PDA

View Full Version : Αγορά σκουτερ



Confused
09/11/2018, 05:49
Χαιρετω το φορουμ! Σας βρηκα πριν λιγο απο το γουγλι και ειπα να ρωτησω μιας και ειμαι σε διλημμα :sick:

Κατα τις αρχες-μεσα Δεκεμβρη λεω να αγορασω κ εγω το πρωτο μου διτροχο.Ειμαι 24 και 2 χρονια οδηγω ενα modenas 09 του πατερα μου ο οποιος το εχει για delivery αλλα πλεον δε βολευει η φαση λογω αλλης δουλειας και διαφορετικων ωραριων, οποτε δε μπορω να του το "κλεβω" οταν θελω/χρειαζομαι :lol:
Καταρχας να τονισω πως διπλωμα ακομα δεν εχω βγαλει, κοπηκα μια φορα το καλοκαιρι (απο δικη μου απροσεξια στην πιστα) και μετα αρχισαν οι απεργιες των εξεταστων και το αφησα, περιμενω να ανοιξουν τωρα. Εδινα με τη hornet για το απεριοριστο οποτε εχω μια ελαχιστη εμπειρια σε πιο βαρυ μηχανακι, ενιοτε οδηγουσα και ενα gts 250 φιλου.


Σκεφτηκα να παω σε σκουτερακι γιατι βαρεθηκα τις ταχυτητες και τα αλλα αρνητικα της παπιας, κατα τ'αλλα ειναι πολυ κομπλε μηχανακια. Το budget μου ειναι γυρω στα 2000-2500 μετρητοις. Οι επιλογες μου μεχρι τωρα ειναι οι εξης:

Yamaha X-Max 250 (2010) απο φιλο-γνωστο ο οποιος το εχει σε τελεια κατασταση γιατι ειναι αρρωστος με τα μηχανακια του (εχει μαγαζι με ειδη αναβατη κ εξοπλισμο). Το πηρε το '11 και εχει 18.000 χλμ και σκεφτεται να το πουλησει, οποτε δεν ειναι 100%

Yamaha N-Max 155, καινουργιο απο αντιπροσωπεια. 2000 μετρητα και 1400 σε 7 δοσεις των 200 ευρω (οι δοσεις δε μου αρεσουν καθολου αλλα ειναι η αναγκη τωρα..)

Honda SH 300i: Σε αυτο το μηχανακι δε βρισκω ευκολα μεταχειρισμενο μετα το 09 στα φραγκα που μπορω να διαθεσω.


Η χρηση που θα κανω ειναι η εξης: 15:00-19:00 δουλεια νουμερο 1/ καρφι στο γυμναστηριο, σπιτι μπανιο/ 22:00-06:00 δουλεια νουμερο 2 και με τα λεωφορεια δεν παλευεται. Επισης, το θελω για τις βολτες μου ωστε να βγαινω και καμια 90-100 χλμ εξω απο την πολη κυριως καλοκαιρι (μενω Θεσ/νικη) και θα ηθελα να αποφυγω το NMax γιατι ειναι πιο μικρο σε κυβισμο κλπ και πιστευω τα μεγαλυτερα θα εχουν περισσοτερη ανεση σε τετοια μικρα ταξιδακια. Θα ηθελα να εχει και μεγαλο αποθηκευτικο χωρο απο κατω (οπως το Χ-ΜΑΧ) και να σηκωνει ανετα ενα δευτερο ατομο για βολτουλες. (π.χ 85 κιλα εγω και αλλα 90-100 ο συνεπιβατης στη χειροτερη)
Με λιγα λογια θελω να αποφυγω το αμαξι οσο το δυνατον περισσοτερο διοτι το σιχαθηκα!


Εγω κλεινω προς το X-MAX του γνωστου αλλα οπως ειπα δεν ξερει σιγουρα ακομα αν θα το δωσει και δισταζω να παρω αλλο μεταχειρισμενο με 2500 ευρω, φοβαμαι μην ειναι τρυπιος κουμπαρας και μπλεξω με συνεργεια κλπ.Απο εμπορα εχω ακουσει πολλες ιστοριες και λεω να μεινω μακρια..εσεις τι προτεινετε? :)

karateo
09/11/2018, 10:52
Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα ;)
Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155934&p=2962591&viewfull=1#post2962591

Confused
09/11/2018, 14:41
Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα ;)
Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155934&p=2962591&viewfull=1#post2962591

Ποια ειναι τα προβληματα που αναφερεσαι? Τest drive σκοπευω να κανω μολις βρω χρονο καποια στιγμη. Το θεμα μου ειναι οτι το SH δε μου αρεσει σχεδον καθολου εμφανισιακα και ο χωρος του απο κατω δε με βολευει :(

borgiriadis1
09/11/2018, 14:50
Κάνε υπομονή λίγο και πάρε το SH300. Ή τουλάχιστον κάνε test drive γιατί έτσι θα "κλειδώσεις" σε κάποιο πιο εύκολα ;)
Βγάζει 1-2 προβλήματα κλασσικά και τίποτα άλλο.

Και εγώ κάτοχος είμαι και συμφωνώ με το φίλο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155934&p=2962591&viewfull=1#post2962591

Test ride χωρίς δίπλωμα? Δεν παίζει εκτός αν το έχει κ αυτό κάποιος φίλος.
Εφόσον δεν έχεις ακόμα δίπλωμα περίμενε να δεις μήπως και το αποφασίσει ο φίλος σου μέχρι να το πάρεις και εσύ το δίπλωμα. Μετά βλέπεις.

Confused
09/11/2018, 16:31
Θα φερω τον φαδερ μαζι μου κ θα δωσει αυτος το δικο του διπλωμα, σε μια αντιπροσωπεια το επιτρεπουν.

spiraleon
12/11/2018, 15:01
Πάντως ότι και να πάρεις καλοταξιδο και αγραντζουνιστο ναι είναι...... scooter βαρκοειδη όπως gts 300i;;;;; Σκέφτηκες ποτέ κάτι τέτοιο;;;

Confused
12/11/2018, 19:03
Πάντως ότι και να πάρεις καλοταξιδο και αγραντζουνιστο ναι είναι...... scooter βαρκοειδη όπως gts 300i;;;;; Σκέφτηκες ποτέ κάτι τέτοιο;;;

Ευχαριστω πολυ :)

Δε γνωριζω αν ειναι αξιοπιστα αυτα τα kymco/sym και ειμαι επιφυλακτικος. Επισης ναι, ειναι λιγο μεγαλο. Αν δεν πουλησει ο φιλος το ΧΜΑΧ κοιταω και honda sh 300i (2009-10) παντως

drade
12/11/2018, 21:44
Κοίταξε τα sport που έχουν πιο ωραίο βάψιμο αφού κόλλας στην εμφάνιση. Το μολυβί και τα μαύρα είναι κατά την άποψη μου τα ωραιότερα sh εκτός από το καινούριο μοντέλο που είναι κουκλάκι ανεξαρτήτως χρώματος.

p@nos
12/11/2018, 23:33
Θα σου ελεγα να δεις και το kymco xciting 300...παρα πολυ καλο και πιθανοτατα πιο φτηνο απο αυτα που κοιτας

Confused
13/11/2018, 02:33
Ναι και τετοιο κοιτουσα στην αρχη, πολυ ομορφο αλλα οπως ειπα, ειναι αξιοπιστο?

7Tolis
13/11/2018, 08:36
Θα φερω τον φαδερ μαζι μου κ θα δωσει αυτος το δικο του διπλωμα, σε μια αντιπροσωπεια το επιτρεπουν.
Ε;;
Δε κάνουμε δουλίτσα έτσι. Θα δείξει ο πατέρας σου το δίπλωμα του για να οδηγήσεις εσύ;

karateo
13/11/2018, 08:42
Ευχαριστω πολυ :)

Δε γνωριζω αν ειναι αξιοπιστα αυτα τα kymco/sym και ειμαι επιφυλακτικος. Επισης ναι, ειναι λιγο μεγαλο. Αν δεν πουλησει ο φιλος το ΧΜΑΧ κοιταω και honda sh 300i (2009-10) παντως

τα <2011 είχαν κάποιο θέμα και έσβηναν μόνα τους στο ρελαντί
όχι όλα και δεν έχει βρεθεί σίγουρη λύση
το δικό μου του 2011 έχει σβήσει 2 φορές στα 67.000 και τη μία ήταν σίγουρα απο χάλια βενζίνη (μάλλον και τη δεύτερη)

yannis24
13/11/2018, 09:45
εγω παντως με το SYM GTS250, εχω και 120.000 κμ στην πλατη του και ειμαι μια χαρα....
νορμαλ προβληματακια, τιποτα σοβαρο.....
το μονο του προβλημα ειναι οτι απο τις λακουβες και τις μικρα σχετικα ροδες του, εχουν σπασει καπιες βασεις τις μουρης μπροστα, αλλα ειναι ολα στην θεση τους δεμενα με tireups απο μεσα....

karateo
13/11/2018, 10:12
Στα 67.000 το SH300 μου ζήτησε
αλλαγή τσιμούχας στη τρόμπα νερού (κλασσικό πρόβλημα) (~€100-150 με την εργασία γιατί θέλει πολύ δουλειά)
αλλαγή γρανάζια, άξονα, ρουλεμάν στη μετάδοση (κλασσικό πρόβλημα) (δε θυμάμαι κόστος ~€150?)

p@nos
13/11/2018, 15:01
Ναι και τετοιο κοιτουσα στην αρχη, πολυ ομορφο αλλα οπως ειπα, ειναι αξιοπιστο?

Ναι φιλε μου ειναι φουλ αξιοπιστο...και τα sym ειναι καλα...

Εχω την αισθηση πως ειναι πιο αξιοπιστα απο τα "επωνυμα" σκουρερ...εγω ειμαι δυστυχως στην ευρωπαικη μερια και θα εκανα ανταλλαγη με κλειστα ματια με το κυμκο ...τρομερα φρενα αναρτησεις και ποιοτητα κατασκευης...

Confused
14/11/2018, 02:05
@karateo, ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε μου, θα τα εχω υποψιν :)

@yannis24 ναι εχει και ενας φιλος μου με 70κ χλμ και δεν το προσεχει καν, μεχρι στιγμης κανενα παραπονο. Τι θα πρεπει να προσεξω αν το παω σε μαστορα για ελεγχο καποιο μεταχειρισμενο??

@7Tolis, ναι φιλε μου θα δωσει ο πατερας μου το διπλωμα του για να το κανω ενα τετραγωνο εκει γυρω να δω αν μου αρεσει γιατι εγω θα το αγορασω οποτε δε γινεται αλλιως και δυστυχως με τις απεργιες διπλωμα δε μπορω να παρω τωρα.

@p@nos, αναφερεσαι στο xciting?

yannis24
14/11/2018, 09:25
@yannis24 ναι εχει και ενας φιλος μου με 70κ χλμ και δεν το προσεχει καν, μεχρι στιγμης κανενα παραπονο. Τι θα πρεπει να προσεξω αν το παω σε μαστορα για ελεγχο καποιο μεταχειρισμενο??



βασικα το ρουλεμαν του πισω τροχου ηταν το μεγαλο μου προβλημα 2 φορες μαλιστα.......δεν μπορω να καταλαβω γιατι.....
μετα γενικα επειδη εχει μικρες ροδες το μηχανακι καταπονειται απο τις λακουβες....οποτε οπως και το δικο μου, ειναι σπασμενες πολλες βασεις απο μπροστα, τις οποιες για να μην αλλαξω το μουτρο ολο, τις εχει δεσει ο μηχανικος μου με tireups απο πεσα και δεν κανει κιχ.
Παντως γενικα, εκτος απο το ρουλεμαν τροχου, τα αλλα ειναι ολα λογικα.....

zopas
18/11/2018, 11:52
για τα sh, οποιο sh ολοκαινουργιο να είναι, υπολογιζε 600 ml -1 λιτρο εξτρα λαδι στα 2000 χλμ αν το πας ταπα( προσωπικη εμπειρια)...στο γραφει και στο επισημο μανιουαλ, τσεκαρισμα λαδι κάθε βδομαδα...το καλυτερο βεβαια σκουτερ, πολυστροφο αλλα καιει λαδι και πανάκριβα χοντα ανταλλακτικα και φυσικα πανακριβο στην αγορα του..γνωμη μου δεν το αξιζει...ένα yamaha xenter 150 ισως είναι καλη ιδεα..ο μηχανικος μου παντως μου ειπε ότι τα σκουτερ που δεν καινε ουτε σταγονα λαδι είναι τα sym..

drade
18/11/2018, 13:00
100 χιλιόμετρα εκτός Θεσσαλονίκης είναι όλοι σχεδόν δρόμοι ταχείας κυκλοφορίας. Το Sh 300 θα τα καταφέρει περίφημα (με συνοδηγό) ενώ το Xenter 150 όχι. Βασικά είναι άλλη κατηγορία..

Sebastian1980
19/11/2018, 18:48
Φίλε ότι παρεις,κοίτα να έχει 16αρη τροχό και να παίρνουν αναβάθμιση τα πίσω αμορτισέρ του. Έπαθα και έμαθα. Πρόσφατα πούλησα το sym gts 300 του 2017 με 5960 χιλιόμετρα. Δεν άντεχε άλλο η μέση μου τους κολοδρομους της Μοναστηρίου (Θεσσαλονίκη).
Καλή τύχη σε ότι αγοράσεις

kostasagk
20/11/2018, 13:36
Φίλε ότι παρεις,κοίτα να έχει 16αρη τροχό και να παίρνουν αναβάθμιση τα πίσω αμορτισέρ του. Έπαθα και έμαθα. Πρόσφατα πούλησα το sym gts 300 του 2017 με 5960 χιλιόμετρα. Δεν άντεχε άλλο η μέση μου τους κολοδρομους της Μοναστηρίου (Θεσσαλονίκη).
Καλή τύχη σε ότι αγοράσεις

ΣΩΣΤΟΣ τα K-SCOK σωζουν την κατασταση στα sh καμμια σχεση με τα αλλα σκουτερ,βεβαια η ποιοτητα παιζει ρολο και εχει διαφορα στην τιμη και μετεπειτα στα χρονια που θα εχει ,αλλωστε κρατανε και την αξια τους ,ότι πληρωσεις παιρνεις...

Confused
21/11/2018, 04:29
Καλημερα! Ειμαι που ειμαι ηδη μπερδεμενος, διαβαζω και τα μηνυματα σας και δε ξερω τι να αποφασισω :P

Εχω βρει και ακομα ενα X-MAX του '12 (χωρις ABS) στα 2700, αν το κατεβασει 200 ευρω γιατι θελει λαστιχα και αργοτερα πισω δισκο λεω να το τσιμπησω..ειναι ολα του τα σερβις σε αντιπροσωπεια yamaha εδω θεσσαλονικη με 20κατι χιλιαδες χλμ..αλλιως ελεγα να κανω την υπερβαση στα λεφτα και να παω στο NMAX 2018. Τωρα βλεπω και αυτα που γραφετε εδω και μπερδευομαι λιγο περισσοτερο, ειμαι και ψιλοασχετος απο μηχανικα...:lol:

Το SH προσωπικα μου φαινεται πως δεν αξιζει λογω χρηματων και χλμ/μοντελο.

teogtp
21/11/2018, 08:18
Σε αυτά τα χλμ να υπολογίσεις αλλαγή ιμάντα-μπιλιες όπου είναι σεβαστό το κόστος

Panos76
21/11/2018, 08:37
Το SH προσωπικα μου φαινεται πως δεν αξιζει λογω χρηματων και χλμ/μοντελο.

Κανένα σκούτερ δεν αξίζει τα χρήματα που κοστίζει.