PDA

View Full Version : Συνεργείο αγόρασε τη μότο που "ζαχάρωνα"!!



Σελίδες : [1] 2 3

kachius
09/10/2018, 08:56
:mad:
Παιδιά έχω τρελάθεί!!
Έχει συμβεί απίστευτη αντιδεοντολογική ανήθικη και δε ξέρω τί άλλο συμπεριφορά από πολύ γνωστό συνεργείο στην Αθήνα.
:mad: :mad:

Εδώ και 2 χρόνια περίπου είμαι εκτός μοτοσυκλέτας, αλλά εδώ και 1 χρόνο χαζεύω αγγελίες και ψάχνω την αφορμή.
Η αφορμή ήρθε και με χτύπησε στον τοίχο!
Απίστευτη μηχανάρα (για τα δικά μου δεδομένα), τέτοια που ούτε στα όνειρά μου δεν θα είχα!
Μεγαλοκοπέλα σε όλα (ηλικία, βάρος, κυβικά, ροπή, δύναμη), στο σωστό χρώμα (πράγμα σπάνιο όταν κοιτάς σε μεταχειρισμένα), και μάλιστα σε άψογη κατάσταση, πρώτο χέρι και προσιτή τιμή!

Τα χάνω, "τσακώνομαι" και με τη σύζυγο που φοβάται πλέον, και το παίρνω απόφαση.
Αυτή η μηχανή είναι δική μου!
Θα γεράσουμε μαζί!!

Πέμπτη απόγευμα, παίρνω τηλέφωνο το εν λόγο πολύ γνωστό-επίσημο!!- συνεργείο, το οποίο μάλιστα λέει ο πωλητής ότι είναι αυτό που κουράρει τη μότο όλα αυτά τα χρόνια.
Του λέω θέλω να πάρω την τάδε μηχανή (μία και μόνο μία αγγελία σε όλο το καρ για αυτή τη μηχανή).
Όλα καλά με αυτό το μοντέλο; Ναι μου λέει.
Να στη φέρω να τη δεις για να το αγοράσω; Ναι μου λέει, όποτε θες.
Ωραία του λέω, μιλάω με τον πωλητή, και σε ξαναπαίρνω να κανονίσουμε.

Παρασκευή απόγευμα, παίρνω τηλέφωνο τον πωλητή. Θέλω να τη δω/ να την πάρω του λέω.
Α! μου λέει. Μόλις γύρισα από το συνεργείο του τάδε (αυτόν που πήρα "χτες") και το έκλεισε το μηχανάκι μου λέει :mad: :mad: :mad: :mad:

Με τα πολλά, του εξήγησα τί και πώς και του ζήτησα να τη δω παρόλα αυτά.
Πήγα, την οδήγησα, τρελάθηκα!!!
Τη θέλω του λέω.
Δε γίνεται μου λέει, την έχει κλείσει ο τάδε "πριν από εσένα" :mad: :mad: και αύριο θα μου δώσει και μια προκαταβολή! :mad: :mad:

Αμ, μου έφαγε τη μηχανή κανονικά!! αμ, δεν την πλήρωσε καν!
Στα λόγια μου την έφαγε άρων άρων για να με προλάβει, εκμεταλευόμενος φυσικά και τη γνωριμία με τον πελάτη του.

:mad: :mad: :mad:

Είναι δυνατόν ρε παιδιά!!!!!!
Είναι αυτή συμπεριφορά επίσημου/συμβεβλημένου δε ξέρω πώς σκατά το λένε συνεργείου αυτή!?
Να πηγαίνεις μηχανή για έλεγχο για αγορά και να στην παίρνει πίσω από την πλάτη σου??!

Εντάξει, δεν πρόλαβα να την παώ, αλλά τον πήρα τηλέφωνο και στην ουσία του είπα ακριβώς για ποιά μηχανή μιλάω (δεδομένου ότι μία και μόνο αγγελία υπάρχει για αυτή τη μοτο).
Πέμπτη απόγευμα πήρα το συνεργείο και μάλλον αμέσως μετά πήρε αυτός τον πωλητή, γιατί Παρασκευή πρωί "δώσανε τα χέρια"!!

Έχω τρελαθεί!!!

:mad:

devil's animal
09/10/2018, 09:03
απο την στιγμη που ηταν οντως ευκαιρια το συγκεκριμενο μηχανακι, προφανως και ο εμπορος εκμεταλλευτηκε την "δωρεαν" πληροφορια που τους εδωσες...
δλδ αν πουλιεται ΜΙΑ τετοια μηχανη στο car.gr και ειναι και προσεγμενη και ειναι και πρωτο χερι, και...και...και...
εννοειται οτι και ο εμπορος/μηχανικος/συνεργειο δεν ειναι χαζος να μην το εκμεταλλευτει...

δυστυχως ή ευτυχως αυτα συμβαινουν στην ελευθερη αγορα...

η σωστη πληροφορια στον σωστο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη και μπαμ...


better luck next time...
:wave2:

buckley
09/10/2018, 09:10
Τι μηχανάκι ρε φίλε ?

ptc
09/10/2018, 09:14
Έχουν οι admins συνεργείο;

kachius
09/10/2018, 09:16
Τι μηχανάκι ρε φίλε ?

Δε θέλω να πω, γιατί θα "δείξει" το συνεργείο, και σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, δε θέλω να τον ξεφωνίσω, μόνο να πω τον πόνο μου να ξεθυμάνω, για να μη χρειαστεί να καλουπώσω μποτίτσες για τσιμέντο :mad:

kachius
09/10/2018, 09:18
απο την στιγμη που ηταν οντως ευκαιρια το συγκεκριμενο μηχανακι, προφανως και ο εμπορος εκμεταλλευτηκε την "δωρεαν" πληροφορια που τους εδωσες...
δλδ αν πουλιεται ΜΙΑ τετοια μηχανη στο car.gr και ειναι και προσεγμενη και ειναι και πρωτο χερι, και...και...και...
εννοειται οτι και ο εμπορος/μηχανικος/συνεργειο δεν ειναι χαζος να μην το εκμεταλλευτει...

δυστυχως ή ευτυχως αυτα συμβαινουν στην ελευθερη αγορα...

η σωστη πληροφορια στον σωστο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη και μπαμ...


better luck next time...
:wave2:

Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;

devil's animal
09/10/2018, 09:22
Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;

οχι...απλα δεν ανακοινωνεις το μοντελο πριν καν του την πας...

ή την πας χωρις να παρεις τηλεφωνο και περιμενεις να τελειωσει την οποια δουλεια εχει για να την δει μετα...αν και αν ειναι πολυ γατονι, θα την δει, θα σε διωξει και θα παρει τον ιδιοκτητη μετα απο λιγο να την παρει ο ιδιος...
οποτε παμε στο πρωτο σεναριο: "μαστορα θελω να δεις ενα μηχανακι για να το παρω...μπορω να ερθω αυριο-μεθαυριο?"

PaNick67
09/10/2018, 09:23
Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;

Οχι. Δεν πας ΠΟΤΕ στο συνεργειο που πηγαινει ο κατοχος. ΠΟΤΕ! Οχι μονο για να μην συμβει αυτο που συνεβει ( αφου το καλο μηνανακι θα το θελει σαν τρελος αυτος που το ξερει ) αλλα και γιατι δεν υπαρχει μαστορας που θα σου πει οτι εχει θεματα μηχανη που σερβαρει αυτος

buckley
09/10/2018, 09:24
Έχουν οι admins συνεργείο;

Πουλήθηκε το kle ? κρίμα ...:p

kachius
09/10/2018, 09:25
Ναι, έτσι θα έπρεπε κατά πως φάνηκε :(
Πού να το φανταστώ, δεν το περίμενα :mad:

Ακόμα και να την πήγαινα πρώτα, σίγουρα θα τον προσέγγιζε και πάλι (εφόσον γνωρίζονταν κιόλας) αλλά ελπίζω/πιστεύω, ότι ο πωλητής θα μου έδινε την προτεραιότητα (δε ξέρεις ποτέ βέβαια... )

buckley
09/10/2018, 09:27
Ναι, έτσι θα έπρεπε κατά πως φάνηκε :(
Πού να το φανταστώ, δεν το περίμενα :mad:

Ακόμα και να την πήγαινα πρώτα, σίγουρα θα τον προσέγγιζε και πάλι (εφόσον γνωρίζονταν κιόλας) αλλά ελπίζω/πιστεύω, ότι ο πωλητής θα μου έδινε την προτεραιότητα (δε ξέρεις ποτέ βέβαια... )

Ησύχασε η γυναίκα πάντως...:tooth:

telegonos
09/10/2018, 09:33
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αν και καταλαβαίνω ότι νοιώθεις ''ριγμένος'' συναισθηματικά.

Αυτό όμως που περιγράφεις, δεν έχει κάτι το ανήθικο, ούτε σου έφαγε κανείς τίποτα. Απλά σε πρόλαβε άλλος αγοραστής.

Δεν σου πήρανε τα λεφτά σου, δεν σου κλέψανε μηχανή δική σου, γενικά εσύ δεν έχασες κάτι, πέραν του κόστους των τηλεφωνημάτων.

Από την στιμγή που ΔΕΝ είχες συμφωνήσει κάτι, είτε γραπτώς είτε έστω προφορικώς, δεν είχες δώσει κάποια εγγύηση, δεν είχες καν πάει σε συνάντηση με τον πωλητή, ήσουν άλλο ένα τηλέφωνο που τον είχαν καλέσει.

Μάθε να βλέπεις και την λογική των άλλων. Είσαι ο πωλητής. Γνωρίζεσαι με το συνεργείο, ενδεχομένως να έχεις και φιλική σχέση, πάντως σίγουρα ξέρεις τον άνθρωπο καιρό. Πουλάς μια μηχανή. Σε παίρνουν τηλέφωνα, δεν έχει γίνει πώληση μέχρι τώρα. Ή μπορεί και να μην σε παίρνουν καν. Έχεις μέχρι στιγμής μια κλήση από έναν που ΘΑ έρθει να το δει, που δεν τον ξέρεις. Την ίδια μέρα ο συνεργειάς, με αφορμή την κλήση, το ξανασκέφτεται, παίζει να το σκεφτόταν έτσι κι αλλοιώς και απλά με την κλήση το επίσπευσε, και σου λέει ''ρε συ να το πάρω εγώ;''.

Τι θα έκανες; Θα περίμενες τον άγνωστο που ΘΑ έρθει να το δει; Ή θα το έδινες στον γνωστό, που τον ξέρεις τον άνθρωπο;

kachius
09/10/2018, 09:38
Δεν έχω τίποτα εναντίον του πωλητή, αυτός έπραξε σωστά από τη δική του οπτική.

Αλλά το "έλα θα σου φέρω την τάδε μηχανή" και τρέχει να την κλείσει-κυριολεκτικά, δε μπορεί να μην το βλέπεις ως αδικία.
Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι δε μιλάμε για έναν τυχαίο άλλο αγοραστή, αλλά για συμβεβλημένο συνεργείο που μόλις του είπες "σου φέρνω το ταδε, οκ?", παέι και το κλείνει.

Μπορεί να το κάνει; και βέβαια, και νομιμότατα.
Και για αυτό το λόγο δε θα πω ούτε ποιός, ούτε τι.

Εϊναι π#@@@; και βέβαια!
Και αν δεν τη βλέπεις εστω και λίγο, θα αρχίσω να πιστεύω ότι είσαι αυτός :lol:

telegonos
09/10/2018, 09:52
Σε καμία περίπτωση. Μην τα ξαναλέμε, ολόκληρο σενάριο σου έγραψα. Μια χαρά ανθρώπινα δικαιολογημένο.

Με ένα τηλεφώνημα (γιατί αυτό έκανες) δεν κλείνεις συμφωνία. Δεν πήγες καν. Δεν συναντήθηκες με κανέναν. Στο ''ΘΑ'' μένουν οι δικές σου πράξεις. Ε οι άλλοι δεν μείνανε στο ''ΘΑ''.

Μην παραλογίζεσαι, και στο μέλλον θα συνιστούσα να μην ενθουσιάζεσαι, ούτε μέσα σου (γιατί τέτοια συμβαίνουν, αλίμονο αν στεναχωριόμαστε για ξένα πράγματα), ούτε απέξω σου (γιατί το βλέπει ο απέναντι και θα το εκμεταλευτεί).

Ντάξει δλδ, παντρεμένος είσαι, τέτοια δεν παίζουν πια, αλλά πριν παντρευτείς, γκόμενες που πήγε να παιχτεί κάτι, είχες αρχίσει να σκέφτεσαι τι θα κάνεις μαζί τους, και κάτι άλλαξε (π.χ. έκατσε άλλος, καλύτερος στο μυαλό της) και το πήραν πίσω, δεν σου είχαν τύχει; Αν κάνεις έτσι για μοτοσυκλέτα, τότε για αυτές τι έκανες; Έβγαζες μαχαίρια σαν τον Φούντα;

:D

Να ξέρεις, όταν γίνεται κάτι τέτοιο, μετά από λίγο κάθεται κάτι άλλο καλύτερο, και έρχεσαι και λες ''καλά που δεν είχα πάρει εκείνο τότε''. (για μοτοσυκλέτες ξαναλέω τώρα)

SONone
09/10/2018, 10:05
αμα την παρασκευή το απόγευμα κούναγες το χρήμα ντουκου και αφου σε ενδιέφερε τόσο πολύ το συγκεκριμένο ισως και 100-200€ παραπάνω, πιστεύω θα το έπαιρνες.

o teos
09/10/2018, 10:15
Δε σου εφαγε κανεις τη μοτο ο τιτλος ειναι το λιγότερο ακυρος...καλως ηρθες στη ζωη και οπως λενε και στο Τεξας ''you snooze you lose" .... Μηχανες υπαρχουν πολλες υπομονή και επιμονή :rolleyes:

ptc
09/10/2018, 10:23
Εμένα πάντως αυτό που με μπέρδεψε είναι το ότι ενώ είχε κλείσει με το συνεργείο ο πωλητής, δέχτηκε να σε συναντήσει για να σου δείξει τη μηχανή και μάλιστα να σου τη δώσει να την οδηγήσεις κιόλας. Μήπως απλά περίμενε κάποια καλύτερη πρόταση από εσένα;

Προσωπικά όταν κλείσω την πώληση κατεβάζω αμέσως και την αγγελία και φυσικά δε σπαταλάω το χρόνο μου από εκεί και πέρα.

GogosLux
09/10/2018, 11:39
Ερώτηση, το συνεργείο θα την κρατήσει για την πάρτη του?

Η' μήπως θα την βγάλει πάλι στην αγορά?

(δεν ειδα καπου να αναφέρεται)

buckley
09/10/2018, 11:42
Ερώτηση, το συνεργείο θα την κρατήσει για την πάρτη του?

Η' μήπως θα την βγάλει πάλι στην αγορά?

(δεν ειδα καπου να αναφέρεται)

Πλάκα κάνεις ε ?

Panos76
09/10/2018, 11:47
Πλάκα κάνεις ε ?

Μπορεί να ήταν κανά κιτρινάκι :D


Μεγαλοκοπέλα σε όλα (ηλικία, βάρος, κυβικά, ροπή, δύναμη), στο σωστό χρώμα (πράγμα σπάνιο όταν κοιτάς σε μεταχειρισμένα), και μάλιστα σε άψογη κατάσταση

buckley
09/10/2018, 11:50
Μπορεί να ήταν κανά κιτρινάκι :D

Πατριώτη εμείς δεν τις γουστάρουμε άψογες...

BLiTzER
09/10/2018, 11:56
Τουλάχιστον ατυχής ο τίτλος, για να μην πω παραπλανητικός.

Σκέψου ότι έγινε για καλό. Σίγουρα άθλιο ήταν το μηχανάκι που κοιτούσες. :lol:

GogosLux
09/10/2018, 12:03
Πλάκα κάνεις ε ?

Αν και δεν ξερω για τι σπάνιο εργαλείο μιλάμε, θεωρώ οτι το πιο πιθανό ειναι ο "φίλος" μας να μπορεί να το κάνει δικό του για πάντα ΚΑΙ δώρο το καπέλο :D

buckley
09/10/2018, 12:13
Αν και δεν ξερω για τι σπάνιο εργαλείο μιλάμε, θεωρώ οτι το πιο πιθανό ειναι ο "φίλος" μας να μπορεί να το κάνει δικό του για πάντα ΚΑΙ δώρο το σομπρέρο :D

:tooth:

Cpt_Slow
09/10/2018, 12:43
Φιλικά, αν σου κακοφαίνεται κάτι τέτοιο μάλλον δεν έχεις κάποια σχέση με το ελεύθερο επάγγελμα.
Στο δια ταύτα, κάθε εμπόδιο για καλό δεν σου ήταν γραφτό το συγκεκριμένο, προχωράς.

harris_x
09/10/2018, 12:53
το λάθος στην περίπτωσή αυτή, αν δεν είναι δικό σου, είναι του πωλητή.
Σίγουρα δεν είναι του όποιου αγοραστή.

o_gavros
09/10/2018, 13:56
Καταλαβαίνω το ξενέρωμα,αλλά

399991

Το πάθημα να γίνει μάθημα.

alexis72
09/10/2018, 14:10
φίλε ...χωρίς παρεξήγηση ...αλλά αν εισαι πιτσιρικάς η πρώτη φορά ασχολείσαι για αγορά μοτο καλά εκανες κ το εγραψες ...
εσύ ομως φοβάσαι να γράψεις τι μοτο ηταν.... μη τυχών κ θιχτεί το συνεργείο....
για μένα πολύ κακώς εκανε ο πωλητής που ενώ την εχει πουλήσει (εστω προφορικά),σού την εδωσε να την οδηγήσεις ...(αλλο κουφό κ αυτό )
μήπως απλά τρολάρεις ...προσωπικά αλλά κ απο φίλους-γνωστούς κλπ πού ξέρω ουτε μιά στο εκατομμύριο δεν θα δίναμε σε αγνωστο ατομο εστω ενδιαφερόμενο τήν μοτο να οδηγήσει κανένας από εμάς
ενώ εχει συμφωνηθεί για πώληση σε αλλο ατομο - συνεργείο η κατάστημα ,αν πραγματικά ομως την ηθελες θα τού ελεγες φίλε πόσα σού δίνει το συνεργείο π.χ. 1.500 euro εγώ σού δίνω 1.700 η 1.800 euro π.χ. και τελείωνε εκεί η αγορά εκ μέρους σου...
φιλικά πάντα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/10/2018, 14:30
Γιατι εμενα μου περναει απ το μιαλο οτι το συνεργειο μπορει να ειπε του πωλητη
"ποσω τη πουλας?2 χιλιαρικα?Εχω πελατη που θα δωσει 3.Μισα μισα.Ενα 500αρικο το συνεργειο 2.500 ο πωλητης.

Οπως σου ειπανε και απο πανω.Καθε εμποδιο για καλο.Θα δης οτι ετσι ειναι.

Για μενα καλο θα ηταν να πεις τι μηχανακι ειναι για να βοηθηθεις εδω μεσα.Π.χ. μπορει καποιος απο δω μεσα να εχει το ιδιο και να σκεφτετε να το πουλησει.Ετσι το προλαβαινεις πριν μπει αγγελια ή μπορει να σου πρωτινογμε ενα μηχανακι πολυ κοντα σε αυτο που εχεις διαλεξει που μπορει εση να μη το εχεις σκεφτει.

BLiTzER
09/10/2018, 14:32
Δεν έχει σημασία τι είπε ο πωλητής και τι είπε ο αγοραστής. Αν θες κάτι, το πληρώνεις. Τηλεφωνικώς και προφορικώς δεν κρατείται τίποτα. Αυτό δουλεύει μόνο στα εστιατόρια.

buckley
09/10/2018, 14:37
Δεν έχει σημασία τι είπε ο πωλητής και τι είπε ο αγοραστής. Αν θες κάτι, το πληρώνεις. Τηλεφωνικώς δεν κρατείται τίποτα.

Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...

sniper
09/10/2018, 14:38
Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...

Ε ναι... να πηγαίνεις να αγοράσεις τη μία και μοναδική ευκαιρία, να τα κατεβάσεις μετά :tooth:

BLiTzER
09/10/2018, 14:41
Όλα είναι σχετικά ,εμένα μου χουν φάει 2 μηχανάκια που πήγα είδα δεν έπαιξε παζάρι τους έδινα όσα ζητούσαν γιατί είχε πέσει τηλ "μην το δώσεις αν δεν έρθω"...
Ενώ άλλος έβγαλε την αγγελία μόνο με τηλ και εξήγηση αντρική πριν προλάβω να του στείλω καν λεφτά.
Το θέμα πρωτίστως είναι να φοράς παντελόνια...

Ναι, σαφώς, ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να το "κρατήσει", αλλά είναι στη δική του καλή θέληση. Το έχω κάνει κι εγώ. Μάλιστα μου'χει τύχει κάποιος να ζητήσει να μου δώσει προκαταβολή (για το ΜΤ συγκεκριμένα), αλλά τον ψυχολόγησα, ήξερα ότι δε θα με κρεμάσει και δε δέχτηκα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι καθαρά θέμα καλοσύνης και εξυπηρέτησης από την πλευρά του πωλητή. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να στο κρατήσει, αν δε δώσεις το χρήμα. Και είναι λογικό, ελάτε στη θέση τους. Δεν είναι όλοι οι αγοραστές φερέγγυοι. Οι περισσότεροι δεν είναι.

kachius
09/10/2018, 15:13
Sorry παιδιά το χάσαμε.
Δε ζήτησα από κανέναν να κρατήσει τίποτα τηλεφωνικά.

1. Ήθελα μια μότο μάρκας Χ.
2. Προτού ενοχλήσω τον αγοραστή, πήρα τηλέφωνο ένα συνεργείο για μάρκα Χ και του είπα : να σου φέρω αυτή για έλεγχο;
3. Ναι μου είπε αυτός.
4. Ωραία του είπα εγώ. Μιλάω με τον πωλητή και σε παίρνω να κανονίσουμε.
5. Εντάξει μου λέει αυτός *.
6. Σε 20 ώρες (για κακή μου τύχη) πήρα τον πωλητή.
7. Ο πωλητής μου λέει ότι ο συνεργείο μάρκας Χ τον πήρε και του την έκλεισε
8. (για μερικούς) ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ, στα λόγια (με ντιλ έλα σε μια βδομάδα να σου δώσω κάτι και σε κανά μήνα σου δίνω τα ρέστα και κάνουμε μεταβίβαση).
Έτσι την έκλεισε το συνεργείο.
Αυτός με τα λεφτά στο χέρι ήμουν εγώ.

*Το πιθανότερο είναι ότι κλείνοντας το τηλέφωνο, πήρε τον πωλητή.

Όπως και να το πείτε, ο συνεργείο Χ μου την έκανε.

Δεν είχα την ατυχία να με "πρόλαβε άλλος αγοραστής" ,έκανε ξεκάθαρη μπινιά το συνεργείο.

Το "πάρε τον πωλητή και πήγαινε φάντης μπαστούνης στο συνεργείο" (το οποιό δε γνωρίζω κιόλας) έχει πολύ σοβαρή πιθανότητα να μου ρίξει άκυρο και να με βρίζει και ο πωλητής που τον τρέχω, και να μου τη λέτε και οι ίδιοι εδώ ότι δεν πήρα ένα τηλ πρώτα.

Λεφτά στο χέρι εγώ είχα, ο "καλά μου έκανε και ας πρόσεχα" δεν είχε.
Μικρός δεν είμαι εγώ, μικρός είναι ο γιος μου.
Το πρώτο μου μότο δε θα ήταν, θα ήταν το 12ο.

ΤΕΤΟΙΑ Π@#@@$ δε μου έχουν ξανακάνει! Σορρυ, ήξερα ότι υπάρουν πολλοί #$34#@# αλλά ένα μεγάλο γνωστό συνεργείο πολύ συγκεκριμένης μάρκας δεν πίστευτα ότι θα την έκανε.

Δεν ξέρω αν έλυσα τις παρεξηγήσεις και τις απορίες.
Δε ψάχνω να βρω άκρη, τσάμπα ψυχοθεραπεία κάνω (και πιάνει, μέχρι να βγω στο δρόμο τουλάχιστον και αντί για το μοτο μπω στον κουβά, οπότε θα παώ για χάπια :mad: ).

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχω κάνει κάτι στραβό, και απλούστατα ο τύπος είναι μεγάλος μπινές.

Υ.Γ.:
Τα 11 μηχανάκια τα πούλησα.
Πριν τα πουλήσω...(κρατηθείτε) τα είχα αγοράσει :D :D

Και οι 11 μου τα δώσανε να τα οδηγήσω,
και τα 11 τα έδωσα να τα οδηγήσει ο αγοραστής.

Τώρα εσείς που λέτε "μα πως δίνεις/ σου δίνουν να καβαλήσεις ξένο μοτο", είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα λέτε και "μα πως αγόρασες μότο χωρίς να το οδηγήσεις, ας πρόσεχες τώρα που..." οτιδήποτε.
Και τελικά τί κάνετε ρε παιδιά εσείς? Μάλλον τα οδηγάτε για να τα πάρετε αλλά τα πουλάτε γουρούνι στο σακί;
Ή απλά δεν αγοράζετε μεταχειρισμένα; Δεν καταλαβαίνω...(και δε χρειάζεται και να καταλάβω δλδ).

Είχα την απαίτηση (ναι απαίτηση) ενας επαγγελματίας (και όχι ένας τυχαίος ιδιώτης) να κάνει τη δουλειά του όμορφα και σωστά, στο οποίο δεν περιλαμβάνεται αυτό που συνέβει σε καμμία περίπτωση.
Την πάτησα από λαμόγιο; Ναι.
Δεν ήταν λαμόγιο, αλλά εγώ είμαι ηλίθιος; Ε, αυτό (για τη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν το δέχομαι με τίποτα.

kachius
09/10/2018, 15:16
Α, και παρεμπιπτόντως δε νομίζω ότι μιλάμε για την ευκαιρία του αιώνα γενικά, ώστε να πρέπει να κρατήσω ομερτά.
Η αγγελία υπήρχε αρκετό καιρό.
Ήταν η ευκαιρία του αιώνα για εμένα προσωπικά, αλλά δεν παύει να αφορά μια χοντρή γριά με πολύ περιορισμένη ζήτηση (αρκεί να πω ότι μιλάμε για στρογγυλοφάναρη, οπότε το 90% από εδώ ήδη τη ξεγράφει :D )

telegonos
09/10/2018, 15:17
Πάλι τα ίδια θες να σου πούμε. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που έγραψες. Άδικα 100% υβρίζεις τους ανθρώπους.

Τέσπα, καλή τύχη επόμενη φορά.

Ζεύκας
09/10/2018, 15:21
Την έκλεισε άλλος νωρίτερα απο σένα. Τέλος.

sniper
09/10/2018, 15:25
Την έκλεισε άλλος νωρίτερα απο σένα. Τέλος.

Παίζει να 'ναι η σύζυγος; :tooth:

kachius
09/10/2018, 15:25
Πάλι τα ίδια θες να σου πούμε. Δεν αλλάζει κάτι σε αυτά που έγραψες. Άδικα εμπιστεύτηκες ένα συμβλεβλημένο συνεργείο :confused: .

Τέσπα, καλή τύχη επόμενη φορά.

Ναι οκ, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, ναι;

Nostradamus
09/10/2018, 15:36
Λοιπον καταλαβαινω τι εννοεις και το "ξενερωμα" που εφαγες... Απολυτα....

Εισαι πιο κοντα σε φιλοσοφια, σε αυτο που εγραφε ο μπακλης πιο πανω για τον πωλητη που κατεβασε την αγγελια του, πριν του στειλει φραγκα, επειδη εκανε την συμφωνια..

Ολοι οι υπολοιποι εχουν δικιο φυσικα. δεν υπηρχε τιποτε και καμια συμφωνια η π@στια στην συναλλαγη συνεργειου, πωλητη και δικης σου ως υποψηφιου αγοραστη.. Και το καταλαβαινεις και εσυ οπως εγραψες..Απλα το ανοιξες για το "γαμωτο"...

Δεν πειραζει, παλαιας κοπης (ακραια ισως και ιδιαιτερη) οπτικη σε συγχρονα διαφορετικα χρονια... :beer::beer::beer:

taisteal
09/10/2018, 15:40
Δεν έκανε κάτι παράνομο ο συνεργειάς,απλά ξηγήθηκε σκουληκιάρικα

BLiTzER
09/10/2018, 15:40
Είχα την απαίτηση (ναι απαίτηση) ενας επαγγελματίας (και όχι ένας τυχαίος ιδιώτης) να κάνει τη δουλειά του όμορφα και σωστά, στο οποίο δεν περιλαμβάνεται αυτό που συνέβει σε καμμία περίπτωση.
Την πάτησα από λαμόγιο; Ναι.
Δεν ήταν λαμόγιο, αλλά εγώ είμαι ηλίθιος; Ε, αυτό (για τη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν το δέχομαι με τίποτα.

Καταλάβαμε πολύ καλά τι έγινε από την αρχή και ναι, καταλαβαίνουμε το "ανήθικο" της φάσης, αλλά δεν μπορείς ουσιαστικά να κατηγορήσεις κάποιον. Ναι, σου την έπαιξε, αλλά ο καθένας έκανε αυτό που ωφελεί τον εαυτό του. Αυτό λέμε. Τώρα καλώς, κακώς, ανήθικο ή όχι, δεν έχει σημασία. Δεν ξαναπάς στο συγκεκριμένο συνεργείο και τέλος.

PaNick67
09/10/2018, 16:45
Καταλάβαμε πολύ καλά τι έγινε από την αρχή και ναι, καταλαβαίνουμε το "ανήθικο" της φάσης, αλλά δεν μπορείς ουσιαστικά να κατηγορήσεις κάποιον. Ναι, σου την έπαιξε, αλλά ο καθένας έκανε αυτό που ωφελεί τον εαυτό του. Αυτό λέμε. Τώρα καλώς, κακώς, ανήθικο ή όχι, δεν έχει σημασία. Δεν ξαναπάς στο συγκεκριμένο συνεργείο και τέλος.

Αν τωρα σου αρεσει πολυ πας απο το συνεργειο μιλας ομορφα και ωραια με τον ιδιοκτητη, του προσφερεις 200€ παραπανω απο την τιμη που ειχε στην αγγελια και αν δεχτει την κανεις δικη σου.
Αν ηταν τοσο ευκαιρια οσο λες για εσενα, τι ψυχη εχουν 200€?

ΥΓ. Εχω χασει μηχανη επειδη το ειπα στην παρεα στην καφετερια και πηγε αλλος απο διπλανο τραπεζι και την πηρε την επομενη μερα το πρωι. Εκανα χαζομαρα που ελεγα φωναχτα ποσο αστερι και ποσο καλη μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν και ο λαθρακουστης επωφεληθηκε και πηρε τσεκαρισμενο μηχανακι. Δεν ειχα δωσει καπαρο να την κλεισω και την εχασα. Συμβαινουν.

stefanos
09/10/2018, 17:36
ΥΓ. Εχω χασει μηχανη επειδη το ειπα στην παρεα στην καφετερια και πηγε αλλος απο διπλανο τραπεζι και την πηρε την επομενη μερα το πρωι. Εκανα χαζομαρα που ελεγα φωναχτα ποσο αστερι και ποσο καλη μου ειπε ο μηχανικος οτι ηταν και ο λαθρακουστης επωφεληθηκε και πηρε τσεκαρισμενο μηχανακι. Δεν ειχα δωσει καπαρο να την κλεισω και την εχασα. Συμβαινουν.


Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.:(

buckley
09/10/2018, 17:44
Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.:(

Ω ρε τι είπε ο παλιός...:beer:

doctoras
09/10/2018, 17:59
ίσως υπάρχουν ελπίδες τα κατάστηματα αγοροπωλησίες μοτο με cash δύσκολα κάνουν επειδή είναι "μέσα" οι περισσότεροι, να τον ξαναενοχλήσεις για να μάθεις έαν ολοκληρώθηκε η πώληση, απο την άλλη εφόσον είσαι ξαναμμένος θα μπορούσες να του αντι-προτείνες με δελεαστικότερη προσφορά για την αγορά της μοτό του

buckley
09/10/2018, 18:15
ίσως υπάρχουν ελπίδες τα κατάστηματα αγοροπωλησίες μοτο με cash δύσκολα κάνουν επειδή είναι "μέσα" οι περισσότεροι, να τον ξαναενοχλήσεις για να μάθεις έαν ολοκληρώθηκε η πώληση, απο την άλλη εφόσον είσαι ξαναμμένος θα μπορούσες να του αντι-προτείνες με δελεαστικότερη προσφορά για την αγορά της μοτό του

Μη πάει και του τραβήξει κανά μανίκι δε λες...

νεοσσός
09/10/2018, 18:18
Προσωπικά μου φαίνεται ανήθικο αυτό που έκανε το συνεργείο και σωστή η προετοιμασία που έκανε ο υποψήφιος αγοραστής. Στην εκτίμησή μου πέφτει και ο πωλητής, που δεν τήρησε σειρά χρονικής προτεραιότητας. Θα έπρεπε να πει: "Μου έδωσαν τόσα. Αν δώσεις άμεσα τοις μετρητοίς τα ίδια ή περισσότερα, είναι δική σου η μοτοσυκλέτα, επειδή τη ζήτησες πρώτος."

Φυσικά δεν περιμένω ηθική συμπεριφορά από όλους γύρω μου και δεν πέφτω από τα σύννεφα με το γεγονός, όπως δε θα έπεφτα αν άκουγα για μία κλοπή. Εδώ άλλοι πουλάνε οχήματα με σοβαρά προβλήματα που τα αποκρύπτουν, που είναι πολύ χειρότερο από αυτό που έτυχε στο παλικάρι στο παρόν νήμα. Δεν παύει όμως να είναι μία άσχημη συμπεριφορά που αξίζει την ...απαξίωσή της. Να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι τι να περιμένουμε.

Ελπίζω ο kachius να βρει καλύτερη μοτοσυκλέτα σε χαμηλότερη τιμή. Ψυχραιμία και υπομονή.

PaNick67
09/10/2018, 18:39
Δεν έχει καμία σχέση ο διπλανός της καφετέριας με κάποιον που κλήθηκε να κάνει την δουλειά του και να πληρωθεί γι αυτό.
Δεν τον κάλεσε ο άνθρωπος σε κοκτέιλ πάρτι και του ξέφυγε εκεί που συζήταγαν για την γκόμενα δίπλα.
Αλλά φαντάζομαι η ηθική στην εποχή μας ακολουθεί την μοίρα των στρογγυλοφάναρων.:(

Ισως εχει μεγαλυτερη απο οσο φανταζεσαι. Γιατι ο μηχανικος στην περιπτωση του φιλου προλαβε και αγορασε πρωτος, ο φιλος μιλησε με τον πωλητη την επομενη μερα.
Οπως και εγω, την ειδα, την ελεγξα, αλλα καπαρο δεν εδωσα.


Δεν θα ελεγα ανηθικο τον μηχανικο. Ισως κακο επαγγελματια αφου προτιμησε να βγαλει απο μια πωληση λεφτα αντι να προσπαθησει να κρατησει τον νεο αγοραστη πελατη οπως ειχε και τον παλιο.

byron
09/10/2018, 19:33
Απορία Α. Στο συνεργείο πήγες να του δείξεις την αγγελία; Και να το κόψει αν είναι καλό από την φωτογραφία;

Απορία Β. Βρήκες το μηχανάκι των ονείρων σου, και αντί να πας να το βουτήξεις πήγες να το δείξεις σε κάποιον που μάλλον δεν ξέρεις και πολύ καλά;

kachius
09/10/2018, 20:12
Αν τωρα σου αρεσει πολυ πας απο το συνεργειο μιλας ομορφα και ωραια με τον ιδιοκτητη, του προσφερεις 200€ παραπανω απο την τιμη που ειχε στην αγγελια και αν δεχτει την κανεις δικη σου.
Αν ηταν τοσο ευκαιρια οσο λες για εσενα, τι ψυχη εχουν 200€?

Σιγά μην του δώσω και λεφτά και από πάνω για το ευχαριστώ :D

ptc
09/10/2018, 20:20
Άσχετο, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει πως μιλάμε για Yamaha Bulldog. Το πέτυχα; :look:

kachius
09/10/2018, 20:29
Απορία Α. Στο συνεργείο πήγες να του δείξεις την αγγελία; Και να το κόψει αν είναι καλό από την φωτογραφία;
Στο συνεργείο πηρα τηλέφωνο να ρωτήσω διαθεσιμότητα ώστε να κανονίσουμε ραντεβού.
Ανέφερα το μοντέλο της μηχανής και υπάρχει μόνο μια σε αγγελία. (χαρακτηριστικά, ο πωλητής ανέφερε ότι του είπε "με ενημέρωσε ένας πελάτης μου ότι το πουλάς" ).



Απορία Β. Βρήκες το μηχανάκι των ονείρων σου, και αντί να πας να το βουτήξεις πήγες να το δείξεις σε κάποιον που μάλλον δεν ξέρεις και πολύ καλά;
Έκανα ότι έκανα και με τα προηγούμενα 11, πήρα τηλέφωνο σε συνεργείο να κανονίσουμε ραντεβού. (κάτι που δεν έκανα με τον κουβά που έχω τώρα και τον έχω πληρώσει χρυσό).
Προσωπικά δεν τον ήξερα καθόλου, αλλά είναι πασίγνωστος στην κοινότητα και μάλιστα με διθυραμβικά σχόλια.
Καλώς ή κακώς δεν είναι γιαπωνεζα και έτσι δεν επικοινώνησα με τους γνωστούς μου μηχανικούς. Είπα να στραφώ σε κάποιον εξειδικευμένο.

Και η μλκία είναι ότι ο πρώτος που σκέφτηκα ήταν ο sapila racing, καθώς πίστευα ότι σίγουρα θα είχε τη γνώση και το μεράκι να δώσει μια σωστή γνώμη. Τελευταία στιγμή πήρα τον ακατανόμαστο :(


Τέλος να πω ότι καλή η ψυχοθεραπεία, κάνει δουλειά :D
Αν και μετά λύπης διαπιστώνω μια κρίση ηθικής, που δυστυχώς είναι γενικότερο φαινόμενο.

Αν έχεις μια καλή ιδέα για μια ιστοσελίδα δηλαδή, πας σε μια εταιρεία ή έναν προγραμματιστή να στην υλοποίησει, αλλά τελικά στην κλέψει και την κάνει για πάρτη του, αυτός είναι ηθικός και εσύ βλακας που δεν έκατσες να μάθεις προγραμματισμο;

Αν πάρεις μια τεχνική εταιρεία να σου χτίσει ενα ξενοδοχείο στην τάδε περιοχή που διαπιστωσες αναγκη και αυτοί το χτισουν για πάρτη τους, πάλι αυτοί είναι ηθικοι & μάγκες και εσυ ο βλακας που δεν έπιασε τα τούβλα και τη λάσπη.

Αλλά αμα δεν είσαι και τελείως γυφτος και καρμοίρης, μπορείς να πας να τους δώσεις κάτι τις παραπάνω να σου δώσουν την ιδεα σου πίσω, αλλά μόνο αν είσαι ευγενικός και κύριος ε!

kachius
09/10/2018, 20:42
Άσχετο, αλλά για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει πως μιλάμε για Yamaha Bulldog. Το πέτυχα; :look:

Όχι.
Τα κοιτάξα και αυτά, αλλά δεν κάνανε κλικ.
Ίσως άμα σκάσει κάνα παλιότερο μοντέλο σε κατάλληλο χρώμα, ευθυγραμιστουν και 5-6 πλανήτες ή αναδρομίσει κανένας :D

SONone
09/10/2018, 20:51
φιλε.
για τον πωλητή:
εγω πχ πουλάω κατι με παίρνουν τηλ 300 που πινουν καφε , ξύνουν τα παπαρια τους και ειπαν να ρωτήσουν και μεσα σε αυτους ειναι και 10 που πραγματικά ενδιαφέρονται. χεστικα ποιος θα το παρει. ο "τυχερος" ειναι αυτος που θα ερθει πρωτος με το χρημα στο χερι και αν σκασουν 2 μαζι αυτος που θα δωσει τα περισσότερα γιατι το θελει ΠΟΛΥ και "ειναι η μηχανή των ονείρων του" κτλπ κτλπ.

για τον αγοραστή:
ειδα το μηχανάκι που γουστάρω τρελα και καποιος αλλος το ειδε και αυτος σιγουρα και πρεπει να τρεξω να το κλεισω, με πρόλαβε στα λόγια? το θέλω τοσο πολυ ώστε αν το χασω θα γκρινιάζω στα φόρουμ??? δινω κατι παραπάνω και σιγουρα το παίρνω.

τωρα οσο για το συνεργείο ναι αν το εκανε ο ιδιος άνθρωπος που μίλησες μαζι του στο τηλ. ναι ξηγηθηκε σκουλικιαρικα και δεν ειναι κακος επαγγελματιας ουτε κακος μηχανικός. αλλα πόσο τις % εισαι σίγουρος οτι δεν ηταν κανας υπάλληλος ή μίλησες με υπάλληλο και το αγόρασε το αφεντικό? που μπορεί και αυτος να την ζαχάρωνε και σκέφτηκε οτι αμα δεν την παρει τωρα θα την χασει???

νεοσσός
09/10/2018, 20:55
Αν έχεις μια καλή ιδέα για μια ιστοσελίδα δηλαδή, πας σε μια εταιρεία ή έναν προγραμματιστή να στην υλοποίησει, αλλά τελικά στην κλέψει και την κάνει για πάρτη του, αυτός είναι ηθικός και εσύ βλακας που δεν έκατσες να μάθεις προγραμματισμο;
Εκεί βάζεις ρήτρες πριν πεις την ιδέα σου, διότι η κλοπή ακατοχύρωτης πνευματικής ιδιοκτησίας είναι εύκολη υπόθεση. Εδώ εταιρείες λογισμικού έχουν σοβαρές απώλειες από τους υπαλλήλους τους που έχουν υπογράψει έγγραφα εχεμύθειας. Ανήθικοι είναι σαφώς οι άλλοι, αλλά σε τέτοια θέματα εμπορικών ιδεών πρέπει να είσαι πολύ υποψιασμένος.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την άποψή μου ότι το συνεργείο δε φέρθηκε σωστά. Διαφορετικές περιπτώσεις. Τα συνεργεία κάνουν δωρεάν τέτοιους ελέγχους με στόχο να αποκτήσουν νέους πελάτες και να βελτιώσουν τη φήμη τους. Το συγκεκριμένο σίγουρα έχασε μερικούς πελάτες από όσα θα ακουστούν από εσένα στον κύκλο σου. Παρεμπιπτόντως, σε συγχαίρω που δε δημοσιοποίησες όνομα.

kerasaki
09/10/2018, 21:28
Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά πο@στια του μηχανικού.
Πολλοί λέτε ότι κακως ρώτησε ο φίλος πιο πριν τον μηχανικό αν μπορεί να το δει, του έδωσε πληροφορίες για το τι μοντέλο είναι κτλ. Δηλ είναι καλύτερο να πάει σε έναν που θα πνίγεται στη δουλειά και θα σε κοιτάει με μισό μάτι που θα πας να τον καθυστερήσεις κι άλλο κι ενδεχομένως να ντρεπεται να σου ζητήσει και το ανάλογο χαρτζιλίκι; Κι αν το μοντέλο είναι πολύ ιδιαίτερο κι ήθελε πιο εμπεριστατωμένη άποψη ο αγοραστής, κι ήθελε να ρωτήσει πρώτα απολα εάν ο μηχανικός έχει ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κι έχει ειδίκευση;
Προφανώς το μοντέλο ήταν σπάνιο και σαν μοναδική αγγελία ήταν εύκολο να εντοπιστει. Γι'αυτό δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο αγοραστής.
Ο μηχανικός όχι απλά δε σεβάστηκε τον προσωπικό χρόνο που σπατάλησε ο άλλος στο ψάξιμο(σερφαρισμα πλέον) και στην τελική τη χαρά της ανακάλυψης αλλά πιστεύω ότι έχασε κι εναν υποψήφιο πελάτη.

kachius
09/10/2018, 22:01
Εκεί βάζεις ρήτρες πριν πεις την ιδέα σου, διότι η κλοπή ακατοχύρωτης πνευματικής ιδιοκτησίας είναι εύκολη υπόθεση. Εδώ εταιρείες λογισμικού έχουν σοβαρές απώλειες από τους υπαλλήλους τους που έχουν υπογράψει έγγραφα εχεμύθειας. Ανήθικοι είναι σαφώς οι άλλοι, αλλά σε τέτοια θέματα εμπορικών ιδεών πρέπει να είσαι πολύ υποψιασμένος.

Αυτό βέβαια δεν αλλάζει την άποψή μου ότι το συνεργείο δε φέρθηκε σωστά. Διαφορετικές περιπτώσεις. Τα συνεργεία κάνουν δωρεάν τέτοιους ελέγχους με στόχο να αποκτήσουν νέους πελάτες και να βελτιώσουν τη φήμη τους. Το συγκεκριμένο σίγουρα έχασε μερικούς πελάτες από όσα θα ακουστούν από εσένα στον κύκλο σου. Παρεμπιπτόντως, σε συγχαίρω που δε δημοσιοποίησες όνομα.

Επίτηδες άφησα το νομικό κομμάτι απέξω ;)
Ας πούμε ότι δεν έβαλες ρήτρα κτλ δεν υπάρχει καμμία νομική βάση κτλ.
Είναι μάγκας που σε δαγκωσε ή καριολάκος;
Μεγάλη ηθική κρίση λέμε, οι μισοί παραπάνω το θεωρούν μαγκιά του.

kachius
09/10/2018, 22:09
τωρα οσο για το συνεργείο ναι αν το εκανε ο ιδιος άνθρωπος που μίλησες μαζι του στο τηλ. ναι ξηγηθηκε σκουλικιαρικα και δεν ειναι κακος επαγγελματιας ουτε κακος μηχανικός. αλλα πόσο τις % εισαι σίγουρος οτι δεν ηταν κανας υπάλληλος ή μίλησες με υπάλληλο και το αγόρασε το αφεντικό? που μπορεί και αυτος να την ζαχάρωνε και σκέφτηκε οτι αμα δεν την παρει τωρα θα την χασει???

Με το αφεντικό μίλησα, το αφεντικό την έκανε. Επιβεβαιωμένο.

slzr
09/10/2018, 22:34
Ο μηχανικός είναι κουφάλα για μένα.. Τώρα για αγορά με βόλτα πλέον το νου σας! Ίσως να το έχω ξαναγράψει..
Είχαν κλέψει το αμάξι του πατέρα μου και ο κλέφτης πήγε σε ραντεβού για αγγελία ακριβής ιταλικής μότο, την πήρε για βόλτα και του άφησε το κλεμμένο αμάξι! Λες να ξαναγύρισε;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/10/2018, 05:18
Επίτηδες άφησα το νομικό κομμάτι απέξω ;)
Ας πούμε ότι δεν έβαλες ρήτρα κτλ δεν υπάρχει καμμία νομική βάση κτλ.
Είναι μάγκας που σε δαγκωσε ή καριολάκος;
Μεγάλη ηθική κρίση λέμε, οι μισοί παραπάνω το θεωρούν μαγκιά του.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλλα.Κανεις παραπανω δε τον θεωρει μαγκα.Ισα ισα που λεμε οτι ο ανθρωπος δε φοραει παντελονια.Εγω αν ειμουν στη θεση σου θα τον ξεσκεπαζα.Σου λεμε απλα να μη στεναχωριεσαι και οτι αυτα συμβαινουν στις αγωροπολησιες.

PaNick67
10/10/2018, 07:53
Αν έχεις μια καλή ιδέα για μια ιστοσελίδα δηλαδή, πας σε μια εταιρεία ή έναν προγραμματιστή να στην υλοποίησει, αλλά τελικά στην κλέψει και την κάνει για πάρτη του, αυτός είναι ηθικός και εσύ βλακας που δεν έκατσες να μάθεις προγραμματισμο;

Αν πάρεις μια τεχνική εταιρεία να σου χτίσει ενα ξενοδοχείο στην τάδε περιοχή που διαπιστωσες αναγκη και αυτοί το χτισουν για πάρτη τους, πάλι αυτοί είναι ηθικοι & μάγκες και εσυ ο βλακας που δεν έπιασε τα τούβλα και τη λάσπη.

Αλλά αμα δεν είσαι και τελείως γυφτος και καρμοίρης, μπορείς να πας να τους δώσεις κάτι τις παραπάνω να σου δώσουν την ιδεα σου πίσω, αλλά μόνο αν είσαι ευγενικός και κύριος ε!

Δεν σε χαρακτηρισα εγω και μου χρεωνεις λογια που δεν ειπα :rolleyes: Αν σε χαρακτηριζα θα σε ελεγα "αφελη" και "πριν το βόιδι το σκοινι" και αυτο γιατι αντι να παρεις τηλεφωνο τον πωλητη, να μαθεις λεπτομερεις για την μηχανη, να πας να την δεις απο κοντα αν ισχυουν οι φωτογραφιες πρωτα απ' ολα, μιλησες με τον μηχανικο που την σερβαρει κιολας ( ο οποιος προφανως και ξεροντας την κατασταση της μοτο ) και αυτος δεν εχασε ευκαιρια και την εκλεισε πρωτος. Ευχομαι καλυτερη τυχη την επομενη φορα.

Για τα παραπανω που λες, προφανως και δεν λες την ιδεα σου πριν "δεσεις" την συνεργαζομενη πλευρα με καποιον τροπο.

H.A.Balafoutre
10/10/2018, 08:36
Έπρεπε να την κλείσεις όσο πιο νωρίς. Την έχω πατήσει 2 φορές. Πάμ, παρακάτ.

kachius
10/10/2018, 08:51
Του εύχομαι να την πάρει και να μην τη χαρεί σταλιά :D
Να μην την αγοράζει κανείς και σκορπάει σε 1000 κομμάτια σε κάθε μιζιά :D
Να γίνει το απόλυτο hangar queen και να καταλήξει ζαρτινέρια (ή 3d επιγραφή σε στυλ joe bar).

Αυτά :D

Πάμε για άλλα (κοινώς να χαζεύω er5, cb500 και στην καλύτερη κανα cbf500 και να μην παίρνω τίποτα).
Όπως και να'χει, σαν όνειρο έπεσε στην παραπάνω λίστα και όσο γρήγορα ήρθε άλλο τόσο γρήγορα έφυγε.

Το γεγονός ότι αρκετοί έφτασαν να πουν ή να υπονοήσουν ότι κακώς κάποιος που αγοράζει μεταχειρισμένο μιλάει/πάει σε συνεργείο, μου δείχνει ότι τα νεύρα του κόσμου είναι χάλια και απλά θέλουν να κοντράρουν, ακόμα και αν αυτό που λένε για την κόντρα είναι κάτι που αποκλείεται να υποστηρίζουν στ'αλήθεια.
Χάλ-ι-α τα νεύρα μας, χάλ-ι-α :)

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση ή/και την κόντρα (έχουν το ενδιαφέρον τους οι διαφωνίες).
:)

buckley
10/10/2018, 08:57
Του εύχομαι να την πάρει και να μην τη χαρεί σταλιά :D
Να μην την αγοράζει κανείς και σκορπάει σε 1000 κομμάτια σε κάθε μιζιά :D
Να γίνει το απόλυτο hangar queen και να καταλήξει ζαρτινέρια (ή 3d επιγραφή σε στυλ joe bar).

Αυτά :D

Πάμε για άλλα (κοινώς να χαζεύω er5, cb500 και στη κανα cbf500 και να μην παίρνω τίποτα).
Όπως και να'χει, σαν όνειρο έπεσε στην παραπάνω λίστα και όσο γρήγορα ήρθε άλλο τόσο γρήγορα έφυγε.

Το γεγονός ότι αρκετοί έφτασαν να πουν ή να υπονοήσουν ότι κακώς κάποιος που αγοράζει μεταχειρισμένο μιλάει/πάει σε συνεργείο, μου δείχνει ότι τα νεύρα του κόσμου είναι χάλια και απλά θέλουν να κοντράρουν, ακόμα και αν αυτό που λένε για την κόντρα είναι κάτι που αποκλείεται να υποστηρίζουν στ'αλήθεια.
Χάλ-ι-α τα νεύρα μας, χάλ-ι-α :)

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση ή/και την κόντρα (έχουν το ενδιαφέρον τους οι διαφωνίες).
:)

Μην υποτιμάς τον εαυτό σου ρε ...:D

kachius
10/10/2018, 09:03
Έπρεπε να την κλείσεις όσο πιο νωρίς. Την έχω πατήσει 2 φορές. Πάμ, παρακάτ.

Δεν υπάρχει αυτό το πιο νωρίς, εκτός και αν μιλάμε να μην πέρναγα από συνεργείο.
Αυτό με τη συγκεκριμένη αποκλείεται να το έκανα καθώς δε γνωρίζω κάτι για δαύτες, ούτε καν καταλαβαίνω από τον ήχο τους αν όλα πάνε καλά εκεί μέσα ή υπάρχει κάποιος νάνος κρυμμένος με σφυρί :D

Ίσως (ίσως όμως) αν είχα πάρει πρώτα τον πωλητή και μετά το συνεργείο να κλείσω ραντεβού, ίσως να μου έδινε προτεραιότητα ο πωλητής.
Αμφιβάλλω όμως και πάλι, καθώς οι δυο τους γνωρίζονταν και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να τα έβρισκαν πετώντας με στην απέξω (ίσως).

Ίσως πάλι αν πήγαινα σε άλλο συνεργείο να τη γλύτωνα και πάλι, ίσως όμως, γιατί -όπως λέτε αρκετοί- θα μπορούσε και εκείνος να κάνει το ίδιο, εφόσον δεν την είχα κλείσει κτλ
Σκέφτηκα ρομαντικά ότι θα ήταν ωραίο (και σωστό) να πάει η γρία στον ίδιο μάστορα που την έχει κρατήσει σε αυτήν την κατάσταση (αν και με κουβέντα μετά με τον πωλητή άλλαξα γνώμη, γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι ο τύπος έχει αρχίσει και "βαριέται" τη δουλειά του και προτιμάει να πετάει τάπες σε βαρέλια).

Το πλέον σίγουρο είναι ότι αν ο τάδε δεν ήταν μπινές :smokin: εγώ τώρα θα είχα μαζί μου κράνος και μπουφάν.

Φιατάρα ρε φοβέρερ :yuck:

Tycho Moon
10/10/2018, 09:04
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, είμαι υπέρ της γνώμης ότι ο μηχανικός φέρθηκε πούστικ@. Αυτό για μένα είναι αναμφισβήτητο.

Το δικό σου σφάλμα ήταν ότι μόλις έκλεισες το τηλέφωνο με τον μηχανικό, έπρεπε να πάρεις αμέσως τον πωλητή, να ορίσετε ραντεβού το συντομότερο (πχ Παρασκευή πρωί) και ξαναπάρεις καπάκι τον μηχανικό να τον ενημερώσεις για την ώρα του ραντεβού.

Θα μου πεις: Και πάλι ο μηχανικός δεν θα μπορούσες να στη φάει? Ναι, θα μπορούσε. Αλλά με μειωμένες πιθανότητες.

Για μοτοσυκλέτα που τόσο πολύ σε ενδιαφέρει, έπρεπε να είχες κινηθεί αστραπιαία και όχι με διαφορά 20ωρών.

Εύχομαι στην επόμενη να είσαι πιό τυχερός. :beer:

kachius
10/10/2018, 09:06
Μην υποτιμάς τον εαυτό σου ρε ...:D

Εκεί φτάνει το πορτοφόλι* (ούτε καν στο cbf), εξ ου και τρελάθηκα με την άλλη!
Δεν το είχα φανταστεί ποτέ!

*βασικά ούτε εκεί φτάνει, αλλά ας όψεται ο καταραμένος εθισμός :D

devil's animal
10/10/2018, 09:09
Το γεγονός ότι αρκετοί έφτασαν να πουν ή να υπονοήσουν ότι κακώς κάποιος που αγοράζει μεταχειρισμένο μιλάει/πάει σε συνεργείο, μου δείχνει ότι τα νεύρα του κόσμου είναι χάλια και απλά θέλουν να κοντράρουν, ακόμα και αν αυτό που λένε για την κόντρα είναι κάτι που αποκλείεται να υποστηρίζουν στ'αλήθεια.
Χάλ-ι-α τα νεύρα μας, χάλ-ι-α :)

Σας ευχαριστώ για τη συμπαράσταση ή/και την κόντρα (έχουν το ενδιαφέρον τους οι διαφωνίες).
:)



σου ειπαμε οτι κακως ειπες το μοντελο στο συνεργειο πριν πας, εφοσον ηταν ενα στο car και σπανιο...
δλδ πες οτι ψαχνεις buell cyclone, cagiva raptor, benneli tnt1130 και τα βρισκεις σε τιμη ξεφτιλα, εεε...δεν το λες στο συνεργειο οτι θα την πας...ειδικα οταν ειναι εξειδικευμενο για την συγκεκριμενη μαρκα...κοντα στο νου και η γνωση...;)

πες τωρα τι μηχανακι ηταν γιατι μας εχει φαει η αγωνια... εστω με π.μ. ή vroom...ειμεθα και κουτσομπολες τερμα...:lol:

kachius
10/10/2018, 09:11
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, είμαι υπέρ της γνώμης ότι ο μηχανικός φέρθηκε πούστικ@. Αυτό για μένα είναι αναμφισβήτητο.

Το δικό σου σφάλμα ήταν ότι μόλις έκλεισες το τηλέφωνο με τον μηχανικό, έπρεπε να πάρεις αμέσως τον πωλητή, να ορίσετε ραντεβού το συντομότερο (πχ Παρασκευή πρωί) και ξαναπάρεις καπάκι τον μηχανικό να τον ενημερώσεις για την ώρα του ραντεβού.

Θα μου πεις: Και πάλι ο μηχανικός δεν θα μπορούσες να στη φάει? Ναι, θα μπορούσε. Αλλά με μειωμένες πιθανότητες.

Για μοτοσυκλέτα που τόσο πολύ σε ενδιαφέρει, έπρεπε να είχες κινηθεί αστραπιαία και όχι με διαφορά 20ωρών.

Εύχομαι στην επόμενη να είσαι πιό τυχερός. :beer:

Ναι, καλά το λες.
Έτσι -ίσως :D - μου καθότανε, αλλά ούτε μου είχε ξανατύχει (ούτε και σε κανένα γνωστό που το συζητάω εδώ και μέρες) και ούτε που το είχα φανταστεί ποτέ!!
Ένας από τους λόγους που άνοιξα το νήμα ήταν και αυτός, να το δουν και άλλοι ότι παίζει να συμβεί και αυτό και έχω πραγματικά ξαφνιαστεί από το πόσο θεωρείται αναμενόμενο και όχι εξαίρεση που σηκώνει επίσκεψη Γαρδέλη/Μιχαλόπουλου με αλυσίδες "με θυμάσαι ρε@#@).

ggs
10/10/2018, 09:27
μεγαλο το ξενερωμα σου ,γυπας ο μαστορας , αλλά δεν είναι και λαμογια..

άσχετα όμως με την κατάληξη , εστειλες την μηχανή που ήθελες να πάρεις σε ένα μηχανικό να την ελέγξει , χωρίς να είσαι κι εσυ μπροστά?
δλδ, μονο ο πωλητής και ο μάστορας? κα ήταν και γνωστοί οι δυο τους?

νομιζω οτι αυτο εινα λαθος γενικοτερα.

στην δικια σου περιπτωση , αν ησουν μπροστα μαλλον δεν θα εκανε ευκολα την κινηση του ο γυπας

AUFGEBRACHT
10/10/2018, 09:59
πες τωρα τι μηχανακι ηταν γιατι μας εχει φαει η αγωνια... εστω με π.μ. ή vroom...

Μάλλον ντρέπεται να πει, άρα λογικά BMW ήταν... :D

buckley
10/10/2018, 10:06
Μάλλον ντρέπεται να πει, άρα λογικά BMW ήταν... :D

KLE, μου το πε κρυφά...

telegonos
10/10/2018, 10:07
Νομίζω ότι ο τίτλος πρέπει να αλλάξει σε

''μου έφαγε την γκόμενα ο πιτσιρίκος με το κάμπριο''

Δεν εξηγείται αλλοιώς τόσο συναίσθημα και έλλειψη κοινής λογικής.

buckley
10/10/2018, 10:11
Νομίζω ότι ο τίτλος πρέπει να αλλάξει σε

''μου έφαγε την γκόμενα ο πιτσιρίκος με το κάμπριο''

Δεν εξηγείται αλλοιώς τόσο συναίσθημα και έλλειψη κοινής λογικής.

Εμένα φίλος η σχέση μου με τα μηχανάκια βασίζεται στο συναίσθημα κυρίως, πειράζει λες ? :)

BLiTzER
10/10/2018, 10:11
KLE, μου το πε κρυφά...

Μάλλον ντουκάτι. Μίλησε για χρέπι που ακούγεται σαν κουδουνίστρα, οπότε είναι το πιο πιθανό. Μπεμβέ θα έλεγα ως 2η επιλογή.

buckley
10/10/2018, 10:13
Μάλλον ντουκάτι. Μίλησε για χρέπι που ακούγεται σαν κουδουνίστρα, οπότε είναι το πιο πιθανό. Μπεμβέ θα έλεγα ως 2η επιλογή.

Μπα, κάτι μπουρδέλα που χαν μείνει τα πήρα εγώ :tooth:

Panos76
10/10/2018, 10:22
:lol:

400024

telegonos
10/10/2018, 10:28
Εμένα φίλος η σχέση μου με τα μηχανάκια βασίζεται στο συναίσθημα κυρίως, πειράζει λες ? :)

Βρε τι λες τώρα, εδώ ρίχνει κατάρες, σαν απατημένος σύζυγος. Θα βγει στους Καρράδες να πίνει ουίσκια σε λίγο.

buckley
10/10/2018, 10:35
Βρε τι λες τώρα, εδώ ρίχνει κατάρες, σαν απατημένος σύζυγος. Θα βγει στους Καρράδες να πίνει ουίσκια σε λίγο.

Άσε τα ξύδια και πε μας για το 8κύλινδρο από πάνω ...

telegonos
10/10/2018, 10:47
Εγώ; Εσύ είσαι πιο ειδικός, άσε που δεν το πόσταρα εγώ...

teogtp
10/10/2018, 10:52
Μάλλον ντουκάτι. Μίλησε για χρέπι που ακούγεται σαν κουδουνίστρα, οπότε είναι το πιο πιθανό. Μπεμβέ θα έλεγα ως 2η επιλογή.


Βρε τι λες τώρα, εδώ ρίχνει κατάρες, σαν απατημένος σύζυγος. Θα βγει στους Καρράδες να πίνει ουίσκια σε λίγο.

https://youtu.be/IeLghIqqkOY

Panos76
10/10/2018, 10:53
Άσε τα ξύδια και πε μας για το 8κύλινδρο από πάνω ...

Εξωτική κατασκευή, ως τούρινγκ μπάϊκ που για κάποιο λόγο δεν περπάτησε :hmm:

Σε μτχ διατίθεται σε 6 ψήφιο νούμερο.




:bawl:

teogtp
10/10/2018, 10:56
Εξωτική κατασκευή, ως τούρινγκ μπάϊκ που για κάποιο λόγο δεν περπάτησε :hmm:

Σε μτχ διατίθεται σε 6 ψήφιο νούμερο.




:bawl:

Δεν είναι τα λεφτά ρε σύ...... απλά βγήκε σε λάθος χρώμα..........
:tooth:

telegonos
10/10/2018, 11:06
Όταν κάποιος περήφανος Ιταλοπελάτης καυχιέται για την ανωτερότητα της ιταλικής σχεδίασης, (ή μια και κάθε Πάσχα πάει στο χωριό του στον Παρακάλαμο Ιωαννίνων και εκεί το ξέρουνε ''το ιταλικό ντιζάιν'', όλα κιόλα η παράδοση πάνω απόλα), αρκεί να ποστάρω αυτό:

400028

kachius
10/10/2018, 11:06
Δεν είναι τα λεφτά ρε σύ...... απλά βγήκε σε λάθος χρώμα..........
:tooth:

:bawl:


Τέλος πάντων, δεν είναι και να πεθαίνουμε κιόλας ε!
Τα είπαμε, ξεθυμάναμε και γιόλο...
Είναι λίγο συναισθηματική η φάση σίγουρα, και σίγουρα την ώρα που σου συμβαίνει τα παίρνεις και λίγο κρανίο παραπάνω.

Από εκεί και πέρα, ήταν άσχημη κίνηση προς εμένα σίγουρα.
Αλλά και πάλι, ούτε που με ήξερε. Τον πήρε κάποιος τηλ, και εφόσον ήξερε τη μότο αλλά όχι αυτόν που πήρε έκανε ότι έκρινε (όπως έχει ειπωθεί και από άλλους).

Όχι όμως ότι αυτό τον δικαιολογεί.
Κατά τη δική μου ηθική (και λίγων ακόμα), ως επαγγελματίας (και όχι κάποιος που "κρυφάκουσε" από δίπλα) ήταν λάθος.
Μέχρι εκεί :) (μιας και περάσανε και τα νεύρα)

Ας τη χαρεί τη ζαρτινιέρα :D

PaNick67
10/10/2018, 11:51
Ας τη χαρεί τη ζαρτινιέρα :D

BMW ηταν δηλαδη :bawl:

RAMMSTEIN
10/10/2018, 12:11
παιδες τι συζηταμε 6 σελιδες τωρα?
καπαρο δεν υπηρχε απλα τα πραγματα, ουτε καν επικοινωνια με τον αγοραστη δεν υπηρχε δλδ ελεος
εγω ξερω οτι οταν καιγεσαι και βρισκεις κατι που σε τρελενει δεν περιμενεις μια ολοκληρη μερα για να παρεις τηλ τον ιδιοκτητη
και στην προκειμενη περιπτωση ο μηχανικος δεν λειτουργησε σαν μηχανικος αλλα σαν αγοραστης, το τι θα το κανει το μηχανακι ειναι δικο του θεμα , αν θα βγαλει λεφτα η αν θα το κρατησει

μου θυμιζεις κατι τυπους που εχουν λοκαρει το γκομενακι και σκεφτονται αν ΘΑ της μιλησουν και τι ΘΑ της πουν και ποτε Θα της το πουν και πως ΘΑ το παρει και τι κολωνια ΘΑ φορεσουν και ΘΑ ΘΑ ΘΑ
και σκαει ο γατοπαρδος ο γκομενιαρης και φορτωνει την γκομενα χωρις πολλα μα και μου
και μετα εσυ καθεσαι στο μπαρ και πινεις γιατι σου φαγαν την γκομενα και ριχνεις και καταρες απο πανω του στυλ να μην του κατσει του πουστη χαχαχαχα

δεν εχει δικιο ο μηχανικος αλλα ουτε και συ, γιατι δεν υπαρχει θεμα δικιου η αδικου, ετσι δουλευουν τα πραγματα, ελευθερη αγορα λεγεται
κοινως οποιος προλαβει

yannis24
10/10/2018, 12:20
BMW ηταν δηλαδη :bawl:


τοση φασαρια για BMW ????

:lol: :lol: :lol: :lol:

AUFGEBRACHT
10/10/2018, 12:34
τοση φασαρια για BMW ????

:lol: :lol: :lol: :lol:


Υπάρχουν 2 κατηγορίες αναβατών, αυτοί που έχουν BMW και αυτοί που θέλουν να αποκτήσουν BMW αλλά δεν το ξέρουν - ή αρνούνται να το παραδεχτούν...

teo_g7
10/10/2018, 14:15
Υπάρχουν 2 κατηγορίες αναβατών, αυτοί που έχουν BMW και αυτοί που θέλουν να αποκτήσουν BMW αλλά δεν το ξέρουν - ή αρνούνται να το παραδεχτούν...

Blitz ανάλαβε...








ΥΓ.Εχω πάει κι εγώ βόλτα με τους διαχειριστας!

buckley
10/10/2018, 14:21
Blitz ανάλαβε...








ΥΓ.Εχω πάει κι εγώ βόλτα με τους διαχειριστας!

Δε βλέπω ορθογραφικό...

kachius
10/10/2018, 14:56
Παιδιά μια μικρή διευκρίνηση γιατί νομίζω σας έχω παραπλανήσει.
Το μηχανάκι δεν είναι κάτι το εξωτικό ή εξεζητημένο.
Η σπανιότητά του (στην Ελλάδα τουλάχιστον, έξω ίσως είχε άλλη τύχη) μάλλον οφείλεται στην απουσία ζήτησης παρά κάτι άλλο.

Αλλά μπροστά στο er5 που είναι η ενναλλακτική, φαντάζει 911 του '69 :D

sniper
10/10/2018, 15:01
Παιδιά μια μικρή διευκρίνηση γιατί νομίζω σας έχω παραπλανήσει.
Το μηχανάκι δεν είναι κάτι το εξωτικό ή εξεζητημένο.
Η σπανιότητά του (στην Ελλάδα τουλάχιστον, έξω ίσως είχε άλλη τύχη) μάλλον οφείλεται στην απουσία ζήτησης παρά κάτι άλλο.

Αλλά μπροστά στο er5 που είναι η ενναλλακτική, φαντάζει 911 του '69 :D

Τώρα που ηρέμησες, θες να μας πεις τι ήταν τελικά γιατί βαρεθήκαμε;

GogosLux
10/10/2018, 15:05
Τώρα που ηρέμησες, θες να μας πεις τι ήταν τελικά γιατί βαρεθήκαμε;

+1000

kachius
10/10/2018, 15:10
Τώρα που ηρέμησες, θες να μας πεις τι ήταν τελικά γιατί βαρεθήκαμε;

Δε μπορώ ακόμα, γιατί δε θέλω να φανεί για ποιό συνεργείο γίνεται ο λόγος.

17inchwheeler
10/10/2018, 15:12
αυτο παντως.....το'χε παθει κι'ενας φιλος μου με γκομενα

teogtp
10/10/2018, 15:13
Τώρα που ηρέμησες, θες να μας πεις τι ήταν τελικά γιατί βαρεθήκαμε;

Κανένα velamos με δυναμό θα'ναι....

νεοσσός
10/10/2018, 15:34
αυτο παντως.....το'χε παθει κι'ενας φιλος μου με γκομενα
Την πήγε για έλεγχο όταν τη γνώρισε και του την έφαγε ο γυναικολόγος;

volde27
10/10/2018, 16:13
Δεν υπάρχει αυτό το πιο νωρίς, εκτός και αν μιλάμε να μην πέρναγα από συνεργείο.
Αυτό με τη συγκεκριμένη αποκλείεται να το έκανα καθώς δε γνωρίζω κάτι για δαύτες, ούτε καν καταλαβαίνω από τον ήχο τους αν όλα πάνε καλά εκεί μέσα ή υπάρχει κάποιος νάνος κρυμμένος με σφυρί :D

Ίσως (ίσως όμως) αν είχα πάρει πρώτα τον πωλητή και μετά το συνεργείο να κλείσω ραντεβού, ίσως να μου έδινε προτεραιότητα ο πωλητής.
Αμφιβάλλω όμως και πάλι, καθώς οι δυο τους γνωρίζονταν και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να τα έβρισκαν πετώντας με στην απέξω (ίσως).

Ίσως πάλι αν πήγαινα σε άλλο συνεργείο να τη γλύτωνα και πάλι, ίσως όμως, γιατί -όπως λέτε αρκετοί- θα μπορούσε και εκείνος να κάνει το ίδιο, εφόσον δεν την είχα κλείσει κτλ
Σκέφτηκα ρομαντικά ότι θα ήταν ωραίο (και σωστό) να πάει η γρία στον ίδιο μάστορα που την έχει κρατήσει σε αυτήν την κατάσταση (αν και με κουβέντα μετά με τον πωλητή άλλαξα γνώμη, γιατί ούτε λίγο ούτε πολύ μου είπε ότι ο τύπος έχει αρχίσει και "βαριέται" τη δουλειά του και προτιμάει να πετάει τάπες σε βαρέλια).

Το πλέον σίγουρο είναι ότι αν ο τάδε δεν ήταν μπινές :smokin: εγώ τώρα θα είχα μαζί μου κράνος και μπουφάν.

Φιατάρα ρε φοβέρερ :yuck:

Οταν βρεις την μοτο που θεωρεις λαχειο, ευκαιρια και εχεις ερωτευτει τελος παντων ενεργείς (εφοσον εχεις το ρευστο)αμεσα.
Παντα υπαρχει υπαρχει η πιθανατοτητα να σε προλαβει καποιος αλλος.

Εγω οταν αγορασα την δικη μου εκανα το εξης: Συναντηθηκα με τον πωλητη να δω την μοτο. Εμφανισιακα φαινοταν καθαρη,
αλλα αυτο δεν αρκει βεβαιως. Εν τω μεταξυ οσο περιεργαζομουν την μηχανη χτυπουσε το κινητο του συνεχως για την αγγελια..

Οποτε εκανα το εξης. Κοιταζω στο internet εκεινη την στιγμη και βρισκω το κοντινοτερο συνεργειο που εχει εξειδικευση σε Suzuki.
Παιρνω τηλ. ρωταω αν μπορουν να την τσεκαρουν και φευγουμε επιτοπου για εκει. (Να συμπληρωσω οτι ο πωλητης δεν μου εδινε
να οδηγησω την μοτο. γιατι φοβοταν) Φτανουμε στο συνεργειο και ο βοηθος του μαστορα εχει ο ιδιος hayabusa και το ξερει σαν την παλαμη του (ειναι και η τυχη καποιες φορες) Την παιρνει για βολτα, επιστρεφει την τσεκαρει και μου δινει το ο.κ.

Παμε στην τραπεζα του μεταφερω 1.000 ευρω και τα υπολοιπα ειναι ιστορια...
Χρειαζεται αποφασιστικοτητα ειδαλλως μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως οπως και εγινε με εσενα και το λαμογιο μηχανικο.

Υ.Γ το συνεργείο κέρδισε απο τότε εναν σταθερο πελατη και ο πελατης (εγω) ενα πολυ καλα συντηρημενο Hayabusa και εναν καλο φιλο (γεια σου Κωστα!)