PDA

View Full Version : ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΟΤΑΣ



thalasinos
22/11/2018, 20:11
Δεν ξέρω αν εχει συζητηθει αναλογο θέμα γι' αυτο εχω την απορια.....
Για συντηρηση ποτέ μου δεν εχω βαψει μποτες αλλα τις καθαρίζω με ενα βρεγμενο πανι και μετά τις σκουπίζω
υπάρχει καποια ειδικη μπογια μηπως για τετοιες περιπτωσεις?? ξερει κάποιος ?

McGyver
22/11/2018, 20:26
Ό,τι προβλεπόταν για τα άρβυλα στο στρατό :winka:...

ptc
22/11/2018, 20:26
Αν μιλαμε για δερματινη μποτα κανω το εξης: Καλο καθαρισμα (οπως κανεις ηδη), περασμα με Camel αυτογυαλιστη παστα (αυτο στη φωτογραφια πιο κατω) και αφου στεγνωσει η παστα, περασμα με βαζελινη με ενα στεγνο πανακι (δε χρειαζονται υπερβολες στην ποσοτητα). Θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα.

401515

Πιθανοτατα να υπαρχουν και ειδικα προϊοντα για μοτοσυκλετιστικες μποτες, αλλα προσωπικα με τα υλικα που ανεφερα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν βρισκω λογο να το ψαξω παραπανω.
Επισης με 6-7€ που κανει μια παστα και μια βαζελινη θα συντηρεις τις μποτες σου για χρονια.

thalasinos
22/11/2018, 20:45
Αν μιλαμε για δερματινη μποτα κανω το εξης: Καλο καθαρισμα (οπως κανεις ηδη), περασμα με Camel αυτογυαλιστη παστα (αυτο στη φωτογραφια πιο κατω) και αφου στεγνωσει η παστα, περασμα με βαζελινη με ενα στεγνο πανακι (δε χρειαζονται υπερβολες στην ποσοτητα). Θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα.

401515

Πιθανοτατα να υπαρχουν και ειδικα προϊοντα για μοτοσυκλετιστικες μποτες, αλλα προσωπικα με τα υλικα που ανεφερα ειμαι τοσο ευχαριστημενος που δεν βρισκω λογο να το ψαξω παραπανω.
Επισης με 6-7€ που κανει μια παστα και μια βαζελινη θα συντηρεις τις μποτες σου για χρονια.


Όποτε την κλασσικη kamel, δοκιμασμενη χρόνια...... :D

Ε , ρε πετράκο εισαι master στις μπότες απ΄οτι βλέπω........:D

ptc
22/11/2018, 20:48
Όποτε την κλασσικη kamel, δοκιμασμενη χρόνια...... :D

Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει λένε...

devil's animal
22/11/2018, 21:08
αν ειναι δερματινες οι μποτες περασε τες με λιπος φωκιας και αστες λιγο στον ηλιο...
τριπλο οφελος...
1) μαλακωνουν
2) αδιαβροχοποιουνται
3) συντηρουνται

RaGe_Raptor
22/11/2018, 21:33
Δεν ξέρω αν εχει συζητηθει αναλογο θέμα γι' αυτο εχω την απορια.....
Για συντηρηση ποτέ μου δεν εχω βαψει μποτες αλλα τις καθαρίζω με ενα βρεγμενο πανι και μετά τις σκουπίζω
υπάρχει καποια ειδικη μπογια μηπως για τετοιες περιπτωσεις?? ξερει κάποιος ?

έλα ρε Βαγγέλα ,πατρίδα!
είχα πάρει το 2007 μαζί με τις Gaerne μπότες και την αλοιφή συντήρησης-αδιαβροχοποίησης από τον Ανέστη.ακόμα να τελειώσει :D
και του Πετράν η "συνταγή" καλή φαίνεται.

νεοσσός
22/11/2018, 21:49
Είστε σίγουροι ότι είναι καλό να βάζετε πρώτα βερνίκι και μετά βαζελίνη; Η βαζελίνη υποτίθεται ότι απορροφάται σε βάθος από το δέρμα, ενώ το βερνίκι είναι για να γυαλίζει και να αδιαβροχοποιεί την επιφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται με αντίθετη σειρά η εφαρμογή τους.

Στο στρατό βάζαμε στα άρβυλα το βερνίκι που μας έδιναν και μετά, για να γυαλίσει, το τρίβαμε ώρα με καλσόν από την κοπέλα μας ή τη γιαγιά μας (ό,τι είχε ο καθένας...).

ptc
22/11/2018, 21:58
Είστε σίγουροι ότι είναι καλό να βάζετε πρώτα βερνίκι και μετά βαζελίνη; Η βαζελίνη υποτίθεται ότι απορροφάται σε βάθος από το δέρμα, ενώ το βερνίκι είναι για να γυαλίζει και να αδιαβροχοποιεί την επιφάνεια. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται με αντίθετη σειρά η εφαρμογή τους.

Στο στρατό βάζαμε στα άρβυλα το βερνίκι που μας έδιναν και μετά, για να γυαλίσει, το τρίβαμε ώρα με καλσόν από την κοπέλα μας ή τη γιαγιά μας (ό,τι είχε ο καθένας...).

Εγω το εχω δοκιμασει ομως. :p

Με οποια σειρα και να το κανεις το θεμα ειναι να περιμενεις να απορροφηθει/στεγνωσει καλα το πρωτο υλικο για να πας στο δευτερο. Το βερνικι στεγνωνει σε λιγα λεπτα. Η βαζελινη για να απορροφηθει θελει αρκετες ωρες. Δεν ξερω ποιο προβλημα φανταζεσαι θεωρητικα οτι θα προκληθει, αλλα δεν υπαρχει κανεναν απολυτως θεμα και τελειωνεις σε ενα τεταρτο. Αν φανταζεσαι οτι το βερνικι δε θα αφησει τη βαζελινη να απορροφηθει σου το λεω εγω πως δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Αν θες βεβαια εσυ δοκιμασε το οπως το λες και ξαναμπες να γραψεις εντυπωσεις. ;)

νεοσσός
22/11/2018, 21:59
Θα έβαζα λίπος φώκιας, που λένε ότι είναι καλό, αλλά η δικιά μου φώκια είναι αδύνατη. :p

SONone
22/11/2018, 22:21
τα επώνυμα μοτο προϊόντα ειναι αρκετά ακριβά, υπάρχουν σε κυνηγετικά είδη εξίσου καλα και ισως καλύτερα προϊόντα σε πολυ καλύτερες τιμες.

VANDA
23/11/2018, 09:37
Μωρομάντηλα για καθάρισμα. Για βαφή, ένα βερνίκι/πάστα/whatever για δερμάτινα.
Το λίπος θρέφει, αλλά σε βάθος χρόνου τις μαλακώνει πολύ και παίρνουν το σχήμα του ποδιού.. άλλοι το θέλουν αυτό, άλλοι όχι. Για αυτό προτιμώ μωρομάντηλα που δεν στεγνώνουν το δέρμα όπως το νερό, αλλά δεν είναι και τόσο δραστικά όπως το λίπος.

o_gavros
23/11/2018, 09:50
Βαζελίνη,λίπος (φώκιας ή και κανονικής),βερνίκια,κλπ παραφερναλια μηπως δημιουργούν "θέμα" στη διαπνοη της μποτας;
Ξέρω για τη μεμβράνη Goretex ότι δεν είναι και πολύ ανεκτική σε τέτοιες επιστρώσεις γενικά.

VANDA
23/11/2018, 10:21
Βαζελίνη,λίπος (φώκιας ή και κανονικής),βερνίκια,κλπ παραφερναλια μηπως δημιουργούν "θέμα" στη διαπνοη της μποτας;
Ξέρω για τη μεμβράνη Goretex ότι δεν είναι και πολύ ανεκτική σε τέτοιες επιστρώσεις γενικά.

Αν έχουν μεμβράνη goretex αυτή θα είναι εσωτερικά.

ΓιώργοςΤΤ
23/11/2018, 10:25
Τα gore tex θέλουν ειδική πάστα. Κάθε μάρκα προτείνει τη δικιά της. Της Haix που χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με σπρέι αδιαβροχοποίησεις κρατάει το δέρμα πραγματικά σαν καινούργιο. Και μιλάμε για δέρμα το οποίο υφίστατο μεγάλη καταπόνηση.

Βέβαια παίζει ρόλο και η ποιότητα του δέρματος.

Η συνταγή του Πέτρου είναι πολύ καλή, απλά προσωπικά με τα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το αυτογυάλιστο πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Προτείνω αντί αυτού την κλασσική πάστα της Camel.

OldMan
23/11/2018, 11:47
Μωρομάντηλα για καθάρισμα. Για βαφή, ένα βερνίκι/πάστα/whatever για δερμάτινα.
Το λίπος θρέφει, αλλά σε βάθος χρόνου τις μαλακώνει πολύ και παίρνουν το σχήμα του ποδιού.. άλλοι το θέλουν αυτό, άλλοι όχι. Για αυτό προτιμώ μωρομάντηλα που δεν στεγνώνουν το δέρμα όπως το νερό, αλλά δεν είναι και τόσο δραστικά όπως το λίπος.

Να σε δω ρε καρντασινα, που θα κοτσαρεις το τρεϊλερ με τα μωρομαντιλα που θα χρειαστεις σε καμια λασποχωματινη βολτα.. :D

Υ.Γ.
Μεχρι να διευκρινιστει (πληρως, σαφως και ρητως) αν μιλαμε για δεξια ή αριστερη μποτα, μεταφερόμαστε εκτος Τεχνικων..

borgiriadis1
23/11/2018, 13:05
Εμένα παπουτσάς μου είχε πει μόνο μωρομάντηλο πάντως για καθάρισμα και λίπος φώκιας για συντήρηση. Όλα τα άλλα περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

Panos76
23/11/2018, 13:13
Τα μωρομάντηλα είναι το WD40 του καθαρισμού (ή το Vstrom του μοτοσυκλετισμού): καθαρίζουν τα πάντα και αποτελεσματικά!

ptc
23/11/2018, 14:03
Η συνταγή του Πέτρου είναι πολύ καλή, απλά προσωπικά με τα χρόνια έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το αυτογυάλιστο πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό. Προτείνω αντί αυτού την κλασσική πάστα της Camel.

Σίγουρα ο Γιώργος ξέρει πολλά παραπάνω για δερμάτινες μπότες και μόνο λόγω επαγγέλματος.
Άρα απλό camel... ;)

thalasinos
23/11/2018, 15:49
Εδω βρηκα μερικες πάστες που εξηγει την καθε μια για τις ιδιοτητες τους.

https://www.thedoyensclub.gr/el/articles/details/blog/1505919245-aksesouar-ypodimaton-lipos-fokias.html

Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως για μενα απο αυτα που διαβασα με καλυπτει αυτη με τον αγριοχοιρο.....:D SAPHIR OURALINE
Θα Ψαξω αυριο μηπως και καποιο μαγαζι εδω την εχει, αν οχι θα την παραγγηλω !!!

thalasinos
23/11/2018, 15:51
έλα ρε Βαγγέλα ,πατρίδα!
είχα πάρει το 2007 μαζί με τις Gaerne μπότες και την αλοιφή συντήρησης-αδιαβροχοποίησης από τον Ανέστη.ακόμα να τελειώσει :D
και του Πετράν η "συνταγή" καλή φαίνεται.

Γειά σου Γιωργάρα........:beer:

stavrouliasp
26/11/2018, 12:54
Και εγώ για μπότες Haix που έχω χρησιμοποιώ το κάτωθι βερνίκι που είναι και προτεινόμενο από την εταιρία.

https://www.firstaidshop.gr/haix-verniki-arvulon.html