PDA

View Full Version : z750 τρομπα βενζινης



alucard1
22/11/2018, 15:05
Καλησπερα σας.ειμαι κατοχος ενος Ζ750 και εχω προβλημα με την τρομπα βενζινης.επειδη η γνησια ειναι πολυ ακριβη εχω σκεφτει να βαλω μια aftermarket της kemso.θα εχω την ιδια αποδοση η τζαμπα θα δωσω τα λεφτα μου?αξιζει σαν επιλογη?οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω.σας ευχαριστω.

SONone
22/11/2018, 17:35
τι μοντελο ειναι ? βασικα τι τρομπα εχει? εσωτερικη στο ντεποζιτο ή εξωτερικη?

alucard1
22/11/2018, 17:46
μοντελο του 07 ειναι με εσωτερικη τρομπα

o_gavros
23/11/2018, 18:37
Για την κεμσο δεν ξέρω να σου πω.
Εγω στο δικό μου όταν αντιμετώπισα το πρόβλημα, επέλεξα μια οριτζιναλ μεταχειρισμένη απο ενα στουκαρισμενο και είναι οκ εκτοτε (πάνε κοντα 6 χρονια).
πόσο κοστιζει η κεμσο;

sanctusan
23/11/2018, 19:09
Για την κεμσο δεν ξέρω να σου πω.
Εγω στο δικό μου όταν αντιμετώπισα το πρόβλημα, επέλεξα μια οριτζιναλ μεταχειρισμένη απο ενα στουκαρισμενο και είναι οκ εκτοτε (πάνε κοντα 6 χρονια).
πόσο κοστιζει η κεμσο;

Βάλαμε μια kemso που είχα καβάτζα από το hornet σε ένα z δεύτερης γενιάς και δουλεύει κανονικότατα. Κοστίζει 40€ περίπου από eBay και κάνει να έρθει λίγο παραπάνω από βδομάδα. Δεν έχει τελωνείο γιατί έρχεται από Αγγλία συνήθως.

alucard1
23/11/2018, 19:32
το προβλημα που εχω ειναι οτι η μηχανη δεν ανεβαζει στροφες στο πληρες ευρος που μπορει,1η με 4η ταχυτητα μεχρι 10000σαλ ενω με 5η και 6η αδυνατει να ανεβασει παραπανω χιλιομετρα απο αυτα της 4ης.αποτελεσμα να εχω τελικη 170-180χιλ.στο συνεργειο μου ειπαν οτι ειναι τρομπα βενζινης και γι'αυτο ρωταω.παρακαλω αν εχει καποιος αλλη ιδεα ας μου πει.ευχαριστω.

viper1
24/11/2018, 09:22
Αν είναι τρόμπα βενζίνης Κάνε την επισκευή με την τρόμπα που λες . Την έχω κάνει 2 φορές σε μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες και δούλευαν μια χαρά.
Δοκίμασε όμως πρώτα ογκομετρικα τι βγάζει η δική σου . Επίσης οι εσωτερικές τρόμπες έχουν ένα φιλτράκι το οποίο πιάνει μακα και επηρεάζει την λειτουργία τους. Και έχε στα υπόψιν ότι η αντικατάσταση του μοτέρ της τρόμπας θέλει να πιάνουν τα χέρια σου

Coyote.V
24/11/2018, 17:58
Λες ότι σου είπαν ότι είναι τρόμπα στο συνεργείο. Την μέτρησαν και σου είπαν τι πίεση βγάζει ή έγινε διάγνωση στα λόγια;

alucard1
21/12/2018, 21:56
καλησπερα και παλι.μετα απο την αλλαγη τρομπας τα πραγματα ειναι τα ιδια για να μην πω χειροτερα.παιζει καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι;υπαρχει περιπτωση να ειναι μπεκ;

o_gavros
22/12/2018, 11:41
Ρε παίχτη κάτσε λίγο.με μαντεψιά το είδε το συνεργείο ότι η τρόμπα είχε θέμα;
δεν έκανε το ογκομετρικό τσεκ;


πρόβλημα με μπεκ σε Ζ εγω δεν εχω ακούσει. όχι ότι αποκλείεται φυσικά.
πόσα χλμ έχει το μηχανάκι σου;

alucard1
22/12/2018, 12:02
δεν εχει πολλα.16700 χιλ ειναι.τι αλλο μπορει να παιζει και να μην ανεβαζει στροφες η μηχανη;

o_gavros
22/12/2018, 12:26
τα χλμ είναι αστεία λίγα.
το μηχανάκι βάση αυτών, είναι καινούριο.
Δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Μάστορα σωστό έχεις;
Νομιζω έναν τέτοιο χρειάζεσαι τωρα.

alucard1
17/01/2019, 12:38
καλησπερα σας.γνωμη αλλου μηχανικου ειναι οτι το προβλημα ειναι ο ρυθμιστης πιεσης βενζινης και οχι η αντλια.το κοστος 450ευρω.παιζει να ισχυει κατι τετοιο;

mankam
17/01/2019, 20:45
καλησπερα σας.γνωμη αλλου μηχανικου ειναι οτι το προβλημα ειναι ο ρυθμιστης πιεσης βενζινης και οχι η αντλια.το κοστος 450ευρω.παιζει να ισχυει κατι τετοιο;


Λες ότι σου είπαν ότι είναι τρόμπα στο συνεργείο. Την μέτρησαν και σου είπαν τι πίεση βγάζει ή έγινε διάγνωση στα λόγια;

450 έχει η Γνήσια αντλία κομπλέ με το κέλυφος και ενσωματωμένο ρυθμιστή πίεσης.

alucard1
17/01/2019, 21:34
ευχαριστω.στην αντλια που εχει τωρα εχει γινει το ογκομετρικο τσεκ και ειναι οκ.ειναι διαφορετικος ελεγχος για την πιεση;σορυ για τις ερωτησεις μου απλα δεν ξερω και πολλα απο μηχανολογικα

viper1
17/01/2019, 22:35
ευχαριστω.στην αντλια που εχει τωρα εχει γινει το ογκομετρικο τσεκ και ειναι οκ.ειναι διαφορετικος ελεγχος για την πιεση;σορυ για τις ερωτησεις μου απλα δεν ξερω και πολλα απο μηχανολογικα

Ογκομετρηση έχει να κάνει με την ποσότητα που βγάζει η αντλία σε Χ χρόνο. Η πίεση θέλει μανομετρο να διαβάσει psi. Ψαξου για καμμία Μεταχειρισμένη.

Coyote.V
18/01/2019, 12:01
450 έχει η Γνήσια αντλία κομπλέ με το κέλυφος και ενσωματωμένο ρυθμιστή πίεσης.

Το γνωρίζω, γιαυτό ρωτάω αν ελέγχθηκε όπως πρέπει. Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς ότι φταίει αυτή και όχι κάτι άλλο.

killbill
19/01/2019, 08:23
Φιλε μου δεν ξέρω συγκεκριμένα για την μηχανη σου, γενικότερα όμως επειδή μου εχει τύχει συνήθως τα θέματα ειναι Α) η το τρομπακι στην τρομπα βενζινης που υπάρχει λύση επισκευής με αξιόπιστα τρομπακια (γερμανικά, η και γιαπωνέζικα) ανάλογα ποσα θες να δώσεις, Β) ειναι θέμα ρυθμιστή πίεσης ψεκασμού που πρεπει να αλαγχθει.
Στην δίκη μου περίπτωση το δυναμό μέτρησα το είδε ο μάστορας και άλλαξα τρομπακι και ολα οκ.
Ο ρυθμιστής δεν νομίζω οτι ειναι τόσο ακριβός εμενα είχε 150€ στο CBR αν θυμάμαι καλα.
Καλή τύχη να βρεις τι φταίει!

alucard1
22/01/2019, 18:33
καλησπερα σας.επιτελους καλα νεα.το θεμα λυθηκε.δινω 1,000,000 ευρω σε οποιον μου πει τι σχεση εχει ο συναγερμος με το προβλημα που ειχα....

περα απο την πλακα το προβλημα ηταν οτι ειχε τοποθετηθει ακουσον ακουσον, η πλακετα του συναγερμου μεσα στο φιλτροκουτι με αποτελεσμα να μην μπορει να τραβηξει αερα ο κινητηρας.κουλο και ομως αληθινο....

o_gavros
22/01/2019, 22:22
Καλό είναι που λύθηκε το πρόβλημα και μπορείς και χαίρεσαι το μηχανάκι σου αλλά γεννάει ερωτηματα η φάση.
ο μάστορας την τρόμπα γιατι την άλλαξε;
όταν την άλλαζε το φιλτροκούτι δε το αφαίρεσε;
έγινε δηλαδή μια αντικατάσταση ενός εξαρτήματος χωρίς επι της ουσίας αυτο να έχει πρόβλημα;
σε χρέωσε για αυτό;

Coyote.V
23/01/2019, 00:48
Καλό είναι που λύθηκε το πρόβλημα και μπορείς και χαίρεσαι το μηχανάκι σου αλλά γεννάει ερωτηματα η φάση.
ο μάστορας την τρόμπα γιατι την άλλαξε;
όταν την άλλαζε το φιλτροκούτι δε το αφαίρεσε;
έγινε δηλαδή μια αντικατάσταση ενός εξαρτήματος χωρίς επι της ουσίας αυτο να έχει πρόβλημα;
σε χρέωσε για αυτό;

Δεν αφαιρείς το φιλτροκούτι για την τρόμπα, είναι μέσα στο ντεπόζιτο, το ντεπόζιτο αφαιρείς μόνο. Αλλά έχω μια μικρή υποψία ότι ο φίλος μας κάνει πλάκα.

viper1
23/01/2019, 11:33
Δεν αφαιρείς το φιλτροκούτι για την τρόμπα, είναι μέσα στο ντεπόζιτο, το ντεπόζιτο αφαιρείς μόνο. Αλλά έχω μια μικρή υποψία ότι ο φίλος μας κάνει πλάκα.

Η ο μηχανικός κάνει πλάκα στον φίλο . Δεν μπορεί να έβγαλε το ρεζερβουάρ και να μην είδε ότι περνάνε άσχετα καλώδια και πάνε μέσα στο φίλτροκουτι.....

o_gavros
23/01/2019, 18:54
ρε συ κογιότε, σκάει μηχανάκι με ενδείξεις προβλήματος στην τροφοδοσία.
κοινό μυστικό ότι τα Ζ πονάνε στις τρόμπες.
η τρόμπα καινούρια κάνει ένα βασικό μηνιάτικο,μεταχειρισμένη απο 100+.
τελος παντων, είναι θολο το αν και πως έγινε ογκομετρικός έλεγχος εδω, αλλάζεται.
και το μηχανακι συνεχίζει και έχει πρόβλημα.
Ε θέλει πολύ μυαλό να αρχίσεις να κοιτάς και λίγο παραδίπλα;
όπως έναν πολύ απλο έλεγχο κατάστασης του φίλτρου αέρα.
Αν το είχε κάνει, όπως σου γραφει κι ο βιπερ θα είχε δει οτι υπάρχουν πράγματα σε σημεία που δεν θα έπρεπε.
Δε σου βρωμάει λίγο η εξέλιξη;