PDA

View Full Version : Συντηρητής Μπαταρίας ή αποσυνδεση πόλων?



borgiriadis1
17/10/2018, 12:15
Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ptc
17/10/2018, 12:25
Αν έχεις κλειστό γκαράζ και ξέρεις πως δε θα κινείται η μηχανή βάζεις πάνω το κόκκινο ματζαφλαρι που πήρες και ξενοιαζεις. Όχι απλά δεν κάνεις κακο, είναι το καλύτερο για τη μπαταρία σου. Αν η μηχανή θα βγαίνει πού και πού αλλά δεν ξέρεις πόσο συχνά, έχεις το νου σου αν περνάνε δέκα μέρες χονδρικά χωρίς να κινηθεί η μηχανή να συνδέεις για λίγο τον φορτιστή που πήρες για να φρεσκαρεται η μπαταρία. Σε δύο λεπτά θα είναι πάλι γεμάτη. Στη δεύτερη περίπτωση προτείνω να μην το έχεις μόνιμα πάνω όχι γιατί θα κάνει κακό αλλά με τη λογική ότι μπορεί να την κουνήσεις ας πούμε τρεις φορές μέσα στο μήνα οπότε να μη χρειαστεί καθόλου να συνδέεις/ξεσυνδέεις.

Το πήρα κι εγώ πριν λίγο καιρό το εργαλείο και έκανα την ψαχτική μου επί του θέματος.

Live2ride
17/10/2018, 12:29
Στείλτε κανένα link η pm για την προσφορά.

sapila racing
17/10/2018, 12:30
Εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω φορτιστές/συντηρητές μόνιμα στην μπρίζα και συνδεδεμένους με μπαταρία, άσχετα αν λένε στο manual οτι είναι ΟΚ.
Εχω 3 τέτοιους και τους χρησιμοποιώ ή με χρονοδιακόπτη στην πρίζα (πχ να δινει ρευμα 20 λεπτά το 24ωρο) ή τους βάζω εγώ μια φορά την εβδομάδα για μερικές ώρες.

ptc
17/10/2018, 12:30
Στείλτε κανένα link η pm για την προσφορά.

Ήταν στο lidl η γνωστή προσφορά στα 19,90 αλλά έχει περάσει. Νομίζω δύο βδομάδες πριν είχαν βγει.

Αυτό με το χρονοδιακόπτη που λέει ο Άρης είναι πολύ καλή ιδέα και οικολογικό, αφού και στην αναμονή πάλι κάτι καίει το μηχάνημα.

basilis_k6
17/10/2018, 12:30
Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

βγάλτη και φόρτισε τη 1 φορά το 2μηνο.

borgiriadis1
17/10/2018, 13:37
Η μηχανή είναι σε κλειστό χώρο στο πατρικό μου που για να μπείς μπαίνεις μέσα από την αυλή του σπιτιού οπότε δεν έχει φόβο. Αυτό με τον χρονοδιακόπτη είναι μια πολύ καλή ιδέα και θα την εφαρμόσω. Το να τη βγάλω το βλέπω χλωμό γτ έχω συνδεδεμένο πάνω και το συναγερμό και θα έχω παραπάνω μανούρα.
Άρα σαν συμπέρασμα να το βάλω πάνω τουλάχιστον όταν μένει καιρό η μηχανή και είναι το καλύτερο για την μπαταριά.
Όσο για το λινκ ναι αυτό από το lidl είναι. Κάθε τόσο το ξαναβγάζουν οπότε όταν το δεις τσίμπα το. Εγώ το έχω κάνα χρόνο και τώρα μου κόψε να διαβάσω ότι είναι και συντηρητής.

kostasagk
17/10/2018, 14:50
επειδή χχρησιμοποιω χρονια τους φορτιστες θα σου πω μονο να παρεις μια αξιοπιστη μαρκα .....με 20 ευρω δεν νομιζω ότι εινια αν σκεφτεις ότι μια oxford πχ πρεπει να εχει τωρα κανενα 60αρι

Ζεύκας
17/10/2018, 15:04
ο συντηρητής μου έχει βύσμα που κουμπώνει πάνω στη μπαταρία οπότε το χειμώνα που δν το πολυκυκλοφορώ απλά τη φορτίζω μια φορά κάθε 10 μέρες.

η μπαταρία μόνιμα πάνω στο μηχανάκι.

νεοσσός
17/10/2018, 18:30
Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά συντηρητή μπαταρίας. Τον πρώτο χρόνο που είχα τη μπαταρία, ακόμα και μετά από 3 εβδομάδες ακινησίας, με συναγερμό ενεργό, δεν είχε θέμα να εκκινήσει τον κινητήρα. Όμως πλέον βλέπω ότι στο 10ήμερο ξεκινάει μεν με την πρώτη μιζιά, αλλά όχι τόσο άμεσα όσο παλιότερα, οπότε φοβάμαι ότι αν περάσουν πάνω από δύο εβδομάδες ακινησίας το χειμώνα, ενδέχεται να είναι ανίκανη να βάλει μπροστά στον κινητήρα. Άραγε αξίζει τον κόπο να δώσω παράταση ζωής στη μπαταρία με συντηρητή (είναι τριών ετών) ή πρέπει να αντικαταστήσω τη μπαταρία;

Έχετε να προτείνετε κάποιον συντηρητή; Είναι εύκολο να συνδεθεί στη μπαταρία του MT-07;

basilis_k6
17/10/2018, 18:35
Με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά συντηρητή μπαταρίας. Τον πρώτο χρόνο που είχα τη μπαταρία, ακόμα και μετά από 3 εβδομάδες ακινησίας, με συναγερμό ενεργό, δεν είχε θέμα να εκκινήσει τον κινητήρα. Όμως πλέον βλέπω ότι στο 10ήμερο ξεκινάει μεν με την πρώτη μιζιά, αλλά όχι τόσο άμεσα όσο παλιότερα, οπότε φοβάμαι ότι αν περάσουν πάνω από δύο εβδομάδες ακινησίας το χειμώνα, ενδέχεται να είναι ανίκανη να βάλει μπροστά στον κινητήρα. Άραγε αξίζει τον κόπο να δώσω παράταση ζωής στη μπαταρία με συντηρητή (είναι τριών ετών) ή πρέπει να αντικαταστήσω τη μπαταρία;

Έχετε να προτείνετε κάποιον συντηρητή; Είναι εύκολο να συνδεθεί στη μπαταρία του MT-07;
ο συντηρητης παρατείνει τη ζωη μιας καλής μπαταριας. αν παρει την κατω βολτα δεν μπορει να κάνει και πολλα. παρε αλλη μπαταρια γιατι απο ρευμα μπορει να παθεις ζημια μεγαλυτερη απο τα 60 ευρω της μπαταριας. αν εχεις συναγερμο πρεπει να κουνας το μηχανακι συχνα η να το φορτιζεις κάθε 10-15 μερες ακινησιας.

νεοσσός
17/10/2018, 18:44
ο συντηρητης παρατείνει τη ζωη μιας καλής μπαταριας. αν παρει την κατω βολτα δεν μπορει να κάνει και πολλα. παρε αλλη μπαταρια γιατι απο ρευμα μπορει να παθεις ζημια μεγαλυτερη απο τα 60 ευρω της μπαταριας. αν εχεις συναγερμο πρεπει να κουνας το μηχανακι συχνα η να το φορτιζεις κάθε 10-15 μερες ακινησιας.
Όταν λες ζημιά, τι εννοείς; Φανταζόμουν ότι το ρίσκο θα ήταν απλά ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωινό να μην πάρει μπροστά.

Συνήθως κινείται τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, κάποιες εβδομάδες και καθημερινά. Δεν είναι δηλαδή ο κανόνας οι δύο και οι τρεις εβδομάδες ακινησίας, αλλά κάποιες φορές το χειμώνα, λόγω καιρού, αλλά και υποχρεώσεων, δυστυχώς συμβαίνει. Δε είμαι σίγουρος όμως αν έχει φθάσει ο καιρός για την αντικατάστασή της. Απλώς η υψηλή διάρκεια που είχε τον πρώτο χρόνο, που της επέτρεπε να μην κάνει κιχ, ακόμα και σε 23 μέρες ακινησίας, πλέον δεν υφίσταται και νομίζω ότι το όριό της πλέον είναι κάτω από 15ήμερο (με συναγερμό πάντα ενεργό εννοώ), κάτι που δεν το λες άσχημο. Οι διαδρομές που κάνω με μία εκκίνηση, ξεπερνούν τα 20 χιλιόμετρα και τη μισή ώρα, οπότε κάθε φορά φορτίζει στο μέγιστο, αν έχω καταλάβει καλά.

Πόσο χρόνο χρειάζεται για να φορτιστεί με το συντηρητή; Ισχύουν τα 2 λεπτά που ανέφερε πιο πάνω ο ptc; Αν είναι έτσι, θα μπορούσα π.χ. να βάζω μπροστά τη μηχανή για δέκα λεπτά κάθε δέκα ημέρες, αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να φορτίσει στις 1.200 rpm του ρελαντί, με τα φώτα (αναγκαστικά) ανοικτά. Είναι σωστή πρακτική αυτή;

ptc
17/10/2018, 18:53
Όταν λες ζημιά, τι εννοείς; Φανταζόμουν ότι το ρίσκο θα ήταν απλά ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωινό να μην πάρει μπροστά.

Συνήθως κινείται τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα, κάποιες εβδομάδες και καθημερινά. Δεν είναι δηλαδή ο κανόνας οι δύο και οι τρεις εβδομάδες ακινησίας, αλλά κάποιες φορές το χειμώνα, λόγω καιρού, αλλά και υποχρεώσεων, δυστυχώς συμβαίνει. Δε είμαι σίγουρος όμως αν έχει φθάσει ο καιρός για την αντικατάστασή της. Απλώς η υψηλή διάρκεια που είχε τον πρώτο χρόνο, που της επέτρεπε να μην κάνει κιχ, ακόμα και σε 23 μέρες ακινησίας, πλέον δεν υφίσταται και νομίζω ότι το όριό της πλέον είναι κάτω από 15ήμερο (με συναγερμό πάντα ενεργό εννοώ), κάτι που δεν το λες άσχημο.

Πόσο χρόνο χρειάζεται για να φορτιστεί με το συντηρητή; Ισχύουν τα 2 λεπτά που ανέφερε πιο πάνω ο ptc; Αν είναι έτσι, θα μπορούσα π.χ. να βάζω μπροστά τη μηχανή για δέκα λεπτά κάθε δέκα ημέρες, αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να φορτίσει στις 1.200 rpm του ρελαντί, με τα φώτα (αναγκαστικά) ανοικτά. Είναι σωστή πρακτική αυτή;

Κατ'αρχας ευχαριστω για την εμπιστοσυνη, ρωτας καποιον αλλον να δεις αν λεω αληθεια; :p

Στο δικο μου που η μπαταρια ειναι καινουρια, σε δεκα μερες ειχε πεσει ενα βολτ η ταση της. Αυτο ο φροντιστης το επαναφερει στο χρονο που ειπα. Φυσικα οσο πιο πολυ αφηνουμε να πεσει η ταση τοσο περισσοτερο χρονο θελει. Το προβλημα ειναι αν αφησουμε την ταση της μπαταριας να πεσει πολυ, απο ενα σημειο και μετα δεν υπαρχει επιστροφη. Το συγκεκριμενο του λιντλ παντως εχει και βολτομετρο οποτε εχεις και μια ενδειξη της υγειας της μπαταριας σου.

THEOD
17/10/2018, 18:59
Ένα θέμα που γενικότερα με απασχολεί κάθε χειμώνα. Κάθε χρόνο δεν ξέρω τι να κάνω με την μπαταρία της μηχανής λόγο του ότι μένει για πολύ καιρό σε ακινησία (συνήθως πάνω από μήνα-ες). Έχω έναν φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας από γνωστό πολυκατάστημα και πρόσφατα είδα οτι τον έβγαλαν προσφορά ξανά και το σκέφτηκα. Να τον κουμπώσω πάνω στους πόλους και να είναι η μπαταρία συνέχεια στην πρίζα (στο manual του μηχανήματος λέει ότι δίνει ένα ποσο φορτησης μόλις η τάση πέφτει λίγο και μετά γυρνάει σε κατάσταση αδράνειας)? Είναι ανούσιο? Μήπως είναι χειρότερα για τη ζωή της μπαταρίας?

Θα ήθελα της απόψεις σας μιας και πριν κάνα μήνα είχα κάνει το θέμα με τα πηνία για τo SV και άρχισα να τρέμω με τα ηλεκτρικά θέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Προσωπική εμπειρία λέω επειδή τα τελευταία χρόνια καταθέτω πινακίδες και η μηχανή παραμένει ακίνητη για πάνω από 6μηνο.
Μάλιστα στην παρούσα φάση δεν έγινε γίνει άρση ακινησίας το 2018 και η μηχανή μετράει ήδη 10 μήνες σβηστή (και προβλέπεται να παραμείνει για συνολικά 16-18...:cry:).
Κατά την γνώμη μου είναι θέμα ποιότητας φορτιστή και εμπιστοσύνης προς αυτόν.
Έχω έναν σχετικά ακριβοπληρωμένο της CTEK που τον χρησιμοποιώ και για τα 2κυκλα αλλά και για τα κουτιά (δικά μου και συγγενικά).
Αυτό που κάνω στην μηχανή είναι 1 φορά κάθε 2μηνο περίπου (ή κάπου εκεί τέλος πάντων) να τον συνδέω για 24-48 ώρες.
Το κάνω χρόνια και ποτέ μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό θέμα. Και παρά την μακρόχρονη ακινησία πάντα παίρνει μπρος με την μία. :wave2:

νεοσσός
17/10/2018, 19:11
Κατ'αρχας ευχαριστω για την εμπιστοσυνη, ρωτας καποιον αλλον να δεις αν λεω αληθεια; :p
Εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις σου, απλώς προσπαθώ να δω τι χρειάζεται σε εμένα. Μου φάνηκε πολύ μικρός ο χρόνος φόρτισης των δύο λεπτών και φαντάστηκα ότι θα είναι ειδικές οι συνθήκες, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αντιστοιχούν στις δικές μου ανάγκες. Όπως είπες, αφορά σε καινούρια μπαταρία και δέκα ημέρες ακινησίας, φαντάζομαι και χωρίς συναγερμό.

Ακόμα κι αν αγοράσω μπαταρία, μάλλον θα αγοράσω και συντηρητή, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα συνδέεται στη μπαταρία του MT-07 κι αν χρειάζεται κάτι να προσέξω.

Anritsu
17/10/2018, 19:19
Ήταν στο lidl η γνωστή προσφορά στα 19,90 αλλά έχει περάσει. Νομίζω δύο βδομάδες πριν είχαν βγει.

Αυτό με το χρονοδιακόπτη που λέει ο Άρης είναι πολύ καλή ιδέα και οικολογικό, αφού και στην αναμονή πάλι κάτι καίει το μηχάνημα.

Πριν καμιά ώρα πέρασα από τα lidl στον Αγ. Δημήτριο και είχε κομμάτια . Λογικά και αλλα lidl αποκεντρωμένα θα έχουν . Αν είχα σοβαρό μοτοσακό θα έπαιρνα .

ptc
17/10/2018, 19:21
...δεν ξέρω πόσο εύκολα συνδέεται στη μπαταρία του MT-07 κι αν χρειάζεται κάτι να προσέξω.

Ναι μωρε, σε πειραζω. :beer:

Η συνδεση παιρνει γυρω στα δυο λεπτα θα ελεγα. Δε συνδεεις καλωδια, ο φροντιστης εχει μανταλακια που πιανεις στους πολους. Οποτε σηκωνεις το καθισμα, αφαιρεις τον αρνητικο πολο της μπαταριας σου, βαζεις το φροντιστη στη μπριζα και μετα γαντζωνεις τα μανταλακια στους πολους της μπαταριας.

Live2ride
17/10/2018, 21:32
Για του lidl μιλατε? Είπατε κόκκινο για αυτό νόμιζα εννοούσατε κάποιον άλλο. Αυτός έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αξιόπιστος από ότι λέγανε αρκετοί εδώ μέσα.

Pew
17/10/2018, 21:33
Πετρο, ποιο μοντελο του φορτιστη εχεις;
Ειναι ο γκρι-μπλε;

ptc
17/10/2018, 21:56
Πετρο, ποιο μοντελο του φορτιστη εχεις;
Ειναι ο γκρι-μπλε;

Αυτος (https://www.ebay.co.uk/itm/ULTIMATE-SPEED-CAR-BATTERY-CHARGER-ULGD-3-8-B1-FOR-ALL-6V-OR-12V-WITH-1-2-120AH/323477817105?hash=item4b50c7c711:g:cgwAAOSwJjNbspKC) ειναι.

Pew
17/10/2018, 21:59
Α! Βλεπω αλλαξε χρωμα για φετος! :lol:
Εγω εχω τον γκρι-μπλε!
Πολυ τιμιος για τα λεφτα του.

Το μονο κακο, ειναι οτι σε περιπτωση διακοπης ρευματος, δεν συνεχιζει την φορτιση, αλλα αναβει και παραμενει standby :'(

s2k_1_
17/10/2018, 22:36
Τι λέτε για αυτό? https://www.motovinios.gr/exoplismos-moto/fortistes/fortistis-mpatarias-yec-9-yamaha

Ζεύκας
17/10/2018, 22:56
Τι λέτε για αυτό? https://www.motovinios.gr/exoplismos-moto/fortistes/fortistis-mpatarias-yec-9-yamaha

είναι ο c-tek xs 0.8 αλλά rebranded.
ο συγκεκριμένος να ξέρεις δεν κάνει για αυτοκίνητα.

αυτόν χρησιμοποιώ τους τελευταίους χειμώνες και τον προτείνω ανεπιφύλακτα.
οι c-tek έχουν και 5 χρόνια εγγύηση.

νεοσσός
18/10/2018, 07:57
Βρήκα στο Lidl και αγόρασα έναν φορτιστή με 20€. Είναι ζήτημα να μου χρειάζεται 4 φορές το χρόνο, οπότε θεωρώ ότι δε χρειάζομαι κάτι ακριβότερο. Έτσι κι αλλιώς, δύο ώρες το πολύ θα τον συνδέω και μετά θα τον αφαιρώ. Δε θα τον αφήσω για ανεπίβλεπτη συντήρηση ημερών.

Μάλλον θα αναβάλλω την αντικατάσταση της μπαταρίας για το επόμενο έτος. Πολλοί τις αλλάζουν στα 5 χρόνια, οπότε θεωρώ ότι τα τρία χρόνια της δικής μου είναι λίγα.

Vice
18/10/2018, 08:38
Εχω τον C-Tec MXS 5 (https://www.ebay.com/itm/CTEK-Set-Ladegerat-MXS-5-0-zusatzliches-Schnellkontaktkabel-M6-56260/332108769574?hash=item4d5339a926:g:qfoAAOSwIBJaad4w:rk:2:pf:0&vxp=mtr) και έχω σωθεί. Κουμπώνεις μια φορά στην μπαταρία το εξάρτημα που έχει μέσα στην συσκευασία (m6 λέγεται) και στην ουσία βγάζεις παροχή ρεύματος στο χώρο κάτω απο το σελάκι συνοδηγού. Οποτε θέλεις να φορτίσεις την μπαταρία ή να το αφήσεις στην συντήρηση απλά ξεκλειδώνεις το σελάκι και κουμπώνεις το βύσμα εκεί.τέλος! Ουτε βγάλε - βάλε πόλους ουτε ξεβιδωνε καθίσματα ουτε τίποτα. Επίσης σου δινει αποσπώμενα κροκοδειλάκια οπότε όταν δεν φορτίζεις την μηχανή, κουμπώνεις αυτά πάνω και τον βάζεις να φορτίζει το αμάξι σου πχ.

Τα λεφτά που εξοικονομείς από τις μπαταρίες που δεν σου ψοφάνε καθε 2-3 χρόνια είναι πολύ περισσότερα απο την αξία του μηχανήματος αυτού.

7Tolis
18/10/2018, 16:51
Έχω να βάλω μπρος το μηχανάκι κάνα εξάμηνο. Μάλλον θα κλάψω όπως διαβάζω πφφφφφ. Πάω να βρω θρεντ για μπαταρίες.

borgiriadis1
18/10/2018, 19:02
Οπως ειπε κ ο Βαγγ απο πανω δοκιμασα σμρ κ εγω μπα κ γινει η μοντα με χρονοδιακοπτη αλλα τζιφος. Αναβει στο stanby και δεν φορτιζει το μπουρδελο. Οποτε παει μονιμα στην πριζα. Για τους φιλους που ειπαν για την εμπιστοσυνη στο συντηρητη εννοειται πως δεν εχω αλλα κ τον c tec που ειχα παρει τον ακριβο να ειναι και για αμαξι τον εκλαψα με ελλαχιστες ωρες λειτουγιας βγηκε off. Και απο τη στιγμη που εχω αυτον δεν δινω παλι 50αρι για c tec.

Pew
18/10/2018, 19:20
Τασο, αστον επανω μονιμα και ασχολησου με αλλα.
Οχι τιποτε αλλο, αλλα αν κατεβω Λάρσα για γιορτες δε θελω να σε ζμπρωχνω!! :lol: (ξανα!)

borgiriadis1
18/10/2018, 19:31
Το θυμασαι κουφαλα ε? Τοτε ηταν που εκλεγα το 50αρικο του c tec. Το εβαλα μονιμα τλκ. Οποτε κατεβεις χτυπα τηλ μπα κ πετυχουμε καλη μερα και κανουμε καμια καταδρομικη

Vice
19/10/2018, 08:01
τον c tec που ειχα παρει τον ακριβο να ειναι και για αμαξι τον εκλαψα με ελλαχιστες ωρες λειτουγιας βγηκε off. Και απο τη στιγμη που εχω αυτον δεν δινω παλι 50αρι για c tec.

5 χρόνια εγγύηση δίνει η εταιρεία. Γιατί δεν τους το επέστρεψες να το αντικαταστήσουν; Περίεργο πάντως διότι εγώ τον έχω 4-5 χρόνια και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του το έχει περάσει συνδεμένος στην πρίζα και δεν εχει παθει το παραμικρό.

Viper4
19/10/2018, 09:02
Εγώ πάντως έχω πάρει αυτόν και έχω ξενοιάσει:

https://www.louis.eu/artikel/procharger-600-plug-in-battery-charger/10020100?filter_article_number=10020100&list=4a2fe7adff00a08d8b22b51491bcf1da

Έδωσα και 10 ευρώ ακόμα και πήρα από το ίδιο κατάστημα το ανταπτοράκι που κουμπώνει πάνω του και ταιριάζει στο bmw ώστε να φορτίζει απευθείας από το μπριζάκι, χωρίς να βάζω καλώδια σε πόλους και λοιπά.

Πριν είχα τον γκρι-μπλε φορτιστή από τα lidl, τον χρησιμοποίησα για αρκετά χρόνια και έκανε μια χαρά την δουλειά του. Είχα πάντα όμως το νου μου, γιατί άκουγα και κάποια σχόλια από μερικούς που είχαν αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Με τον καινούργιο φορτιστή, μια φορά στο τόσο τον κουμπώνω πάνω στο μπριζάκι και τον αφήνω όλο το βράδυ, το επόμενο πρωί τον βγάζω και όλα κομπλέ. Με το που τελειώσει την φόρτιση, μπαίνει απευθείας μόνος του σε mode συντήρησης, έχει ασφάλειες υπερφόρτισης κλπ κλπ. Τον συστήνω.

borgiriadis1
19/10/2018, 12:31
5 χρόνια εγγύηση δίνει η εταιρεία. Γιατί δεν τους το επέστρεψες να το αντικαταστήσουν; Περίεργο πάντως διότι εγώ τον έχω 4-5 χρόνια και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του το έχει περάσει συνδεμένος στην πρίζα και δεν εχει παθει το παραμικρό.

Να πω την αλήθεια αυτό δεν το ήξερα. Από ότι θυμάμαι τον είχα κανένα 3χρονο και απλά μια μέρα τον έβαλα και δεν δούλεψε ποτέ. Βέβαια μετά από τόσα χρόνια δεν είχα ούτε κουτιά ούτε απόδειξη, ούτε από που το είχα πάρει θυμάμαι. Τεσπα δεν είναι εκεί το θέμα, απλά απογοητεύτηκα λόγω ότι έχω ακούσει από όλους καλά λόγια. Αν με πουλήσει κι αυτός ή αν προκαλέσει κτ στη μηχανή θα το αναφέρω σίγουρα.

doctoras
19/10/2018, 13:36
εγώ με αποσύνδεση του πόλου δεν είχα κανένα πρόβλημα (βέβαια την φόρτιζα και κανα 2 φορές σε διάρκεια 4 μηνών μη χρήσης) κράτησε 6 χρόνια χωρίς κανένα σύμπτωμα προβλήματος την αντικατέστησα εντελώς προληπτικά

mangelasakis
19/10/2018, 13:38
Οι μπαταρίες ανεξάρτητα από τι τύπου είναι, όσο παραμένουν ξεφόρτιστες χαλάνε. Οπότε αν έχετε εμπιστσύνη στον φορτιστή σας και έχει ασφάλεια υπερφόρτωσης τον αφήνετε μόνιμα πάνω και ξεγνιάζετε. Και εγώ εναν φορτιστή γκρι-μπλε από τα lidle έχω και σε 2-3 περιπτώσεις που τον έχω χρειαστεί μια χαρά κάνει την δουλειά του. Από όσο θυμάμαι έχει και mode συντήρησης που απλά συντηρεί την μπαταρία χωρίς να την φορτίζει επιπλέον όταν είναι φορτισμένη και ενεργοποιείται αυτόματα οπότε εγκρίνεται για να τον έχετε μόνιμα συνδεμένο στην μπαταρία. Έχω σώσει ήδη μία μπαταρία αυτοκινήτου που μετά απο ακινησία τον χειμώνα δεν έπαιρνε μπροστά το αυτοκίνητο και ήδη μετράει 2 χρόνια από τότε χωρίς να αλλαχθεί η μπαταρία.
Απλά εγώ επειδή την κινώ την μηχανή συνήθως τον συνδέω μόνο σε περίπτωση που δεν την κινήσω για πάνω από 2 βδομάδες (δηλαδή πολύ σπάνια) μόνο και μόνο για να φορτίσω την μπαταρία λόγο συναγερμού. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει για συντήρηση.
Θεωρώ πάντως ότι αυτός ο φορτιστής είναι μια χαρά. Δεν νομίζω ότι οι ακριβότεροι έχουν κάτι παραπάνω πέρα από το όνομα. Δεν είναι και καμιά επιστήμη οι φορτιστές απλών μπαταριών.

OldMan
19/10/2018, 14:54
Δεν είναι και καμιά επιστήμη οι φορτιστές απλών μπαταριών.
Τι ακριβως εννοείς με το "επιστημη" (για να βγαλουμε ντιπ μαλακες αυτους του τραβιουνται χρονια με αλγοριθμους καταστασης φορτισης..) και τι εννοείς με το "απλων" (για να βγουμε εμεις μαλακες που αγοραζουμε σύνθετες..)

mangelasakis
19/10/2018, 16:48
Τι ακριβως εννοείς με το "επιστημη" (για να βγαλουμε ντιπ μαλακες αυτους του τραβιουνται χρονια με αλγοριθμους καταστασης φορτισης..) και τι εννοείς με το "απλων" (για να βγουμε εμεις μαλακες που αγοραζουμε σύνθετες..)

Εννοώ ότι οι κοινές μπαταρίες που βάζουμε στα αυτοκίνητα-μηχανές μας δεν χρειάζονται και κανένα τρελό αλγόριθμο να γράψεις ώστε να φτιάξεις έναν απλό φορτιστή. Αυτό εννοώ. Εκτός και αν πιστεύεις ότι έχεις καμιά τόσο εξειζιτημένη μπαταρία που χρειάζεται κανένας Αινστάιν για να κατασκευάσει το αλγόριθμο φόρτισης της καθώς και τον φορτιστή. Διαφορετικά δεν θα ήταν δυνατή η φόρτιση των μπαταριών από τα δυναμό των αυτοκινήτων και των μηχανών.

toyar
19/10/2018, 17:56
Φορτιση θα κανει και ενας απλος φθηνος φορτιστης
Για επαναφορα και σωσιμο της μπαταριας χρειαζεται κατι πιο εξελιγμενο
Ο φορτιστης του lidl ειναι φθηνος κλωνος του ctek με λιγοτερα λεφτα και λιγοτερες λειτουργιες
Τα μαγαζια που πουλανε μπαταριες χρησιμοποιουν ctek για ασταματητη λειτουργια επι χρονια

OldMan
19/10/2018, 18:27
Εννοώ ότι οι κοινές μπαταρίες που βάζουμε στα αυτοκίνητα-μηχανές μας δεν χρειάζονται και κανένα τρελό αλγόριθμο να γράψεις ώστε να φτιάξεις έναν απλό φορτιστή.
"Απλος" φορτιστης μπορεί να ειναι και ενα παπαρι με σταθεροποιημενη ταση και περιοριστη ρευματος..
Αν εσυ γουσταρεις να φορτιζεις με κατι τετοιο την μπαταρία σου, μαγκια σου..!!!

s2k_1_
19/10/2018, 18:46
Με ένα πολύμετρο μετράς τα βόλτ της μπαταρίας και αν δεις να έχει θέμα πετάγεσαι στο ηλεκτρολογίο
της γειτονίας να στη φορτίσει (το πολύ μια μέρα φόρτιση) και είσαι Τζετ!

mangelasakis
22/10/2018, 12:10
"Απλος" φορτιστης μπορεί να ειναι και ενα παπαρι με σταθεροποιημενη ταση και περιοριστη ρευματος..
Αν εσυ γουσταρεις να φορτιζεις με κατι τετοιο την μπαταρία σου, μαγκια σου..!!!

Αυτό που προσπαθώ να σας εξηγήσω είναι ότι οι μπαταρίες των οχημάτων μας έχουν μείνει πολύ πίσω τεχνολογικά. Να φανταστείτε ότι υπάρχουν ακόμη μπαταρίες στο εμπόριο που είναι υγρού τύπου. Μπαταρίες δηλαδή που μπορείς να φτιάξεις και εσύ στο σπίτι σου αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία.
Τώρα σιγά σιγά και διστακτικά έχουν αρχίσει να εμφανίζονται και λιθίου μπαταρίες στα οχήματα με το ανάλογο κόστος βέβαια που σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τεχνολογία μπαταρίας κινητών τηλ. και άλλων πιο περίπλοκων ηλεκτρικών συσκευών.
Διαφορετικά το κόστος τους θα ήταν απαγορευτικό.

Με δεδομένο όλα τα παραπάνω επιμένω ότι και ένας απλός φτηνός φορτιστής σαν αυτόν του lidl μια χαρά θα κάνει την δουλειά του και πολύ καλά μάλιστα. Μπορεί να σου κρατήσει 2-3 βδομάδες λιγότερο από ότι αν την φόρτιζες με έναν πιο επώνυμο φορτιστή.
Αλλά και οι 2 φορτιστές την ίδια δουλειά θα κάνουν στην μπαταρία σου αν τις συντηρείς σωστά και δεν τις αφήνεις για μεγάλα διαστήματα ξεφόρτιστες. Γιατί αυτό που χαλάει την μπαταρία είναι να παραμείνει μεγάλο διάστημα ξεφόρτιστη.
Μια χαλασμένη μπαταρία δεν σώζεται με κανέναν φορτιστή όσο ακριβός και αν είναι αυτός και όσο περίπλοκο αλγόριθμο και αν έχει. Γιατί τι νομίζεται πως κάνουν οι αλγόριθμοι για φορτιστές μπαταριών. Κόβουν και δίνουν ρεύμα στην μπαταρία με έναν συγκεκριμένο ρυθμό ανάλογα τις μετρήσεις που κάνει ένα voltμετρο που είναι εγκατεστημένο στον φορτιστή.
Τόσο απλό είναι.

OldMan
22/10/2018, 13:59
Γιατί τι νομίζεται πως κάνουν οι αλγόριθμοι για φορτιστές μπαταριών. Κόβουν και δίνουν ρεύμα στην μπαταρία με έναν συγκεκριμένο ρυθμό ανάλογα τις μετρήσεις που κάνει ένα voltμετρο που είναι εγκατεστημένο στον φορτιστή. Τόσο απλό είναι.
Νασαι καλα, αλλα ασε μας εμας να νομιζουμε οτι μας βολευει.. ;)

Υ.Γ.
Δεν καθομαι να ξαναγραψω για το πως πρεπει να φορτιζεται σωστα μια μπαταρία μολύβδου-οξεως ουτε με τον Λεβεντη κυβερνηση..!!

Bowleno
22/10/2018, 17:10
Νασαι καλα, αλλα ασε μας εμας να νομιζουμε οτι μας βολευει.. ;)

Υ.Γ.
Δεν καθομαι να ξαναγραψω για το πως πρεπει να φορτιζεται σωστα μια μπαταρία μολύβδου-οξεως ουτε με τον Λεβεντη κυβερνηση..!!

Με Μιχαλολιάκο θα πεισθείς; :lol:


(Γράψε λέμε...)