PDA

View Full Version : Ατμοσφαιρικη μολυνση και υγεια αναβατων.



mia_zoi_kawa
30/11/2018, 22:29
Καλησπερα σε ολους.

Τα τελευταια χρονια η κατασταση με την ατμοσφαιρικη μολυνση (ειδικα στην Αθηνα) εχει γινει ανυποφορη. Η κακη συντηρηση των αυτοκινητων, οι αχρηστοι καταλητες, η ευρεια χρηση του diesel, η αστεια ποιοτητα των καυσιμων, η εισοδος στην αγορα του βιοντιζελ ειναι μερικοι παραγοντες που εχουν αυξησει την επικινδυνοτητα της ατμοσφαιρικης ρυπανσης σε ολους τους αναβατες μοτοσυκλετας και ειδικα σε αυτους που γραφουν πολλες ωρες πανω στην σελα μεσα στο κλεινον αστυ.

Επειδη τα παραπανω καθε μερα που περναει τα σκεφτομαι ολο και περισσοτερο (εχοντας μεγαλη αγνοια για αυτα) ανοιγω αυτο το νημα για ανταλλαγη αποψεων, γνωσεων και εμπειριων. Προτασεις για αγορες εξοπλισμου, tips για την προστασια της υγειας και links για καθε λογης δρασεις ειναι ολα ευπροσδεκτα...

MG-KTiNoS
30/11/2018, 22:31
σκατα ειναι η κατασταση....

kerasaki
30/11/2018, 22:51
Να προσθέσω κι αυτούς με τις ελεύθερες εξατμισεις που καταργούν τους καταλύτες για να πάρουν ενάμιση άλογο.
Αυτούς με τα οχήματα που έκαιγαν σούπερ κι επειδή καταργήθηκε βάζουν πλεον αμόλυβδη.
Στα ντίζελ που βουλώνουν τα dpf και τα καταργούν για να 'ξεμπερδευουν'.

Το μόνο καλό που βλέπω στην κατά τ'αλλα ξενερωτη ηλεκτροκίνηση είναι μήπως και καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα.

ggs
30/11/2018, 22:52
Δυστυχώς, δεν είναι πρόβλημα μόνο στην Αθήνα αλλά σε όλες τις μεγάλες πόλεις του κόσμου.
Η μία λύση είναι η μάσκες με φίλτρα πχ

401695

Η άλλη, επιστροφή στο χωριό..

mia_zoi_kawa
30/11/2018, 23:06
.....Προσφατα σε ενα παπακι που αγορασα ο κατασκευαστης στο manual εγραφε " Λογω της σχεδιασης της η σελα τεινει να φυλακιζει τους ρυπους...πλυντε την με κρυο νερο ..."
...αναρωτιεμαι λοιπον εγω σαν βλακας ...αν μια σελα φυλακιζει τους ρυπους το ιδιο δεν κανει ενα μπουφαν αλλα ακομα και μια επιδερμιδα;
.....οταν λεμε ρυπους τι ενοουμε; Tα μικροσωματιδια του ντιζελ;

drade
01/12/2018, 02:38
Εμένα θα με ενδιέφεραν απόψεις κατόχων μασκών. Ήθελα να πάρω σε κάποια φάση γιατί με τα λεωφορεία κόντευα να πνιγώ αλλά δεν έβρισκα πέραν των αμφιλεγόμενων κινέζικων.

S705
01/12/2018, 04:14
401696

Πάρε μια τέτοια κάνει παπάδες, την φοράω στην παραγωγή φαρμάκου και δεν περνάει τίποτα.
Τώρα δεν ξέρω πως θα βάζεις κράνος....


Πέραν της πλάκας οποίοι κυκλοφορουν κέντρο Αθήνα συχνά έως μόνιμα έχουν ένα θέμα.
Παλιότερα είχα πέσει σε ένα άρθρο ιατρικό που σχετιζε την αυξημένη χοληστερίνη με τους ρύπους από το πετρέλαιο.

drade
01/12/2018, 04:58
Εγώ κυκλοφορώ κέντρο Θεσσαλονίκης και μην είναι χειρότερα από Αθήνα καθότι δεν έχουμε μετρό και τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ όταν πατάνε γκάζι σε μαυρίζουν. Άμα έχεις και θέματα τύπου άσθμα, αλλεργίες κλπ δυσκολεύει το θέμα. Και όταν βραδιάζει αρχίζουν οι κάφροι να καίνε ξύλα και ότι τους κατέβει και η ατμόσφαιρα γίνεται σχεδόν αποπνικτική.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/12/2018, 05:45
Η άλλη, επιστροφή στο χωριό..

Στη δουλεια ειμαστε 60 ατομα.Απο αυτα τα 20 (πανω κατω.Δε καθομαι να τους μετρησω)μενουν πλεον μονιμα στα χωρια.Κατι ειναι κιαυτο αν το καλοσκαιφτεις.Αυτο ομως ειναι καλο για εμας που μενουμε αστικα.Με τον πλανητη τι γινεται?Και στο χωριο που μενουν παλι με αμαξια μεταφερονται.Περισοτερες βενζινες...

ggs
01/12/2018, 07:01
Εμένα θα με ενδιέφεραν απόψεις κατόχων μασκών. Ήθελα να πάρω σε κάποια φάση γιατί με τα λεωφορεία κόντευα να πνιγώ αλλά δεν έβρισκα πέραν των αμφιλεγόμενων κινέζικων.

Είχα παλιότερα μια αυτής της εταιρίας
http://respro.com/pollution-masks

Τα θετικά της ήταν ότι έχει διάφορους τύπους που μπορείς να τους βάλεις και με full face κράνος, έχει φίλτρα ανταλλακτικά, είναι σχετικά όμορφες με διάφορα σχέδια.

Υπάρχουν και οι πιο "βιομηχανικού τύπου" όπως αυτή που έβαλε ο s705, με ακόμα πιο ισχυρά φίλτρα αλλά σίγουρα δεν μπαίνουν με full face κράνος.

Υπάρχουν ακόμα και οι φτηνές χειρουργικές (5€/100τεμ) που κι αυτές κάτι κρατάνε.

Γενικά, άμα κυκλοφορεί κάποιος πολύ σε αστικές περιοχές ,καλό είναι να έχει κάτι που να φιλτράρει.
Αν κυκλοφορεί με ποδήλατο , ακόμα χειρότερα..

katsar
01/12/2018, 09:42
Καλα,μόνο τα καυσαέρια από το οχήματα είναι;Ήμουν στην Αθήνα το προηγούμενο Σάββατο και είχε αρκετό κρύο το βράδυ,βγήκα για ένα περπάτημα στην περιοχή που έμενα και ήταν ανυπόφορη η μυρωδιά του καπνού από σόμπες,τζάκια,ξυλολέβητες .Ακόμα δεν ήρθε και ο χειμώνας.

MG-KTiNoS
01/12/2018, 10:00
Να προσθέσω κι αυτούς με τις ελεύθερες εξατμισεις που καταργούν τους καταλύτες για να πάρουν ενάμιση άλογο..

Μη σου πω ότι να χάνουν κι όλας.... Αλλά είναι το σάααουντ που μετράει.
Το δυναμόμετρο -κάποτε στην έκθεση μοτοσυκλέτας που ήταν τζάμπα-
είπε ΑΛΛΑ

basilis_k6
01/12/2018, 10:56
ίσως κάποια μέρα η κατάσταση γίνει τοσο κακή που θα αρχίσουμε να φευγουμε για τα χωρια και τα νησια. Σε καλο θα μας βγει μιας και ειμαστε τοσο ωραια χωρα και ζουμε ολοι σαν τους βλάκες σε μια άθλια πόλη. Θα λυθούν πολλα προβλήματα αλλα δεν ειναι της ωρας...

Οι μασκες μου φαίνονται too much για οτιδηποτε εκτος απο ποδηλάτες (νομιζω ειναι απαραιτητη) και "ντελιβεράδες" πάσης φύσεως. Απλη μετακινηση εντος αθηνας/θεσνικης δεν νομιζω να θέλει μασκα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/12/2018, 10:58
Καλα,μόνο τα καυσαέρια από το οχήματα είναι;Ήμουν στην Αθήνα το προηγούμενο Σάββατο και είχε αρκετό κρύο το βράδυ,βγήκα για ένα περπάτημα στην περιοχή που έμενα και ήταν ανυπόφορη η μυρωδιά του καπνού από σόμπες,τζάκια,ξυλολέβητες .Ακόμα δεν ήρθε και ο χειμώνας.

Καμια σχεση το ενα με τ'αλλο.Μιλας για κατι που η γη το ξερει απο τα αρχαια χρονια και μεις για κατι που φτιαξαμε και καταστρεφουμε τον πλανητη μας...

rainmike
01/12/2018, 11:08
Καμια σχεση το ενα με τ'αλλο.Μιλας για κατι που η γη το ξερει απο τα αρχαια χρονια και μεις για κατι που φτιαξαμε και καταστρεφουμε τον πλανητη μας...

Τι ακριβώς φτιάξαμε εμείς ,τα ορυκτά καυσιμα?Παράγωγα πετρελαίου ναι φτιάξαμε αλλά τα ορυκτά τα παίρνουμε έτοιμα.Μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας που λέμε και ναι η αιθαλομίχλη απο εφημερίδες
χαρτιά ,ξύλα που καίμε στις σόμπες και στα τζάκια είναι εξίσου βλαβερή

drade
01/12/2018, 11:35
Εγώ κάποια στιγμή θα την κάνω την δοκιμή και θα πάρω από την ιστοσελίδα που προτάθηκε. Το ποδήλατο το έκοψα τελείως γιατί γίνομαι χάλια τέτοια εποχή με ποδήλατο στην πόλη.

S705
01/12/2018, 12:11
σε μιας χρήσης ότι καλύτερό έχω βάλει

https://www.digas.gr/el/maska-prostasias-me-filtro-3m-1873v
δεν ξέρω λόγο σχεδιάσεις εάν μπαίνει κράνος

drade
01/12/2018, 12:28
σε μιας χρήσης ότι καλύτερό έχω βάλει

https://www.digas.gr/el/maska-prostasias-me-filtro-3m-1873v
δεν ξέρω λόγο σχεδιάσεις εάν μπαίνει κράνος
Ε δεν είμαστε κροίσοι

daz
01/12/2018, 13:01
Πάτερ μου μη φοβάσαι για τον πλανήτη, δεν έχει πρόβλημα αυτός. Εμείς έχουμε!
Ο πλανήτης έχει περάσει και χειρότερα.

Nostradamus
01/12/2018, 13:34
Πάτερ μου μη φοβάσαι για τον πλανήτη, δεν έχει πρόβλημα η γη. Εμείς έχουμε!
Ο πλανήτης έχει περάσει και χειρότερα.

Αυτό θα είχε ενδιαφέρον σαν συζήτηση και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την άποψη αυτή.

Το σάιτ που προτάθηκε (και αγνοούσα) παρουσιάζει ενδιαφέρον. Αν έμενα μόνιμα Αθήνα κεντρο, θα το έψαχνα πολύ.

BLiTzER
01/12/2018, 14:30
Πάτερ μου μη φοβάσαι για τον πλανήτη, δεν έχει πρόβλημα η γη. Εμείς έχουμε!
Ο πλανήτης έχει περάσει και χειρότερα.

Αυτό ακριβώς. Η Γη ήταν εδώ πριν και θα είναι και μετά. Εμείς μπορεί να εξαφανιστούμε, και όλη η υπόλοιπη ζωή. Δε θα κάνει καμία απολύτως διαφορά για τον πλανήτη.

katsar
01/12/2018, 15:18
Ναι ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ μου από τα αρχαία χρόνια καίγανε ξύλα αλλά δεν ήταν εκατομμύρια κόσμος μαζεμένος ανάμεσα σε κτίρια 20-30 μέτρων.Όσον αφορά τα pollution masks ,πήρα ένα πριν χρόνια να το φοράω όταν οδηγώ εδώ τριγύρω την Άνοιξη γιατί υποφέρω από αλλεργίες (χωρίς ανταλλακτικό φίλτρο,το πλένεις), είναι γεμάτο καλλιέργειες.Κάτι κάνει αλλά δεν βολεύει με fullface κράνος οπότε φοράω αναγκαστικά flip up για λίγους μήνες.

MG-KTiNoS
01/12/2018, 22:52
Ο πλανήτης έχει περάσει και χειρότερα.

Για πες... Ατλαντίδα κι ετσ?
Έριχ φον Ντένικεν ????
Και γαμώ ρίξε φως στην υπόθεση !

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/12/2018, 23:12
Παιδια συγνωμη που αργησα να απαντησω.Σχολασα και μετα πηγα σε μια γιορτη και εμπλεξα.Καταλαβενετε ε?
Ανυπομονουσα πολυ να ερθω σπητη να μπω στο φορουμ να απαντησω...


Θελετε να πειτε οτι ενα τζακι κανει το ιδιο κακο με ενα αυτοκινητο που καει ορυκτα απο τη γη επεξεργασμενα(συνθετικα)(φουλ οκτανια)???? Κανει το ιδιο κακο στο πλανητη μας που οπως λετε δε πεθαινει???
Ο πλανητης και βεβαια δε θα εκραγει η θα κοψει στη μεση η θα βγει εκτος τροχιας εξετειας της μοληνσης του περιβαλοντος.Αλλα ο πλανητης μας ηδη εχει ξεκινησει και νωσει...Τα εδαφη του.Οταν τα εδαφη αρωστησουν και οι ακτινες του ηλιου μπαινουν μεσα ανενοχλητες και αφιλτραριστες τοτε θα μιλαμε για εναν πλανητη μη βιωσιμο.Εναν πλανητη κατεστραμενο.Οποτε σας εχω νεα.Ο πλανητης καταστρεφεται...

rainmike
01/12/2018, 23:24
Παιδια συγνωμη που αργησα να απαντησω.Σχολασα και μετα πηγα σε μια γιορτη και εμπλεξα.Καταλαβενετε ε?
Ανυπομονουσα πολυ να ερθω σπητη να μπω στο φορουμ να απαντησω...


Θελετε να πειτε οτι ενα τζακι κανει το ιδιο κακο με ενα αυτοκινητο που καει ορυκτα απο τη γη επεξεργασμενα(συνθετικα)(φουλ οκτανια)???? Κανει το ιδιο κακο στο πλανητη μας που οπως λετε δε πεθαινει???
Ο πλανητης και βεβαια δε θα εκραγει η θα κοψει στη μεση η θα βγει εκτος τροχιας εξετειας της μοληνσης του περιβαλοντος.Αλλα ο πλανητης μας ηδη εχει ξεκινησει και νωσει...Τα εδαφη του.Οταν τα εδαφη αρωστησουν και οι ακτινες του ηλιου μπαινουν μεσα ανενοχλητες και αφιλτραριστες τοτε θα μιλαμε για εναν πλανητη μη βιωσιμο.Εναν πλανητη κατεστραμενο.Οποτε σας εχω νεα.Ο πλανητης καταστρεφεται...

Φίλε παπασούζα είμαστε σε ένα μοτοφόρουμ και ώς επί το πλείστον καβαλάμε μηχανές και κάποιοι έχουν και αμάξια και ναι καινε πετρέλαιο και παράγωγα του πετρελαίου και ναι παράγουν καυσαέρια που
βγαίνουν απο τις εξατμίσεις και ναι μολύνουμε το περιβάλλον.Αν βγω να το πω δεν θα είναι λίγο υποκριτικό εφόσον καβαλάω κάθε μέρα?Αν ήμασταν σε φόρουμ με ποδήλατα και εναλλακτικούς τρόπους μεταφοράς να κράζαμε όσο θες αλλά τώρα
τι να πούμε?Το νήμα δε νομίζω να έχει να κάνει με τη μόλυνση εν γένει αλλά πως μπορούμε να προστατευτούμε απο αυτήν .Ευλόγησον

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
01/12/2018, 23:42
Φίλε παπασούζα είμαστε σε ένα μοτοφόρουμ και ώς επί το πλείστον καβαλάμε μηχανές και κάποιοι έχουν και αμάξια και ναι καινε πετρέλαιο και παράγωγα του πετρελαίου και ναι παράγουν καυσαέρια που
βγαίνουν απο τις εξατμίσεις και ναι μολύνουμε το περιβάλλον.Αν βγω να το πω δεν θα είναι λίγο υποκριτικό εφόσον καβαλάω κάθε μέρα?Αν ήμασταν σε φόρουμ με ποδήλατα και εναλλακτικούς τρόπους μεταφοράς να κράζαμε όσο θες αλλά τώρα
τι να πούμε?Το νήμα δε νομίζω να έχει να κάνει με τη μόλυνση εν γένει αλλά πως μπορούμε να προστατευτούμε απο αυτήν .Ευλόγησον

Ναι αλλα παταω πανω σε αυτο που ηπωθηκε παραπανω.Οτι τη ιδια ζημεια κανουν τα τζακια με τα αυτοκινητα.
Την ευλογια μου:D

christoi
02/12/2018, 03:53
Ναι αλλα παταω πανω σε αυτο που ηπωθηκε παραπανω.Οτι τη ιδια ζημεια κανουν τα τζακια με τα αυτοκινητα.

Βασικά τα τζάκια κάνουν χειρότερη (τα μη ενεργειακά και όσων δεν ξέρουν να τα λειτουργούν).
Επίσης, τα τζάκια δεν έχουν καταλύτη, δεν περνάνε κτέο και δεν λειτουργούν με 1,5€/λίτρο, αλλά με 200€/τόνο -ενίοτε και με δωρεάν σκουπίδια-.
Βγαίνεις μια βόλτα 15 λεπτά και θες μπάνιο και πλυντήριο. Σταματήσαμε τις καφετέριες, πάει και η βόλτα για κόψιμο τώρα.

On topic, εδώ (https://www.independent.co.uk/extras/indybest/outdoor-activity/cycling/best-anti-pollution-mask-cycling-review-london-a7952771.html) και εδώ (https://www.quora.com/What-are-some-of-the-best-anti-pollution-masks-for-bikers-in-Indian-cities-Are-these-masks-really-effective) μπορείς να πάρεις πληροφορίες.

daz
02/12/2018, 03:56
Για πες... Ατλαντίδα κι ετσ?
Έριχ φον Ντένικεν ????
Και γαμώ ρίξε φως στην υπόθεση !

Εκτός από σεισμούς, βομβαρδισμό κομητών και μετεωριτών για χιλιάδες χρόνια, μαγνητικές θύελλες, συγκρούσεις πλακών, περιόδους παγετώνων, πλημμυρών, πυρκαγιών, ηλιακές εκρήξεις, κ.α πολλά, τίποτε ιδιαίτερο!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/12/2018, 05:57
Βασικά τα τζάκια κάνουν χειρότερη (τα μη ενεργειακά και όσων δεν ξέρουν να τα λειτουργούν).
Επίσης, τα τζάκια δεν έχουν καταλύτη, δεν περνάνε κτέο και δεν λειτουργούν με 1,5€/λίτρο, αλλά με 200€/τόνο -ενίοτε και με δωρεάν σκουπίδια-.
Βγαίνεις μια βόλτα 15 λεπτά και θες μπάνιο και πλυντήριο. Σταματήσαμε τις καφετέριες, πάει και η βόλτα για κόψιμο τώρα.

On topic, εδώ (https://www.independent.co.uk/extras/indybest/outdoor-activity/cycling/best-anti-pollution-mask-cycling-review-london-a7952771.html) και εδώ (https://www.quora.com/What-are-some-of-the-best-anti-pollution-masks-for-bikers-in-Indian-cities-Are-these-masks-really-effective) μπορείς να πάρεις πληροφορίες.

Χμμμ:hmm:Εχω τις αμφιβολιες μου.Αλλα ας μην βγαζω το νημα εκτος θεματος...

basilis_k6
02/12/2018, 11:30
Βασικά τα τζάκια κάνουν χειρότερη (τα μη ενεργειακά και όσων δεν ξέρουν να τα λειτουργούν).
Επίσης, τα τζάκια δεν έχουν καταλύτη, δεν περνάνε κτέο και δεν λειτουργούν με 1,5€/λίτρο, αλλά με 200€/τόνο -ενίοτε και με δωρεάν σκουπίδια-.
Βγαίνεις μια βόλτα 15 λεπτά και θες μπάνιο και πλυντήριο. Σταματήσαμε τις καφετέριες, πάει και η βόλτα για κόψιμο τώρα.

On topic, εδώ (https://www.independent.co.uk/extras/indybest/outdoor-activity/cycling/best-anti-pollution-mask-cycling-review-london-a7952771.html) και εδώ (https://www.quora.com/What-are-some-of-the-best-anti-pollution-masks-for-bikers-in-Indian-cities-Are-these-masks-really-effective) μπορείς να πάρεις πληροφορίες.

εντωμεταξυ αν κάνεις πολλα χλμ σε μια μερα δεν εχεις ρουχα που να μην βρωμάνε. αν την γλυτωσανε δηλαδη οταν βγηκαν για απλωμα...