PDA

View Full Version : Απορια για μπουζι



JohnCart
27/10/2018, 14:46
Εχει αλλαξει κανεις σε μπουζι ιριδιου? Μου ειπαν οτι μπορει και να προκαλεσουν προβλημα

Grafton 505
27/10/2018, 16:24
Πρόβλημα σε τι και που ;

Στην ποιότητα καύσης ;

Στην κατανάλωση ρεύματος ;

Στην δομική ακεραιότητα της κεφαλής ;

painterakis
27/10/2018, 17:52
Έχω βάλει, δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα, ούτε και καμιά τεράστια διαφορά σε επιδόσεις ή κατανάλωση.
Ο λόγος που τα έβαλα; Απλά ένα μαγαζί από Αγγλία τα είχε σε προσφορά και πολύ χαμηλή τιμή, όσο και τα απλά και φυσικά κατά πολύ φτηνότερα από τα απλά στην Ελλάδα.
Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε πια είναι τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσουν.

JohnCart
27/10/2018, 19:08
Επειδη δν σκαμπαζω απο μηχανικα τπτ δν θυμαμαι τι μου ειπε ο μηχανικος, αλλα μου ειπε να βαλω τα απλά για να μη το ρισκαρω. Επειδη δημιουργουν καλυτερη σπιθα μπορει να δημιουργησει προβλημα σε κατι αλλα δν θυμαμαι σε τι. Αν η μονη διαφορα ειναι η διαρκεια χρησης τους τοτε να βαλω τα απλα.. αν καταλαβαινεις διαφορα σε καταναλωση και τα αλλα τοτε να το σκευτω,... εσυ ποσο καιρο τα εχεις βαλει?

teogtp
27/10/2018, 21:41
Απ'ότι ξέρω τα μπουζί ιριδίου έχουν μεγαλύτερη μακροζωία σε σχέση με τα "απλά".

painterakis
27/10/2018, 22:29
εσυ ποσο καιρο τα εχεις βαλει?
Κοντά στα 4000 χιλιόμετρα.
Ο τρόπος οδήγησης μου είναι κατά βάσιν είναι νορμάλ, σπάνια πιέζω τις καταστάσεις, οπότε στη κατανάλωση και στις επιδόσεις δεν είδα διαφορά.

Pew
28/10/2018, 00:06
Το μονο που αλλαζει, ειναι η διαρκεια ζωης του.
Εαν θες να το ρισκαρεις, παρατεινεις τα χιλιομετρα μεχρι την αλλαγη του κατα 1μισι φορα ή και στο διπλασιο.
Αν κοστιζει τα διπλα απ'οτι ενα συμβατικο, τοτε ειναι μια η αλλη και κερδιζεις ως προς τα αραιοτερα διαστηματα σερβις.
Εαν ο κινητηρας παιρνει τα πανω του με μπουζι ιριδιου... τοτε ειναι Placebo effect ή κατι αλλο δεν παει καλα.