PDA

View Full Version : 8.000 Ψυχές φέυγουν κάθε μέρα



kapeos
01/12/2005, 10:56
από αυτή την μάστιγα που λέγεται AIDS. Σήμερα είναι 1 Δεκεμβρίου. Είναι παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS. Κάθε χρόνο τέτοια μέρα θλίβεται η καρδιά μου. Δεν έχω χάσει ποτέ κάποιον δικό μου και δεν θα ήθελα να χαθεί κάνενας δικός μου ή μη. Κάποτε θυμάμαι σαν σήμερα είχα στείλει μήνυμα σε όλη την τηλεφωνική ατζέντα σχετικά με αυτή την μέρα, και θυμάμαι ότι 2-3 μου τηλεφώνησαν λέγωντας μου τι μαλακίες είναι αυτές που στέλνω.

Μετά από συζήτηση και χλευασμό προς το πρόσωπό μου, κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλοί και πολλές που κάνουν sex από την πρώτη μέρα της γνωριμίας χωρίς προφυλακτικό. Οι λόγοι είναι πολλοί : Δεν είχαν μαζί τους, ντράπηκαν να φορέσουν, δεν το ευχαριστιούνται κλπ Λογοι που θεωρώ μαλακισμένους.

Αναφέρομαι σε ηλικίες 24, 30, 35 και άλλες. Δεν ξέρω τι να πω. Δηλ τι πρέπει να "ευχηθώ" σε αυτούς??? Περαστικά για αργότερα ή να το ρίξω στις παροιμίες του τύπου "Πίσω έχει η αχλάδα την ουρα" και τέτοια.


Και να καταλήξω σε ένα ερώτημα.Πριν μερικούς μήνες χάλασα μια σχέση 6 ετών. Σε όλη την διάρκεια εγώ έπερνα προφυλάξεις. Στην αρχή για νοσήματα και μετά για εγγυμοσύνες. Είμαι σεχουαλικός ανώριμος για την εποχή μας ??????


:sad:

kaps
01/12/2005, 11:18
Δεν είσαι βέβαια αλλά να σου πω ότι δυστυχώς αυτοί που αντιμετωπίζουν έτσι επιπόλαια τον άλλο αντίστοιχα αντιμετωπίζουν αυτοκαταστροφικά τον εαυτό τους .Παράλληλα και αν το κοιτάξουμε με άλλο οπτικό πρίσμα αυτοί αποτελούν μεγάλο μέρος του κοινωνικού συνόλου και όπως καταλαβαίνεις στο επικίνδυνο παιχνίδι τους συμμετέχουμε ως υποψήφια θύματα και εμείς . Οχι ,για να ξεκαθαρίσω , μέσω της προαναφερθείσας θέσης τους αλλά π.χ όταν οδηγούν τα κουτιά τους ή ακόμα και τις μηχανές τους.Αυτό σαν παράδειγμα για να σκεφτείτε για πόσα άλλα ερχόμαστε σε επαφή με αυτούς τους ανθρώπους.

bartlal
01/12/2005, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kapeos

Και να καταλήξω σε ένα ερώτημα.Πριν μερικούς μήνες χάλασα μια σχέση 6 ετών. Σε όλη την διάρκεια εγώ έπερνα προφυλάξεις. Στην αρχή για νοσήματα και μετά για εγγυμοσύνες. Είμαι σεχουαλικός ανώριμος για την εποχή μας ??????


:sad:

απαντηση στο ερωτημα σου: αγααααάπη απο νάϋλον...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ok, off topic, αλλα δεν κρατηθηκα! :p :p :p

GST
01/12/2005, 14:12
αρθρο του flash...

Παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS την Πέμπτη και χιλιάδες οργανώσεις από όλο τον κόσμο επισημαίνουν την ανάγκη ενίσχυσης του αγώνα κατά της θανατηφόρου νόσου ενώ ζητούν από κυβερνήσεις, ιδιώτες και φορείς να κρατήσουν τις υποσχέσεις τους και συνεισφέρουν στην καταπολέμηση του ιού. Περισσότεροι από 3 εκατομμύρια άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους από το AIDS το 2005, ενώ οι φορείς του θανατηφόρου ιού HIV υπολογίζεται ότι ξεπερνούν τα 40 εκατομμύρια.

Στις αναπτυγμένες χώρες ,η μεγάλη πλειοψηφία των ασθενών που έχουν άμεση ανάγκη θεραπείας,δεν έχουν πάντα την κατάλληλη πρόσβαση σε θεραπευτικές μεθόδους. Στον Τρίτο κόσμο, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα: Ενας στους δέκα φορείς στην Αφρική και ένας στους επτά στην Ασία ,έχουν τη δυνατότητα ιατρικής περίθαλψης εκτιμούν οι οργανώσεις αρωγής.


Το Παγκόσμιο Ταμείο για την καταπολέμηση του AIDS, της φυματίωσης και της ελονοσίας ,που αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους χρηματοδότες του αγώνα κατά της θανατηφόρου νόσου, παραδέχτηκε την περασμένη εβδομάδα ότι δεν διαθέτει πλέον τα απαραίτητα κονδύλια και απηύθυνε έκκληση για τη συγκέντρωση 3,3 δισεκατομμυρίων δολαρίων ενώ τη διετία 2006-2007 απαιτούνται τουλάχιστον 7,1 δισεκατομμύρια δολάρια. Οι ανάγκες είναι πάντως πολύ μεγαλύτερες σε όλον τον κόσμο αν συνυπολογιστούν οι ανάγκες δημιουργίας κέντρων περίθαλψης για τα εκατομμύρια ορφανά παιδιά που οι γονείς τους χάθηκαν από τη νόσο.

Καθημερινά μολύνονται από τον ιό 14.000 άτομα σε όλον τον κόσμο , εκ των οποίων 2.000 παιδιά κάτω των 15 ετών, σύμφωνα με τελευταία έκθεση της αρμόδιας υπηρεσίας του ΟΗΕ και της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας. Από τα 40,3 εκατομμύρια των φορέων σε όλο τον κόσμο, υπολογίζεται ότι πάνω από 10 εκατομμύρια είναι 15- 24 ετών. Παρά τα ανησυχητικά αυτά στοιχεία, η υπηρεσία του ΟΗΕ αναφέρει ότι υπάρχουν και κάποια ενθαρρυντικά νέα, καθώς έχουν μειωθεί τα ποσοστά μόλυνσης σε κάποιες χώρες της Αφρικής και της Καραϊβικής.



.................................................................................................... .....

Rezeguet
01/12/2005, 18:04
sorry pou den kolaei me to pneyma tou arxikou keimenou, alla 8a 8eso ena provlimatismo.. giati yparxei to AIDS? Kai den ennow tin mikroviologiki eksigisi i tin istoriki anadromi stin emfanisi tou iou, alla ton pragmatiko logo yparksis tou... giati na yparxei tetoios fovera ''apotelesmatikos'' (os pros to skopo gia ton opoio dimiourgi8ike) ios kai giati den mporei na katapolemi8ei?

gia osous katalavan ton ypainigmo as aptnisoun, oi ypoloipoi kalytera na min asxoli8eite ka8olou m to post mou pros apofygin pareksigiseon

filika
Rezeguet
:wave2: :wave2:

zzr2005
01/12/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
sorry pou den kolaei me to pneyma tou arxikou keimenou, alla 8a 8eso ena provlimatismo.. giati yparxei to AIDS? Kai den ennow tin mikroviologiki eksigisi i tin istoriki anadromi stin emfanisi tou iou, alla ton pragmatiko logo yparksis tou... giati na yparxei tetoios fovera ''apotelesmatikos'' (os pros to skopo gia ton opoio dimiourgi8ike) ios kai giati den mporei na katapolemi8ei?

gia osous katalavan ton ypainigmo as aptnisoun, oi ypoloipoi kalytera na min asxoli8eite ka8olou m to post mou pros apofygin pareksigiseon

filika
Rezeguet
:wave2: :wave2:
ο υπαινιγμός σου μπορεί να αφορά πολλά πράγματα και φοβάμαι ότι η συζήτηση θα λοξοδρομήσει.......:D
ελπίζω να μην υπονοείς συνομωσιολογίες....:smilea:

adam_tsouk
01/12/2005, 20:50
κάθε 6 σευτερόλεπτα......


:sad:

sotpag
04/12/2005, 00:02
το θεμα Δημητρη ειναι να μην το σκευτομαστε μια φορα το χρονο, οπως και αλλα "ημερα κατα του Α" , του "Β" κλπ

ειναι θεματα που πρεπει να βλέπουμε καθημερινα

Rezeguet
04/12/2005, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ο υπαινιγμός σου μπορεί να αφορά πολλά πράγματα και φοβάμαι ότι η συζήτηση θα λοξοδρομήσει.......:D
ελπίζω να μην υπονοείς συνομωσιολογίες....:smilea:

sosto.. alla den ennoousa synomosia apo kyverniseis an kai den to apokleiw