PDA

View Full Version : Πρόβλημα με τον μηχανικό και το μοτερακι



Nikos_7
29/11/2018, 14:20
Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα!
Να πω καταρχάς ότι δεν γνωρίζω αν είναι η σωστή κατηγορία για να ανοίξω αυτό το θέμα εμένα μου φάνηκε "σωστή" αν τυχόν υπάρχει κάποιο θέμα μου λέτε να το μεταφέρω κάπου αλλού.
Λοιπόν έχω ένα glx με αστρεα μοτέρ γραναζομα 14-36 αστρεα και τα λοιπά. Όταν το πήρα το μηχανάκι ήταν μαμά με σεμπρικ μονο.
Ο "μηχανικός" που το πήγα (είχε κάποια μικρό θέματα το μοτέρ) μου ειχε πει ότι δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι γιατί και καλά το καρτερ είναι από glx που αργότερα ανακάλυψα ότι δεν είναι έτσι αλλά τέλος πάντων. Εγώ μες στην κα..λα και τα λοιπά για να το πάρω κουναγα το κεφάλι σε ότι είπε χωρίς να δίνω ιδιαίτερη προσοχή (γνωρίζω ότι είναι λάθος μου).. λοιπόν μην σας τα κουράζω ειχε βάλει λιγότερο λάδι από όσο έπρεπε 250ml περιπου με την δικαιολογία ότι επειδή το καρτερ είναι από glx παίρνει λιγότερο και να μην το μετράω με την τάπα λαδιού αλλά με ένα καλαμάκι.... Το αποτέλεσμα ήταν να έχει φθορά το πιστόνι και το μηχανάκι να γίνει 52χιλ πράγμα που δεν με χάλασε αλλά από ότι είδα το πιστόνι ήταν μια χαρά απλά με λίγη ακαυτη πάνω.. το μηχανάκι τώρα για 52χιλ έχει τελική γύρω στα 60 με 70 με σπασμένη τεταρτη (τουλάχιστον τόσο λέει το κοντέρ) και πριν δεν γνωρίζω λόγο του ότι δεν είχα κοντερ (με GPS μετρημένο έλεγε 78 σε κατηφόρα)
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: το μηχανάκι για ποιο λόγο δεν βγάζει όλη την δύναμη του ενώ για 52χιλ με αυτό το γραναζομα έπρεπε να είναι γύρο στα 110 τελικη και λίγο παραπάνω;
Επειδή και τώρα έχει κάνει την ίδια βλακεία με τα λάδια που το στρώνω το μοτέρ (δεν γνωρίζω πόσα ml έχει αλλά είναι αρκετά κάτω από την τάπα) υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι η αιτία που χάνει στην τελική;
Να σημειωθεί ότι σε θέμα αρπαγματος είναι πολύ κομπλέ

Λίγο μεγάλο το κείμενο το γνωρίζω και για αυτό ευχαριστώ όποιον "εχασε" χρόνο να το διαβάσει και να γραψει μια απάντηση! :D

teogtp
29/11/2018, 15:01
Καλά.... αυτός την έκανε την βλακεία με τα λάδια.... εσύ για ποιό λόγο την συνεχίζεις;
Άδειασε τα λάδια που σου έβαλε και βάλε ένα καλό ημισυνθετικο.
Απορία Νο2.
Πώς γίνεται να έχεις μοτέρ άστρα και καρτερ από glx;
:confused:

telegonos
29/11/2018, 15:15
Απαντάω, σαν να είναι σοβαρό το θέμα, δεν σημαίνει ότι το έχω για σοβαρό. Πάμπαρακάτ,

Μεγάλωμα στο πιστόνι, χωρίς ανάλογη επέμβαση σε κεφαλή, εισαγωγή, εξαγωγή, τι περίμενες να σου δώσει;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάει καλά στα χαμηλά και ψοφάει στις ψηλές στροφές. Λογικό κι επόμενο για μεγαλύτερο πιστόνι.

kostaskk
29/11/2018, 16:34
Σιγουρεψου τι Κάρτερ και δεξί καπάκι μοτέρ έχεις. Αν είναι ζευγάρι μετράς κανονικά με τον μετρητή στην τάπα και πάντα έχεις την στάθμη λαδιού στο max του μετρητή. Πόσα κυβικά είναι το 52? Το δικό μου glx με μοτέρ lifan 110 αμιζο , με protec εξατμιση,φτωχό μίγμα,ελεύθερη εισαγωγή(καλτσον για φίλτρο), honda ρευματα,honda κύλινδρο και κεφαλή,( ο χρονισμός άλλαξε κατά ένα δόντι στο γρανάζι εκκεντροφόρου), εκκεντροφόρος και πιστόνι είναι λιφαν, και γραναζομα 15-34. Βγάζει πάνω από 100 στο κοντέρ του glx και στα φανάρια πολλά σκούτερ μένουν πίσω.

Nikos_7
29/11/2018, 19:39
Καλά.... αυτός την έκανε την βλακεία με τα λάδια.... εσύ για ποιό λόγο την συνεχίζεις;
Άδειασε τα λάδια που σου έβαλε και βάλε ένα καλό ημισυνθετικο.
Απορία Νο2.
Πώς γίνεται να έχεις μοτέρ άστρα και καρτερ από glx;
:confused:

Λάδια σε λιγάκι από την ώρα που σου γράφω θα έχει γίνει η αλλαγή

Το πρώτο δικό μου μηχανάκι είναι οπότε επόμενος καταλαβαίνεις ότι δεν έδινα βάση στο το έλεγε απλά ήθελα να το πάρω να βγω βόλτα

Nikos_7
29/11/2018, 19:45
Απαντάω, σαν να είναι σοβαρό το θέμα, δεν σημαίνει ότι το έχω για σοβαρό. Πάμπαρακάτ,

Μεγάλωμα στο πιστόνι, χωρίς ανάλογη επέμβαση σε κεφαλή, εισαγωγή, εξαγωγή, τι περίμενες να σου δώσει;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι πάει καλά στα χαμηλά και ψοφάει στις ψηλές στροφές. Λογικό κι επόμενο για μεγαλύτερο πιστόνι.

Υποτίθεται έβαλε και ένα 18αρι καρμπυρατέρ (του είπα μεγαλύτερο είπε θα μπερδεύει)
Και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνει έτσι με τόσο μικρή τελική νομίζω μαμά ένα άστρα πηγαινει παραπάνω από 70
εξαγωγή αν ενοείς εξάτμιση έχω αφήσει την σεμπρικ

Nikos_7
29/11/2018, 19:50
Σιγουρεψου τι Κάρτερ και δεξί καπάκι μοτέρ έχεις. Αν είναι ζευγάρι μετράς κανονικά με τον μετρητή στην τάπα και πάντα έχεις την στάθμη λαδιού στο max του μετρητή. Πόσα κυβικά είναι το 52? Το δικό μου glx με μοτέρ lifan 110 αμιζο , με protec εξατμιση,φτωχό μίγμα,ελεύθερη εισαγωγή(καλτσον για φίλτρο), honda ρευματα,honda κύλινδρο και κεφαλή,( ο χρονισμός άλλαξε κατά ένα δόντι στο γρανάζι εκκεντροφόρου), εκκεντροφόρος και πιστόνι είναι λιφαν, και γραναζομα 15-34. Βγάζει πάνω από 100 στο κοντέρ του glx και στα φανάρια πολλά σκούτερ μένουν πίσω.

Συνεχόμενο είναι
Το 52 σε αστρα μοτέρ είναι 110 νομίζω κάθε χιλιοστό είναι 5cc αν δεν κάνω λάθος
Και μενα κανονικά πιστεύω έπρεπε αν όχι να τα περνάει έστω να τα πιάνει τα 100 σε κατηφόρα αλλά πού τέτοια τύχη;
Οδήγησα ένα glx ενός φίλου 53χιλ 90αρι μοτέρ και το κοντέρ ξεπέρασε τα 100 κατά πολύ (σε κατηφόρα)

telegonos
29/11/2018, 19:55
Υποτίθεται έβαλε και ένα 18αρι καρμπυρατέρ (του είπα μεγαλύτερο είπε θα μπερδεύει)
Και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνει έτσι με τόσο μικρή τελική νομίζω μαμά ένα άστρα πηγαινει παραπάνω από 70
εξαγωγή αν ενοείς εξάτμιση έχω αφήσει την σεμπρικ

Το καρμπυρατέρ δεν έχει να κάνει εδώ κάτι.

Χωρίς αλλαγή στην κεφαλή (συμπίεση-βαλβίδες-χρονισμός) , το μεγάλωμα σε πιστόνι ΜΕΙΩΝΕΙ την δύναμη στις ψηλές στροφές.

Nikos_7
29/11/2018, 19:56
Η ερώτηση που θέλω να κάνω μάγκες μου με λίγα λόγια είναι η εξής:
Τα αστρακια μαμά ξεπερνάνε τα 70 που είναι η δική μου τελική από τα λεγόμενα φίλων
Το δικό μου για ποιο λόγο δεν τα φτάνει;
Έστω 90 κάτι ρε παιδιά

telegonos
29/11/2018, 19:57
Να το γράψω για ΤΡΙΤΗ φορά;

Nikos_7
29/11/2018, 19:59
Το καρμπυρατέρ δεν έχει να κάνει εδώ κάτι.

Χωρίς αλλαγή στην κεφαλή (συμπίεση-βαλβίδες-χρονισμός) , το μεγάλωμα σε πιστόνι ΜΕΙΩΝΕΙ την δύναμη στις ψηλές στροφές.

Επειδή δεν τα πολύ σκαμπαζω αυτα τα μηχανικά και τώρα ξεκινάω να ψάχνομαι (ίσως αυτό είδε και ο μηχανικός για αυτό μου έπιασε τον κώλο) με λίγα λόγια δεν έχει σωστό ρυθμισμα στο μοτέρ;

Nikos_7
29/11/2018, 20:00
Να το γράψω για ΤΡΙΤΗ φορά;

Όχι όχι δεν το είδα όταν έστειλα έγραψα το τελευταίο :lol:

teogtp
29/11/2018, 20:00
Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316

rainmike
29/11/2018, 20:03
Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316
Πρίζωσέ τον τώρα και εσύ:p

Nikos_7
29/11/2018, 20:05
Το δικό μου με 51mm πιστόνι (κοντό) τελικιαζε στα ~ 115 , μετρημενο με bmw 316

Μήπως απλά επειδή ο προηγούμενος το είχε σε μια αποθήκη και καθόταν κάτι χρονακια απλά έχει χάσει την δύναμη του το μοτέρ;

Nikos_7
29/11/2018, 20:08
Πρίζωσέ τον τώρα και εσύ:p

Άσε αδερφέ έχουν βαλθεί όλοι να με ξενερώσουν :lol:
Περίμενα και την κλασική απάντηση μην ασχολείσαι πουλα το πάρε κάτι άλλο αλλά ευτυχώς δεν το έχω δει ακόμα

rainmike
29/11/2018, 20:09
Μήπως απλά επειδή ο προηγούμενος το είχε σε μια αποθήκη και καθόταν κάτι χρονακια απλά έχει χάσει την δύναμη του το μοτέρ;

Τενοντίτιδα είναι ,ξεκούραση και βιταμίνες:tooth:

Nikos_7
29/11/2018, 20:10
Τενοντίτιδα είναι ,ξεκούραση και βιταμίνες:tooth:

Ε δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω βρε φιλαράκι μου :(

rainmike
29/11/2018, 20:16
Ε δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω βρε φιλαράκι μου :(

Σε καταλαβαίνω ,θέλεις το παπάκι σου λειτουργικό,ο τηλέγονος καλά στα λέει αλλα αφού δεν πολυσκαμπάζεις πάνε σε
ένα σοβαρό μηχανικό να σε αναλάβει.
Μη μασάς για το παπί ότι και να έχει φτιάχνεται :beer:

teogtp
29/11/2018, 20:30
Άσε αδερφέ έχουν βαλθεί όλοι να με ξενερώσουν :lol:
Περίμενα και την κλασική απάντηση μην ασχολείσαι πουλα το πάρε κάτι άλλο αλλά ευτυχώς δεν το έχω δει ακόμα

Πούλα το και μην ασχολείσαι.












:p

Nikos_7
29/11/2018, 22:58
Χαχαχα να στε καλά παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλό βράδυ!
Και ενημερωτικά στο λέω Τεό μου τα λαδακια αλλάχτηκαν 400μλ είχε μέσα. (Δεν χρειάζεται απάντηση μια ενημέρωση έκανα :beer: )

Christos ktm R
29/11/2018, 22:59
Πες μας καταρχήν κ αλλά στοιχεία όπως την στρόφαλο μπιέλα φοραει(διαδρομή) έπειτα τι κεφαλή φοράει για να ξέρουμε τι μπορούμε να σου προτείνουμε.αυτα τα χλμ που λες πάνε τα 50αρια,μην σου πω ποσό πηγαίνε το δικό μου 52 χιλιοστά με διαδρομή 54 χιλιοστά πριν 20 χρόνια γιατί θα πάθεις κατάθλιψη.Α!κ βρες έναν μηχανικό της Προκοπης που να ξέρει απο βελτιωσεις(κοστίζουν εχε το στο νου σου)

Nikos_7
30/11/2018, 01:37
Πες μας καταρχήν κ αλλά στοιχεία όπως την στρόφαλο μπιέλα φοραει(διαδρομή) έπειτα τι κεφαλή φοράει για να ξέρουμε τι μπορούμε να σου προτείνουμε.αυτα τα χλμ που λες πάνε τα 50αρια,μην σου πω ποσό πηγαίνε το δικό μου 52 χιλιοστά με διαδρομή 54 χιλιοστά πριν 20 χρόνια γιατί θα πάθεις κατάθλιψη.Α!κ βρες έναν μηχανικό της Προκοπης που να ξέρει απο βελτιωσεις(κοστίζουν εχε το στο νου σου)

Αυτό ακριβώς λέω Χρηστάρα δεν γίνεται ένα 100αρι μοτέρ (110 πλέον) να βγάζει τόσο λίγο ακόμα και μαμά
Όλο το μοτέρ είναι μαμά άστρα δηλαδή μαμά κύλινδρο, μπιέλα, κεφαλή κτλπ εκτός από το ρεκτιφιε που έγινε στα 52χιλ ένα 18αρι καρμπυρατέρ (γνήσιο άστρα είπε αλλά δεν μου μοιάζει και τόσο) και την σεμπρικ
Οπότε διαδρομη έχει όσο ένα μαμά αστρα δεν γνωρίζω πόσο είναι για αυτό και δεν σε απαντάω με σίγουρο αριθμό
Πιστόνι είπε έβαλε Ναρίτα (εγώ έκανα βλακεία και τον άφησα να τα αγοράσει αυτός) αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό γιατί όταν του ζήτησα να δω μια απόδειξη η έστω ένα κουτί κάτι που να δείχνει τι είναι τέλος πάντων μου το έπαιξε ιστορία σήκωσε τσαμπουκα και ξεκίνησε τα: εγώ έχω ένα όνομα στην πιάτσα, δεν φεύγει από εδώ πελάτης παραπονεμενος (μόνο γδαρμενος από ότι κατάλαβα), δεν γίνεται κάποιος να έρθει εδώ συστημένος από τον τάδε (ναι συστημένος πήγα) (αργότερα έμαθα ότι αυτοί είναι οι χειρότεροι από φόρουμ και από πρώτη εμπειρία) και να μην έχει το αποτέλεσμα που θέλει και τα λοιπά που λένε οι υπόλοιποι

Να σημειωθεί επίσης ότι για κάποια περιφερειακά που άλλαξε όπως σιαγόνες,ανορθωτη ακόμα και τις λάμπες είχε για όλα το κουτάκι το οποίο ήταν μέσα το κάθε τι μόνο για το πιστόνι δεν μου έδωσε

stefanos
30/11/2018, 01:55
Αν το γρανάζωμα είναι μαμά και η τελική σου θα είναι λίγο κάτω από το μαμά.

Nikos_7
30/11/2018, 02:06
Αν το γρανάζωμα είναι μαμά και η τελική σου θα είναι λίγο κάτω από το μαμά.

Με γραναζωμα 14-36 που νομίζω ότι έτσι βγαίνουν τα άστρα δεν θα έπρεπε να βγάζει κάτι παραπάνω από 70;

thunder ace
30/11/2018, 08:26
Μήπως απλά επειδή ο προηγούμενος το είχε σε μια αποθήκη και καθόταν κάτι χρονακια απλά έχει χάσει την δύναμη του το μοτέρ;

Που το είχαν στην αποθήκη; Δίπλα σε κρυπτονιτη;

stefanos
30/11/2018, 11:09
Με γραναζωμα 14-36 που νομίζω ότι έτσι βγαίνουν τα άστρα δεν θα έπρεπε να βγάζει κάτι παραπάνω από 70;

Είπες ότι πριν την επέμβαση είχες τελική 78 σε κατηφόρα.
Οπότε λογικά είσαι πάνω κάτω στην τελική που είχες.
Απομένει να το μακρύνεις λίγο να πάρεις τελική και να χάσεις άρπαγμα.
Από εκεί και πέρα και κάποιος που ξέρει από τα σημερινά παπιά (εγώ έχω μείνει πίσω)
, με πληροφορίες "μου είπε ότι είναι glx αλλά είναι άστρα κ.τ.λ.
φαντάζομαι δεν θα βγάλει και κάνα συμπέρασμα για να σε βοηθήσει.

telegonos
30/11/2018, 11:25
50*49.5 είναι οι μαμά διαστάσεις αν δεν κάνω λάθος, πράγμα που δίνει κυβισμό 97cc.

Στα 52*49.5 ο κυβισμός είναι 105cc.

Θυμίζω V= π*Δ^2*δ/4 όπου π=3,14 , Δ=διάμετρος σε εκατοστά, δ=διαδρομή σε εκατοστά.

borgiriadis1
30/11/2018, 13:03
Τώρα στα σοβαρά φοράς σε ένα οποιοδήποτε μηχανάκι 100cc κινητήρα και μάλιστα ψιλοπειραγμένο και πιάνεις 70χλμ?:eek:
ΑΛΛΑΞΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ πριν αρχίσουν να σε περνάνε και τα 50αρια. Στάνταρ έκανε μλκια. Από την περιγραφή σου δεν καταλαβαίνω πρακτικά τη μετατροπή έγινε (τι πάει να πει έχει μικρότερο κάρτερ το glx αφού άλλαξες κινητήρα?) άλλα έγινε τελείως λάθος.
Ίσως να βοηθήσει να ανεβάσεις μερικές φώτο (κυρίως απο τον κινητήρα, όχι καλυτεχνικές) μπα και καταλάβουμε (οι πιο έμπειροι απο εμένα) τι παίζει.

Nikos_7
30/11/2018, 14:00
Λοιπόν καταρχάς να πω συγνώμη που σας έχω μπερδέψει όλους και κυρίως τον τελεγονο που αγανάκτησε
Ο μηχανικός μου είχε πει όταν το πήρα πριν 5 μήνες που το πήγα για ένα συμαζεμα οτι το καρτερ είναι από glx και όλα τα υπόλοιπα από άστρα δηλαδή κεφαλή στροφαλομπιελο κύλινδρος και τα λοιπά για αυτό δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι.
Ψάχνοντας το με φίλο (αφού έγινε 52χιλ και δεν έμεινα ευχαριστημένος) είδαμε ότι όλο το μοτέρ είναι άστρα και τα καρτερ και ολα (φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως έγινε νόμιμο)
Την αλλαγή στο μοτέρ την είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
Χθες ήμουν με ένα φίλο που έχει και αυτός glx με: 90αρι μοτέρ 53χιλ τετραταχυτο
Οταν ήμασταν στον δρόμο εγώ ήμουν με σπασμένη τεταρτη αυτός με χαλαρή τρίτη και δυκαβαλο και δεν τον έφτανα με τίποτα
Μου κάνει εντύπωση επειδή όταν οδήγησα το glxακι του φίλου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου
Και ρωτάω εγω τώρα τι είναι αυτό που κόβει την δύναμη από το παπί;
Εκτός αν η τελική σε ένα απλό 52 είναι τέτοια οπότε το πρόβλημα το έχω εγώ και όχι το μηχανάκι

Nikos_7
30/11/2018, 14:14
Για φωτογραφίες που είπατε προσπαθώ να ανεβάσω και δεν με αφήνει αν κάποιος γνωρίζει κάποιο καλυτερο τρόπο ας μου πει!

OldMan
30/11/2018, 14:19
ειχε βάλει λιγότερο λάδι από όσο έπρεπε 250ml περιπου με την δικαιολογία ότι επειδή το καρτερ είναι από glx παίρνει λιγότερο και να μην το μετράω με την τάπα λαδιού αλλά με ένα καλαμάκι.... Το αποτέλεσμα ήταν να έχει φθορά το πιστόνι και το μηχανάκι να γίνει 52χιλ

Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα...

Ο μηχανικος προτεινε λιγοτερο λαδι για δικους του λογους και μετα διαπιστωσε οτι, λογω της μικροτερης ποσοτητας λαδιου, το μηχανακι ειχε φθορες..??
Στο ανακοινωνει και συμφωνειτε να μπει over-size πιστονι..??
Να υποθεσω οτι εσυ δεν πληρωσες τπτ για ολη αυτή την ιστορία..??

Αν ναι σε ολα τα παραπανω, μπορω ανετα να συμπερανω οτι το καινουριο πιστονι μπήκε χωρις ρεκτιφιε της προκοπής..!!

teogtp
30/11/2018, 14:28
Λοιπόν καταρχάς να πω συγνώμη που σας έχω μπερδέψει όλους και κυρίως τον τελεγονο που αγανάκτησε
Ο μηχανικός μου είχε πει όταν το πήρα πριν 5 μήνες που το πήγα για ένα συμαζεμα οτι το καρτερ είναι από glx και όλα τα υπόλοιπα από άστρα δηλαδή κεφαλή στροφαλομπιελο κύλινδρος και τα λοιπά για αυτό δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι.
Ψάχνοντας το με φίλο (αφού έγινε 52χιλ και δεν έμεινα ευχαριστημένος) είδαμε ότι όλο το μοτέρ είναι άστρα και τα καρτερ και ολα (φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως έγινε νόμιμο)
Την αλλαγή στο μοτέρ την είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
Χθες ήμουν με ένα φίλο που έχει και αυτός glx με: 90αρι μοτέρ 53χιλ τετραταχυτο
Οταν ήμασταν στον δρόμο εγώ ήμουν με σπασμένη τεταρτη αυτός με χαλαρή τρίτη και δυκαβαλο και δεν τον έφτανα με τίποτα
Μου κάνει εντύπωση επειδή όταν οδήγησα το glxακι του φίλου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου
Και ρωτάω εγω τώρα τι είναι αυτό που κόβει την δύναμη από το παπί;
Εκτός αν η τελική σε ένα απλό 52 είναι τέτοια οπότε το πρόβλημα το έχω εγώ και όχι το μηχανάκι

Τα 9ρια δεν ήταν 3ταχυτα;:confused:
Ο στρόφαλος από άστρα έδινε κίνηση σε φυγοκεντρικο και μετά στην καμπάνα,πώς μπήκε σε καρτερ από glx;:confused:
Πώς γκενγκεν ατο;
Και κάτι τελευταίο..... μήπως είσαι από Κοζάνη μεριά;

17inchwheeler
30/11/2018, 14:33
"κοβουν" το στροφαλο για να μπει η καμπανα
στο dax(4αρι με συμπλεκτη στο χερι) ειχαμε βαλει στροφαλο απο grand

borgiriadis1
30/11/2018, 14:56
Λοιπόν καταρχάς να πω συγνώμη που σας έχω μπερδέψει όλους και κυρίως τον τελεγονο που αγανάκτησε
Ο μηχανικός μου είχε πει όταν το πήρα πριν 5 μήνες που το πήγα για ένα συμαζεμα οτι το καρτερ είναι από glx και όλα τα υπόλοιπα από άστρα δηλαδή κεφαλή στροφαλομπιελο κύλινδρος και τα λοιπά για αυτό δεν έχει την ίδια δύναμη με ένα 100αρι.
Ψάχνοντας το με φίλο (αφού έγινε 52χιλ και δεν έμεινα ευχαριστημένος) είδαμε ότι όλο το μοτέρ είναι άστρα και τα καρτερ και ολα (φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως έγινε νόμιμο)
Η αλήθεια είναι πως όχι αλλά αυτό αφορά περισσότερο εσένα.
Την αλλαγή στο μοτέρ την είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης
Χθες ήμουν με ένα φίλο που έχει και αυτός glx με: 90αρι μοτέρ 53χιλ τετραταχυτο
Οταν ήμασταν στον δρόμο εγώ ήμουν με σπασμένη τεταρτη αυτός με χαλαρή τρίτη και δυκαβαλο και δεν τον έφτανα με τίποτα
Μου κάνει εντύπωση επειδή όταν οδήγησα το glxακι του φίλου δεν είχε καμία σχέση με το δικό μου
Και ρωτάω εγω τώρα τι είναι αυτό που κόβει την δύναμη από το παπί;
Εκτός αν η τελική σε ένα απλό 52 είναι τέτοια οπότε το πρόβλημα το έχω εγώ και όχι το μηχανάκι

Άρα όλο σου το μοτέρ είναι από astrea?(άστρα είναι στον ουρανό και astra είναι τα opel). Ο μηχανικός είναι όντως μηχανικός? Γτ ο τύπος που μας λες μάλλον και δεν έχει ιδέα από μηχανάκια πόσο μάλλον από μετατροπές.
Και εγώ ποντάρω σε λάθος ρεκτιφιε και αυτό επειδή ο μηχανικός για κάποιο λόγο που μόνο αυτός ξέρει έβαζε κατα βούληση όσο λάδι γούσταρε και κατέστρεψε το πρώτο πιστόνι. Απλά μην ξαναπάς.
Πόσα του έχεις δώσει μεχρι τώρα?

Christos ktm R
30/11/2018, 15:11
Λοιπόν Νίκο τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό έτσι όπως μας τα λες είναι

1)Λάθος χρονισμενο
2)Το μοτέρ δεν φοράει άστρα στρόφαλο αλλά απο 50αρι με αποτέλεσμα σε κανά μήνα μπιέλα
3)ο εκκεντροφορος τα αμύγδαλα που έχει ίσα που υπάρχουν
4)το πιστόνι είναι πολυ κοντό (απο συμπίεση πως είναι?)

telegonos
30/11/2018, 15:33
4)το πιστόνι είναι πολυ κοντό (απο συμπίεση πως είναι?)

Αυτό για να μας το απαντήσεις, μπορείς να δεις πόσο δύσκολη είναι η μανιβέλα του όταν πας να το βάλεις μπρος.

Κατεβαίνει πανεύκολα, αέρα; Κατεβαίνει σαν τα άλλα παπιά; Κατεβαίνει πιο δύσκολα, θέλει δύναμη;

Hunter
30/11/2018, 16:00
Όταν λές όλο το μοτέρ είναι Astrea , έχει και το φυγοκεντρικό του σύστημα ή είναι κομμένος ο στρόφαλος με καμπάνα GLX/C90 ?
Πρίν από 22 χρόνια βάζαμε πιστόνι 53χιλ από Max , εκκεντροφόρο Vertex και 28άρι από TZR/TDR και πήγαινε 115χλμ !!! Ωραίες εποχές.
Σε ποιά περιοχή είσαι ? Θα σου προτείνουμε έναν σωστό μηχανικό να δείς τι συμβαίνει...Εάν είσαι Αθήνα πχ έχεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...

Nikos_7
30/11/2018, 17:06
Προσπαθω να σε καταλαβω αλλα...

Ο μηχανικος προτεινε λιγοτερο λαδι για δικους του λογους και μετα διαπιστωσε οτι, λογω της μικροτερης ποσοτητας λαδιου, το μηχανακι ειχε φθορες..??
Στο ανακοινωνει και συμφωνειτε να μπει over-size πιστονι..??
Να υποθεσω οτι εσυ δεν πληρωσες τπτ για ολη αυτή την ιστορία..??

Αν ναι σε ολα τα παραπανω, μπορω ανετα να συμπερανω οτι το καινουριο πιστονι μπήκε χωρις ρεκτιφιε της προκοπής..!!

Λοιπόν φίλε μου ολντ μαν επειδή σε έχω δει και σε κάτι αλλα ποστ πριν γίνω μέλος θα προσπαθήσω να μην σε ζοχαδιασω πολύ :look:
Ο μηχανικός την πρώτη φορά που το πήγα κατευθείαν μετά την αγορά του, πρότεινε και έβαλε λιγότερο λάδι επειδή αυτό για το καρτερ που σας είπα και όπως είπα στην αρχή μου είχε πει να το μετράω με καλαμάκι..
Όταν το πήγα την δεύτερη φορά για κάποια περιφερειακά σιαγόνες φώτα γιατί δεν είχα και τα λοιπά εκείνος επέμενε να φτιάξει και το σασμάν (είχε κουρεψει γρανάζι τεταρτης όταν αγοράστηκε το μηχανάκι το έφτιαξε κάπως και μετά απλά "κλωτσαγε" την τεταρτη που αργότερα φτιάχτηκε από μόνο του δεν ξέρω πως μην με ρωτήσεις) γιατί έλεγε ότι δεν έχει φτιαχτεί ακόμα και θα σπάσει τα γρανάζια και κάτι τέτοια ενώ εγώ του έλεγα ότι έχει φτιαχτεί και εκείνος επέμενε λέγοντας μου ότι δεν θα μου πάρει λεφτά και τα λοιπά (πιστεύω ήταν δικαιολογία απλά για να ανοίξει το μοτέρ να δει την "φθορά" στο πιστόνι και να πάρει ένα μεγαλύτερο ποσό)
Πλήρωσα ο μακακας που να μην πλήρωνα και όχι μόνο αυτό αλλά έκανε και το σασμάν χειρότερο

Nikos_7
30/11/2018, 17:09
Τα 9ρια δεν ήταν 3ταχυτα;:confused:
Ο στρόφαλος από άστρα έδινε κίνηση σε φυγοκεντρικο και μετά στην καμπάνα,πώς μπήκε σε καρτερ από glx;:confused:
Πώς γκενγκεν ατο;
Και κάτι τελευταίο..... μήπως είσαι από Κοζάνη μεριά;

Ναι ήταν 3ταχυτα αλλά νομίζω με πατέντα μπαίνει τεσσαρι σασμάν
Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω
Και όχι δεν είμαι από Κοζάνη :lol:

Nikos_7
30/11/2018, 17:13
Άρα όλο σου το μοτέρ είναι από astrea?(άστρα είναι στον ουρανό και astra είναι τα opel). Ο μηχανικός είναι όντως μηχανικός? Γτ ο τύπος που μας λες μάλλον και δεν έχει ιδέα από μηχανάκια πόσο μάλλον από μετατροπές.
Και εγώ ποντάρω σε λάθος ρεκτιφιε και αυτό επειδή ο μηχανικός για κάποιο λόγο που μόνο αυτός ξέρει έβαζε κατα βούληση όσο λάδι γούσταρε και κατέστρεψε το πρώτο πιστόνι. Απλά μην ξαναπάς.
Πόσα του έχεις δώσει μεχρι τώρα?

Αστρεα έχεις δίκιο φίλε μου
Ο τυπάς δεν ξέρω αν είναι όντως μηχανικός έτσι λέει απλά πιστεύω με είδε πιτσιρικά είδε ότι δεν έχω γνώσεις (είναι από αυτούς που σου πιάνει την συζήτηση για να σε κόψει) και είπε να μου πιάσει τον κώλο
Αν σου πω ότι αρχική τιμή ήταν 80€ με εργασία για ντιζα κοντέρ, ανορθωτη, σιαγόνες και ένα καρμπυρατέρ και με το ρεκτιφιε καταλήξαμε στα 200 τι θα μου πεις;

Nikos_7
30/11/2018, 17:17
Αυτό για να μας το απαντήσεις, μπορείς να δεις πόσο δύσκολη είναι η μανιβέλα του όταν πας να το βάλεις μπρος.

Κατεβαίνει πανεύκολα, αέρα; Κατεβαίνει σαν τα άλλα παπιά; Κατεβαίνει πιο δύσκολα, θέλει δύναμη;

Συμπίεση αν κρίνω με το σκεπτικο πως ήταν πριν και μετά
Την πρώτη φορά που το έβαλα μπρος μετά το ρεκτιφιε χρειάστηκε την ίδια δύναμη με πριν οπότε θα πω κατεβαίνει σαν τα άλλα πάπια

Nikos_7
30/11/2018, 17:20
Όταν λές όλο το μοτέρ είναι Astrea , έχει και το φυγοκεντρικό του σύστημα ή είναι κομμένος ο στρόφαλος με καμπάνα GLX/C90 ?
Πρίν από 22 χρόνια βάζαμε πιστόνι 53χιλ από Max , εκκεντροφόρο Vertex και 28άρι από TZR/TDR και πήγαινε 115χλμ !!! Ωραίες εποχές.
Σε ποιά περιοχή είσαι ? Θα σου προτείνουμε έναν σωστό μηχανικό να δείς τι συμβαίνει...Εάν είσαι Αθήνα πχ έχεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογές...

Από Αθήνα είμαι φίλε έχω βρει έναν στα Ιλίσια (δεν έχω πάει ακόμα) Λιβανας Motorsport λέγεται αλλά αν έχετε κάποιο καλυτερο να προτείνετε που να μην κάνει πουστ.. τότε είμαι όλος αυτιά

Hunter
30/11/2018, 19:19
Ο Αλέξης είναι εγγυημένος και τίμιος , πήγαινε άφοβα!!!

Nikos_7
30/11/2018, 19:27
Ο Αλέξης είναι εγγυημένος και τίμιος , πήγαινε άφοβα!!!

Σε ευχαριστώ φίλε μου μήπως γνωρίζεις πόσο παίρνει για ένα έλεγχο απλά λύσιμο-δέσιμο;

Dimos35
30/11/2018, 20:56
Ρε φίλε, δεν ξέρω από που την έχεις φάει την μπινιά, από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή από τον μάστορα, αλλά μοτεράκι astrea και 70 χλμ τελική δεν συμβαδίζουν.
Εδώ πριν 35 χρόνια είχαμε ένα πενηντάρι παπάκι, κάναμε ένα ρεκτιφιέ της πλάκας για να πάει 72 cc και είχαμε τα 80 για πλάκα.

Πήγαινε το σε έναν σοβαρό μηχανικό και θα σε κατατοπίσει. :)

borgiriadis1
30/11/2018, 23:07
Από Αθήνα είμαι φίλε έχω βρει έναν στα Ιλίσια (δεν έχω πάει ακόμα) Λιβανας Motorsport λέγεται αλλά αν έχετε κάποιο καλυτερο να προτείνετε που να μην κάνει πουστ.. τότε είμαι όλος αυτιά

Εγω οταν εμενα Αθηνα πηγαινα στον Κατσανδρη στα πατησια. Καλος και προπαντων τιμιος μαστορας. Οταν κυκλωφορουσα ενα τριμπουρδελο εντουρο της κακια ωρας μου προτρινε να το πεταξω γτ ειναι κριμα να μου παιρνει λεφτα αφου μολις φτιαχναμε την μια ζημια παρουσιαζε αλλη. (Ηταν κινεζια του κερατα, του ειχα τιναξει κ εγω τα πεταλα οποτε εν τελη εφαγε κ σουτ)

Nikos_7
01/12/2018, 00:18
Ρε φίλε, δεν ξέρω από που την έχεις φάει την μπινιά, από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή από τον μάστορα, αλλά μοτεράκι astrea και 70 χλμ τελική δεν συμβαδίζουν.
Εδώ πριν 35 χρόνια είχαμε ένα πενηντάρι παπάκι, κάναμε ένα ρεκτιφιέ της πλάκας για να πάει 72 cc και είχαμε τα 80 για πλάκα.

Πήγαινε το σε έναν σοβαρό μηχανικό και θα σε κατατοπίσει. :)

Και από τους δύο πιστεύω για άλλους λόγους από τον ένα και για άλλους λόγους από τον άλλον
Εννοείται φίλε μου θέλω να πιστεύω το αργότερο μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει πάει αλλά μέχρι τότε θα περιορίσω λίγο τις βόλτες!

Nikos_7
01/12/2018, 00:22
Εγω οταν εμενα Αθηνα πηγαινα στον Κατσανδρη στα πατησια. Καλος και προπαντων τιμιος μαστορας. Οταν κυκλωφορουσα ενα τριμπουρδελο εντουρο της κακια ωρας μου προτρινε να το πεταξω γτ ειναι κριμα να μου παιρνει λεφτα αφου μολις φτιαχναμε την μια ζημια παρουσιαζε αλλη. (Ηταν κινεζια του κερατα, του ειχα τιναξει κ εγω τα πεταλα οποτε εν τελη εφαγε κ σουτ)

Με ένα γρήγορο γκουγκλαρισμα είδα ότι ασχολείται πιο πολύ με mx, enduro και τέτοιας κατηγορίας μηχανάκια θα κάτσει να ασχοληθεί τώρα με το δικό μου;
Σε ευχαριστώ για την πρόταση!

DRAKONET
01/12/2018, 14:15
το καρπυλατερ...ειναι ρυθμισμενο??
μηπως εκει στα βιδακια στο ρελαντι η στου οδηγου....ειναι πειραγμενο κλειστο και δεν παει?
στο βιβλιο κατασκευαστη λεει ...τι αριθμο στροφων θελει η βιδα οδηγου....και μαλλον αυτος που πηγες δεν μπορει να το κανει σωστα
οποτε καλυτερα στον λιβανα !!

πρωτος μαστορας ο λιβανας..... (παλιος αγωνιζομενος και ηθοποιαρα :p ) !
να πας αφοβα.

teogtp
01/12/2018, 14:29
το καρπυλατερ...ειναι ρυθμισμενο??
μηπως εκει στα βιδακια στο ρελαντι η στου οδηγου....ειναι πειραγμενο κλειστο και δεν παει?
στο βιβλιο κατασκευαστη λεει ...τι αριθμο στροφων θελει η βιδα οδηγου....και μαλλον αυτος που πηγες δεν μπορει να το κανει σωστα
οποτε καλυτερα στον λιβανα !!

πρωτος μαστορας ο λιβανας..... (παλιος αγωνιζομενος και ηθοποιαρα :p ) !
να πας αφοβα.

Υποδύονταν τον μάστορα;
:lol:

o_gavros
01/12/2018, 19:07
υπάρχει λόγος που δεν απαντάς στα προσωπικά μηνύματα;
γιατί έχουν αρχίσει και μπαίνουν κάτι ψύλλοι στα αυτιά μου ότι παραείσαι μικρός για να σου λέμε δημοσίως πως να παρανομήσεις με το παπί σου...

Nikos_7
01/12/2018, 19:22
το καρπυλατερ...ειναι ρυθμισμενο??
μηπως εκει στα βιδακια στο ρελαντι η στου οδηγου....ειναι πειραγμενο κλειστο και δεν παει?
στο βιβλιο κατασκευαστη λεει ...τι αριθμο στροφων θελει η βιδα οδηγου....και μαλλον αυτος που πηγες δεν μπορει να το κανει σωστα
οποτε καλυτερα στον λιβανα !!

πρωτος μαστορας ο λιβανας..... (παλιος αγωνιζομενος και ηθοποιαρα :p ) !
να πας αφοβα.

Δεν γνωρίζω αν τα ζιγκλερακια είναι σωστά ρυθμισμένα υποτίθεται πως είναι
Αφού λοιπόν πήρα κάποιες γνώμες για τον Λιβανα θα πάω από εκεί και θα το δει
Και ότι μου πει θα σας το μεταφέρω!

Nikos_7
01/12/2018, 19:24
υπάρχει λόγος που δεν απαντάς στα προσωπικά μηνύματα;
γιατί έχουν αρχίσει και μπαίνουν κάτι ψύλλοι στα αυτιά μου ότι παραείσαι μικρός για να σου λέμε δημοσίως πως να παρανομήσεις με το παπί σου...

Καλησπέρα φίλε τώρα το είδα για αυτό δεν απάντησα
Σου έχω απαντήσει σε αυτό που με ρώτησες