μικρό, δεν φτανει το νερό στις ελιες στο χρονο που θελεις, ναι..??
Αμα φρακαρει εντελως η ακρη του σωλήνα, δεν περναει καθολου νερό, ναι..??
Αμα η πομόνα εχει πολυ μεγαλη πιεση κινδυνευει να σκασει ο σωληνας, ναι..??
Για να μη το παθει, βαζεις μια βαλβιδα εκτονωσης/ανακουφισης, ναι..??
(κατι παρομοιο γινεται με τις ασφαλειες στα ηλεκτρικα κυκλωματα - μονο που αυτες μπαινουν σε σειρα και "κοβουν" το κυκλωμα αντι να ειναι παραλληλα και να στελνουν αλλου το νερό..)

Υ.Γ.
Αν ποτιζεις με γαϊδαρο και μπετονια, δεν τον γλυτωνεις τον ηλεκτρολογο..!!

sniper
11/10/2018, 14:35
Ειναι γιατι δεν πηγες ποτε στον babisilelektrologos στο Ηρακλειο.. :cry:
(σορρυ ρε ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ - του Ταβαριτς το Αλτσχαϊμερ ηθελα να τσεκαρω..)

:tooth: ρε μλκ! :tooth:



...
Υ.Γ.
Αν ποτιζεις με γαϊδαρο και μπετονια, δεν τον γλυτωνεις τον ηλεκτρολογο..!!

Βάζε και κάνα τόνο ρε, μην διαβάζουμε γάιδαρο και μπετονιά και μας έρχεται brain fuck! (Διαλυτικά στον γάιδαρο; :look:)

buckley
11/10/2018, 14:52
:tooth: ρε μλκ! :tooth:


Βάζε και κάνα τόνο ρε, μην διαβάζουμε γάιδαρο και μπετονιά και μας έρχεται brain fuck! (Διαλυτικά στον γάιδαρο; :look:)

Πρόλαβες τα διαλυτικά μωρή μουστόγρια που το παίζεις και νεολαίος.Α ρε τζόβενο, σε λίγο θα μου πεις ότι έβαζες και βαρεία...

sniper
11/10/2018, 14:55
Πρόλαβες τα διαλυτικά μωρή μουστόγρια που το παίζεις και νεολαίος.Α ρε τζόβενο, σε λίγο θα μου πεις ότι έβαζες και βαρεία...

Δεν καταργήθηκαν τα σημεία στίξης ρε μούργο. Οι περισπωμένες και τα πνεύματα καταργήθηκαν. Η ψιλή και η δασεία ε; Πνεύμα διαθέτουμε και θα το παραδώσετε εν καιρώ. (Δεν πρόλαβα και τη δοτική ρπμ, και μου αρέσει) :tooth:

OldMan
11/10/2018, 14:59
(Δεν πρόλαβα και τη δοτική ρπμ, και μου αρέσει) :tooth:
Του "αιτίου" ή του "οργάνου" σ' αρεσει περισσοτερο..??

buckley
11/10/2018, 15:00
Δεν καταργήθηκαν τα σημεία στίξης ρε μούργο. Οι περισπωμένες και τα πνεύματα καταργήθηκαν. Η ψιλή και η δασεία ε; Πνεύμα διαθέτουμε και θα το παραδώσετε εν καιρώ. (Δεν πρόλαβα και τη δοτική ρπμ, και μου αρέσει) :tooth:

Δεν εννοούσα επίσημα ρε.
Άσε ρε τις μαλακίες δεν το σώζεις...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/10/2018, 22:09
Ειναι γιατι δεν πηγες ποτε στον babisilelektrologos στο Ηρακλειο.. :cry:
(σορρυ ρε ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ - του Ταβαριτς το Αλτσχαϊμερ ηθελα να τσεκαρω..)


Δεν ειναι rocket sience, γμτ το φελεκι μου..!!!

Χωραφια ποτιζεις, ναι..??
Αμα βαλεις λαστιχο/σωληνα πολυ μικρό, δεν φτανει το νερό στις ελιες στο χρονο που θελεις, ναι..??
Αμα φρακαρει εντελως η ακρη του σωλήνα, δεν περναει καθολου νερό, ναι..??
Αμα η πομόνα εχει πολυ μεγαλη πιεση κινδυνευει να σκασει ο σωληνας, ναι..??
Για να μη το παθει, βαζεις μια βαλβιδα εκτονωσης/ανακουφισης, ναι..??
(κατι παρομοιο γινεται με τις ασφαλειες στα ηλεκτρικα κυκλωματα - μονο που αυτες μπαινουν σε σειρα και "κοβουν" το κυκλωμα αντι να ειναι παραλληλα και να στελνουν αλλου το νερό..)

Υ.Γ.
Αν ποτιζεις με γαϊδαρο και μπετονια, δεν τον γλυτωνεις τον ηλεκτρολογο..!!

Ενοειτε οτι εχω παει στον μπαμπη.Και αμαξι του εχω παει και μηχανακι και απο κει ψονιζω οτι ηλεκτρολογικο θελω.Δε θελω να πω κατι αλλο οσον αφορα γιατι δε ξαναπαω σε ηλεκτρολογο.Λιγο ΠΟΛΥ ολοι εχουν βαλει το χερακι τους.

Ενοειτε πως ποτιζω και τις ελιες και καταλαβαινω ακριβως τη δουλεια που κανει μια ασφαλεια.Εχω αποφασισει οτι μολις πληρωθω θα παω να παρω 2 ασφαλειοθηκες που μου δειξανε παραπανω και 1.5αρι καλωδιο στο μηκος που θελω και 2 16αρες ασφαλειες και θα τα συνδεσω.Δε τα χρεισημοποιω συχνα αλλα μου μπηκαν παραξενες ιδεες.Ευχαρηστω πολυ για τη βοηθεια.

BLiTzER
11/10/2018, 22:24
Μόνο Interamerican.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/10/2018, 06:34
Μόνο Interamerican.

Μπα.Ειμαι ιντεραμερικανοπληκτος!!!

OldMan
12/10/2018, 11:23
Την δευτερη ασφαλεια τι την θελεις..??

(ξερω οτι με τρωει ο απαυτος μου αλλα τα χουγια της Παρασκευης δεν κοβονται ευκολα..)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/10/2018, 14:33
Την δευτερη ασφαλεια τι την θελεις..??

(ξερω οτι με τρωει ο απαυτος μου αλλα τα χουγια της Παρασκευης δεν κοβονται ευκολα..)

Η μια για τα προβολακια και η αλη για την υποδοχη του φορτιστη.

vaska
13/10/2018, 09:59
Δυστηχως ουτε τα προβολακια ουτε η 12βολτη εισαγωγη αναπτυρα αυτοκινητου λεει τιποτα.


Τώρα να σου πω να πάρεις πολύμετρο και να μετρήσεις μόνος σου τα αμπέρ που τραβάνε οι καταναλώσεις σου το σκέφτομαι 2 φορές. Την μία γιατί θα χρειαστεί πάλι να παρακαλέσεις τον πεθερό (που ξέρουμε ότι είναι ξεροκέφαλος) να σου δανείσει το όργανό του (αυτό ακούστηκε λίγο kinky αλλά δεν το εννοούσα έτσι) και την δεύτερη γιατί όσο πιο πολύ χώνεσαι στα ηλεκτρολογικά τόσο πιο κοντά στο ήχος και φως πλησιάζουμε.
Εσύ διαλέγεις και μου λες τι να κάνω.

Στερόγραφο
Το πριζάκι που έχεις βάλει για να φορτίζεις κινητό πάνω από 2 - 3 Α δεν χρειάζονται αλλά για τα προβολάκια πρέπει να ξέρουμε πόσο τραβάνε

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/10/2018, 13:12
Τώρα να σου πω να πάρεις πολύμετρο και να μετρήσεις μόνος σου τα αμπέρ που τραβάνε οι καταναλώσεις σου το σκέφτομαι 2 φορές. Την μία γιατί θα χρειαστεί πάλι να παρακαλέσεις τον πεθερό (που ξέρουμε ότι είναι ξεροκέφαλος) να σου δανείσει το όργανό του (αυτό ακούστηκε λίγο kinky αλλά δεν το εννοούσα έτσι) και την δεύτερη γιατί όσο πιο πολύ χώνεσαι στα ηλεκτρολογικά τόσο πιο κοντά στο ήχος και φως πλησιάζουμε.
Εσύ διαλέγεις και μου λες τι να κάνω.

Στερόγραφο
Το πριζάκι που έχεις βάλει για να φορτίζεις κινητό πάνω από 2 - 3 Α δεν χρειάζονται αλλά για τα προβολάκια πρέπει να ξέρουμε πόσο τραβάνε

Εισαι τεραστειος:lol:

BLiTzER
13/10/2018, 13:16
Εισαι τεραστειος:lol:

Αν το έγραφε οποιοσδήποτε άλλος, θα μπορούσαμε να το λάβουμε ως ένα πνευματώδες λογοπαίγνιο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/10/2018, 14:19
Αν το έγραφε οποιοσδήποτε άλλος, θα μπορούσαμε να το λάβουμε ως ένα πνευματώδες λογοπαίγνιο.

Ζηλευεις?:lol:

vaska
14/10/2018, 07:51
Εισαι τεραστειος:lol:


Είμαι. 135+ kg αλλά είμαι και αστείος. Διάλεξε ρε κιορατά πως θα με γράφεις για να μην μπερδευόμαστε!!

Bowleno
14/10/2018, 09:03
Είμαι. 135+ kg !

:uplate:

Το τρως όλο το φαΐ σου εσύ, ε;:lol:

vaska
14/10/2018, 10:07
:uplate:

Το τρως όλο το φαΐ σου εσύ, ε;:lol:

Έγινε μ@λ@κί@ στην εγκατάσταση και μου έβαλαν μεγάλη ασφάλεια, οπότε δεν κόβει πουθενά

:p:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/10/2018, 10:09
:uplate:

Το τρως όλο το φαΐ σου εσύ, ε;:lol:

Τρωι και των διπλανων του:lol:

PaNick67
14/10/2018, 10:17
Τρωι και των διπλανων του:lol:
Νομίζω ότι κάποιες φορές το κάνεις επίτηδες.
Δεν μπορεί να γράφεις το " τρώει" λάθος. Χαχαχαχα!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/10/2018, 11:23
Νομίζω ότι κάποιες φορές το κάνεις επίτηδες.
Δεν μπορεί να γράφεις το " τρώει" λάθος. Χαχαχαχα!

:lol:.Το χω τερματισει ε?

Bowleno
14/10/2018, 13:54
:lol:.Το χω τερματισει ε?

Εσύ πρέπει να τα πίνεις παρέα με τον Στέλιο-Τέρι.....:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/10/2018, 14:02
Εσύ πρέπει να τα πίνεις παρέα με τον Στέλιο-Τέρι.....:D

Αυτος δε το κανε επιτηδες?

Bowleno
14/10/2018, 17:44
Αυτος δε το κανε επιτηδες?

Μπα δεν νομίζω

toyar
14/10/2018, 18:43
Να το βγαλεις..!!


Κατι σαν αυτό, αλλα όχι ακριβως, που εγραψε ο telegonos..

Οταν αναφερόμαστε σε παχος καλωδίων ουσιαστικά μιλαμε για την διατομή τους (επιφανεια) και όχι για την διαμετρο..
Αρα στο εναμισαρι μιλαμε για 1.5mm^2 (τετραγωνικα χιλιοστα)..!!
Η διαμετρος υπολογιζεται απο τον τυπο: Διατομή = (π Χ Διαμετρος^2)/4..
Το εναμισαρι, λοιπον, εχει διατομή 1.38mm..!!

Υ.Γ.1
Στις μικρες διατομες, η αδιαστατη (χωρις μοναδες νουμερο) διαφορα μεταξυ διαμετρου και διατομής ειναι αρκετα μικρή αλλα οσο ανεβαινουμε αρχιζει και γινεται σημαντική..
(απο δυομισαρι και πανω οδηγει σε σημαντικο λαθος..)

Υ.Γ.2
Το γιατί εχουν κατηγοριοποιηθεί τα καλωδια βασει διατομής και όχι διαμετρου ας μη συζητηθεί επι του παρόντος..

διαμετρο οχι διατομη:)

vaska
14/10/2018, 19:58
διαμετρο οχι διατομη:)





Σωστά η διάμετρος είναι μήκος κι έχει μονάδα (στα καλώδια που μετράμε) το χιλιοστό η διατομή είναι εμβαδόν κι έχει μονάδα το τετραγωνικό χιλιοστό

OldMan
17/10/2018, 17:05
Διαβαζετε τι γραφω ρε τρομπες ή να σταματησω..??

Οταν λεμε ενα καλωδιο οτι ειναι π.χ. 2μισαρι σημαινει οτι έχει 2.5mm^2 εμβαδον (επιφανεια) ΔΙΑΤΟΜΗΣ..!!

vaska
17/10/2018, 21:13
Διαβαζετε τι γραφω ρε τρομπες ή να σταματησω..??

Οταν λεμε ενα καλωδιο οτι ειναι π.χ. 2μισαρι σημαινει οτι έχει 2.5mm^2 εμβαδον (επιφανεια) ΔΙΑΤΟΜΗΣ..!!

Τρόμπας εγώ??? Παραφέρεσαι αλλά μου αρέσει όταν μου μιλάς βρόμικα

:lol::bawl:

telegonos
17/10/2018, 22:12
Απορία: Όταν ο χαλκός είναι πολύκλωνος, δλδ έχει πολλά νήματα (όπως τα καλώδια των μοτοσυκλετών) και όχι ένα κεντρικό νήμα (όπως τα καλώδια των σπιτιών), πως το μετράει ο εμπορικός κανόνας;

Αρθροίζει τις διατομές του κάθε νήματος ή υπολογίζει την διατομή σαν να ήταν ένα μονόκλωνο με ίδιο πάχος;

OldMan
19/10/2018, 14:43
Το πρωτο..
(αλλα ειναι λιγο πιο πολυπλοκο..)

Επειδη στα καλωδια μας ενδιαφερει η ωμικη τους αντισταση ανα τρεχον μετρο, μπαινουν στο παιχνιδι και αλλοι παραγοντες (skin effect, LC cross section, κλ.π.) και ουσιαστικά η κατηγοριοποίηση γινεται με βαση την ενεργή επιφανεια τους..

Σε ενα μονόκλωνο καλωδιο (solid core) η διαμετρος ειναι πολυ πιο κοντα σε αυτό που προκύπτει απο τον τυπο του εμβαδου του κύκλου απο αυτην που προκυπτει για ενα πολυκλωνο (stranded core)..

Αυτό ειναι αποτελεσμα 2 πραγματων..

Του κενού διαστηματος που υπαρχει αναμεσα στους κλωνους του πολυκλωνου (οσα κυκλακια και να προσπαθησουμε να εγγραψουμε μεσα σε εναν μεγαλο κυκλο, ποτε δεν θα καταφερουμε να τον γεμισουμε εντελως.. ;)) και των παραπανω φαινομενων που αλληλεπιδρουν σε κοντινους παραλληλους αγωγους..

Κοινως, η διαμετρος ενός μονοκλωνου συγκεκριμενης διατομης ειναι αρκετα μικροτερη απο αυτήν ενος πολυκλωνου ίδιας διατομής..!!
(όπου "διατομή" εννοείται η ενεργη επιφανεια συμφωνα με την κατηγοριοποίηση)

Υ.Γ.
Ειναι αρκετα megabyte οι πινακες ΕΛΟΤ563 - HD31.3 και δεν μπορω να ανεβασω, γμτ τη vBulletin σου μεσα, Θωμακο..!!:D

vaska
19/10/2018, 17:50
Υ.Γ.
Ειναι αρκετα megabyte οι πινακες ΕΛΟΤ563 - HD31.3 και δεν μπορω να ανεβασω, γμτ τη vBulletin σου μεσα, Θωμακο..!!:D

Θωμάκος, Θωμάκος αυτή η μάστιγα. Να του κόψετε τα μιστά ρε αν σας κάνει νούμερα :p:p