PDA

View Full Version : Προβλημα με ηλεκτρικα σε ιννοβα



Metro
21/11/2018, 22:21
Γεια χαρα κοσμε του μοτο.γρ :wave2:
Θα χρειαστω καποιες γνωμες πανω σε ενα προβλημα που αντιμετοπιζω
εχω ενα ιννοβα μοντελο του 03' και εχω το εξης προβλημα με τα ηλεκτρικα , χθες το βραδυ σταματησαν να λειτουργουν τα μπροστινα φωτα ενω ολα τα υπολοιπα (μιζα. Τσεκ. Πισω φωτα κλπ δούλευαν τελεια) φτανωντας στο σπιτι μου χωρις να γνωριζω πως , τα φωτα επανηλθαν σε λειτουργεια και το προβλημα ειχε γινει παρελθον ( τουλαχιστον ετσι νομιζα) .
Σημερα ξεκινωντας δεν λειτουργουσαν παλι τα μπροστα φωτα και κατα την επιστροφη για το σπιτι το μηχανακι εκανε τσεκ , εσβησε και ξαναεκανε τσεκ , η κορνα μου ηταν κατα 98% αθορυβη και η μιζα κομπιασε για 1 δευτερολεπτο (πισω φωτα πορειας και στοπ συνεχιζουν να λειτουργουν κανονικοτατα )
Τι θα μπορουσε να φταιει ? ..
Επισης τι ειναι το λεγομενο "Ματι" ή "Ματακι" στα ιννοβα γιατι καπου διαβασα οτι εχει τύχει παρομοιο προβλημα εξαιτιας του
Ευχαριστω για τις γνωσεις και την βοηθεια προκαταβολικα :blush: .

Jimmu
22/11/2018, 04:09
Δες εδώ να πάρεις μια ιδέα του τι μπορεί να είναι:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=2492

Bowleno
22/11/2018, 09:20
Πεθαμένη μπαταρία....αν είναι μαμά η την έχεις πολυ καιρό ήρθε η ώρα της αλλαγής.
Αν είναι φρέσκια και από τις "καλές" μάρκες τσεκάρεις ανορθωτή, πηνία αν δίνουν το ρεύμα που πρέπει.
Το μάτι του βολάν είναι ένας αισθητήρας που ελέγχει τα παραπάνω αν χαλάσει δίνει λάθος σήμα στον εγκέφαλο, παίζει και αυτό ως ενδεχόμενο αλλά ξεκίνα πρώτα με το πρώτο

Metro
22/11/2018, 12:39
Πηγα σε εναν μαστορα στη γειτονια μου να μετρησει την μπαταρια και εδειξε 11.1
ανοιγωντας γκαζι εδειχνε οτι δεν την φωρτιζε ποια μπορει να ειναι η αιτια τωρα ? Και αν υπαρχουν 1002 αιτιες οπως ειπε ο μαστορας ποιες ειναι οι πιο πιθανες ?
Eπισης μου'πε οτι στα ιννοβα δεν εχει σχεση η μπαταρια με τα μπροστινα φωτα οποτε το μπορει να εχω 2 προβληματα ?

OldMan
22/11/2018, 13:32
Μαλλον εχεις 1 προβλημα (αλλα μη χαιρεσαι..!!) :D

Τα μπροστινα φωτα παιρνουν ρευμα κατευθειαν απο τα πηνια των φωτων, τα οποια βρισκονται μεσα στην γεννητρια..
Η μπαταρια φορτιζεται απο ενα αλλο τυλιγμα της γεννητριας, το οποίο βρισκεται διπλα σ' αυτο των φωτων..

Αν εισαι λωκοφαρδος, το προβλημα μπορεί να εντοπίζεται σε απλη ηλεκτρικη επαφη των καλωδιων που βγαινουν απο τη γεννητρια..
(φισα, ακρες γκριπαρισμενων καλωδιων ή φθαρμενη μονωση..)

Προσωπικα, θα εβγαζα καπακι και θα ξεκινουσα να ψαχνω την καλη συνεχεια μεταξυ της γειωσης των πηνιων και εξωτερικων γειωσεων..

Bowleno
22/11/2018, 13:36
Είναι Πέμπτη, κάνε λιγη υπομονή, θα μπει ο παλιΟγερας και θα σΕ απαντήσει.....:D


Old, πελάτης λέμεεεεεεε! :p

OldMan
22/11/2018, 13:41
Διαβαζεις πριν ποσταρεις ρε τρελοκοτσιδιαρη..??:D

Metro
22/11/2018, 13:49
Χιλια ευχαριστω για την ωρα και την βοηθεια σας , το κακο ειναι οτι απο μαστορεματα ειμαι πολυ κακος ποσο μαλλον οταν μιλαμε για ηλεκτρικα . Το απογευμα θα παω να κοιταξουν τις επαφες και θα σας στειλω αποτελεσματα .

OldMan
22/11/2018, 14:00
Νασαι καλα , αλλα εχε υποψη οτι δεν παμε ΠΟΤΕ στον μαστορα να του πουμε ΤΙ θα κανει..!!! ;)

Αν θες να εντοπιστει στο προβλημα σου, μπορεις να τον αρχίσεις (με ενοχο υφος παντα και ΣΕΜΝΑ και ΤΑΠΕΙΝΑ - ματια να βλεπουν μυτες δικων σου παπουτσιων..) σε αλλες προσεγγίσεις (π.χ. μου ειπανε οτι το μηχανακι ειναι μπουκωμενο/χρειαζεται φιλτρο αερα/χτυπαει η αλυσιδα/λασκαραν οι καθρεφτες/κλπ) για να κουνησει καταφατικα - και με εντονη υπεροψια στο βλεμμα του - το κεφαλι του, να μουρμουρίσει διαφορα λογοκριμενα σχολια και να παει καρφί να μετρησει καλωδιωση γεννητριας..

Metro
22/11/2018, 14:05
Χεχεχε μαλιστα γιατι ειμουν ετοιμος να παω καρφι να του πω να μου κοιταξει γειωσεις κτλπ . Επισης το παραδειγμα σου θα ηταν θειο δωρο αν ηταν πανω στο θεμα μου για να εχω το σκονακι μου :lol:

Bowleno
22/11/2018, 14:49
Διαβαζεις πριν ποσταρεις ρε τρελοκοτσιδιαρη..??:D

:lol: την ώρα που ανέβαινε η απάντησή σου έγραφα την δική μου :p

Metro
22/11/2018, 15:53
Μολις ηρθα απο μαστορα το συμπερασμα του ειναι πως χρειαζετε περιελιξη/πηνια ... Αυτο που ειπε ο φιλος ΟldMan θα μπορουσε να συνεχιζει να ισχυει ?
Γιατι το κοστος παει γυρω στα 100 ευρω , 70 τα πηνια 25 εργασια και 1μιση φλατζα..

Bowleno
22/11/2018, 17:05
Μολις ηρθα απο μαστορα το συμπερασμα του ειναι πως χρειαζετε περιελιξη/πηνια ... Αυτο που ειπε ο φιλος ΟldMan θα μπορουσε να συνεχιζει να ισχυει ?
Γιατι το κοστος παει γυρω στα 100 ευρω , 70 τα πηνια 25 εργασια και 1μιση φλατζα..

Ο παλιΟγερος σου είπε το "καλό" πιθανό σενάριο (σχετικά σπάνιο) για να μην σε κακοκαρδίσει :D
Δυστυχώς μάλλον δεν γλυτώνεις το κατομπαλο....:(

Metro
22/11/2018, 21:45
Μου φενετε πως θα την βγαλω πιο φθηνα με φεντεραλ πηνια ενα 20ρικο η τιμη τους .. Ρωτησα και για αλλα ημιτασιον αλλα μου'πε πως κατα 99% να μην δουλεψουν.. Αν εχετε καποια αρνητικη γνωμη για τα φεντεραλ θα ηθελα να την ακουσω

OldMan
23/11/2018, 12:03
Αν κανουν 20αρικο, παρτα κι ας μη δουλεψουν..
(θα τα εχεις για ντηζαϊνατα μαγνητακια ψυγειου..)

Προσωπικα, δεν ξερω κανεναν που να εχει χρησιμοποιησει τα συγκεκριμενα πηνια, οποτε δεν μπορω να σου πω γνωμη (θετικη, αρνητικη ή ουδετερη..)

borgiriadis1
23/11/2018, 13:32
Μου φενετε πως θα την βγαλω πιο φθηνα με φεντεραλ πηνια ενα 20ρικο η τιμη τους .. Ρωτησα και για αλλα ημιτασιον αλλα μου'πε πως κατα 99% να μην δουλεψουν.. Αν εχετε καποια αρνητικη γνωμη για τα φεντεραλ θα ηθελα να την ακουσω

Είκοσι με το πέρασμα?
Αν ναι ότι είπε ο oldman.
Αν όμως θέλει και 25 για το πέρασμα έφτασες στα 45.Εκεί αρχίζουν και σοβαρεύουν τα πράγματα αν δεν δουλεύουν.

Metro
23/11/2018, 21:23
Οχι οχι 45 με το περασμα ... Αλλα οταν τον ρωτησα για ημιτασιον γιατι δεν ειμαι καλα οικονομικα μου'πε οτι εχει 5 πηνια τα οποια μου τα κανει "δωρο" (ισως να το εννοουσε χαχαχα :bawl: ) γιατι οπως ειπα ξερει οτι κατα 99 εως 100% δεν θα δουλεψουν , οσο για τα federal φανηκε σιγουρος (απ'οσο καταλαβα) αλλα εγω σαν "ασχετος" ηθελα να ρωτησω και εδω στο φορουμ μηπως εχει κανεις καποια γνωμη για την συγκεκριμενη φιρμα ...
Επισης ευχαριστω παλι για ολες τις απαντησεις και την καλη σας διαθεση να ασχοληθειτε με το προβλημα μου

Ααα ναι .. Μια ερωτηση ακομα που τωρα που το σκευτομαι θα επρεπε να την ειχα κανει ηδη , ποιες ειναι οι πιθανες αιτιες να καουνε τα πηνια ?
τρομαζω στην σκεψη να τα αλλαξω και να τα ξανακαψει

Bowleno
24/11/2018, 00:03
Ααα ναι .. Μια ερωτηση ακομα που τωρα που το σκευτομαι θα επρεπε να την ειχα κανει ηδη , ποιες ειναι οι πιθανες αιτιες να καουνε τα πηνια ?
τρομαζω στην σκεψη να τα αλλαξω και να τα ξανακαψει


Είναι και λίγο τζόκερ το πράγμα.... πανομοίοτυπα μηχανάκια, με ίδιο οδηγό μπορεί το ένα να μην κάψει ποτέ τίποτα και το αλλο κάθε βδομάδα για πηνία, μάτι, πολλαπλασιαστή, πίπες.....αν καταλαβαίνεις.

Metro
24/11/2018, 14:16
Ναι σε καταλαβαινω απολυτα , ακουγεται περιεργο αλλα και φυσιολογικο ταυτοχρονα γιατι εχουμε να κανουμε με μηχανακια - μηχανηματα .
Απλα ελπιζω να καταλαβαινεις και εσυ το αγχος μου γι'αυτο , ξερεις μηπως εχω καποιο βραχυκυκλωμα και τα εκαψε ή το οτιδιποτε ( μπορει να μην στεκει αυτο που ειπα για το βραχυκυκλωμα απλα παρ'το ως παραδειγμα )
Προσπαθω οσο γινετε να αποφυγω το ιδιο προβλημα φτιαχνοντας την τελικη ζημια παραλειποντας τον λογο (αν υπαρχει βεβαια και δεν ειναι μια ζημια που θα την εκανε ετσι και αλλιως επειδη ηρθε η ωρα της ) .

Τελικα ο μαστορας μου'πε Δευτερα μεσημερι ή απογευμα θα το κανει γιατι εχει κι'αλλα μηχανακια που πρεπει να παραδωσει .

OldMan
28/11/2018, 14:03
Τεταρτη πηγε και ουτε φωνη ουτε ακροαση...

Metro
30/11/2018, 22:22
Τα federal δουλεψαν και συνεχιζουν να λειτουργουν κανονικοτατα εδω και 4 μερες Mr.OldMan γιατι Τεταρτη εως Παρασκευη με εξυπηρετησε ενα φιλαρακι να κανω τη δουλεια μου με το δικο του μηχανακι , οποτε προτιμησα να αφησω ανεπηρεαστο το προγραμμα της δουλειας μου εφοσον ηταν εφικτο και Σαββατο ειχαν παρει αλλα μηχανακια σειρα
Θα ενημερωσω για τυχον προβληματα ή αν αξιζει τελικα η φιρμα γιατι 60-70ε (δεν θυμαμαι καλα) ειναι πολλα λευτα σε σχεση με 20-23ε