PDA

View Full Version : Ερώτηση για κατάθεση πινακίδων / πινακίδα "Μ".



ptc
17/11/2018, 09:21
Επειδη για οικογενειακους λογους θα χρειαστει συντομα να μετοικησω σκεφτομαι αν αξιζει να προχωρησω σε καταθεση πινακιδας για τη μεγαλη μηχανη. Δεν προκειται να κουνηθει καθολου ολο το διαστημα που θα λειπω, ενω παραλληλα αν και ειναι προς πωληση ουτε αυτο μπορει να προχωρησει ευκολα οσο θα λειπω (ακομα και αν βρεθει ο ενδιαφερομενος). Δε βιαζομαι να τη δωσω ουτε εχω αναγκη τα λεφτα, οποτε ετσι κι αλλιως απο την ανοιξη θα ειναι ευκολοτερο να φυγει στη σωστη τιμη.

Εχω λοιπον δυο ερωτησεις:

i)Απο τη στιγμη που καταθετω πινακιδα διακοπτεται και η ασφαλεια και παιρνω επιστροφη απο την ασφαλιστικη;

ii)Καπου διαβασα για πινακιδα "Μ" που εκδιδεται προσωρινα εως και δυο μερες το μηνα για συντομη και συγκεκριμενη μεταφορα της μηχανης για επισκευη, ΚΤΕΟ, κτλ.
Ξερει κανεις αν αυτο ισχυει και πώς ακριβως λειτουργει; Ειναι κατι που με ενδιαφερει στην περιπτωση που θα πρεπει να παει η μηχανη για ελεγχο απο τον αγοραστη σε καποιο συνεργειο. Ειμαι προσωπικα αντιθετος στη λογικη "ελα μωρε τωρα, δεκα λεπτα μεχρι το συνεργειο δε θα γινει τιποτα και χωρις πινακιδες", οποτε ο,τι κανω θελω να ειναι απολυτως νομιμο.

Ευχαριστω.

telegonos
17/11/2018, 11:13
Η ονομασία ''καταθέτω πινακίδες'' να ξέρεις, είναι η ορολογία της πιάτσας. Επίσημα λέγεται ''προσωρινή ακινησία'' και το αντίστροφο ''αρση ακινησίας''. Αυτό, έτσι για να μην μπερδευόμαστε.

Ναι, παίρνεις πίσω ασφάλιστρα, αναλογικά τους υπολοιπους ακέραιους μήνες ή κάπως έτσι, τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού δεν τον γνωρίζω. Με το χαρτί που θα σου δώσει η ΔΟΥ από την ακινησία που θα κάνεις, πας στον ασφαλιστή σου, και στο κανονίζει. Άμα είναι στον τελευταίο μήνα πάντως, δεν παίρνεις επιστροφή.

Στις μοτοσυκλέτες δεν έχει εφαρμογή, αλλά να ξέρεις γενικότερα, στα αυτοκίνητα, απαλλάσεσαι όσο είναι σε ακινησία ΚΑΙ από τα τεκμήρια διαβίωσης, αναλογικά του χρόνου ακινησίας, δλδ αν το έχεις ακινησία 6 μήνες και το ετήσιο τεκμήριο του μοντέλου είναι 3000 ευρώ, θα πιαστεί 1500 ευρώ τεκμήριο στην δήλωση εισοδήματος (αυτόματα, δεν κάνεις κάτι εσύ).

Πινακίδα Μ ξέρω ότι βγαίνει, κατά πόσο έχει νόημα βέβαια δεν ξέρω, καθότι ΠΑΛΙ πρέπει να ασφαλίσεις. Δεν το έχω κάνει ποτέ, δεν γνωρίζω με απολυτότητα. Πολύ σωστά όμως κάνεις και δεν δέχεσαι το ''ελα μωρέ''. Στην ΔΟΥ που θα πας για την ακινησία, ρώτα και για το Μ, το ίδιο γραφείο είναι υπεύθυνο.

ptc
17/11/2018, 11:21
Η ασφαλεια εχει αλλους 4 μηνες υπολοιπο οποτε ειναι καποια χρηματα, αλλα οχι τιποτα το φοβερο. Για την πινακιδα Μ μου ακουστηκε ενδιαφερον γιατι ειναι κατι προσωρινο. Το οτι θα πας μια μηχανη για ελεγχο δε σημαινει πως θα γινει και η αγοραπωλησια. Η μηχανη δεν εχει το παραμικρο φυσικα αλλα μου εχει τυχει πχ εξυπνος που αφησε το παζαρι για μετα τον ελεγχο. Δηλαδη με κουβαλησε στο μηχανικο και αφου ειδε οτι η μηχανη ειναι οκ μετα θυμηθηκε να μου πει πως θελει να κανει παζαρι. Οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ειχε γινει αρση ακινησιας για το τιποτε.

Μαλλον δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια μου φαινεται...

telegonos
17/11/2018, 11:25
Ρώτα, δεν το ξέρω το Μ να σου πω με σιγουριά.

buckley
17/11/2018, 13:26
Η ασφαλεια εχει αλλους 4 μηνες υπολοιπο οποτε ειναι καποια χρηματα, αλλα οχι τιποτα το φοβερο. Για την πινακιδα Μ μου ακουστηκε ενδιαφερον γιατι ειναι κατι προσωρινο. Το οτι θα πας μια μηχανη για ελεγχο δε σημαινει πως θα γινει και η αγοραπωλησια. Η μηχανη δεν εχει το παραμικρο φυσικα αλλα μου εχει τυχει πχ εξυπνος που αφησε το παζαρι για μετα τον ελεγχο. Δηλαδη με κουβαλησε στο μηχανικο και αφου ειδε οτι η μηχανη ειναι οκ μετα θυμηθηκε να μου πει πως θελει να κανει παζαρι. Οποτε σε αυτην την περιπτωση θα ειχε γινει αρση ακινησιας για το τιποτε.

Μαλλον δεν αξιζει να μπω στη διαδικασια μου φαινεται...


Μην ξεχνάς ότι το 19 που ας πούμε θα την σπρώξεις πρέπει να είναι πληρωμένο (σε τέλη) στο ακέραιο ,ότι γλυτώσεις από τα ασφάλιστρα με την κατάθεση.

doctor_john
09/09/2019, 08:40
Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

ευχαριστώ!

panos_zip
09/09/2019, 08:58
Η διαδικασια ειναι πολύ απλη
Φτιαχνεις μια αιτηση που εχει εκει, τα καταθετεις ολα, σου δινει χαρτι και φευγεις.
Λογικα αν δεν εχει κοσμο, δεν θα σου παρει πανω απο 10-15 λεπτα.

buckley
09/09/2019, 09:16
Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

ευχαριστώ!

Γιατρέ, την κατάθεση πριν λήξει το κτεο καλύτερα.

antonis_fr4-4
09/09/2019, 09:23
Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

ευχαριστώ!

Κατέθεσα πρόσφατα πινακίδες και το μόνο που ζήτησαν ήταν μια αίτηση, μια υπεύθυνη δήλωση για το που θα είναι η μοτό, άδεια κυκλοφορίας και την πινακίδα. Ούτε ΚΤΕΟ ούτε ασφάλεια. Μου πήρε 15 λεπτά γιατί αυτή την εποχή δεν έχει κόσμο το συγκεκριμένο τμήμα.

doctor_john
09/09/2019, 09:58
Ευχαριστώ παιδιά! κτεο έχω ολόφρεσκο, ασφάλεια είχα κάνει για ένα μήνα και αγχώνομαι μη φάω κανα πρόστιμο.

telegonos
09/09/2019, 11:29
Θα πρέπει να καταθέσω πινακίδες για το διάστημα που φτιάχνω την μοτο.
Την αγόρασα πριν ένα μήνα και έχω και το κτεο που πέρασε πρίν ένα μήνα.

α) Θα χρειαστώ κάτι άλλο από τα ήδη υπάρχοντα χαρτιά και την υπεύθυνη δήλωση φύλαξης;
β) Ξέρει κανείς πόσο χρόνο θα κάνω στο περίπου (αν όλα είναι εντάξει) για να δώ αν μπορώ να πάω
χαράματα με σκοπό να μην αργήσω στο γραφείο που πρέπει να πάω μετά;

ευχαριστώ!

Τύπωσε από το σπίτι σου ΔΥΟ τέτοια https://www.aade.gr/sites/default/files/2017-01/DHLAKIN_E25.pdf
και ΕΝΑ τέτοιο http://www.npddramas.gr/files/YpDilosi.pdf
και συμπληρωσέ τα, να τα έχεις έτοιμα ''αποβραδύς''.

Πάρε άδεια, πινακίδα και τα παραπάνω χαρτιά (και την ταυτοτητά σου προφανώς) και όρμα.

Πόση ώρα θα κάνεις ΔΕΝ ξέρω, εγώ ΣΗΜΕΡΑ έκανα άρση ακινησίας στην ΔΟΥ μου, και έκανα ούτε 5' αλλά δεν είχε ψυχή ΣΗΜΕΡΑ. 'Αλλες φορές, έχει και μπορεί να κάνεις μέχρι και ώρα σε πολύ ακραία περίπτωση.

Ασφάλεια, χρειάζεται να δείξεις στην άρση ακινησίας, όταν δλδ το ξαναβγάζεις σε κίνηση, ΟΧΙ στην ακινησία.

telegonos
09/09/2019, 11:33
Για το ΚΤΕΟ να ξέρεις, όσο είναι σε ακινησία το όχημα, απαλλάσεται της υποχρέωσης ΚΤΕΟ (σαν να λέμε παγώνει ο χρόνος για αυτό).

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο χρόνος παγώνει από την ημέρα που κάνεις ακινησία. Αν ήσουν ΗΔΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ όταν έκανες ακινησία, όταν αργότερα θα το ξαναβγάλεις σε κίνηση και θα πας να το περάσεις ΚΤΕΟ, τσαααααακ! θα το δει η υπάλληλος τι έκανες ΤΟΤΕ και θα το φας το προστιματάκι. Εσύ βέβαια έχεις ΚΤΕΟ εμπρόθεσμο, οπότε ουρανός καθαρός.

katsar
09/09/2019, 11:34
Η διαδικασία είναι πολύ γρήγορη ,μόνο αν έχει κόσμο και αργήσεις να πας στο γκισέ θα καθυστερήσεις.

STF
09/09/2019, 15:16
Σημαντική σημείωση: Αν δεν τη κυκλοφορείς αλλά δεν έχεις κάνει "προσωρινή ακινησία" πρέπει να πληρώνεται η ασφάλεια κανονικά. Οπότε συνιστώ άρση ακινησίας έτσι και αλλιώς. Αλλιώς πληρώνεις τσάμπα. Δεν υφίσταται ισχυρισμός: "μα δεν τη κυκλοφορώ".-

doctor_john
09/09/2019, 15:44
Ξέρεις πόσο σβέλτα σε τσακώνουν; είμαι καμιά 10 μέρες ανασφάλιστος.

BLiTzER
09/09/2019, 15:52
Στις 11 μέρες.

telegonos
09/09/2019, 17:04
Πληρώνεις το πρόστιμο ΣΤΟ ΚΤΕΟ, ανάλογα το πόσες ημέρες εκπρόθεσμος είσαι.

Μέχρι 30 μέρες εκπρόθεσμος, 10 ευρώ πρόστιμο

31 μέρες μέχρι 6 μήνες, 20 ευρώ πρόστιμο

άνω των 6 μηνών, 41 ευρώ πρόστιμο.

Ο χρόνος σε ακινησία ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ.

Αν για παράδειγμα, χρώσταγες ΚΤΕΟ πριν το κάνεις ακινησία 2 μήνες, το είχες ακινησία 3 χρόνια, και έκανες και 3 μήνες να το περάσεις κτεο ΑΦΟΥ το έκανες άρση ακινησίας, πιάνεται για 2+3=5 μήνες εκπρόθεσμο. Ο χρόνος ακινησίας δεν μετράει.

viper1
09/09/2019, 17:28
Στις 11 μέρες.

Εργάσιμες ?

viper1
09/09/2019, 17:29
Eίπα θα την φτιάξω και πληρώνω κερατιάτικα ασφάλιστρα και τέλη τσάμπα τα τελευταία 2 χρόνια . Ξέρω, μ@λκι@ ... με αυτά τα λεφτά θα την είχα συμμαζέψει.Και πολύ το καθυστέρησα. Τι γίνεται όμως με το ΚΤΕΟ ,που είναι 1000% εκπρόθεσμο ,άμα θέλω να κάνω άρση της ακινησίας?

Πρέπει να το περάσεις ΚΤΕΟ μέσα σε 10 ημέρες. Και να έχεις μαζί το χαρτί άρσης

gasto
09/09/2019, 19:21
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ζητανε και ασφαλεια οταν καταθετεις πινακιδα.

doctor_john
09/09/2019, 19:52
Στις 11 μέρες.

409669

viper1
09/09/2019, 22:11
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω ζητανε και ασφαλεια οταν καταθετεις πινακιδα.

Σε 2 πενηνταρια που παρέδωσα πινακίδες και άδειες στην τροχαία έπρεπε να θεωρηθούν οι άδειες οι οποίες για να θεωρηθούν έπρεπε να είναι ασφαλισμένα. Σε εφορία, χωρίς να χρωστάει σήματα, έχω παραδώσει κανονικά άδεια πινακίδα για προσωρινή ακινησία χωρίς να ζητηθεί τίποτα άλλο εκτός από την δήλωση.

gasto
09/09/2019, 23:53
Σε 2 πενηνταρια που παρέδωσα πινακίδες και άδειες στην τροχαία έπρεπε να θεωρηθούν οι άδειες οι οποίες για να θεωρηθούν έπρεπε να είναι ασφαλισμένα. Σε εφορία, χωρίς να χρωστάει σήματα, έχω παραδώσει κανονικά άδεια πινακίδα για προσωρινή ακινησία χωρίς να ζητηθεί τίποτα άλλο εκτός από την δήλωση.

ουτε κτεο δε σου ζητησαν στην εφορια?

viper1
10/09/2019, 03:32
ουτε κτεο δε σου ζητησαν στην εφορια?

Ούτε ΚΤΕΟ. Ταυτότητα, φωτοτυπία της άδειας και την αίτηση

SeniorCanardo
10/09/2019, 10:29
Σήμερα προχώρησα σε δήλωση προσωρινή ακινησίας.

Πινακίδα, άδεια, και το έγγραφο που μου έδωσε η Υπηρεσία εις διπλούν.

Διαδικασία 10 λεπτών, μέχρι να τελειώσει ο υπάλληλος το τσιγαράκι του. (Γεια σου ρε Κούλη με τον "αντικαπνιστικό σου").:smokin:

Δεν μου ζήτησε δελτίο ΚΤΕΟ (είχα), δεν μου ζήτησε ασφάλεια (επίσης είχα).

Τσέκαρε στον υπολογιστή του απλώς την πινακίδα, υποθέτω μόνο για το αν χρωστάει τέλη. :D

spyrval
10/09/2019, 13:42
Ναι, κάτι τέτοια ακούνε στο δημόσιο για αντικαπνιστικούς νόμους και πονάει η κοιλιά τους από τα γέλια...

toyar
11/09/2019, 11:38
Τι να τη κάνει ρε παιδιά η εφορία το κτεο και την ασφάλεια όταν καταθέτεις;
Ασφάλεια μονο θέλει στην παραλαβη

D3300
11/09/2019, 12:08
Κατέθεσα πινακίδα σήμερα.
Δύο σελίδες κατάθεσης και μια υπεύθυνη δήλωση για την τοποθεσία που θα βρίσκεται η μοτοσυκλέτα.
Η μια σελίδα δίδεται στον ιδιοκτήτη ως αποδεικτικό για την επανακυκλοφορία, όπου τότε χρειάζεται και ασφαλιστήριο συμβόλαιο.
Διαδικασία 10 λεπτών.
Να έχετε μαζί σας μόνο την ταυτότητα, την άδεια της μοτοσυκλέτας και την πινακίδα.

STF
11/09/2019, 16:44
Ξέρεις πόσο σβέλτα σε τσακώνουν; είμαι καμιά 10 μέρες ανασφάλιστος.

Αυτή η ερώτηση έχει τη παραμικρή σημασία; Το θέμα είναι πως είσαι ΗΔΗ παράνομος από τη πρώτη μέρα...

...και αν κάνεις τη μ@λακία και κυκλοφορήσεις γιατί "σιγά μωρέ μέχρι το περίπτερο θα πάω" θα ισχύσει κλασικά ο νόμος του Μέρφυ, που είτε σε μπλόκο θα πέσεις είτε σε ατύχημα θα συμμετάσχεις και τότε δε θέλεις να μάθεις πόσο "σβέλτα" θα ξεμπλέξεις.

doctor_john
11/09/2019, 17:50
Έχω την εντύπωση πως μιλάω άλλη γλώσσα.
Αν κάνεις τον κόπο να δεις τα μηνύματα μου μεσω του προφίλ, θα διαβάσεις πως φτιάχνω την επόμενη μοτό μου ξεκινώντας
από την επιλογή του επόμενού μου κράνους.
Πως συμπέρανες ότι είμαι από αυτούς που λένε σιγά μωρε.. μόνο εσύ ξέρεις.

Από σεβασμό στο χρόνο που διέθεσες να σε ενημερώσω ότι έχω κατεβάσει μοτέρ από την πρώτη εβδομάδα
οπότε μάλλον δεν θα κυκλοφορήσω ανήθικα, γράφοντας στα @@ τους συνανθρώπους μου.

Το πρόβλημα μου είναι πως εργάζομαι πολλές ώρες και η εργοδοσία μου δεν "δικαιολογεί" να λείψω για να καταθέσω
τις πινακίδες.
Γι' αυτό ρώτησα έναν εκτιμώμενο χρόνο, να δω αν μπορώ να παω ξημερώματα στο υπουργείο να περιμένω έχοντας
προτεραιότητα να ανοίξει, να καταθέσω πινακίδες και να πάω στο γραφείο.

viper1
11/09/2019, 18:10
Έχω την εντύπωση πως μιλάω άλλη γλώσσα.
Αν κάνεις τον κόπο να δεις τα μηνύματα μου μεσω του προφίλ, θα διαβάσεις πως φτιάχνω την επόμενη μοτό μου ξεκινώντας
από την επιλογή του επόμενού μου κράνους.
Πως συμπέρανες ότι είμαι από αυτούς που λένε σιγά μωρε.. μόνο εσύ ξέρεις.

Από σεβασμό στο χρόνο που διέθεσες να σε ενημερώσω ότι έχω κατεβάσει μοτέρ από την πρώτη εβδομάδα
οπότε μάλλον δεν θα κυκλοφορήσω ανήθικα, γράφοντας στα @@ τους συνανθρώπους μου.

Το πρόβλημα μου είναι πως εργάζομαι πολλές ώρες και η εργοδοσία μου δεν "δικαιολογεί" να λείψω για να καταθέσω
τις πινακίδες.
Γι' αυτό ρώτησα έναν εκτιμώμενο χρόνο, να δω αν μπορώ να παω ξημερώματα στο υπουργείο να περιμένω έχοντας
προτεραιότητα να ανοίξει, να καταθέσω πινακίδες και να πάω στο γραφείο.

Δόκτωρ αν στην επόμενη διασταύρωση στοιχείων (η οποία μπορεί ήδη να έχει γίνει) θα σου έρθει πρόστιμο 4απλασιο της αξίας ασφαλιστηρίου συν ότι θα πρέπει να την ασφαλίσεις και από πάνω. Οπότε προτείνω να βρεις χρόνο να πας να καταθέσεις ή να πας να φτιάξεις μια εξουσιοδότηση και να πάει κάποιος δικός σου . Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε

doctoras
11/09/2019, 22:19
Αγαπητε οχι υπουργείο, αλλα εφορια(υπαρχει τμημα αυτοκινητων), οπως σου ειπανε οι απο πανω συνηθως δε παιζει να κανεις πανω απο 10' ειδικα στις παραδόσεις πινακίδων.

STF
12/09/2019, 19:21
Αγαπητέ μου δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα για σένα. Γράφω Ελληνικά. Έγραψα λοιπόν, "ΑΝ"....

Δε μπορώ όμως να μη σημειώσω πως υπάρχουν χιλιάδες ανασφάλιστα οχήματα εκ των οποίων κάποιες δεκάδες ιδιοκτήτες είναι μέλη σε διάφορα forum και με ένα περίεργο στατιστικό σφάλμα όλοι τους δεν κυκλοφορούν ο όχημα τους. Έχουν γίνει αυτές οι συζητήσεις πολλές φορές....

Σε οτι αφορά εσένα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε πιστέψω. Όμως να ξέρεις πως όπως σου έγραψα παραπάνω είσαι ΗΔΗ παράνομος. Το πότε θα βρεις το χρόνο είναι δική σου υπόθεση, Δε ξέρω ούτε πότε, ούτε πως το διασραυρώνουν και αν το διασταυρώνουν. Εύχομαι να μην έχεις κανένα πρόβλημα.

Υ. Γ.: Σου γράφω με φιλική διάθεση, δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.

McGyver
02/09/2021, 20:01
Το ξεθάβω με αφορμή αυτό (https://www.aade.gr/anakoinoseis/deltio-typoy-02092021).


Ψηφιακή έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας στο myCAR

Μια ακόμα υπηρεσία, για την οποία μέχρι τώρα οι πολίτες χρειαζόταν να επισκεφθούν τη ΔΟΥ τους παρέχεται πλέον ψηφιακά από την ΑΑΔΕ.

Ειδικότερα, τη δυνατότητα να εκδώσουν ψηφιακά πινακίδα κατηγορίας «Μ» έχουν οι ιδιοκτήτες οχημάτων, όταν το όχημά τους βρίσκεται σε ακινησία, δηλαδή όταν έχουν καταθέσει τις πινακίδες ψηφιακά ή στη ΔΟΥ.
Στην περίπτωση αυτή, στην πλατφόρμα myCAR, ενεργοποιούν την επιλογή, «Έκδοση πινακίδας Μ: Υποβολή Δήλωσης».
Για την έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας απαιτείται:
- Η ύπαρξη ενεργού ασφαλιστηρίου συμβολαίου και
- Η ύπαρξη ενός πληρωμένου - ενεργού παραβόλου (τουλάχιστον για μία μέρα κυκλοφορίας)

Η χορήγηση του ηλεκτρονικού παραβόλου γίνεται από τον σύνδεσμο
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm, επιλέγοντας:
- Φορέα Δημοσίου: ΑΑΔΕ
- Κατηγορία Παραβόλου: Προσωρινή άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων «Μ» ή Προσωρινή Άδεια Κυκλοφορίας δίκυκλων «Μ» και
- Τύπο Παραβόλου: Έκδοση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας "Μ"

Αυτόματα, ανάλογα με την κατηγορία του παραβόλου, εμφανίζεται το ποσό προς
καταβολή:
-10,00 ευρώ/ημέρα κυκλοφορίας επιβατικού Ι.Χ. αυτοκινήτου ή
- 3,00 ευρώ/ημέρα κυκλοφορίας δίκυκλου Ι.Χ. οχήματος

Σε περίπτωση περισσότερων ιδιοκτητών, με την υποβολή αίτησης από έναν συνιδιοκτήτη για την προσωρινή κυκλοφορία του οχήματος με πινακίδα «Μ», οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες ενημερώνονται μέσω μηνύματος στην «Προσωποποιημένη πληροφόρηση» του TAXISnet και email, προκειμένου να αποδεχτούν την ενέργεια αυτή.

Περισσότερες πληροφορίες στο mycar.aade.gov.gr.

Tallyban
02/09/2021, 22:19
Με φυσικό παράβολο πινακίδα "Μ" γιοκ;

typhoon
02/09/2021, 22:36
Δε ξέρω για φυσικό παράβολο κ πινακίδα, αλλά η ουσία είναι ότι έχει κανείς την δυνατότητα να κάνει "Μ" τις πινακίδες ενός οχήματος σε ακινησία από το σπίτι του.
Πραγματικά δεν ξέρω αν θα έχει οποιαδήποτε ουσία να υπάρχει δυνατότητα για φυσικό παράβολο, σημειωτέον δεν υπάρχει πλέον φυσικό ως παράβολο, να μεταφερθεί στην εφορία, να πάρεις πινακίδα Μ , να κάνεις την δουλειά σου κ να την επιστρέψεις ξανά