PDA

View Full Version : Δε σεβόμαστε τίποτα πια.



rainmike
22/11/2018, 23:53
Τετάρτη πρωί έχω πάει στο νοσοκομείο ιπποκράτειο να δω ένα φιλαράκι που περίμενε να κάνει θεραπεία για
νόσο του crohn.Και ενώ περιμέναμε να έρθει το φάρμακο ,παρατηρούμε να γίνεται ένας ψιλοπανικός.Την προηγούμενη
μέρα το νοσοκομείο εφημέρευε οπότε έφεραν κάποιον που είχε τροχαίο με μηχανάκι .Από ότι κατάλαβα το παιδί δεν έπαθε κάτι σοβαρό,
είχε χτυπήσει ελαφρά το κεφάλι του και είχε κακώσεις στο πόδι και στο χέρι.Το επόμενο πρωί λοιπόν πήγε στα επείγοντα
ο αδερφός του τύπου να πάρει το μπουφάν μαζί με κλειδιά-κινητό-πορτοφόλι που είχε ξεχάσει στο νοσοκομείο πάνω στη ζαλάδα του ατυχήματος.
Οπότε και του λένε πως δεν υπάρχει τίποτα και εκεί αρχίζει ο χαμός.
Τον ψειρίσανε ενώ ήταν χτυπημένος? του τα πήρανε στο νοσοκομείο?
Δηλαδή να κλέβουν ρε πούτη μου τραυματισμένους ανθρώπους αν είναι δυνατόν

katsar
23/11/2018, 00:43
Εδω καποιοι βασανιζουν κ δολοφονουν γερους 90 χρονων για 100 ευρο,τι περιμενεις αδερφε,δυστυχως ζουν αναμεσα μας.

o_gavros
23/11/2018, 10:56
Ετοιμοθάνατος με καρκινο στο νοσοκομειο ο πατέρας φίλης μου πριν 5 μηνες, και του ψειρισαν το πορτοφόλι...
Ταυτότητα,κάρτες,λεφτά,κλπ...
Δεν έχει πάτο το βαρέλι.

Panos76
23/11/2018, 13:36
Να θυμηθούμε και τα πλιάτσικα σε Μάτι, Μάνδρα, αλλά και παλιότερα στους σεισμούς της Καλαμάτας πχ;

Όταν κυριολεκτικά πας να επωφεληθείς από τον πόνο και τη δυστυχία του άλλου, μπορούμε να υποθέσουμε πως το τέλος είναι κοντά.

thunder ace
23/11/2018, 13:47
Μεγαλο τρακαρισμα στη Συγγρου και Αμφιθεας καπου στα μεσα 80.
Σε σπαραλιασμενο αμαξι γεματο αιματα με κοσμο της τρελλης να γινεται ,υπανθρωπος εβαζε το χερι του μεσα στο αμαξι και εκλεβε κασσετες.
Δυστυχως ειμουν 50 κιλα ανθρωπακι,αλλιως θα τον περναν και αυτον τα νοσοκομειακα
Αηδια.

OldMan
23/11/2018, 13:52
Γουσταρω που βαζετε κριτηρια και ορια στην "ηθικη"..

borgiriadis1
23/11/2018, 14:44
Φιλαράκι μου τρακάρει με το μηχανάκι κ σπάει την κλείδα κ το πόδι. Πετάγεται ένας πουσταράς τραβάει το κλειδί από το μηχανάκι και του ζητούσε ενα 5ευρω για να τον σηκώσει απο κάτω και να του δώσει το κλειδί. Το κορυφαίο είναι οτι ο φίλος μου είχε 10αρικο και αφού τον σήκωσε πήγε το χάλασε και γύρισε με το κλειδί κ του έδωσε κ τα ρέστα.:eleison:

rainmike
23/11/2018, 14:59
πρόβλημα υπάρχει και στα νοσοκομεία ειδικά στα επείγοντα,όταν φτάνουν άνθρωποι εκεί ,ειδικά ασυνόδευτοι ,που πονάνε είναι χτυπημένοι, ζαλισμένοι ,που
να έχουν και τη συγκέντρωση που χρειάζεται για να προφυλάξουν τα υπαρχοντά τους.Πάνε τα λαμόγια και τους κλέβουν

sniper
23/11/2018, 15:17
Φιλαράκι μου τρακάρει με το μηχανάκι κ σπάει την κλείδα κ το πόδι. Πετάγεται ένας πουσταράς τραβάει το κλειδί από το μηχανάκι και του ζητούσε ενα 5ευρω για να τον σηκώσει απο κάτω και να του δώσει το κλειδί. Το κορυφαίο είναι οτι ο φίλος μου είχε 10αρικο και αφού τον σήκωσε πήγε το χάλασε και γύρισε με το κλειδί κ του έδωσε κ τα ρέστα.:eleison:

Τίμιος. Δεν κατάλαβα, και σε νοσοκομείο να πας, δεν θα σου ζητήσουν να πληρώσεις για να σε φτιάξουν; Που διαφέρει ο σαμαρίτης; :tooth:

p@nos
23/11/2018, 18:22
γενικα παιζει πολυ γυφταριο στα νοσοκομεια που ψυριζει φουλ οτι βρει, χωρις βεβαια να σημαινει οτι δε ψυριζουν και αλλοι...απλα αυτοι ειναι η πλειοψηφια...δεν τους ενδιαφερει ποιον θα κλεψουν, και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καλα κανουν κιολας αφου μπορουν και τους αφηνουν ανενοχλητους....

devil's animal
23/11/2018, 19:04
Γουσταρω που βαζετε κριτηρια και ορια στην "ηθικη"..


+οσα...

εδω ξεθαβουν πεθαμενους απο ταφους για να παρουν δαχτυλιδια, βερες, ρολογια και οτι αλλο εχει ταφει μαζι με τον νεκρο...
αεροπορικα δυστυχηματα...το ιδιο...
στον πολεμο..το ιδιο...απο αρβυλα μεχρι πανωφορια κλπ..κλπ..και η δικαιολογια: "γιατι? θα τα χρειαστει?"

αν εισαι ηθικος, εισαι ηθικος σε ολες τις συνθηκες.-

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
23/11/2018, 23:09
+οσα...

εδω ξεθαβουν πεθαμενους απο ταφους για να παρουν δαχτυλιδια, βερες, ρολογια και οτι αλλο εχει ταφει μαζι με τον νεκρο...
αεροπορικα δυστυχηματα...το ιδιο...
στον πολεμο..το ιδιο...απο αρβυλα μεχρι πανωφορια κλπ..κλπ..και η δικαιολογια: "γιατι? θα τα χρειαστει?"

αν εισαι ηθικος, εισαι ηθικος σε ολες τις συνθηκες.-

Ατυχες παραδειγμα με τον πολεμο.Εκει υπαρχει επιβιωση...

devil's animal
24/11/2018, 00:12
Ατυχες παραδειγμα με τον πολεμο.Εκει υπαρχει επιβιωση...

αληθεια? ο νεκρος δλδ επειδη βρισκεται σε καιρο πολεμο δεν τυγχανει σεβασμου?

και αν ενα δυτικης προελευσης αεροπλανο πεσει σε τριτοκοσμικη χωρα, θα δικαιολογηθουν οι φτωχοι πολιτες της χωρας αυτης αν κανουν πλιατσικο στους "πλουσιους" διαμελισμενους επιβατες επειδη εχουν προβλημα επιβιωσης και πεινανε?

taisteal
24/11/2018, 01:16
Προκειμένου να επιβιώσεις μπορεί να κάνεις πολλά πράγματα που σε κανονικές
συνθήκες δεν θα σκεφτόσουν καν.
Το 1972 όταν έπεσε ένα αεροπλάνο στις Άνδεις,άρχισαν να τρώνε τους νεκρούς και
έτσι πολλοί σώθηκαν.
Το πλιάτσικο στο δρόμο σε νοσοκομεία κτλ δεν είναι θέμα επιβίωσης,είναι στιαπου.

Άν έπεφτε αεροπλάνο με φραγκάτους όμως σε χώρα της Αφρικής π.χ,τότε
οι ντόπιοι απλά θα τους έπαιρναν τα κλεμμένα πίσω ;)
Fair enough

devil's animal
24/11/2018, 01:22
Άν έπεφτε αεροπλάνο με φραγκάτους όμως σε χώρα της Αφρικής π.χ,τότε
οι ντόπιοι απλά θα τους έπαιρναν τα κλεμμένα πίσω ;)
Fair enough



ναι, sorry που δεν το βλεπω ετσι...

και δεν μιλαω για το θεμα πραγματικης επιβιωσης....εκει θα ετρωγα και το αεροπλανο και το ξερετε...:lol:
αλλα οσον αφορα το θεμα ιδιοκτησιας και σεβασμου του νεκρου, αρρωστου, ανημπορου κλπ ειμαι καθετα αντιθετος στο να εκμεταλλευτω την οποιαδηποτε τετοια κατασταση...

προφανως δεν ισχυει για ολους το "η τιμη, τιμη δεν εχει"...

taisteal
24/11/2018, 01:32
προφανως δεν ισχυει για ολους το "η τιμη, τιμη δεν εχει"...

Έδωσες ένα παράδειγμα με τριτοκοσμική χώρα και αυτό σχολίασα,ότι
η τριτοκοσμική χώρα ΔΕΝ θα ήταν τριτοκοσμική αν οι φραγκάτοι δυτικοί
είχαν τιμή.
Μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση βέβαια.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/11/2018, 06:39
Σταυρο.Εαν στον πολεμο σκοτωθει ο διπλανος σου και φοραει αρβυλα και ση για καποιο λογο δεν εχεις θα τα βγαλεις απο αυτον και θα τα βαλεις εση.Κατι που θα εκανε και αυτος σε εσενα.Επιβιωση.Οχι πλιατσικο.Μεγαλο παιδι εισαι.Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα..

Για το αεροπλανο θα σου απαντουσα οπως ο taisteal.

devil's animal
24/11/2018, 09:58
Έδωσες ένα παράδειγμα με τριτοκοσμική χώρα και αυτό σχολίασα,ότι
η τριτοκοσμική χώρα ΔΕΝ θα ήταν τριτοκοσμική αν οι φραγκάτοι δυτικοί
είχαν τιμή.
Μπαίνουμε σε άλλη συζήτηση βέβαια.


ρε συ Γιωργο λεμε το ιδιο πραγμα...
αν θεωρησουμε λοιπον οτι ο Χ γυφτος που πηρε το πορτοφολι του Υ τυπου στο νοσοκομειο ειναι στην ανεχεια ΛΟΓΩ του Υ, καλα κανει και τον κλεβει οταν τον βλεπει να ψυχοραγει στο κρεβατι...:rolleyes:

δυστυχως δεν παει ετσι...

καποιοι εχουν την τυχη και καποιοι αλλοι παραλληλα την ατυχια να γεννηθουν σε μια χωρα/πολη/περιοχη...
δεν σημαινει οτι λογω της ατυχιας των δευτερων, αναγκαστικα μπορει να φταινε οι πρωτοι...

και φυσικα δεν δικαιολογει να κανουν πλιατσικο σε νεκρους..ανεξαρτητως απο που ειναι, τι δουλεια εκαναν και τι συνθηκες επικρατουν γυρω τους...


δλδ αν το αεροπλανο ειναι απο την νοτια Ιταλια, (δυτικοι κατ'εσε, αλλα ολοι ξερουμε οτι οι περισσοτεροι ειναι πειναλεοι) και πεσει στην Ζιμπαμπουε να τους παρουν τα σωβρακα...
αλλα αν το αεροπλανο ειναι απο το Κονγκο και πεσει παλι στην Ζιμπαμπουε, να μην τους παρουν τιποτα...

δεν ειναι λογικη αυτη...
αυτο λεω...

devil's animal
24/11/2018, 10:07
Σταυρο.Εαν στον πολεμο σκοτωθει ο διπλανος σου και φοραει αρβυλα και ση για καποιο λογο δεν εχεις θα τα βγαλεις απο αυτον και θα τα βαλεις εση.Κατι που θα εκανε και αυτος σε εσενα.Επιβιωση.Οχι πλιατσικο.Μεγαλο παιδι εισαι.Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα..

Για το αεροπλανο θα σου απαντουσα οπως ο taisteal.



ρε Κωστα αυτο που βλεπουμε στις ταινιες δεν σημαινει οτι συμβαινει κιολας...
ναι, ο πολεμος ειναι η χειροτερη ισως κατασταση που μπορει να βρεθει ο ανθρωπος, αλλα παραλληλα πρεπει να σεβαστεις και αυτον που μολις εχει πεθανει διπλα σου...

και γιατι να μην του παρεις και την βερα του, να την πουλησεις και να παρεις κατι να φας? εφοσον πεινας...
και γιατι να μην παρεις και το ρολοι του?
και γιατι να μην παρεις και την χλενη του...εσυ μπορει να εχεις αλλα να θελει καποιος αλλος και να του την ανταλλαξεις με κατι αλλο...
και καπως ετσι γινεσαι μαυραγοριτης και βγαζεις πολυ περισσοτερα απ'οτι στην κανονικη σου ζωη πριν τον πολεμο...

αυτο που λεω ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο να "ξεφυγεις" με προσχημα την δυσκολη κατασταση που ζεις (πολεμος, ανεχεια, ρατσισμος, κλπ)...

και γι'αυτο υποστηριζω αυτο που εγραψε ο παλιανθρωπας σε σχεση με την ηθικη και το οριο....

MG-KTiNoS
24/11/2018, 12:42
πρόβλημα υπάρχει και στα νοσοκομεία ειδικά στα επείγοντα,όταν φτάνουν άνθρωποι εκεί ,ειδικά ασυνόδευτοι ,που πονάνε είναι χτυπημένοι, ζαλισμένοι ,που
να έχουν και τη συγκέντρωση που χρειάζεται για να προφυλάξουν τα υπαρχοντά τους.Πάνε τα λαμόγια και τους κλέβουν

κι εγώ νόμιζα πως 'εχει σεκιούριτι το νοσοκομείο....

Πάντως θα ήθελα να πιάσω άλλον ένα αν και πια πονάνε οι πλάτες μου
:D

WRC
02/12/2018, 23:00
[QUOTE=borgiriadis1;2966115]Φιλαράκι μου τρακάρει με το μηχανάκι κ σπάει την κλείδα κ το πόδι. Πετάγεται ένας πουσταράς τραβάει το κλειδί από το μηχανάκι και του ζητούσε ενα 5ευρω για να τον σηκώσει απο κάτω και να του δώσει το κλειδί. Το κορυφαίο είναι οτι ο φίλος μου είχε 10αρικο και αφού τον σήκωσε πήγε το χάλασε και γύρισε με το κλειδί κ του έδωσε κ τα ρέστα.:eleison:[/QUO

αστειο ή πραγμτικοτητα?

viper1
03/12/2018, 00:43
ρε Κωστα αυτο που βλεπουμε στις ταινιες δεν σημαινει οτι συμβαινει κιολας...
ναι, ο πολεμος ειναι η χειροτερη ισως κατασταση που μπορει να βρεθει ο ανθρωπος, αλλα παραλληλα πρεπει να σεβαστεις και αυτον που μολις εχει πεθανει διπλα σου...

και γιατι να μην του παρεις και την βερα του, να την πουλησεις και να παρεις κατι να φας? εφοσον πεινας...
και γιατι να μην παρεις και το ρολοι του?
και γιατι να μην παρεις και την χλενη του...εσυ μπορει να εχεις αλλα να θελει καποιος αλλος και να του την ανταλλαξεις με κατι αλλο...
και καπως ετσι γινεσαι μαυραγοριτης και βγαζεις πολυ περισσοτερα απ'οτι στην κανονικη σου ζωη πριν τον πολεμο...

αυτο που λεω ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο να "ξεφυγεις" με προσχημα την δυσκολη κατασταση που ζεις (πολεμος, ανεχεια, ρατσισμος, κλπ)...

και γι'αυτο υποστηριζω αυτο που εγραψε ο παλιανθρωπας σε σχεση με την ηθικη και το οριο....

Ο πόλεμος και η ανέχεια είναι κάτι που δεν έχουμε ζήσει και εύχομαι να μην το ζήσουμε ποτέ . Είναι μια ξεχωριστή κατάσταση που δεν μπορεί να συγκριθεί με το θέμα που έχει ανοιχθεί .

7Tolis
03/12/2018, 17:09
Στουκα. Τραυματίας χωρίς αισθήσεις. Περαστικός λέει τον γνωρίζω τον τραυματία, θα έρθω μαζί στο ασθενοφόρο. Αντίο προσωπικά είδη κατόπιν άφιξης - παράδοσης στο νοσοκομείο.

Ίδιο σενάριο. Οι διασώστες στον τόπο, εξυπνάκιας σουφρωνει τα πράγματα των διασωστών από τη καμπίνα.

Προσωπική εμπειρία. Βοηθάω έναν τοξικομανη, και ο φίλος του μου τσεπώνει το GPS από το μηχανάκι.

Με λίγα λόγια, μη περιμένετε προκοπή. Για να μην πέφτετε από τα σύννεφα, γίνετε απλά, χειρότεροι σε σημείο απάθειας έστω και θεωρητικά.

rainmike
03/12/2018, 17:41
Στουκα. Τραυματίας χωρίς αισθήσεις. Περαστικός λέει τον γνωρίζω τον τραυματία, θα έρθω μαζί στο ασθενοφόρο. Αντίο προσωπικά είδη κατόπιν άφιξης - παράδοσης στο νοσοκομείο.

Ίδιο σενάριο. Οι διασώστες στον τόπο, εξυπνάκιας σουφρωνει τα πράγματα των διασωστών από τη καμπίνα.

Προσωπική εμπειρία. Βοηθάω έναν τοξικομανη, και ο φίλος του μου τσεπώνει το GPS από το μηχανάκι.

Με λίγα λόγια, μη περιμένετε προκοπή. Για να μην πέφτετε από τα σύννεφα, γίνετε απλά, χειρότεροι σε σημείο απάθειας έστω και θεωρητικά.
Επειδή πριν κανα 2 χρόνια μπήκανε στο σπίτι μου και το κάνανε φύλλο και φτερό από τότε ότι χρήσιμο έχω από χαρτιά-χρήματα κάρτες -κλειδιά τα κουβαλάω όλα πάνω μου.
Οπότε σκέφτομαι τι μαλακία μπορεί να γίνει σε ανάλογη περίπτωση.Το να μου τα πάρουν δηλαδή ενώ είμαι χτυπημένος και ανήμπορος θα είναι τραγικό.
Θα μου πείς αν χτυπήσεις τα υλικά θα σε νοιάξουν στην αρχή όχι αλλά μετά?:rolleyes:

nassosxlvbros
04/12/2018, 09:30
Γουσταρω που βαζετε κριτηρια και ορια στην "ηθικη"..

Δε ξέρω για κριτήρια και όρια, αλλά όσο και να ΜΗΝ θέλω να το πιστεύω έτσι όπως γίναμε η ηθική είναι θέμα χρόνου..... :(

υγ.Δεν είναι κάτι καινούργιο η κλοπή της αναμπουμπoύλας και πανικού......εδώ γειτόνισσες από μικρές μαζί στο χωριό και αν κάποια πεθάνει την ψειρίζει η γειτόνισσα....
Και btw άλλο επιβίωση (πόλεμος αποκλεισμός στο πουθενά κλπ κλπ) άλλο κλεψιά.Αυτό.

thanosgp
15/08/2019, 01:56
Φιλαράκι μου τρακάρει με το μηχανάκι κ σπάει την κλείδα κ το πόδι. Πετάγεται ένας πουσταράς τραβάει το κλειδί από το μηχανάκι και του ζητούσε ενα 5ευρω για να τον σηκώσει απο κάτω και να του δώσει το κλειδί. Το κορυφαίο είναι οτι ο φίλος μου είχε 10αρικο και αφού τον σήκωσε πήγε το χάλασε και γύρισε με το κλειδί κ του έδωσε κ τα ρέστα.:eleison:

Είμαι 47 ετών και εκπλήσσομαι δύσκολα πλέον, αλλά αυτό με έστειλε!

:uplate:

webassasin
16/08/2019, 04:37
Είμαι 47 ετών και εκπλήσσομαι δύσκολα πλέον, αλλά αυτό με έστειλε!

:uplate:

Σιγα μην εγινε.