PDA

View Full Version : Από φιλτροκουτι σε φιλτροχοανη



Karajohn
16/11/2018, 12:12
Έκανα μιά αλλαγη στο καπάκι μου το οποίο είναι kymco με μοτερ lifan 110 το παπάκι μανησιο φορούσε ένα φιλτροκουτι και βγάζοντας το και τοποθετώντας μια φιλτροχοανη μου έκανε νούμερα...αυτο που εννοώ είναι ότι μου έκανε διακοπές στο γκάζι δεν τραβούσε σε ορισμένα σημεία και μετά από λίγο μου έσβηνε...απ ότι μπήκα και είδα χρειάζεται ρύθμιση το μείγμα αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ρύθμιση χρειάζεται

BLiTzER
16/11/2018, 12:32
Ξανακάνε το όπως ήταν. Problem solved.

Karajohn
16/11/2018, 12:43
Το θεμα είναι ότι το θέλω με την χοάνη πάνω

BLiTzER
16/11/2018, 12:44
Δηλαδή θες να βάλεις κάτι που χαλάει τη λειτουργία του, επειδή δείχνει όμορφο. Δε θα πας πολύ μπροστά έτσι. Κυριολεκτικά, αφού θα σε περνάνε και τα 50άρια.

Karajohn
16/11/2018, 12:51
Θέλει ρύθμιση το μείγμα και θα λειτουργεί κομπλε αυτό ρώτησα πως γίνετε

daz
16/11/2018, 12:58
Με δυο βίδες στο καρμπιρατέρ απ' την δεξιά συνήθως μεριά. Η μία έχει ελατήριο.
Η μια είναι για το ρελαντί και η άλλη για την ποσότητα καυσίμου που περνάει.

Karajohn
16/11/2018, 12:59
Ναι αδερφέ αυτό το ξέρω τι ακριβώς ν την κάνω την βίδα για το μειγμα;

OldMan
16/11/2018, 13:06
Το θεμα είναι ότι το θέλω με την χοάνη πάνω
Μαγκια σου και καλα ξηγιεσαι αλλα μονο με τη χοάνη δεν θα δεις χαϊρι, εκτός απο κανενα ξενερωτο γκομενακι που θα ερμηνευσει "περίεργους" συμβολισμους.. ;)

Για να μη μπλεξεις με ζιγκλερωματα, θεσεις βελονας/slide και στο τελος πιθανη αλλαγή του καρμπυρατερ, προτεινω να "μπουκωσεις" την χοάνη..
Αν ειναι εντελως ανοιχτή (χωρις φιλτρο), θα κανεις μερικα πειραματακια με αφρολεξ διαφορετικης πυκνοτητας ή με το πιο αραιο που θα βρεις βαζοντας διαδοχικά μερικα φυλλα μικρου παχους..
Αν εχει φιλτρο, κασνεις το ιδιο εσωτερικα αλλα με πολυ λεπτοτερο αφρολεξ..
Εναλλακτικα, κανεις την δουλεια σου ανετα με ενα κομματι φιλτρο αποροφητηρα κουζινας ή ηλεκτρικης σκουπας..

Αν δεν επιασες τον διεστραμμένο τροπο σκεψης μου, φταίει το οτι ειναι Παρασκευη μεσημερι και δεν εχω χρονο να σου εξηγησω οτι ουσιαστικα θα ξαναφερεις την "αναπνοη" του καρμπυρατερ στα πλαισια αυτης που ειχε πριν με το φιλτροκουτι..:beer:

OldMan
16/11/2018, 13:06
Σουπια, εχεις ορεξη ...???? :D

(Μετατροπες ειμαστε, οχι Τεχνικα..!!)

daz
16/11/2018, 13:17
To έφερα στα λημέρια σου! :D

OldMan
16/11/2018, 13:26
Ευχαριστω και ανταποδιδω..!! :D

Και κατσε ησυχα γιατι η βιδα του αερα οσο και μεσα να παει δεν κλεινει επαρκως την τοσο αυξημενη ροη..
Και μη με συγχιζεις μεσημεριατικα, γιατί η τοποθετηση χοανης σε μαμα μοτερ (ασχετως κυβισμου) ειναι πραξη που επισυρει Εισαγγελικη παρεμβαση..

p@nos
16/11/2018, 13:45
σε μπαμπα μοτερ δηλαδη ειναι καλη ιδεα? :lol:

OldMan
16/11/2018, 15:25
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

(επιταγη περιμεναμε.. - φουστης μας ηρθε..)

daz
16/11/2018, 15:53
Ευχαριστω και ανταποδιδω..!! :D

Και κατσε ησυχα γιατι η βιδα του αερα οσο και μεσα να παει δεν κλεινει επαρκως την τοσο αυξημενη ροη..
Και μη με συγχιζεις μεσημεριατικα, γιατί η τοποθετηση χοανης σε μαμα μοτερ (ασχετως κυβισμου) ειναι πραξη που επισυρει Εισαγγελικη παρεμβαση..

:D:D:D

buckley
16/11/2018, 15:59
Ευχαριστω και ανταποδιδω..!! :D

Και κατσε ησυχα γιατι η βιδα του αερα οσο και μεσα να παει δεν κλεινει επαρκως την τοσο αυξημενη ροη..
Και μη με συγχιζεις μεσημεριατικα, γιατί η τοποθετηση χοανης σε μαμα μοτερ (ασχετως κυβισμου) ειναι πραξη που επισυρει Εισαγγελικη παρεμβαση..

:a9: :bawl:

401294

p@nos
16/11/2018, 16:17
Έκανα μιά αλλαγη στο καπάκι μου το οποίο είναι kymco με μοτερ lifan 110 το παπάκι μανησιο φορούσε ένα φιλτροκουτι και βγάζοντας το και τοποθετώντας μια φιλτροχοανη μου έκανε νούμερα...αυτο που εννοώ είναι ότι μου έκανε διακοπές στο γκάζι δεν τραβούσε σε ορισμένα σημεία και μετά από λίγο μου έσβηνε...απ ότι μπήκα και είδα χρειάζεται ρύθμιση το μείγμα αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς ρύθμιση χρειάζεται

και για να μη σε πιανουμε απο τα μουτρα μονο, το καρμπ σου με τη χοάνη εχει πλεον διαφορετικες συνθηκες στην εισαγωγη του καρμπυρατερ, κατι που αλλαζει τον τροπο που δουλευει (δεν εχει νοημα για πολλες περισσοτερες εξηγησεις). Οι διακοπες στο γκαζι που βλεπεις ειναι λογω πλεον φτωχου μειγματος στον κινητηρα. Για να το κανεις να δουλεψει με τη χοάνη, θα χρειαστεις σιγουρα μεγαλυτερο ζιγκλερ, ισως αλλη θεση βελονας η αλλη βελονα(αν ρυθμιζεται, αλλιως θες αποστατες), και πιθανοτατα δε θα χρειαστεις αλλαγη κυριου πιλοτ ζιγκλερ...αν ΝΤΕ και καλα θες να το δουλεψεις με χοάνη, παρε μια σειρα απο μεγαλυτερα μειν ζιγκλερ, και χωρις να αλλαξεις ΤΙΠΟΤΑ αλλο στο καρμπ, δεν με ποιο μειν παιζει καλυτερα...θα καταληξεις να εχεις μεγαλυτερη καταναλωση απο το στοκ γιατι δε θα το ρυθμισεις σωστα, αλλα τουλαχιστον θα εχεις την ικανοποιηση να ανεβαινει ανηφορες με τη χοάνη που παντα ηθελες

p@nos
16/11/2018, 16:19
[/COLOR]
:a9: :bawl:

401294

τι καρμπς εχει αυτο το ρημαδι???

ψαχνω διακαως δυο downdraft μηχανικα :cry:

azar41
16/11/2018, 16:51
Θυμάμαι πιτσιρικάς εναν Ιταλό μα ενα φασαριόζικο Ντουκάτι .
Αφού πάρκαρε στο καφε ,έβγαλε δυο πλαστικά σακουλάκια και με ενα λαστιχάκι τα προσάρμοσε στις ελεύθερες χοάνες εκατέρωθεν.
Η απορία μου ακόμα παραμένει,δεν θα ρούφαγε κάτι εν κινήσει;

karateo
16/11/2018, 18:17
Θυμήθηκα που απο τη μυρωδιά της εξάτμισης ήξερα ότι ήθελε ρύθμιση το καρμπιρατέρ.

Μήν αλλάξεις τίποτα. Αν ψάχνεις επιδόσεις κοίτα αλλού.
Μόνο προβλήματα θα δημιουργήσεις με τη χοάνη.

viper1
17/11/2018, 05:11
Θυμάμαι πιτσιρικάς εναν Ιταλό μα ενα φασαριόζικο Ντουκάτι .
Αφού πάρκαρε στο καφε ,έβγαλε δυο πλαστικά σακουλάκια και με ενα λαστιχάκι τα προσάρμοσε στις ελεύθερες χοάνες εκατέρωθεν.
Η απορία μου ακόμα παραμένει,δεν θα ρούφαγε κάτι εν κινήσει;

Μάλλον ο καιρός θα το πήγαινε για βροχή....:)