PDA

View Full Version : απορία για ελαστικά!



peterTHErider
12/11/2018, 23:50
Καλησπέρα στα παιδιά...
όποιος έχει άποψη επί του θέματος θα βοηθήσει!
Για μεγάλο ον οφ με 19-17 τροχούς ποιό είναι το πιό ασφάλτινο και μαλακό ελαστικό που μπορούμε να βάλουμε?:confused::confused::confused::confused:

lleonidas
13/11/2018, 00:33
Μία επιλογή είναι τα Pirelli Scorpion Trail II αλλά δεν ξέρω αν θα σου βγάλουν πολλά χλμ.
Επίσης Dunlop Trailsmart Max που είναι και φτηνότερα.

peterTHErider
13/11/2018, 01:01
Μία επιλογή είναι τα Pirelli Scorpion Trail II αλλά δεν ξέρω αν θα σου βγάλουν πολλά χλμ.
Επίσης Dunlop Trailsmart Max που είναι και φτηνότερα.

τα πιρελι δεν ειναι αρκετα ον-οφ?τα angel gt βγαζουν 19αρι μπροστα.δεν ειναι πολυ πιο ασφαλτινα απο τα scorpion?τετοιο λαστιχο εχω στο μυαλο μου!
νομιζω το dunlop roadsmart 3 ειναι ιδανικο!
αλλη επιλογη το metzeler tourance next.τα εχει βαλει κανεις αυτα να μας πει?
επισης τα battlax t31 ταιριαζουν.εντυπώσεις απο αυτά?

Cpt_Slow
13/11/2018, 07:09
Roadsmart και angel gt δεν είναι μαλακά. Προορίζονται για για να βγάζουν 20.000+ χλμ

katsar
13/11/2018, 08:24
Εγώ είχα δοκιμάσει το Metzeler Tourance το απλό,όχι το next και το Pirelli Scorpion, δεν ήταν το Trail 2 τότε,ήταν το πρώτο Scorpion.Αυτό που θυμάμαι είναι τα Μετζελερ πιο σκληρά και ότι μου κράτησαν πολύ ,τα Pirelli πολύ πιο ευχάριστα στην οδήγηση και στο στροφιλίκι,αν κρατούσα το μοτόρι αυτά θα ξαναέβαζα. Βέβαια ίσως τα καινούργια να είναι εντελώς διαφορετικά λάστιχα από αυτά που είχα εγώ.Τα Angel GT τα φοράει ο αδερφος μου σε tdm ο οποίος είναι ''καννίβαλος'' σε τρόπο οδήγησης και είναι ευχαριστημένος.

Mariner
13/11/2018, 08:56
Scorpion trail 2 και απο μένα.. Kαθαρά ασφάλτινο, πολύ καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Η αντοχή είναι λίγο σχετική, εμένα στις 13Κ χμ παρόλο που έχουν πέλμα, επειδή έχουν φάει αρκετό ζόρι σε στριφτερές διαδρομές τα πλαινά την έχουν ακούσει και κάνει κάτι χαζογλυστρίματα οπότε πάνε για αλλαγή.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2018, 09:19
Αυτη τη στιγμη φοραω τα μετζελερ τουρανς.Νομιζω τα απλα οχι τα νεξτ.Τα εβαλα στις 57.600 και τωρα εχω 72.000.(14.000χλμ).Τα εβαλα την 20-4-2017 και τωρα εχουμε 13-11-2018.(19 μηνες ).Πριν κανα δυο μηνες παρατηρησα εντονα σκασιματα στα λαστιχα.Αδικαιολογιτα για μενα σε αυτα τα χιλιομετρα.Αν με ρωτας?Δε θα τα ξαναβαλω.

GogosLux
13/11/2018, 09:20
αλλη επιλογη το metzeler tourance next.τα εχει βαλει κανεις αυτα να μας πει?

Τα metzeler tourance τα είχα στο Tiger 800XC, 90 ασφαλτο ήταν και ηταν εξαιρετικό λάστιχο σε κράτημα και ωραία κορώνα.

Δεν είμαι σίγουρος ότι ηταν τα Next?
Τα είχα το 2013-14 και δεν έιχε αλλη επιλογή - ηταν το νεο μοντελο που ειχα βάλει.

401161

401162

peterTHErider
13/11/2018, 09:22
Scorpion trail 2 και απο μένα.. Kαθαρά ασφάλτινο, πολύ καλό κράτημα σε βρεγμένο και στεγνό. Η αντοχή είναι λίγο σχετική, εμένα στις 13Κ χμ παρόλο που έχουν πέλμα, επειδή έχουν φάει αρκετό ζόρι σε στριφτερές διαδρομές τα πλαινά την έχουν ακούσει και κάνει κάτι χαζογλυστρίματα οπότε πάνε για αλλαγή.

η αντοχη δεν με πολυνοιαζει καθως δεν κανω πολλα χλμ οποτε καθε 2ετια το πολυ αλλαζω λαστιχα.με ενδιαφερει το κρατημα στο στεγνο κυριως για γρηγορες βολτες σε επαρχιακους!κ
χαρακτηριζεις τα σκορπιον 2 καθαρα ασφαλτινο λαστιζο;

katsar
13/11/2018, 10:10
Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο. :nono:
401163

McGyver
13/11/2018, 12:44
Michelin Road 5

https://moto.michelin.com/DC/en/tyres/products/road-5.html

401167

Mariner
13/11/2018, 13:04
η αντοχη δεν με πολυνοιαζει καθως δεν κανω πολλα χλμ οποτε καθε 2ετια το πολυ αλλαζω λαστιχα.με ενδιαφερει το κρατημα στο στεγνο κυριως για γρηγορες βολτες σε επαρχιακους!κ
χαρακτηριζεις τα σκορπιον 2 καθαρα ασφαλτινο λαστιζο;

Ναι ξεκάθαρα ασφάλτινο. Δες πέλμα άλλωστε, δεν υπάρχει υποψία απο τακούνι. Τέτοιες βόλτες είναι το στοιχείο τους και βοηθάει και η γρήγορη κορώνα τους

401168

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2018, 20:50
Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο. :nono:
401163

Ναι.Γιαυτο μιλαω εγω.Το κρατημα του ειναι οντως πολυ καλο αλλα στο χωμα γλυστραει(μη πεταχτει κανεις και πει οτι δεν ειναι η δουλεια του το χωμα.Συγκρινω απλα με το αλλο λαστιχο που φορουσα πριν και που ηταν στην ιδια κατηγορια) περισοτερο απο το πιρελι που φορουσα πριν.Ξαναλεω.Τα σκασιματα του ειναι αδικαιολογιτα σε 14.000χλμ.Βεβαια μπορει να παιζει ρολο οτι το μηχανακι το χτυπαει η αλμηρα συνεχως μιας και μενω 50 μετρα απο τη θαλασσα.

AUFGEBRACHT
13/11/2018, 21:07
Αν έχετε το παλιό ή το Next το βλέπετε εύκολα,έχουν διαφορετική χάραξη,το παλιό που είχα δοκιμάσει ήταν αυτό.Το Next μοιάζει πολύ πιο street και πραγματικά απορώ που τα καταστήματα ακόμα πουλάνε ένα λάστιχο που είχα βάλει πριν από το 2010,λογικά καινούργιας κατασκευής αλλά ''τεχνολογία'' 10τιας το λιγότερο. :nono:
401163

Κατ' εμέ το καλύτερο λάστιχο ίσως που έχω βάλει... παρά τη μη αμιγώς "ασφάλτινη" χάραξη, στο δρόμο ήταν εξαιρετικά, φοβερό κράτημα και ζεσταίνονταν αμέσως -σε αντίθεση με τα άθλια Bridgestone Trailwing ή κάτι τέτοιο, που τα άλλαξα σχεδόν καινούρια. Πολύ καλά και σε εκτός δρόμου, είχα οργώσει τις ξερολιθιές Αμοργού και Φολεγάνδρου με αυτά. Τα άλλαξα όταν γύρισα από το ταξίδι στην Ιταλία, δυστυχώς τότε τα είχε καταργήσει και αντικαταστήσει με τα Tourance EXP, τα οποία είναι επίσης εξαιρετικά αλλά αποκλειστικά για ασφάλτινη χρήση. Υποθέτω ότι τα επανέφεραν στην παραγωγή, ακριβώς επειδή ήταν εξαιρετικά λάστιχα και δημοφιλή. Τα Tourance Next αντικατέστησαν τα EXP, δεν τα γνωρίζω, αλλά προσωπικά Metzeler με κλειστά μάτια...

katsar
13/11/2018, 21:28
Ούτε εγώ είχα παράπονο από τα ''παλιά'' Tourance γενικά,είχαν πατήσει και κάμποσα κατσάβραχα στην Θάσο ένα ολόκληρο καλοκαίρι αλλά σίγουρα δεν είναι το στριτάδικο λάστιχο που ζητάει ο φίλος.Βέβαια το φορούσα σε xt600 και όχι σε βαρύ ον-οφ.Όσο για το ''Metzeler με κλειστά μάτια'' είχα τα roadtec z6 κάποτε στο Tdm και δεν είχα κανένα θέμα επίσης.

AUFGEBRACHT
13/11/2018, 21:34
Ούτε εγώ είχα παράπονο από τα ''παλιά'' Tourance γενικά,είχαν πατήσει και κάμποσα κατσάβραχα στην Θάσο ένα ολόκληρο καλοκαίρι αλλά σίγουρα δεν είναι το στριτάδικο λάστιχο που ζητάει ο φίλος.Βέβαια το φορούσα σε xt600 και όχι σε βαρύ ον-οφ.Όσο για το ''Metzeler με κλειστά μάτια'' είχα τα roadtec z6 κάποτε στο Tdm και δεν είχα κανένα θέμα επίσης.

Μη γίνει παρεξήγηση, εννοείται πως τα παλιά απλά Tourance δεν κάνουν για τη χρήση που θέλει ο φίλος, νομίζω είναι προφανές κι από το κείμενο. Ξαναλέω, τα Tourance Next δεν τα ξέρω, μόνο τα έχω δει κι είναι καθαρά ασφάλτινα λάστιχα και για τη χρήση που θέλει, αν δεν είχε ξαναβγάλει τα απλά, θα ήταν σίγουρα το επόμενο λάστιχο να αντικαταστήσω τα Tourance EXP.

peterTHErider
13/11/2018, 21:41
Michelin Road 5

https://moto.michelin.com/DC/en/tyres/products/road-5.html

401167

ειχα βαλει το road 4 gt και δεν μου ειχαν αρεσει καθολου!μεσα στην πολη γλιστρουσε υπερβολικα και γενικα δεν μου ειχε δωσει ποτε εμπιστοσυνη.τα αλλαξα με ελαχιστα χιλιομετρα.τα 5 λες να ειναι αισθητα βελτιωμενα?

peterTHErider
13/11/2018, 21:45
Μη γίνει παρεξήγηση, εννοείται πως τα παλιά απλά Tourance δεν κάνουν για τη χρήση που θέλει ο φίλος, νομίζω είναι προφανές κι από το κείμενο. Ξαναλέω, τα Tourance Next δεν τα ξέρω, μόνο τα έχω δει κι είναι καθαρά ασφάλτινα λάστιχα και για τη χρήση που θέλει, αν δεν είχε ξαναβγάλει τα απλά, θα ήταν σίγουρα το επόμενο λάστιχο να αντικαταστήσω τα Tourance EXP.

τα exp τι ειναι?η αληθεια ειναι πως για τα μετζελερ εχω πολυ καλη εικονα οποτε ισως δω σοβαρα το next που λετε!

AUFGEBRACHT
13/11/2018, 21:50
τα exp τι ειναι?η αληθεια ειναι πως για τα μετζελερ εχω πολυ καλη εικονα οποτε ισως δω σοβαρα το next που λετε!

Όταν σταμάτησε τα απλά Tourance, έβγαλε τα Tourance EXP, με ξεκάθαρα πιο ασφάλτινο χαρακτήρα, ο πρόδρομος των Tourance Next.

401187

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2018, 22:25
Όταν σταμάτησε τα απλά Tourance, έβγαλε τα Tourance EXP, με ξεκάθαρα πιο ασφάλτινο χαρακτήρα, ο πρόδρομος των Tourance Next.

401187

μα ποτε εγινε αυτο?Εγω εβαλα περιση αυτο το λαστιχο που διχνει η φοτο απο πανω.Ποσο παλιο ειναι?Λες να το χε στοκ και να μου το πασαρε?Λες γιαυτο να ειναι το σκασιμο στο πελμα?Ποτε βγηκαν τα νεξτ και σταματησαν τα απλα?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2018, 22:26
μα ποτε εγινε αυτο?Εγω εβαλα περιση αυτο το λαστιχο που διχνει η φοτο απο πανω.Ποσο παλιο ειναι?Λες να το χε στοκ και να μου το πασαρε?Λες γιαυτο να ειναι το σκασιμο στο πελμα?Ποτε βγηκαν τα νεξτ και σταματησαν τα απλα?
Σορρυ.Οχι ακριβος απο πανω η φοτο.Τη προηγουμενη φοτο λεω που διχνει τα παλια τουρανς

AUFGEBRACHT
13/11/2018, 22:30
μα ποτε εγινε αυτο?Εγω εβαλα περιση αυτο το λαστιχο που διχνει η φοτο απο πανω.Ποσο παλιο ειναι?Λες να το χε στοκ και να μου το πασαρε?Λες γιαυτο να ειναι το σκασιμο στο πελμα?Ποτε βγηκαν τα νεξτ και σταματησαν τα απλα?

Θα μπλέξουμε τα μπούτια μας -αν δεν το έχουμε ήδη κάνει- με τις γενιές των Tourance… Το πόσο παλιό ήταν δεν είναι δύσκολο να το βρεις, το πιο εύκολο, αλλά μην ανησυχείς, δεν τα είχε σε στοκ. Τα απλά είχαν σταματήσει κάπου στο 2011-2012 νομίζω, τότε έβαλα πρώτη φορά τα EXP. Εδώ και κάποια χρόνια έχει ξαναβγάλει ΚΑΙ τα απλά, παράλληλα με τα Next. Και ξαναλέμε για να μη μπερδέψουμε το φίλο: Για τη χρήση που θέλει Tourance Next αν θέλει να πάει σε Metzeler.

AUFGEBRACHT
13/11/2018, 22:31
Σορρυ.Οχι ακριβος απο πανω η φοτο.Τη προηγουμενη φοτο λεω που διχνει τα παλια τουρανς

Στον εαυτό σου μιλάς; :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
13/11/2018, 22:58
Στον εαυτό σου μιλάς; :p

Γαμησετα.Τα χω παιξει.Μη μου ξεσινεριζεσαι:lol:

foogr01
13/11/2018, 23:06
Πέτρο, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Trail 2. 80-20 το δίνει το λάστιχο η εταιρία αν δεν κάνω λάθος, ουσιαστικά ασφάλτινο. Γρήγορη κορώνα και ζεσταίνονται αμέσως. Αν πήγες στου Γιώργου θα σου είπε Metzeler. Αν πήγες στου Γιάννη θα σου είπε Michelin. Άντε βγάλε άκρη :p

Τι επεισόδιο έχω χάσει; :a014:

peterTHErider
13/11/2018, 23:08
Πέτρο, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Trail 2. 80-20 το δίνει το λάστιχο η εταιρία αν δεν κάνω λάθος, ουσιαστικά ασφάλτινο. Γρήγορη κορώνα και ζεσταίνονται αμέσως. Αν πήγες στου Γιώργου θα σου είπε Metzeler. Αν πήγες στου Γιάννη θα σου είπε Michelin. Άντε βγάλε άκρη :p

Τι επεισόδιο έχω χάσει; :a014:

τζορτζ εχεις χασει φιλος αφου εισαι εξαφανισμενος!