PDA

View Full Version : Daytona Rockstar 400i ABS έμποροι?



panagos159
29/11/2018, 20:09
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

Ευχαριστώ!

mikes
29/11/2018, 20:59
βαση των συνθηκων που αναφερεις, προτεινουμε να αγορασεις απο αυτον που θα καταφερει να σου βγαλει δανειο (πραγμα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο με μηδενικο εκαθαριστικο)

ptc
29/11/2018, 21:15
Φιλε μου θα βαλεις 72 δοσεις για να παρεις κινεζικο μηχανακι; Η εγγυηση θα εχει ληξει στους 24...

Ξερω, δεν απανταω στην ερωτηση σου, αλλα μηπως να το σκεφτοσουν λιγο καλυτερα;

mikes
29/11/2018, 21:52
Φιλε μου θα βαλεις 72 δοσεις για να παρεις κινεζικο μηχανακι; Η εγγυηση θα εχει ληξει στους 24...

Ξερω, δεν απανταω στην ερωτηση σου, αλλα μηπως να το σκεφτοσουν λιγο καλυτερα;γιατι ρε ptc οι ευρωπαιοι και οι ιαπωνες δινουν εγγυηση για οσο διαρκει η χρηματοδοτηση??

Bowleno
29/11/2018, 21:56
γιατι ρε ptc οι ευρωπαιοι και οι ιαπωνες δινουν εγγυηση για οσο διαρκει η χρηματοδοτηση??

ΟΙ τζαπάνες και οι ευρωΠΕΗ θα συνεχίσουν να λειτουργούν και μετά την εγγύηση, καρντιά μου....:D

mikes
29/11/2018, 22:06
ΟΙ τζαπάνες και οι ευρωΠΕΗ θα συνεχίσουν να λειτουργούν και μετά την εγγύηση, καρντιά μου....:D και πως εισαι σιγουρος δλδ οτι η 2ετης εγγυηση του daytona εγγυαται οτι το μηχανακι θα χαλασει τον 3ο χρονο?

ptc
29/11/2018, 22:32
και πως εισαι σιγουρος δλδ οτι η 2ετης εγγυηση του daytona εγγυαται οτι το μηχανακι θα χαλασει τον 3ο χρονο?

Βρε θα χαλασει και πριν ληξει η εγγυηση, δεν ειναι εκει το θεμα. Αλλα για τα πρωτα δυο χρονια δεν το νοιαζει ο,τι κι αν παθει (οικονομικα εννοω, δεν αναφερομαι στην οποια ταλαιπωρια).
Το θεμα ειναι οτι θα το εχει φορτωθει για αλλα τεσσερα χρονια που θα πρεπει να πληρωνει τις οποιες επισκευες παραλληλα με τις δοσεις του. Αλλο να βαλεις δοσεις για ενα ΜΤ-07 πχ που ξερεις λιγο πολυ οτι για τα πρωτα χρονια θα εχεις να πληρωνεις μονο την προβλεπομενη συντηρηση και αλλο για ενα μηχανακι που μπορει να καψει ανορθωτη στα 800χλμ (true story*). Σκεψου τι θα εχει γινει στα 8000χλμ δλδ.

Τα γραφω ολα αυτα γιατι οι 72 δοσεις υποδηλωνουν μια οικονομικη στενοτητα, στην οποια ειναι σημαντικο να λαβεις υποψιν σου ολα τα κοστη που θα συναντησεις στο μελλον. Γιατι θα τα συναντησεις, ειναι σχεδον σιγουρο.

*edit:για να μην τα ξαναγραφω, δειτε κι εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153460&page=2&p=2966500&viewfull=1#post2966500)

panagos159
30/11/2018, 08:38
Παίδες γενικά δεν είμαι της άποψης κίνα άρα δεν είναι καλό. Ούτε της άποψης "α είχα ένα φίλο που είχε ένα opel και του έβγαλε αυτό το πρόβλημα άρα η (απόλυτα λογική??) συνεπαγωγή είναι οτι τα opel δεν είναι καλά". Ξέρω οτι δεν θα χει την ποιότητα ενός honda-yamaha-kawasaki αλλά δεν κοστίζει όσο και αυτά. Το μηχανάκι το βρίσκω πολύ όμορφο και είναι μέσα σε αυτά που θέλω οδηγικά. Αν βγάλει τόσα προβλήματα οκ τι να κάνεις θα το φτιάξεις.. Αλλά ας φύγουμε λίγο από την αντίληψη του κίνα = κακό. Κινέζικο κινητό, ψυγείο και κουζίνα έχω στην πένα όλα. Και αν ψάξετε τα πάντα γύρω σας πολλά μέρη τους ή και ολόκληρα είναι china. Το κόστος δεν είναι μόνο στα υλικά αλλά και στα κόστη παραγωγής - εργατικά χέρια κλπ. Παρόλα αυτά ξεφεύγουμε από το θέμα (ως συνήθως :P ). Για έμπορο και μάστορα ρώτησα εγώ, οπότε αν έχουμε καμιά άποψη για αυτά θα την εκτιμούσα.

ggs
30/11/2018, 09:15
Στην θέση σου ,θα γυρναγα πολλά μαγαζιά ξεκινώντας από τα πολύ μεγάλα επειδή εκείνα έχουν και καλύτερη σχέση με τράπεζες.
Παπαγεωργίου,βυνιο, πέτσα κλπ
Γενικά, θα ρωταγα σχεδόν όποιον Daytona γιατί αυτό που ψάχνεις (72 δόσεις χωρίς εκκαθαριστικό) είναι δύσκολο και ακριβό.

Φυσικά, δεν θα χρειάζεται να σου πούμε ότι 72δοσεις θα είναι πολλές και ακριβές και καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς.

Bowleno
30/11/2018, 10:27
Στην θέση σου ,θα γυρναγα πολλά μαγαζιά ξεκινώντας από τα πολύ μεγάλα επειδή εκείνα έχουν και καλύτερη σχέση με τράπεζες.
Παπαγεωργίου,βυνιο, πέτσα κλπ
Γενικά, θα ρωταγα σχεδόν όποιον Daytona γιατί αυτό που ψάχνεις (72 δόσεις χωρίς εκκαθαριστικό) είναι δύσκολο και ακριβό.

Φυσικά, δεν θα χρειάζεται να σου πούμε ότι 72δοσεις θα είναι πολλές και ακριβές και καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς.

Σωστός....με τους τόκους, πανωτόκια, λάδια, ξύδια, λαδόξυδα που θα του χρεώσουν στα ψιλά (συνήθως) γράμματα θα φτάσει να το πληρώσει σχεδόν για κρύπτον...
Μου θυμίζει περίπτωση φίλης που αγόρασε λάπτοπ από τον Καλόβολο με 36 δόσεις χωρίς κάρτα, χωρίς προκαταβολή, ενώ το λάπτοπ κόστιζε μετρητά σε άλλα μαγαζιά 500 κάτι ευραίους, (η σωστή τιμή για τα specs που είχε τότε) κατέληξε να της κοστίσει 1.300... με τόσα δεν χρειάζεται να αναφέρω τι μηχάνημα έπαιρνε....

DRAKONET
30/11/2018, 14:26
. Αλλο να βαλεις δοσεις για ενα ΜΤ-07

Λες γι'αυτα που τα εκαναν ανακληση γιατι αρπαζαν φωτια μονα τους σν τους κουρδους??:eek:
Η γι'αυτα που τα εκαναν ανακληση γιατι..... ποτε ειχαν ρευμα...ποτε δεν ειχαν ....και σβηναν και εν 'κινηση !:uplate:

ΧΑΡΙΤΟΛΟΓΩ βεβαια...το αναφερω απλα γιατι μπορει να συμβει παντου!
Σιγουρα πιο ποιοτηκα...καλυτερα...αλλα γινονται
''Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες'' ..που λενε

ptc
30/11/2018, 14:51
Οντως μπορει να συμβει (και συμβαινει) παντου. Αλλα οχι με την ιδια συχνοτητα. Στα Yamaha συμβαινει στο 11% των μοτοσυκλετων που πουλιουνται, στα Ducati στο 33% και παει λεγοντας... (πηγη (https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm?userWantsFull=true))


Επισης η ανακληση σημαινει οτι η εταιρια καταλαβε πχ πως εχει βαλει ελλατωματικο ανορθωτη στα μηχανακια της και επειδη σεβεται το ονομα της αποφασισε να τον αλλαξει σε ολα τα μηχανακια. Ενω μια daytona αντιστοιχα θα περιμενει να δει σε ποσα μηχανακια δε θα βγει το προβλημα εντος εγγυησης για να γλυτωσει το εξτρα κοστος και να το μεταφερει στον καταναλωτη.

Τα εχουμε ξαναπει, αλλα για καποιο λογο επιμενεις να λες παλι τα ιδια λαθος επιχειρηματα. ;)

Παρεμπιπτοντως, επειδη βλεπω οτι τα στηριζεις πολυ τα κινεζικα γενικως. Εσυ τι μηχανακι εχεις; Are you putting your money where your mouth is που λενε ή εισαι της θεωριας μονο;

telegonos
30/11/2018, 15:48
Παίδες γενικά δεν είμαι της άποψης κίνα άρα δεν είναι καλό

Κι εγώ δεν είμαι της άποψης ότι η Βαρύτητα είναι πραγματική στο Σύμπαν. Είμαι της άποψης, ότι αν το πιστέψω αρκετά, θα μπορώ να πηδάω από το μπαλκόνι και να μην πέφτω κάτω, παρά μόνο όταν το θέλω εγώ. Μάντεψε τι θα γίνει αν όντως πάω να πηδήξω από το μπαλκόνι....

Άποψη<>Πραγματικότητα

RENZ
30/11/2018, 16:24
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

Ευχαριστώ!
Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι φίλος που αγόρασε Rockstar 125 πριν 2 μήνες, μετά την πρώτη βροχή άσπρισαν από οξείδωση όλες οι γαλβανισμένες βίδες, σκούριασαν οι ακτίνες και κάτι άλλα βαμμένα εξαρτηματάκια, η μαύρη ματ εξάτμιση έχει γίνει γκρι, έχει λίγες σκουριές σε χρώμια και τέλος ξεφλούδισε το βαμμένο μαύρο τιμόνι. Το τελευταίο θα αντικατασταθεί μέσω της εγγύησης.

panagos159
30/11/2018, 16:25
Κι εγώ δεν είμαι της άποψης ότι η Βαρύτητα είναι πραγματική στο Σύμπαν. Είμαι της άποψης, ότι αν το πιστέψω αρκετά, θα μπορώ να πηδάω από το μπαλκόνι και να μην πέφτω κάτω, παρά μόνο όταν το θέλω εγώ. Μάντεψε τι θα γίνει αν όντως πάω να πηδήξω από το μπαλκόνι....

Άποψη<>Πραγματικότητα

Και ποιός ορίζει την πραγματικότητα ειρωνικέ μου φίλε? Εσύ με την πανσυμπάντια γνώση σου για τα μηχανάκια? Εγώ που γνωρίζω σαφώς λιγότερα από πολλούς? Μήπως ο "τάδε φίλος που του έτυχε κάτι" και μετά το ενστερνίζεσαι εσυ σαν ''πραγματικότητα''? Μήπως οι στατιστικές που προτείνουν πως έχεις X πιθανότητες να σου τύχει κάτι ανάλογα με το τι μηχανάκι έχεις? Μήπως σε όλα αυτά παίζουν και άλλες μεταβλητές (π.χ. χρήση. συντήρηση, τυπικότητα σε service κλπ)? Επίσης γιατί να μην κατακρίνουμε άλλες εταιρίες (π.χ. bmw) που σύμφωνα με την πηγή του φίλου έχει 40% fail rate? Μήπως επειδή λέγεται bmw και όχι daytona, και αν μιλάγαμε για κανα fg s 1200 θα μου λέγατε ήδη καλοτάξιδο? Για αυτό αγοράσε samsung να σου σκάει στην τσέπη και iphone επειδη λέγεται iphone και όχι xiaomi και άσε τους κινέζους να σε γλεντάνε με το 1/3 τις τιμής σε specs και απόδοση.

Για τους υπόλοιπους φίλους που απάντησαν ξέρω οτι οι 72 είναι πολλές και βγαίνει πάνω από 1000άρικο πιό ακριβό αλλά όταν δεν μπορείς να τα δώσεις ντούκου, αυτό κάνεις. Στην καλύτερη να μαζέψω και κάποια προκαταβολή. Επίσης έχω στο νου μου να κάνω αποπληρωμή δανείου νωρίτερα αν μαζέψω το ποσό.

ptc
30/11/2018, 16:41
Φιλε Πανο δε χρειαζεται να μας πεισεις εμας για το αν ειναι καλα τα κινεζικα ή οχι. Εμεις μηχανακια εχουμε. Ακομα και καποιοι που σου προτεινουν να το παρεις το Daytona, γιαπωνεζικα εχουν. :D

Καταλαβαινω οτι μεχρι εκει φτανουν τα οικονομικα σου, αλλα να εισαι σιγουρος πως οποιος γραφει εδω μεσα να βοηθησει θελει. Τωρα για την ερωτηση σου αυτη καθαυτη, απ'οσο γνωριζω δεν εχουμε ενεργο μελος που ειναι κατοχος του Rockstar 400, ποσο μαλλον που να το εχει παρει και με 6 χρονια δοσεις.

Εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να σου βγει καλο και να το χαρεις οπως το φανταζεσαι. Και αν γινεται να μπαινεις πού και πού και να γραφεις και καμια εντυπωση, ωστε να βοηθησεις κανεναν αλλο στο μελλον που θα βρεθει στη θεση σου. Καλη συνεχεια και με το καλο το εργαλειο. :beer:

RENZ
30/11/2018, 16:45
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

Ευχαριστώ!

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι φίλος που αγόρασε Rockstar 125 πριν 2 μήνες, μετά την πρώτη βροχή άσπρισαν από οξείδωση όλες οι γαλβανισμένες βίδες, σκούριασαν οι ακτίνες και κάτι άλλα βαμμένα εξαρτηματάκια, η μαύρη ματ εξάτμιση έχει γίνει γκρι, έχει λίγες σκουριές σε χρώμια και τέλος ξεφλούδισε το βαμμένο μαύρο τιμόνι. Το τελευταίο θα αντικατασταθεί μέσω της εγγύησης.

panagos159
30/11/2018, 16:48
Μακάρι να μπορούσα να πάρω και γω μηχανάκι καλό και πολύ πιο ακριβό. Καταλαβαίνω πως πάτε να με βοηθήσετε αλλά άλλο η βοήθεια άλλο η ειρωνία. Σύνηθες φαινόμενο απο ξερόλα Ελληνάρα αλλά δε με ψήνει.

Και είδα αρκετά μεταχειρισμένα στον Παπαγεωργίου από όλες τις γνωστές μάρκες αλλά θέλει εγγυητή που δε γουστάρω να βάλω. Λες και δε θα έχω να τους δώσω 40-70 ευρώ δόση που έβγαινε σε ό,τι μηχανάκι είδα (από cbf 250 μέχρι vstrom 650, ninja 600, transalp κλπ κλπ). Τέλος πάντων και το λεωφορείο 2 ώρες την ημέρα καλό είναι φαντάζομαι..

GogosLux
30/11/2018, 16:53
Για αυτό αγοράσε samsung να σου σκάει στην τσέπη και iphone επειδη λέγεται iphone και όχι xiaomi και άσε τους κινέζους να σε γλεντάνε με το 1/3 τις τιμής σε specs και απόδοση.


Μιας και ειχα προσφατη την εμπειρία :lol::lol::lol:

Λοιπον και το iphone και το xiaomi κινα συναρμολογούνται και φτιάχνονται.

ΑΛΛΑ δεν σημαινει οτι ειναι το ιδιο, υπαρχει και κατι που λεγεται ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ και ΣΧΕΔΙΑΣΗ!

Ανοιγωντας λοιπον ενα iphone για αλλαγη μπαταρίας, οθόνης (δοξα τον πανάγαθο το κακομοιρο κινητο της γυναικας στα 3 χρόνια εχει αλλάξει 2 οθόνες και 2 μπαταρίες :lol:) και συγκρίνωντας το με ενα xiaomi φιλου που ετυχε να ανοιξουμε για αλλαγή οθονης καταλαβαίνεις την μέρα με την νύχτα!!!!
Το xiaomi εχει μεσα γυμνές πλακέτες ακαι φυσικά εκτεθειμένες ενω η όλη σχεδίαση ειναι για τον Π@@τσο το ενα πανω στο αλλο και αστα να πανε.

ΕΠΙΣΗΣ, κατάλαβε οτι στο iphone πληρώνεις ΚΑΙ το λογισμικο ΚΑΙ την ασφάλεια του ενω η xiaomi πως την λένε απλα δεν ....................

Ε το ίδιο ειναι στο περιπου και στα μηχανάκια, πληρώνεις τις προδιαγραφες, σχεδίαση και τεχνογνωσία + τα ηλεκτρονικά .

Φυσικα δεν εχουμε ολοι το ίδιο βαλάντιο, αλλα προσωπικά προτειμώ να εχω 3 χρόνια ενα iphone6S παρά καθε χρονο ενα νεο xiaomi.
Οπως προτειμω ενα μεταχείρω απο ενα καινουργιο αν δεν με καλύπτει στις προδιαγραφες.
Επιλογές ειναι αυτές ;)

ΓΕΝΙΚΑ δεν με πειράζει η ΚΙΝΑ φτανει να καλύπτει τις προδιαγραφες.
ΑΛΛΑ θα δεις οτι οταν κινεζικα προιόντα καλύπτουν προδιαγραφες παυουν να ειναι φθηνα :lol:
Αυτο ισχύει σε ολα τα προιόντα μιας και οι προδιαγραφες απαιτούν καλες πρωτες ύλες και τεχνογνωσία + επενδυση στο εργοστάσιο.
Τωρα αν εσυ μπορείς να τσεκαρεις προδιαγραφες για ολα τα ανταλλακτικα που εχει επανω ενα μηχανακι και να κρίνεις και την σχεδίαση του ωστε να δεις οτι ειναι καλή και ασφαλής τοτε με τον παρα σου και την κυρά σου το αγοράζεις και εισαι και μαγκας :winka:


Οσο για το καλορίζικο, θα στο πουν ΟΛΟΙ οταν το παρεις αλλα αν κατάλαβα καλα ακομα δεν το εχεις παρει.

Με το καλο και καλες αγορες:winka:

BLiTzER
30/11/2018, 17:05
Το να θεωρείς τα Samsung και τα Apple overpriced, το καταλαβαίνω (και είναι, στις περισσότερες περιπτώσεις). Το να θεωρείς, όμως, ότι ένα Xiaomi στο 1/3 της τιμής μπορεί να "γλεντάει" τα επώνυμα "σε specs και απόδοση" ονομάζεται τουλάχιστον αφελές. Μου θυμίζει γνωστά καταστήματα συναρμολόγησης υπολογιστών που διαφήμιζαν σούπερ ντούπερ υπολογιστές "ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΣΤΑ 2.666 THz ΚΑΙ 512 ΤB ΔΙΣΚΟ ΜΟΛΙΣ 299€ !!!" και, φυσικά, είχαν επεξεργαστή με υψηλή ονομαστική ταχύτητα (AMD πάντα), σκληρό δίσκο για να αποθηκεύεις τσόντες για 3 ζωές (στις 5400 rpm), και μητρική, ram, κάρτα γραφικών από τους πάγκους στο Σχιστό. Αλλά δούλευε στον Έλληνα, ψαγμένο, εγώ-ξέρω-οι-άλλοι-είναι-ηλίθιοι-που-πληρώνουν αγοραστή (ακόμα δουλεύει) και αγόραζαν χρέπια που δεν μπορούσαν να τρέξουν ούτε πασιέντζα με 8bit χρώμα. Αλλά στα νούμερα τους έσκιζαν όλους !!11

Καλά κάνεις και δε θες/έχεις να ξοδέψεις περισσότερα για ένα επώνυμο μηχανάκι, αλλά μην το κουράζεις και πάρα πολύ. Αυτό θες, αυτό μπορείς, αυτό πάρε. Μεγειά σου και μακάρι να σου βγει απροβλημάτιστο και να το κρατήσεις 10 χρόνια. Αλλά όλοι εδώ προσπαθούν να σε προστατέψουν όχι μόνο από το κινέζικο (αυτό οκ είναι επιλογή σου), αλλά, κυρίως, από τις 72 δόσεις. Δεν είναι καλή εποχή για να μπεις σε τέτοιο λούκι. Φιλικά. ;)

Potis
30/11/2018, 17:35
Το είδα πριν λίγο σταματημενο στο δρόμο στο Πειραιά! Όμορφο!

devil's animal
30/11/2018, 17:36
Αλλά όλοι εδώ προσπαθούν να σε προστατέψουν όχι μόνο από το κινέζικο (αυτό οκ είναι επιλογή σου), αλλά, κυρίως, από τις 72 δόσεις. Δεν είναι καλή εποχή για να μπεις σε τέτοιο λούκι. Φιλικά. ;)

βασικα ποτέ δεν ηταν...ποσο μαλλον τωρα...


αλλα οκ...επιλογες ειναι αυτες..

και εγω με την σειρα μου θα σου ελεγα να πας σε ενα μεταχειρισμενο ιαπωνικο παπι...και οταν μαζεψεις ολο το ποσο, να πας να το παρεις κασερατα αφου πρωτα το εχεις ελεγξει σε εναν καλο μαστορα...

:wave2:

toyar
30/11/2018, 17:42
κι εγω πιστευω οτι τα φθηνα κινεζικα δεν ειναι ακομα ανταγωνιστικα
περα απο αυτο ομως γενικοτερα ειναι ατοπο να βαζει κανεις τοσες δοσεις για κατι που θα χασει την αξια του πολυ γρηγορα οπως οχημα κινητο κλπ
ανεξαρτητα αν θα παρεις κινεζικο η γιαπωνεζικο apple η xiaomi
απλουστατα αγοραζεις αυτο που μπορουν να παρουν τα λεφτα σου

telegonos
30/11/2018, 17:48
Και ποιός ορίζει την πραγματικότητα ειρωνικέ μου φίλε;

To σημείο συντριβής στο έδαφος, την ορίζει.

Δεν σε ειρωνεύτηκα, ευθέως σου είπα πόσο λάθος κάνεις. Η ειρωνία είναι να σου λένε κάτι πλαγίως.

telegonos
30/11/2018, 18:08
Επί του θέματος των δόσεων, και του ''δεν έχω'', πάρε με όσα έχεις, ότι μπορείς να πάρεις.

Υπάρχουν μεταχειρισμένα, να κάνεις την δουλειά σου. Χωρίς δόσεις, χωρίς μεγάλο χρηματικό ποσό.

Π.χ. αν εγώ ήμουν σε απελπιστική κατάσταση από μετρητό-μεταφορικό μέσο, θα πήγαινα να βρω κανά ρημάδι (εμφανισιακά ρημάδι, στα βασικά μηχανικά να ήταν καλό) NX250 Dominator ή AX1-250. Ας είχε σάπια εξάτμιση, ας ήταν ένα χάλι εμφανισιακά, ας είχε χτυπημένα πλαστικά από πτώσεις, ας ήθελε πολλά για να δείξει, ας τσιμπάει λάδια, ας τρίζει, ας βρωμάει κ.ο.κ. Αρκεί να κάνει την δουλειά του, να με πηγαίνει εκεί που θέλω κουτσά-στραβά. Με απόκτηση κανά 500ρι-700ρι ευρώ, και κανά 300ρι ευρώ πράγματα που θα αλλάξεις σταδιακά στον πρώτο χρόνο (καμιά ανόρθωση, καμιά τρόμπα, κανά φίλτρο, κανά μπουζί συν τα συνήθη αναλώσιμα), ΟΥΤΕ δόσεις θα δενόμουν ΟΥΤΕ μεγάλο ποσό θα χρειαζόταν να μαζέψω. Και ακόμα και αποτυχία να έβγαινε το εγχείρημα, θα είχα χάσει 500-700 ευρώ, ενώ αν μετά μάζευα λεφτά για άλλο καλύτερο, θα το πούλαγα και θα έπαιρνα το 500ρι-700 πίσω, έχοντας χάσει ελάχιστα, αν όχι καθόλου.

Και πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα, και καταστάσεις αναλόγως. π.χ. δεν είσαι σε απελπιστική κατάσταση, αλλά έχεις 2000 ευρώ, δες τι παίρνεις στα λεφτά αυτά. Γενικά κινήσου με αυτό που έχεις διαθέσιμο.

Η εποχή που δεν είχαμε λεφτά, αλλά θέλαμε και καινούριο, και μας κάνανε δόσεις οι τράπεζες αβέρτα, και γενικά δεν μπορούσαμε να δράσουμε-αποφασίσουμε σαν ενήλικες με συνέπεια και γνώση το τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε, και γενικώς κάναμε σαν κακομαθημένα παιδιά, περασαν, και είδαμε τι άφησαν πίσω τους.

doctoras
30/11/2018, 18:43
Εγω απο την αλλη εχω το δικαίωμα να επιφυλάσσομαι και να μη πιστεύω οτι "κάποιος ειπε σε κάποιον" για προβλήματα ποιότητας κατασκευής σε rockstar 125(μαλλον oldtown θα ηθελε να πει)
Και δεν τα πιστεύω αυτα τα σχολια γιατι ειναι πολλα κινεζικα παπακια και λοιπά μικρα δικυκλα κατασκευης απο αρχες '00 και παρα τα χρονια τους συναντας στο δρομο σε λειτουργια και δε σκόρπισαν στο δρομο. Ειναι σε αντιθεση με αυτο που υποστηρίζετε.

Αν ξερεις τι αγοραζεις το συντηρεις on time και πιάνουν τα χερια σου αυτη η τοσο απλη κατασκευή μονοκυλινδρο αερο 4βαλβιδο δεν θα παθει τιποτα σοβαρό αξιο αναφοράς. Η ποιοτητα βαφης σιγουρα ειναι υποδεέστερη ομως δε θα γινει κόκκινο απο μπλε που το πήρε κάποιος.

DRAKONET
30/11/2018, 19:08
Οντως μπορει να συμβει (και συμβαινει) παντου. Αλλα οχι με την ιδια συχνοτητα. Στα Yamaha συμβαινει στο 11% των μοτοσυκλετων που πουλιουνται, στα Ducati στο 33% και παει λεγοντας... (πηγη (https://www.consumerreports.org/cro/news/2015/04/who-makes-the-most-reliable-motorcycle/index.htm?userWantsFull=true))


Επισης η ανακληση σημαινει οτι η εταιρια καταλαβε πχ πως εχει βαλει ελλατωματικο ανορθωτη στα μηχανακια της και επειδη σεβεται το ονομα της αποφασισε να τον αλλαξει σε ολα τα μηχανακια. Ενω μια daytona αντιστοιχα θα περιμενει να δει σε ποσα μηχανακια δε θα βγει το προβλημα εντος εγγυησης για να γλυτωσει το εξτρα κοστος και να το μεταφερει στον καταναλωτη.

Τα εχουμε ξαναπει, αλλα για καποιο λογο επιμενεις να λες παλι τα ιδια λαθος επιχειρηματα. ;)

Παρεμπιπτοντως, επειδη βλεπω οτι τα στηριζεις πολυ τα κινεζικα γενικως. Εσυ τι μηχανακι εχεις; Are you putting your money where your mouth is που λενε ή εισαι της θεωριας μονο;

τωρα versys X300......αλλα στο παρελθον TCB 1 γουρουνα με 23.000 χλμ που απο λαθος χειρισμο την σπασαμε σε ενα αρδευτικο καναλι...αχρηστη!!
daytona 2 παπια στην οικογενεια.... ενα rockstar 400 συγγενης στην κατω αχαια το βολταρα το καλοκαιρι που περασε..και εχω γραψει γι'αυτο..αλλα και στο χωριο dayang παπι εχω....δεν ειχαμε ποτε θεμα....εκτος απο λαστιχα τα πρωτα...αλυσιδα και γραναζια.
ΠΟΙΟΤΙΚΑ δεν ειναι σαν τα ιαπωνικα..εννοειτε ουτε την αποδοση εχει ενος ιαπωνικου αυτο το ξερουμε
εγω απλως αναφερω οτι στο μισο της τιμης αγοραζεις κατι και κανεις την δουλεια σου με παραπανω ρισκο παλαιοτερα.....σιγουρα ομως δεν ειναι το ιδιο πλεον.
Και η MODENAS στον γκοργκολη ειναι και το X CITE 130 μοιραζοταν τα ιδια μερη με το Ζ 130 KAWASAKI
ΤΕΛΟΣ υποστηριζω αυτην την προσπαθεια για να εχουμε και οι καταναλωτες κερδος σε βαθος χρονου με την ανθηση των κινεζων εχω αδικο ?

DRAKONET
30/11/2018, 19:15
Φιλε Πανο δε χρειαζεται να μας πεισεις εμας για το αν ειναι καλα τα κινεζικα ή οχι. Εμεις μηχανακια εχουμε. Ακομα και καποιοι που σου προτεινουν να το παρεις το Daytona, γιαπωνεζικα εχουν. :D

Καταλαβαινω οτι μεχρι εκει φτανουν τα οικονομικα σου, αλλα να εισαι σιγουρος πως οποιος γραφει εδω μεσα να βοηθησει θελει. Τωρα για την ερωτηση σου αυτη καθαυτη, απ'οσο γνωριζω δεν εχουμε ενεργο μελος που ειναι κατοχος του Rockstar 400, ποσο μαλλον που να το εχει παρει και με 6 χρονια δοσεις.

Εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου να σου βγει καλο και να το χαρεις οπως το φανταζεσαι. Και αν γινεται να μπαινεις πού και πού και να γραφεις και καμια εντυπωση, ωστε να βοηθησεις κανεναν αλλο στο μελλον που θα βρεθει στη θεση σου. Καλη συνεχεια και με το καλο το εργαλειο. :beer:
=================================================================================
μπραβο -μπραβο !!!
:a18::a18:

panagos159
01/12/2018, 11:05
Κατέληξα να κάνω αίτηση για 2 χρόνια για ενα cbf250 μετόχειρο (με φάγατε!!) Άλλη βασική ερώτηση. Αν μου το δεχτούν πρέπει να βάλω την αγορά της μηχανής στη φορολογική δήλωση του 2018? Γενικά πρέπει να δηλώνω οτί την έχω ? Ευχαριατώ.

ptc
01/12/2018, 11:30
Κατέληξα να κάνω αίτηση για 2 χρόνια για ενα cbf250 μετόχειρο (με φάγατε!!) Άλλη βασική ερώτηση. Αν μου το δεχτούν πρέπει να βάλω την αγορά της μηχανής στη φορολογική δήλωση του 2018? Γενικά πρέπει να δηλώνω οτί την έχω ? Ευχαριατώ.

Πολύ καλή επιλογή! Με το καλό.

Τη μηχανή τη δηλώνεις αλλά μόνο ως αγορά, δεν αποτελεί τεκμήριο δηλαδή. Το ίδιο με το να είχες αγοράσει καναπέδες ίσης αξίας ας πούμε.

GogosLux
01/12/2018, 11:34
Τη μηχανή τη δηλώνεις αλλά μόνο ως αγορά, δεν αποτελεί τεκμήριο δηλαδή. Το ίδιο με το να είχες αγοράσει καναπέδες ίσης αξίας ας πούμε.

Εισαι σίγουρος οτι δεν αποτελεί τεκμήριο?

Παλια (πολυ παλια) αν δεν μπορούσες να δικαιολογήσεις το ποσο αγοράς απο εισοδήματα μετρούσε ως τεκμήριο και επαιζε φόρος.
Για αυτο βαζαμε χαρτί γονικής παροχής ποσού ωστε να μην μας δημιουργεί υποχρέωση σε φόρο.

Καλύτερα να ρωτήσεις ενα λογιστή για εγκυρη γνώμη.

ΠΑΝΤΩΣ, αν και δεν ειναι σωστο, και να μην δηλώσεις το ποσο της αγοράς δεν τρέχει κάστανο αφου μετα δεν δηλώνεις το οχημα στην δήλωση (τουλαχιστον στο παρελθόν αλλα ρωτα τον λογιστή που θα σου πει - κλασσικα- το γράμμα του νομου για να εισαι ασφαλής)

DRAKONET
01/12/2018, 13:24
πρεπει να δηλωθει!
οχι για σενα μονο.....αλλα και αυτος που την πουλαει ασχετα εαν ειναι εμπορος οπως στην περιπτωση του φιλου..πρεπει να δικαιολογει την προελευση της !
και....δεν πιανει τεκμηριο...την στιγμη που ειναι σε δηλωμενη εργασια σαν υπαλληλος και αποδιδει τον φορο ο εργοδοτης βαζοντας ενσυμα!

GogosLux
01/12/2018, 15:21
πρεπει να δηλωθει!
οχι για σενα μονο.....αλλα και αυτος που την πουλαει ασχετα εαν ειναι εμπορος οπως στην περιπτωση του φιλου..πρεπει να δικαιολογει την προελευση της !
και....δεν πιανει τεκμηριο...την στιγμη που ειναι σε δηλωμενη εργασια σαν υπαλληλος και αποδιδει τον φορο ο εργοδοτης βαζοντας ενσυμα!

μπλεκεις τα ενσημα με τον φορο εισοδήματος και το τεκμήριο διαβίωσης.

αμα ηταν ετσι δεν θα πληρώναμε ποτε φορο με το εκκαθαριστικό.

ΑΝ το ποσο αγορας ειναι πανω απο Χ ποσο αν θυμαμαι καλα παιζει τεκμήριο αν δεν το καλύπτει το εισόδημα σου - τουτεστιν φόρος

Με την λογική οτι το ποσο που δαπανησες για την αγορα και δεν δικαιολογείται απο το δηλωθεν εισοδημα σου αποτελει προιον αφορολογητης εργασιας ή προέλευσης. Οποτε παρε τον φορο.

Αν ηταν ετσι θα αγοραζε ο αλλος με αφορολογητο χρημα το porche και απλα θα εβαζε την αξια αγορας - που στο αμξι ειναι αυτοκίνητο ειναι υποχρεωτιή η δήλωση- και δεν θα ετρεχε καστανο που το βρηκε το ποσο να κανει την αγορα.

Δεν παει ετσι ..............

Καλυτερα ο φιλος να ρωτησει λογιστή για να μην βρεθει να κλαίει με την παραλαβη του εκκαθαριστικου

ΚΑΙ προσωπικα, εχω αγοράσει και πουλήσει στην ελλαδα 5-6 μηχανες, ποτε δεν εβαλα το ποσο αγορας ή πωλησης στην δήλωση αλλα ειπα, αυτο αφορα τον καθενα ενα. Σε καθε περιπτωση το εισοδημα μου καλυπτε τις αγορες οποτε και σε ελεγχο δεν θα ειχα προβλημα.

Στις αρχες της καριέρας μου σε αναλογη περιπτωση ειχα βαλει υπευθυνη δηλωση πατερα για γονικη παροχη κατω απο 3Κ που δεν ειχε φορο

BLiTzER
01/12/2018, 15:23
Η μοτοσικλέτα δε δηλώνεται σαν όχημα/τεκμήριο, με τον τρόπο που δηλώνεται το αυτοκίνητο. Δηλώνεις μόνο το ποσό αγοράς, χωρίς να αναφέρεται πουθενά στη δήλωση ο αριθμός κυκλοφορίας ή περί τίνος πρόκειται. Φυσικά το εισόδημά σου πρέπει να καλύπτει αυτή την αγορά.

GogosLux
01/12/2018, 15:24
Η μοτοσικλέτα δε δηλώνεται σαν όχημα/τεκμήριο, με τον τρόπο που δηλώνεται το αυτοκίνητο. Δηλώνεις μόνο το ποσό αγοράς, χωρίς να αναφέρεται πουθενά στη δήλωση ο αριθμός κυκλοφορίας ή περί τίνος πρόκειται. Φυσικά το εισόδημά σου πρέπει να καλύπτει αυτή την αγορά.

Για το ποσο αγορας μιλαω

Δηλ αν ειχει μηδεν δηλωση και βαλεις αγορα 20Κ ducati δεν θα εχεις φορο??

BLiTzER
01/12/2018, 15:28
Αν δεν καλύπτεται από προηγούμενα εισοδήματα (ανάλωση κεφαλαίου), ναι, φυσικά. Κάπως πρέπει να δικαιολογούνται όλα. Απλά δε δηλώνεται ως όχημα/μοτοσικλέτα και δεν αποτελεί τεκμήριο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε.

GogosLux
01/12/2018, 17:24
Αν δεν καλύπτεται από προηγούμενα εισοδήματα (ανάλωση κεφαλαίου), ναι, φυσικά. Κάπως πρέπει να δικαιολογούνται όλα. Απλά δε δηλώνεται ως όχημα/μοτοσικλέτα και δεν αποτελεί τεκμήριο. Μπορεί να είναι οτιδήποτε.

συμφωνουμε, το ιδιο λεμε.

Οποτε αφου ο φιλος δεν εχει εισοδημα να δηλώνει αν βαλει το ποσο αγορας μαλλον θα εχει κατι .......

για αυτο να το δει με ενα λογιστη ωστε ισως να το καλυψει με γονικη παροχη χρηματων, αλλωστε ειναι μικρο ειναι το ποσο και εινα αδικο να πληρωσει εστω και 1€

BLiTzER
01/12/2018, 17:35
Ναι, αλλά αν το ποσό είναι μικρό, όπως υποθέτω θα είναι για ένα CBF 250, πχ 1500-2000€, μπορεί πολύ εύκολα να καλυφθεί με ανάλωση κεφαλαίου, αν δήλωνε εισόδημα στο παρελθόν. Εκείνος ξέρει καλύτερα. Ή ένας λογιστής, φυσικά. :p Μάλλον η καλύτερη λύση είναι να το "φορτωθούν" οι γονείς, αν είναι νέος σε ηλικία, καθώς φαντάζομαι δε θα τους δημιουργήσει πρόβλημα ένα τόσο μικρό ποσό.

Παρεμπιπτόντως, πολύ σοφότερη επιλογή το CBF 250. Μπράβο. ^^

ptc
01/12/2018, 17:55
Εισαι σίγουρος οτι δεν αποτελεί τεκμήριο?

Παλια (πολυ παλια) αν δεν μπορούσες να δικαιολογήσεις το ποσο αγοράς απο εισοδήματα μετρούσε ως τεκμήριο και επαιζε φόρος.
Για αυτο βαζαμε χαρτί γονικής παροχής ποσού ωστε να μην μας δημιουργεί υποχρέωση σε φόρο.

Καλύτερα να ρωτήσεις ενα λογιστή για εγκυρη γνώμη.

ΠΑΝΤΩΣ, αν και δεν ειναι σωστο, και να μην δηλώσεις το ποσο της αγοράς δεν τρέχει κάστανο αφου μετα δεν δηλώνεις το οχημα στην δήλωση (τουλαχιστον στο παρελθόν αλλα ρωτα τον λογιστή που θα σου πει - κλασσικα- το γράμμα του νομου για να εισαι ασφαλής)

Το κομμάτι για τους καναπέδες δεν το διάβασες; Είπαμε, ισχύει ό,τι ισχύει για μια οποιαδήποτε αγορά, έπιπλα ρούχα, κτλ. Οτιδήποτε άνω των 500€ που δεν μπορεί να πληρωθεί με μετρητά δηλαδή και άρα φαίνεται αναγκαστικά ως αγορά κάπου(ως μεταφορά, ως κίνηση κάρτας, κτλ).

Φαντάζομαι για να αγοράσει από κάπου θα έχει τα λεφτά της προκαταβολής. Αν δεν έχει δηλώσει ποτέ κανένα απολύτως εισόδημα ας ρωτήσει κάποιον λογιστή καλύτερα.

mikes
01/12/2018, 19:10
παιδες, οτι εισοδημα και αν εχει το παλικαρι, η δαπανη δικαιολογειται απολυτα εφ'οσον προκυπτει απο τραπεζικη χρηματοδοτηση..
αυτα που λετε εσεις ισχυουν μεν αλλα για αγορα ντουκου απο ιδια κεφαλαια..

DRAKONET
01/12/2018, 19:32
μπλεκεις τα ενσημα με τον φορο εισοδήματος και το τεκμήριο διαβίωσης.

αμα ηταν ετσι δεν θα πληρώναμε ποτε φορο με το εκκαθαριστικό.

ΑΝ το ποσο αγορας ειναι πανω απο Χ ποσο αν θυμαμαι καλα παιζει τεκμήριο αν δεν το καλύπτει το εισόδημα σου - τουτεστιν φόρος

Με την λογική οτι το ποσο που δαπανησες για την αγορα και δεν δικαιολογείται απο το δηλωθεν εισοδημα σου αποτελει προιον αφορολογητης εργασιας ή προέλευσης. Οποτε παρε τον φορο.

Αν ηταν ετσι θα αγοραζε ο αλλος με αφορολογητο χρημα το porche και απλα θα εβαζε την αξια αγορας - που στο αμξι ειναι αυτοκίνητο ειναι υποχρεωτιή η δήλωση- και δεν θα ετρεχε καστανο που το βρηκε το ποσο να κανει την αγορα.

Δεν παει ετσι ..............

Καλυτερα ο φιλος να ρωτησει λογιστή για να μην βρεθει να κλαίει με την παραλαβη του εκκαθαριστικου

ΚΑΙ προσωπικα, εχω αγοράσει και πουλήσει στην ελλαδα 5-6 μηχανες, ποτε δεν εβαλα το ποσο αγορας ή πωλησης στην δήλωση αλλα ειπα, αυτο αφορα τον καθενα ενα. Σε καθε περιπτωση το εισοδημα μου καλυπτε τις αγορες οποτε και σε ελεγχο δεν θα ειχα προβλημα.

Στις αρχες της καριέρας μου σε αναλογη περιπτωση ειχα βαλει υπευθυνη δηλωση πατερα για γονικη παροχη κατω απο 3Κ που δεν ειχε φορο
=======================================================================
Εχω την εντυπωση οτι εισαι μπερδεμενος !!
Το οτι δεν εχεις δηλωσει καμια μηχανη εσυ...δεν ειναι και το νομιμο!
Εγραψα οτι πρεπει να δηλωθει γιατι ελενχεται και ο πωλητης...εσυ οκ... λες σε καλυπτει το εισοδημα σου δεκτο.....ο αλλος με τι το αγορασε..ειχε...δεν ειχε..
καταλαβες τι ενοοω?
Τα πραγματα εχου ν αλλαξει κατα πολυ και μην το παραβλεπεις.
ΔΕΝ εχω μπλεξει κατι,
αυτο που λες για αγορα ι.χ (πορσε) με αφορολογητο....αυτο λεω..οτι πρεπει να δηλωθει για να μην εχει το οποιο θεμα
ξαναδιαβασε το ποστ

panagos159
01/12/2018, 23:06
Παίδες το μηχανάκι είναι στα 1600 ευρώ και θα το πάρω με δόση της τάξης του 60ευρου του μήνα από έμπορο. Οπότε μήπως δεν πρέπει να δηλώσω ολόκληρο το ποσό μιας και δε θα το καταβάλω ντούκου?? Και επίσης μιας και μιλάμε για χρηματοδότηση από τράπεζα δε θα φαίνεται λογικά κάπου αυτο? Δεν ξέρω, προφανώς ένας λογιστής θα μας έλυνε τις απορίες :eyepop: Επίσης το εισόδημα που θα δηλώσω για 2018 θα είναι στα ~1400 (καθαρά).

GogosLux
01/12/2018, 23:18
Παίδες το μηχανάκι είναι στα 1600 ευρώ και θα το πάρω με δόση της τάξης του 60ευρου του μήνα από έμπορο. Οπότε μήπως δεν πρέπει να δηλώσω ολόκληρο το ποσό μιας και δε θα το καταβάλω ντούκου?? Και επίσης μιας και μιλάμε για χρηματοδότηση από τράπεζα δε θα φαίνεται λογικά κάπου αυτο? Δεν ξέρω, προφανώς ένας λογιστής θα μας έλυνε τις απορίες :eyepop: Επίσης το εισόδημα που θα δηλώσω για 2018 θα είναι στα ~1400 (καθαρά).

Αγαπητέ, αν δηλώσεις την αγορά θα δηλώσεις και το δάνειο και αν δηλώσεις το δάνειο θα δηλώνεις και τους τόκους . Τα ποσά που λες είναι πολύ μικρά αλλά καλό θα είναι να μάθεις τι παίζει.

Και επειδή το μόνο σίγουρο είναι ότι ο καθένας έχει ένα κωλο και μια γνώμη και τις περισσότερες φορές η γνώμη του έχει την αξία του κωλου του καλό θα είναι να ρωτήσεις έναν λογιστή να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άλλωστε στην Ελλάδα έχουμε μπόλικους - και λογιστές και κωλους :lol:

MG-KTiNoS
01/12/2018, 23:57
Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Daytona Rockstar 400i ABS. Με ενδιαφέρει η αγορά με δόσεις. Επειδή για πέρσυ έχω μηδενικό εκαθαριστικό και ξεκίνησα να εργάζομαι πρόσφατα θεωρείτε πως γίνεται να εγγριθεί δάνειο (για 72 δόσεις) και χωρίς να μπεί εγγυητής?

Εαν ναι σε ποιόν έμπορο (στην Αθήνα) θα προτείνατε να πάω?

Ο moto παπαγεωργίου που ρώτησα γενικά (έχει και πολλά μεταχειρισμένα αυτός) μου είπε μόνο με εγγυητή.
Ο Βίνιος μου είτε πως δεν έχει σημασία και θέλει μόνο το χαρτί της τρέχουσας μισθοδοσίας.
Καλή προσφορά με δώρα έχει και ο motorex και ο haritosmoto αλλά δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα για τα περί δανείου.

Ευχαριστώ!

O Bίνιος χαλαρός πάντως ε ?
:lol:

DRAKONET
02/12/2018, 00:21
ουτως η αλλως πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση...οποτε πες στον-στην λογιστη σου τι να κανεις !

DRAKONET
02/12/2018, 00:24
O Bίνιος χαλαρός πάντως ε ?
:lol:
===========================================
Μαλλον γι'αυτο εχει 4-5 μαγαζια...και αλλοι πολεμανε για ενα...τι να πει κανεις...εγω παντως απο'κει εχω κανει ολες τις αγορες μου..και εχω πετυχει πολυ καλυτερες τιμες απο τους αλλους !

BLiTzER
02/12/2018, 00:51
Παίδες το μηχανάκι είναι στα 1600 ευρώ και θα το πάρω με δόση της τάξης του 60ευρου του μήνα από έμπορο. Οπότε μήπως δεν πρέπει να δηλώσω ολόκληρο το ποσό μιας και δε θα το καταβάλω ντούκου?? Και επίσης μιας και μιλάμε για χρηματοδότηση από τράπεζα δε θα φαίνεται λογικά κάπου αυτο? Δεν ξέρω, προφανώς ένας λογιστής θα μας έλυνε τις απορίες :eyepop: Επίσης το εισόδημα που θα δηλώσω για 2018 θα είναι στα ~1400 (καθαρά).

Αν το κάνεις με δόσεις, το συνολικό ποσό που θα δώσεις φέτος, θα δηλωθεί για το 2018, και το συνολικό ποσό που θα δώσεις του χρόνου, θα δηλωθεί για το 2019 κοκ.

RENZ
03/12/2018, 12:32
Εγω απο την αλλη εχω το δικαίωμα να επιφυλάσσομαι και να μη πιστεύω οτι "κάποιος ειπε σε κάποιον" για προβλήματα ποιότητας κατασκευής σε rockstar 125(μαλλον oldtown θα ηθελε να πει)
Και δεν τα πιστεύω αυτα τα σχολια γιατι ειναι πολλα κινεζικα παπακια και λοιπά μικρα δικυκλα κατασκευης απο αρχες '00 και παρα τα χρονια τους συναντας στο δρομο σε λειτουργια και δε σκόρπισαν στο δρομο. Ειναι σε αντιθεση με αυτο που υποστηρίζετε.

Αν ξερεις τι αγοραζεις το συντηρεις on time και πιάνουν τα χερια σου αυτη η τοσο απλη κατασκευή μονοκυλινδρο αερο 4βαλβιδο δεν θα παθει τιποτα σοβαρό αξιο αναφοράς. Η ποιοτητα βαφης σιγουρα ειναι υποδεέστερη ομως δε θα γινει κόκκινο απο μπλε που το πήρε κάποιος.

Για του λόγου το αληθές:
ζουμάρετε για να δείτε. Οι φωτογραφίες είναι μετά από σχετική "περιποίηση" με wd40 και σπρέι σιλικόνης. To μηχανάκι είναι το rock II.
401788
401789401790401791401792

telegonos
03/12/2018, 13:09
Ε εντάξει, σε 2-3 χρόνια, θα δείχνει σαν Ιαπωνικό δεκαετίας '80 που έχει παρατηθεί εδώ και 15 χρόνια στον δρόμο.

Κινέζος ρε, τι να σε βάζει να περιμένεις χρόνια να ωριμάσει; τσακ μπαμ δουλειές...

ptc
03/12/2018, 13:20
Για του λόγου το αληθές:
ζουμάρετε για να δείτε. Οι φωτογραφίες είναι μετά από σχετική "περιποίηση" με wd40 και σπρέι σιλικόνης. To μηχανάκι είναι το rock II.


:eyepop: :priest:

Σκεφτομαι το κωμικοτραγικο σεναριο να θελει να πουλησει ο ερμος τον μεταχειρισμενο κινεζο του και να μην τον πιστευει κανενας οτι ειναι αληθινα τα χιλιομετρα που γραφει το κοντερ.
"Ασε μας ρε φιλε, ετσι ειναι τα μηχανακια με 2000χλμ; Πού τα πουλας αυτα;"

Βρηκαμε λοιπον το μηχανακι οπου η κλασικη μαλακια που διαβαζουμε στις αγγελιες "δεν το εχει ακουμπησει νερο/βροχη" εχει πλεον νοημα, και ειναι πρακτικα επαληθευσιμη. :D

buckley
03/12/2018, 13:21
Ε εντάξει, σε 2-3 χρόνια, θα δείχνει σαν Ιαπωνικό δεκαετίας '80 που έχει παρατηθεί εδώ και 15 χρόνια σε νησί.

Κινέζος ρε, τι να σε βάζει να περιμένεις χρόνια να ωριμάσει; τσακ μπαμ δουλειές...

Φιξντ :p

villasg
08/12/2018, 14:39
Επειδη το εψαχνα και εγω το συγκεκριμενο μηχανακι ( post μου εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155962) ) , τελικα αποφασισα οτι δεν , καπου ακουσα οτι δεν θα συνεχισει και την εισαγωγη ο γκοργκολης και γιαυτο τα σπρωχνει πιο φτηνα .
Εαν τωρα θες ευκολιες κλπ μπορει να σε εξυπηρετήσει χαλαρά το κατάστημα Motorex (https://motorex.gr/xrimatodotisi/)στον πειραια που κανει μεχρι και γραμματια και εχει και ενα πρασινο δαυτον ετοιμο στο μαγαζι ( ηταν να το παρω εγω γιαυτο το ξερω )

Bowleno
08/12/2018, 17:25
Επειδη το εψαχνα και εγω το συγκεκριμενο μηχανακι ( post μου εδω (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155962) ) , τελικα αποφασισα οτι δεν , καπου ακουσα οτι δεν θα συνεχισει και την εισαγωγη ο γκοργκολης και γιαυτο τα σπρωχνει πιο φτηνα .
Εαν τωρα θες ευκολιες κλπ μπορει να σε εξυπηρετήσει χαλαρά το κατάστημα Motorex (https://motorex.gr/xrimatodotisi/)στον πειραια που κανει μεχρι και γραμματια και εχει και ενα πρασινο δαυτον ετοιμο στο μαγαζι ( ηταν να το παρω εγω γιαυτο το ξερω )

Προφανώς δεν διαβάζεις....ο άνθρωπος είπε ότι ήδη πήρε άλλο μηχανάκι.....

ptc
08/12/2018, 17:32
Προφανώς δεν διαβάζεις....ο άνθρωπος είπε ότι ήδη πήρε άλλο μηχανάκι.....

E, δεν πειραζει. Το παρακατω ειναι χρησιμη πληροφορια και για οποιον αλλον πεσει πανω σ'αυτο το νημα ψαχνοντας για το συγκεκριμενο μηχανακι.


καπου ακουσα οτι δεν θα συνεχισει και την εισαγωγη ο γκοργκολης και γιαυτο τα σπρωχνει πιο φτηνα

villasg
08/12/2018, 18:37
Προφανώς δεν διαβάζεις....ο άνθρωπος είπε ότι ήδη πήρε άλλο μηχανάκι.....

O panagos159 ειπε οτι εκανε αιτηση και περιμενει για cbf250 , δεν ειπε ποτε οτι τελικα εγκριθηκε και το αγορασε .

panagos159
14/12/2018, 22:30
Παίδες έχετε γενικά κάποια άποψη για moto vinios? Έψαχνα για κρανάκι και πέτυχα ένα παιδί που όπως τα συζητάγαμε μου τα πε λίγο περιέργα και με απέτρεψε από το να πάρω γενικά από έμπορο μεταχειρισμένο αλλά και ακόμα πιο ειδικά από το συγκεκριμένο (μου πε οτι πειράζουν τα χιλιόμετρα, καβαλάνε τα μηχανάκια με δοκιμαστικές πινακίδες και άλλα ωραία) και κάπως με ξενέρωσε. Έχω σκοπό να το πάω σε μηχανικό να το δει πρώτα αλλά με έβαλε σε σκέψεις. Γνώμες??

villasg
14/12/2018, 23:14
Παίδες έχετε γενικά κάποια άποψη για moto vinios? Έψαχνα για κρανάκι και πέτυχα ένα παιδί που όπως τα συζητάγαμε μου τα πε λίγο περιέργα και με απέτρεψε από το να πάρω γενικά από έμπορο μεταχειρισμένο αλλά και ακόμα πιο ειδικά από το συγκεκριμένο (μου πε οτι πειράζουν τα χιλιόμετρα, καβαλάνε τα μηχανάκια με δοκιμαστικές πινακίδες και άλλα ωραία) και κάπως με ξενέρωσε. Έχω σκοπό να το πάω σε μηχανικό να το δει πρώτα αλλά με έβαλε σε σκέψεις. Γνώμες??


Καλα στα ειπε , μακρυα απο αυτον για ΜΤΧ

DRAKONET
17/12/2018, 15:27
Για καινουριο...θεωρω ειναι ο καλυτερος !!
Για μτχ.....εχω τις ενστασεις μου...αν οχι για τον βυνιο...αλλα για ολους !!
εγω για εμπορο δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε κανενα
το οτι ακουγοντε παντως πολλα για τον βυνιο εμενα με βαζει σε υποψια ..... για τους αλλους καθως μπορει ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ να εχουν βγαλει βρωμα οι αλλοι εμποροι για τον βυνιο επειδη πουλαει περισσοτερο..
καλο θα ηταν ομως παντα ενας ελενχος απο τον μηχανικο σου !

mia_zoi_kawa
17/12/2018, 21:48
Aυτο που ειπε ο drako. Μην εμπιστευεσαι πολυ τους εμπορους στα μεταχειρισμενα. Η εποχη ειναι μονο για να αγορασεις κατι κουτα η απο γνωστο και να ξερεις το μηχανακι. Οποιος βριζει τον Βυνιο για τα μεταχειρισμενα του ζει με μεγαλες αυταπατες διοτι ολοι οι εμποροι των μεταχειρισμενων πανω κατω τα ιδια κανουν. Και σε αυτο δεν φταινε οι εμποροι αλλα το κρατος που δεν εχει φτιαξει ενα πλαισιο για να λειτουργει η αγορα. Στα αυτοκινητα δε η κατασταση εχει ξεφυγει τελειως.

MG-KTiNoS
18/12/2018, 00:28
Για καινουριο...θεωρω ειναι ο καλυτερος !!
Για μτχ.....εχω τις ενστασεις μου...αν οχι για τον .....αλλα για ολους !!
εγω για εμπορο δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε κανενα
το οτι ακουγοντε παντως πολλα για τον βυνιο εμενα με βαζει σε υποψια ..... για τους αλλους καθως μπορει ΛΕΩ ΜΠΟΡΕΙ να εχουν βγαλει βρωμα οι αλλοι εμποροι για τον βυνιο επειδη πουλαει περισσοτερο..
καλο θα ηταν ομως παντα ενας ελενχος απο τον μηχανικο σου !

Εγώ κάποτε που έψαχνα metahiro
είχα πάει στον μίστερ Vino και σκέφτηκα
ότι είναι μεγάλος χιουμορίστας !
:D
Δεν ξαναπήγα και ούτε θα ξαναπάω ποτέ. '

villasg
18/12/2018, 08:10
Εγώ κάποτε που έψαχνα metahiro
είχα πάει στον μίστερ Vino και σκέφτηκα
ότι είναι μεγάλος χιουμορίστας !
:D
Δεν ξαναπήγα και ούτε θα ξαναπάω ποτέ. '

Μα γιατι ρε Νικολα ?
Μια χαρα απατη ειναι ....

Υγ καποτε εψαχνα να παρω ενα μηχανακι GSR που ειχε στο μαγαζι της μιχαλακοπουλου .
Παλι καλα που με ξυπνησε ο ασφαλιστης μου , μου ζητησε πινακιδα και ειδαμε οτι το μηχανακι που θα αγοραζα 6000 ειχε ζημια 5000 .
οπτικα παντως ητανε τζι τζι

ggs
18/12/2018, 09:09
Η αγορά μεταχειρισμένου , ειδικά από μαγαζί…από ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ , θέλει πολύ προσοχή και καλό έλεγχο.

Ας μην συνεχιστεί η κουβέντα για συγκεκριμένο μαγαζί….

panagos159
18/12/2018, 19:22
Παίδες αποφάσισα να μην ασχοληθώ τελικά με έμπορο μετά από τις κουβέντες που κάνω και από τις συμβουλές σας! Θα κοιτάξω να βρω κανένα φτηνό μηχανάκι να πάρω μετρητοίς να κάνω δουλειά μου. Yamaha XT 600, Honda Transalp, Kawasaki KLE 500. Αυτά κοιτάω. Εντός πόλης πήγαινε-έλα σε δουλειά κλπ και αμα γίνεται να φορτώνω και την κοπελιά για κανά ταξίδι.

ptc
18/12/2018, 19:46
Παίδες αποφάσισα να μην ασχοληθώ τελικά με έμπορο μετά από τις κουβέντες που κάνω και από τις συμβουλές σας! Θα κοιτάξω να βρω κανένα φτηνό μηχανάκι να πάρω μετρητοίς να κάνω δουλειά μου. Yamaha XT 600, Honda Transalp, Kawasaki KLE 500. Αυτά κοιτάω. Εντός πόλης πήγαινε-έλα σε δουλειά κλπ και αμα γίνεται να φορτώνω και την κοπελιά για κανά ταξίδι.

Εχε κι αυτο υποψιν. Με ενα χιλιαρικο εισαι αρχηγος. ;)

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/17325026/