PDA

View Full Version : SYM VF3i 185



DRAKONET
14/11/2018, 00:14
ΑΥΤΟ θα ειναι το υπερ-παπι !

https://www.bikeit.gr/new-models/sym/17624-nea-montela-2018-sym-vf3i-papi-183-kivikon-2

gerokost
14/11/2018, 12:24
Όπως έγραψα και σε ένα θέμα στο FB , θα είναι το "αντι-Crypton-X" όνειρο κάθε πιτσιρικά ! Μόνο που θέλει Α2 δίπλωμα. Όπως και να έχει , αν έψαχνα παπί , θα το κοίταζα στα σίγουρα όταν με το καλό έρθει Ελλάδα (1ο τρίμηνο 2019 αναφέρουν νομίζω)

lleonidas
19/12/2018, 20:56
Ζόρικος φαίνεται ο πάπιος (https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/SYM-VF185-To-pio-grhgoro-papi-ths-agoras-einai-edw_123438.asp) ...Euro 4 μονοκύλινδρος, τετράχρονος, υγρόψυκτος και ψεκαστός με έναν εκκεντροφόρο επικεφαλής και 4 βαλβίδες, 183cc, απόδοση 17,7 hp / 8.500 rpm και 1,56 Kgm /7.500 rpm, υγρό πολύδισκο συμπλέκτη και 6τάχυτο κιβώτιο.

Φοράει ένα τηλεσκοπικό πιρούνι μπροστά με 80 mm διαδρομή ενώ πίσω έχει μονό αμορτισέρ με διαδρομή 32 mm.

Στα φρένα διαθέτει ένα δίσκο 250 mm μπροστά με διπίστονη δαγκάνα και πίσω έναν ακόμα δίσκο 200 mm. Για να εκπληρωθούν οι Euro 4 προδιαγραφές στην Ελλάδα, το VF θα φέρει σύστημα ABS, τουλάχιστον στον μπροστινό τροχό.

Το ρεζερβουάρ βρίσκεται κάτω από τη σέλα και έχει χωρητικότητα 7 λίτρων δίνοντας,σύμφωνα με τη SYM, αυτονομία 171 χλμ.

Η εταιρεία αναφέρει πως η τελική ταχύτητα του είναι 155 χλμ/ώρα στο κοντέρ!

Στα όργανα φέρει ένα στροφόμετρο αναλογικών ενδείξεων με κόκκινο στις 9.000 rpm και μια ψηφιακή οθόνη με ενδείξεις κοντέρ, ταχύτητας κιβωτίου, στάθμης καυσίμου, ολικό και μερικούς χιλιομετρητές, βολτόμετρο, κλπ.
Φώτα LED, σέλα δύο επιπέδων και χρώματα κόκκινο, μπλε και μαύρο ματ.
Βάρος:124 κιλά.
Η τιμή θα γίνει γνωστή τον Ιανουάριο και θα διατίθεται από το Φεβρουάριο του 2019.

402200
402201
402202
402203
402204

TsoliasGR
20/12/2018, 12:31
Και αμα ειναι να τρέχω κάθε δεύτερη μέρα συνεργείο...
Όχι φίλε μου.Ποτέ ξανα...Την έπαθα με το Magic 125 SR ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Panos76
20/12/2018, 13:02
Στη Μαλαισία έχει περίπου 1.700€. Αν βγει σε νορμάλ τιμή και όχι στα 4 χιλιάρικα, ίσως αξίζει.

Υπάρχουν βέβαια και άλλα υπερπαπιά, από επώνυμους κατασκευαστές, αλλά δυστυχώς δεν εισάγονται Ελλάδα.

ptc
20/12/2018, 13:18
Και αμα ειναι να τρέχω κάθε δεύτερη μέρα συνεργείο...
Όχι φίλε μου.Ποτέ ξανα...Την έπαθα με το Magic 125 SR ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Ρε Τσολια μας εχεις μπερδεψει. Απο τη μια με το Wolf τα SYM γαμανε, τωρα με το Magic τα SYM γαμιουνται. Τελικα τι παιζει με τα SYM; :rolleyes:

ΥΓ: O τυπος δε ντραπηκε να δημοσιευσει αυτη τη "σουζα"; :p

TsoliasGR
20/12/2018, 13:42
Ρε Τσολια μας εχεις μπερδεψει. Απο τη μια με το Wolf τα SYM γαμανε, τωρα με το Magic τα SYM γαμιουνται. Τελικα τι παιζει με τα SYM; :rolleyes:

ΥΓ: O τυπος δε ντραπηκε να δημοσιευσει αυτη τη "σουζα"; :p

Τα wolf όντως γαμάνε για την κατηγορία τους.Τα magic...γαμιούνται.Προληπτικά όμως Μέχρι να δώ wolf 500+cc ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΩ SYM (Eκτός από wolf 250 για δεύτερο μιας και έδωσα το ένα).

Anritsu
21/12/2018, 16:43
Μια χαρά ο πάπιος . Μένει να να βρεθούν κάποιοι ατρόμητοι να πληρώσουν προκείμενου να μην πληρώσουμε εμείς αργότερα χωρίς λόγο .
Καλά Χριστούγεννα

mia_zoi_kawa
21/12/2018, 18:47
[QUOTE=TsoliasGR;2970842]ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΩ SYM .[/QUO

Χαχα. Αν ήμουν administrator θα άνοιγα σεντόνι μονό και μόνο για εσένα και για την δήλωση αυτή...
Σοβαρά τώρα χαίρομαι για το μεγάλο άλμα σκέψης που έχεις κάνει και που βλέπεις λίγο
περισσοτερο σφαιρικά τα πράγματα . Και όπως είναι λάθος να σκίζεις τα ιμάτια σου για να υποστηριζεις μια εταιρεία άλλο τοσο λάθος είναι να την απαξιώνεις με απόλυτο τρόπο.

Τώρα όσον αφορά αυτό το παπί .... Βασικά παπί είναι μόνο στην εμφάνιση από την στιγμή που έχει μανετα συμπλέκτη. Και αυτό το κάνει να χάνει στην λειτουργικότητα του. Δηλαδή δεν είναι το ιδανικό καταρχήν για έναν διανομέα και κούριερ ή για να κάνεις πολυωρο commuting. Ανηκει λοιπον στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας. Παρόλα αυτά υπάρχει αγοραστικό κοινό που μπορεί να το αγοράσει. Αν λάβω υπόψιν μου σε τι τιμή που θέλει η honda na βγάλει το σούπερ παπί της στην Ελλάδα θεωρώ ότι θα βγει σε μια τιμή γύρω στα 3 με 3,5κ....

billy84
21/12/2018, 18:52
[QUOTE=TsoliasGR;2970842]ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΩ SYM .[/QUO

Χαχα. Αν ήμουν administrator θα άνοιγα σεντόνι μονό και μόνο για εσένα και για την δήλωση αυτή...
Σοβαρά τώρα χαίρομαι για το μεγάλο άλμα σκέψης που έχεις κάνει και που βλέπεις λίγο
περισσοτερο σφαιρικά τα πράγματα . Και όπως είναι λάθος να σκίζεις τα ιμάτια σου για να υποστηριζεις μια εταιρεία άλλο τοσο λάθος είναι να την απαξιώνεις με απόλυτο τρόπο.

Τώρα όσον αφορά αυτό το παπί .... Βασικά παπί είναι μόνο στην εμφάνιση από την στιγμή που έχει μανετα συμπλέκτη. Και αυτό το κάνει να χάνει στην λειτουργικότητα του. Δηλαδή δεν είναι το ιδανικό καταρχήν για έναν διανομέα και κούριερ ή για να κάνεις πολυωρο commuting. Ανηκει λοιπον στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας. Παρόλα αυτά υπάρχει αγοραστικό κοινό που μπορεί να το αγοράσει. Αν λάβω υπόψιν μου σε τι τιμή που θέλει η honda na βγάλει το σούπερ παπί της στην Ελλάδα θεωρώ ότι θα βγει σε μια τιμή γύρω στα 3 με 3,5κ....



Συμφωνώ απόλυτα.Παπί με συμπλέκτη χάνει την απόλυτη πρακτικότητα του.Αν βέβαια είναι πανάλαφρος βοηθάει πολύ αλλά δεν παύει να είναι μοτοσυκλετάκι ουσιαστικά.

jawaforever
21/12/2018, 21:57
Ειλικρινά, θα πρέπει κανείς να έχει κάψει ολοκληρωμένο στο εγκέφαλο για να το πάρει όταν και αν έρθει.

Το παπί το αγοράζεις για την ευκολία που έχει η απουσία συμπλέκτη. Αυτή τη μαλ&κια γιατί να την αγοράσεις;;;

Τιμή κάτω από 3000 δεν πρόκειται να παίξει. Αν λοιπόν υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει 3+ χιλιάρικα για αυτό το πράμα που ούτε παπί είναι αλλά ούτε και μοτοσικλέτα είναι και ΔΕΝ δίνει 3.600 για το benelli bn251, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

o_gavros
21/12/2018, 22:03
στο μπεστ σελλερ κρυφτον εξ, η Γιαμάπα η ίδια προσφέρει κιτ υπερκυβισμου στα 150-160 κ.ε. (δε θυμάμαι ακριβως).
και το μηχανάκι απογειωνεται σε γκάζια.
Και παραμένει χωρίς συμπλέκτη.
Και ξέρεις ότι έχεις ΤΗΝ αξιοπιστία.
Οπότε τούτο,με τι λογική κατεβαίνει (στην Ελληνική αγορά) ;

TsoliasGR
22/12/2018, 09:47
[QUOTE=TsoliasGR;2970842]ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΟΡΑΖΩ SYM .[/QUO

Χαχα. Αν ήμουν administrator θα άνοιγα σεντόνι μονό και μόνο για εσένα και για την δήλωση αυτή...
Σοβαρά τώρα χαίρομαι για το μεγάλο άλμα σκέψης που έχεις κάνει και που βλέπεις λίγο
περισσοτερο σφαιρικά τα πράγματα . Και όπως είναι λάθος να σκίζεις τα ιμάτια σου για να υποστηριζεις μια εταιρεία άλλο τοσο λάθος είναι να την απαξιώνεις με απόλυτο τρόπο.

Τώρα όσον αφορά αυτό το παπί .... Βασικά παπί είναι μόνο στην εμφάνιση από την στιγμή που έχει μανετα συμπλέκτη. Και αυτό το κάνει να χάνει στην λειτουργικότητα του. Δηλαδή δεν είναι το ιδανικό καταρχήν για έναν διανομέα και κούριερ ή για να κάνεις πολυωρο commuting. Ανηκει λοιπον στην κατηγορία της μοτοσυκλέτας. Παρόλα αυτά υπάρχει αγοραστικό κοινό που μπορεί να το αγοράσει. Αν λάβω υπόψιν μου σε τι τιμή που θέλει η honda na βγάλει το σούπερ παπί της στην Ελλάδα θεωρώ ότι θα βγει σε μια τιμή γύρω στα 3 με 3,5κ....

Mην μπερδευεσαι....Εχω αποθεωσει το wolf 250.Aν θυμασαι ακομα και το wolf 125 σκουπίδι το χω πει...


Ειλικρινά, θα πρέπει κανείς να έχει κάψει ολοκληρωμένο στο εγκέφαλο για να το πάρει όταν και αν έρθει.

Το παπί το αγοράζεις για την ευκολία που έχει η απουσία συμπλέκτη. Αυτή τη μαλ&κια γιατί να την αγοράσεις;;;

Τιμή κάτω από 3000 δεν πρόκειται να παίξει. Αν λοιπόν υπάρχει άνθρωπος που θα δώσει 3+ χιλιάρικα για αυτό το πράμα που ούτε παπί είναι αλλά ούτε και μοτοσικλέτα είναι και ΔΕΝ δίνει 3.600 για το benelli bn251, τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Εμμμ και η honda και η γιαμαχα βγάνουν 125-150 κυβικά παπιες με συμπλέκτη.

gerokost
22/12/2018, 10:48
στο μπεστ σελλερ κρυφτον εξ, η Γιαμάπα η ίδια προσφέρει κιτ υπερκυβισμου στα 150-160 κ.ε. (δε θυμάμαι ακριβως).
και το μηχανάκι απογειωνεται σε γκάζια.
Και παραμένει χωρίς συμπλέκτη.
Και ξέρεις ότι έχεις ΤΗΝ αξιοπιστία.
Οπότε τούτο,με τι λογική κατεβαίνει (στην Ελληνική αγορά) ;

To yamapa δε βγαίνει πιά όμως.

ptc
22/12/2018, 21:01
Εμμμ και η honda και η γιαμαχα βγάνουν 125-150 κυβικά παπιες με συμπλέκτη.

Ειναι παπιες με συμπλεκτη ή μοτοσυκλετες με ντεποζιτο κατω απο το καθισμα; :hmm:

DRAKONET
22/12/2018, 21:52
Γεγονος ειναι οτι οι πιτσιρικαδες θα τριβουν τα χερια τους για καγκουριες.......και απο τωρα θα ψαχνουν να το 'ανεβασουν'

TsoliasGR
26/12/2018, 18:32
Κάθε Τρίτη.... Συνεργείο.... Κάθε Τετάρτη τα συνεργεία είναι για αλλά μοτορια.... Αν με πιανεις..... XD

Bowleno
26/12/2018, 19:23
Κάθε Τρίτη.... Συνεργείο.... Κάθε Τετάρτη τα συνεργεία είναι για αλλά μοτορια.... Αν με πιανεις..... XD

SYM είναι ρε φίλε όχι ΚΤΜ.... :D

TsoliasGR
27/12/2018, 01:44
SYM είναι ρε φίλε όχι ΚΤΜ.... :D

Kαι τα 2 έχουν απο 3 γράμματα και τελειώνουν σε Μ....άσε που τα ΚΤΜ είναι πιο ποιοτικά απο τα SYM. :bawl:

DRAKONET
20/01/2019, 15:04
2.695 EUROS...κανει !
Πιστευω ειναι αριστη η τιμη του..μπραβο τους !

zoslen
20/01/2019, 17:07
θα χτυπησει πολυ τα αλλα παπια, στοιχειωδώς αξιοπιστο να ειναι...

Jimmu
20/01/2019, 18:48
SYM είναι ρε φίλε όχι ΚΤΜ.... :D

SYMερα συνεργείο:p

faithless
20/01/2019, 20:38
185 κυβικα παπια..μυριζομαι πολυ τροχαιο..

Sebastian1980
20/01/2019, 22:17
2.695 EUROS...κανει !
Πιστευω ειναι αριστη η τιμη του..μπραβο τους !

Βγάλε και κανα 100ρικο για τιμή μετρητοίς.
Θα συμφωνήσω μαζί σου DRAKONET, πολύ καλή τιμή.
Θέλει όμως οδήγηση με το μυαλό στο κεφάλι, γιατί παπι με 130-140(κάτι για 155 λένε που δεν πιστεύω) τελική και με αυτό το βάρος είσαι φτερό στον άνεμο.

Live2ride
21/01/2019, 01:35
SYM και αξιοπιστία δεν συμβαδίζουν. :p
Δεν υπαινίσσομαι ότι μπορεί να βαρέσει μπιέλα, αλλά,
κάτι ανορθωτές, ηλεκτρονικές, πολλαπλασιαστές, κοντέρ, αναρτήσεις, αλυσιδογράναζα, φλοτέρ, ψεκασμό, κάλυμμα σέλας, διαρροές στα ψυγεία, φώτα κτλ κτλ από προβλήματα θα τα βγάλει δε μπορεί. :p

DRAKONET
21/01/2019, 16:00
SYM και αξιοπιστία δεν συμβαδίζουν. :p
Δεν υπαινίσσομαι ότι μπορεί να βαρέσει μπιέλα, αλλά,
κάτι ανορθωτές, ηλεκτρονικές, πολλαπλασιαστές, κοντέρ, αναρτήσεις, αλυσιδογράναζα, φλοτέρ, ψεκασμό, κάλυμμα σέλας, διαρροές στα ψυγεία, φώτα κτλ κτλ από προβλήματα θα τα βγάλει δε μπορεί. :p
-----------------------------------------------
μονο???
να μην σου πω οτι και η ξυλινη κουτα μεταφορας που ηρθε και αυτη προβλημα θα ειχε :facepalm:

Sebastian1980
26/01/2019, 20:19
Μπείτε στο Bikeit.gr να δείτε το πρώτο mini τεστ. Από τα πρώτα που ήρθαν στην Ελλάδα.

TsoliasGR
27/01/2019, 12:58
Ξέρεις πόσα προβλήματα έχω εγώ με το magic που δεν τα έχω φτιάξει ακόμα? Σέλα, σινεμπλοκ ψαλιδιου, φλοτερ, κοντέρ, ντιζα γκαζιού, λάμπα μπροστινού φωτός που την καίει συνέχεια, κοντέρ που μπερδεύει κάποιες φορές, κομπλέρ μίζας, δίσκους που πατιναρουν στις ψηλές στροφές και αρνούνται να το φτιάξουν από την πρώτη μερα... Σε 9000χλμ κοντέρ,(15000 πραγματικά) 6μιση μηνών μηχανάκι. Πως να τους εμπιστευτώ πια?
Ανάθεμα αν μου βγάλει διετία..... Πεταμένα 1800 ευρώ....

DRAKONET
27/01/2019, 13:43
μουντζα εχεις φαει ειλικρινα με αυτο!!
δεν εχω ακουσει αλλο μαντζικ να τα εχει αυτα !
εκτος εαν δεν τα λενε!!
...εδω βγαζει προβληματα το κιβωτιο στο honda cb 500x...και το κανουν αβα-βα
τι να πει κανεις πια ..!

Vice
27/01/2019, 13:58
Expectations: (με κινέζο οδηγό)

403313


Reality: (Με κανονικό οδηγό)

403314

TsoliasGR
27/01/2019, 16:26
μουντζα εχεις φαει ειλικρινα με αυτο!!
δεν εχω ακουσει αλλο μαντζικ να τα εχει αυτα !
εκτος εαν δεν τα λενε!!
...εδω βγαζει προβληματα το κιβωτιο στο honda cb 500x...και το κανουν αβα-βα
τι να πει κανεις πια ..!


Ξέρεις πόσα προβλήματα έχω εγώ με το magic που δεν τα έχω φτιάξει ακόμα? Σέλα, σινεμπλοκ ψαλιδιου, φλοτερ, κοντέρ, ντιζα γκαζιού, λάμπα μπροστινού φωτός που την καίει συνέχεια, κοντέρ που μπερδεύει κάποιες φορές, κομπλέρ μίζας, δίσκους που πατιναρουν στις ψηλές στροφές και αρνούνται να το φτιάξουν από την πρώτη μερα... Σε 9000χλμ κοντέρ,(15000 πραγματικά) 6μιση μηνών μηχανάκι. Πως να τους εμπιστευτώ πια?
Ανάθεμα αν μου βγάλει διετία..... Πεταμένα 1800 ευρώ....

Μάλλον γυναικεία μούντζα είναι. Θα το διώξω κάνα χιλιαρικο κάποια στιγμή να ηρεμήσω και θα πάω να πάρω κανένα κρυπτόνΧ η κάποιο γιαπωνέζο.
Αλλα από θέμα συντήρησης δεν είναι τα προβλήματα. Να ξερες μόνο πόσα έχω φτιάξει... 2 φορές φισσα πολλαπλασιαστη, 3 ρύθμισα σασμάν, κάθε Τρίτη αλλάζω λάδια, έχω αλλάξει αλυσιδογραναζα γιατί ήταν χαλί μαύρο ακόμα και με κάθε 300χλμ περίπου λάδωμα, τακάκια πίσω 3 φορές εμπρός 1,ρουλεμαν τροχού μπροστά....

Nitse3
13/02/2019, 12:20
Το νέο υπερ παπί της SYM με τιμή στα 2700 €. Τα specs λίγο πολύ γνωστά, 6ταχυτο με συμπλέκτη δισκόφρενα μπρος πίσω, tubeless ελαστικά, 17.5 ίππους.
http://www.mrbike.gr/website/scooter/sym-vf-185-presentation.html
Δεν είναι ίδια κατηγορία βέβαια αλλά σε σχέση με τα brixton 125, orcal 125 και τα συναφή που έχουν ίδια τιμή μάλλον θα το προτιμούσα. Λογικά θα το δούμε να κυκλοφορεί πολύ.

o teos
13/02/2019, 14:41
403706

:whistle::a05:

Pew
13/02/2019, 19:42
Ειμαι τελειως μπερδεμενος με τα παπακια... Honda, SYM, Kymco, daytona, zontes, tcontec και δε συμμαζευεται...

Προσπαθω να καταλαβω....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
....




Η πιτσα θα ερχεται πιο γρηγορα ή οχι;; :confused:

andreaspetr
14/02/2019, 01:31
Ειμαι τελειως μπερδεμενος με τα παπακια... Honda, SYM, Kymco, daytona, zontes, tcontec και δε συμμαζευεται...

Προσπαθω να καταλαβω....
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
....




Η πιτσα θα ερχεται πιο γρηγορα ή οχι;; :confused:


ΟΧΙ γιατι σχεδον παντα αργει η κουζινα...

lleonidas
25/02/2019, 19:16
Οι πρώτες παρτίδες του VF185, εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού από την αγορά, ενώ οι προπαραγγελίες είναι εκατοντάδες και κάθε μέρα προστίθενται και άλλες!

Αναλυτικά, οι παραλαβές του Φλεβάρη έχουν διοχετευθεί στο δίκτυο αντιπροσώπων και έχουν εξαντληθεί, ενώ “καπαρωμένες” είναι και οι παραλαβές του μοντέλου που έχουν προγραμματισθεί για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2019.

Στη SYM κάνουν ό,τι είναι δυνατό για να προλάβουν την πρωτοφανή ζήτηση αλλά η διαθεσιμότητα του μοντέλου στο 100%, με την έννοια της δυνατότητας επιλογής και χρώματος, θα καταστεί δυνατή από τα τέλη Απριλίου, με τον Μάιο του 2019 να ορίζεται ως ο μήνας που θα υπάρξει ομαλοποίηση και ισορροπία μεταξύ ζήτησης και διάθεσης! :smokin:
Πηγή (https://www.bikeit.gr/shop-news/for-the-bike/various/18892-nea-agoras-2019-sym-vbf185-pwlhseis-diayhesi)

basilis_k6
25/02/2019, 19:28
Οι πρώτες παρτίδες του VF185, εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού από την αγορά, ενώ οι προπαραγγελίες είναι εκατοντάδες και κάθε μέρα προστίθενται και άλλες!

Αναλυτικά, οι παραλαβές του Φλεβάρη έχουν διοχετευθεί στο δίκτυο αντιπροσώπων και έχουν εξαντληθεί, ενώ “καπαρωμένες” είναι και οι παραλαβές του μοντέλου που έχουν προγραμματισθεί για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2019.

Στη SYM κάνουν ό,τι είναι δυνατό για να προλάβουν την πρωτοφανή ζήτηση αλλά η διαθεσιμότητα του μοντέλου στο 100%, με την έννοια της δυνατότητας επιλογής και χρώματος, θα καταστεί δυνατή από τα τέλη Απριλίου, με τον Μάιο του 2019 να ορίζεται ως ο μήνας που θα υπάρξει ομαλοποίηση και ισορροπία μεταξύ ζήτησης και διάθεσης! :smokin:
Πηγή (https://www.bikeit.gr/shop-news/for-the-bike/various/18892-nea-agoras-2019-sym-vbf185-pwlhseis-diayhesi)

δεν μου κάνει εντυπωση. ειναι το όνειρο κάθε έλληνα κατω των 25. Παπί με πολύ γκάζι, χαμηλη τιμη και επιθετική σχεδίαση. τοπ καγκουρ μηχάνημα.

lleonidas
25/02/2019, 19:58
Περίπου τα ίδια γράφουν και στο mototriti (https://mototriti.gr/data/news/preview_news/SYM-VF185-Egine-anarpasto_124134.asp) ...θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τις συνολικές ταξινομήσεις του μετά από 4-5 μήνες!

ptc
25/02/2019, 20:40
Παντως το τι γραφουν τα site που βγαζουν τα λεφτα τους απο τις διαφημισεις της SYM (και καθε SYM) δεν ξερω ποσο σοβαρα πρεπει να τα παιρνουμε. Ειναι σα να περιμενεις να ενημερωθεις για το εργο της κυβερνησης απο την ΕΡΤ. Οχι πως το θεωρω απιθανο να πουλαει οντως, αλλα λογικα απλα δημοσιευουν ο,τι τους λεει η SYM.

Θα φανει απο τις ταξινομησεις οπως ειπε κι ο Λεωνιδας.

Live2ride
25/02/2019, 22:13
Κανόνας, δεν παίρνεις ποτέ νέο πρώτο εμφανιζόμενο μοντέλο την πρώτη χρονιά κυκλοφορίας του. Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά έχει να πέσει πολύ κλάμα. (Κάτοχος Sym κάθε Τρίτη μάστορα).

mia_zoi_kawa
25/02/2019, 22:26
Μπορεί (μπορεί) αυτό το sym να πουλάει σαν τρελό αλλά δεν μπορώ να μην συμφωνησω με τον ptc. Όλες οι εταιρείες δημοσιεύουν ότι γουστάρουν και προσπαθούν να επηρεάσουν το καταναλωτικό κοινό με όλους τους τρόπους. Δημοσιεύσεις τύπου για τις εντυπώσεις...πληρωμένες παρουσιάσεις σε βλογκ στο you tube ( προσοχή οι διάφοροι τυχαρπαστοι βλογκερς θεωρούνται πλέον από τις εταιρείες ως influencers για το καταναλωτικό κοινό...) ακόμα και παρεμβάσεις σε φόρουμ με την ιδιότητα μέλους....... εγώ προσωπικά πλέον είμαι πολύ καχύποπτος και έρχομαι σε αντιπαράθεση (προσπαθώ υγιή αντιπαράθεση) με οτιδήποτε κρίνω υπερβολικό ,ακόμα και εδώ μεσα. Λόγω του nick επίσης αποφεύγω να γράφω για kawasaki και όταν γράφω πολλές φορές είμαι επικριτικός...

TsoliasGR
26/02/2019, 02:38
H ολη ιστορια δημιουργει 2 καλά...
Θα πεσουν λογικα οι τιμες του cryptonX για ενα διάστημα μεχρι να αποδειχτει φολα το VF185 (αν ειναι φόλα και προβληματικο βεβαια)
Αν ειναι προβληματικο θα το πουλανε μετα σε πολυ χαμηλες τιμες, σε διαφορετική περιπτωση θα μεινει χαμηλη του cryptonX.
Οποτε νομιζω ουδεν κακο αμιγές καλου...

Υ.Γ. Σιγα μην εχει ο γκοργκολης εκατοντάδες παραγγελιες για το VF185...Ετσι έλεγε και για το magic και οι ταξινομήσεις λένε άλλα...

BRAIN
19/03/2019, 22:51
Μου αρέσει που καίτε το sym και μιλάτε για αξιοπιστία σε yamaha kai honda......για εμένα το μόνο που έχουν καλύτερο είναι η ποιότητα κατασκευής και αυτό όχι απόλυτα....δλδ πλαστικα πείτε πόσoi ακούτε μουσική απο τα γμτ πλαστικά τον honda....κάθε πότε βαράνε μπιελα τα innova......καθε πότε αλλάζετε λάμπα στα yamapa...καθε πότε βαρανε μπιελα τα yamapa.....καθε πότε αλλάζετε πατακια ποδιών στα yamapa...κλπ...αυτα που αναφέρω είναι απο προσωπική εμπειρία με τις υπόψιν μάρκες με τουλαχιστον 200,000χλμ στην καθε μια....τωρα για το SYM...θα περίμενα να περάσει ο πρώτος χρόνος αν και το μηχανακι δεν ειναι καινουργιο...μαλαισία κυκλοφορεί πάνω απο ένα χρόνο....θα δεχόμουν να έχουν ψευτικα αλυσιδογράναζα,τακακια,λαστιχα, καλυμα σελλας (στο innova ειχε ξυλωθει στον πρωτο μήνα) διοτι αυτα τα αλλάζω με ποιοτικότερα που θα κρατάνε...και παλι λιγοτερο θα πληρωσω απο τα 3500+ της honda.Μενει να δουμε την αντοχη στο χρονο.

mia_zoi_kawa
19/03/2019, 23:43
Κανείς δεν καταδικάζει κανένα φιλε. Δεν είμαστε μέτοχοι της honda καιούτε έχουμε καμία αντιπροσωπεία της yamaha. Καθημερινοί αναβάτες είμαστε που ψάχνουμε την αλήθεια μέσα στο ωκεανό των fake πληροφοριών που διακρίνει την εποχή που ζούμε. Στην τελική μακάρι να βγει αστέρι το vf185. Αυτό μόνο καλό θα είναι για εμάς τα φτωχαδακια.
Για την αναφορά σου σχετικά με τα honda και τα yamaha διαφωνώ. Δεν το αναπτύσσω όμως γιατί ο σκοπός του νήματος είναι άλλος.

tragos
23/03/2019, 18:36
ουτε ενα δεν κυκλοφορει πουθενα λογικα μας κοροιδευουν. εγω περιμενω πως και πως να το κανω test drive, θεωρω οτι ειναι το ιδανικο μηχανακι για την καθημερινη μου μετακινηση

Sebastian1980
19/05/2019, 19:00
Πήγα στο Makina moto την Παρασκευή που μας πέρασε για ένα πρόβλημα που είχα με το remix που αποδείχτηκε άκυρο (βγήκε ο ένας πόλος της μπαταρίας και είχε νεκρώσει η μιζα). Βλέπω στο μαγαζί δύο VF185. Το ένα μαύρο γυαλιστερό με μπλε και το άλλο μαύρο ματ-χρυσο( λερώνεται και με την σκέψη ) λέω ευκαιρία να ανέβω πάνω να πάρω μια γεύση.
Το τιμόνι πολύ στιβαρό με αρκετό βάρος και η ανάρτηση λίγο σκληρή μου φάνηκε. Το φινίρισμα αρκετά ποιοτικό.
Κρινω με βάση την δική μου εμπειρία σε δύο παπια που είχα παλιά innova .
Αλλά η σέλα του είναι πραγματικά ΣΑ-ΝΙ-ΔΑ με υπερβολική κλίση προς τα μπροστά. Έκατσα 5 λεπτά πάνω και είδη αισθανομουν άβολα, αγωνιστικά εντουρο ίσως έχουν πιο άνετη σέλα. Θα μου πεις διορθώνεται η σέλα .
Απλά το έγραψα περισσότερο για τον υποψήφιο αγοραστή να το έχει στο μυαλό του σαν μελλοντικό έξοδο.

jawaforever
04/11/2019, 07:35
Θυμάμαι πριν μερικούς μήνες, θα ήταν όταν είχαν σκάσει μύτη στην Ελληνική αγορά, πέτυχα ένα παλικάρι με ένα τέτοιο στο δρόμο.

Τον ρωτάω, καλό το εργαλείο;;;

Η απάντηση επιβεβαίωσε αυτό που περίμενα, στο χειρότερο όμως.

"Μαλακία είναι, με το καλημέρα έσπασε η πίσω δαγκάνα και παραλίγο να σκοτωθώ".

Δεν συνέχισα άλλο... Κατάλαβα ότι πέσαμε σε πΧοιοτικα μηχανάκια.

Red Rider
09/11/2019, 16:41
Παλικάρι που δουλεύει σε μεγαλο μοτολαστιχάδικο μου είπε ότι οσα εχουν πάει για αλλαγή ελαστικών εχουν - πολυ- στραβές ζάντες.

typhoon
09/11/2019, 18:57
Μετοχές στην sym δεν έχω, ουτε σε καμία άλλη εταιρία. Βλέπω οξυμωρο όμως το γεγονός ότι οι πωλήσεις που διαφημίζουν κ οι influencers YouTubers σας ενοχλουν, τις θεωρείτε παραπλανητικές κ σας κοροϊδεύουν, ωστόσο παίρνετε ως θεσφατα "ένα παλικάρι στο φαναρι" κ "ένα παλικάρι που δουλευει σε λαστιχαδικο"...

Δηλαδή το ενδεχόμενο το μηχανάκι να έχει πέσει σε χέρια κανιβαλων ή άσχετων δεν υπάρχει?
Έσπασε η δαγκάνα... Πρώτη φορά στη ζωή μου ακουω δαγκάνα να σπάει... Δηλαδή δεν είναι κ καμια τρελή τεχνολογία η δαγκάνα. Δεν σπάει στα τελειωμενα μπουρδελοπαπα των 800 € που πουλαγε κάποτε το πρακτικερ. Κ σπάει σε ένα μηχανάκι τριπλασιας αξίας. Έσπασε η δαγκάνα... Πως στο καλό συνέβη κ πως σπάει????? Κ η πίσω κιόλας! Wtf...
Στραβές ζάντες λέει το άλλο το παλικάρι... Ναι. Αν το σκας συνεχεία σε λακουβες κ υπάρχουν άπειρες, παίζει να στραβώσει καμια ζάντα. So what? Μπουρδελο το μηχανάκι? Κ στο fazer το χίλια που είχα παλιά, είχα στραβώσει πίσω ζάντα κ μάλιστα από μαλακια του λαστιχά στο μηχάνημα. Μπουρδελο κι αυτό?
Βασικα ναι (πλαίσιο,πολαπλασιαστες, βολάν, abs όλα προβλήματικα εκ κατασκευής) Αλλά είναι yamaha αυτά...
Επίσης σε γνωστοτατο λαστιχαδικο στο Γαλάτσι(δε λέμε παραπάνω) μου τοποθετησανε μπροστινό λάστιχο με λάθος φορά. Παλικάρι κι αυτό, αλλά μαλάκας.

Red Rider
11/11/2019, 10:44
Μετοχές στην sym δεν έχω, ουτε σε καμία άλλη εταιρία. Βλέπω οξυμωρο όμως το γεγονός ότι οι πωλήσεις που διαφημίζουν κ οι influencers YouTubers σας ενοχλουν, τις θεωρείτε παραπλανητικές κ σας κοροϊδεύουν, ωστόσο παίρνετε ως θεσφατα "ένα παλικάρι στο φαναρι" κ "ένα παλικάρι που δουλευει σε λαστιχαδικο"...

Δηλαδή το ενδεχόμενο το μηχανάκι να έχει πέσει σε χέρια κανιβαλων ή άσχετων δεν υπάρχει?
Έσπασε η δαγκάνα... Πρώτη φορά στη ζωή μου ακουω δαγκάνα να σπάει... Δηλαδή δεν είναι κ καμια τρελή τεχνολογία η δαγκάνα. Δεν σπάει στα τελειωμενα μπουρδελοπαπα των 800 € που πουλαγε κάποτε το πρακτικερ. Κ σπάει σε ένα μηχανάκι τριπλασιας αξίας. Έσπασε η δαγκάνα... Πως στο καλό συνέβη κ πως σπάει????? Κ η πίσω κιόλας! Wtf...
Στραβές ζάντες λέει το άλλο το παλικάρι... Ναι. Αν το σκας συνεχεία σε λακουβες κ υπάρχουν άπειρες, παίζει να στραβώσει καμια ζάντα. So what? Μπουρδελο το μηχανάκι? Κ στο fazer το χίλια που είχα παλιά, είχα στραβώσει πίσω ζάντα κ μάλιστα από μαλακια του λαστιχά στο μηχάνημα. Μπουρδελο κι αυτό?
Βασικα ναι (πλαίσιο,πολαπλασιαστες, βολάν, abs όλα προβλήματικα εκ κατασκευής) Αλλά είναι yamaha αυτά...
Επίσης σε γνωστοτατο λαστιχαδικο στο Γαλάτσι(δε λέμε παραπάνω) μου τοποθετησανε μπροστινό λάστιχο με λάθος φορά. Παλικάρι κι αυτό, αλλά μαλάκας.

Πολύ σωστά φίλε μου τα λες... Ουτε κι εγώ εχω μετοχές πουθενά..
Εδω όμως ο καθένας γραφει την εμπειρία-μ@λακια του, χωρίς καμία απολύτως διασταύρωση της πληροφοριας..
Οποίος ξέρει να κινείται μεσα ένα forum, κρατάει αυτο που διαβάζει, το αξιοποιεί αναλογως και βγαζει τα δικα του συμπεράσματα ισχύοντα η μη..
Τα περι influence και παραπλάνησης ειναι οντως για τους ανίδεους,αλλα δεν έχουν σχεση με το ποστ μου..
Καλημερες και καλή εβδομάδα!

DRAKONET
11/11/2019, 21:43
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεει μια παροιμια.
2 εχω πετυχει...αριστα μου ειπαν.

Red Rider
13/11/2019, 13:16
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεει μια παροιμια.
2 εχω πετυχει...αριστα μου ειπαν.

Εδω εμπίπτει το "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...."
Εγώ πάντως προτιμώ να ακούω ανθρώπους που δεν έχουν κανένα συμφέρον η ιδιότητα,όπως ιδιοκτήτες και εμπόρους..:)

g_m900
13/11/2019, 13:26
Ο Ντελιβερας που μου φερνει καφε πιανεται?
Γ@μει και δερνει μου λεει και γενικα ευχαριστημενος χωρις προβληματα ποιοτητας που αναφερθηκαν πιο πανω.
Εμενα παλι μου αρέσει που το βλεπω με πιο χοντρο λαστιχο πίσω αλλα το παπακι το εχω συνδυασει χωρις συμπλέκτη και δεν θα το ηθελα με αυτον.

Kickstart
27/02/2020, 12:54
υπάρχει κανένας που το έχει περπατήσει το μηχανάκι να μας κάνει ένα follow up;

ψάχνομαι για πάπια τελευταία αποκλειστικά για μουλάρι-commuting και ενω με ενδιαφέρει ως πρώτη επιλογή το χοντα (ναι έχω προκατάληψη) ομολογώ οτι λοξοκοιτάζω και το sym λόγω της απίστευτης τιμής αλλά και των όσων προσφέρει...το χοντα είναι κάπως εξωφρενική η τιμη..

αν έπαιζαν κοντά σε λεφτά δεν το συζητάγαμε καθόλου...που θα πήγαινα...
περιμενω με ενδιαφέρον τον όποιο κάτοχο vf185 να μας πει μερικές πληροφορίες.

telegonos
27/02/2020, 13:05
υπάρχει κανένας που το έχει περπατήσει το μηχανάκι να μας κάνει ένα follow up;

περιμενω με ενδιαφέρον τον όποιο κάτοχο vf185 να μας πει μερικές πληροφορίες.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158222

Kickstart
27/02/2020, 13:19
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=158222

ωραίος!

το χα ξαναδει..παω να ξαναδιαβασω.

buckley
27/02/2020, 13:28
υπάρχει κανένας που το έχει περπατήσει το μηχανάκι να μας κάνει ένα follow up;

ψάχνομαι για πάπια τελευταία αποκλειστικά για μουλάρι-commuting και ενω με ενδιαφέρει ως πρώτη επιλογή το χοντα (ναι έχω προκατάληψη) ομολογώ οτι λοξοκοιτάζω και το sym λόγω της απίστευτης τιμής αλλά και των όσων προσφέρει...το χοντα είναι κάπως εξωφρενική η τιμη..

αν έπαιζαν κοντά σε λεφτά δεν το συζητάγαμε καθόλου...που θα πήγαινα...
περιμενω με ενδιαφέρον τον όποιο κάτοχο vf185 να μας πει μερικές πληροφορίες.

Παπάκι με συμπλέκτη γι αυτό που γράφεις δεν νομίζω.Ψάξου στα συμβατικά καλύτερα.

Kickstart
27/02/2020, 13:36
θέλω συμπλέκτη (το γουστάρω και το ελέγχω καλύτερα πως να το πω), θέλω παραπάνω δύναμη από συμβατικό παπί, θέλω την άνεση του παπιού (κίνηση, πεζοδρόμια, παρκάρισμα όπου να ναι, άνετα μπες βγες στο γκαραζ μου) θέλω ένα απο τα δυο υπερπαπια που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή λόγω καθαρά προσωπικού γούστου και τρέλας.

το θέλω να με πηγαίνει στη δουλειά αλλά και σε άλλα γύρω-γυρω εντός πόλης και το γουστάρω για την χαμηλή κατανάλωση και χαμηλά του κόστη γενικά σε σχέση με την μεγαλύτερη μότο που με κινεί καθημερινά.

μπορεί και να μην κάνω τπτ τελικά αλλά ψαχνομαι για αυτό ρωτάω.

για το χόντα πάω αλλά είπα το sym έχει άπαιχτη τιμή και δεν ακούω τιποτα τρελά προβλήματα προς το παρον,,

μεχρι την αλλή βδομάδα θα τα χω κάνει τεστ και τα δυο

buckley
27/02/2020, 13:44
θέλω συμπλέκτη (το γουστάρω και το ελέγχω καλύτερα πως να το πω), θέλω παραπάνω δύναμη από συμβατικό παπί, θέλω την άνεση του παπιού (κίνηση, πεζοδρόμια, παρκάρισμα όπου να ναι, άνετα μπες βγες στο γκαραζ μου) θέλω ένα απο τα δυο υπερπαπια που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή λόγω καθαρά προσωπικού γούστου και τρέλας.

το θέλω να με πηγαίνει στη δουλειά αλλά και σε άλλα γύρω-γυρω εντός πόλης και το γουστάρω για την χαμηλή κατανάλωση και χαμηλά του κόστη γενικά σε σχέση με την μεγαλύτερη μότο που με κινεί καθημερινά.

μπορεί και να μην κάνω τπτ τελικά αλλά ψαχνομαι για αυτό ρωτάω.

για το χόντα πάω αλλά είπα το sym έχει άπαιχτη τιμή και δεν ακούω τιποτα τρελά προβλήματα προς το παρον,,

μεχρι την αλλή βδομάδα θα τα χω κάνει τεστ και τα δυο

Το συγκεκριμένο όπως και το άλλο χόντα το νεορετρό παπί δεν είναι να μένουν ούτε 5 λεπτά αφύλαχτα όμως οπότε ξέχνα να κάνεις δουλίτσες κάτω Αθήνα :wave2:

Panos76
27/02/2020, 13:55
Προχθές που είχα πάει για σέρβις και τα είδα όλα από κοντά (μικρά - μεγάλα), γούσταρα το gtr. Σαν μηνανή ήταν.

Τα ακούμπαγα στεγνά τα 3.600 415454

Kickstart
27/02/2020, 14:00
Προχθές που είχα πάει για σέρβις και τα είδα όλα από κοντά (μικρά - μεγάλα), γούσταρα το gtr. Σαν μηνανή ήταν.

Τα ακούμπαγα στεγνά τα 3.600 415454

την ίδια ζημιά έχω πάθει

Kickstart
27/02/2020, 14:02
Το συγκεκριμένο όπως και το άλλο χόντα το νεορετρό παπί δεν είναι να μένουν ούτε 5 λεπτά αφύλαχτα όμως οπότε ξέχνα να κάνεις δουλίτσες κάτω Αθήνα :wave2:

δηλαδης;

ψειριζουν κάτι που δεν εχει κυκλοφορησει και πολυ ή τεσπα πολύ λιγο (λόγω τιμής) ;

να το κανουν τι;

DRAKONET
27/02/2020, 15:52
Προχθές που είχα πάει για σέρβις και τα είδα όλα από κοντά (μικρά - μεγάλα), γούσταρα το gtr. Σαν μηνανή ήταν.

Τα ακούμπαγα στεγνά τα 3.600 415454

Σιγουρα...οταν δεν τ'αχεις τα ακουμπας και πιο πολλα να ειναι !:p:lol:
Αυτης της φιλοσοφιας ειμαι και εγω !

Kickstart
27/02/2020, 16:44
Αναμένεται και πρόταση από γιαμαχα
https://youtu.be/LNsXIAWC0t0

Οπότε εκτός από sym και χοντα θα μπει και τρίτος στο παιχνίδι...

Εντωμεταξύ στο βίντεο το Γιάμαχα φαίνεται πάρα πολύ ποιοτικό... Λίγο τα καλαμάκια μπροστά με χαλάνε που μου φαίνονται λεπτά όπως του sym.

Κατα τ άλλα κάποια σημεία που με χαλάνε στο χοντα βλέπω το Γιαμαχα τα χει όπως τα θέλω.. Πχ σπαστά μασπιε και λεβιέ ταχυτήτων μηχαναδικο και όχι παπισιο του χοντα που πατάς το πόδι του πίσω για να κατεβάσεις..

azar41
27/02/2020, 16:56
Tι είναι αυτή η βάση μπροστά,για πινακίδα;:)

THRESH
27/02/2020, 17:05
Tι είναι αυτή η βάση μπροστά,για πινακίδα;:)

ναι

πως τα καταφέρνει πάντως η Yamaha, αισθητικά έχει σχεδον πάντα κάτι ενδιαφέρον να πει

και η Suzuki , μια απο τα ίδια. Απο την ανάποδη όμως, σχεδόν πάντα έχει κάτι για να δώσει δουλειά στους οφθαλμίατρους :D

DRAKONET
27/02/2020, 22:34
Αναμένεται και πρόταση από γιαμαχα
https://youtu.be/LNsXIAWC0t0

Οπότε εκτός από sym και χοντα θα μπει και τρίτος στο παιχνίδι...

Εντωμεταξύ στο βίντεο το Γιάμαχα φαίνεται πάρα πολύ ποιοτικό... Λίγο τα καλαμάκια μπροστά με χαλάνε που μου φαίνονται λεπτά όπως του sym.

Κατα τ άλλα κάποια σημεία που με χαλάνε στο χοντα βλέπω το Γιαμαχα τα χει όπως τα θέλω.. Πχ σπαστά μασπιε και λεβιέ ταχυτήτων μηχαναδικο και όχι παπισιο του χοντα που πατάς το πόδι του πίσω για να κατεβάσεις..

Εαν εχει την ιδια τιμη η παραπανω το yamaha με το honda...δεν δικαιολογει και παλι την τιμη για
το 1 χιλιοστο διαφορα στα καλαμια παντως !

Red Rider
28/02/2020, 00:57
για το χόντα πάω αλλά είπα το sym έχει άπαιχτη τιμή και δεν ακούω τιποτα τρελά προβλήματα προς το παρον,,

μεχρι την αλλή βδομάδα θα τα χω κάνει τεστ και τα δυο
Για ψάξε λίγο καλύτερα,μπες και στις σχετικές ομάδες που υπάρχουν στο facebook.
Θα διαβάσεις πολλές εμπειρίες.

Υγ.
Το βίντεο με το Yamaha που έβαλες είναι ένα crypton x με αλλά πλαστικά ,συμπλέκτη και ένα 150αρι κυλινδροπιστονο.Δεν πρόκειται να έρθει ποτέ Ελλάδα.
Η μοναδική φήμη που σέρνεται είναι για εντελώς νέο Yamaha με μεταβλητό χρονισμό και abs.
Αυτο αν, και όταν κυκλοφορήσει,ίσως έρθει Ελλάδα

THRESH
28/02/2020, 01:12
σχεδόν σίγουρα , το Yamaha του video είναι αυτό εδώ ->

https://www.motomalaysia.com/yamaha-y15zr-2019-price-specs-malaysia/

S705
28/02/2020, 05:10
σχεδόν σίγουρα , το Yamaha του video είναι αυτό εδώ ->

https://www.motomalaysia.com/yamaha-y15zr-2019-price-specs-malaysia/

Yamaha Y15ZR (2019) is a sport moped bike with 1 Cylinder, 4 Valve, DOHC, 150CC engine, and 5-Speed Transmission. The bike produce 36 hp of power at 12,000 RPM and 22.6 Nm of torque at 10,000 RPM.


36 HP!!!!
έχει γίνει λάθος....

S705
28/02/2020, 05:22
πιο επίσημα και πιο σωστά....


415474

Kickstart
28/02/2020, 09:07
Για ψάξε λίγο καλύτερα,μπες και στις σχετικές ομάδες που υπάρχουν στο facebook.
Θα διαβάσεις πολλές εμπειρίες.

Υγ.
Το βίντεο με το Yamaha που έβαλες είναι ένα crypton x με αλλά πλαστικά ,συμπλέκτη και ένα 150αρι κυλινδροπιστονο.Δεν πρόκειται να έρθει ποτέ Ελλάδα.
Η μοναδική φήμη που σέρνεται είναι για εντελώς νέο Yamaha με μεταβλητό χρονισμό και abs.
Αυτο αν, και όταν κυκλοφορήσει,ίσως έρθει Ελλάδα

αδερφέ καλημέρα.

πες άμα θες τίποτα τι εχεις διαβάσει κτλ γιατί facebook δεν έχω και δεν υπάρχει και επαφή με το χώρο γενικα..

επίσης αν θυμάμαι καλά έχεις το χοντα...έλα και στο άλλο τοπικ https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157635&page=2
να πούμε δυο πράγματα...θελω να σε ρωτήσω.

katsar
28/02/2020, 10:41
36 αλογάκια;θέλω και εγώ ένα :-P

BLiTzER
28/02/2020, 10:42
Με τόσα άλογα, θα πατάει εύκολα κάτι ΧΤΧ. :lol:

THRESH
28/02/2020, 10:57
Yamaha Y15ZR (2019) is a sport moped bike with 1 Cylinder, 4 Valve, DOHC, 150CC engine, and 5-Speed Transmission. The bike produce 36 hp of power at 12,000 RPM and 22.6 Nm of torque at 10,000 RPM.


36 HP!!!!
έχει γίνει λάθος....

δεν βλέπω κάτι τέτοιο

απο την ίδια σελίδα


Engine 4-Stroke, DOHC, 4 Valve
Displacement 150 CC
No Of Cylinders 1 Cylinder
Compression Ratio 10.4: 1
Bore x Stroke 57.0 x 58.7 mm
Max Power 11.3 kW (15.15 hp) / 8,500 RPM
Max Torque 13.8 Nm / 7,000 RPM

μπισαιντς, ποια 36 άλογα απο 150 κυβικά :lol:

Kickstart
28/02/2020, 12:58
αυτό είναι το γιαμάχα παιδιά..
415479

κι αν ερθει ποτέ στα μέρη μας πιστευω αυτή θα ναι η μορφη

THRESH
28/02/2020, 13:31
το μοντέλο της προηγούμενης σελίδας, στη Μαλαισία λέγεται Y15ZR
δεν φαίνεται να έχει vva και abs

αυτό που πόσταρες kickstart, είναι το exciter 155 , που φορά κινητήρα απο R15 με vva και απόδοση
19 ίππους (απο 15 του Y15ZR). Με την υποσημείωση, εαν ευσταθούν τα όσα γράφει site στο Vietnam για το exciter.

τάδε έφη

https://www.bikeit.gr/nea-montela-yamaha/item/20734-yamaha-exciter-155-vva-2020-to-proto-papi-me-metavlito-xronismo-valvidon

απο αυτά που είδα λίγο, ουσιαστικά στην Ελλάδα παραλαμβάνουμε την αμέσως προηγούμενη γενιά ενός super-παπιού ενώ ήδη σε Μαλαισία,Βιετνάμ κλπα
παραλαμβάνουν την επόμενη ή εισάγεται μια πιο super έκδοση.
Φυσικά έχουμε διαφορές λόγο Euro προδιαγραφών.

Η ενόχληση μου δεν ειναι για τα παπιά βέβαια αλλά για τα πολύ ενδιαφέροντα Yamaha XSR155 , Honda CB150R ,Kawasaki W175 κλπα

katsar
28/02/2020, 13:35
Βάλε και ένα σουτζουκι στο μενού :lol:
415480

buckley
28/02/2020, 13:40
Βάλε και ένα σουτζουκι στο μενού :lol:
415480

Αυτό είναι για τον σουήπη :bawl:

buckley
28/02/2020, 13:45
Πέραν της πλάκας και γιατί δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στα υπερπαπιά.Το παλιό 2χρονο τούμπανο με το 6ρι σασμάν της γιαμάχα με τα 18 άλογα έχει ξεπεραστεί από κάποιο ???

BLiTzER
28/02/2020, 13:47
Το παλιό 2χρονο τούμπανο με το 6ρι σασμάν της γιαμάχα με τα 18 άλογα έχει ξεπεραστεί από κάποιο ???

Έχουμε 2020.

Kickstart
28/02/2020, 13:47
αχααχα

τι ν τουτο...ιννοβα που φρεναρε αποτομα το προπορευομενο drz και μπηκε στο κωλο του;

katsar
28/02/2020, 13:57
θυμάμαι ένα πιτσιρικά με ένα τέτοιο z125, σχετικά ''φτιαγμένο'' , πήγαινα στα στέκια που άραζαν οι πιτσιρικάδες με τα παπιά και έκανα κόντρες μαζί τους με το MBX .
Στο ζουμί λοιπόν, το sym το πλησιάζει σε δύναμη αλλά δεν νομίζω πως έχει το ξέσπασμα του Z.( χωρίς να έχω οδηγήσει sym). από εκεί και πέρα με πείραγμα στο yamaha και ανέβασμα κυβικά...
Βέβαια αν δεν κοπεί στην μέση το Z,ναι παίζει και αυτό .

Επίσης έχουμε και παγκόσμιο πρωταθλητή στην κατηγορία Pro Z , τον Γιάννη ''casper'' Λαμπρόπουλο.

Kickstart
28/02/2020, 18:04
Σουζουκι είμαι ότι θέλω κάνω..

https://m.youtube.com/watch?v=nd60Q8HUh2U

Nitse3
28/02/2020, 22:16
Αυτό είναι σε στυλ athlete. Τα honda και sym μου φαίνονται ομορφότερα.

doctoras
29/02/2020, 14:22
Σουζουκι είμαι ότι θέλω κάνω..

https://m.youtube.com/watch?v=nd60Q8HUh2U

Δεν μπορώ να τους καταλάβω, αφού καταργούν την ιδέα της ποδιάς ή τέλος πάντων αυτό το πέρασμα των ποδιών απο τον χώρο.. Βάλε ένα κανονικό 7lt ρεζερβουάρ εκεί πάνω από το μοτέρ και απελευθέρωσε τον χώρο κάτω από την σέλα για κράνος

doctoras
29/02/2020, 14:24
Πέραν της πλάκας και γιατί δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στα υπερπαπιά.Το παλιό 2χρονο τούμπανο με το 6ρι σασμάν της γιαμάχα με τα 18 άλογα έχει ξεπεραστεί από κάποιο ???

οχι και ούτε πρόκειται λόγο 2 Stroke Power:a016:

Μόνο αν γίνει κανα περίεργο και αποφασίσουν να εξελίξουν και να λανσάρουν τους δίχρονους

νεοσσός
29/02/2020, 15:02
Αν δεν απατώμαι, το πρώτο μηχανάκι που είχα οδηγήσει στη σχολή οδηγών ήταν το αντίπαλο δέος του Yamaha Z125, το Suzuki FX125. 5 ταχύτητες και συμπλέκτης στο χέρι, αλλά τετράχρονος κινητήρας.

https://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/Suzuki-FX125-Yamaha-125Z-Ta-yper-papia-toy-1998_119442.asp

katsar
29/02/2020, 15:32
το αντίπαλο δέος του Yamaha Z125, το Suzuki FX125. 5 ταχύτητες και συμπλέκτης στο χέρι, αλλά τετράχρονος κινητήρας.


ούτε καν...
Βέβαια αυτή η γενιά έφηβων του τέλους των 90's ως και σήμερα θεωρεί γρήγορα αυτά τα οχήματα-παπάκια των 185 κε, οι λίγο παλαιότεροι στην ηλικία τους καβαλούσαν tzr 125 σε αυτά τα κυβικά.Η μέρα με την νύχτα.

Ξέρω οφτοπικ ήμαστε για το Sym αλλά αφού πιάσαμε τα σουπερπαπιά...

buckley
02/03/2020, 19:02
οχι και ούτε πρόκειται λόγο 2 Stroke Power:a016:

Μόνο αν γίνει κανα περίεργο και αποφασίσουν να εξελίξουν και να λανσάρουν τους δίχρονους

https://www.car.gr/26346009-yamaha-crypton-x135-yamaha-crypton-x
:p

doctoras
02/03/2020, 20:19
https://www.car.gr/26346009-yamaha-crypton-x135-yamaha-crypton-x
:p

:priest: o θεός να σε φυλάει.....

έχουμε κάτι "καινάρια" εδώ πάνω...μπασμένο σε μαγαζί φαίνεται πλάκα θα έχει να είναι κανενός μάστορα της περιοχής

Pew
02/03/2020, 23:59
Σταμπιλιζατερ ετσι;;
Για να σταματησει να κουναει το τιμονι και ν'αρχισει η ταλαντωση απο το πλαισιο. Fair enough!

doctor_john
03/03/2020, 10:14
Δείτε το και αλλιώς (αν ξεπεράσετε το σοκ της εμφάνισης του), αν το δούμε σαν μια πτυχιακή;
Αν είναι σωστό αυτο το πράμα και δουλεύει, έχεις έναν μηχανικό επιπέδου.

Το γούστο του δεν σε απασχολεί αν ξέρεις τι θες στη δική σου μοτό.

telegonos
03/03/2020, 11:08
https://www.car.gr/26346009-yamaha-crypton-x135-yamaha-crypton-x
:p

Ισχυρίζεται 288 κυβικά με διάμετρο 72 χιλιοστά και διαδρομή 108.

72 χιλιοστά διάμετρος πιστονιού και 108 διαδρομή (108 διαδρομη;;;; νταλικα ειναι;;;; ) μας κάνει 419 κυβικά.
288 κυβικά με διάμετρο πιστονιού 72 χιλιοστά, μας δίνει διαδρομή 70 χιλιοστά.

Ούτε να πει σωστά τα ψέμματά του δεν είναι εις θέση. Ότινάναι.

Παίζει η μόνη αλλαγή που έχει κάνει στο μοτέρ, να είναι το έχρωμο κάλυμα στην κεφαλή, η μπλε μούφα για τον αισθητήρα θερμοκρασίας και το περίεργο καπάκι στο φίλτρο λαδιού.

borbos
03/03/2020, 17:33
Εμένα γιατί μου κάνει townmate με τηλεσκοπικό + δισκόφρενο από ποδήλατο και μάλιστα shimano?
Δεν θα ήθελα ούτε με 20km να κάτσω πάνω και να χρειαστεί να φρενάρω.

ioannispar
03/03/2020, 19:21
Εμένα γιατί μου κάνει townmate με τηλεσκοπικό + δισκόφρενο από ποδήλατο και μάλιστα shimano?
Δεν θα ήθελα ούτε με 20km να κάτσω πάνω και να χρειαστεί να φρενάρω.


Σωστός!!!! Και έλεγα ότι μοιάζει με το δικό μου σε πράσινο.

buckley
03/03/2020, 19:40
Ισχυρίζεται 288 κυβικά με διάμετρο 72 χιλιοστά και διαδρομή 108.

72 χιλιοστά διάμετρος πιστονιού και 108 διαδρομή (108 διαδρομη;;;; νταλικα ειναι;;;; ) μας κάνει 439 κυβικά.
288 κυβικά με διάμετρο πιστονιού 72 χιλιοστά, μας δίνει διαδρομή 70,8 χιλιοστά.

Ούτε να πει σωστά τα ψέμματά του δεν είναι εις θέση. Ότινάναι.


Παίζει η μόνη αλλαγή που έχει κάνει στο μοτέρ, να είναι το έχρωμο κάλυμα στην κεφαλή, η μπλε μούφα για τον αισθητήρα θερμοκρασίας και το περίεργο καπάκι στο φίλτρο λαδιού.

Τα "μ" τ' αφήνω για το Σουήπη :p

telegonos
03/03/2020, 20:36
Τα "μ" τ' αφήνω για το Σουήπη :p

Εμείς από το Μαρκόπουλλλλο, τα λλλλ πετυχαίνουμε παχιά να ξέρεις, τα μ τα λέμε ξερά. :p

alani
31/10/2020, 01:20
Μηχανάκι χωρίς φίλτρο λαδιού δε θα αγόραζα ποτέ. Που πάνε οι τριβές των μέταλλων του κινητήρα .ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ Ή ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Κ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ?Ο κολλητός μου το πούλησε με 8000χλμ γιατί φοβόταν ότι θα του έβγαζε βλάβη. Του φαινόταν ψεύτικο και καθόλου ποιοτικό. Μακρυά.......

TsipPower
31/10/2020, 20:47
Μηχανάκι χωρίς φίλτρο λαδιού δε θα αγόραζα ποτέ. Που πάνε οι τριβές των μέταλλων του κινητήρα .ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ Ή ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Κ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ?Ο κολλητός μου το πούλησε με 8000χλμ γιατί φοβόταν ότι θα του έβγαζε βλάβη. Του φαινόταν ψεύτικο και καθόλου ποιοτικό. Μακρυά.......

Εχει μαγνητικη ταπα και σιτακι στην ταπα καρτερ φιλε μου!! Δεν ισχυει το οτι θα παθει κατι!! Τα ινοβα ουτε μαγνητες ουτε φιλτρα λαδιου και αυτη την στιγμη εχουμε στην παρεα φιλο με 108.500 χλμ χωρις επισκευη ολα σε κουριερ!! Οτι δεν το αφηνεις δεν σε αφηνει νομος...Μπορει να εχει αλλα προβληματα σαν μηχανακι (που λυνονται βεβαια) τρεμουλα κτλπ αλλα μοτερ ειναι αστερι να ξερεις.