PDA

View Full Version : Τα μοτοσυκλετιστικα "τικ" μας...



Pew
22/11/2018, 13:54
Προσωπικα, εχω παρατηρησει κι αλλους να κανουν το ιδιο ψυχαναγκαστικο με 'μενα.

Συνεχη κινηση του αριστερου αντιχειρα, επανω στο μπουτον των φλας. Ζουπηγμα προς τα μεσα, χωρις κανενα λογο. Just because!
Δεν ειναι οτι νοιωθω πως ξεχασα τα φλας αναμενα, αλλωστε η ενδειξη στο καντραν ειναι ξεκαθαρη.

Θα το παρομοιαζα σαν την bubble wrap φουσκιτσα του τιμονιου!

RaGe_Raptor
22/11/2018, 14:01
Προσωπικα, εχω παρατηρησει κι αλλους να κανουν το ιδιο ψυχαναγκαστικο με 'μενα.

Συνεχη κινηση του αριστερου αντιχειρα, επανω στο μπουτον των φλας. Ζουπηγμα προς τα μεσα, χωρις κανενα λογο. Just because!
Δεν ειναι οτι νοιωθω πως ξεχασα τα φλας αναμενα, αλλωστε η ενδειξη στο καντραν ειναι ξεκαθαρη.

Θα το παρομοιαζα σαν την bubble wrap φουσκιτσα του τιμονιου!

το έκανα για κάποιο διάστημα κι εγώ!φαντάζομαι είναι αρκετά κοινό.

pipe_smoker
22/11/2018, 14:01
Προσωπικα, εχω παρατηρησει κι αλλους να κανουν το ιδιο ψυχαναγκαστικο με 'μενα.

Συνεχη κινηση του αριστερου αντιχειρα, επανω στο μπουτον των φλας. Ζουπηγμα προς τα μεσα, χωρις κανενα λογο. Just because!
Δεν ειναι οτι νοιωθω πως ξεχασα τα φλας αναμενα, αλλωστε η ενδειξη στο καντραν ειναι ξεκαθαρη.

Θα το παρομοιαζα σαν την bubble wrap φουσκιτσα του τιμονιου!

Στανταράκι!!

Επίσης, κούμπωμα πρώτης στο φανάρι μόλις κοκκινίσει το ανθρωπάκι, και ξανά επιβεβαίωση κουμπώματος μόλις ανάψει πράσινο:lol:

OldMan
22/11/2018, 14:05
Ξυσιμο των @@ σε οποιαδήποτε ταχυτητα κατω απο 200km/h..

RaGe_Raptor
22/11/2018, 14:05
Στανταράκι!!

Επίσης, κούμπωμα πρώτης στο φανάρι μόλις κοκκινίσει το ανθρωπάκι, και ξανά επιβεβαίωση κουμπώματος μόλις ανάψει πράσινο:lol:

αυτά να τα γράψεις στο θρεντ με τα ποδάρια :lol:

teogtp
22/11/2018, 15:04
Το κουμπί των φλας είναι στανταρακι.
Εγώ χτυπάω και τις φτέρνες στα προστατευτικά των μαρσπιε.
Λες και καβαλάω άλογο.....

RaGe_Raptor
22/11/2018, 15:07
Το κουμπί των φλας είναι στανταρακι.
Εγώ χτυπάω και τις φτέρνες στα προστατευτικά των μαρσπιε.
Λες και καβαλάω άλογο.....

:lol:

sniper
22/11/2018, 15:13
Το κουμπί των φλας είναι στανταρακι.
Εγώ χτυπάω και τις φτέρνες στα προστατευτικά των μαρσπιε.
Λες και καβαλάω άλογο.....

Εμένα μου το έκανε μια παλιά φίλη αυτό.

devil's animal
22/11/2018, 15:49
Ξυσιμο των @@ σε οποιαδήποτε ταχυτητα κατω απο 200km/h..

401505

teogtp
22/11/2018, 15:49
Εμένα μου το έκανε μια παλιά φίλη αυτό.

Η Ζήνα;




:p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/11/2018, 16:42
Ποπο.Δε το χα παρει χαμπαρι οτι το εκανα.Και εγω με το κουμπι των φλας τα εχω....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/11/2018, 16:43
Η Ζήνα;




:p

η πεγκη????

karellen
22/11/2018, 16:52
Κλωτσάω με τη φτέρνα του αριστερού ποδιού το σταντ για να σιγουρευτώ ότι είναι ανεβασμένο. Συνεχώς!
Απομεινάρι από πολύ παλιά που είχε κοπεί το ελατήριο στο KLR και κατέβαινε απροειδοποίητα και τόσα χρόνια δεν μου χει φύγει! :cry:

Bowleno
22/11/2018, 17:01
Εγώ τικ δεν έχω αλλά θυμήθηκα χροοοοονια πριν έναν κολλητό με ωτομπιανκι που όποτε βγαίναμε τσάρκα μονίμως πατούσε τον διακόπτη του τσοκ μέσα σαν να τον είχε ξεχάσει ανοικτό:lol:

rainmike
22/11/2018, 19:40
Έλεγχος του χειροκίνητου τσοκ στο μονστερ ,οτι είναι κλειστό.

RAMMSTEIN
22/11/2018, 20:10
το να τσεκαρεις συνεχεια αν οι μασπιεδες του συνεπιβατη ειναι κλειστοι (οταν δεν υπαρχει συνεπιβατης εννοειται) θεωρειται τικ?
σε καθε φαναρι ομως

kostaspetrou
22/11/2018, 20:39
Τράβηγμα μανέτας συμπλέκτη, ξερογκαζιά και ξανά άφημα.

Δεν προσφέρει απολύτως τίποτε, είναι παντελώς αναίτιο αλλά το κάνω!

giorgosb
22/11/2018, 20:44
Πάτημα του διακόπτη των φλάς
Πρώτη με το που ανάψει το κόκκινο για τους πεζούς
Έλεγχος ότι κλείδωσε το τιμόνι (κι ας ξέρω ότι το χω κλειδώσει μόλις)
Μετά το παρκάρισμα τσεκ αν πατάει καλά το σταντ
Πάντα φοράω πρώτα το αριστερό γάντι κ μετά το δεξί

:a05:

νεοσσός
22/11/2018, 21:02
Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε από μερικούς για το φλας:
MC Commute - 2016 Ducati Monster 1200 R (https://youtu.be/7MIT6qZH90k?t=277)

giorgosb
22/11/2018, 21:06
Ας είχα το Monster 1200 και την έκοβα τη συνήθεια

:tooth:

devil's animal
22/11/2018, 21:12
στο cruising ξερογκαζια ακομα και στο ανεβασμα ταχυτητας...

rainmike
22/11/2018, 21:18
Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε από μερικούς για το φλας:
MC Commute - 2016 Ducati Monster 1200 R (https://youtu.be/7MIT6qZH90k?t=277)

πω πω αγρίμι

gerokost
22/11/2018, 21:32
Εγώ δε το έχω στα φλάς, το έχω στην κόρνα, γιατί όλο και κάποιος θα πεταχτεί μπροστά μου. Τόσο που το λευκό σηματάκι έχει ψιλοξεθωριάσει :D

RaGe_Raptor
22/11/2018, 22:05
...Πάντα φοράω πρώτα το αριστερό γάντι κ μετά το δεξί

:a05:

αυτό εντάσσεται στην "ιεροτελεστία πριν την εκκίνηση":


κουμπώνω μπουφάν,κλείνω φερμουάρ
βάζω μπρος τη μηχανή
βάζω κράνος,δένω λουράκι
δεξί γάντι,αριστερό γάντι αυστηρώς με αυτή τη σειρά
ανεβαίνω,κλείνω ζελατίνα,κουμπώνω πρώτη (πάνω :cool: )

νεοσσός
22/11/2018, 22:17
Νόμιζα ότι δεν είχα τικ, αλλά μόλις το θυμήθηκα. Μου το είχε επισημάνει μία φίλη που την πήγαινα βόλτα:
"Γιατί κοιτάζεις συνεχώς κάτω;"

Έχω κόλλημα να κοιτάζω συνέχεια το στροφόμετρο σε αμάξια και μηχανές, όπως και τη θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού. Δυστυχώς στο μοτοσακό μου ο πίνακας οργάνων είναι εκτός οδηγικού οπτικού πεδίου. Παίζει να σκύβω πολλές φορές το λεπτό. Αν μου πουν ότι το κάνω και στον υπολογιστή, τότε ναι, θα έχει γίνει τικ. :p

Θα ήθελα πολύ ένα heads up display στο κράνος με επιλογή ενδείξεων και προβολή εικόνας από οπίσθια camera.

Konstantinos
22/11/2018, 22:39
Στο ZR7 ακουμπούσα συνεχώς το χειριστήριο του τσοκ για να βεβαιωθώ ότι είναι κλειστό.
Στο XJ6 μετά από κάθε αλλαγή ταχύτητας σπρώχνω τη μανέτα του συμπλέκτη μέχρι να ακουμπήσει το στοπ (έχει αυτά τα ελάχιστα mm τζόγο).
Και κοιτάζω πολύ συχνά τη θερμοκρασία ψυκτικού.

spiraleon
23/11/2018, 08:43
Καλημέρα
Συνήθως ένα έλεγχο ξανά με το πόδι για το σταντ για σιγουριά και όταν οδηγάω το vstrom χτυπάω με τα δάχτυλα τις χούφτες σαν ταμπούρλο ρυθμικά σε κάποιο Ρυθμό που μου έρχεται στο μυαλο

kordix
23/11/2018, 11:09
Εγώ εχω κόλλημα με τις τσεπες του μπουφάν, σε καθε φανάρι τσεκαρω πως ειναι κλειστές. Το ίδιο και με το φερμουάρ του τανκ μπαγκ.

Με το μπουφάν το θέμα λύθηκε αφού χαλασαν τα φερμουάρ. Του τανκ μπαγκ αντέχει ακόμα.

S705
23/11/2018, 22:48
Στα φανάρια κουνάω ρυθμικά το αριστερό μου πόδι πάνω στο μασπιε. τόσο που στα 30.000 χλμ μοιάζει λες και έχει 130.000 χλμ.

Ακόμα κοιτάω πολύ συχνά τους καθρέφτες μου ακόμα και αν είμαι μόνος μου στην εθνική....

lleonidas
23/11/2018, 23:06
Τώρα που διαβάζω τα δικά σας, σκέφτομαι ότι και εγώ κάνω κάτι τέτοια αλλά τα δικά μου είναι μάλλον ψυχαναγκαστικά! Χαρακτηριστικό αυτό το διπλό τσεκ στο πλαϊνό σταντ όταν κατεβαίνω, τσεκάρισμα επίσης ότι έχει κλείσει ο προβολέας(την έχω πάθει μια φορά και ίσως οφείλεται σ'αυτό) και ότι έχει κλειδωθεί το τιμόνι.
Κατά τη διάρκεια της οδήγησης σφίγγω τα γόνατα γύρω από το ντεπόζιτο χωρίς να υπάρχει πάντα λόγος, όταν βλέπω βρεγμένο οδόστρωμα ανεβάζω ασυναίσθητα τα πόδια για να μην κάνω @@ τα παπούτσια και το παντελόνι ή όταν βρίσκομαι σταματημένος σε φανάρι έξω από τζαμαρία καταστήματος, χαζεύω στον καθρέφτη πώς φαίνομαι πάνω στη χοντρούλα!
Α και το χειμώνα, όπου βρω ευκαιρία, κατεβάζω όσο γίνεται το μπατζάκι από το τζιν για να μη μένει ακάλυπτο το μποτάκι και κρυώνω...το ίδιο και στα μανίκια του μπουφάν, τα καλύπτω διαρκώς με τα γάντια!

alex14
23/11/2018, 23:59
Το κλασικο κουμπι του φλας κ εγω καθως και συνεχης πιασιμο της μπαγκαζιερας να δω οτι ειναι εκει. Μου εχει μεινει απο πολυ παλια που σταματησα σε κοκκινο αλλα η μπαγκαζιερα το εσφαξε...:D

atom_smasher
24/11/2018, 14:35
Προσωπικα, εχω παρατηρησει κι αλλους να κανουν το ιδιο ψυχαναγκαστικο με 'μενα.

Συνεχη κινηση του αριστερου αντιχειρα, επανω στο μπουτον των φλας. Ζουπηγμα προς τα μεσα, χωρις κανενα λογο. Just because!
Δεν ειναι οτι νοιωθω πως ξεχασα τα φλας αναμενα, αλλωστε η ενδειξη στο καντραν ειναι ξεκαθαρη.

Θα το παρομοιαζα σαν την bubble wrap φουσκιτσα του τιμονιου!

ναι και μου εσπαγα τα νευρα. Ανασφάλεια ίσως είναι..Το ελαχιστοποίησα κάπως προς το φθινόπωρο.

νεοσσός
24/11/2018, 19:18
Α και το χειμώνα, όπου βρω ευκαιρία, κατεβάζω όσο γίνεται το μπατζάκι από το τζιν για να μη μένει ακάλυπτο το μποτάκι και κρυώνω...το ίδιο και στα μανίκια του μπουφάν, τα καλύπτω διαρκώς με τα γάντια!
Αυτά είναι αυτονόητα. Όπου περάσει αέρας (λαιμός, μέση, αστράγαλοι, καρποί) το νιώθεις κατευθείαν όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 10°C. Για κάποιο λόγο μουσικώνεται (https://www.youtube.com/watch?v=RFdOBZTEakw) μόνο το αριστερό μπατζάκι.

ptc
24/11/2018, 19:54
Διαβάζοντας το νήμα μου ήρθε ιδέα για το τέλειο μπρελόκ μοτοσικλετιστή. Ένα κουμπί φλας μηχανής, για να το πατάς στον καφέ, στο γραφείο, την ώρα που βλέπεις τηλεόραση. Θα κάνω startup. Ή μήπως να το κοιτάξει το moto.gr για τις γιορτές που πλησιάζουν. :p

teogtp
24/11/2018, 20:47
Διαβάζοντας το νήμα μου ήρθε ιδέα για το τέλειο μπρελόκ μοτοσικλετιστή. Ένα κουμπί φλας μηχανής, για να το πατάς στον καφέ, στο γραφείο, την ώρα που βλέπεις τηλεόραση. Θα κάνω startup. Ή μήπως να το κοιτάξει το moto.gr για τις γιορτές που πλησιάζουν. :p

Εγώ ποντάρω σε αυτό.



401549

GiorgosLa
24/11/2018, 21:46
Όταν πάω χαλαρά, ποτέ δεν είμαι σίγουρος ότι έχω έκτη και ανεβάζω ξανά, ακόμα και αν ξαναδοκίμασα πριν μερικά λεπτά.
Και σε λίγο, αν ευνοούν οι συνθήκες, θα ξαναδοκιμάσω. :facepalm: