PDA

View Full Version : NAKED για 1.91 ύψος



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

karateo
10/10/2018, 10:13
Γειά σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι 32 χρονών με την παρακάτω οδηγική εμπειρία (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ μετά απο 18 χρονών!)

~20.000χλμ σε 50άρι gilera
~20.000 σε κινέζικο παπάκι
~65.000χλμ σε crypton
~65.000χλμ σε Honda SH300

με το SH300 δεν έχω πέσει ποτέ (φτου φτου)
και με το crypton εκτός απο το πρώτο πέσιμο σε σταμάτημα με το μπροστινό σε άσφαλτο γεμάτη άμμο τα πρώτα 1.000χλμ είχα ένα καλό πέσιμο σε κατηφόρα με 80χλμ/ώρα και βροχή.
Έμαθα μετά απο καιρό ότι μαζεύει γλίτσα το φρένο στη βροχή οπότε θέλει συχνά καθαρίσματα (ίσα ίσα πάτημα).


Πάμε τώρα στο προβληματισμό μου!

Άριστο το SH αλλά έχει αρχίσει να ζητάει και έχω αρχίσει να το βαριέμαι!
Οδηγώ σε επαρχιακούς δρόμους κυρίως 30χλμ/μέρα και πού και πού κάνω διαδρομές των 100χλμ όπου εκεί χρειάζομαι χώρους για ψώνια.

Κοιτάω τα CB500F, MT-07, CB650F (όχι λόγο κυβικών αλλά του συνόλου).
Απέκλεισα τη kawasaki Z650 γιατί σε μια φωτογραφία είδα τον οδηγό να έχει γονατίσει πάρα πολύ και τη suzuki SV650 γιατί με χαλάει το φανάρι μπροστά.

Χώμα δεν πάω ποτέ!
Πόσο θα υποφέρω με τις παραπάνω επιλογές μου?
Υπάρχει κάποιος ψηλός που να οδηγεί καθημερινά naked/street?

Επίσης όταν βρέχει τα πόδια βρέχονται σε αυτές τις μηχανές? Στο παπάκι θυμάμαι ναί.

Ευχαριστώ!

buckley
10/10/2018, 10:16
Γειά σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι 32 χρονών με την παρακάτω οδηγική εμπειρία (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ μετά απο 18 χρονών!)

~20.000χλμ σε 50άρι gilera
~20.000 σε κινέζικο παπάκι
~65.000χλμ σε crypton
~65.000χλμ σε Honda SH300

με το SH300 δεν έχω πέσει ποτέ (φτου φτου)
και με το crypton εκτός απο το πρώτο πέσιμο σε σταμάτημα με το μπροστινό σε άσφαλτο γεμάτη άμμο τα πρώτα 1.000χλμ είχα ένα καλό πέσιμο σε κατηφόρα με 80χλμ/ώρα και βροχή.
Έμαθα μετά απο καιρό ότι μαζεύει γλίτσα το φρένο στη βροχή οπότε θέλει συχνά καθαρίσματα (ίσα ίσα πάτημα).


Πάμε τώρα στο προβληματισμό μου!

Άριστο το SH αλλά έχει αρχίσει να ζητάει και έχω αρχίσει να το βαριέμαι!
Οδηγώ σε επαρχιακούς δρόμους κυρίως 30χλμ/μέρα και πού και πού κάνω διαδρομές των 100χλμ όπου εκεί χρειάζομαι χώρους για ψώνια.

Κοιτάω τα CB500F, MT-07, CB650F (όχι λόγο κυβικών αλλά του συνόλου).
Απέκλεισα τη kawasaki Z650 γιατί σε μια φωτογραφία είδα τον οδηγό να έχει γονατίσει πάρα πολύ και τη suzuki SV650 γιατί με χαλάει το φανάρι μπροστά.

Χώμα δεν πάω ποτέ!
Πόσο θα υποφέρω με τις παραπάνω επιλογές μου?
Υπάρχει κάποιος ψηλός που να οδηγεί καθημερινά naked/street?

Επίσης όταν βρέχει τα πόδια βρέχονται σε αυτές τις μηχανές? Στο παπάκι θυμάμαι ναί.

Ευχαριστώ!

Αμάξι πάρε.

ΤάκηςΜπ
10/10/2018, 10:18
Τσέκαρε εδώ (http://cycle-ergo.com/) σαν 1η επαφή.


Επίσης όταν βρέχει τα πόδια βρέχονται σε αυτές τις μηχανές? Στο παπάκι θυμάμαι ναί.

Ναι.

ptc
10/10/2018, 10:24
Καλωσόρισες.1,90 εδώ και οδηγός γυμνών κατά κανόνα.
Στο ΜΤ07 ήμουν αρκετά στριμωγμένος, το ΜΤ09 που έχω τώρα με έχει βολέψει πολύ από την άλλη. Παίζει μεγάλο ρόλο η θέση των μαρσπιέ σε σχέση με το κάθισμα και όχι μόνο το ύψος της σέλας. Ξεκίνα να κάθεσαι πάνω σε μηχανάκια λοιπόν, δες και το cycle-ergo.com. Αφού θες χώρο λογικά θα χρειαστείς μπαγκαζιέρα. Μήπως να κοιτούσες κάνα versys, cbf, κτλ. Δεν είναι γυμνά προφανώς αλλά θα σου είναι πιο άνετα και ταιριάζουν αισθητικά με το κουτί.

Νερό στα πόδια ναι θα τρως, δεν είναι σκούτερ.

telegonos
10/10/2018, 10:26
Το φανάρι μπροστά, δεν είναι κριτήριο απόριψης μιας μοτοσυκλέτας. Κριτήριο είναι αν μας δουλεύει όπως την θέλουμε, αν ταιριάζουμε πάνω της, αν μας αρέσει η απόδοση του μοτέρ, το στήσιμο των αναρτήσεων, τα φρένα κ.ο.κ. ο μύθος που κουβαλάει το μοντέλο και πόσο αυτός μας επηρεάζει, καθώς επίσης και οικονομοτεχνικοί παράγοντες πόσο κάνει, πόσο κοστίζει η χρήση, η συντήρηση κ.ο.κ.

Ξέρω γω, φαντάζεσαι να απορίπτεις μια μοτό που μπορεί να είναι ιδανική για εσένα, γιατί δεν σαρέσει το φανάρι (που δεν το βλέπεις στην τελική);

buckley
10/10/2018, 10:33
Το φανάρι μπροστά, δεν είναι κριτήριο απόριψης μιας μοτοσυκλέτας. Κριτήριο είναι αν μας δουλεύει όπως την θέλουμε, αν ταιριάζουμε πάνω της, αν μας αρέσει η απόδοση του μοτέρ, το στήσιμο των αναρτήσεων, τα φρένα κ.ο.κ. ο μύθος που κουβαλάει το μοντέλο και πόσο αυτός μας επηρεάζει, καθώς επίσης και οικονομοτεχνικοί παράγοντες πόσο κάνει, πόσο κοστίζει η χρήση, η συντήρηση κ.ο.κ.

Ξέρω γω, φαντάζεσαι να απορίπτεις μια μοτό που μπορεί να είναι ιδανική για εσένα, γιατί δεν σαρέσει το φανάρι (που δεν το βλέπεις στην τελική);

Oυου ,εύκολα...

ptc
10/10/2018, 10:40
Oυου ,εύκολα...

Και τώρα φυσικά θα σου εξηγήσει γιατί έχεις λάθος. :D

Έχω απορρίψει μηχανή και για λιγότερα από φανάρι κι εγώ πάντως.

telegonos
10/10/2018, 10:49
Oυου ,εύκολα...

Προφανώς....

GogosLux
10/10/2018, 10:57
Το φανάρι μπροστά, δεν είναι κριτήριο απόριψης μιας μοτοσυκλέτας. ..................... Ξέρω γω, φαντάζεσαι να απορίπτεις μια μοτό που μπορεί να είναι ιδανική για εσένα, γιατί δεν σαρέσει το φανάρι (που δεν το βλέπεις στην τελική);

ANETA :D

karateo
10/10/2018, 11:14
Αμάξι πάρε.


Oυου ,εύκολα...

Don't feed the trolls ;)


Τσέκαρε εδώ (http://cycle-ergo.com/) σαν 1η επαφή.




Ναι.

Τέλειο! Μέχρι να τις βρώ να ανέβω είναι πολύ βολικός βοηθός. Σε ευχαριστώ


Καλωσόρισες.1,90 εδώ και οδηγός γυμνών κατά κανόνα.
Στο ΜΤ07 ήμουν αρκετά στριμωγμένος, το ΜΤ09 που έχω τώρα με έχει βολέψει πολύ από την άλλη. Παίζει μεγάλο ρόλο η θέση των μαρσπιέ σε σχέση με το κάθισμα και όχι μόνο το ύψος της σέλας. Ξεκίνα να κάθεσαι πάνω σε μηχανάκια λοιπόν, δες και το cycle-ergo.com. Αφού θες χώρο λογικά θα χρειαστείς μπαγκαζιέρα. Μήπως να κοιτούσες κάνα versys, cbf, κτλ. Δεν είναι γυμνά προφανώς αλλά θα σου είναι πιο άνετα και ταιριάζουν αισθητικά με το κουτί.

Νερό στα πόδια ναι θα τρως, δεν είναι σκούτερ.


Τη μπαγκαζιέρα δε θα τη γλυτώσω το ξέρω απλά θα τη βάζω μόνο όποτε τη χρειάζομαι όπως κάνω και τώρα. Η σχάρα δυστυχώς θα μένει. Μπορεί να βάλω μαλακές βαλίτσες στα πλάγια. Θα το δώ αυτό όταν έρθει η ώρα.
Δυστυχώς αυτά δε μου αρέσουν οπτικά καθόλου. Για το ύψος μου θα ταιριάζουν περισσότερο δε λέω αλλά αν είναι να μή μου αρέσει τί να το κάνω!


Το φανάρι μπροστά, δεν είναι κριτήριο απόριψης μιας μοτοσυκλέτας. Κριτήριο είναι αν μας δουλεύει όπως την θέλουμε, αν ταιριάζουμε πάνω της, αν μας αρέσει η απόδοση του μοτέρ, το στήσιμο των αναρτήσεων, τα φρένα κ.ο.κ. ο μύθος που κουβαλάει το μοντέλο και πόσο αυτός μας επηρεάζει, καθώς επίσης και οικονομοτεχνικοί παράγοντες πόσο κάνει, πόσο κοστίζει η χρήση, η συντήρηση κ.ο.κ.

Ξέρω γω, φαντάζεσαι να απορίπτεις μια μοτό που μπορεί να είναι ιδανική για εσένα, γιατί δεν σαρέσει το φανάρι (που δεν το βλέπεις στην τελική);

Αν υπερτερούσε σε σχέση με τις άλλες επιλογές κατα πολύ δε θα την απέκλεια. Αλλά νομίζω ότι οι διαφορές τους είναι μικρές.
Επίσης δεν καίγομαι να αγοράσω μηχανή. Αν δεν βρώ μία να μου κάνει κλικ θα μείνω όπως είμαι.
Πρακτικά το SH με καλύπτει πλήρως απλά το έχω ήδη 8 χρόνια και θα μου άρεσε μια αλλαγή.

Ε αυτή η αλλαγή να μή μου αρέσει πολύ? :)

sapila racing
10/10/2018, 11:15
Εχω υψος 1.89 και καβαλάω καθημερινά Hornet 900, χωράω άνετα και κάνω τα πάντα με αυτό.
Μερικά γυμνά είναι πιο μαζεμένα και δεν θα είσαι άνετος, ενώ άλλα είναι πιο ευρύχωρα.
Για ψώνια κλπ πάντως θα έχεις πρόβλημα, όπως και με τα νερά κλπ.

karateo
10/10/2018, 11:23
Μπέρδεμα!

400029
400030
400036
400034
400031
400032
400033

I-want-a-moto
10/10/2018, 11:23
Θες γυμνό μηχανάκι και δε σου αρέσει το στρογγυλό φανάρι??? Συνειδητοποιείς πόσα γυμνά έχουν στρογγυλό φανάρι η μια 'μοντέρνα' εκδοχή του? Μόνο το ότι το χρησιμοποιούν ακόμα σε νέα μοντέλα θα έπρεπε να σου λέει κάτι...

buckley
10/10/2018, 11:23
Σε γυμνό street δύσκολα πάει μπαγκαζιέρα.

400035

karateo
10/10/2018, 11:30
Εχω υψος 1.89 και καβαλάω καθημερινά Hornet 900, χωράω άνετα και κάνω τα πάντα με αυτό.
Μερικά γυμνά είναι πιο μαζεμένα και δεν θα είσαι άνετος, ενώ άλλα είναι πιο ευρύχωρα.
Για ψώνια κλπ πάντως θα έχεις πρόβλημα, όπως και με τα νερά κλπ.

Δεν κάνω τακτικά ψώνια μόνο έκτακτα με το μηχανάκι. Εκεί θα κουβαλάω κουβά ή βαλίτσες.

Απο τις φωτογραφίες αποκλείω τη CB650F (που τη περίμενα πιο άνετη απο τη CB500F) και τη Z650.
H CB500F είναι το ίδιο με την MT-07.
Έβαλα και τη CB500X που δε μου αρέσει και αν είναι να αλλάξω κατηγορία πρέπει να της δώ όλες απο την αρχή.
Στα γρήγορα η versys είναι ομορφότερη!

telegonos
10/10/2018, 11:31
Απότι βλέπω πάντως, η καλύτερη εφαρμογή είναι στα CB500F και MT07. Αν δεν τα νοιώσεις ο ίδιος όμως, τα vector γραφικά ενός web προγράμματος, δεν λένε όλη την αλήθεια.

BLiTzER
10/10/2018, 11:34
To MT είναι εξαιρετικό μηχανάκι, αλλά είναι αρκετά μαζεμένο/μικρόσωμο. Δε νομίζω ότι θα σε βολέψει, αν και έχει εξαιρετική θέση οδήγησης.

Βέβαια, μπορείς πάντα να τα καβαλήσεις όλα και να κρίνεις ο ίδιος.

karateo
10/10/2018, 11:38
Θες γυμνό μηχανάκι και δε σου αρέσει το στρογγυλό φανάρι??? Συνειδητοποιείς πόσα γυμνά έχουν στρογγυλό φανάρι η μια 'μοντέρνα' εκδοχή του? Μόνο το ότι το χρησιμοποιούν ακόμα σε νέα μοντέλα θα έπρεπε να σου λέει κάτι...

Να το πάμε ανάποδα?
Το ότι το αλλάζουν στα τελευταία μοντέλα (βλέπε το πιο all-time-classic Honda CB) δε σου λέει κάτι?

Και απο πότε πρέπει να μου αρέσει ότι αρέσει στους άλλους?!?!?!?!??!
Τα στρογγυλά δε μου αρέσουν ούτε στα αυτοκίνητα (βλ. Golf V) ούτε στις μηχανές. Τί να κάνουμε? :)


Σε γυμνό street δύσκολα πάει μπαγκαζιέρα.

Δε το λες και άσχημο!
https://www.motardinn.com/motorcycle-equipment/shad-side-bag-holder-for-yamaha-mt07/136082082/p
(τυχαίο παράδειγμα)

BLiTzER
10/10/2018, 11:39
Δε σου αρέσουν τα στρογγυλά φανάρια, επειδή δεν είσαι άνω των 50 ετών. Μην ανησυχείς.

Εν τω μεταξύ κανένα σύγχρονο γυμνό δεν έχει στρογγυλό φανάρι.

karateo
10/10/2018, 11:48
Απότι βλέπω πάντως, η καλύτερη εφαρμογή είναι στα CB500F και MT07. Αν δεν τα νοιώσεις ο ίδιος όμως, τα vector γραφικά ενός web προγράμματος, δεν λένε όλη την αλήθεια.



To MT είναι εξαιρετικό μηχανάκι, αλλά είναι αρκετά μαζεμένο/μικρόσωμο. Δε νομίζω ότι θα σε βολέψει, αν και έχει εξαιρετική θέση οδήγησης.

Βέβαια, μπορείς πάντα να τα καβαλήσεις όλα και να κρίνεις ο ίδιος.

Και το ΜΤ και το CB500F είναι μικρόσωμα. Αλλά απο το SH καλύτερα θα είμαι μάλλον!
To SH300
Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) 2,098 x 728 x 1,195mm
Το CB500F
Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) 2.080 x 790 x 1.060 χιλ.


Δε σου αρέσουν τα στρογγυλά φανάρια, επειδή δεν είσαι άνω των 50 ετών. Μην ανησυχείς.

Εν τω μεταξύ κανένα σύγχρονο γυμνό δεν έχει στρογγυλό φανάρι.

Ε δε το είπα το ηλικιακό αν και το σκέφτηκα. Γούστα είναι αυτά.
Το Suzuki SV650 πάντως έχει στρογγυλό.

devil's animal
10/10/2018, 11:49
Μπέρδεμα!

400029
400030
400036
400034
400031
400032
400033



στο cycle-ergo βαλε σαν παραμετρο το placement on seat: back...οχι center ή front...
θα βγει λιγο πιο ρεαλιστικο...

karateo
10/10/2018, 11:53
στο cycle-ergo βαλε σαν παραμετρο το placement on seat: back...οχι center ή front...
θα βγει λιγο πιο ρεαλιστικο...

το άφησα center γιατί στο SH είμαι όντως κέντρο προς μπροστά!

BLiTzER
10/10/2018, 11:58
Ε δε το είπα το ηλικιακό αν και το σκέφτηκα. Γούστα είναι αυτά.
Το Suzuki SV650 πάντως έχει στρογγυλό.

Όχι, δεν είναι γούστα. Είναι ηλικία.

Το SV δεν είναι σύγχρονο γυμνό. Έχει συναρμολογηθεί από ανταλλακτικά που έχουν πεταμένα στην αποθήκη από το 1997. Από κει είναι και το φανάρι.

devil's animal
10/10/2018, 12:00
το άφησα center γιατί στο SH είμαι όντως κέντρο προς μπροστά!


γιατι συγκρινεις μηχανακια με σκρινια?
στο sh δεν εχει κατι να σε φρεναρει μπροστα....οπως π.χ. ενα ντεποζιτο...:rolleyes:

εντωμεταξυ στο sh φαινεται το γονατο σου να ειναι ελαχιστα πιο πισω απο το τιμονι...δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει ή ειναι παραπλανητικο στο ergo, αλλα αν ειναι ετσι ή περιπου ετσι τοτε δεν θα επρεπε να σε βολευει καθολου ουτε το sh...με το πρωτο φρενο εχεις δωσει γονατια στο τιμονι...

harris_x
10/10/2018, 13:15
Αμάξι πάρε.

+675

harris_x
10/10/2018, 13:18
Don't feed the trolls ;)

Φιλε sorry, αλλα δεν είναι τρολια αυτό.

Αν εσύ θέλεις μια μηχανή να μη βρέχονται τα πόδια σου και να πηγαίνεις για ψώνια, τότε ναι, το καλύτερο είναι να πάρεις αυτοκίνητο.

BLiTzER
10/10/2018, 13:19
Αν εσύ θέλεις μια μηχανή να μη βρέχονται τα πόδια σου και να πηγαίνεις για ψώνια...

Ε καλά, ούτε ο πρώτος θα είναι, ούτε ο τελευταίος. :p

harris_x
10/10/2018, 13:20
Ε καλά, ούτε ο πρώτος θα είναι, ούτε ο τελευταίος. :p

:lol: σωστά...

πούλησες το κάρο ή ακόμα;

BLiTzER
10/10/2018, 13:22
:lol: σωστά...

πούλησες το κάρο ή ακόμα;

Όχι ακόμα, έρχονται βροχές. :lol:

karateo
10/10/2018, 13:25
Όχι, δεν είναι γούστα. Είναι ηλικία.

Το SV δεν είναι σύγχρονο γυμνό. Έχει συναρμολογηθεί από ανταλλακτικά που έχουν πεταμένα στην αποθήκη από το 1997. Από κει είναι και το φανάρι.

κακίες!
https://www.bikeit.gr/test-bikes/naked-sm-test-bikes/9636-test-sigritika-suzuki-sv-650-abs-vs-yamaha-mt-07.html


γιατι συγκρινεις μηχανακια με σκρινια?
στο sh δεν εχει κατι να σε φρεναρει μπροστα....οπως π.χ. ενα ντεποζιτο...:rolleyes:

εντωμεταξυ στο sh φαινεται το γονατο σου να ειναι ελαχιστα πιο πισω απο το τιμονι...δεν ξερω κατα ποσο αυτο αληθευει ή ειναι παραπλανητικο στο ergo, αλλα αν ειναι ετσι ή περιπου ετσι τοτε δεν θα επρεπε να σε βολευει καθολου ουτε το sh...με το πρωτο φρενο εχεις δωσει γονατια στο τιμονι...

ε συγκρίνω με ότι έχω εμπειρία!
Το γόνατο είναι κάτω απο την πάνω μεριά του κρυστάλου του φλας όπως δείχνει η φωτογραφία
δεν έχω κάποιο πρόβλημα εκτός τώρα που μπήκα στο τρυπάκι να το σκέφτομαι ότι πετάγομαι μπροστά συνέχεια και βάζω δύναμη να μείνω στη θέση μου.

Όταν απο το crypton πήγα στο SH όλα φαινόντουσαν τέλεια :)

karateo
10/10/2018, 13:48
Φιλε sorry, αλλα δεν είναι τρολια αυτό.

Αν εσύ θέλεις μια μηχανή να μη βρέχονται τα πόδια σου και να πηγαίνεις για ψώνια, τότε ναι, το καλύτερο είναι να πάρεις αυτοκίνητο.

υπάρχουν αμάξια στο σπίτι αλλά και το χειμώνα με βροχή με το σκούτερ μια χαρά πάω για δουλειές σε κίνηση χωρίς να βρέχομαι
υπάρχει παντελόνι, μπουφάν, γάντια και κράνος

ε τώρα θα χρειαστώ και μπότες!

Υπάρχουν αυτοί που έχουν συνηθίσει στην κίνηση και αυτοί που δεν έχουν!
Μένω επαρχία και το 99% των περιπτώσεων δεν αγγίζω ποτέ κίνηση.
Όταν πηγαίνω Ηράκλειο φροντίζω να παίρνω το μηχανάκι για τις δουλειές όποτε πάω μόνος.


Το ότι δεν έχω πάρει μηχανή ξανά μέχρι τώρα ήταν κυρίως το οικονομικό και ο φόβος.
Και το κρύο αντέχω και τις πολλές ώρες σε δύο τροχούς.

Με το παπάκι για το amore είχα κάνει περίπου 1000χλμ σε ένα 24ωρο :D

yes-u
10/10/2018, 16:42
Φίλε, άμα είσαι 32 και 1,90, κοίτα κάτι "άλλο" σε naked, για να βρέχονται τα δικά του πόδια..α! μπορείς να το στέλνεις και για ψώνια..

karateo
10/10/2018, 16:48
Φίλε, άμα είσαι 32 και 1,90, κοίτα κάτι "άλλο" σε naked, για να βρέχονται τα δικά του πόδια..α! μπορείς να το στέλνεις και για ψώνια..

έχω χορτάσει απο αυτά :)
τώρα έχω παιδιά και απολαμβάνω πολλά περισσότερα ;)

lleonidas
10/10/2018, 17:20
Καλησπέρα φίλε μου, καλωσόρισες στο forum!
Έχουμε ίδιο ύψος και η απορία σου αν (και πώς) χωράμε πάνω σε ένα γυμνό είναι λογική, σε νιώθω!
Η απάντηση έρχεται αφενός από μεγαλόσωμους αναβάτες που οδηγούν γυμνά, έχουν ήδη γράψει κάποια μέλη, αλλά και από εσένα τον ίδιο... αν εσύ ο ίδιος δεν πας να καβαλήσεις στατικά ή ακόμα καλύτερα να κάνεις ένα test ride σε κάποια μοντέλα, δε θα είσαι απόλυτα σίγουρος ότι σε καλύπτουν.
Αν όμως δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Ηράκλειο, η πιο safe λύση κατά την άποψή μου είναι η επιλογή ενός εμπορικού μοντέλου(οπως το ΜΤ 07) το οποίο δε θα δυσκολευτείς πολύ να το δώσεις, αν τελικά αποφασίσεις μετά από κάποιους μήνες ότι δε σου ταιριάζει.
Φεύγοντας από τα naked, απο τα μοντέλα που προαναφέρθηκαν η βέλτιστη λύση νομίζω πως είναι το versys.Φορτώνεται ευκολότερα, ταξιδεύει ανετότερα και η θέση οδήγησης για τα δικά μου γούστα είναι πολύ καλή. Παρεμπιπτόντως, δες και εδώ (https://www.car.gr/9740252-kawasaki-ninja-650-abs) αφού έχεις στη λίστα σου z650 και versys.
Και κάτι ακόμα επειδή δεν πρόσεξα να αναφέρεται κάπου... κοιτάζεις μόνο καινούρια ή και μεταχειρισμένα και που περίπου κυμαίνεται το budget;

ggs
11/10/2018, 09:22
Για τους ψηλούς οδηγούς , η πιο σημαντική απόσταση είναι αυτή από την σέλα μέχρι τα μαρσπιε του οδηγου.
Υπάρχουν naked που έχουν αρκετή απόσταση.

Επίσης , κοίτα αν μπορείς να κάνεις κάποιες «διορθώσεις» ώστε να την φέρεις λίγο στα μέτρα σου ,όπως :
- Να δώσεις ύψος στην σέλα.
- Να χαμηλώσεις λιγο τα μαρσπιε
- Να σηκωσεις λιγο το τιμονι με αποστατες.

Βέβαια παίζει ρόλο και τι χρήση θα της κάνεις . αν την εχεις για κοντινές αποστάσεις κλπ ,η «άβολη» θέση λογω ύψους δεν θα σε επηρεάζει και τόσο.
Αν κανεις μεγαλες αποστασεις , ταξιδια κλπ θα σε κουρασει μετα από καποια ωρα στην σελα.

karateo
11/10/2018, 09:34
Έχω βρεί στο Ηράκλειο ένα CB500X απο ενοικιαζόμενα οπότε θα το πάρω με την πρώτη ευκαιρία να το δοκιμάσω 1-2 μέρες γιατί με ένα απλό test drive δε νομίζω να προλάβω να κουραστώ. Δεν είναι 100% το ίδιο με τα υπόλοιπα που κοιτάω αλλά είναι το πιο κοντινό.

Budget έχω μάλλον το πολύ μέχρι τα 7-8.000 που τα θεωρώ πολλά όταν οι λύσεις μου ξεκινάνε απο τα 6.700 (CB500F)
Τις μεταχειρισμένες τις φοβάμαι γιατί όσο καλό έλεγχο και να κάνεις πάλι λαχείο είναι.
Και επειδή μου είναι πολύ δύσκολο να πηγαινοέρχομαι συνεργείο (70χλμ πήγαινε-έλα) θέλω αξιόπιστες λύσεις.

RAMMSTEIN
11/10/2018, 10:18
καλημερα καρατεο
κατα την γνωμη μου το υψος δεν παιζει ρολο, η διαθεση για οδηγηση μετραει
1,91 εισαι οχι 2,20
ειμαι 1,93 και ποτε δεν ειχα θεμα να χωρεσω καπου. απο πιστα με 600αρι, καθημερινη μετακινηση με 1000αρι, εντουρια , μοτοκροσια κανενα προβλημα
αλλου ειναι το θεμα
απο κοιλια πως παμε? γιατι αν εχεις περιφερεια υδρογειος απο τις ρακες και τα αντικριστα τοτε οτι και να παρεις θα βελαξεις για να φτασεις το τιμονι
επισης αν δεν εχεις διαθεση να τσαλακωθεις πολυ να βραχεις να να να μηπως το sh ειναι η καλυτερη επιλογη?

αν οχι θα προτεινα κατι σε λιγο πιο ψηλο με στιλ γυμνου ομως, καποιο mt οπως ειπαν τα παιδια καποιο tracer κτλ

RAMMSTEIN
11/10/2018, 10:26
επισης νομιζω θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο σε αυτα τα νηματα του τι μηχανη να διαλεξω κτλ
να λεει ο ενδιαφερομενος και την ηλικια του (σε πολλα το αναφερουν)
θα εβγαιναν πολλα χρησιμα συμπερασματα
αλλο ο 1,90 εξηνταρης που τον τραβαει η μεση , το χειμωνα δεν λυγιζει το γονατο κληροδοτημα απο βροντο στα νιατα του κτλ
αλλο ο 1,90 τριανταπενταρης που γενικα ακομα το λεει η καρδουλα του
και αλλο ο 1,90 δεκαεφταρης που και μπομπο να του δωσεις θα βαλει τα γονατα στις μασχαλες και θα προσπαθησει να σε περασει εσωτερικη (και εκει θα φαει τον βροντο και θα ποναει το γονατο του οταν παει 60 και αλλαζει ο καιρος)

GogosLux
11/10/2018, 10:32
Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις :D

Για τα πόδια :
400083

Για τα χέρια / κορμο :
400084

Αυτα μαζί κάνουν καπου €150 αλλα υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές

karateo
11/10/2018, 11:26
καλημερα καρατεο
κατα την γνωμη μου το υψος δεν παιζει ρολο, η διαθεση για οδηγηση μετραει
1,91 εισαι οχι 2,20
ειμαι 1,93 και ποτε δεν ειχα θεμα να χωρεσω καπου. απο πιστα με 600αρι, καθημερινη μετακινηση με 1000αρι, εντουρια , μοτοκροσια κανενα προβλημα
αλλου ειναι το θεμα
απο κοιλια πως παμε? γιατι αν εχεις περιφερεια υδρογειος απο τις ρακες και τα αντικριστα τοτε οτι και να παρεις θα βελαξεις για να φτασεις το τιμονι
επισης αν δεν εχεις διαθεση να τσαλακωθεις πολυ να βραχεις να να να μηπως το sh ειναι η καλυτερη επιλογη?

αν οχι θα προτεινα κατι σε λιγο πιο ψηλο με στιλ γυμνου ομως, καποιο mt οπως ειπαν τα παιδια καποιο tracer κτλ

87 κιλά είμαι οπότε απο τα κιλά δεν έχω θέμα
και διάθεση υπάρχει ακόμα



επισης νομιζω θα ηταν ενδιαφερον και χρησιμο σε αυτα τα νηματα του τι μηχανη να διαλεξω κτλ
να λεει ο ενδιαφερομενος και την ηλικια του (σε πολλα το αναφερουν)
θα εβγαιναν πολλα χρησιμα συμπερασματα
αλλο ο 1,90 εξηνταρης που τον τραβαει η μεση , το χειμωνα δεν λυγιζει το γονατο κληροδοτημα απο βροντο στα νιατα του κτλ
αλλο ο 1,90 τριανταπενταρης που γενικα ακομα το λεει η καρδουλα του
και αλλο ο 1,90 δεκαεφταρης που και μπομπο να του δωσεις θα βαλει τα γονατα στις μασχαλες και θα προσπαθησει να σε περασει εσωτερικη (και εκει θα φαει τον βροντο και θα ποναει το γονατο του οταν παει 60 και αλλαζει ο καιρος)

το έγραψα στο πρώτο ποστ
32 χρονών που και σε παπάκι ανεβαίνω ακόμα αν τύχει


Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις :D

Για τα πόδια :


Για τα χέρια / κορμο :


Αυτα μαζί κάνουν καπου €150 αλλα υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές

Ωραία αξεσουάρ δεν ήξερα ότι υπάρχουν.
Ο σκοπός είναι βέβαια να μήν χρειαστούν.

ptc
11/10/2018, 11:29
Αδερφέ μην αγχώνεσαι με το ύψος σου, και εγω 1,91 είμαι και εχω χωρέσει απο παπι μέχρι ss για ώρες.

Στην χειρότερη αν θες άνεση τρελή τσιμπάς τα παρακάτω που δεν ειναι ακριβά και τελειώνεις :D

Για τα πόδια :
400083


Με τα μαρσπιε αυτα θα χασει και σημαντικη γωνια ωφελιμης κλισης παντως. Οχι οτι τους ενδιαφερει ολους αυτο, απλα παραθετω κατι που μπορει να μην το σκεφτει ο καθενας. Εναλλακτικα βεβαια μπορει να σηκωσει τη σελα.

Σε σχεση με το cycle-ergo, καλο κριτηριο για το κατα ποσο χωρας πανω σε μια μηχανη δεν ειναι μονο η knee angle. Κοιτα και πού βγαινουν τα γονατα σε σχεση με το ντεποζιτο. Ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν καποιας μορφης εγκοπες στο ντεποζιτο για τα ποδια. Αν τα ποδια σου βγαινουν πολυ ψηλα (κι ας ειναι μικρη η γωνια) δε θα βολευεσαι στη μηχανη. Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).

karateo
11/10/2018, 13:18
Με τα μαρσπιε αυτα θα χασει και σημαντικη γωνια ωφελιμης κλισης παντως. Οχι οτι τους ενδιαφερει ολους αυτο, απλα παραθετω κατι που μπορει να μην το σκεφτει ο καθενας. Εναλλακτικα βεβαια μπορει να σηκωσει τη σελα.

Σε σχεση με το cycle-ergo, καλο κριτηριο για το κατα ποσο χωρας πανω σε μια μηχανη δεν ειναι μονο η knee angle. Κοιτα και πού βγαινουν τα γονατα σε σχεση με το ντεποζιτο. Ολα τα συγχρονα μηχανακια εχουν καποιας μορφης εγκοπες στο ντεποζιτο για τα ποδια. Αν τα ποδια σου βγαινουν πολυ ψηλα (κι ας ειναι μικρη η γωνια) δε θα βολευεσαι στη μηχανη. Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).

Δε μπορώ να φανταστώ να μου ανοίγει τα πόδια ο αέρας σε νορμαλ ταχύτητες (100-120). Χρήσιμη η πληροφορία γιατί αλλιώς θα σκεφτόμουν "έλα μωρέ πόσο να ενοχλεί" αν εξείχαν.


Για τα μαρσπιέ το σκέφτηκα αμέσως γιατί διάβαζα σε reviews και έβλεπα σε βίντεο ότι βρίσκει πχ η CB500F πολύ εύκολα.
Και γενικά είμαι του πλαγιάσματος. Στο SH που φοράω metzeler feelfree φτάνω μέχρι τα ελεφαντάκια όποτε έχω όρεξη και καλή άσφαλτο
400085

GogosLux
11/10/2018, 13:28
Παραδειγμα για αυτο που λεω ειναι το ΜΤ07, που μπορει να το βλεπεις ανετο αλλα αν προσεξεις τα ποδια βγαινουν αλλου για αλλου και ηταν κατι που οντως μου δημιουργουσε θεμα (χρειαζοταν να σφιγγω τα ποδια στο ντεποζιτο γιατι ο αερας μου τα επαιρνε ετσι οπως προεξειχαν απο το ντεποζιτο).


:eyepop: στις εξωπραγματικές ταχύτητες που αναπτύσει το ΜΤ7 οντως ο αέρας δεν παλεύεται :lol::roflmao::roflmao::roflmao:

Τώρα σοβαρά, δεν γίνονται αυτα :D



Άλλωστε τα πόδια έτσι και αλλιώς τα σφίγγουμε στο ντεπόζιτο μιας και δεν κρατιόμαστε απο το τιμόνι αλλα με τα πόδια :winka:

Επίσης, και να αμβλύνει η γωνία στο γόνατο δεν σημαίνει οτι θα πεταχτεί το γόνατο έξω, αλλη γωνία ειναι αυτή :smokin:


Το μόνο σίγουρο ειναι ότι με χαμηλωμένα πατάκια αν το μηχανημα ειναι χαμηλό θα βρίσκει σε μεγάλες κλίσεις, αλλα αν θες μεγάλες κλίσεις τότε δεν έχεις πρόβλημα με τα γόνατα μιας και για να τις παίρνεις θα βγάζεις σωμα και γόνατο οποτε δεν θα πιάνεσαι ουτε θα πονανε τα γόνατα.

Το πατάκι το θες για τις ευθείες που είσαι βιδωμένος λιογ-πολυ επάνω και δεν πολυ κουνιέσαι :ninja:

ptc
11/10/2018, 13:48
:eyepop: στις εξωπραγματικές ταχύτητες που αναπτύσει το ΜΤ7 οντως ο αέρας δεν παλεύεται :lol::roflmao::roflmao::roflmao:

Τώρα σοβαρά, δεν γίνονται αυτα :D



Άλλωστε τα πόδια έτσι και αλλιώς τα σφίγγουμε στο ντεπόζιτο μιας και δεν κρατιόμαστε απο το τιμόνι αλλα με τα πόδια :winka:

Επίσης, και να αμβλύνει η γωνία στο γόνατο δεν σημαίνει οτι θα πεταχτεί το γόνατο έξω, αλλη γωνία ειναι αυτή :smokin:


Και μονο διαβαζοντας αυτο το σχολιο εμαθα περισσοτερα για τη σωστη οδηγηση και για το ΜΤ07 απ'οσα ειχα μαθει τον ενα χρονο που το ειχα στην κατοχη μου.

Σ'ευχαριστω πολυ, παω να την ξαναγορασω.

GogosLux
11/10/2018, 13:56
Σ'ευχαριστω πολυ, παω να την ξαναγορασω.

Παρακαλώ :D

Όμως μην ξεχάσεις να κλείνεις τα γόνατα :lol: :lol: :roflmao::roflmao::roflmao:

Spam Off
Για να βοηθήσεις το παλικάρι καλό θα ήταν να απαντάς στο θέμα και όχι "την μπάλα στην εξέδρα".

Να είσαι και καλούς δρόνους :beer:

gerokost
11/10/2018, 14:01
Παρεμπιπτόντως, δες και εδώ (https://www.car.gr/9740252-kawasaki-ninja-650-abs) αφού έχεις στη λίστα σου z650 και versys.

Άσε και παίζει ένα μτχ '17 με 5.600 .....

ptc
11/10/2018, 14:03
Να είσαι και καλούς δρόνους :beer:

Τωρα μιλας σωστα φιλε.

Να εισαι κι εσυ και καλους δρονους. :D :beer:

karateo
11/10/2018, 14:08
Ένα τελευταίο που με βασανίζει είναι μήπως το CB500F είναι λίγο ψόφιο.
Βέβαια οικονομία καυσίμου και επιδόσεις συνήθως δεν πάνε μαζί (εκτός αν μπλέξουμε compressor/turbo αλλά ξεφεύγουμε!)
Αλλά συγκριτικά με το MT-07 που έχουν διαφορά 1L/100km η διαφορά στις επιδόσεις είναι χαοτικές.

Βασικά φταίει αυτό το βίντεο
https://youtu.be/4eliAihk1l4?t=428

Χονδρικά βλέπω αυτά τα νούμερα απο τυχαία βίντεο στο youtube

sh300
0-50 3.6s
0-100 12.5s

cb500f
0-60 2.8s
0-100 5.35
0-150 11.97s

mt-07 (με quickshifter)
0-100 3.9
0-150 7.7s

GogosLux
11/10/2018, 14:13
mt-07 (με quickshifter)
0-100 3.9
0-150 7.7s

αυτο να πάρεις να ανοίγουν και τα πόδια σου :D

lleonidas
11/10/2018, 14:28
Άσε και παίζει ένα μτχ '17 με 5.600 .....

Ναι, υπάρχει αυτό (https://www.car.gr/14729751-kawasaki-ninja-650-abs) στην ΤΕΟΜΟΤΟ το οποίο αξίζει τον κόπο, αν είναι καθαρό(και αν φυσικά αρέσει στον karateo!) διότι πρακτικά είναι καινούριο και με ένα χρόνο ακόμα εγγύηση.

karateo
11/10/2018, 14:31
Και επειδή λέγαμε για χώρους, βρήκα αυτόν εδώ που για μένα το έχει κάνει πολύ όμορφο.
Οκ δεν παίρνει δεύτερο άτομο αλλά για κάθε μέρα που είμαι μόνος είναι μια χαρά.



https://www.cbr500riders.com/forum/honda-cb500f/70913-tank-bags-2.html#post908338

sniper
11/10/2018, 14:32
Aφού σε βαραντέρο ή TDM θα καταλήξεις γιατί το κουράζουμε;

karateo
11/10/2018, 14:34
Τη ninja τη βρίσκω πολύ επιθετική και εμφανισιακά και στον τρόπο οδήγησης.

ptc
11/10/2018, 14:35
Και επειδή λέγαμε για χώρους, βρήκα αυτόν εδώ που για μένα το έχει κάνει πολύ όμορφο.
Οκ δεν παίρνει δεύτερο άτομο αλλά για κάθε μέρα που είμαι μόνος είναι μια χαρά.



https://www.cbr500riders.com/forum/honda-cb500f/70913-tank-bags-2.html#post908338

Το προβλημα με το tail bag (οπως και με το tank bag) δεν ειναι τοσο οτι χανεις το πισω καθισμα οσο οτι δεν μπορεις να το αφησεις πανω στη μηχανη αφου δεν κλειδωνει. Ασυγκριτως πιο πρακτικη η μπαγκαζιερα.

GogosLux
11/10/2018, 14:46
Aφού σε βαραντέρο ή TDM θα καταλήξεις γιατί το κουράζουμε;

+1000

ή Vstrom (αν βγαινει στα λεφτά)

karateo
11/10/2018, 15:05
Aφού σε βαραντέρο ή TDM θα καταλήξεις γιατί το κουράζουμε;


+1000

ή Vstrom (αν βγαινει στα λεφτά)

Δε μου αρέσουν καθόλου οπότε αποκλείεται :)
Άσε την κατανάλωση!

gerokost
11/10/2018, 15:21
Τη ninja τη βρίσκω πολύ επιθετική και εμφανισιακά και στον τρόπο οδήγησης.

Δεν ξέρω αν έχεις ανέβει, είναι σαν το Ζ με fairing.

karateo
11/10/2018, 15:36
Δεν ξέρω αν έχεις ανέβει, είναι σαν το Ζ με fairing.

Δε θα συμφωνήσω!
Τριπλάσια πλαστικά φοράει απο το Ζ και τα δύο θα είναι αρκετά άβολα για οτιδήποτε εκτός υψηλών ταχυτήτων.
(πόλη, χαλαρή βόλτα, ταξίδι)

400090

400091

RAMMSTEIN
11/10/2018, 18:27
Δε θα συμφωνήσω!
Τριπλάσια πλαστικά φοράει απο το Ζ και τα δύο θα είναι αρκετά άβολα για οτιδήποτε εκτός υψηλών ταχυτήτων.
(πόλη, χαλαρή βόλτα, ταξίδι)

400090

400091


βρε λυσσα με τα διαγραμματα, τα ολογραμματα, τις εικονιτσες, τα σκιτσα, τους πινακες, τις στατιστικες, και τους τσελεμεντεδες χαχαχαχα
ποσο εχει 0-50, 0-100 ,
0-200 και φρενα ομως κοιταξες?

αδερφε δεν αγοραζουν ετσι μηχανακια απο το pc με νουμερα και γωνια κλισης της πλατης και αν ο αγκωνας θα περισευει ενα η δυο εκατοστα απο το φαιρινγκ
βρες τα και καβαλατα (αν μπορεις εννοειται) , αν οχι απο την στιγμη που ρωτας σε ενα φορουμ υποτιθεται πιο εμπειρους αναβατες και σου λενε οτι δεν τρεχει θεμα με το υψος παρε οτι γουσταρεις, ακου τους αλλιως τσαμπα μιλανε και συ μαλλον το ευχαριστιεσαι πιο πολυ να κοιτασ διαγραμματα απο το να παρεις μηχανη

με καλη διαθεση παντα ε μην με παρεξηγησεις,
απλα εχω βαρεθει να ψυριζουμε την μαιμου ενω το νοημα ειναι να οδηγαμε

SONone
11/10/2018, 19:52
καλα στα λεει ο αποπανου. τι να το κανεις το μηχανακι αμα ειναι να το ψιρηζεις τοσο. παρε κανα αμαξι να κουβαλας και τα ψωνια σου.

telegonos
11/10/2018, 21:47
Και να μην βρέχονται τα πόδια, όλο το πακέτο να λέτε, μην το ξεχνάτε.

gerokost
12/10/2018, 00:00
Δε θα συμφωνήσω!
Τριπλάσια πλαστικά φοράει απο το Ζ και τα δύο θα είναι αρκετά άβολα για οτιδήποτε εκτός υψηλών ταχυτήτων.
(πόλη, χαλαρή βόλτα, ταξίδι)

Ότι νομίζεις !
Πάντως προσωπικά, επειδή κοιτάω γενικά κάτι μικρομεσαίο για αγορά τον επόμενο χρόνο, έχω ανέβει/οδηγήσει τα εξής και τα κατατάσω κάπως έτσι με βάση πού "κουμπώνω" καλύτερα

Ζ300/Ζ650
Ninja 650
MT-07
Bajaj 400
BMW G310R

Βέβαια εγώ είμαι 1,74 και όχι 1,90 :lol:

ΤάκηςΜπ
12/10/2018, 02:20
ρε σεις αν μπει κανα αουγκανο εδώ μέσα πώς θα του μιλήσετε όταν μιλάτε έτσι με τόση απολυτοτητα και ειρωνεία στον op που και ευγενικός είναι και καλοπροαίρετος; πραγματικά μιλάτε για παρακμή του φορουμ όταν σε κάθε post τρέχετε να αποδείξετε πόσο έμπειροι και μαμιαδες είστε. Εμένα μου φαίνεται αρκετά ελιτιστικο. Το παλικάρι έχει κάνει τόσα χλμ με δίκυκλο και θέλει να πάρει μια μοτοσικλέτα. Δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι aspiring rossis. Ηρεμήστε λίγο,οκ την έχετε μεγαλύτερη.

υγ:σχόλια του τύπου "μην το ψυριζεις τόσο" είναι απίστευτα αστεία. Στο 2018 ζούμε, έκανε 50 κλικ και 500 keyboard presses για να γράψει 10 μηνύματα και να τσεκαρει τις διαστάσεις 10 μηχανών. Δεν είναι ψυρισμα αυτό, 10λεπτο διάλειμμα στην δουλειά είναι.

RAMMSTEIN
12/10/2018, 10:54
ρε σεις αν μπει κανα αουγκανο εδώ μέσα πώς θα του μιλήσετε όταν μιλάτε έτσι με τόση απολυτοτητα και ειρωνεία στον op που και ευγενικός είναι και καλοπροαίρετος; πραγματικά μιλάτε για παρακμή του φορουμ όταν σε κάθε post τρέχετε να αποδείξετε πόσο έμπειροι και μαμιαδες είστε. Εμένα μου φαίνεται αρκετά ελιτιστικο. Το παλικάρι έχει κάνει τόσα χλμ με δίκυκλο και θέλει να πάρει μια μοτοσικλέτα. Δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι aspiring rossis. Ηρεμήστε λίγο,οκ την έχετε μεγαλύτερη.

υγ:σχόλια του τύπου "μην το ψυριζεις τόσο" είναι απίστευτα αστεία. Στο 2018 ζούμε, έκανε 50 κλικ και 500 keyboard presses για να γράψει 10 μηνύματα και να τσεκαρει τις διαστάσεις 10 μηχανών. Δεν είναι ψυρισμα αυτό, 10λεπτο διάλειμμα στην δουλειά είναι.

ψυρρας και συ?:lol:
αστειευομαι , κακο πρωινο χιουμορ

τοχουμε πει και τοχουμε γραψει χιλιαδες φορες, ο γραπτος λογος ειδικα απεναντι σε ατομα που δεν γνωριζονται μεταξυ τους ειναι πολλες φορες παρεξηγησιμος
προσωπικα οταν γραφω σε τετοια νηματα (σπανια δλδ) το διευκρινιζω παντα οτι γραφω οτι γραφω καλοπροαιρετα και μην με παρεξηγησεις κτλ γιατι ξερω πως μπορει να φανει στον αλλον
να τον ξεκολλησω θελω τον ανθρωπο οχι να τον ειρωνευτω , προς θεου
πως ειναι το μικρο παιδακι στο παρτυ που δεν ξερει τα αλλα παιδακια και ντρεπεται να παει να παιξει και το πιανει ο πατερας του και του λεει '' τραβα να παιξεις να ευχαριστηθεις μην το σκεφτεσαι τοσο''
αυτη ακριβως ειναι η προσεγγιση μου '' τραβα οδηγα να γουσταρεις μην το ψυριζεις πολυ'' , γιατι οτι οταν παρει οτι παρει με το καλο θα ξεχασει και τισ γωνιες κλισης και τα 10 cents παραπανω καταναλωση και ολα αυτα και απλα θα γουσταρει την καινουργια του μηχανη , εκει ειναι ολο το νοημα

απο οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με τισ μηχανες ,πριν 20, χρονια αγοραζαμε παντα αυτο που μπορουσαμε και μας εφτιαχνε , δεν θυμαμαι ποτε κανεναν να ασχοληθηκε με την καταναλωση η αν χωραει η δεν χωραει στην μηχανη, δεν ειχαμε και τον bigfoot στην παρεα βεβαια. και ξερεις τι , ποτε κανεις δεν το μετανιωσε ολοι καλα περναγαν, εκτος απο τον νικο που πηρε husaberg παλιο χαααχαχα

για μενα εκει ειναι το νοημα και αυτο προσπαθω να μεταδωσω, να ερωτευτεις μια σχεδιαστικη γραμμη, να κολλησεις η να μισισεις ενα στρογγυλο φαναρι, να την παρκαρεις παντα σε συγκεκριμενη γωνια απεναντι σου γιατι αυτη ειναι η αγαπημενη σου οταν την κοιτας, να θες να αποκτησεις τον συγκεκριμενο ηχο γιατι θα σου φτιαχνει την διαθεση καθε πρωι. αν ολα αυτα τα βρεις σε μια μηχανη , ποιος χεστηκε για την καταναλωση και τα 0-100?

απλα εκει που εχω καταληξει και εκει νομιζω δημιουργουνται και οι αντιπαραθεςσεις μας η οι παρεξηγησεις ειναι οτι πλεον πολυ περισοτερο απο παλια υπαρχουν οι εξης κατηγοριες
υπαρχουν οι αναβατες και υπαρχουν και οι χρηστες
οι μεν γουσταρουν οι δε διεκπεραιωνουν
αλλα κοιταν οι μεν, αλλα υπολογιζουν οι δε οταν προκειται να αγορασουν μηχανη
και υπαρχουν και τα φορουμ που φερνουν ολους εμας , τοσους διαφορετικους ανθρωπους με διαφορετικες εμπειριες και αναγκες , στο ιδιο ιντερνετικο τραπεζι. εεεε πως να βγαλεις ακρη?:uplate:

φιλικα παντα χωρις καμια δοση ειρωνιας
για την απολυτοτητα δεν θα παρω και ορκο ομως (μου συμβαινει μερικες φορες)

karateo
12/10/2018, 11:08
βρε λυσσα με τα διαγραμματα, τα ολογραμματα, τις εικονιτσες, τα σκιτσα, τους πινακες, τις στατιστικες, και τους τσελεμεντεδες χαχαχαχα
ποσο εχει 0-50, 0-100 ,
0-200 και φρενα ομως κοιταξες?

αδερφε δεν αγοραζουν ετσι μηχανακια απο το pc με νουμερα και γωνια κλισης της πλατης και αν ο αγκωνας θα περισευει ενα η δυο εκατοστα απο το φαιρινγκ
βρες τα και καβαλατα (αν μπορεις εννοειται) , αν οχι απο την στιγμη που ρωτας σε ενα φορουμ υποτιθεται πιο εμπειρους αναβατες και σου λενε οτι δεν τρεχει θεμα με το υψος παρε οτι γουσταρεις, ακου τους αλλιως τσαμπα μιλανε και συ μαλλον το ευχαριστιεσαι πιο πολυ να κοιτασ διαγραμματα απο το να παρεις μηχανη

με καλη διαθεση παντα ε μην με παρεξηγησεις,
απλα εχω βαρεθει να ψυριζουμε την μαιμου ενω το νοημα ειναι να οδηγαμε

όσο δεν έχω χρόνο να πάω Ηράκλειο να τις δώ απο κοντά μπορώ άνετα να κάνω μία σύγκιση απο το σπίτι μου
και να αποκλείσω τη Z650 για παράδειγμα που και σε βίντεο έχω δεί ψηλό άτομο να είναι αστείος και στα διαγράμματα επιβεβαιώνεται

τα φρένα τα έχω τσεκάρει και έχουν μικρές διαφορές
ειδικά για μένα που έρχομαι απο scooter αν και το SH φημίζεται για τα καλά του φρένα αποκλείεται σε μηχανή να βρώ χειρότερα (λέω εγώ)

τέλος, τα διαγράμματα τα έβαλα για τη γωνία του σώματος και για τα πλαστικά της ninja που είναι πολλά περισσότερα απο της Z


καλα στα λεει ο αποπανου. τι να το κανεις το μηχανακι αμα ειναι να το ψιρηζεις τοσο. παρε κανα αμαξι να κουβαλας και τα ψωνια σου.

Μου αρέσει να κάνω σωστές επιλογές. Έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω απο το να αλλάζω μηχανές κάθε 2-3 χρόνια.
Και το SH πραγματικά δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να το αλλάξω απλά θα αρχίσει να ζητάει σιγά σιγά, θα πέσει η μεταπωλητική στα τάρταρα και θα μου άρεσε μία αλλαγή φυσικά!



Ότι νομίζεις !
Πάντως προσωπικά, επειδή κοιτάω γενικά κάτι μικρομεσαίο για αγορά τον επόμενο χρόνο, έχω ανέβει/οδηγήσει τα εξής και τα κατατάσω κάπως έτσι με βάση πού "κουμπώνω" καλύτερα

Ζ300/Ζ650
Ninja 650
MT-07
Bajaj 400
BMW G310R

Βέβαια εγώ είμαι 1,74 και όχι 1,90 :lol:

Έχουμε μεγάλη διαφορά!



ρε σεις αν μπει κανα αουγκανο εδώ μέσα πώς θα του μιλήσετε όταν μιλάτε έτσι με τόση απολυτοτητα και ειρωνεία στον op που και ευγενικός είναι και καλοπροαίρετος; πραγματικά μιλάτε για παρακμή του φορουμ όταν σε κάθε post τρέχετε να αποδείξετε πόσο έμπειροι και μαμιαδες είστε. Εμένα μου φαίνεται αρκετά ελιτιστικο. Το παλικάρι έχει κάνει τόσα χλμ με δίκυκλο και θέλει να πάρει μια μοτοσικλέτα. Δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι aspiring rossis. Ηρεμήστε λίγο,οκ την έχετε μεγαλύτερη.

υγ:σχόλια του τύπου "μην το ψυριζεις τόσο" είναι απίστευτα αστεία. Στο 2018 ζούμε, έκανε 50 κλικ και 500 keyboard presses για να γράψει 10 μηνύματα και να τσεκαρει τις διαστάσεις 10 μηχανών. Δεν είναι ψυρισμα αυτό, 10λεπτο διάλειμμα στην δουλειά είναι.

Σε ευχαριστώ πολύ!
Πιο πολύ για την επιβεβαίωση αυτού που εισπράτω!

Δε καταλαβαίνω βέβαια γιατί με προσβάλεις και εσύ... ποιός σου είπε ότι την έχουν μεγαλύτερη? :p

Πάντως σήμερα πάτησα με το αμάξι σε ένα NC700 με τετάρτη απο 100 και το είχα το γκάζι στο 60-80% να μήν τον πατήσω που δεν έκανε και δεξιά.
(πήρα κανένα πόντο? :D )

Δευτέρα θα περάσω απο αντιπροσωπείες ή αν βολέψει ο καιρός σήμερα το απόγευμα.

karateo
12/10/2018, 11:12
@RAMMSTEIN

Το υπέθεσα ότι κάποιοι είστε κολλητοί για αυτό δεν έγινα επιθετικός :)

RAMMSTEIN
12/10/2018, 11:49
@RAMMSTEIN

Το υπέθεσα ότι κάποιοι είστε κολλητοί για αυτό δεν έγινα επιθετικός :)

να γινεις επιθετικος δεν εχει κανενα νοημα, ειδικα σε ενα φορουμ
κολλητοι δεν ξερω τι εννοεις, προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν απο τα παιδια του φορουμ

karateo
12/10/2018, 13:48
να γινεις επιθετικος δεν εχει κανενα νοημα, ειδικα σε ενα φορουμ
κολλητοι δεν ξερω τι εννοεις, προσωπικα δεν ξερω ουτε εναν απο τα παιδια του φορουμ

Όπως πολύ σωστά είπες στο γραπτό λόγο γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. Και αν το συνεχίσουν όλες οι πλευρές βγαίνει μία επιθετικότητα.


εξης κατηγοριες
υπαρχουν οι αναβατες και υπαρχουν και οι χρηστες
οι μεν γουσταρουν οι δε διεκπεραιωνουν
αλλα κοιταν οι μεν, αλλα υπολογιζουν οι δε οταν προκειται να αγορασουν μηχανη


συμφωνούμε
για τα μάτια μου τώρα είμαι χρήστης και προσπαθώ να γίνω αναβάτης αλλά πόσο να σε αφήσει ένα SH300

Στο παπάκι είχα αφιερώσει χρόνο και ελάχιστο χρήμα (μία εξάτμιση μόνο) και το γούσταρα. Ε μετά μεγάλωσα (βλ. μεγάλωσα σε τουριστική περιοχή τύπου Χερσόνησος/Μάλια) οπότε δεν έχω περίεργες ορέξεις για σούζες, εξατμίσεις κλπ. Χρειάζομαι ένα δίτροχο μεταφορικό μέσο σχετικά οικονομικό λόγω των χιλιομέτρων που κάνω, να μή ντρέπομαι να το κυκλοφορώ (βλ. superbikes, chopper) και να το ευχαριστιέμαι είτε οδηγικά είτε σε πρακτικό επίπεδο.

πχ. Σήμερα θα πεταχτώ στο Ηράκλειο να αγοράσω κάτι δώρα για συγγενή με το scooter. Να πάρω μία μηχανή και να μή μπορώ να φορτώσω με ασφάλεια 1-2 συσκευασίες LEGO? Ε δε θα χαλαστώ και μετά απο 1-2 φορές θα προτιμήσω το αμάξι?

Το ξέρω ότι μία naked δεν είναι η ιδανική επιλογή απλά προσπαθώ να βρώ τη χρυσή τομή στην ομορφιά και στην πρακτικότητα!

Σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ (ακόμα και τις προτάσεις για το αυτοκίνητο!).
Τα ξαναλέμε μετά που θα ανέβω σε μερικές και αν τα καταφέρω να νοικιάσω και τη CB500X.

GogosLux
12/10/2018, 14:10
Όπως πολύ σωστά είπες στο γραπτό λόγο γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. Και αν το συνεχίσουν όλες οι πλευρές βγαίνει μία επιθετικότητα..

χωρίς παρεξήγηση αδερφέ αλλα :


Να πάρω μία μηχανή και να μή μπορώ να φορτώσω με ασφάλεια 1-2 συσκευασίες LEGO? Ε δε θα χαλαστώ και μετά απο 1-2 φορές θα προτιμήσω το αμάξι?


να μή ντρέπομαι να το κυκλοφορώ (βλ. superbikes, chopper)

Δηλαδή οι άλλοι να ντρέπονται ????? :confused:


να νοικιάσω και τη CB500X.

Τα παραπάνω + αναφορά σε μοντέλο μοτοσυκλέτας σε θυληκό γένος = ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΣ για πάντα :lol::lol::lol:

ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ :vroum:

karateo
12/10/2018, 14:20
Προσωπικά λέω
Η μηχανή
Τη μηχανή

Ο καθένας μας κάνεις τις επιλογές του με βάση τα κριτήρια του (ανάγκες, γούστα κλπ).
Εγώ θα ντρεπόμουν να κυκλοφορώ με αυτές τις μηχανές γιατί δεν είναι του γούστου μου.

Αυτό δε σημαίνει ότι κοροϊδεύω κάποιον άλλο που τις οδηγεί.

Τέλος, επιβεβαιώνεις το παραπάνω ποστ μου περι επιθετικότητας όταν απο μία λάθος υπόθεση (για το γένος) με χαρακτηρίζεις κάπως.
Άσε που στην τελική έχω κάνει περίπου τα 3πλάσια χιλιόμετρα σε 2τροχα απο ότι σε 4τροχα ;)

GogosLux
12/10/2018, 14:38
Εγώ θα ντρεπόμουν να κυκλοφορώ με αυτές τις μηχανές γιατί δεν είναι του γούστου μου.

προσωπικά δεν ντρεπόμουν ούτε οταν οδηγούσα σκουτερ της δουλειάς απο αυτά με τις 2 ρόδες πίσω και την σαν πλατφόρμα :lol:

Αν κατι ειναι εργοστασιακο και οχι σούργελο μεταποιημένο δεν τίθεται θεμα ντροπής, γούστου ναι αλλα οχι ντροπής :nono:


Προσωπικά λέω
Η μηχανή
Τη μηχανή


Στατιστικά ετσι το ονοματίζουν οι αυτοκινητάδες - εχω φιλους κολλητους τέτοιους που δεν μπορουν να καταλάβουν οτι ειναι "το μηχανάκι" και ας μιλάμε για 1000 κυβικά και αντε να πεις την μηχανη, ποτε όμως "Την Yamaha" , "Την CBR", εκτος και αν είσαι σε ταινία παρέα με τον γαρδέλη :D


Τέλος, επιβεβαιώνεις το παραπάνω ποστ μου περι επιθετικότητας όταν απο μία λάθος υπόθεση (για το γένος) με χαρακτηρίζεις κάπως.

Επειδή λέω οτι εκφράζεσαι με ορους αυτοκινητα δεν το πιάνω γιατί ειμαι επιθετικός???

Κάλιστα απο τα γραφόμενα σου θα μπορούσα να πω σελίδες πριν ότι ζητάς γνώμες ενω παράλληλα τα ξέρεις όλα και έχεις γνώμη για όλα.
Και να το έλεγα αυτο, που δεν το είπα, πάλι δεν θα ήμουν επιθετικός.
Απλά θα έλεγα την γνώμη μου :D



Άσε που στην τελική έχω κάνει περίπου τα 3πλάσια χιλιόμετρα σε 2τροχα απο ότι σε 4τροχα ;)

Καλά και οι άνθρωποι που βγαζουν μεροκάματο με το παπι σε 2 ρόδες κανουν πολλά χιλ αλλα δεν σημαίνει κάτι, απλα το χρησιμοποιούν ώς μέσο όπως ο ίδιος ανέφερες παραπάνω οτι κάνεις - εισαι χρήστης.

Οποτε καλές δοκιμές και με το καλο να διαλέξεις αυτό που θα σου κάνει !:wave2:

BLiTzER
12/10/2018, 14:40
...ειναι "το μηχανάκι" και ας μιλάμε για 1000 κυβικά και αντε να πεις την μηχανη, ποτε όμως "Την Yamaha" , "Την CBR", εκτος και αν είσαι σε ταινία παρέα με τον γαρδέλη :D


Μη λες τέτοια γιατί θα βάλουν τα κλάματα πολλοί εδώ μέσα.

sapila racing
12/10/2018, 14:45
προσωπικά δεν ντρεπόμουν ούτε οταν οδηγούσα σκουτερ της δουλειάς απο αυτά με τις 2 ρόδες πίσω και την σαν πλατφόρμα :lol:

Αν κατι ειναι εργοστασιακο και οχι σούργελο μεταποιημένο δεν τίθεται θεμα ντροπής, γούστου ναι αλλα οχι ντροπής :nono:



Στατιστικά ετσι το ονοματίζουν οι αυτοκινητάδες - εχω φιλους κολλητους τέτοιους που δεν μπορουν να καταλάβουν οτι ειναι "το μηχανάκι" και ας μιλάμε για 1000 κυβικά και αντε να πεις την μηχανη, ποτε όμως "Την Yamaha" , "Την CBR", εκτος και αν είσαι σε ταινία παρέα με τον γαρδέλη :D



Επειδή λέω οτι εκφράζεσαι με ορους αυτοκινητα δεν το πιάνω γιατί ειμαι επιθετικός???

Κάλιστα απο τα γραφόμενα σου θα μπορούσα να πω σελίδες πριν ότι ζητάς γνώμες ενω παράλληλα τα ξέρεις όλα και έχεις γνώμη για όλα.
Και να το έλεγα αυτο, που δεν το είπα, πάλι δεν θα ήμουν επιθετικός.
Απλά θα έλεγα την γνώμη μου :D




Καλά και οι άνθρωποι που βγαζουν μεροκάματο με το παπι σε 2 ρόδες κανουν πολλά χιλ αλλα δεν σημαίνει κάτι, απλα το χρησιμοποιούν ώς μέσο όπως ο ίδιος ανέφερες παραπάνω οτι κάνεις - εισαι χρήστης.

Οποτε καλές δοκιμές και με το καλο να διαλέξεις αυτό που θα σου κάνει !:wave2:

Κι εσυ αγαπητέ συμφορουμίτη θα μπορούσες να περιοριστείς στα του thread αντί να αποκαλείς τον karateo ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ κλπ κλπ και να γράφεις διάφορα επειδή εσένα σου αρέσει να λές την μοτοσυκλέτα ΄μηχανάκι' ενώ αυτός 'μηχανή'.

Ο καθένας την μηχανή την λεέι όπως θέλει, 'μοτοσυκλέτα΄, 'μηχανάκι' κοκ. Αν μιλήσεις με παλιό μοτοσυκλετιστή και αποκαλέσεις την μοτοσυκλέτα 'μηχανάκι' θα σε κοιτάξει αυτός στραβά να το ξέρεις.

Εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτες, μηχανάκια, μηχανές και δεν τραβάμε τέτοια κολλήματα.

o_gavros
12/10/2018, 14:45
Μπι κουλ, κανείς δεν προσέβαλλε κανέναν,όλοι την έχουνε 2 μέτρα κι όλα καλα θα πάνε.
Παλίκαρε απο το Μάλλια, το ζουμί σε αυτό που σου λένε είναι ότι το πιο όψιμο είναι να δοκιμάσεις.
ωραια τα ιντερνετς αλλά μόνο ενδεικτικά. μπορεί να αποδοθεί η αίσθηση; εγω λέω όχι.

Με το καλό πάντως να κάνεις τη μετάβαση απο χρήστης σε αναβάτης.
Χωρίς να σημαίνει ότι και αν δεν, θα πρέπει να φας μαστίγωμα στην πλατεία του χωριού.

GogosLux
12/10/2018, 14:53
Κι εσυ αγαπητέ συμφορουμίτη θα μπορούσες να περιοριστείς στα του thread αντί να αποκαλείς τον karateo ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ κλπ κλπ και να γράφεις διάφορα επειδή εσένα σου αρέσει να λές την μοτοσυκλέτα ΄μηχανάκι' ενώ αυτός 'μηχανή'.

Ο καθένας την μηχανή την λεέι όπως θέλει, 'μοτοσυκλέτα΄, 'μηχανάκι' κοκ. Αν μιλήσεις με παλιό μοτοσυκλετιστή και αποκαλέσεις την μοτοσυκλέτα 'μηχανάκι' θα σε κοιτάξει αυτός στραβά να το ξέρεις.

Εδώ μιλάμε για μοτοσυκλέτες, μηχανάκια, μηχανές και δεν τραβάμε τέτοια κολλήματα.

Μα στα του thread περιορίστηκα Αγαπητέ, σχολιάζοντας τα γραφώμενα του περι "ντροπής" και κουβαλήματος Lego (By the zqy; εχει πάει κανεις Lego House? Εχω κλείσει να πάω Απρίλιο και αναζητώ γνώμες)..

Με δεδομένο οτι τα γράφει έχει ο καθένας δικαίωμα να τα σχολιάζει :D
Ε και εγω ο καθένας είμαι :p

Οσο για το αυτοκινητάς, εχω δεν το θεωρώ προσβλητικό αν εισαι σωστός αυτοκινητάς (οπως σωστός μηχανόβιος, κλπ κλπ).

Εμένα μου αρέσουν εξίσου και τα 2 .

Τωρα, όποιος έχει την μύγα ας την φέρει πίσω :winka:


ΥΓ Παρασκευή ΓΑΡ με ΣΚ στην Ελλάδα - Αθήνα για βόλτα/ποτά με φιλους χωρις οικογένεια δεν μου χαλάς το κέφι με την καμία :D:D:D:D

BLiTzER
12/10/2018, 14:59
Λίγα με τους κουτάκηδες.

karateo
12/10/2018, 15:27
Στατιστικά ετσι το ονοματίζουν οι αυτοκινητάδες


Το έχεις σε επιστημονικό έγγραφο? Ειδάλλως σου λέω ότι κάνεις εσύ λάθος και φτου και απο την αρχή ;)

Και ναί, είμαι 32χρονών με πολλά χρόνια σε μηχανάκι, μηχανή, 2τροχο κλπ
Απο 15 οδηγάω αν όχι 14 και έχω πέσει δύο φορές.

Δείχνει κάτι για το χαρακτήρα μου και την εμπειρία μου οπότε θεωρώ λογικό να ξέρω κάποια πράγματα και να αντιλαμβάνομαι κάποια άλλα εύκολα.
Ότι δε ξέρω ή δεν είμαι σίγουρος δε ντρέπομαι να το ρωτήσω ή να δεχτώ ότι κάνω λάθος.

Για τα περι ντροπής...
Αν πήγαινες τη γυναίκα σου για γέννα και ο γυναικολόγος ερχόταν όπως στη φωτογραφία θα ένιωθες το ίδιο με το να ερχόταν με μία BMW R1200GS?
400167

Τέλος, δε ζήτησα με το ζόρι απο κάποιον να γράψει κάτι οπότε δε βλέπω και το λόγο της κουβέντας μας αφού δε προσφέρει καθόλου στο τοπικ.
Είναι ακόμα πιο ανούσια και απο το "πάρε αυτοκίνητο"!!!!



Να το σταματήσουμε εδώ (άντε γράψε και εσύ κάτι) να πάμε παρακάτω? :)

GogosLux
12/10/2018, 15:46
Το έχεις σε επιστημονικό έγγραφο? Ειδάλλως σου λέω ότι κάνεις εσύ λάθος και φτου και απο την αρχή ;)
Ε να μην το πάμε, κρίμα είναι !


Και ναί, είμαι 32χρονών με πολλά χρόνια σε μηχανάκι, μηχανή, 2τροχο κλπ
Απο 15 οδηγάω αν όχι 14 και έχω πέσει δύο φορές.
Δείχνει κάτι για το χαρακτήρα μου και την εμπειρία μου οπότε θεωρώ λογικό να ξέρω κάποια πράγματα και να αντιλαμβάνομαι κάποια άλλα εύκολα.
Το μόνο που δείχνει είναι ότι ζεις σε επαρχία της Ελλάδας και δεν τηρείς τον νόμο.
Τώρα για τον χαρακτήρα σου, sorry αλλα δεν δείχνει απολύτως τίποτε αδερφέ !


Για τα περι ντροπής...
Αν πήγαινες τη γυναίκα σου για γέννα και ο γυναικολόγος ερχόταν όπως στη φωτογραφία θα ένιωθες το ίδιο με το να ερχόταν με μία BMW R1200GS?
400167

Λοιπον, η συγκεκριμένη φωτο, αν δεν κάνω λάθος, είναι από τυπάκο που τον κυνηγούσαν οι μπάτσοι σε επαρχιακή πόλη και τα έκανε όλα @#@@$ - δεν θυμάμαι ποια πολη

Τωρα αν καποιος αξίζει γιατι οδηγεί κάτι ή οδηγεί ότι αξίζει ειναι μεγάλη κουβέντα :lol:

Πάντως, και τις 2 φορες όταν γέννησε η γυναίκα μου, σε διαφορετικούς γιατρούς, δεν τους ρώτησα που μένουν, τι οδηγάνε κλπ κλπ
Απλα δεν με ενδιέφερε και το τι οδηγάς δεν δίνει κύρος και αξιοπιστία, εκτος από νεόπλουτες κοινωνίες που είσαι οτι φαίνεσαι.

Και στο λέω εγω που οι γείτονες οδηγάνε εξωτικά πράγματα και βλέπεις αυτοκίνητα των 300χιλ € παρκαρισμένα στον δρόμο το βράδυ – απλα γιατι ετσι.
Η ακόμα η γιαγια παει βόλτα τον μεγάλο σκυλο της και μετα ρίχνει το κάθισμα στο 911 carrera να μπει πισω ο σκύλος :lol:


Να το σταματήσουμε εδώ (άντε γράψε και εσύ κάτι) να πάμε παρακάτω? :)
Μα εγω ήδη σου ευχήθηκα καλές δοκιμές και με το καλό να αγοράσεις αυτό που σου αρέσει και σου ταιριάζει.

ΥΓ τα σχόλια που τυχον θεωρηθουν επιθετικά αυτολογοκρίθηκαν και τα κρατώ για τον εαυτό μου ;)

karateo
12/10/2018, 15:50
Ότι κατάλαβες κατάλαβες και το ίδιο και για μένα :)
Καλό απόγευμα

Alexinhogr
12/10/2018, 18:57
Στο τέλος βλέπω
1. Δεν παίρνει τπτ
2. Tmax
Axaxaxaxaxa

SONone
12/10/2018, 21:11
μάλλον δεν κατάλαβες. ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΥΛΩΝΕΙ. ακριβως γιατι δεν θα το αλαξεις σε 2-3 χρονια και οσο ψιρίζεις την τοση λεπτομερια στο 6μηνο που θα το εχεις ισως βρεις 100 λόγους να πιστευεις οτι δεν εκανες σωστη επιλογη. οποτε παρε αυτο που γουστάρεις περισσότερο γιατι κανενα μηχανακι δεν φτιαχτηκε πανω σου ολα 90% θα σου κανουν. δεν ειναι κουστουμι και πας στον ραφτη που στο φτιαχνει για εσενα.

και οσο για την παρακμη και το ψιριζεις επιδει εγω το ειπα. ναι μπορει να ειναι αστειο αλλα ειναι αστειο 2018 με τοση τεχνολογια και ψιψιψινια τα καινουργια μηχανάκια να μιλάμε για φρένα και για αναρτησεις οταν απο την αρχη εχει ξεκαθαρισει οτι δεν ειναι ο rossi ουτε θελει να γινει.

οποτε αν δεν εισαι ο rossi ή αλλος μοτοgpεος ειναι αστειο να μιλαμε για φρενα τουλαχιστον σε καινουργια μοτο.

karateo
12/10/2018, 22:43
έκατσα σε ένα CB500X και το βρήκα πολύ άνετο αλλά δε μου αρέσει!
έκατσα σε ένα CB650F και το οποίο το βρήκα πάρα πολύ σκληρό στη σέλα και με έκοβε στο μπούτι
CB500F (€6750) δε βρήκα ούτε και MT-07 (€6900) αλλά περιμένουν την επόμενη εβδομάδα


Μίλησα με έναν κάτοχο CB500X και έχει πρόβλημα με τον αέρα (παρόλο το fairing - στροβιλίζει ο αέρας λόγο απόστασης οδηγού - fairing) και με την υπερβολικά κοντή 1η ταχύτητα και άλλαξε το μικρό γρανάζι.


Στο τέλος βλέπω
1. Δεν παίρνει τπτ
2. Tmax
Axaxaxaxaxa

1. Είναι μια χαρά επιλογή :)
2. Αποκλείεται! Δε μου αρέσει καθόλου :)



μάλλον δεν κατάλαβες. ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΥΛΩΝΕΙ. ακριβως γιατι δεν θα το αλαξεις σε 2-3 χρονια και οσο ψιρίζεις την τοση λεπτομερια στο 6μηνο που θα το εχεις ισως βρεις 100 λόγους να πιστευεις οτι δεν εκανες σωστη επιλογη. οποτε παρε αυτο που γουστάρεις περισσότερο γιατι κανενα μηχανακι δεν φτιαχτηκε πανω σου ολα 90% θα σου κανουν. δεν ειναι κουστουμι και πας στον ραφτη που στο φτιαχνει για εσενα.

και οσο για την παρακμη και το ψιριζεις επιδει εγω το ειπα. ναι μπορει να ειναι αστειο αλλα ειναι αστειο 2018 με τοση τεχνολογια και ψιψιψινια τα καινουργια μηχανάκια να μιλάμε για φρένα και για αναρτησεις οταν απο την αρχη εχει ξεκαθαρισει οτι δεν ειναι ο rossi ουτε θελει να γινει.

οποτε αν δεν εισαι ο rossi ή αλλος μοτοgpεος ειναι αστειο να μιλαμε για φρενα τουλαχιστον σε καινουργια μοτο.

Δεν έχω βρει κάποιο να με καυλώνει όπως λες. Μάλλον έχω μεγαλώσει και τη βρίσκω με άλλα πράγματα.
Ναί μου αρέσει ο ήχος της R6 αλλά μέχρι εκεί.



Στο MT-07 διαβάζω για παράδειγμα ότι το πίσω φρένο είναι ασαφές. Απο την άλλη βλέπω Έλληνα να σηκώνει σούζες μέχρι τα 160χλμ/ώρα οπότε μάλλον το νιώθει το φρένο!
https://www.youtube.com/watch?v=6ixGr1L4VZE
Δέν έχει ρύθμιση στα μπροστινά αμορτισέρ, αλλά στο CB500Χ το παραπάνω παιδί μετά απο δοκιμές κατέληξε στη στοκ ρύθμιση.
Είναι κακό να μαθαίνω κάποια πράγματα ΠΡΙΝ την αγορά?

Προσωπικά το βρίσκω πολύ πιο ενδιαφέρον απο το να δώ τηλεόραση ή να διαβάσω ειδήσεις στο νετ. Στον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμαι εξάλλου.
Συμφωνώ ότι εκτός απο όλα αυτά πρέπει να "κουμπώσω" επάνω στη μηχανή, για αυτό και δε πρόκειται να αγοράσω καμία αν δεν κάτσω επάνω της.
Εκκρεμεί να δώ τί γκάζια έχει το κινητήρας του CB500 νοικιάζοντας μία CB500X.

Και επειδή σας ακούω θα πάω να κάτσω και σε μία versys ή θα νοικιάσω μία BMW GS 650 που είναι ίδια κατηγορία. Παρόλο που εμφανισιακά δε μου αρέσει, μπορεί οδηγικά να νιώσω πολύ καλύτερα (αν και αμφιβάλλω γιατί νομίζω έχουν πολύ παρόμοιο στήσιμο).

ΤάκηςΜπ
13/10/2018, 00:59
Το αντιμετωπίζεις πολύ ώριμα,εγώ πιστεύω ότι σε on off θα καταλήξεις στο τέλος.Και λόγω ύψους και λόγω χρήσης και γενικότερης ευκολίας.

my2c:το προηγούμενο μου μηχανάκι ήταν πολύ κοντό και εγώ είμαι 1.85.Δεν ξεκινούσαν να με πονάνε τα γόνατα μου πριν το 45λεπτο ποτέ.

KotsosDR
13/10/2018, 11:55
Αφού είσαι ώριμος οδηγός και ψηλός θα σου πρότεινα να πας σε μεγαλύτερο και άλλης κατηγορίας : triumph 800 xrx .




(Αν κρίνω το άστοχο κατά την άποψή μου παράδειγμα με το γυναικολόγο που ανέφερες ... η λύση είναι μία : bmw r 1250gs adventure με οτι αξεσουάρ υπάρχει απο touratech . Αν και για να είμαι ειλικρινής η κουβέντα βλέπω να καταλήγει σε κανένα καταπληκτικό κινέζικο ... )





Α , και μιλάω σοβαρά , αν τα οικονομικά σου δεν είναι σφιχτά , υπάρχει και το YAMAHA NIKEN , μια πραγματικά εναλλακτική πρόταση .

νεοσσός
13/10/2018, 16:01
Ο άνθρωπος δήλωσε ότι έχει 170.000 χιλιόμετρα σε μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού (παπιά, scooter). Αν μη τι άλλο, η εμπειρία του πρέπει να χαρακτηριστεί μεγάλη, τουλάχιστον για το περιβάλλον στο οποίο κινείται. Ακόμα κι αν αγοράσει μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη και μεγαλύτερο βάρος, θεωρώ ότι θα κινείται ασφαλέστερα στην περιοχή του, σε σχέση με εκείνον που κάνει μία φορά το σαββατοκύριακο μερικούς σβέλτους γύρους με ss.

Μάλιστα το γεγονός ότι το ψάχνει, αντί να πάρει ό,τι του γυαλίσει στο μάτι, δείχνει ωριμότητα. Και σε εμένα φαίνεται κουραστικό το ψείρισμα, αλλά από τη στιγμή που απολαμβάνει τη διαδικασία, δε μου πέφτει λόγος.

Τα ίδια ισχύουν και για τους επαγγελματίες με τα παπάκια. Σε περιβάλλον πόλης έχουν τεράστια εμπειρία, παρόλο που οδηγούν μικρού κυβισμού μοτοσυκλέτες ως χρήστες. Λόγω τριβής, η εμπειρία του επαγγελματία είναι πολύ υψηλή, ακόμα κι αν το κάνει αγγαρεία.

Για να πω κι εγώ την άποψή μου: Το MT-07 δεν είναι για άτομο 1,91 μ. Καλύτερα κάποιο on/off-touring. Αν μπορούσες να φθάσεις κάποια στιγμή οικονομικά τη Yamaha την Tracer την 900, θα έκανες την καλύτερη δουλειά.

kachius
13/10/2018, 16:38
Από κοντά πολλά μπορεί να αλλάξουν.
Δηλαδή σε κάποιο που δε σου γεμίζει το μάτι, μπορεί πχ η θέση οδήγησης να σε ξαφνιάσει πολύ ευχάριστα με ότι είχες κατα νού, και ακόμα και αν δε σου άρεσε εμφανισιακά, ίσως αυτό το βόλεμα κάτι να αλλάξει. Τώρα, από σύγχρονα γυμνά δεν είμαι ο κατάλληλος να προτείνω κάτι, πέραν του προσπάθησε να τα δεις από κοντά όταν τα καταφέρεις και να ανέβεις κιόλας να δεις στην πράξη πως είναι :).

Το νου σου μόνο όταν θα διαλέξεις συνεργείο για να στην ελέγξει :bawl:

o_gavros
13/10/2018, 17:30
... τη Yamaha την Tracer την 900...
και το πήγαινες ωραία,μαλακωσά...
γιατί; :D

devil's animal
13/10/2018, 17:49
Ο άνθρωπος δήλωσε ότι έχει 170.000 χιλιόμετρα σε μοτοσυκλέτες μικρού κυβισμού (παπιά, scooter). Αν μη τι άλλο, η εμπειρία του πρέπει να χαρακτηριστεί μεγάλη, τουλάχιστον για το περιβάλλον στο οποίο κινείται. Ακόμα κι αν αγοράσει μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη και μεγαλύτερο βάρος, θεωρώ ότι θα κινείται ασφαλέστερα στην περιοχή του, σε σχέση με εκείνον που κάνει μία φορά το σαββατοκύριακο μερικούς σβέλτους γύρους με ss.




μην τα πετατε ετσι αυτα...:hunter:

νεοσσός
13/10/2018, 17:57
CBR 1000 vs 125cc SCOOTER ! Racing on a track (https://www.youtube.com/watch?v=EFjakgypqSs)

:p

karateo
13/10/2018, 19:01
Είχα μία αναλαμπή και προσπαθώ να συγκρίνω το CB500F με το MT-07 που είναι τα ίδια ακριβώς λεφτά!
οικονομία και αυτονομία το CB
επιδόσεις και επιδόσεις το MT

Μήπως το CB είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει?
Τη yamaha την έχω το ίδιο αξιόπιστη με τη Honda.
(που αν κρίνω τη Honda απο το SH θα πέσει σίγουρα κατηγορία)
(καίει λάδι 1/5 του δείκτη ανα 1000χλμ, αλλαγή γρανάζια και ρουλεμάν μετάδοσης, πίσω δαγκάνα τρίζει και μιλάμε όχι για μεμονωμένο περιστατικό αλλά για πολλούς παθόντες)

BLiTzER
13/10/2018, 19:25
Όλα τα καινούρια Honda είναι ακριβά γι'αυτά που προσφέρουν. Είναι πάντα μια κατηγορία κάτω σε επιδόσεις, αλλά μια κατηγορία πάνω σε τιμή. Είναι αστείο να συγκρίνεις οικονομία κι αυτονομία του τάφου με το ΜΤ.

karateo
13/10/2018, 19:40
Όλα τα καινούρια Honda είναι ακριβά γι'αυτά που προσφέρουν. Είναι πάντα μια κατηγορία κάτω σε επιδόσεις, αλλά μια κατηγορία πάνω σε τιμή. Είναι αστείο να συγκρίνεις οικονομία κι αυτονομία του τάφου με το ΜΤ.

Ναί αυτό βλέπω.
Θα μπορούσα να κλειδώσω το MT για Α2 δίπλωμα και να πάρω παρόμοια οικονομία αν με ενδιέφερε πολύ.
Κρίμα! Μόλις απέκλεισα μία επιλογή.

BLiTzER
13/10/2018, 21:14
To MT είναι εξαιρετικά οικονομικό για τις επιδόσεις του. Αλλά, όπως είπα, μάλλον δεν είναι για το ύψος σου. Δες και τα NC, αν σε ενδιαφέρει τόσο η οικονομία.

maxim46
13/10/2018, 21:46
Όλα τα καινούρια Honda είναι ακριβά γι'αυτά που προσφέρουν. Είναι πάντα μια κατηγορία κάτω σε επιδόσεις, αλλά μια κατηγορία πάνω σε τιμή. Είναι αστείο να συγκρίνεις οικονομία κι αυτονομία του τάφου με το ΜΤ.

Μην τα θάβουμε εντελώς, τα χονδα ειναι και μια κατηγορία πανω σε ποιότητα....

SONone
13/10/2018, 23:37
δλδ θες ενα μοτο με την αυτονομια του honda την δυναμη του yamaha την ανεμοκαλυψη του suzuki την σελα της bmw την εμφανηση της mv agusta και τα χρηματα ενος κινεζικου παπιου!!
αυτο καταλαβα ξανα διαβάζοντας ολο το νημα. ε οταν το βγαλουν πες και σε εμας να παμε να το πάρουμε.. :cool: ;) :p

maxim46
14/10/2018, 08:48
δλδ θες ενα μοτο με την αυτονομια του honda την δυναμη του yamaha την ανεμοκαλυψη του suzuki την σελα της bmw την εμφανηση της mv agusta και τα χρηματα ενος κινεζικου παπιου!!
αυτο καταλαβα ξανα διαβάζοντας ολο το νημα. ε οταν το βγαλουν πες και σε εμας να παμε να το πάρουμε.. :cool: ;) :p
:tooth::tooth::tooth:

karateo
14/10/2018, 10:47
δλδ θες ενα μοτο με την αυτονομια του honda την δυναμη του yamaha την ανεμοκαλυψη του suzuki την σελα της bmw την εμφανηση της mv agusta και τα χρηματα ενος κινεζικου παπιου!!
αυτο καταλαβα ξανα διαβάζοντας ολο το νημα. ε οταν το βγαλουν πες και σε εμας να παμε να το πάρουμε.. :cool: ;) :p

ε ξαναδιάβασε το νήμα τότε :beer:

karateo
14/10/2018, 10:59
Μην τα θάβουμε εντελώς, τα χονδα ειναι και μια κατηγορία πανω σε ποιότητα....


τα πλαστικά του crypton 105 ήταν καλύτερα απο του SH300 πάντως
τα χειριστήρια του SH και το κοντερ του έχουν αλλάξει χρώμα στα ίδια χρόνια χρήσης στις ίδιες συνθήκες (ήλιος όλη μέρα)
και το SH έχει βγάλει θεματάκια που το crypton μόνο τα σερβις ζητούσε και φυσικά το έσκαγα πολύ πιο συχνά απο ότι το SH!

karateo
14/10/2018, 12:56
To MT είναι εξαιρετικά οικονομικό για τις επιδόσεις του. Αλλά, όπως είπα, μάλλον δεν είναι για το ύψος σου. Δες και τα NC, αν σε ενδιαφέρει τόσο η οικονομία.

Είδα αυτόν που έχουμε 4εκ. διαφορά στο ύψος.
ΟΚ δεν είναι τέλειος αλλά μου φαίνεται ότι το MT-07 θα είναι σαν παιχνίδι αντίστοιχη αίσθηση με ένα παπάκι που μου άρεσε η ευελιξία του.
https://www.motorcycle-talk.net/forum/mt-07-fz-07-general-discussion/116-tall-riding-mt-fz-07-a.html

Ταξίδια δεν κάνω. Για πόλη και επαρχιακούς δρόμους της Κρήτης θα είναι αρκετά βολικό (σκέφτομαι εγώ).

Στην πραγματικότητα ένα SH400 θα ήταν τέλειο για τις ανάγκες μου απλά προσπαθώ να το κάνω λίγο πιο διασκεδαστικό.
Αν πήγαινα με τη λογική δε θα πουλούσα καν το SH!

Φωτογραφία απο την τελευταία βόλτα που πέτυχα ένα CB500X και ήθελα να δώ πώς στρίβει (με τον κουβά πίσω!)



https://i.imgur.com/ainhsfm.jpg
https://i.imgur.com/yyVs1Fz.jpg

maxim46
14/10/2018, 13:33
τα πλαστικά του crypton 105 ήταν καλύτερα απο του SH300 πάντως
τα χειριστήρια του SH και το κοντερ του έχουν αλλάξει χρώμα στα ίδια χρόνια χρήσης στις ίδιες συνθήκες (ήλιος όλη μέρα)
και το SH έχει βγάλει θεματάκια που το crypton μόνο τα σερβις ζητούσε και φυσικά το έσκαγα πολύ πιο συχνά απο ότι το SH!
Μιλήσαμε ως προς μια γενικότερη άποψη για την κάθε μάρκα. Συμφώνησα με τον Blitzer, αλλα μην βλεπουμε μόνο τα αρνητικά όπως η υψηλή τιμή και οι χαμηλές επιδόσεις, υπάρχουν κι αλλα πράγματα που ολοκληρώνουν ενα μηχανάκι και μια μάρκα. Στο σύνολο αυτο η χοντα εχει καταφέρει να βρίσκεται στην κορυφή διεθνώς και δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε