PDA

View Full Version : Καστάνιες 1"



Hunter
29/10/2018, 17:40
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα εάν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από την εγγυήση της Gedore :

Χρειάζετα να προμηθευτούμε 5 καστάνιες 1" ίντσας και αρκετά καρυδάκια , μετά από έρευνα η ποιό ανθεκτική είναι η Gedore 2193 U-10 και καθώς αυτά τα εργαλεία θα είναι αμέσως στην ασταμάτητη κακομεταχείρηση (εργοτάξιο) θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με την εγγύση και εάν έχει καμία σχέση με την άψογη της Facom...

Ευχαριστώ!

daz
29/10/2018, 20:25
Εξαρτάται. Εγώ έχω και καλή και κακή εμπειρία και με τις δύο εταιρίες. Σε γενικές γραμμές έχει καλή εγγύηση και αν δε χάλασε από λάθος χειρισμό δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν χαλάσει από υπερβολική χρήση (λόγο φθοράς) υπάρχουν ανταλλακτικοί μηχανισμοί. Η φθορά δεν καλύπτεται, μονο η πρόωρη ή η υπερβολική φθορά.


Ο πιο ανθεκτικός τύπος είναι ο πρώτος πάνω πάνω, μετά ο δεύτερος και τελευταίος ο τρίτος.

400716


Ο πρώτος έχει σταθερά δοντια που δεν μπορείς να τους αλλάξεις φορά για να κλειδώσουν την άλλη κατεύθυνση, οπότε γυρίζεις την καστάνια ανάποδα και πιέζεις το καρέ να βγει απ' την άλλη μεριά. Είναι αρκετά παλιός και θεωρείται απ' τους πιο αξιόπιστους γιατί δεν έχει μηχανισμό αλλαγής κατεύθυνσης.
Ο δεύτερος έχει συνήθως πολλά και μικρά δόντια (που δίνουν μεγαλύτερη αντοχή σε σχέση με τα λίγα και τα μεγάλα). Πρέπει να φθαρεί υπερβολικά για να αστοχήσει κάτω από πολύ μεγάλη πίεση.
Ο τρίτος έχει συνήθως τα λιγότερα δόντια αλλά την πιο ομαλή λειτουργία. Συνήθως δεν καταλαβαίνει και πολλά από βρωμιά και έχει τον πιο εύκολο χειρισμό.

Και οι τρεις είναι πολύ ανθεκτικές. Τον τρίτο τύπο η gedore τον έχει χρησιμοποιήσει και σε extra long καστάνιες.

Σε καστάνιες 3/4 με στρογγυλό στέλεχος (διαφορες μάρκες), συνήθως στραβώναμε το στέλεχος (υπάρχει ανταλλακτικό). Φυσικά με χρήση σωλήνα.

Hunter
29/10/2018, 21:11
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, εμένα μου τις περιέγραψαν ως εξής :

2193 Z-94 Ratchet handle with coupler. Fine toothed and strong. With extension handle
2193 U-3 Reversible ratchet with extension, fine toothed and strong. Dial change.
2193 U-10 Reversible ratchet with lever change. Locks in the "off" position, very strong. With solid extension handle.

Η Facom βγάζει μόνο την Μ.151Β με 72 δόντια και προέκταση 50 ή 70 εκατοστά...

Λέμε για την 2193 U-10 για την εύκολη αλλαγή φοράς με χοντρά γάντια αλλά τώρα δεν ξέρω...:confused:

daz
29/10/2018, 22:10
z94 medium to fine tooth. (9 μοίρες)
u-3 fine (5 μοίρες)
u-10 coarse (11 μοίρες).

Διαιρείς τον κύκλο με τις μοίρες της κάθε μιας για να βρεις πόσα δόντια έχουν. Για μένα fine είναι οτιδήποτε από 60 δόντια και πάνω.

Η u3 και η z94 έχουν σωληνοειδές λαβές (tube handle). Δλδ η λαβή τους είναι μια σωληνα που αγκαλιάζει το σερνικό άκρο της καστάνιας. (όχι απλή σωληνα φυσικά)
Η u10 έχει μασιφ μπάρα (bar handle) όπως η μανέλα, η οποία μπαίνει στην θηλυκή υποδοχή της καστάνιας.
Δεν ξέρω ποια είναι η πιο ανθεκτική λαβή αλλά με τους μηχανισμούς είναι όπως στα είπα.

Και στις 3 η λαβή μπορεί να αλλάξει.
Η λαβή της u10 είναι πάνω από 1 κιλό βαρύτερη απ' τις άλλες. (είναι όμως νομίζω και λίγο πιο μακριά στο μήκος)

Στο χειρισμό ο τύπος καστάνιας με το διακοπτάκι (u10) είναι ο πιο εύκολος είτε φοράς γάντια είτε όχι. Μεγάλο πλεονέκτημα οτι μπορείς να δεις την φορά του μηχανισμού με μια ματιά. Σε αυτές που έχουν περιστροφική πλάκα επάνω (u3) το βλέπεις μονο δοκιμάζοντας από ποια μεριά γυριζει το καρέ.
Στις push trough (z94) βλέπεις άμεσα προς ποια μεριά γυρίζει ο μηχανισμος και αλλάζεις φορά άμεσα με μια πίεση στο καρέ, αλλά αν έχεις καρυδάκι επάνω, πρέπει να το βγάλεις να πιέσεις το καρέ και να το ξαναβάλεις.

Προσωπικά θα ήμουν ανάμεσα σε u3 - u10. U3 για την αντοχή του μηχανισμού, u10 για την ευκολία χειρισμού.

H Μ.151 της φακομ (δεν βρήκα καμία Μ.151Β) είναι στρογγυλοκέφαλη σαν την u3 αλλά με λαβή (bar handle) σαν της u10. Αν κατέληγα σε στρογγυλοκέφαλη δε θα την φοβόμουν.

Οπότε αν θέλεις bar handle έχεις διαθέσιμες και τις δυο επιλογές σε λαβή, και στρογγυλοκέφαλη (φακομ) και σταγόνα (u10).

Επίσης ένα μοναδικό χαρακτηριστικό που υπάρχει μονο στις gedore αυτού του τύπου (u10) είναι ότι, όταν το διακοπτάκι είναι στη μέση κλειδώνει και τις δυο κατευθύνσεις. Θα βοηθήσει σε κολλημένες βίδες από σκουριά τις οποίες κάθε λίγο πρέπει να τις κάνεις μπρος πίσω να ξεφρακάρει η σκουριά απ' τα σπειρώματα. (κάποιοι λένε οτι αυξάνει την αντοχή, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά)


(edit). Οι διαφορετικές λαβές φαίνονται και στη φωτο παραπάνω.

Hunter
29/10/2018, 22:30
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !

Συμφωνώ και εγώ συγκλίνω πρός την 2193 U-10 και την Facom M.151 (έχεiς δίκιο τελικά η Κ.151Β και είναι 3/4)...
Οπότε θα παραγγείλω από μια να τις δούμε και στην πράξη

Hunter
31/10/2018, 16:44
Θα τα μεταφέρω στις καστάνιες ή θα τα κάνω καινούριο θρεντ για καστάνιες 1". Όπως και να 'χει θα αφήσω λινκ εδώ.

Περιμένουμε εντυπώσεις. Καλές αγορές! :beer:

Σε ευχαριστώ, την Παρασκευή θα έρχει η Gedore U-10 , η U-3 δεν υπάρχει σε στόκ και μου είπαν μέχρι 22 Νοεμβρίου θα την έχω...
Τελικά πήρα από μια να τις δούμε και στην πράξη.

daz
31/10/2018, 17:06
:beer:

Hunter
05/11/2018, 17:50
Τελικά και η UPS κάποτε είναι χάλια , το καλό είναι ότι καθυστέρησε και έτσι μου επέστρεψαν τα μεταφορικά,
τώρα το ότι μαζί με την Gedore 2193 U-10 έστειλαν αντί για τη λαβή της μια λαβή για την Facom M.151 είναι άλλο θέμα :D

Η U-3 στις 16 τελικά από 22 θα είνα εδώ...

daz
05/11/2018, 18:58
Το θέμα διαχωρίστηκε από εδώ.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=150673&page=4

Γενικές πληροφορίες για την εγγύηση των δυο εταιριών καλό είναι να τις γράφουμε στο αρχικό θρεντ. Μελλοντικές αναφορές στην εγγύηση για τις συγκεκριμένες καστάνιες, που μπορούν να μπουν και εδώ για να υπάρχει συνέχεια.

daz
05/11/2018, 19:01
Τελικά και η UPS κάποτε είναι χάλια , το καλό είναι ότι καθυστέρησε και έτσι μου επέστρεψαν τα μεταφορικά,
τώρα το ότι μαζί με την Gedore 2193 U-10 έστειλαν αντί για τη λαβή της μια λαβή για την Facom M.151 είναι άλλο θέμα :D

Η U-3 στις 16 τελικά από 22 θα είνα εδώ...

Δε κατάλαβα. Παράγγειλες την u10 την u3 και την φακομ M151 και σου έστειλαν μόνο την u10 με την λαβή της M151?

Hunter
05/11/2018, 20:20
Δε κατάλαβα. Παράγγειλες την u10 την u3 και την φακομ M151 και σου έστειλαν μόνο την u10 με την λαβή της M151?

Σωστά , η U10 ήταν άμεσα διαθέσιμη , η U3 στις 22 του μήνα (τελικά στις 16) και η Facom M.151 στις 8 Δεκεμβρίου.
Ναί μου έστειλαν ότι είχαν αυτή την στιγμή :DΟι λαβές για τις Gedore αναμένονται...
Πάντως είχες απόλυτο δίκο η U10 έχει απίστευτη αίσθηση
:beer:

Hunter
20/11/2018, 21:00
Ήρθαν όλες οι U-10 , αλλά ένα μόνο χερούλι!

Σήμερα πάντως είχα μια αρνητική εμπειρία καθώς το χερούλι είχε κάποια σημάδια από αυτοκόλητο και όταν έβαλα λίγο οινόπνευμα να τα καθαρίσω έφυγε μαζί και ασημί χρώμα!Είναι γαλβανισμένα και μετά βαμμένα τα εξαρτήματα τα Gedore ? Δεν το έχω ξαναδεί αυτό...

daz
20/11/2018, 23:33
Όχι μην ανησυχείς. Συνήθως έχουν σα πούδρα επάνω που φαίνεται σα βάψιμο. φεύγει με τη χρήση. Το χρώμα είναι ματ. Ματ χρώμιο. Βάλε τα στη δουλειά να στρώσουν.

Hunter
30/11/2018, 13:22
Πολύ κακή αίσθηση καινούργιο εργαλείο και να λερώνει...Ελπίζω και εγώ να στρώσουν στην δουλειά!
Σήμερα ήρθαν τα καρυδάκια , αέρος , Facom & Gedore...Τα Facom δεν γράφουν coo , τα Gedore ... Taiwan...

daz
30/11/2018, 15:59
Τα gedore μέχρι 3/4 ξέρω οτι είναι germany. Ή τουλάχιστον ήταν!

Στην μία ίντσα ένα που έχω δεν έχει coo.

Αλήθεια το θέλεις? Δε το χρειάζομαι αλλά δε θέλω και να το πετάξω. Στην δουλειά δεν έχουμε πιστόλι 1".
Ούτε που ξέρω πως κατέληξε εδώ. Νομίζω ήταν μέσα σε μια μτχ εργαλειοθήκη που είχα αγοράσει κάποτε.

24μμ είναι.

daz
30/11/2018, 16:05
Πολύ κακή αίσθηση καινούργιο εργαλείο και να λερώνει..

Μια που θα το πιάσεις στα χέρια σου και δε θα είναι ποτέ ξανά καινούριο! :lol:
Μη φοβάσαι, κάπως έτσι είναι/ήταν, τα περισσότερα γερμανικά. Το γυαλισμένο χρώμιο ήρθε απ' την άλλη μεριά του ατλαντικού. Ακόμα και η κυρία της Ευρώπης* satin χρώμιο είχε!

*facom

Hunter
30/11/2018, 19:22
Τα gedore μέχρι 3/4 ξέρω οτι είναι germany. Ή τουλάχιστον ήταν!
Έτσι πίστευα και εγώ , οι καστάνιες - χερούλια είναι πάντως ακόμα γερμανικής κατασκευής !!!

Στην μία ίντσα ένα που έχω δεν έχει coo.

Αλήθεια το θέλεις? Δε το χρειάζομαι αλλά δε θέλω και να το πετάξω. Στην δουλειά δεν έχουμε πιστόλι 1".
Ούτε που ξέρω πως κατέληξε εδώ. Νομίζω ήταν μέσα σε μια μτχ εργαλειοθήκη που είχα αγοράσει κάποτε.

24μμ είναι.

Φυσικά εάν δεν το χρειάζεσαι ! Σε ευχαριστώ!

Hunter
21/03/2019, 14:14
Ακούω γνώμες : χρειαζόμαστε καρυδάκια αέρος 1.1/2 και 2.1/2 Bahco ή EGA master ?

Ευχαριστώ!

daz
21/03/2019, 15:24
Καρέ ή νούμερο βίδας είναι αυτό?

Αν είναι καρέ... Βάλε καμιά φωτό απ' το μαραφέτι που τα οδηγεί και αν θέλεις να είσαι φίλος μας θα βάλεις και ηχητικό ντοκουμέντο! :lol:

Και τα δύο καλά πρέπει να είναι και δε νομίζω να έχουν ουσιαστικέ διαφορές. Τι διαφορές έχουν στην τιμή?

Μέχρι 1" καρέ (ίσως και μεγαλύτερα) μπορείς να βρεις και koken σε αρκετά καλές τιμές. Πιθανότατα να βρεις και με εγχάραξη αντί για λέιζερ.

Hunter
21/03/2019, 18:00
Καρέ ή νούμερο βίδας είναι αυτό?

Αν είναι καρέ... Βάλε καμιά φωτό απ' το μαραφέτι που τα οδηγεί και αν θέλεις να είσαι φίλος μας θα βάλεις και ηχητικό ντοκουμέντο! :lol:

Και τα δύο καλά πρέπει να είναι και δε νομίζω να έχουν ουσιαστικέ διαφορές. Τι διαφορές έχουν στην τιμή?

Μέχρι 1" καρέ (ίσως και μεγαλύτερα) μπορείς να βρεις και koken σε αρκετά καλές τιμές. Πιθανότατα να βρεις και με εγχάραξη αντί για λέιζερ.

Καρέ είναι , για τα 1.1/2" έχουμε ένα IR ( https://www.intlairtool.com/ingersoll-rand-3955b2ti-1-1-2-drive-impact-wrench-5-000-ft-lbs/ )

Για τα 2.1/2" (μόνο ένα χρειαζόμαστε στην ουσία το Νο160) θα μπεί αντάπτορας σε αυτό...

Σε 1 ίντσα καρέ έχουμε όλα σε Facom μέχρι Νο75, σε 1.1/2 τρία σε Ega Master , 3.9/16, 3.3/4, 3.13/16 κοστίζουν 400€ το ένα περίπου

Τα EM είναι το γνωστό Cr-Mo , τα Bahco είναι Chromo-extra , βαρύτερα και λίγο ακριβότερα (15-20%)...

Φωτό και βιντεάκι για τους φίλους μου σύντομα :)

Hunter
26/03/2019, 21:40
Ήρθαν και τα Bahco τα οποία είναι πολύ ποιοτικά , τελικά είναι Chrome-extra και ... made in USA!
Το πιο πιθανό να είναι Snap on ή Williams...

Hunter
17/04/2019, 16:00
Ορίστε και δύο φωτό από την τελευταία παραλαβή πρίν φύγουν !!!
Η πρώτη και η τελευτάια τους φορά επάνω σε τραπεζομάντηλο :D
Το Bahco Νο 135 ζυγίζει 15 κιλά...Και αυτά που είναι δίπλα του σαν παιχνίδια είναι 3.3/4" και 3.13/16"
Σε αναμονή το Ega Master 2.1/2" Νο 160 στα 25 κιλά !!!

daz
17/04/2019, 16:32
Big toys!!!

Hunter
22/05/2019, 15:00
Και εδώ έχουμε το καρυδάκι της Ega Master για 2.1/" ίντσες , νούμερο 160 βάρους 25 κιλών :)
Διπλά του ο μειωτήρας από 1.1/2" σε 1" επίσης της Ega Master...

406921

406922








@Daz : μπορείς σε παρακαλώ να φτιάξεις τις φωτογραφίες ?

Grafton 505
22/05/2019, 20:18
Και εδώ έχουμε το καρυδάκι της Ega Master για 2.1/" ίντσες , νούμερο 160 βάρους 25 κιλών

:uplate:

Ρε συ Hunter, σε ναυπηγείο δουλεύεις;

Hunter
24/05/2019, 22:30
:uplate:

Ρε συ Hunter, σε ναυπηγείο δουλεύεις;

Μακάρι αλλά δεν...Σε μεγάλη τεχνική εταιρεία...Αυτά τα μεγάλα καρυδάκια (Νο70+) είναι για βίδες σε γέφυρες , πυλώνες...

Grafton 505
25/05/2019, 22:16
Μακάρι αλλά δεν...Σε μεγάλη τεχνική εταιρεία...Αυτά τα μεγάλα καρυδάκια (Νο70+) είναι για βίδες σε γέφυρες , πυλώνες...


Α ναι σωστά. Έχουν και βίδες οι γέφυρες. Προχώρησε η τεχνολογία, με πέτρες τις φτιάχνανε μέχρι ψες ... :D

:beer:

Bowleno
26/05/2019, 03:34
Μακάρι αλλά δεν...Σε μεγάλη τεχνική εταιρεία...Αυτά τα μεγάλα καρυδάκια (Νο70+) είναι για βίδες σε γέφυρες , πυλώνες...

Και με τι ακριβώς γυρίζουν οι καστάνιες που φοράνε τα εν λόγω.... "Καρυδάκια" ; :uplate: διότι με το χέρι πολύ χλωμό το κόβω

daz
26/05/2019, 10:25
Υπάρχουν και οι πολλαπλασιαστές ροπής.

Βέβαια όχι για καρυδάκια 25 κιλών αλλά χρησιμοποιούντε συχνά εκεί που νομίζουμε οτι δεν μπαίνει χέρι.

Επίσης υπάρχουν και τα σφυροκλειδα.

Hunter
29/05/2019, 19:10
Με αερόκλειδα δυό ατόμων και με τιμές με 4 μηδενικά :) (ούτε εμείς δεν έχουμε 2.1/2" χρησημοποιούμε αντάπτορα από 1.1/2" σε 2.1/2" !)

leftos
31/05/2019, 18:19
Τα εχει βάλει πιο πάνω τα εργαλεία σε link

"για τα 1.1/2" έχουμε ένα IR ( https://www.intlairtool.com/ingersol...-5-000-ft-lbs/ )"
Και εγω τα μεταλλικά κτίρια κατασκευές σκέφτηκα που πλέον δεν χωρά ο νούς μας που μπορούν να φτάσουν.

Hunter
26/06/2019, 21:40
Σημερινή παραλαβή !

Facom M.151 72 δόντια, 5 μοίρες γωνία...