PDA

View Full Version : Αναζήτηση μηχανής "μεγάλων" αποστάσεων



Σελίδες : [1] 2 3

GogosLux
13/11/2018, 14:09
Ναι ξέρω, αν θες να ταξιδέψεις ταξιδέυεις με οτι έχεις :D

Το ερώτημα ειναι με ποιο μηχάνημα ταξιδεύεις καλύτερα και άνετα με ασφάλεια όντας ΜΟΝΟΣ.

Πριν παμε ομως εκει ας δούμε το project, κάθε καλοκαίρι οι διακοπές μας ειναι στην Ελλάδα - ενεκα τα τελευταία χρονια κάτοικος εξωτερικού.
Οποτε, η οικογένεια αναχωρεί πριν απο εμενα και επιστρέφει μετα απο εμενα αεροπορικώς.

Εγω ομολογώ οτι βαρέθηκα το αεροπλάνο και θα ηθελα να το κάνω οδικώς το θεμα - Δηλ Λουξεμβούργο - Αθηνα - Λουξεμβούργο και ας βγαίνει πιο ακριβά :rolleyes:
Αμαξι υπάρχει για το οδικώς (ξαπλωτά ενεκα μεγέθους) αλλα αν ειναι για αμαξι θα πάω με το αεροπλάνο :lol::lol:

Οπότε, φκέφτομαι κάθε χρόνο να επικεντρώνω σε διαφορετική περιοχή πχ. Ελβετία, Ιταλια, βαλκάνια και να δω καποια πράγματα.
Μονος περιορισμός ειναι οι ημέρες του ταξιδίου - για ευνοήτους λόγους.
Οποτε λέω να ειναι 3-4 ημερες το ελα Ελλαδα και 2 ημερες το γυρνα.

Για την 1η φορά λέω να δω Ελβετικές άλπεις & λίμνες :smokin:
Ενεκα αμάθητος στα μεγαλα ταξίδια με μηχανή (+ μονος στο ταξίδι) λεω να παω απο Ανκόνα με πλοίο και να αποφύγω τα βαλκάνια προς το παρόν.

Ενα πρώτο προγραμμα που εβγαλα ειναι για 1800χιλ με 16-17 ωρες οδηγησης που θα με βγάλει ανκονα και θα γίνει σε 2,5 ημέρες (Παρασκεύη απογευμα μετα την δουλειά με το πλοιο Κυριακή απογευμα).
Ημερήσια χιλιόμετρα μέχρι 500 και 7 ωρες οδηγηση.

Για τις επομενες χρονίες σκέφτομαι και το όλο οδικώς για να δουμε βαλκάνια (τουλάχιστον 2700χιλ και 26 ωρες οδήγηση ευθεια γραμμή χωρις να δεις κάτι αλλο σε παρέκλιση).

Παμε λοιπόν στο θεμα μηχανή.

Το παρόν Tuono V4 μπορεί να επιτελέσει το σκοπό, τουλάχιστον μέχρι την Ανκονα θεωρω με άνεση.
Βασικές προσαρμογές που θα/εχουν γίνει ειναι να μπουν λίγο πιο χαμηλά πατάκια για άνεση περαν των 2-3 ωρων οδήγησης, βαλίτσες πίσω, χουφτες αδιάβροχες.

Ομως, καθε 200χιλ θελει καύσιμο, απο φώτα δεν σκίζει και η προοπτική να είμαι μόνος με την ιταλική αξιοπιστία στην μέση του πουθενα θέτει κάποια ερωτήματα :lol:
Επίσης, τα λαστιχάκια του ειναι προσανατολισμένα σε άλλο σκοπο - οχι οτι δεν μπορεί να πάιξει και 2ο ζευγάρι αν χρειαστεί.

Οποτε, αναρωτιέμαι για ενα 2ο μηχάνημα για χιλιομετροφάγο :rolleyes:

Ιδανικά θα έπαιρνα το 1290 αλλα δεν μου πάει η καρδιά να παρκάρω τόσα λεφτά στο γκαράζ και να εχω 2 μηχανακια σε μια χώρα που μονο φιλικός δεν ειναι ο καιρος στην μηχανή αφου βρέχει και το καλοκαίρι :moutza:

Ετσι εχω προσανατολιστεί στα παρακάτω με ιδανικό budget τα €6-7000 και μέγιστο 9000€, αν και στα 7 θα ημουν πιο χαρούμενος :D

Παραθέτω λοιπον τα μοντέλα που εχω σορτάρει μαζί με καποιες ενδεικτικές αγγελίες :

- Kawa GTR 1400
Αρνητίκο το μέγεθος και βαρος αν και δεν ξερω αν θα με ξενίσει στο ταξίδι.
401170

- Honda VFR 1200
Αρνητικό η αυτονομία και έλλειψη cruise control; αλλα ειναι όμορφο
401171

ή αυτο :
401179

-FJR1300
Για καποιο λόγο το Kawa φαινεται ανωτερο και ας ειναι παλαιότερο
401180

- ΒΜW GS 1200
δεν μ' αρεσει / συνηθίσει το telerave + ακριβό
401172

ΚΑΙ αν ανεβούμε λεφτά:

- ΚΤΜ 1190
Αρνητικό η τιμή :lol:
401173

To

Εχω κοιτάξει και μικρότερα τυπου Tiger 800 ή GS800 αλλα λεω να παω σε κάτι μεγαλύτερο.

Θα εκτιμουσα λοιπον, ιδιαίτερα, την γνώμη σας και την εμπειρία σας :winka:
ΦΥΣΙΚΑ νεες προτάσεις που μπαίνουν σε αυτα τα κριτήρια ειναι ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ (εξαιρείται οτι αρχίζει απο ΜΤ και TR@cer :lol::lol::lol:)

Σας μερσώ προκαταβολικά :blush:

devil's animal
13/11/2018, 14:16
bandit 1250.-
φτηνο, αξιοπιστο, με οσο γκαζι και ροπη χρειαζεσαι, ανετο, χιλιομετροφαγος απο τους λιγους...

επισης με λιγο τσιγκλισμα μπορει να παρει μια χαρα τα ποδια του...το μοτερ του ουσιαστικα κοιμαται με τα αλογα που εχει απο μαμα...

GogosLux
13/11/2018, 14:40
bandit 1250.-
φτηνο, αξιοπιστο, με οσο γκαζι και ροπη χρειαζεσαι, ανετο, χιλιομετροφαγος απο τους λιγους...

επισης με λιγο τσιγκλισμα μπορει να παρει μια χαρα τα ποδια του...το μοτερ του ουσιαστικα κοιμαται με τα αλογα που εχει απο μαμα...

thanks, ναι το εχω δει αλλα βγαζει μια φθηνίλα σε σχέση με τα αλλα και η διαφορά τιμής ειναι δελεαρ αναλογα τι θα πρεπει να κάνεις αν θα πρεπει να το σκαλίσεις.

Επισης δεν βρίσκω κανενα με λιγότερο απο 2 ιδιοκτήτες :rolleyes: :lol:

401182

401183

401184

Παντως το επαναφέρω στα υπόψιν ως Budget λύση

MG-KTiNoS
13/11/2018, 15:20
Yamaha FJR 1300 για τους δρόμους που λες. Μακράν πιο καλό απ όλα όσα ανέφερες από πάνω
και μακράν πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ

401185



υγ
κι αν θες να πέσεις πολύ σε κόστος δες και κάνα βαραντέρο
τΖάμπα τα δίνουν πχια

lleonidas
13/11/2018, 15:40
Σε ζηλεύει το μισό forum, να ξέρεις...ζεις στο Λουξεμβούργο, έχεις Tuono, θα πάρεις sp.touring και θα ταξιδέψεις όλη την Ευρώπη...pas mal :a013:
Ως προς τις σκέψεις που κάνεις, νομίζω πως όποια και να πάρεις από αυτές τις μοτοσυκλέτες, θα τη χαρείς όσο δεν πάει...είναι θηρία, καταπίνουν χιλιόμετρα για πλάκα, φορτώνονται και με δεδομένο ότι δεν έχεις ουσιαστικά κάποιον οικονομικό περιορισμό(τα 8-9 χιλιάρικα είναι υπεραρκετά), μπορείς να επιλέξεις την καταλληλότερη... αυτήν δηλαδή που θα σε καλύψει 90% και όχι 80 ή 85%, κάπως έτσι!
Βασικότερο κριτήριο όλων η αξιοπιστία και η πολύ καλή κατάσταση...επόμενο κριτήριο το-κατά τα δυνατόν- ανετότερο και πιο ξεκούραστο ταξίδι.Η BMW θα μπορούσε ίσως από τώρα να βγει εκτός, αφού δε σου αρέσουν οι αναρτήσεις της και τη θεωρείς ακριβή!Το crosstourer έχω την αίσθηση ότι πρέπει να έχει λίγο υψηλότερη κατανάλωση, συγκριτικά με τα υπόλοιπα, όταν πιέζεται, αλλά φαντάζομαι πως δεν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή σου.
Γράψε αν θέλεις και κιλά-ύψος :)

LOUKILOUK
13/11/2018, 15:42
VFR 800 τελευταίο μοντέλο... ταξιδιάρικο μεν, αλλά σπορ αρκετά (για Άλπεις...), αξιόπιστο, σχετικά οικονομικό, διαχρονικό, όμορφο...
Για 500χλμ/μέρα θα έμενα με το τουόνο αρχικά...αργότερα Βαλκάνια το ξανάβλέπεις.
Επειδή έχω κάνει αντίστοιχες ιδέες, είχα σκεφτεί και το κατεβαίνω οδικώς,το πουλάω και φεύγω αεροπορικός...
Μανούρα αλλά έχει και πλεονεκτήματα ειδικά αν μένεις ποιο μακρυά (Εδιμβούργο πχ)
Καλές βόλτες
Θα κάνω πρωτοχρονιά Λουξ...

GogosLux
13/11/2018, 16:22
Yamaha FJR 1300 για τους δρόμους που λες. Μακράν πιο καλό απ όλα όσα ανέφερες από πάνω
και μακράν πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ

Το εβαλα στην λίστα :rolleyes:, εκτος αν εννοείς μοντελο αλλης χρονιάς απο αυτο που εβαλα :look:


Σε ζηλεύει το μισό forum, να ξέρεις...ζεις στο Λουξεμβούργο, έχεις Tuono, θα πάρεις sp.touring και θα ταξιδέψεις όλη την Ευρώπη...pas mal :a013:

Ευχαριστώ, ουδεν καλό αμοιγές κακου :winka:


Γράψε αν θέλεις και κιλά-ύψος :) Απο υψος ειμαστε στο ~1,90 +/- (μπαζουμε πια) και 80 κιλά στεγνός :lol:
Οποτε η ανεση στα ποδια ειναι ενα θεμα - με τα ON-Off ειναι ΟΚ, με τα βαπόρια δεν έχω εμπειρία :D


VFR 800 τελευταίο μοντέλο... ταξιδιάρικο μεν, αλλά σπορ αρκετά (για Άλπεις...), αξιόπιστο, σχετικά οικονομικό, διαχρονικό, όμορφο...
Δεν ειναι κακο αλλα νοιωθω οτι με παρομοια λεφτα παιρνεις περισσότερα, ασε που το 1200 ειναι πολυ πιο ομορφο (στα δικα μου :eyepop:)


Για 500χλμ/μέρα θα έμενα με το τουόνο αρχικά...αργότερα Βαλκάνια το ξανάβλέπεις.
Ειναι μεσα στα σενάρια μιας και το μονο που θα χρειαστεί ειναι κατι βασεις για να κρατήσει τα σαμαρια που ήδη έχω, οποτε με 80€ ειναι κομπλέ μιας και εχω πάρει τα πατακια για ανεση.


Επειδή έχω κάνει αντίστοιχες ιδέες, είχα σκεφτεί και το κατεβαίνω οδικώς,το πουλάω και φεύγω αεροπορικός...
Μανούρα αλλά έχει και πλεονεκτήματα ειδικά αν μένεις ποιο μακρυά (Εδιμβούργο πχ)

Και εγω το σκεφτομαι καιρό τωρα αλλα ειπα να το προχωρήσω.
Απο κοστος βγαινει 2πλη τιμή αλλα εχεις να κερδίσεις απο την εμπειρία.

Για να γίνει Ελληνικό το κοστος δεν ειναι αμελητεό και θα πρέπει να περιμένεις να το πουλήσεις ΕΚΤΟΣ αν εχεις ηδη λιγο πολυ πελάτη να περιμένει.
Οποτε δεχομαι παραγγελιές και το κέρδος μου η διαδρομή :lol::lol:


Θα κάνω πρωτοχρονιά Λουξ...
Θα κατεβω Ελλαδα χριστουγεννα αλλα θα ειμαι πισω 3/01, αν εισαι ακομα εδω κερνάω :beer:

Sapadak
13/11/2018, 16:30
Δεν ξέρω πως θα σου ακουστεί αλλά βάλε στα υποψήφια και το busa. Έχω ταξιδέψει στας Ευρώπας και καταπίνει τα χλμ αβιάστα, χωρίς τρελές καταναλώσεις με πολύ καλύ κάλυψη., και ιδιαίτερα ξεκούραστα.
Και αν τα clip on σου φανούν κάπως......χαμηλά, τα σηκώνεις με risers και λύνεις το πρόβλημα

Για φόρτωμα, σίγουρα δεν είναι όπως πχ το VFR, αλλά το φορτώνεις χωρίς πρόβλημα. (σαμάρια, tail/tank bags κτλ

Θα πρότεινα και το XX σαν ακόμα οικονομικότερη λύση, το οποίο πιστεύω οτι είναι εφάμιλλο με το Busa, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία

Vstrommer71
13/11/2018, 16:45
Άν το ταξίδι σου περιείχε μόνο Ευρώπη,οποιοδήποτε από τα μεγάλα tourer θα σου έκανε δουλειά.Επειδή όμως η πλειοψηφία των δρόμων στα Βαλκάνια είναι από το μέτριο ώς το κακό,θα σκεφτόμουνα την επιλογή του 1090,αν βρεις κι όχι του 1190.Πιο ψηλό μηχανάκι για να περνάει άνετα από τους κακούς δρόμους,όρθια θέση οδήγησης,φορτώνεται σαν το γαϊδούρι,ιπποδύναμη στα 110 άλογα αξιοπρεπέστατη(εκτός αν ζητάς 200άρες στις εθνικές),μεγάλη αυτονομία,καλά φώτα και πολύ στιβαρή οδηγική συμπεριφορά.

taisteal
13/11/2018, 16:47
FJR ή Busa.
Αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα με το υπεργαμάτο tuono,τα χλμ είναι αστεία
και τα έχει εύκολα,άσε που στις Άλπεις θα το φχαριστηθείς περισσότερο απ'όλα.

MG-KTiNoS
13/11/2018, 16:49
Δεν ειναι κακο αλλα νοιωθω οτι με παρομοια λεφτα παιρνεις περισσότερα, ασε που το 1200 ειναι πολυ πιο ομορφο (στα δικα μου :eyepop:)



Τεχνικά Χαρακτηριστικά

VFR 1200
Κινητήρας Honda, τετρακύλινδρος V 76° με έναν επικεφαλής εκκεντροφόρο ανά μπλόκ, 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο
Διάμετρος x Διαδρομή (mm) 81,0 x 60,0
Χωρητικότητα (cc) 1.237
Σχέση συμπίεσης 12,9:1
Μέγιστη ισχύς 170hp (127kW) / 10.000rpm
Μέγιστη ροπή 129Nm (13,1kgm) / 8.750rpm
Τροφοδοσία Ψεκασμός PGM-FI
Εκκίνηση μίζα
Λίπανση Υγρό κάρτερ
Κιβώτιο
I 2.6000 (39/15)
II 1.7368 (33/19)
III 1.3636 (30/22)
IV 1.1600 (29/25)
V 1.0322 (32/31)
VI 0.9393 (31/33)
Πρωτεύουσα μετάδοση 1.738 (73/42)
Τελική μετάδοση 2,6990 (άξονας μετάδοσης)
Πλαίσιο Αλουμινένιο περιμετρικό με τον κινητήρα ενεργό μέρος
Μπροστινή ανάρτηση Πιρούνι USD 43mm, με διαδρομή 120mm. Ρυθμίσεις: Προφόρτιση
Πίσω ανάρτηση Υδραυλικό μονό αμορτισέρ Pro Link με διαδρομή 130mm. Ρυθμίσεις Προφόρτισης, Απόσβεσης Επαναφοράς.
Μπροστινό φρένο 2 δίσκοι διαμέτρου 320mm. Δαγκάνες Nissin 6 εμβόλων, ακτινικής στήριξης με C-ABS/ABS
Πίσω φρένο Δίσκος διαμέτρου 276mm. Δαγκάνα 2 εμβόλων, C-ABS/ABS
Μπροστινό ελαστικό 120/70-17
Πίσω ελαστικό 190/55-17
Μήκος (mm) 2.250
Πλάτος (mm) 755
Υψος (mm) 1.220
Υψος σέλας (mm) 815
Μεταξόνιο (mm) 1.545
Ιχνος (mm) 101
Γωνία Caster 25,5°
Βάρος (kg) 267 (πλήρες υγρών)
Ρεζερβουάρ (lt) 18,5

Where are you going Karamitros with 18,5 l?
:D

kordix
13/11/2018, 16:55
Να πάρεις κάτι χαμηλόροπο που να δουλεύει και να το ευχαριστιέσαι στα 140-150 κοντεράτα. Για παραπάνω ρισκάρεις το δίπλωμά σου, αλλού περισσότερο και αλλου λιγότερο.

Για τα πασα, βολεύει πιο πολύ καρατιμονάτο big οn/off με κωλοκοτρωναίϊκη θεση οδήγησης. Για τους επαρχιακούς δρομους των βαλκανίων προτίμησε κατι τέτοιο, πχ crosstourer, gs 1200, v strom 1000 κτλ κάποιο που να σου αρέσει απο αυτά.

Vstrommer71
13/11/2018, 16:57
FJR ή Busa.
Αν και εγώ στη θέση σου θα πήγαινα με το υπεργαμάτο tuono,τα χλμ είναι αστεία
και τα έχει εύκολα,άσε που στις Άλπεις θα το φχαριστηθείς περισσότερο απ'όλα.

Kαι με το ΚΤΜ σίγουρα...δεν θα βαρεθείς(ακόμη και χωρίς Akrapovic):lol:
https://www.youtube.com/watch?v=I7qnnfIQQN4&t=521s

Vstrommer71
13/11/2018, 16:59
Where are you going Karamitros with 18,5 l?
:D
Και με κατανάλωση μεγάλου V4 Ηonda βέβαια,που πας με το 18.5άρι

taisteal
13/11/2018, 17:01
Kαι με το ΚΤΜ σίγουρα...δεν θα βαρεθείς(ακόμη και χωρίς Akrapovic):lol:
https://www.youtube.com/watch?v=I7qnnfIQQN4&t=521s

Ναι,σίγουρα δεν βαριέσαι με ΚΤΜ :D
Αλλά το κόστος για δεύτερο μηχανάκι είναι υψηλό

Vstrommer71
13/11/2018, 17:05
Ναι,σίγουρα δεν βαριέσαι με ΚΤΜ :D
Αλλά το κόστος για δεύτερο μηχανάκι είναι υψηλό

Βασικά με το 1290 δεν θα ξαναγυρίσει με τίποτα στο Tuono χαχαχα
Μόλις αράξει στην σελάρα-θρόνο σε σχέση με το Aprilia και ανοίξει το μουρλόγκαζο,δεν υπάρχει γυρισμός:lol:

SONone
13/11/2018, 17:43
οχι βαλίτσα πίσω!!! οτι και να πάρεις ξέχασε την. ο αερας θα σε ταλαιπωρήσει

Cpt_Slow
13/11/2018, 18:01
Δεν ξερω αν υπάρχουν καταληλότεροι δρόμοι απο αυτούς των Αλπεων για να βολτάρεις ενα tuono. Μόνο απο επαρχιακούς να κινηθείς.
Δυο πλαινά σαμάρια, δυο λάστιχα και είσαι έτοιμος. Ούτε χούφτες ούτε βαλίτσες. Κάνεις το πρώτο ταξίδι, βλέπεις πως είναι και μετά το σκέφτεσαι αν χρειάζεσαι δεύτερο.

GogosLux
13/11/2018, 18:05
Δεν ξέρω πως θα σου ακουστεί αλλά βάλε στα υποψήφια και το busa.

κοιτούσα το ΖΖR1400 που ειναι επιβλητικό (ας το πουμε) σε αστεια λεφτα αλλα ειπα να παω πιο ορθιος, αλλα θα το δω ξανα


επιλογή του 1090,αν βρεις κι όχι του 1190.
Συμφωνω, το ειδα αλλα ειναι πιο ακριβα απο 1190 μιας και ειναι νεοτερο.



Τεχνικά Χαρακτηριστικά

VFR 1200

Where are you going Karamitros with 18,5 l?
:D

You have a fair point :lol::lol:
Για αυτο εγραψα στα αρνητικά την αυτονομία, στην ουσια η αυτονομία ειναι ίδια με εκείνη του Tuono V4


Να πάρεις κάτι χαμηλόροπο που να δουλεύει και να το ευχαριστιέσαι στα 140-150 κοντεράτα. Για παραπάνω ρισκάρεις το δίπλωμά σου, αλλού περισσότερο και αλλου λιγότερο.
Για τα πασα, βολεύει πιο πολύ καρατιμονάτο big οn/off με κωλοκοτρωναίϊκη θεση οδήγησης. Για τους επαρχιακούς δρομους των βαλκανίων προτίμησε κατι τέτοιο, πχ crosstourer, gs 1200, v strom 1000 κτλ κάποιο που να σου αρέσει απο αυτά.

Ναι το θεμα δίπλωμα ειναι το ενα αλλα στην Ελβετια δεν ειναι το προβλημα - το μεγαλο - μιας και το χανεις μονο στην Ελβετια.
Το προβλημα ειναι το προστιμο που μπορεί να ειναι χιλιάδες ευρω εστω για λίγα χιλιομετρα :beer:


Βασικά με το 1290 δεν θα ξαναγυρίσει με τίποτα στο Tuono χαχαχα
Μόλις αράξει στην σελάρα-θρόνο σε σχέση με το Aprilia και ανοίξει το μουρλόγκαζο,δεν υπάρχει γυρισμός:lol:

Για την σέλα συμφωνώ, επιφυλάσομαι για το V2 σε σύγκριση με το V4 που ειναι αλλου, αν και ειναι το 100αρι και οχι το 1100.
Επίσης καπου διαβαζα οτι τουλάχιστον το GT που φοράει τον ίδιο κινητήρα αλλα πιο πιεσμένο δεν φείδεται κραδασμών :lol::lol: - κατι που απλα δεν υπάρχει στον V4 :smokin:

Για την άνεση και το όρθιο θεμα +10000

GogosLux
13/11/2018, 18:08
οχι βαλίτσα πίσω!!! οτι και να πάρεις ξέχασε την. ο αερας θα σε ταλαιπωρήσει

Thanks, ναι το εχω υπόψη μου


Δεν ξερω αν υπάρχουν καταληλότεροι δρόμοι απο αυτούς των Αλπεων για να βολτάρεις ενα tuono. Μόνο απο επαρχιακούς να κινηθείς.
Δυστυχώς για να βγει εντος των ημερών που θα εχω προδιαγράψει δεν μπορεί να παιξει μονο επαρχιακοι δρομοι και η εθνική θα εχει ενα μεγαλο μερος, θα προσπαθήσω να το κρατήσω μέχρι 60% ή εστω για τα μέρη που δεν θα επικεντρωθώ.

Akalestos
13/11/2018, 18:25
Εγω ειχα το Bandit 650 με το φαιρινγκ 2007' ψεκαστο και παρα το βαρος του και το οτι ο τετρακυλινδρος σου καει τα ποδια οντας και αεροελαιοψυκτος ηταν καταπληκτικη μηχανη.Μια φθηνη λυση για ταξιδιαρα μηχανη και αξιοπιστη οντας japan με αναγκη ομως αναβαθμισης αναρτησεων σιγουρα κ ισως ελαστικων αναλογως της χρησης που θες να κανεις.

doctoras
14/11/2018, 09:31
εάν το ζητούμενο ειναι η περισσότερη αποδιδόμενη άνεση η κατηγορία touring συγκεντρώνει τα περισσότερα πλεονεκτήματα
Τετρακύλινδρο μοτέρ βασιλιά των εθνικών οδών, με μπόλικα κυβικά, εργοστάσια ροπής έμφαση στην χαμηλές αλλά παράλληλα με ευρύ φάσμα ισχύος, χωρίς κραδασμούς, premium αναρτήσεις που καταπίνουν τα πάντα στο οδόστρωμα και όμορφο κοκπιτ
Το best seller ήταν τα FJR1300 αλλα μέχρι '10 απο εκεί και μετά δημιουργήθηκαν πολλές κατηγορίες "κοντά ή παραδίπλα" και αλλάξε ο εμπορικός χάρτης

Το fjr έχει σίγουρα μεγαλύτερη παράδοση μιας και η σειρά FJ ξεκινάει απο το '80, είναι σίγουρα το ποιο αξιόπιστο μηχανάκι και λίγο ποιο κοντά λόγο στησίματος/βάρους στα sport hyper touring μοντέλα
Τα μοντέλα '02 μέχρι '12 ήταν πολύ όμορφα ειδικά τα '02 είχαν και το πιο όμορφο κοκπιτ απο εκεί και μετά ο νεοτερισμός το χάλασε λίγο.
401196
401197
Όμως IMHO απο το '13 και μετά το εκτεταμένο facelift στα ωραιότερα ως τότε μουτρα το κάναν σκατά να μοιάζει περισσότερο με σκουτερ μεγάλων κυβικών

Επίσης η προσπάθεια του GTR1400 ήταν πολύ καλή και έχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά ως άξιος ανταγωνιστής το μοτέρ του είναι και αυτό αξιόπιστο έχουν και αυτοί παράδoση στα sport/hyper touring μιας και το μοτέρ προέρχεται προσαρμοσμένο απο το ZZR1400
Στα μάτια μου πέραν της έκτης στο κιβώτιο έχει το ποιο όμορφο κοκπιτ
401198
Αισθητικά είναι λίγο υποδεέστερο απο της καθαρές γραμμές του FJR αλλά δείχνει και λίγο πιο τουριστικο όσο αναφορά την αεροδυναμικη κάλυψη του αναβάτη συγκριτικά
401199

ο ανταγωνιστής απο honda μεριά ήταν το stx1300 τοπ οποίο δεν είχε εκτίμηση απο το ελλ.κοινό λογο περίεργης αισθητικής κυρίως στην μουρη

το vfr1200 ανήκει στην κατηγορία με zzr1400 & busa

GogosLux
14/11/2018, 10:03
εάν το ζητούμενο ειναι η περισσότερη αποδιδόμενη άνεση η κατηγορία touring συγκεντρώνει τα περισσότερα πλεονεκτήματα
Τετρακύλινδρο μοτέρ βασιλιά των εθνικών οδών, με μπόλικα κυβικά, εργοστάσια ροπής έμφαση στην χαμηλές αλλά παράλληλα με ευρύ φάσμα ισχύος, χωρίς κραδασμούς, premium αναρτήσεις που καταπίνουν τα πάντα στο οδόστρωμα και όμορφο κοκπιτ

Σε σύγκριση με μεγάλα ΟΝ-OFF? Τύπου GS, 1190 κλπ?
Ποια ειναι η αποψη σου?


Επίσης η προσπάθεια του GTR1400 ήταν πολύ καλή και έχει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά ως άξιος ανταγωνιστής το μοτέρ του είναι και αυτό αξιόπιστο έχουν και αυτοί παράδoση στα sport/hyper touring μιας και το μοτέρ προέρχεται προσαρμοσμένο απο το ZZR1400
Στα μάτια μου πέραν της έκτης στο κιβώτιο έχει το ποιο όμορφο κοκπιτ
Αισθητικά είναι λίγο υποδεέστερο απο της καθαρές γραμμές του FJR αλλά δείχνει και λίγο πιο τουριστικο όσο αναφορά την αεροδυναμικη κάλυψη του αναβάτη συγκριτικά

Για "καράβι" θα κινηθω στο Kawa μιας και το GTR στα :eyepop: μου ειναι πιο ομορφο


ο ανταγωνιστής απο honda μεριά ήταν το stx1300 τοπ οποίο δεν είχε εκτίμηση απο το ελλ.κοινό λογο περίεργης αισθητικής κυρίως στην μουρη

Ευχαριστώ, δεν το ήξερα. Δεν μπορώ να πω οτι με συναρπάζει η καπως συντηρητική σχεδιαση του


το vfr1200 ανήκει στην κατηγορία με zzr1400 & busa

Αυτο το ΖΖR1400 ειναι πειρασμός - βεβαια χωρις να έχω ποτε οδηγησει αυτην την κατηγορία.
Τωρα για ταξιδι μαλλον δεν θα ειναι το ιδιο ανετο με το GTR αλλα παραμενει πειρασμός
401200

doctoras
14/11/2018, 10:38
για τέτοιες αποστάσεις αποκλειστικά σε άσφαλτο οτι ποιο άνετο είναι οι streetαδικες διαδρομές αναρτήσεων γιατί παρουσιάζονται πιο σφιχτές με μικρότερο rebound που το χρειάζεσαι σε υψηλές μέσες ταχύτητες

τα τουριστικά θα τα αισθάνεσαι "βιδωμένα" στο έδαφος είναι και το επιπλέον βάρος τους που κάνει την διαφορά, τα ονοφ (συγκριτικά πάντα) λόγο ύψους, πιο ενδοτικών αναρτήσεων(και για χώμα) και μεγαλύτερων διαδρομών στα πολλά μπορεί να σου παρουσιάσουν πλεύσεις απο πλάγιους ανέμους κλπ αεροδυναμικές συνθήκες

αν είχες παρέα και παραπανίσιο χρόνο για να κάνετε την ίδια απόσταση όμως απο adventure διαδρομή τα ονοφ θα ήταν μονόδρομος

doctoras
14/11/2018, 10:48
To ZZR δεν έχει τιμόνι αλλά klipons αλλάζει η στάση οδήγησης σε πιο sport(βέβαια θα το ξερεις εφόσον έχεις tuono) αυτό μπορεί να σε βάλει σε πρίζα να πηγαίνεις με πολλά, επειδή είπες έχεις οικογένεια το θέλεις αυτό? υπόψιν zzr1400 busa έχουν ηλεκτρονικό κόφτη στα 300klm/h και τα μαζέυουν άμεσα, πως σου ακούγεται?
εγώ πλέον θα έλεγα μπρρρρρρρ :priest:
:)

kordix
14/11/2018, 10:55
Αν κοιτάς για στριτάκι, ταξίδεψε καλύτερα με το υπερτούμπανο σου, απλά επέλεξε στριφτερές διαδρομές και κανε 1-2 διανυκτερεύσεις παραπάνω. Αξίζει να περάσεις απο καποια πάσα.

Αν θες κάνουμε κι ανταλλαγή, πάρε το σούπερ ανετο 1150 μου, που ξέρει και τους δρόμους και δώσε μου το tuono. Θα στο προσέχω :evil:

GogosLux
14/11/2018, 10:58
To ZZR δεν έχει τιμόνι αλλά klipons αλλάζει η στάση οδήγησης σε πιο sport(βέβαια θα το ξερεις εφόσον έχεις tuono)

Ειχα και κλιπονατα στο παρελθον αλλα ενεκα η αναζήτηση της ανεσης :lol::lol::lol::lol:

Αυτο λύνεται με την παραδοσιακή Γερμανική συνταγή και το βρίσκεις και έτοιμο :D :lol::lol:
401201



μπορεί να σε βάλει σε πρίζα να πηγαίνεις με πολλά, επειδή είπες έχεις οικογένεια το θέλεις αυτό? :)
+1000 αυτος ειναι ο λόγος που το θελω και ΔΕΝ το θελω :blush:


υπόψιν zzr1400 busa έχουν ηλεκτρονικό κόφτη στα 300klm/h και τα μαζέυουν άμεσα, πως σου ακούγεται? :)
Θεωρω οτι εχεις δίκιο, εβλεπα ενα καλο review και ο τυπος ελεγε : "ακουω καποιους να παραπονιούνται οτι το kawa δεν εχει καλα φρένα, δεν ειναι αυτο, ειναι οτι μαζεύει πολυ περισσοτερα χιλιομετρα χωρις να το καταλαβεις και καλείσαι να φρενάρεις με περισσοτερα σε σχεση με αλλα μηχανακια και για αυτο σου φαινεται οτι υστερει σε φρενα".


εγώ πλέον θα έλεγα μπρρρρρρρ :priest::)
Θα συμφωνήσω :D, πλεον ;)

Vstrommer71
14/11/2018, 11:03
Ειχα και κλιπονατα στο παρελθον αλλα ενεκα η αναζήτηση της ανεσης :lol::lol::lol::lol:

Αυτο λύνεται με την παραδοσιακή Γερμανική συνταγή και το βρίσκεις και έτοιμο :D :lol::lol:

Στο σημείο αυτό να εκφράσω τις σοβαρές επιφυλάξεις μου για την τοποθέτηση τέτοιου τιμονιού και μάλιστα χωρίς stabilizer.Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός.

GogosLux
14/11/2018, 11:10
Στο σημείο αυτό να εκφράσω τις σοβαρές επιφυλάξεις μου για την τοποθέτηση τέτοιου τιμονιού και μάλιστα χωρίς stabilizer.Θα ήμουνα πολύ επιφυλακτικός.

Θα συμφωνήσω μαζί σου !!!!!

GogosLux
14/11/2018, 11:14
Αν θες κάνουμε κι ανταλλαγή, πάρε το σούπερ ανετο 1150 μου, που ξέρει και τους δρόμους και δώσε μου το tuono. Θα στο προσέχω :evil:

Δεν εχω δίπλωμα αλιευτικού :lol::lol::lol:

Το μεγαλυτερο σοκ το επαθα δοκιμάζοντας το σε παρκινγκ, στο χωμα δεν ηθελα, και ενω ειχει 100% χωμάτινο λαστιχο μπροστά δεν ενιωθεες τίποτα :cry::cry:

GogosLux
14/11/2018, 18:04
Ισως να μπορουσα να μεινω και στην οικογένεια :rolleyes:

125 αλογα, cruize control, ηλεκτρονικο dumping, θερμαινομενα grip; ασφαλτινος προσανατολισμός, και τουλαχιστον 2Κ φθηνοτερο απο το 1190

Τι ξέρουμε για αυτο? :a014:

401226
401227
401228
401229
401230

doctoras
14/11/2018, 18:08
εμένα μου αρέσει αυτό το μηχανάκι, δεν ξέρω πόσο περπάτησε και το κατα πόσο ικανοποιημένοι μείναν οι ιδιοκτήτες του απο την αξιοπιστία του

BLiTzER
14/11/2018, 18:56
"Έχω απρίλια και θέλω να κάνω ταξίδι, αλλά φοβάμαι μη με αφήσει στη μέση του πουθενά, επειδή είναι ιταλικό, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα άλλο απρίλια για το ταξίδι."

rainmike
14/11/2018, 19:27
Εγώ θα έπαιρνα κάνα multistrada 1200 και θα πηγαινοερχόμουν με το αεροπλάνο.

panavour
14/11/2018, 19:47
κοιτα κι αυτο401236

βασιλευς ανεσεως

GogosLux
14/11/2018, 20:03
εμένα μου αρέσει αυτό το μηχανάκι, δεν ξέρω πόσο περπάτησε και το κατα πόσο ικανοποιημένοι μείναν οι ιδιοκτήτες του απο την αξιοπιστία του

Και εμένα :D


"Έχω απρίλια και θέλω να κάνω ταξίδι, αλλά φοβάμαι μη με αφήσει στη μέση του πουθενά, επειδή είναι ιταλικό, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα άλλο απρίλια για το ταξίδι."

:lol: :lol: τουλάχιστον μπορείς να μου αναγνωρίσεις την συνέπεια :lol:


Εγώ θα έπαιρνα κάνα multistrada 1200 και θα πηγαινοερχόμουν με το αεροπλάνο.

Φυσικά, αφού θα είναι όλο συνεργείο :moutza: (1,5 χρόνο που το είχα έγινα κολλητός με τον μάστορα)

rainmike
14/11/2018, 20:56
Και εμένα :D



:lol: :lol: τουλάχιστον μπορείς να μου αναγνωρίσεις την συνέπεια :lol:



Φυσικά, αφού θα είναι όλο συνεργείο :moutza: (1,5 χρόνο που το είχα έγινα κολλητός με τον μάστορα)

Α αφού είχες έστω και για 1,5 χρόνο είσαι ντουκατίστι :beer:

Nostradamus
14/11/2018, 21:25
Μείνε σε μια από τις 4 Γιαπωνέζες.. fjr, busa zzr (εμένα μου αρέσει και το 1200), xx, vfr, όλες έχουν τουλάχιστον ένα μεγάλο sport touting.
θέλεις όπως λες ειδικα στην επιστροφή να βγάζεις χιλιόμετρα διεκπεραιωτικα...
Τα Βαλκάνια μια χαρά κεντρικούς οδικούς άξονες έχουν, που εκεί πάνω θα κινηθείς εφόσον θέλεις να ξεμπερδευεις με την επιστροφή, γρήγορα και με ασφάλεια..
Μην το ψάξεις πολύ και το μπερδέψεις... Καλά ψώνια :) :)

kostasagk
15/11/2018, 10:42
χρονια με paneuropean για το 1.85 είναι αριστο,κάθε καλοκαιρι ευρωπη ,ανετα τα 500-700 την ημερα,οικονομικο στις αλπεις με 500χιλ τα 25 λιτρα ,αδηφαγο στην γερμανια με 180+ 250 χιλ τα 25 λιτρα,απροβληματιστο μεχρι τωρα κουβαλάει εμενα ,την συζηγο και 60 κιλα πραγματα,αν εισαι πιο κοντος 175 πχ παει και zzr αι το fjr το καινουργιο είναι πολύ μαζεμενο..το ιδιο ισχυει και το vfr800 τα αλλα δεν τα ξερω.

GogosLux
15/11/2018, 11:04
χρονια με paneuropean για το 1.85 είναι αριστο,κάθε καλοκαιρι ευρωπη ,ανετα τα 500-700 την ημερα,οικονομικο στις αλπεις με 500χιλ τα 25 λιτρα ,αδηφαγο στην γερμανια με 180+ 250 χιλ τα 25 λιτρα,απροβληματιστο μεχρι τωρα κουβαλάει εμενα ,την συζηγο και 60 κιλα πραγματα,αν εισαι πιο κοντος 175 πχ παει και zzr αι το fjr το καινουργιο είναι πολύ μαζεμενο..το ιδιο ισχυει και το vfr800 τα αλλα δεν τα ξερω.

Ευχαριστω, οχι ειμαι πανω απο 1,85

Ειναι στα υποψιν αν και αισθητικά το Kawa GTR μου φαίνεται ωραιότερο καράβι

afric
27/11/2018, 18:31
Καλησπερα, εχω το k1100lt.Εκμηδενιζεις τις αποστασεις.
Παλιοτερα ειχα το st1100.Πολυ καλο
Αυτη η κατηγορια καμια σχεση δεν εχει με xx, vfr και λοιπα sport touring.
Τα μαρσπιε και το τιμονι ειναι σε τετοια θεση ωστε να μην κουραζεσαι(ελαφρια κλιση του σωματος εμπρος), εχουν σελαρες, αξονα και προστασια απ τον αερα που τοσο κουραζει στην εθνικη..

GogosLux
27/11/2018, 20:29
Καλησπερα, εχω το k1100lt.Εκμηδενιζεις τις αποστασεις.
Παλιοτερα ειχα το st1100.Πολυ καλο

Καλησπέρα και ευχαριστώ,

Βλέπω το 1200lt αλλά δεν μου αρέσει, πιο πολύ κοντά στο 1200GT με βλέπω.

Βέβαια είναι στα ίδια λεφτά (6Κ) με το kawa GT1400 και μ αρέσει καλύτερα και ίσως έχει ένα πλεονέκτημα σε αξιοπιστία και φθηνά ανταλλακτικά

GogosLux
29/11/2018, 17:18
Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή ! :blush:

ΥΓ Ειδα την Κυριακή ενα VFR1200 του 2010 με 30κατι χιλιάδες χιλίομετρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ με καινούργια λάστιχα στα €4600 το θεωρώ ευκαιρία - ΑΛΛΑ με το που ανεβηκα επανω ενιωσα 10 χρόνια μεγαλύτερος :lol:

Οποτε παμε - αν παμε - για On-Off.
Κύριος λόγος για να παμε η επιθυμία της κυρίας να ακολουθήσει μαζι και η μικρή πιθανότητα να την καλύψει η σέλα του Tuono (δεν μιλάω για την σέλα του RSV4 που έχω τώρα και στην 1 ωρα πιάστηκε).
Επίσης θα πρεπει να βαλω αντάπτορες να κατεβάσω τα πατάκια μιας και αν και "πρωτο μποι" παρόλα αυτα ειναι πολυ ψηλά.

ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω :D

kordix
30/11/2018, 09:34
Να προσέξεις να μη πατινάρει. Ρώτα αν εχει αλλαχθεί δίσκος πλατό και οι τσιμούχες του σασμάν. Αν το μηχανάκι κινείται, δύσκολο να χαλάσουν οι τσιμούχες, αν ήταν παροπλισμένο ειναι πιθανό.

Αν το απλό εχει μιο μακριά μετάδοση να το προτιμήσεις απο το adventure, δεν ειμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό στα 8ρια.

GogosLux
30/11/2018, 09:51
Να προσέξεις να μη πατινάρει. Ρώτα αν εχει αλλαχθεί δίσκος πλατό και οι τσιμούχες του σασμάν. Αν το μηχανάκι κινείται, δύσκολο να χαλάσουν οι τσιμούχες, αν ήταν παροπλισμένο ειναι πιθανό.

Αν το απλό εχει μιο μακριά μετάδοση να το προτιμήσεις απο το adventure, δεν ειμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό στα 8ρια.

Ευχαριστώ!
Τωρα πρεπει να δω πως θα τα πω στα γαλλικα :D

Απο οτι λεει το κινούσε μέχρι τον τώρα αλλα φευγει με τον αντρα της για ενα χρόνο μιας και συναξοδιοτήθηκε και για αυτο το πουλάει.

Ναι απο γυναίκα στην σύνταξη :eek:

lykourgi
30/11/2018, 09:58
Ναι απο γυναίκα στην σύνταξη :eek:
Αν ήταν και ναυτικός, να προσέχεις.

GogosLux
30/11/2018, 10:09
Αν ήταν και ναυτικός, να προσέχεις.

Τι εχουν οι ναυτικοί??

telegonos
30/11/2018, 10:11
SCANIA 1200GS??????

Για κανένα λόγο δεν άλλαζα ταξίδι στην Ευρώπη με το Tuono V4, για να πάω με το Scania (και λοιπά τρακτέρ). ΚΑΝΕΝΑ!

RaGe_Raptor
30/11/2018, 10:17
SCANIA 1200GS??????

Για κανένα λόγο δεν άλλαζα ταξίδι στην Ευρώπη με το Tuono V4, για να πάω με το Scania (και λοιπά τρακτέρ). ΚΑΝΕΝΑ!

Εισαι λιγο άδικος ,νομιζω . Εννοείται πως το fun factor των γυμνών ss ειναι πολυ πιο υψηλό αλλα δεν ειναι αυτο το ζητούμενο του φίλου .

lykourgi
30/11/2018, 10:26
Τι εχουν οι ναυτικοί??
Οι ναυτικοί δεν έχουν κάτι.

Απλά συνηθίζεται στις αγγελίες, ως κράχτης, να αναγράφεται ´γυναίκα οδηγός´ ή ´από συνταξιούχο ή ´απο ναυτικό´.
Αν βλέπεις δύο στα τρία σε μία αγγελία ...................

telegonos
30/11/2018, 10:28
Ρε άιντε από κει, που θα 'αφηνα την ευκαιρία να οδηγήσω τόσα χιλιόμετρα μια μηχανή ελαφριά, σβέλτη, γκαζάτη, με αναρτησάρες, με φρενάρες, με πλαισιάρα, με V4 ήχο και αίσθηση, με, με, με, για να οδηγήσω ένα μάιμουνα τρακτέρ, που κανονικά είναι για να ζευγαρίζει την καλαμοτσίθρα από τα αμπέλια...

RaGe_Raptor
30/11/2018, 10:32
Ρε άιντε από κει, που θα 'αφηνα την ευκαιρία να οδηγήσω τόσα χιλιόμετρα μια μηχανή ελαφριά, σβέλτη, γκαζάτη, με αναρτησάρες, με φρενάρες, με πλαισιάρα, με V4 ήχο και αίσθηση, με, με, με, για να οδηγήσω ένα μάιμουνα τρακτέρ, που κανονικά είναι για να ζευγαρίζει την καλαμοτσίθρα από τα αμπέλια...

Καταλαβαίνω οτι ο V4 χτυπάει μια ευαίσθητη χορδή σου ,οτι εχεις ενα HUGE soft spot γι'αυτή την διάταξη κινητήρα , αλλα μην κάνεις κι έτσι :lol:

telegonos
30/11/2018, 10:35
Έγραψα κιάλλα πράγματα εκτός του V4 (που είναι ΜΙΑ παράμετρος), αυτό το καταλαβαίνεις;

Σοβαρά τώρα, πάρε ανθρωπέ μου το Tuono σου και βάλε διαδρομές από τα Πάσσα των Άλπεων. Δεν θα θες να φύγεις...

Με το Scania δεν θα καταλάβεις τίποτα από οδήγηση. Αν είναι έτσι, πάρε το αεροπλάνο στην τελική...

RaGe_Raptor
30/11/2018, 10:38
Έγραψα κιάλλα πράγματα εκτός του V4 (που είναι ΜΙΑ παράμετρος), αυτό το καταλαβαίνεις;

Σοβαρά τώρα, πάρε ανθρωπέ μου το Tuono σου και βάλε διαδρομές από τα Πάσσα των Άλπεων. Δεν θα θες να φύγεις...

Ναι βρε,το καταλαβαίνω αλλα αρνήσου αυτά που έγραψα για τον V4 αν τολμάς :)

GogosLux
30/11/2018, 11:57
SCANIA 1200GS??????
Για κανένα λόγο δεν άλλαζα ταξίδι στην Ευρώπη με το Tuono V4, για να πάω με το Scania (και λοιπά τρακτέρ). ΚΑΝΕΝΑ!

Συμφωνω 100% μαζι σου, ιδιως για την τράτα :lol:
Αν ηταν το ΚΤΜ ισως να αλλαζε.

ΑΛΛΑ ειναι αδικο να εχω απαίτηση απο την γυναικα να κανει τοσα χιλιομετρα στο πισω μερος του Tuono και να εχω και απαιτηση να το ευχαριστηθει.
Οποτε αν δεν έρθει τελικά μαζί θα φυγω με το Tuono :D


Οι ναυτικοί δεν έχουν κάτι.
Απλά συνηθίζεται στις αγγελίες, ως κράχτης, να αναγράφεται ´γυναίκα οδηγός´ ή ´από συνταξιούχο ή ´απο ναυτικό´.
Αν βλέπεις δύο στα τρία σε μία αγγελία ...................

Ναι το ξέρω, απλα η αγγελια δεν έλεγε οτι ειναι γυναικα.
Το εμαθα οταν μου απαντησε στο μαιλ, οποτε δεν υπαρχει δόλος ;)

Λόγο της ασάφειας αν η συζυγος τελικά θα ακολουθησει δεν θέλω να δώσω και πολλα λεφτα σε 2ο μηχανακι μιας και αισθητικά και οδηγικά (αλλα κυρίως αισθητικά) με καλύπτει το Tuono :D
Ειδομεν .............

pektis
30/11/2018, 12:19
Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή ! :blush:

ΥΓ Ειδα την Κυριακή ενα VFR1200 του 2010 με 30κατι χιλιάδες χιλίομετρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ με καινούργια λάστιχα στα €4600 το θεωρώ ευκαιρία - ΑΛΛΑ με το που ανεβηκα επανω ενιωσα 10 χρόνια μεγαλύτερος :lol:

Οποτε παμε - αν παμε - για On-Off.
Κύριος λόγος για να παμε η επιθυμία της κυρίας να ακολουθήσει μαζι και η μικρή πιθανότητα να την καλύψει η σέλα του Tuono (δεν μιλάω για την σέλα του RSV4 που έχω τώρα και στην 1 ωρα πιάστηκε).
Επίσης θα πρεπει να βαλω αντάπτορες να κατεβάσω τα πατάκια μιας και αν και "πρωτο μποι" παρόλα αυτα ειναι πολυ ψηλά.

ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω :D

Μη συγκρινεις το BMW 1200 GS με το VFR 1200...
Ειναι εντελως διαφορετικη κατηγορια...
Το VFR το παιρνεις σαν χιλιομετροφαγο(ανηκει στην κατηγορια busa...)
To ΒΜW το παιρνεις και για χωμα...εχει ψηλοτερο κεντρο βαρους, ειναι άλλο μηχανακι...!
Καλες αγορες σε οτι και αν αποφασισεις!!

sapila racing
30/11/2018, 12:23
SCANIA 1200GS??????

Για κανένα λόγο δεν άλλαζα ταξίδι στην Ευρώπη με το Tuono V4, για να πάω με το Scania (και λοιπά τρακτέρ). ΚΑΝΕΝΑ!

Για πήγαινε ταξίδι στην Ευρώπη με το tuono V4 με γυναίκα συνεπιβάτη να σε δούμε στον γυρισμό. :bawl:

GogosLux
30/11/2018, 12:23
To ΒΜW το παιρνεις και για χωμα...εχει ψηλοτερο κεντρο βαρους, ειναι άλλο μηχανακι...!

Οντως, αυτος ειναι ενας ακομα παράγοντας στα ΥΠΕΡ του.


Καλες αγορες σε οτι και αν αποφασισεις!!
Ευχαριστώ !

GogosLux
30/11/2018, 12:26
Για πήγαινε ταξίδι στην Ευρώπη με το tuono V4 με γυναίκα συνεπιβάτη να σε δούμε στον γυρισμό. :bawl:

Αυτο φοβάμαι και εγω :lol:

Αν παμε με το Tuono θα πρεπει να βαλω την μαμα πισω σέλα (ευκολο) και να την φτιάξω με gel μεσα για να εχω καποια ελπίδα.

Το πιο κακο ειναι οτι στο tuono δεν του αρέσει το 2ο άτομο, αλλαζει τελείως η οδήγηση και απο fun γινεται κουραστική, τουλάχιστον σε στροφυλίκι που το εχω δοκιμάσει.

pektis
30/11/2018, 12:28
Οντως, αυτος ειναι ενας ακομα παράγοντας στα ΥΠΕΡ του.


Ευχαριστώ !

Προσωπικα, δεν θα αγοραζα GS 1200 για τετοια ταξιδαρα...
Περισσοτερο θα ευχαριστιομουν με το VFR...
Καλες αγορες!:beer:

GogosLux
30/11/2018, 12:33
Προσωπικα, δεν θα αγοραζα GS 1200 για τετοια ταξιδαρα...
Περισσοτερο θα ευχαριστιομουν με το VFR...
Καλες αγορες!:beer:

Το VFR 1200 μου αρέσει αισθητικά και το είδα απο κοντα πολύ ωρα, το πρόβλημα ειμαι οτι ειμαι πιο σκυφτός απο οτι στο Tuono, τα ποδια μου εχουν μικρή γωνία λόγο υψους και η αεροκάλυψη ειναι μικρή στο ύψος μου.
Οποτε θεωρώ οτι θα με κουράσει στο ταξίδι, βαλε και την αυτονομία οποτε δεν προσφερει κατι πολυ περισσότερο απο το V4

Τωρα για την σκούνα (λέγε με GS) αυτο που θεωρω οτι θα με ξενίσει και θα πρεπει να συνηθίσω - αν το παρω - ειναι το μπροστινό του

pektis
30/11/2018, 12:56
Το VFR 1200 μου αρέσει αισθητικά και το είδα απο κοντα πολύ ωρα, το πρόβλημα ειμαι οτι ειμαι πιο σκυφτός απο οτι στο Tuono, τα ποδια μου εχουν μικρή γωνία λόγο υψους και η αεροκάλυψη ειναι μικρή στο ύψος μου.
Οποτε θεωρώ οτι θα με κουράσει στο ταξίδι, βαλε και την αυτονομία οποτε δεν προσφερει κατι πολυ περισσότερο απο το V4

Τωρα για την σκούνα (λέγε με GS) αυτο που θεωρω οτι θα με ξενίσει και θα πρεπει να συνηθίσω - αν το παρω - ειναι το μπροστινό του

Παρε το kawasaki...ανετο παλι στο ταξιδι...
Τωρα οσο για το υψος σου δεν γνωριζω...
Ειμαι 1,83& "χωραω" ανετα στο vfr 800...
Οπως και να εχει θελει test ride...
Αλλά οχι ρε φιλε gs για ταξιδι "αστραπη" ...στα passo της Ελβετιας!
Σε εχουμε ζαλισει με τοσα που σου εχουμε πει!
Η τελικη αποφαση ειναι καθαρα δικη σου...
Τα ζυγιζεις& βλεπεις τι σε βολευει!

GogosLux
30/11/2018, 13:05
Παρε το kawasaki...ανετο παλι στο ταξιδι...
Καλα και το GT1400 βαπόρι ειναι και δεν νομίζω να προσφέρει μεγαλύτερη χαρα σε στροφιλίκι :cry:


Ειμαι 1,83& "χωραω" ανετα στο vfr 800...
1,91 αλλα δεν το κανω θεμα οπως οι Κρητικοί :lol::lol::lol:
Επισης δεν ξερω αν το 800 εχει αλλη θεση απο το 1200 αλλα το σκυφτό για πολλές ωρες λέω να το αποφύγω


Οπως και να εχει θελει test ride...
Δυσκολο :cry:


Αλλά οχι ρε φιλε gs για ταξιδι "αστραπη" ...στα passo της Ελβετιας!
Αυτο το κανω και μονος μου ενα 3ημερο μιας και ειναι κοντα μου - τελος Αυγούστου / αρχες Σεπτεμβριου που ειναι και Home alone :D
Η νεα μοτο θα εχει σαν προτεραιότητα να μπορώ να το κανω με παρέα στην πισω σέλα μεχρι ελλαδα, κυρίως απο βαλκάνια μεριά.


Η τελικη αποφαση ειναι καθαρα δικη σου...
Τα ζυγιζεις& βλεπεις τι σε βολευει!
Μεγαλο ρόλο θα παίξει το κόστος μιας και θα πρεπει να δικαιολογεί την αγορά 2ης μοτο μόνο για 2καβαλο ταξίδι :rolleyes:

kordix
30/11/2018, 13:58
Μη κανεις το λαθος να ταξιδέψεις με τη γυναικα, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ με gs.

GogosLux
30/11/2018, 13:59
Μη κανεις το λαθος να ταξιδέψεις με τη γυναικα, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ με gs.

Για πες :eyepop: (σοβαρολογώ :D)

sapila racing
30/11/2018, 14:03
Για πες :eyepop: (σοβαρολογώ :D)

Αν ανέβουν σε BMW μετά δεν ανεβαίνουν στα άλλα! Γεγονός.

BLiTzER
30/11/2018, 14:05
Αν ανέβουν σε BMW μετά δεν ανεβαίνουν στα άλλα! Γεγονός.

Έτσι ξεκινάει η φάση με την παντόφλα. Πρώτα σε βάζει να αγοράσεις μπεμβέ, μετά πουλάς και το Τουόνο και παίρνεις suv.

rainmike
30/11/2018, 14:11
Έτσι ξεκινάει η φάση με την παντόφλα. Πρώτα σε βάζει να αγοράσεις μπεμβέ, μετά πουλάς και το Τουόνο και παίρνεις suv.
Α ώστε για αυτό πούλησες το mt:whistle:

kordix
30/11/2018, 14:12
Για πες :eyepop: (σοβαρολογώ :D)

Δεν θα καβαλήσει ποτε πια αλλο μηχανάκι, θα το παντρευτείς, ειναι τοσο ανετο στο ταξιδι και δινει μια αίσθηση σιγουριάς, που θα καλομάθει. Επίσης φορτώνεται πολύ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Θα παρει μαζί της όλη της την προίκα, καλλυντικά, νεσεσέρ, ρούχα για κάθε περίσταση και θερμοκρασία, εννοείται και τα αντίστοιχα παππούτσια κτλ

Η αλήθεια ειναι πως οποιος ταξιδέψει με boxer bmw, κολλάει. Γι' αυτό ΠΡΟΣΕΧΕ.

Παθών !






Δε πάτε με το Τuono καλύτερα? ;)

telegonos
30/11/2018, 14:13
Έτσι ξεκινάει η φάση με την παντόφλα. Μετά εκείνη πάει με το αεροπλάνο

Βάζω την λύση, σβήνω το πρόβλημα.

BLiTzER
30/11/2018, 14:22
Α ώστε για αυτό πούλησες το mt:whistle:

Busted. :rolleyes:

GogosLux
30/11/2018, 14:23
Έτσι ξεκινάει η φάση με την παντόφλα.

Λες να φαμε παντοφλα μετα απο 25 χρόνια ? :D


μετά πουλάς και το Τουόνο και παίρνεις suv.
:nono::nono:


και παίρνεις suv.
:yuck::yuck:


Επίσης φορτώνεται πολύ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Θα παρει μαζί της όλη της την προίκα, καλλυντικά, νεσεσέρ, ρούχα για κάθε περίσταση και θερμοκρασία, εννοείται και τα αντίστοιχα παππούτσια κτλ
Μπαααααααα ειναι μαθημενη, 2 μηνες στην ελλαδα την βγάζει με βαλίτσα καμπίνας :lol::lol::lol:

Αν παμε με το Tuono μαλλον θα ειναι η 1η και τελευταία της φορά :lol:

RaGe_Raptor
30/11/2018, 14:23
Busted. :rolleyes:

άντε και με boxer,αίφχωμε...:D

sapila racing
30/11/2018, 14:29
Δεν θα καβαλήσει ποτε πια αλλο μηχανάκι, θα το παντρευτείς, ειναι τοσο ανετο στο ταξιδι και δινει μια αίσθηση σιγουριάς, που θα καλομάθει. Επίσης φορτώνεται πολύ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Θα παρει μαζί της όλη της την προίκα, καλλυντικά, νεσεσέρ, ρούχα για κάθε περίσταση και θερμοκρασία, εννοείται και τα αντίστοιχα παππούτσια κτλ

Η αλήθεια ειναι πως οποιος ταξιδέψει με boxer bmw, κολλάει. Γι' αυτό ΠΡΟΣΕΧΕ.

Παθών !






Δε πάτε με το Τuono καλύτερα? ;)

Aχχααχχα μαθών! :beer:

kordix
30/11/2018, 21:16
Προφανώς και αστειεύομαι παραπάνω. Η κατηγορία των big on/off που τώρα τη λένε adventure χωρίς λογο, είναι ταμάμ για ταξίδι εως 160 σε ανοιχτό δρόμο. Εκεί που ειναι ολα τα λεφτα, ειναι σε επαρχιακούς με μετρια ή κακή ασφαλτο. Δεν εχεις το αγχος τι θα βρεις μπροστά σου ούτε κοπανιέσαι.

Η θεση του συνεπιβάτη και του σναβατη φυσικά, ειναι ιδιαίτερα ξεκούραστη για τα ποδια.Ολα αυτα ισχύουν για ολα τα μηχανακια της κατηγορίας. Εκεί που ξεχωρίχει ενα gs ειναι πως οσο και να το φορτώσεις δεν αλλάζει η οδική του συμπεριφορά. Θα πρέπει να συνιθήσεις το τελελέβερ αλλα μετα σου λύνει τα χερια.

Να τσεκάρεις δίσκο, μετάδοση (final drive) και ενα κοκοψίνι περεργο που εχει κοντα στην αντλία βενζίνης. Ας γραψουν οι 1200ρηδες καλύτερα με περισσότερη λεπτομέρεια γιατι εγω ειμαι 1150ρης (και δεν αλλάζω με τίποτα)

makisuchiha
01/12/2018, 00:53
Εχω φίλο που έδωσε το GS γιατί δεν άρεσε στην γυναίκα οπότε μπορεί κι εσύ να είσαι εξαίρεση σ αυτόν τον κανόνα!!:beer:

GogosLux
01/12/2018, 11:29
Εχω φίλο που έδωσε το GS γιατί δεν άρεσε στην γυναίκα οπότε μπορεί κι εσύ να είσαι εξαίρεση σ αυτόν τον κανόνα!!:beer:

:lol::lol::lol: Δυστυχώς δεν νομίζω να εχω τετοιο πρόβλημα :rolleyes:

Αν δεν βολέψει η τράτα δεν θα βολέψει τίποτα :look: οποτε θα παμε μοναχικά με το V4 ;)

Προς το παρόν η αγγελία της τράτας εχει κατέβει, ραντεβού έχει "κανονιστεί" να έρθει την Τρίτη με φορτηγό απο Βελγιο για να το δω και αν μ' αρεσει να μείνει και να το πληρώσω παίρνωντας τα χαρτια του.

Τώρα μένει να κλείσω και το ραντεβού στην BMW για να το δεί αλλα ενεκα Σαββατο δεν απαντάει

Παντως στην τιμη που το παίρνω δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα χάσω, αλλα ποτε δεν ξέρεις :D

Mariner
01/12/2018, 12:28
Να τσεκάρεις δίσκο, μετάδοση (final drive) και ενα κοκοψίνι περεργο που εχει κοντα στην αντλία βενζίνης.

Μάλλον λες για τον controller της αντλίας, γι'αυτό έχει βγει ανάκληση για είχαν θέμα. Καποια 08-09 βγάλανε κ ένα προβλημα στο κιβώτιο (press direct νομίζω?) αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέριες..

billy84
01/12/2018, 17:28
Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή ! :blush:

ΥΓ Ειδα την Κυριακή ενα VFR1200 του 2010 με 30κατι χιλιάδες χιλίομετρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ με καινούργια λάστιχα στα €4600 το θεωρώ ευκαιρία - ΑΛΛΑ με το που ανεβηκα επανω ενιωσα 10 χρόνια μεγαλύτερος :lol:

Οποτε παμε - αν παμε - για On-Off.
Κύριος λόγος για να παμε η επιθυμία της κυρίας να ακολουθήσει μαζι και η μικρή πιθανότητα να την καλύψει η σέλα του Tuono (δεν μιλάω για την σέλα του RSV4 που έχω τώρα και στην 1 ωρα πιάστηκε).
Επίσης θα πρεπει να βαλω αντάπτορες να κατεβάσω τα πατάκια μιας και αν και "πρωτο μποι" παρόλα αυτα ειναι πολυ ψηλά.

ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω :D


Με 170 (ονομαστικά) άλογα 1200αρι V4 ένιωσες 10 χρόνια μεγαλύτερος?Mε το GS ADV που είναι 60 άλογα κάτω και ακόμα πιο άνετη θέση οδήγησης θα νιώσεις πιο νέος σίγουρα!:lol:

GogosLux
01/12/2018, 23:13
Με 170 (ονομαστικά) άλογα 1200αρι V4 ένιωσες 10 χρόνια μεγαλύτερος?Mε το GS ADV που είναι 60 άλογα κάτω και ακόμα πιο άνετη θέση οδήγησης θα νιώσεις πιο νέος σίγουρα!:lol:

Κοιτά και εκεί μπορεί να νιώσω κάτι, από γέρος έως :yuck: :lol::lol:

Το VFR είναι V4 με 170 ονομαστικά όπως σωστά λες αλλά είναι πιο άβολο από το tuono μου που είναι V4 με λιγότερα ονομαστικά από 170 αλλά με αλυσίδα κίνηση και φυσικά πιο ελαφρό αλλά και σερφάρισμα κινητήρα :blush:

Όποτε αναπόφευκτα η σύγκριση γίνεται με εκείνο και για μένα το VFR μου φάνηκε πιο άβολο από το tuono.

Όποτε παρότι αισθητικά το βρίσκω όμορφο και διαχρονικό δεν μου κάνει κάτι να το πάρω.

Την τράτα θα την πάρω όχι για την ευχαρίστηση της οδήγησης αλλά για την άνεση σε πολλές ωρες οδήγηση και κυρίως την παρέα της συζύγου. Όπως είπα αν δεν μου κάνει τελικά, με την τιμή που την παίρνω παίζει να βγάλω κιόλας :smokin:

GogosLux
04/12/2018, 09:57
Για να μην ανοιγω νεο θεμα και μιας και ηταν /ειναι στις πιθανες επιλογές η συγκεκριμένη τράτα, τι να προσέξω σε μοντέλο BMW R 1200 GS Adventure 2008 με κατι λιγότερο απο 100 χιλιαδες χιλ?

Καθε βοήθεια και γνώμη δεκτή ! :blush:

ΟΠΟΤΕ για πειτε για το BMW R 1200 GS Adventure 2008 τι να προσέξω :D

ΑΚΥΡΗ η χοντρή, τουλάχιστον προς το παρόν.

Η συγκεκριμένη ηταν ΑΠΑΤΗ :mad: με δελεαρ μια σχετικά χαμηλη τιμή και μια αληθοφανής ιστορια.

Το παράξενο δεν ειναι οτι ηταν απατη αλλα οτι περίμεναν οτι θα την πατήσει καποιος :lol::lol:

Τεσπα, χασαμε 5 mail και παμε παρακάτω :D

kordix
04/12/2018, 10:21
Ενα vfr 800 θα ήταν ιδανικό. Και συ θα το ευχαριστηθείς σε εθνική αλλά και στα στροφιλίκια και η γυναίκα σου θα κάθεται ανετα. Αντε να του βαλεις αποστάτες στα κλιπ ον αν θες περισσότερη ανεση (αυτό σηκώνει κουβέντα).

Το crosstourer 1200 επίσης, αλλά δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε εκεί σαπάν.

Ενα χχ 1100 ή ενα ΖΖR 1200 (εξαιρετικό στο ταξίδι, τέλεια προστασία, φωτάρες, γκάζια, άνεση, αλλά αντε πούλα το μετά).



Θες ενα μοτοσακό γκαζερό, αλλά γεμάτο στις χαμηλομεσαίες, που να βγάζει ήρεμα την δύναμη για να μην τρομάζει η συνεπιβάτις, να φορτώνεται με βαλίτσες και να μην χαλάει. Και με αυτονομία τουλάχιστον 250km.

GogosLux
04/12/2018, 11:02
Ενα vfr 800 θα ήταν ιδανικό. Και συ θα το ευχαριστηθείς σε εθνική αλλά και στα στροφιλίκια και η γυναίκα σου θα κάθεται ανετα. Αντε να του βαλεις αποστάτες στα κλιπ ον αν θες περισσότερη ανεση (αυτό σηκώνει κουβέντα).

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις σου.

Το Vfr 800 του 16 με βαλιτσες και λιγα χιλιόμετρα το βρίσκω στα 7200 εντος της μικρής χωρας που ειμαι.

Αισθητικά δεν με τρελαίνει και αν πηγαινα σε κατι τετοιο μαλλον θα πηγαινα στο Kawa Z1000SX που μ' αρεσει περισσότερο και ειναι αναλογής κατηγορίας

Βεβαια, (θεωρώ) οτι η σελα συνεπιβάτη δεν προσφέρει καποια τρελη άνεση και ειναι αρκετα κοντα στο Tuono (υπο την προυπόθεση οτι θα βελτιώσω το εσωτερικό της σέλας και την αποσταση στα μασπιε (αναφορικά με τον συνεπιβάτη).


Ενα χχ 1100 ή ενα ΖΖR 1200 (εξαιρετικό στο ταξίδι, τέλεια προστασία, φωτάρες, γκάζια, άνεση, αλλά αντε πούλα το μετά).
Αν παω σε αυτη την γενικότερη "κατηγορία" θα παω στο Kawa GT1400 με 6Κ αλλα μου φαίνεται τεράστιο και πιο διαδικαστικό στο ταξίδι.
Βεβαια παραμένει μια απο τις επιλογές :D


Το crosstourer 1200 επίσης, αλλά δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε εκεί σαπάν.
Εδω ειναι το ζουμι και η επικέντρωση για να ειναι τελειως διαδφορετικό.

Εχουμε τα εξής μοντέλα που παίζουν:
- crosstourer 1200 καπου στα 7-8Κ / δεν με φτιάχνει στα οργανα - δεν ειναι ψηφιακα γιατι ειναι φτωχα / δεν ειναι αναλογικά καθως και στην μούρη
- aprilia Caponord 7-8K / ενδιαφέρον αλλα γαμος και οχι με σαφη προσανατολισμό στο τι κανει καλα
- Tiger 1200 8-9K / αδιάφορο
- KTM 1190 8-9K / ισως το πιο τιμιο value for money
- ΒΜW GS1200 5-6K για 2007-8 μοντελο / ισως λογο αξιοπιστίας αν και 10ετιας μοτο - να δωσω 10-11Κ για 5ετιας μηχανακι δεν παίζει
- KTM 1290 το πρωτο το στρουμπουλο στα 10-11Κ (αναλογικό οργανο)
- Multi 1200S 11-12K / ακριβό στην συντήρηση και αναξιόπιστο - ειχα το μοντελο μεχρι το 2014 οποτε αν παω θα παω για το 2014 και μετα

το ιδανικο θεωρώ το πρωτο 1290, αλλα δεν εχω πεισθεί - οχι αν το αξίζει αλλα αν θελω να δώσω αυτα τα λεφτα μιας και το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι γαμος.
Βεβαια σε σχεση με το 1190 την αξίζει την διαφορά του :rolleyes:

kordix
04/12/2018, 11:51
Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις σου.

Το Vfr 800 του 16 με βαλιτσες και λιγα χιλιόμετρα το βρίσκω στα 7200 εντος της μικρής χωρας που ειμαι.

Αισθητικά δεν με τρελαίνει και αν πηγαινα σε κατι τετοιο μαλλον θα πηγαινα στο Kawa Z1000SX που μ' αρεσει περισσότερο και ειναι αναλογής κατηγορίας

Βεβαια, (θεωρώ) οτι η σελα συνεπιβάτη δεν προσφέρει καποια τρελη άνεση και ειναι αρκετα κοντα στο Tuono (υπο την προυπόθεση οτι θα βελτιώσω το εσωτερικό της σέλας και την αποσταση στα μασπιε (αναφορικά με τον συνεπιβάτη).


Αν παω σε αυτη την γενικότερη "κατηγορία" θα παω στο Kawa GT1400 με 6Κ αλλα μου φαίνεται τεράστιο και πιο διαδικαστικό στο ταξίδι.
Βεβαια παραμένει μια απο τις επιλογές :D


Εδω ειναι το ζουμι και η επικέντρωση για να ειναι τελειως διαδφορετικό.

Εχουμε τα εξής μοντέλα που παίζουν:
- crosstourer 1200 καπου στα 7-8Κ / δεν με φτιάχνει στα οργανα - δεν ειναι ψηφιακα γιατι ειναι φτωχα / δεν ειναι αναλογικά καθως και στην μούρη
- aprilia Caponord 7-8K / ενδιαφέρον αλλα γαμος και οχι με σαφη προσανατολισμό στο τι κανει καλα
- Tiger 1200 8-9K / αδιάφορο
- KTM 1190 8-9K / ισως το πιο τιμιο value for money
- ΒΜW GS1200 5-6K για 2007-8 μοντελο / ισως λογο αξιοπιστίας αν και 10ετιας μοτο - να δωσω 10-11Κ για 5ετιας μηχανακι δεν παίζει
- KTM 1290 το πρωτο το στρουμπουλο στα 10-11Κ (αναλογικό οργανο)
- Multi 1200S 11-12K / ακριβό στην συντήρηση και αναξιόπιστο - ειχα το μοντελο μεχρι το 2014 οποτε αν παω θα παω για το 2014 και μετα

το ιδανικο θεωρώ το πρωτο 1290, αλλα δεν εχω πεισθεί - οχι αν το αξίζει αλλα αν θελω να δώσω αυτα τα λεφτα μιας και το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι γαμος.
Βεβαια σε σχεση με το 1190 την αξίζει την διαφορά του :rolleyes:

Θα προτιμούσα το crosstourer, κυρίως λογω άξονα, φοβερής δύναμης και ροπής στις μεσαίες και επθπλέον λόγω ανεσης. Το εχει φίλος που τραβάμε πολλα km μαζί στα βαλκάνια, μιλάμε πως εχει τύχει να κάνουμε και 1100+ σε μια μέρα. Σε κρατάει ξεκούραστο.

Επίσης στις μεσαίες είναι πιο δυνατό απο το vfr 1200, συν ότι δουλεύει βελούδινα αλλά ο ήχος της μαμά εξάτμισης είναι πορωτικός, παράξενο αυτό για honda.

Το στρουμπουλό 1290 δεν μου αρέσει, παραείναι μπαμπάτσικο. Το 1190 ναι μου αρέσει αλλα δεν γνωρίζω σε μεγάλο ταξίδι πόσο ανετο είναι.

Το απλό adventure 1050 με 19-17 τροχούς, το μοντέλο πριν το 1090, σε τι τιμές το βρίσκεις?

GogosLux
04/12/2018, 12:17
Θα προτιμούσα το crosstourer, κυρίως λογω άξονα, φοβερής δύναμης και ροπής στις μεσαίες και επθπλέον λόγω ανεσης. Το εχει φίλος που τραβάμε πολλα km μαζί στα βαλκάνια, μιλάμε πως εχει τύχει να κάνουμε και 1100+ σε μια μέρα. Σε κρατάει ξεκούραστο.

χμμμ ενδιαφέρον


Το απλό adventure 1050 με 19-17 τροχούς, το μοντέλο πριν το 1090, σε τι τιμές το βρίσκεις?

Το βλεπω να υπάρχει μονο με τις χυτες ζαντες, δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που λες, και παιζει 8-9-10Κ οποτε δεν νομίζω οτι αξίζει

Nostradamus
04/12/2018, 14:09
Γιωργο νομιζω εχεις παρει να το ξεχυλωνεις το θεμα στο μυαλο σου (χωρις παρεξηγηση)..

Οπως το καταλαβαινω εγω, την οποια "χοντρη" θες να παρεις, την θελεις για να κανεις διεκπαιρεωτικα το Ελλαδα- Λουξεμβουργο, απο αυτοκινητοδρομους, κατα βαση απο βαλκανια. Το παιχνιδι στα πασα στις Απλεις ειναι "να χαμε να λεγαμε" γιατι αυτο το κανεις οποιο σ/κ θες αφου ειναι κοντα.

Ουσιαστικα λοιπον (και μεχρι και ΑΝ αποφασισεις να ταξιδευεις και αλλου με αυτην) δεν θα ειναι τοσα πολλα, και ουτε τοσο συχνα αυτα τα χιλιομετρα και η χρηση αυτης της μηχανης, για να το ψειριζεις τοσο.. Μια στο τοσο λοιπον που θα βγαινει γι αυτον τον σκοπο, οτι και να καβαλησεις, mega on-off η sport touring, κανενα δεν ειναι πραγματικα κακο για τετοιο δρομο.

Στην θεση σου λοιπον θα πηγαινα καθαρα με αισθητικα κριτηρια. Θα επαιρνα επισης κατι οικονομικο, για να δω αν και ποσο πραγματικα θα κανω την χρηση που φανταζομαι.

GogosLux
04/12/2018, 14:27
Γιωργο νομιζω εχεις παρει να το ξεχυλωνεις το θεμα στο μυαλο σου (χωρις παρεξηγηση)...

Καμια παρεξήγηση, αν ηταν να παρεξηγηθώ δεν θα εγραφα :D
Ισα ισα ευχαριστώ για την διάθεση σας :p και την παρέα στις σκέψεις μου :cool:


Στην θεση σου λοιπον θα πηγαινα καθαρα με αισθητικα κριτηρια. Θα επαιρνα επισης κατι οικονομικο, για να δω αν και ποσο πραγματικα θα κανω την χρηση που φανταζομαι.

Συμφωνώ 100% με την αποψη σου :look:

Και εκει εγκειται το προβλημα, τα αισθητικά κριτηρια δεν συμβαδίζουν με το οικονομικο στην αγορα - πολυ πρωτότυπο :lol::lol::lol:

Αισθητικά είμαι στο Multi, S1000XR, 1290S αλλα χρηματικά δεν θελω να ανεβω τόσο μιας και δεν το δικαιολογώ (προς το παρον :lol: - ειμαι σε εντατική αυτοθεραπεία να με πείσω :roflmao:)

Οποτε ............... εκει ερχεται το μπλεξιμο.
Να δωσω λεφτα και να μην με φτιάχνει αισθητικά δεν το κανω :smokin:

Με βλεπω με το ιταλικο μου να οργώνω τας ευρώπας - ψάχνωντας βενζινάδικο :lol:

doctoras
04/12/2018, 15:41
Παρε ενα goldwing 1800 να κανεις το ταξιδι εμπειρία σε αλλη διάσταση, θα κλαίει η γυναίκα σου τα την παρεις μαζι σου
:)

GogosLux
04/12/2018, 16:09
Παρε ενα goldwing 1800 να κανεις το ταξιδι εμπειρία σε αλλη διάσταση, θα κλαίει η γυναίκα σου τα την παρεις μαζι σου
:)

Δεν ειναι κακοοοοοοοοοο

401821


:lol::lol::lol::lol::lol:

BLiTzER
04/12/2018, 16:18
Όταν έφτιαχναν αυτά τα πράγματα σκέφτονταν "χμ... πώς θα δημιουργήσουμε κάτι που έχει ΟΛΑ τα μειονεκτήματα μιας μοτοσικλέτας και ΚΑΝΕΝΑ από τα πλεονεκτήματα, ενώ ταυτόχρονα θα έχει και ΟΛΑ τα μειονεκτήματα ενός αυτοκινήτου και ΚΑΝΕΝΑ από τα πλεονεκτήματα; Χμμμ...".

doctoras
04/12/2018, 19:44
Δεν ειναι κακοοοοοοοοοο

401821


:lol::lol::lol::lol::lol:
Να σου πω το εννοώ, εαν ήμουν εσυ και οπως ακούγεσαι δεν τα μετράς τα λεφτα.
Περαν απο την εμπειρια σε ογκο και την απόλυτη ανεση που προσφέρει απο οποιαδήποτε αλλο δυκικλο οχημα στον κόσμο αυτο, ειναι στην κατηγορια με HD electra glide αλλα με ποιοτητα και λειτουργικότητα honda με 6κυλινδρο διαταξης boxer μοτέρ 1.8cc καμια 120hp στης 5500 και 18κιλα ροπης στης 4000 αν μη τι αλλο εντυπωσιακά χαρακτηριστικά που δεν τα συναντας συχνά.
Κανιβαλισμενο αποκλείεται να ειναι γιατι δεν ειναι αυτης της εμβελειας το μονο θεμα ειναι αν ειχε ατύχημα μονο αυτό.

RaGe_Raptor
04/12/2018, 19:56
Δεν ειναι κακοοοοοοοοοο

401821


:lol::lol::lol::lol::lol:

βάλτου κι ένα kumho που θα κρατήσει 30.000 χλμ και welcome to the darkside :bawl:
401825

GogosLux
04/12/2018, 21:00
Να σου πω το εννοώ, εαν ήμουν εσυ και οπως ακούγεσαι δεν τα μετράς τα λεφτα.

Ώπα ώπα, παρεξήγησης :rolleyes:

Από που προκύπτει αυτο:eyepop:

Τα λεφτά τα μετράω και μάλιστα πολύ, αν δεν τα μετρούσα θα έπαιρνα κούτα το 1290S και δεν θα ασχολιόμουν να συμβιβάσω το τι βρίσκω δικαιολογημένο να δαπανήσω σε Μότο για περιορισμένη χρήση :winka:

GogosLux
04/12/2018, 21:09
Πάντως πριν λίγο που είδα ένα GTR1400 του 2010 επιβεβαίωσα ότι δεν μ αρέσει η θέση κάπως ανάσκελα και το λέγε με υπερωκεάνιο :lol:

Όποτε είμαστε στα μεγάλα On-Off

teogtp
05/12/2018, 08:40
Και κααααπου εδώ μπαίνει το vstrom.......again....
:lol:

GogosLux
05/12/2018, 09:02
Και κααααπου εδώ μπαίνει το vstrom.......again....:lol:

:lol::lol::lol::lol: απλα ποτε :D

devil's animal
05/12/2018, 09:15
Έλα μωρέ, πάρε το 1190 και τέλος...
Αν θες κάτι πιο οικονομικό, bandit 1250 ή cbf1000...
:beer:

katsar
05/12/2018, 09:23
Αυτές οι μότο όπως και σχεδόν όλα τα μεγάλα Cruisers φτιάχτηκαν κυρίως για την αγορά των ΗΠΑ,ατελείωτες ευθείες ανάμεσα στις πολιτείες και αυστηρά όρια ταχύτητας με σερίφηδες να παραμονεύουν πίσω από πινακίδες.Δεν νομίζω ότι είχαν τις Άλπεις στο μυαλό τους.Ε ο συνεπιβάτης να μην πιει και μια φραπεδιά;Να μην λύσει και κανένα σταυρόλεξο;
Αν η πρώτη σου ανάγκη είναι η άνεση της Κυρίας σου κάτι τέτοιο ή κάτι με ανάλογο πίσω κάθισμα είναι ότι καλύτερο εκτός και αν γουστάρει φάσεις ''αγάπη μου πάμε Αλπεις για στροφιλίκι να κουνηθούν τα σωθικά μας να γουστάρουμε;''
Ηονδα Paneuropean ,μια άλλη χονδρή επίσης και φτηνή η παλιά στα 1.100 cc. όπως και πεμβε 1150-1200 RT. ή και το 1200LT (χλιδάτο :) τυχαία μότο , https://www.car.gr/17306342-bmw-k-1200-lt

rainmike
05/12/2018, 10:12
Πάρε Harley ,born to be wild αλλά θα πρέπει να φοράς καουμπόικο καπέλο αντί για κράνος :D

lospsi
05/12/2018, 10:29
Δεν διάβασα όλο το θέμα αλλά άκου την δική μου γνώμη:

Μιας και έχεις πολεμικό μηχανάκι για να βγάζεις καύλες, δεν βλέπω γιατί να ξαναπάρεις μηχανάκι που θα διπλώνεσαι. Άρα, βγάζεις τα sport touring. Πας στα on off λοιπόν, που πλέον δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα σε νορμάλ συνθήκες οδήγησης από γκάζι, στήσιμο και φρένα ενώ είναι και άνετα. ;)
Για το crosstourer, είναι ένα πολύ ωραίο μηχανάκι, φουλ στρήτ, το κοίταγα και εγώ αλλά έχε στο νου σου το αυξημένο κόστος σέρβις λόγω V4. Aprilia Caponord 1200 είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση μοτο, δεν ξέρω τι παίζει απο τιμές όμως. Αν είναι (παμ)φθηνά, ίσως αξίζει. Εγώ πάντως θα κοίταγα και το Triumph Tiger Explorer 1200, πολύ τίμιο, 3κύλινδρο, με φουλ ηλεκτρονικά και στρητάδικο στήσιμο επίσης.