PDA

View Full Version : Ζάντες με ακτίνες



jsman
09/10/2018, 12:21
Καλησπέρα ,
σκέφτομαι καιρό να αλλάξω τις ζάντες απο το μηχανάκι μου (vtr 250) που είναι χυτές με ακτινωτές .
Απ ότι έχω καταλάβει οι επιλογές είναι 2 ή παίρνω κομπλε ζαντολάστιχα απο κάποιο super motard (πχ fmx 650) ή κέντρα απο κάποιο εντουρο/ον-οφ και πλέκω τροχούς . Κλέινω στην πρώτη επιλογή με αλλαγή ρουλεμαν αποστάτη για να ταιριάζουν στον άξονα αλλά δεν ξέρω κατρα πόσο θα κεντράρεται ο τροχός. Ακούω γνώμες.

telegonos
09/10/2018, 12:30
Γιατί να κάνεις τέτοιο πράγμα; Η τεχνολογία και η βελτίωση, πρέπει να πηγαίνει προς τα μπροστά, όχι με δρασκελιές προς τα πίσω.

buckley
09/10/2018, 12:53
Καλησπέρα ,
σκέφτομαι καιρό να αλλάξω τις ζάντες απο το μηχανάκι μου (vtr 250) που είναι χυτές με ακτινωτές .
Απ ότι έχω καταλάβει οι επιλογές είναι 2 ή παίρνω κομπλε ζαντολάστιχα απο κάποιο super motard (πχ fmx 650) ή κέντρα απο κάποιο εντουρο/ον-οφ και πλέκω τροχούς . Κλέινω στην πρώτη επιλογή με αλλαγή ρουλεμαν αποστάτη για να ταιριάζουν στον άξονα αλλά δεν ξέρω κατρα πόσο θα κεντράρεται ο τροχός. Ακούω γνώμες.

Το γυμνό δεν είναι ? του πάνε και οι δικές του, γιατί έχει βγάλει η Χόνδα πολλές ανεκδιήγητες στο παρελθόν.

jsman
09/10/2018, 13:05
Πέρα απο το αισθητικό κομάτι ,που υστερεί μια ακτινωτή ζάντα απο μια χυτή αφού και πολύ πιο δυνατα μηχανάκια βγαίνουν με ακτίνες απο το εργοστάσιο (πόσο μάλλον σε ένα δυομισάρι) ?

jsman
09/10/2018, 13:06
Ναι το γυμνό είναι απλά αισθητικά θα μου άρεσε με ακτίνα.

sapila racing
09/10/2018, 13:10
Πέρα απο το αισθητικό κομάτι ,που υστερεί μια ακτινωτή ζάντα απο μια χυτή αφού και πολύ πιο δυνατα μηχανάκια βγαίνουν με ακτίνες απο το εργοστάσιο (πόσο μάλλον σε ένα δυομισάρι) ?

Για μένα είναι σημαντικό να μπορείς να έχεις tubeless και οχι σαμπρέλες και για να έχεις tubeless θέλεις χυτές η πολύ ειδικές ακτινωτές.
Αν σε πιάσει λάστιχο με το tubeless κατα 95% το φτιάχνεις επιτόπου και φτάνεις στον προορισμό σου ενω με τις σαμπρέλες οχι.

jsman
09/10/2018, 13:35
Για μένα είναι σημαντικό να μπορείς να έχεις tubeless και οχι σαμπρέλες και για να έχεις tubeless θέλεις χυτές η πολύ ειδικές ακτινωτές.
Αν σε πιάσει λάστιχο με το tubeless κατα 95% το φτιάχνεις επιτόπου και φτάνεις στον προορισμό σου ενω με τις σαμπρέλες οχι.

Οκ άρα μαζί με τη συντήρηση που θέλει ο ακτινωτός τροχός έχουμε 2 αρνητικά. Αν και παίζουν και κάποια τέτοια κιτ (https://www.car.gr/parts/view/9639235/)

sapila racing
09/10/2018, 13:41
Οκ άρα μαζί με τη συντήρηση που θέλει ο ακτινωτός τροχός έχουμε 2 αρνητικά. Αν και παίζουν και κάποια τέτοια κιτ (https://www.car.gr/parts/view/9639235/)

Aυτα τα κιτ δεν θα τα εμπιστευόμουν. Στην αρχή μπορεί να μην χάνει ο τροχός αλλά μετα απο μερικούς μήνες αποκλείεται να ειναι στεγανός.
Οσοι πειραματίστηκαν εκει κατεληξαν.

telegonos
09/10/2018, 13:43
Πέρα απο το αισθητικό κομάτι ,που υστερεί μια ακτινωτή ζάντα απο μια χυτή αφού και πολύ πιο δυνατα μηχανάκια βγαίνουν με ακτίνες απο το εργοστάσιο (πόσο μάλλον σε ένα δυομισάρι) ?

Η ακτινωτή ξεακτινώνεται και θέλει ακτινολόγηση κάθε τόσο, οι ακτίνες συνήθως μετά από ένα χρονικό διάστημα σκουριάζουν και φαίνονται άσχημες, η κλασσική ακτινωτή με τα καψούλια των ακτίνων στην μέση θέλει σαμπρέλα που περιορίζει πολλά πράγματα, εκτιμώ για την ίδια αντοχή είναι βαρύτερη, θέλει πολύ πιο δύσκολο καθάρισμα και μοναδικό ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ πλεονέκτημα είναι η ελαστικότητά της χωρίς να σπάει για μοτοσυκλέτες εκτός δρόμου. Όχι δήθεν εκτός δρόμου, για μοτοκρος και εντούρο μιλάμε.

Να το πω με αναλογία; Το να βγάζεις χυτές από σύχρονη μοτοσυκλέτα δρόμου και να βάζεις ακτινωτές, πρέπει να είναι εντελώς ανάλογο, να βγάζεις τον κινητήρα εσωτερικής καύσεως για να βάλεις ατμοκινητήρα. Τόσο παλιό.

Η δε δράση, να δώσεις λεφτά, να χάσεις χρόνο, να κάνεις κόπο, να βρεις εξαρτήματα, να τα ταιριάξεις, γενικά να παιδευτείς, για να βγάλεις κάτι από την μοτοσυκλέτα σου και να βάλεις κάτι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, πλην αισθητικού λόγου που για τον καθένα είναι διαφορετικός, είναι παντελώς χαμένη δράση από λογικής άποψης.

jsman
09/10/2018, 16:29
Τα καταλαβαίνω αυτά που λέτε απλώς πολλά καινούρια μοντέλα π.χ. cb 1100 , bonneville κ.τ.λ. έχουν ακτίνες και μάλιστα με σαμπρέλες .Οχι οτι δεν ισχύει το πρόβλημα αλλα κατα πόσο είναι τόσο σοβαρό
Το project στο srx του Βύρωνα μ έψησε με τις ζάντες (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128005&page=32&p=2474227&viewfull=1#post2474227)
να κι ενα vtr (κακάσχημο κατα τα άλλα αλλα ωραίες ζάντες) http://deuscustoms.com/bikes/model/south-paw/

GogosLux
09/10/2018, 18:10
Εγω σε δικαιολογώ !!!!

Απόλυτα !

Απο προσωπική εμπειρία μιας και οι ζάντες είναι το μόνο πράγμα που μου αρέσει στα GS :lol: :lol:

Φυσικά οχι αρκετο για να πάρω και το υπόλοιπο πράγμα :roflmao:

Anritsu
09/10/2018, 21:52
Ωραίο μηχανάκι έχεις και δυσεύρετρο . Μην το κάνεις το έγκλημα ...

jsman
09/10/2018, 22:26
Ωραίο μηχανάκι έχεις και δυσεύρετρο . Μην το κάνεις το έγκλημα ...

Αν το κάνω θα είναι φουλ αναστρέψιμο εννοείται οπότε δε θα υπάρξει έγκλημα :bawl:

Bowleno
09/10/2018, 23:19
Αν το κάνω θα είναι φουλ αναστρέψιμο εννοείται οπότε δε θα υπάρξει έγκλημα :bawl:

Αν η τσέπη σου είναι το ίδιο αναστρέψιμη εμείς τι να σου πούμε παραπάνω....

πυξιδας990
10/10/2018, 09:22
υπαρχει ενας ιταλος που κανει πολυ καλη δουλεια με την στεγανοποιηση των ακτινων..θα πρεπει ομως να πανε οι ζαντες ιταλια.Τον χρησιμοποιουν αρκετα οι κατοχοι 950/990 και αφρικα απεναντι....απο φιλο που ξερω πρωην κατοχο αφρικα 1000 δεν ειχε θεμα..εδω..
https://www.bartfactory.com/

17inchwheeler
10/10/2018, 09:33
ωραιο θα ειναι και ευκολο στο ταιριαγμα
μια συμβουλη ως παθων,το πισω κεντρο να ειναι με σινεμπλοκ

jsman
10/10/2018, 11:31
ωραιο θα ειναι και ευκολο στο ταιριαγμα
μια συμβουλη ως παθων,το πισω κεντρο να ειναι με σινεμπλοκ

Ναι λογικό. Εσύ τι λές απο εμπειρία καλύτερα πρώτα ταίριασμα το κέντρο (απο domi, transalp 400 π.χ.) και μετά πλέξιμο η ζάντα ;

byron
10/10/2018, 15:07
Αν το γουστάρεις έτσι, προχώρα το. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις κέντρα που θα ταιριάζουν, και δεν εννοώ αποστάτες κλπ που είναι το απλό.
Τα κέντρο που θα βρεις, θα πρέπει να ταιριάζουν απόλυτα με τα δισκόφρενο σου, διαφορετικά θα πας σε αντάπτορες στη μπότα για την δαγκάνα και τρέχα γύρευε.

Στα + της ακτίνας είναι και το μη αναρτώμενο βάρος ιδίως αν έχεις τίποτα ασήκωτες χυτές ζάντες. Προσωπικά, δεν έχω δει κάτι αρνητικό με τις ακτίνες που έβαλα εκτός της σαμπρέλας. Ευτυχώς δεν έχω μείνει από σκασμένο λάστιχο μέχρι τώρα.

17inchwheeler
10/10/2018, 15:08
Ναι λογικό. Εσύ τι λές απο εμπειρία καλύτερα πρώτα ταίριασμα το κέντρο (απο domi, transalp 400 π.χ.) και μετά πλέξιμο η ζάντα ;

φυσικα αλλα αν κανεις τις απαραιτητες μετρησεις,θα βρεις το κεντρο που θα χρειαζεται τη λιγοτερη δουλεια(συνολικο παχος κεντρου,παχος αξονα,διαμετρος δισκοφρενου και απαραιτητα να εχει γραναζια στα δοντια που χρειαζεσαι)

αντιστοιχα και στο μπροστινο εχει ψαξιμο για να μη πεταξεις τα λεφτα σου σε ακαταλληλα ανταλλακτικα

jsman
10/10/2018, 15:51
Αν το γουστάρεις έτσι, προχώρα το. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βρεις κέντρα που θα ταιριάζουν, και δεν εννοώ αποστάτες κλπ που είναι το απλό.
Τα κέντρο που θα βρεις, θα πρέπει να ταιριάζουν απόλυτα με τα δισκόφρενο σου, διαφορετικά θα πας σε αντάπτορες στη μπότα για την δαγκάνα και τρέχα γύρευε.

Στα + της ακτίνας είναι και το μη αναρτώμενο βάρος ιδίως αν έχεις τίποτα ασήκωτες χυτές ζάντες. Προσωπικά, δεν έχω δει κάτι αρνητικό με τις ακτίνες που έβαλα εκτός της σαμπρέλας. Ευτυχώς δεν έχω μείνει από σκασμένο λάστιχο μέχρι τώρα.

Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?

byron
10/10/2018, 17:22
Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?

Δες τι διαστάσεις έχει το κέντρο πρώτα. Αν είναι πολύ πιο φαρδύ πως θα το βάλεις; Αντίστοιχα και πίσω που θα είναι φαντάζομαι από το ίδιο μηχανάκι. Αν είναι φαρδύ το κέντρο, θα σου βγάζει παράκεντρα την γραναζιέρα.
Θέλει αρκετή μελέτη ΠΡΙΝ κάνεις τις αγορές. Προσωπικά, ήταν το κομμάτι που με δυσκόλεψε περισσότερο απ΄οτιδήποτε άλλο.

17inchwheeler
11/10/2018, 09:31
Το fmx φοράει 296mm δισκόπλακα όπως και το δικό μου (μόνο που το δικό μου έχει δισκόπλακα με offset) αλλα έχει 17mm άξoνα σε αντίθεση με τον δικό μου 15mm και έχω το εξής δίλημμα.
Να ταιριάξω τον άξονα μου στο κέντρο αυτό (ρουλεμαν και εσωτερικό αποστάτη στην σωστή διάμετρο) ή να βρώ κέντρο με 15mm άξονα και να ψάξω για σωστή δισκόπλακα ?

στο 296 του honda μπορεις να παιξεις με δισκο απο yamaha (298) οπως εκανα στη δικια μου περιπτωση
εγω θα αλλαζα τα ρουλεμαν και τον αποστατη γιατι ειναι καλη αφορμη για να βαλεις νεα ρουλεμαν σε ενα παλιο-μεταχειρω κεντρο και στα + ειναι πως χρησιμοποιεις το μαμα αξονα




Δες τι διαστάσεις έχει το κέντρο πρώτα. Αν είναι πολύ πιο φαρδύ πως θα το βάλεις; Αντίστοιχα και πίσω που θα είναι φαντάζομαι από το ίδιο μηχανάκι. Αν είναι φαρδύ το κέντρο, θα σου βγάζει παράκεντρα την γραναζιέρα.
Θέλει αρκετή μελέτη ΠΡΙΝ κάνεις τις αγορές. Προσωπικά, ήταν το κομμάτι που με δυσκόλεψε περισσότερο απ΄οτιδήποτε άλλο

ειναι το δευτερο πιο διασκεδαστικο πραγμα στα προτζεκτ