PDA

View Full Version : 525 diafors 525desert



doni
01/12/2005, 00:10
apo apli periergia xerei kaneis ti diafores exei to 525 me to 525 desert ektos apo to megalitero ntepozito???

DimST
01/12/2005, 08:04
Η πιο σημαντική διαφορά είναι πως έχει πιο μακριές σχέσεις, απο το sx με προσθήκη 5ης και 6ης.
Απο 'κεί και πέρα είναι ένα exc525 με μεγάλο ρεζερβουάρ :D

:beer:

OldMan
01/12/2005, 10:53
:wave2: :wave2: :wave2:

Έχει και διαφορετική κλιμάκωση στις σχέσεις (είναι πιο μακρύ από το EXC) και δεν έχει "ομολογκασιόν" για δρόμο (φώτα, φλας κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

doni
01/12/2005, 11:02
re papopu rixe mia matia sta pm sou!!

doni
01/12/2005, 17:41
ekana volta to 525desert tou 04 me 2000km
an ta vroume stin timi mallon apo deutera tha mpoune brosta oi diadikasies na to parw to sigkekrimeno eixe to mikro ntepozito kai tin kanoniki sela...
twra auta pou eipate perei klimakoseis klp klp den anteliftika kati...
to mixanaki einai pragamtika piraulos. i volta eixe kai xwma kai asfalto...
stin asfalto arxika ta pragmata dixnan poli agria den to krivw pos enas fovos ipirxe...
oti taxitita kai na aniga souza...

twra sto xwma itan kapos kalitera alla kai ekei den ekrive tin dinami tou pouthena.. den girisa to gkazi terma pote...

goustara poli an kai exw ena anxos mipos einai paraaaa poli gia ta metra mu to mixanaki..

gia pite kamia gnwmi...

DimST
02/12/2005, 08:28
Το μηχανάκι αν είχε κοντό γρανάζωμα είναι λογικό να σούζαρε εύκολα.
Στο exc που έχει και πιο κοντή κλιμάκωση σαζμάν σε συνδιαζμό με κοντό γρανάζωμα σουζάρει και η 3η. Στο δρόμο πάντως ούτε το ένα, ούτε το άλλο, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά σε βάζει στην πρίζα για ανωριμότητες λόγο της μεγάλης ευστροφίας.

Στο χώμα θα σε βοηθήσει πολύ το μοτέρ και το χαμηλό βάρος, πολύ ροπή και ομαλή απόδοση, αν και δεν ξέρω πως θα είναι σε μία δύσκολη εντουρόβολτα λόγο μότοκρος σαζμάν, το σίγουρο είναι πως ξεχνάς το συμπλέκτη και επικεντρώνεσαι στην οδήγηση...
Ενδέχεται όταν το μάθεις να αρχίσει μην σε χωράει ο τόπος... πολλά γκάζια θέλουν και πολλά φρένα και προπονημένους αναβάτες:)

Γνώμη μου είναι πως αν θές εντουράδικο μηχανάκι... που φυσιολογικά αυτό θές, δοκίμασε και ένα exc525, το mxc δεν είναι για εντούρο (αν και τονίζω πως δεν το έχω οδηγήσει, κρίνω πάντα με το δεδομένο του σαζμάν). Σε τελική αν θές αυτονομία, το τεπόζιτο μπαίνει και στα exc (μαζί με την σέλα του απο mxc)

:beer:

OldMan
02/12/2005, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
...gia pite kamia gnwmi...

Ρε Doni....

Εμείς θα σου πούμε αν σου "κάθεται" το μηχανάκι ??

Μπορεί να του πάρεις τον αέρα από την πρώτη βόλτα ή να το δώσεις μετά από 5 χρόνια και η γκαζιέρα να έχει φρακάρει από την αχρηστία ....

Αν σκοπεύεις να τριγυρνάς σε φλαταδούρες με full-lock ανάποδα (και να αλλάζεις λάστιχο κάθε 1.000 χ.λ.μ.) ΠΑΡΤΟ με κλειστά μάτια !!!

Αν θέλεις να το βάλεις σε τίποτε "σφιχτούτσικα" μονοπάτια, ΑΣΤΟ καλύτερα γιατί θα σε βγάλει η ΕΜΑΚ όταν λυώσουν τα χιόνια !!!

:wave2: :beer: :wave2:

doni
02/12/2005, 13:28
lipon simera to agwrasa....
tha to parw tin triti sta xeria mu pu tha ginei kai i metavivasi..(den ta edwsa ola tin triti tha doswta ipolipa) tote tha exw kai foto :D :D :D (kai poli kairo na agorasw mpolikes klidaries)
oldman etimasou gia erwtiseis vroxi stous epomenous mines....

pantos sto manual pou erixa mia matia oi sxeseis mexri tin tetarti einai akrivws idies me to 525sx...twra ti simenei auto den xerw

OldMan
02/12/2005, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
..pantos sto manual pou erixa mia matia oi sxeseis mexri tin tetarti einai akrivws idies me to 525sx...twra ti simenei auto den xerw

Σημαίνει ότι το μηχανάκι σου στις 4 πρώτες ταχύτητες θα πηγαίνει όπως και το SX (εκτός αν έχει άλλη τελική σχέση μετάδοσης - που είναι και το πιο πιθανό !!!)



Καλορίζικο ρε !!!! (αλλά λιγάκι ήρεμα στην αρχή:lol: )

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
02/12/2005, 15:49
Orthios ρε φίλε ντονι, καλορίζικο!!!


εγώ δεν εχω καταφέρει ακόμα να γνωρίσω ένα μηχανάκι καλά σε λιγότερο απο χρόνο!


και ας κάνω πολλά χιλιόμετρα!


μετρούν πολύ οι μήνες που φεύγουν και το υποσυνείδητο με τον τρόπο που που ενεργεί στην ψυχολο΄γία μας!


μη βιαστείς να πιστέψεις πως το έμαθες (το μηχανάκι)!

doni
02/12/2005, 20:29
euxaristw:beer:
lipon papou arxizei i proponisi gia na eimai etimos stin epomeni volta pou tha pame me to crk kai lipous:D :D

vevaia an mexri tote den mu to exoun klepsei....

tin proigoumeni vdomada efagan ena 520 apo tin gitonia..(itan kai se auli re gamoto)):confused: :confused: :cry:

sinitheis fenomeno pantos to ventilater na paizei san palavo 5lepta volta mesa stin poli e???
to mixanaki exei 50-14 granazi enw apo ti mana tou eixe 48-15.. lew na kratisw auto pou exei gia tin xrisi pou to thelw(pio xwmatini e??)

STOYBI
02/12/2005, 21:26
Καλοριζικο και πολλα και καλα χωματινα χλμ..:beer:

Αλλα προεχει η προστασια σου προτου μπεις χωμα ....

1) κρανος

2) επιαγκωνιδες

3) θωρακας

4) προστατευτικο μεσης

5) επιγονατιδες

6) μποτες

Και μην λυπηθεις τα φραγκα για τα παραπανω..:rolleyes:



:wave2: :wave2:

Spazz
03/12/2005, 17:02
αντε καλοριζικο ρεεεε!!!
προσοχη ρε μην σε στειλει αδιαβαστο.


χαλαρα χαλαρα.....


καλες βολτες και χωσιματα!


πετα και φωτο να το δουμε ε

doni
04/12/2005, 00:12
euxaristw stoubi gia tis simvoules
kai exw idi to kranos,tis mpotes,epigonatides(ligo mufa einai aftes prepei na parw alles)
liga minan akoma...:confused: :confused:

foto tha exw triti....

stin arxi theleii agapi kai sinesi sto mellon vlepoume....

pantos kathe volta pou to kanw einai mia ekplixi

na doume ama to parw pos tha pane ta pragmata...:D :D :D

OldMan
04/12/2005, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
...sinitheis fenomeno pantos to ventilater na paizei san palavo 5lepta volta mesa stin poli e???


:lol: :rotflmao: :lol:

Αποσύνδεσε το βεντιλατέρ να ησυχάσεις ...


:wave2: :beer: :wave2:

rsp
04/12/2005, 18:28
Μπαρμπα θα φωναξω τον Bartial επαναλαμβανεσε.....:wave2: :wave2: :lol: :beer:

doni
05/12/2005, 00:40
re papou otan les na isixasw enoeis na min exw kai mixanaki na kavalaw akoma den to peira??

OldMan
05/12/2005, 11:18
:mad: :D :mad:

Γιατί ρε Doni, εγώ που δεν έχω βεντιλατέρ (και δεν έβαλα ποτέ) ΔΕΝ έχω μηχανάκι ???
(Ρε λες...???)
:lol: :rotflmao: :lol:

Τα μοτέρ στα EXC και MXC είναι ΟΛΟΙΔΙΑ από πλευράς απόδοσης και αναγκών ψύξης/λίπανσης !!!

Αν πρόκειται να το δουλεύεις στις 10.000 σ.α.λ. Αύγουστο μήνα, μεσημέρι στην Κωπαϊδα για 2-3 ώρες συνέχεια, βάλε όσα βεντιλατέρ γουστάρεις ....

Και μην μου λέτε ιστορίες για κίνηση στην πόλη, γιατί στις "ειδικές" των αγώνων τα πράγματα είναι μάλλον πιο άγρια και τα μηχανάκια ΔΕΝ έχουν βεντιλατέρ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

doni
05/12/2005, 14:42
kai ti kako kanei na iparxei???
egw den eipa oti me enpxlei..
rwtisa apla an einai fisiologiko na paizei!

OldMan
05/12/2005, 14:55
:mad: :D :mad: :D :mad:

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ !!!

Τα βεντιλατέρ υπάρχουν για να δουλεύουν (βεντιλατέρ που δεν δουλεύει είναι ΑΧΡΗΣΤΟ...).

Θα παρακαλούσα την ομήγυρη να μην ξαναναφερθεί σε βεντιλατέρ που ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ !!!





Την αγάπη σας...
:wave2: :beer: :wave2:

doni
09/12/2005, 03:06
re paidia edw pou leme gia diafores xerei kaneis ti paizei me to piso lastixo??

allo lastixo exei gia to exc?allo gia to mxc?

giati paizei kapia malakia kai o proigoumenos exei valei 140 piso kai ama kaneis mia souzitsa vriskei pano stin exatmisi! alla kai otan anevika egw kai o aderfos mu panw(aderfos mu katigoria fterou!! emena den me les kai ftero) gia 2 lepta diadromi vrike olo to lastixo pano stin exatmisi...
paizei na ginei kati mexri na fagwthei to lastixo kai na valw 110??aaa piga mia volta apo tin antiprosopia kai to 525exc exei apo tin mana tou 140 pisw....

DimST
09/12/2005, 07:52
...σε ποιο σημείο στην εξάτμιση? στο τελικό? για να βρεί στο τελικό πρέπει να κάνεις γερό άλμα, να είσαι κάποια, αρκετά κιλά....

αλλά και πάλι με το μαμά τελικό δεν θα βρεί το ελαστικό αλλά η δαγκάνα.



περίεργα πράγματα... για γίνε λίγο πιο σαφής

καλημέρα

:beer: :beer:

OldMan
09/12/2005, 11:18
:confused: :look:

Όλο περίεργα πράγματα ακούμε από αυτό το παληκάρι...

ΟΛΑ τα τετράχρονα EXC (πλην 250) φοράνε 140/80-18.

Το λάστιχο ΔΕΝ βρίσκει στην εξάτμιση, τον κώλο σου να βαράς κάτω !!!
(Αν πρόσεξες, στην μέσα μεριά του τελικού, υπάρχει μια "κούρμπα", γι'αυτόν τον λόγο...).

Η μόνο περίπτωση που παίζει, είναι να έχει φάει "σούπα" το μηχανάκι και να έχει μετακινηθεί το τελικό προς τα μέσα...

:wave2: :beer: :wave2:

DimST
09/12/2005, 11:57
Σωστό, η μόνη περίπτωση είναι αυτή... αλλα αυτό φυσιολογικά φαίνεται απο 1000 μέτρα.

Για ρίξε μια ματιά στο υποπλαίσιο... αν ισχύει αυτό σίγουρα θα έχει ρωγμές ή τσακίσματα στο σημείο που δένει η εξάτμιση.

Δες και πως είναι η εξάτμιση στο δικό μου...


30548

OldMan
09/12/2005, 12:14
:look: :look: :look:

Μήπως..... λέω τώρα....DimST

χρειαζόμαστε κανένα καινούριο λαστιχάκι ???

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
09/12/2005, 12:17
:wave2: :wave2: :wave2:

Αααα και πού'σαι Doni...

ΜΗΝ βάλεις 110 στο 525 γιατί θα γ@μηθείς στο σπινιάρισμα !!!

DimST
09/12/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Μήπως..... λέω τώρα....DimST

χρειαζόμαστε κανένα καινούριο λαστιχάκι ???

:lol: :rotflmao: :lol:

και λαστιχάκι-α θέλουμε και δίσκους θέλουμε.... και καινούργιο μηχανάκι πήραμε και οι τράπεζες με ψάχνουν:)
(Στον κόσμο λέω πως τα έχω αφήσει επίτηδες μπας και μάθω να "γλυστάω" ποτε... :D )

Κατα τ'άλλα καλά... εσύ? τα παιδιά?:D :D
:beer:
:wave2:

Spazz
09/12/2005, 19:32
α!δε σας ειπα οτι το πηρα κι εγω ε??:lol:

λοιπον απο χθες...η προχθες δε θυμαμαι πηρα του κουτιου 525 EXC 06!χεχεχε

λοιπον ερωτησεις αμεσως αμεσως.

στρωσιμο θελει 1000 χιλιομετρα??


μου ειπα να παω για σερβις(λαδια φιλτρα λαδιου βαλβιδες) μολις γραψει 3 ωρες λειτουργιας.

μετα παλι τα ιδια μολις τελειωσει το στρωσιμο δηλ. στα 1000 χιλ.
ισχυουν αυτα??


μηχανικο αποσυμπιεστη δεν εχει??μονο αυτοματο??

hot start επισης δεν εχει.

τι αλλο?αυτα προς το παρων...


για πειτε ρε παιδια...

κατα τα αλλα το μηχανακι μ αρεσει παρα πολυ και ανυπομονω να το στρωσω να το λιωσω!:lol:

doni
09/12/2005, 21:00
lipon gia deite ti peira

doni
10/12/2005, 16:21
sorry den xwraei i foto pu evgala..

papou pali adiavastos eisai kai klonizeis tin emoistosini mu!!!
:rotflmao: :rotflmao:
kourba exei to teliko gia na min vriskei i dagkana tou frenou...
kai auto mono sta 2003-4 kai piso sto diko mu den exei kourba!!!
oso gia to oti kaiei to lastixo to vlepw me ta matia mu kai to murizo me tin miti...

aplos sto manual leei oti to 525 mxc/sx/usa exc exoun 120 pisw ara profanos tha exoun alli thesi stin exatmisi auta...
(kapio logo tha exoun oi austriakoi kai to vazoun)

pantos den exei kamia rwgmi ti ipoplaisio... ebgala oli tin oura kai to eida..

twra exw valei dio prosthikes stis vaseis tis exatmisis kai vriskei ligotero apo prin... lew na valo allo ena donti stin allisida kai na travixw ligo pio pisw ton troxo...

lete na iparxei kanena provlima...

borei kaneis na mu pei pou tha vrw to manual tis brostnis anartisis?


thanx:wave2: :wave2:

OldMan
10/12/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni

kourba exei to teliko gia na min vriskei i dagkana tou frenou...
kai auto mono sta 2003-4 kai piso sto diko mu den exei kourba!!!

aplos sto manual leei oti to 525 mxc/sx/usa exc exoun 120 pisw ara profanos tha exoun alli thesi stin exatmisi auta...
(kapio logo tha exoun oi austriakoi kai to vazoun)

pantos den exei kamia rwgmi ti ipoplaisio... ebgala oli tin oura kai to eida..

twra exw valei dio prosthikes stis vaseis tis exatmisis kai vriskei ligotero apo prin... lew na valo allo ena donti stin allisida kai na travixw ligo pio pisw ton troxo...

lete na iparxei kanena provlima...

borei kaneis na mu pei pou tha vrw to manual tis brostnis anartisis?

:mad: :D :mad:

Σοβαρά εεε ...??

Για κοίτα λίγο την ευθεία της δαγκάνας και της κούρμπας ....

Τα MXC και SX ΔΕΝ βγάζουν άδεια κυκλοφορίας στους δρόμους στις Η.Π.Α. (τα SX ούτε και στην Ευρώπη) οπότε ΔΕΝ έχουν πρόβλημα omologasion και μπορούν να φορέσουν λάστιχα ΜΧ, τα οποία βγαίνουν στο εμπόριο ΜΕΧΡΙ 120mm.

Αν μακρύνεις το μεταξόνιο της μηχανής, απλά ΔΕΝ θα στρίβει στα κλειστά κομμάτια (το κάνανε στα παλιά EXC για να μειώσουν το "ψάρεμα" του τιμονιού στα πολλά χλμ, χωρίς αποτέλεσμα....)

Manual μπροστινής (και πισινής και κινητήρα και ....) έχω σε pdf ...
(Θα δοκιμάσω να το ανεβάσω "τρόπον τινά", αλλοιώς γράψε διεύθυνση e-mail να στο στείλω..)

:wave2: :beer: :wave2:

STOYBI
11/12/2005, 08:29
Ρε παιδια μην ανχωνεστε...:rolleyes:


Σε αλλους τυπους ελαστκων π.χ. στα ΝΤΑΝΛΟΠ 455--456 που εχει αρκετο μηκος τακουνιου μου βρισκει και μενα συνεχως στην εξατμιση..:smokin: Σε καποιο λασπερο Μισελεν που φοραω κατα καιρους κανενα σημαδι στην εξατμιση...:D Πιστευω οτι ειναι θεμα πλαινου τακουνιου καθαρα ανεξαρτητα απο τι νουμερο φορας εκτος απο 100/100 !!



doni



kourba exei to teliko gia na min vriskei i dagkana tou frenou...

Πολυ σωστα !!!


OldMan
Μην προσπαθησεις να το δεις με το ματι . Γονατισε το μηχανακι με τρια ατομα πανω να δεις που η δαγκανα σταματαει ακρι βως πανω απο την κουρμπα....:winka:

STOYBI
11/12/2005, 08:34
[QUOTE]OldMan[
Μην προσπαθησεις να το δεις με το ματι . Γονατισε το μηχανακι με τρια ατομα πανω να δεις που η δαγκανα σταματαει ακρι βως πανω απο την κουρμπα....
/QUOTE]

ΩΠΣ.. ΔΙΟΡΘ. Η ΚΟΥΡΜΠΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΑΓΚΑΝΑ !!!:hypnotize :lol: :lol:

Spazz
11/12/2005, 15:54
ρε παιδιααααααααα ριχτε και καμια απαντησ γι αυτα που ρωτησα παραπισω....:bigcry:

αποφασισα να παρω μεταχει τρομπα φρενου δισκοπλακα και δαγκανα.beringer μαλλον ολα.εξαεμβολη δαγκανα.τι λετε????

θα γλυτωσω πολλα λεφτα παντως..

doni
11/12/2005, 16:26
re peite tpt ston spazz!!
kai esi re spazz tous entourades rwtas gia motardeika pramata...

lipon stin tixi akouste ti ekana stin anartisi kai mu fenete pio anthrwpini apo prin pou itan koutsouro

piso
compresion terma soft kai meta 15klik pros to hard
to idio ekana kai sto res terma aristera kai 15 klik dexia

brosta
apo pano (den thimame pos legete) to girisa terma aristera kai 17 klik dexia

apo katw to idio

gia peite ti ekana telika(pantos sto xwma pou piga simera itan safos kalitero)

OldMan
12/12/2005, 12:03
:wave2: :wave2: :wave2:

Έφερες τις αποσβέσεις στην μεσαία περιοχή λειτουργίας τους.

Το ζήτημα είναι γιατί το έκανες πριν βγάλεις άκρη με τα ελατήρια και τα sags ???

Και για να μην παιδεύεσαι, τα standard ελατήρια είναι κατάλληλα για αναβάτη 70-80 κιλών (με full εξοπλισμό).

Τα 2 βιβλιαράκια της WP για τις αναρτήσεις δεν τα πήρες μαζί με το manual της μηχανής ??

:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
12/12/2005, 16:49
τι εγινερ ρε μαλακα???μονο εγω κι εσυ βλεπουμε τα μηνυματυα μου???:alien: :alien:


καλα αλλη ερωτηση.

τι λαδια προτεινετε να βαλω???

τα 5100 τι λενε??

KaTaNaS
12/12/2005, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Έφερες τις αποσβέσεις στην μεσαία περιοχή λειτουργίας τους.

Το ζήτημα είναι γιατί το έκανες πριν βγάλεις άκρη με τα ελατήρια και τα sags ???

Και για να μην παιδεύεσαι, τα standard ελατήρια είναι κατάλληλα για αναβάτη 70-80 κιλών (με full εξοπλισμό).

Τα 2 βιβλιαράκια της WP για τις αναρτήσεις δεν τα πήρες μαζί με το manual της μηχανής ??

:wave2: :beer: :wave2:

γαμώτ γαμώτ ρε Αντώνη , πότε θα κατέβεις να τα μου τα πείς απο κοντά και εμένα ένα χεράκι!


θα ψάξω να διαβάσω το θρέντ σου με τις αναρτήσεις, το ΚΤΜ το ρυθμίζω στο χώμα , βάση εμπειρίας;

καμμια προτεινόμενη ρύθμιση;

είμαι 100 κιλά και δε μπορώ να πέσω με τ'ιπ[οτα ρε πουστη μου!


:wave2:

OldMan
12/12/2005, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
είμαι 100 κιλά και δε μπορώ να πέσω με τ'ιπ[οτα ρε πουστη μου!

:look: :look: :look:

Σταύρε, αν εννοείς ότι δεν μπορείς να πέσεις από το μηχανάκι, μάλλον δεν προσπαθείς αρκετά !!!

Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να "πέσεις" κάτω από τα 100 κιλά, πάλι δεν προσπαθείς αρκετά !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Εφόσον κάνεις μικτή χρήση στο ΚΤΜ, μην το ρυθμίζεις μόνο για χώμα ...

:wave2: :beer: :wave2:

doni
12/12/2005, 18:43
spazz proutssssssssssssss
to klasimo paei sinefo....
anthropos den su milaei!!!!:cry: :cry:

pantos auto pou les gia to ladi me endiaferei kai mena..
ti ladi den xerw akoma tha valw alla nomizw auto pou dinei i ktm(motorex tharw pos to lene einai kalo,to idio leme??)alla simasia exei na to allazeis sintoma.. egw skeftome 1500km kala einai???

dld ti na kanw re papou na tis xanakanw etsi opos itan??

ama tis xanakanw etsi opos itan sigoura tha pathw aimoroides!!!:smilea: :smilea:

giati eimai kai egw san to katana 100 kilakia kai den pefto me tpt!!(katw apo ta 100, giati apo to mixanaki pefto kai me kalo rithmo malista...):rotflmao:

STOYBI
12/12/2005, 20:51
doni


dld ti na kanw re papou na tis xanakanw etsi opos itan??ama tis xanakanw etsi opos itan sigoura tha pathw aimoroides!!!


Πιασε εναν πολυ απλο τροπο...



1) Βρισκεις εναν καλο χωματοδρομο ( με αρκετη πετρα κατα προτιμηση και αν εχει και μερικα στουμπια καλα θα ειναι )

2) Και αρχιζεις την δοκιμαστικη βολτα..

Αρχικα με το μπροστινο ( αφου του εχεις κανει την εξαεροσουλα του ασφαλως ) Θα προχωρας και θα ρυθμιζεις και οπου θα αρχισουν να ελατωνονται οι κραδασμοι στα χερια εκει θα εστιασεις την προσοχη σου. Στο σημειο που θα σου ερχονται οι λιγοτεροι κραδασμοι και θα νιωθεις τα χερια πιο ξεκουραστα εκει θα το αφησεις...


Τα ιδια ακριβως ισχυουν με την πισω αναρτηση, με χαρακτηριστικο οτι στα στουμπια θα πρεπει να μην σου βαραει το πισω μερος της μοτο κλωτσια στο πισινο σου...:rolleyes:


Εχε υποψη σου οτι αν σε βολεψει αυτος ο τροπος ρυθμισματος το δευτερο ατομο θα ειναι Απαγορευτικο για την μοτο σου..

Τελος αν δεν μπορεις να βρεις ακρη με αυτα που σου ειπα , τρεχα στον Τασουλη ( WP ) πες το προβλημα ρυθμισης που αντιμετωπιζεις και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν...
:wave2:

Spazz
12/12/2005, 21:24
δε ξερω για κανενα λαδι κατι ιδιαιτερο.μονο πως της shell ειναι σκατα ολε.

εγω θα τα αλλαζω καθε 1500 αλλα αν μετα απο μια αλλαγη τα επομενα εχουν γινει μετα απο πολυ λιωσιμο θα τα αλλαζω και νωριτερα αν παιζει και κανα φραγκο.

οσο πιο συχνα τα αλλαζουμε τοσο καλυτερα.

ρε θελω να τα αλλαξω αυριο κι ακομα δεν εχω ιδεα τι σκατα να του βαλω!!:confused:


......σκατα???:rolleyes:


ασε ρε....καποια φρικη πρεπει να εφαγε και το ρουμπινετο και κατεβαινει βενζινη μονο απο την ρεζερβα.σημερα το επαθε.θα παω αυριο απο εκει που το πηρα να μου το φτιαξουν....η αλλαξουν τσαμπα!!:lol:



ΡΕ ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΛΑΔΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!


μαλλον θα του πεταξω λαδι απο το χωριο.τουλαχιστον οι τηγανιτες πατατες βγαινουν μπομπα!!!

STOYBI
12/12/2005, 21:34
To v 3000 10/50 της μοτουλ ειναι αυτο που βαζω εγω!!

Εχω δοκιμασει το ΙΡΟΝΝΕ ΤΟ DENICOLL το ΜΟΤΟΥΛ 5100 αλλα μου ακουγοταν το μηχανακι παραπανω απο το κανονικο ειδικα οταν ηταν ζεστο πολυ.. Να εχεις υποψη σου οτι οι αλλαγες λαδιων στο δικο μου μηχανακι δεν ξεπερνουν ποτε τα 1000---1100 κμ ( προσωπικη αποψη παντα )....Και καθε δυο αλλαγες φιλτρα λαδιου..:rolleyes:

doni
12/12/2005, 23:21
stoubi auto pou les eida kai egw me auto pou tous ekana xekourastikan ta xeria mu kai katafera na stekome osi wra thelo orthios panw sto mixanaki...

aaa oso gia to ladi den ixera oti analoga me to ladi akougete kai diaforetiko to mixanaki...
kai trww kati frikes otan to akouw zesto oti kati exei....
telika auto me to ladi exei endiaferon...
gia peite gia peite... auto pou dinei i ktm ektos apo akrivw einai kalo??

spazz ama valeis ladia pes mas ti evales..

Spazz
13/12/2005, 08:41
ελα ρε μαλλον το V3000 θα βαλω κι εγω μιας και αλλος ενας αυτο μου προτεινε.το 5100 μηχανικος που ασχολειται με ktm μου ειπε να το ψιλοαποφυγω.....καλα βεβαια αμεσως μετα μου προτεινε τις 2 μαρκες που φερνει!:lol:


stoubi εννοεις πχ οτι αλλαζω λαδια και φιλτρα στα 1000.μετα αλλαζω παλι λαδια στα 2000 ...και στα 3000 χιλιαδες λαδια και φιλτρα???ναι ε??

τι ρωταω ρε?? :hypnotize

OldMan
13/12/2005, 09:45
:wave2: :wave2: :wave2:

Παρεξηγιάρη Spazzάκο, manual ΔΕΝ πήρες μαζί με το μηχανάκι ??

Αν δεν σκίζεις το 525 (δεν ξέρω κανέναν που να το κάνει...:lol: ), μπορείς να κάνεις αλλαγές λαδιών (χωρίς φίλτρα) ανά 1.000 χλμ και αλλαγές φίλτρων κάθε 2.000 χλμ.

Υπόψιν ότι κάθε 2000χλμ θέλει ρύθμιση βαλβίδων, οπότε αν δεν τις ρυθμίζεις μόνος σου, άσε τις αλλαγές λαδιών και φίλτρων κ.λ.π. για το Service !!!

Σχετικά με τα λάδια, ρώτα τον συνεργειατζή σου τι θα σου βάζει και βάζε τα ίδια στις αλλαγές των 1000 χλμ.

(Το special για ΚΤΜ 20W60 της MOTOREX, δεν προσφέρει τίποτε παραπάνω εκτός από μια "μείωση" των θορύβων του κινητήρα...)

:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
13/12/2005, 17:28
καθε 2000 ρυθμιση βαλβιδων??τοσο συχνα?σιγουρα??γιατι εγω εμαθα οτι δεν χρειαζεται και τοσο συχνα...



οχι δε θα τις ρυθμιζω μονος μου..

γιατι να αφησω την αλλαγη λαδιων και φιλτρων για το σερβς.....???αφου ετσι ολο και και παραπανω θα μου παρει.καλα δε λεω??


και γιατι να ρωτησω τον συνεργειατζη τι λαδια θα μου βαζει για να βαζω κι εγω τα ιδια ...και να μην του ελεγα εγω τι θα μου βαζει.

επισης.....εαν τελος παντων το αφηνα να μου τα αλλαζει αυτος.....εαν εβαζα διαφορετικα καε 1000 τι πειραζει??

σιγα μην εμπιστευτω τον συνεργειατζη και για τα λαδια.

αν ηξερα να ρυθμιζω βαλβιδες θα το εκανα και μονος μου αλλωστε......


τα 300V πηρα τελικα.....τι λενε γνωριζετε??


α ναι!μανιουαλ πηρα αλλα πηρα στα γερμανικα στα ιταλικα στα γαλλικα και 2 στα ισπανικα!χαχααχ μονο αγγλικα ξερω οποτε θα παω αυριο να μου δωσουν το αλλο...

πραγματικα κατι τετοια θα μπορουσαν να συμβαινουν μονο στο συγκεκριμενο ....hellinstore

STOYBI
13/12/2005, 20:29
Spazz
τα 300V πηρα τελικα.....τι λενε γνωριζετε??






:a53: :a53: OXI !!


:D

DimST
14/12/2005, 07:52
300V δεν έχω δοκιμάσει.

Έχω βάλει όμως τα παρακάτω:
silcolene (μία φορά για 900km),
shell(δύο φορές για περίπου 1000km),
Bellray Thumper 15W/50(700km και πολύ του ήταν)
Torqo T4SR 10W40 και 20W/50 και για 900-1100km.

Απόλυτα ικανοποιημένος απο το σαζμάν την μείωση της φασαρίας της καμπάνας και θερμοκρασίες είμαι με τα torqo και πλέον βάζω μόνο αυτά.
Αλλαγή λαδιών κάθε 1000km ΜΑΧ και φίλτρα κάθε δεύτερη φορά. Σίτες μαζί με την αλλαγή λαδιών για έλεγχο μοτέρ.
Χειρότερα λάδια τα bellray. Μετά απο 600+km το κιβώτιο έγινε τσιμέντο και το μηχανάκι ανέβαζε θερμοκρασία αδικαιολόγητα οπότε και τα πέταξα άμεσα.

Θα το δείς και σύ, το μηχανάκι, σου απαιτεί αλλαγή λαδιών στα 1000km. Ούτως η άλλως 1,2 λίτρα χωράει το κακόμοιρο, κρίμα είναι να τα κρατάς παραπάνω.

Μεγιά και σύντομα σε κανα πιστάκι sm.

Σημείωση1: Μεγάλες διαφορές σε θερμοκρασία είδα και με αντικατάσταση με πιο ποιοτικό παραφλού. Ψάχτο όπωσδήποτε γιατι το καλοκαίρι το μηχανάκι υποφέρει.
2: Βαλβίδες έλεγχος κάθε 3000km και αν χρειάζεται ρύθμιση. Προσοχή στην καδένα. Δεν θα ήταν κακό να την κοιτάς κάθε δεύτερη φορά (έλεγχος τεντωτήρα)

:beer: :beer:

Spazz
14/12/2005, 18:16
τι εννοεις σιτες μαζι με την αλλαγη λαδιων????


τον τεντωτηρα γινεται να τον ελεγχω μονος μου???:(


η αληθεια ειναι οτι τωρα που εβαλα τα 300V motul μου φαινεται ακουγεται περισσοτερο ο κινητηρας....ειναι πιο σκληρο το κιβωτιο ...και ανεβαζει πιο γρηγορα θερμοκρασια.η μαλακια ειναι οτι παιζει να ειναι ιδεα μου και να μην συμβαινουν ολα αυτα στην πραγματικοτητα....


................εχω καψει φαναριαααααα :lol:


απειρα κοκκινα!με προσοχη βεβαια κι αν με παιρνει...

θα δοκιμασω και τα torco στα 1000km


αν οντως δεν ειναι και τοσο καλα αυτα τα 300v και επειδη τα εχω βαλει τωρα που το στρωνω παιζει μηπως μαλακια??μηπως καλυτερα να τα αλλαζα απο τωρα??δε ξερω αγχωνομαι λιγο.εγραφαν και competition Παναθεμα τους!:lol:

OldMan
14/12/2005, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
τι εννοεις σιτες μαζι με την αλλαγη λαδιων????

Το μηχανάκι έχει 2 Oil Screens (σίτες:lol: ).

Την κοντή, που βρίσκεται στην κάτω μεριά του κάρτερ και την μακριά που βρίσκεται πίσω από τον λεβιέ ταχυτήτων (δίπλα στον αριθμό του κινητήρα).

H κοντή ξεβιδώνει με Allen, ενώ η μακριά με καρυδάκι (με προέκταση...).

Θα συνιστούσα να μην τις πειράξεις, γιατί η κοντή είναι μόνιμα φρακαρισμένη, ενώ η μακριά μπαίνει με μια "περίεργη" κλίση (η οποία δεν φαίνεται εξωτερικά) και πρέπει να είσαι ο "γάτος της μαντεψιάς" για να την πετύχεις...

Τώρα, αν ο DimST αναλαμβάνει την ευθύνη των κλωτσημένων πάσων στο κάρτερ και της μειωμένης λίπανσης λόγω στραβοβαλσίματος της σίτας...:lol: :rotflmao: :lol:

doni
14/12/2005, 20:28
mpela agorases spazzako parto xampari.:lol: :lol: :lol:

egw den xerw akoma ti tha valw apo ladia...

allo einai to provlima mu..
otan to peira mu eipe oti eleipe kati pou exei sxesi me tin aposimpiesi kai den pairnei to mixanaki bros me tin miza...

vevaia mu eipe oti exei paragkilei to antalaktiko alla den einai diathesimo kai argei na to feroun:confused: :confused: :confused:

vevai egw den plirwnw tpt apo auta alla an einai na paizw manivelies gia oli mu ti zwi(oso telospantwn tha exw to mixanaki)protimw na analavw egw to kostos kai twra pu tha paw athina na to ftiaxw...

me tin manivela pernei bros panta kai eukola!tou paizw dio fores ton aposimpiesti kai tsak pire!!kai otan einai zesto kai exei doulepsei ligi wra pernei kai me tin miza(san na exei fortisei i bataria) alla ama einai auto ti sxesi exei o aposimpiesti:confused: :confused: :confused:

fantazete kaneis ti borei na paizei me auto?? einai akrivo na to ftiaxw twra pou tha paw athina..

OldMan
15/12/2005, 10:20
Ρε Doni, σωστά έχεις χαρακτηριστεί σαν "περίεργος" ....

Το μηχανάκι (κρύο) δεν παίρνει μπροστά με την μίζα, ενώ αυτή γυρίζει κανονικά ???

Τι εννοείς "του παίζω 2 φορές τον αποσυμπιεστή" ??΄

Η μίζα γυρίζει το ίδιο "εύκολα" όταν είναι ζεστό το μηχανάκι ??

Το καρπυρατέρ έχει Hot Start Button (το κόκκινο κουμπί...) ??



Απάντησε σε όλα 1 προς 1, αλλοιώς θα βαράς μανιβελιές στον αιώνα τον άπαντα !!!:lol: :rotflmao: :lol:

doni
15/12/2005, 12:36
lipon den eimai periergos alla fenete oti merikes fores den boro na exigisw akrivos auto pou paizei giati apla den xerw...

to mixanaki den exei hot start sigoura..
otan patisw tin miza kai einai krio akougete i miza na girizei alla den pernei..
oso pataw ti miza xefortizei kai meta den akougete na girizei katholou..

lew tou pezw dio fores tin aposimpiesi enow oti travaw tin mikri maneta tis aposimpiesis pou einai panw sto kapaki tou simplekti kana dio fores...

otan einai zesto akouw oti girizei i miza alla xriazete ligo voithia apo tin mikri maneta pou legame parapanw...

an to paw ston ilektrologo kai ton rwtiso an exei swsto reuma i miza??einai kali idea??

re papou min mas apoperneis mikroi eimaste akoma.... na ftazoume ta xronia sou

OldMan
15/12/2005, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
to mixanaki den exei hot start sigoura..
otan patisw tin miza kai einai krio akougete i miza na girizei alla den pernei..
oso pataw ti miza xefortizei kai meta den akougete na girizei katholou..

lew tou pezw dio fores tin aposimpiesi enow oti travaw tin mikri maneta tis aposimpiesis pou einai panw sto kapaki tou simplekti kana dio fores...

otan einai zesto akouw oti girizei i miza alla xriazete ligo voithia apo tin mikri maneta pou legame parapanw...

an to paw ston ilektrologo kai ton rwtiso an exei swsto reuma i miza??einai kali idea??


:eek: :eek: :eek:

Δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ καλά !!!

ΟΣΕΣ φορές και να τραβήξεις τον χειροκίνητο αποσυμπιεστή, ΔΕΝ κάνεις τίποτε !!!
Αυτός χρησιμοποιείται μόνο όταν βρεις με την μανιβέλα το ΑΝΣ (δεν κατεβαίνει όσο και να πηδάς επάνω...), τον τραβάς για να "σπάσεις" την συμπίεση και κατεβάζεις την μανιβέλα ΕΛΑΧΙΣΤΑ !!!
Τον ελευθερώνεις, αφήνεις την μανιβέλα να έρθει επάνω και "βούρ" ...

ΜΗΝ δοκιμάσεις να τραβήξεις τον αποσυμπιεστή όταν "μιζάρεις" ή όταν δουλεύει το μοτέρ, γιατί θα κλαίς με μαύρο δάκρυ μετά !!!

Πιθανότατα να είναι χαλασμένος ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ αποσυμπιεστής, γι'αυτό και έχεις πρόβλημα εκκίνησης με την μίζα (αν και θα έπρεπε να σου την "γονατίζει" στις πρώτες μιζιές...).

Αντί να πας σε ηλεκτρολόγο, δοκίμασε να βάλεις μπροστά με την μίζα σου και με εξωτερική βοήθεια από άλλη μπαταρία (καλό θα είναι το όχημα που θα σου δώσει ρεύμα, να έχει αναμμένο τον κινητήρα του και χαμηλο-μεσαίες στροφές...).
Αν πάρει μπροστά με εξωτερική βοήθεια, τότε πήγαινε στον ηλεκτρολόγο να δεις τι παίζει (από μπαταρία μέχρι τύλιγμα της μίζας).
Αν δεν πάρει ούτε έτσι, ή είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής ή κάτι παίζει με την τροφοδοσία (Oh... yes !!)


:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
15/12/2005, 21:22
ελα ρε τι λες!εγω γουσταρω να το βαζω με μανιβελα.και μπαταρια δεν καταναλωνεις και ειναι και πιο γουστοζικο με μανιβελα!

μανιβελιες καργα....


λοιπον ακουστε τωρα τι επαθα πριν σπασω το κομπιουτερ και μετα το ηλιθιο κεφαλι μου.


ημουνα κατω στην πιλοτι..λεω κατσε να τ βαλω μπροστα.το βαζω και λεω αφου δεν θα το ψιλομαρσαρω δε θα ζεσταθει και αμεσως κατσε να παω μια γρηγορα πανω κατι που ηθελα...


γυρναω και βλεπω καπνους να βγαινουν.το σβηνω αμεσως...τελος παντων να μην τα πολυλογω ζεσταθηκε προφανως αρκετα και ξερασε λιγο παραφλου και γι αυτο οι καπνο.



λοιπον πειτε τωρα τι κακο μπορει να δημιουργησε αυτο???πειτε πειτε πειτε.μεγαλη μαλακια??υπαρχει περιπτωση να φθαρθηκε τιποτα παραπανω η δε ξερω γω τι???:bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :confused: :bigcry:

τι μαλακας που ειμαι!!!για πειτε ρε σεις μετα απο αυτο μηπως ..?

ξενερωσα τρελα παντως!!!ψυχολογικα νομιζω οτι κατι κακο θα εχει παθει.οτι ολα δεν ηταν οπως πρωτα.

doni
16/12/2005, 02:38
re spazz lew na anixoume ena forum na leei mono gia provlimata empiries kai genika oti exei sxesi me 525 giati tha tous trelanoume olous... eimaste idi stin tetarti selida...:confused: :smilea:

lipon papou tis plirofories tis ektimw poli kai otan ertheis kriti kernw :beer: kai oti allo diathetoume edw:winka:

aplos mu fenete paraxeno oti autos mu eixe pei otan tou pataw tin miza na to voithaw me ton aposimpiesti.. kai to kanw sixna(malakia megali ee???)ma kala ti pipes mu leei?? elpizw na min exw kanei kamia zimia....
giati den mu les tpt oso anafora to kostos tis episkeuis??

re si spazz min anxwnese ola einai kala den nomizw na exei pathei kati to motori sou(atekmiriwti apantisi min dineis vasi,mono gia simparastasi ta lew)!!kai auto den sinevei epeidi to paratises kai efiges!!ektos kai an to afises kana dio wres na douleuei:rotflmao:

min su benoun idees!! katapolemise to egw kanw eidiki psixotherapia gia to sigkekrimeno thema...

paroles tis pipes pou su lew kai egw tha anisixousa an to evlepa na vgazei kapnous..

skeftome eimai anikanos na sintirisw auto to prama..

kai twra pou eipame sintirw ama thelw na simplirwsw ladi kanw ta exis:
1)enw to exw se isio meros kitaw to tzamaki kai vlepo na min fenete ixnos apo ladi!!(den anxonome akoma)
2)to vazw na doulepsei kai to afino na zestathei(oxi san to spazz na xernaei paraflu:lol: :lol: ) ligo ligotero
3)svinw kai vlepw oti kai pali den fenete tpt(twra anisixw kai poli malista mipos to afisa kai doulepse xwris ladi tosi wra)
4)arxizw kai prostheto ladi mexri otou vlepw sto tzamaki to ladi na ftanei peripou sti mesi!!

lipon iparxei megalo provlima ama valw parapanw??(xwris na to katalavw?)mu fenete ligo mlk auto to tzamaki egw den to ipologizw swsta fenete adio kai me to pou tha tou valei ligo gemizei....

i parapanw diadikasia einai swsti??:confused: :confused: :confused:

papou theloume poli doulia akoma gia na ginoume ligo sxetikoi e??? tha to antexoun ta neura sou logo ilikias??
:beer: :beer: :wave2: :wave2:

OldMan
16/12/2005, 10:01
:sad: :sad: :sad:

Ρε είστε και οι 2 μ@λάκες ??
(Αφού ξαναείχατε ΚΤΜ, γιατί κάνετε χαριτωμένους αυτοσχεδιασμούς ???)

Spazz, το μηχανάκι ΔΕΝ έπαθε απολύτως ΤΙΠΟΤΕ !!!
(έχω κάνει 40χλμ στο βουνό ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ψυκτικό - βάζοντας λίγο χιόνι κατά διαστήματα στο ψυγείο...).

Doni, ο χειροκίνητος αποσυμπιεστής είναι μια π@παριά που "σπρώχνει" τον εκκεντροφόρο στο σημείο όπου οι βαλβίδες εξαγωγής είναι ανοιχτές.
Αν το κάνεις αυτό κατά την λειτουργία του κινητήρα (λόγω μιζαρίσματος) υπάρχει ΜΕΓΑΛΗ πιθανότητα τα τα γ@μήσεις την μάνα (και τον πατέρα..):lol:
(Ο αυτόματος απελευθερώνεται μηχανικά μόλις φτάσει ο εκκεντροφόρος στο "σωστό σημείο").


Τώρα για τα λάδια....:eek:

Τα EXC ΔΕΝ καίνε λάδια (αρκεί να κάνεις τις αλλαγές στις προβλεπόμενες ώρες λειτουργίας...) άρα ΔΕΝ χρειάζεται να συμπληρώνεις.
Στο ματάκι της στάθμης, το λάδι πρέπει να φαίνεται γύρω στα 3-4 mm από κάτω (MIN και κρύο) έως 3-4 mm από πάνω (MAX και ζεστό).

Λόγω συστήματος λίπανσης, το παραπανίσιο λάδι ΔΕΝ κάνει ζημιά (μόνο στην τσέπη..:lol: ), γιατί θα το "ξεράσει" το μοτέρ από το σωληνάκι των αναθυμιάσεων...

Υ.Γ.
Αν είσαι τις γιορτές Ηράκλειο, θα ρίξω κανένα Π.Μ. να δούμε λίγο τον ματρακά σου, μπας και βγει καμιά άκρη ...
:wave2: :beer: :wave2:

Spazz
18/12/2005, 17:32
ωραια ωραια.αυτα ειναι καλα νεα!!πολυ καλα!!!

κι εγω εχω βαλει ελαχιστο λαδακι παραπανω.αλλα θα ανοιξω παλι την ταπα να το φερω ακριβως.



ρε ξερετε ποιος ειναι ο αντιπροσωπως της brembo???

εχω τρελαθει.ζαντες εχω ψιλοαποφσισει τι θα βαλω.


φρενα ομως??

πολυυυυυυυυ μανουρα!


α!και ο αντιπροσωπως της akrapovic ποιος ειναι??η tecno-moto??οχι ε??

STOYBI
18/12/2005, 20:39
Spazz
φρενα ομως?? φρενα ομως??

πολυυυυυυυυ μανουρα!





ΨΙΤ... Διαλεξε ενα πακετακι να βαλεις, γιατι οτι και να βαλεις απο φρενα ουτος η αλλως δεν θα τα τελειωσεις ποτε με την χρηση που θες να κανεις...:winka:

Το μονο που ξερω απο χαρακτηριστηκα μοταντ, ειναι ορισμενα στοιχεια που εχει απο μοταντ το προσωπικο μου χτ χ 660 .Παντως απο τα φρενα του ειμαι πολυ ικανοποιημενος ( γονατιζει το μηχανακι οποτε το θελησω και χωρις σημαδια κοποσης απο υπερθερμανση) με εξαιρεση την μαλλον κακης ποιοτητας δισκοπλακα ( κανει πατουρα ευκολα ).. Οποτε την δαγκανα της brembo που φοραει το συγκεκριμενο μηχανακι στην συνιστω ανεπιφυκακτα χωρις ομως να γνωριζω πως και αν μπαινει στο κτμ !!:rolleyes:

howlingkast
18/12/2005, 21:57
donni me geies gia to ergaleio kai mesw foroum..enhmerwthika oti ston epomeno agwna sthn krhth tha laveis meros..einai alitheia??

(Enhmerwse syntoma gia tis protheseis sou wste na enhmerwsw tous radiothleoptikous stathmous egairws) :lol:

doni
18/12/2005, 22:48
lipon gero egw tha eimai sto iraklio pithanon mexri tin paraskeui 23 kai tha girisw stis 8 ianouariou:smilea:

ama su keei ligo ladaki(enw den exei simplirwsei ta 1000km)simenei pos exei kapio provlima? tha prepei na anisixw gia kati??
telika xereis poso borei na kanei gia na ftiaxw auto me ton aposimpiesti???to dokimasa den exei provlima me to reuma...

:beer: :beer: :beer:

doni
18/12/2005, 22:50
se euxaristw howlingkast kai elpizw na pioume poles :beer: apo konta...

Spazz
19/12/2005, 18:28
καλα οτι κμαι να βαλω φυσικα και δεν θα το τελειωσω εννοειται!!αλλα ειναι κι η αισθηση μεσα...ειναι και το αρχικο δαγκωμα....


απλα επειδη θα δωσω που θα δωσω τοσα λεφτα να ειναι κατι πολυ καλο.


πραγματικα δεν εχω ιδεα τι να βαλω και μου σπανε τα νευρα.το πιο πιθανο ομως οπως το κοβω ειναι το πακετο της beringer.δισκοπλακα 320 εξαπιστονι δαγκανα ..τρομπα 16αρα δοχειακι υγρων και αν θυμαμαι καλα και σωληνακι υψηλης..

mtsop
19/12/2005, 19:32
Αν το θες μόνο για πίστα μια χαρά είναι, αν το χρησιμοποιείς και στο δρόμο, εκεί θα έχεις πρόβλημα από μπλοκαρίσματα. Γιατί δεν κάνεις μία μία τις αλλαγές να βλεπείς και τι δίνει το καθένα; Και εκεί που το έχεις φτάσει στα όρια και θέλεις κάτι παραπάνω κάνεις μία αλλαγή. Εξαπίστονες πάντως μόνο σε αγώνες βλέπεις, στο δρόμο είναι υπερβολή.

Γνώμη μου πάντα.....:wave2:

OldMan
20/12/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από doni
lipon gero ....
ama su keei ligo ladaki(enw den exei simplirwsei ta 1000km)simenei pos exei kapio provlima? tha prepei na anisixw gia kati??



:mad: :D :mad:

"Γέρο" να σε πει το πρώτο σου παιδί (και να μην είναι και δικό σου...):lol:

Εμένα δεν μου καίει τίποτε....
Εσύ ξεκαθάρισε πρώτα ποια είναι η σωστή στάθμη του λαδιού !!!
(Αν βάζεις παραπάνω λάδι, ΔΕΝ το "καίει" αλλά το ξερνάει από τις αναθυμιάσεις, είπαμε...).

Δεν συντρέχει ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ ανησυχίας !!!!
(ΚΤΜ πήρες άλλωστε...)
:beer: :beer: :beer:

Spazz
20/12/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Αν το θες μόνο για πίστα μια χαρά είναι, αν το χρησιμοποιείς και στο δρόμο, εκεί θα έχεις πρόβλημα από μπλοκαρίσματα. Γιατί δεν κάνεις μία μία τις αλλαγές να βλεπείς και τι δίνει το καθένα; Και εκεί που το έχεις φτάσει στα όρια και θέλεις κάτι παραπάνω κάνεις μία αλλαγή. Εξαπίστονες πάντως μόνο σε αγώνες βλέπεις, στο δρόμο είναι υπερβολή.

Γνώμη μου πάντα.....:wave2:



ρε συ γιατι αν τα παρω κατευθειαν πακετακι θα μου ερθουν πιο φτηνα.δευτερον αν πχ αλλαξω πρωτα δισκοπλακα θα θεω και αποστατη μετα για την δαγκανα

τριτον αν αλλαξω δισκοπλακα και δαγκανα κι αφησω την ιδια τρομπα θα αρχιζει να φρεναρει πολυ μεσα.καταλαβαινεις τι εννοω?πιο κοντα στα δαχτυλα μου ....κι αυτο το σιχαινομαι!!!


το ξερω πως ειναι υπερβολικο μια εξαπιστονη αλλα ετσι δινουν το πακετο.

και δρομο και πιστα...:sick:


εχω μπλεξει πολυ ασχημα!βοηθειααα :wave2:

δε ξερω και που να ρωτησω καποιον που να το κατεχει.δηλαδη να μου δωσει αρκετες λεπτομερειες και τι ειναι καλυτερο να αγορασω...

mtsop
20/12/2005, 21:20
Η Beringer βγάζει και σύστημα με τετραπίστονη δαγκάνα.

Spazz
20/12/2005, 22:37
το ξερω οτι βγαζει και τετραπιστονι δαγκανα αλλα δεν ξερω αν την δινει σαν κιτακι ας πουμε μαζι με δισκοπλακα και τρομπα.καλα οχι οτι θα απεχει και πολυ στην τιμη.πιο φτηνα θα βγαινει μαλλον.

δεν ξερω...μαλλον θα περασω κι απο του τσαλικη να παρω και καμια γνωμη να δω τι προτεινει...

η απο καναν μαντη .


τι να πω σκατα!αν δεν δοκιμασεις δεν ξερεις...

17inchwheeler
20/12/2005, 22:53
το νεο"κιτακι" (http://www.thumpertalk.com/forum/garage.php?do=viewattachment&attachmentid=6011),η τρομπα (http://216.165.194.66/ktmtalk/photogallery/galleries/Parts_Mods/ktm-520exc-02-bikepics-200996.jpg) ,το παλιο" κιτακι" (http://216.165.194.66/ktmtalk/photogallery/galleries/Parts_Mods/ktm-520exc-02-bikepics-200992.jpg)

Spazz
21/12/2005, 17:04
απο τι μηχανακι ειναι η τρομπα ρε συ?


ρε συ κωστα ξερεις γιατι δισταζω για τον οποιοδηποτε συνδυασμο??δεν αμφιβαλω οτι ολα τα καλα συστηματα σιγουρα θα ειναι και αποτελεσματικα.

απλα τοσα λεφτα ειναι ετσι και τα παρω καινουρια οποτε θελω να εχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.....συν πολυ μεγαλο ρολο να μου αρεσει η αισθηση.

οσα φρενα εχω πατησει σε σταματημενα motard....αγωνιστικα κυριως......δεν μου αρεσε η αισθηση.σαν πολυ σκληρη και αρκετα σπογγωδης.κατι τετοιο.βεβαια εν κινησει μπρει να συνηδειτοποιησω πως εχει γαω τις αισθησεις.


...εχω φαει φρικη.



...θα θελα να δω το δικο σου απο περιεργια αν θα μου αρεσε....

:alien:

17inchwheeler
21/12/2005, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
απο τι μηχανακι ειναι η τρομπα ρε συ?




Τρομπα απο "παλιο" zx-9/6(αυτα με τις 2 6πιστονες)
Απλη,φτηνη και πανω απ'ολα διακριτικη