PDA

View Full Version : ηλεκτρικό πρόβλημα σε aprilia pegaso cube



argiris34
15/10/2018, 08:16
ήρθε η σειρά μου να ζητήσω και εγω τα φώτα σας γιατί θα με τρελάνει
οπως προχωρουσα με το πηγασάκι ξαφνικα έσβησε ουτε κομπιάσματα ουτε τιπότα απλα έσβησε
ρεύμα είχε λαμπάκια κλπ αναμμένα η μίζα γύριζε απλά δεν έπαιρνε, πάω για δουλειά σε κανα τριάρι ώρες γυρίζω να δω τι θα το κάνω και λέω δε ρίχνω μια μιζιά; με την πρώτη πήρε το γυρίζω κατα το σπίτι κάνω και κάτι δουλιτσες όταν ζεσταθηκε πάλι το ίδιο κάθομαι κανα μισάωρο εκεί που έσβησε το δοκιμάζω πηρε πάλι μετά απο 5 λεπτα πορεία εσβησε ξανά το πάω σπίτι σπρωχτο και έκτοτε οταν ειναι κρύο παίρνει μόλις ζεσταθεί σβήνει
έλεγχοι που έγιναν καθώς έχω πρακτικά άλλο ένα μηχανάκι για ανταλλακτικά
0 επιβεβαιώθηκε ότι όταν σβήνει δεν δίνει σπινθήρα
1 ηλεκτρονικη και με τις δύο η ίδια συμπεριφορά όταν ήταν κρυο παίρνει όταν ειναι ζεστο όχι
2 πολλαπλαστιαστής το ίδιο
3 μπουζοκαλώδιο το ίδιο
4 πίπα το ίδιο
5 μπουζί το ίδιο
τα μόνα που δεν δοκιμάστηκαν είναι η γραμμή (καλώδιο) του Kill switch και ο αισθητήρας θέσης στροφάλου στο βολάν
υπάρχει περίπτωση να χάλασε; δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να τον άλλαξε
ευχαριστώ

azar41
15/10/2018, 08:58
πηνεία;

argiris34
15/10/2018, 09:05
αν ήταν πηνία δεν θα δούλευε μέχρι να αδειάσει η μπαταρία; θα τα τσεκάρω πάντως καλού κακού

psomaras
15/10/2018, 16:42
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!
Σε μένα ήταν το μάτι στροφάλου..όταν ήταν κρύο δούλευε και μόλις ζεσταινόταν έσβηνε!
Αν έχεις πολύμετρο μέτρα ωμική αντίσταση στον αισθητήρα όταν είναι κρύο (θα σου δείξει μία τιμή)
Μετά πάρε το πολύμετρο μαζί και κάνε μία βολτα μέχρι να σβησεί, ξαναμέτρα και αν σου δείξει άπειρη αντίσταση τότε φταίει αυτο!
Αν σου δείξει την ίδια τιμή με το όταν ήταν κρύο τότε ο αισθητήρας θέσης στροφάλου είναι οκ!
Ελπίζω να βοήθησα..και καλά ξεμπερδέματα!;)



https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155387&page=2

Pew
15/10/2018, 17:45
Δεν ειναι απιθανο να ειναι ο αισθητηρας θεσης στροφαλου ή εκκεντροφορου (ο,τι απο τα δυο εχει).

Εαν ειδικα οπως αναφερεις, δεν εχει σπινθηρα με καμια απο τις δυο ηλεκτρονικες που δοκιμασες... οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να τα επαιξε το "ματι".
Παρε ενα πολυμετρο λοιπον και βεβαιωσου για ωμικη αντισταση με κρυο κινητηρα καθως και ζεστο, οταν δηλαδη θα σου σβησει.
Σημειωσε και ελεγξε βασει Manual για το αν ειναι σωστες οι μετρησεις η οχι.

argiris34
15/10/2018, 21:19
Ευχαριστω για τις απαντησεις, ελπιζω αυριο να ςχω νεα

telegonos
16/10/2018, 00:44
Μαζί με τα ''εσωτερικά'' του κινητήρα, ρίξε μια ματιά αν χρειαστεί και στα ''εξωτερικά'' όπως ο αισθητήρας σταντ, και ο αισθητήρας πτώσης (αν είναι ψεκαστό, νομίζω το cube ψεκαστό ήτανε). Μπορεί αυτά να έχουν πάθει κάτι και να σου ''κλείνουν'' το μοτέρ.

argiris34
16/10/2018, 13:39
Μαζί με τα ''εσωτερικά'' του κινητήρα, ρίξε μια ματιά αν χρειαστεί και στα ''εξωτερικά'' όπως ο αισθητήρας σταντ, και ο αισθητήρας πτώσης (αν είναι ψεκαστό, νομίζω το cube ψεκαστό ήτανε). Μπορεί αυτά να έχουν πάθει κάτι και να σου ''κλείνουν'' το μοτέρ.

Carb ειναι, ο αισθητηρας σταντ ειναι βραχυκυκλωμενος του συμπλεκτη κόβει τη μιζα αρα δεν ειναι αυτος,
μετρησα το ματι του στροφαλου 265Ω κρυο απειρο όταν εσβησε άρα μαλλον αυτο είναι θα το σκαντζάρω με ένα άλλο που έχω αύριο και βλέπουμε

Tedvj23
25/11/2018, 00:02
Άσε ρε που θες βοήθεια εσυ..:bawl:
Ακόμα με αυτή την αμαρτία γλεντας?
Δωστο και αν πάρεις λεφτά κερνα το κ5 και καλή διασκεδαση..!:cool::D

Υ.γ.τελικα τι ηταν?