PDA

View Full Version : Βροχη.Παλι τα ιδια ρε πστμ



ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 15:25
Θα σας ξανααπασχολησω παλι.
Στο μηχανακι μου οπως και στα δικα σας οταν παταω το μπουτον της μιζας πρεπει συνχρωνως να παταω και συμπλεκτη για να παρει μπροστα.Με το που πιασαν οι κακοκαιριες παρατηρησα οτι τι μια στις τρεις που πατουσα μιζα και συμπλεκτη δεν εκανε τιποτα.Τωρα το προβλημα εχει επειδινωθει.Παταω μπουτον μιζας και συμπλεκτη και πεζω πανω κατω το συμπλεκτη πανω απο 5 λεπτα με το χερι μου πατιμενο στη μιζα για να παρει μπροστα.Η μπαταρια φερνει ρευμα κανονικα.Δουλευουν ολλα.Απλα οταν το κανω ειναι σαν να μη παταω τιποτα.
Οι εργασιες που εκανα.
Εβγαλα τη μανετα του συμπλεκτη και εριξα αντισκουριακο αντιυγρασιακο μεσα.
Κατω απο τη μανετα εχει ενα κουτακι που αν ξεβιδωσεις το καπακι εχει 2 καλοδιακια μεσα κολιμενα με καλαι.Εριξα σπρει εκει.Ακολουθησα αυτα τα καλωδιακια και βρηκα οτι ενονονται με 2 φυσες λιγο πριν χαθουν κατω απο το τεποζιτο.Εβγαλα τα φις και εριξα σπρει.
Ανοιξα το μπουτον και εριξα σπρει.
Το προβλημα παραμενει.
Να ενημερωσω
1ον Μενω 100 μετρα απο τη θαλασσα και η αλμηρα χτυπαει τη μηχανη...
2ον εχω ξαναματαπει οτι σε ηλεκτρολογο δε ξαναπαω...
Ευχαρηστω εκ των πρωτερων...

McGyver
06/12/2018, 15:38
Στο μηχανακι μου οπως και στα δικα σας οταν παταω το μπουτον της μιζας πρεπει συνχρωνως να παταω και συμπλεκτη για να παρει μπροστα.

Αν έχεις νεκρά πρέπει να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά;

:confused:

teogtp
06/12/2018, 15:39
Θα σας ξανααπασχολησω παλι.
Στο μηχανακι μου οπως και στα δικα σας οταν παταω το μπουτον της μιζας πρεπει συνχρωνως να παταω και συμπλεκτη για να παρει μπροστα.Με το που πιασαν οι κακοκαιριες παρατηρησα οτι τι μια στις τρεις που πατουσα μιζα και συμπλεκτη δεν εκανε τιποτα.Τωρα το προβλημα εχει επειδινωθει.Παταω μπουτον μιζας και συμπλεκτη και πεζω πανω κατω το συμπλεκτη πανω απο 5 λεπτα με το χερι μου πατιμενο στη μιζα για να παρει μπροστα.Η μπαταρια φερνει ρευμα κανονικα.Δουλευουν ολλα.Απλα οταν το κανω ειναι σαν να μη παταω τιποτα.
Οι εργασιες που εκανα.
Εβγαλα τη μανετα του συμπλεκτη και εριξα αντισκουριακο αντιυγρασιακο μεσα.
Κατω απο τη μανετα εχει ενα κουτακι που αν ξεβιδωσεις το καπακι εχει 2 καλοδιακια μεσα κολιμενα με καλαι.Εριξα σπρει εκει.Ακολουθησα αυτα τα καλωδιακια και βρηκα οτι ενονονται με 2 φυσες λιγο πριν χαθουν κατω απο το τεποζιτο.Εβγαλα τα φις και εριξα σπρει.
Ανοιξα το μπουτον και εριξα σπρει.
Το προβλημα παραμενει.
Να ενημερωσω
1ον Μενω 100 μετρα απο τη θαλασσα και η αλμηρα χτυπαει τη μηχανη...
2ον εχω ξαναματαπει οτι σε ηλεκτρολογο δε ξαναπαω...
Ευχαρηστω εκ των πρωτερων...

Πριν το σμπρωξεις στην θάλασσα, δες μην είναι τα καρβουνακια της μίζας τελειωμένα.

pektis
06/12/2018, 15:43
Αν έχεις νεκρά πρέπει να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά;

:confused:

Ετσι ειναι σε ολα τα suzuki...

pektis
06/12/2018, 15:46
Θα σας ξανααπασχολησω παλι.
Στο μηχανακι μου οπως και στα δικα σας οταν παταω το μπουτον της μιζας πρεπει συνχρωνως να παταω και συμπλεκτη για να παρει μπροστα.Με το που πιασαν οι κακοκαιριες παρατηρησα οτι τι μια στις τρεις που πατουσα μιζα και συμπλεκτη δεν εκανε τιποτα.Τωρα το προβλημα εχει επειδινωθει.Παταω μπουτον μιζας και συμπλεκτη και πεζω πανω κατω το συμπλεκτη πανω απο 5 λεπτα με το χερι μου πατιμενο στη μιζα για να παρει μπροστα.Η μπαταρια φερνει ρευμα κανονικα.Δουλευουν ολλα.Απλα οταν το κανω ειναι σαν να μη παταω τιποτα.
Οι εργασιες που εκανα.
Εβγαλα τη μανετα του συμπλεκτη και εριξα αντισκουριακο αντιυγρασιακο μεσα.
Κατω απο τη μανετα εχει ενα κουτακι που αν ξεβιδωσεις το καπακι εχει 2 καλοδιακια μεσα κολιμενα με καλαι.Εριξα σπρει εκει.Ακολουθησα αυτα τα καλωδιακια και βρηκα οτι ενονονται με 2 φυσες λιγο πριν χαθουν κατω απο το τεποζιτο.Εβγαλα τα φις και εριξα σπρει.
Ανοιξα το μπουτον και εριξα σπρει.
Το προβλημα παραμενει.
Να ενημερωσω
1ον Μενω 100 μετρα απο τη θαλασσα και η αλμηρα χτυπαει τη μηχανη...
2ον εχω ξαναματαπει οτι σε ηλεκτρολογο δε ξαναπαω...
Ευχαρηστω εκ των πρωτερων...

Οπως ειναι σταματημενο, κανε ενα τεστ για να δεις αν θελει καρβουνακια μιζας.
Βαλε ταχυτητα, κουνησε το ωστε να ''φρακαρει'' η ροδα, πατα μιζα με συμπλεκτη...Αν παρει κατευθειαν, ενω πριν δεν επαιρνε, τοτε θες καρβουνακια...

telegonos
06/12/2018, 15:46
Και σύγχρονα triumph.

teogtp
06/12/2018, 15:46
Αν έχεις νεκρά πρέπει να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά;

:confused:

Έτσι παίρνουν μπρος οι μοτοσυκλέτες.....







:p
:D

McGyver
06/12/2018, 15:48
Ετσι ειναι σε ολα τα suzuki...


Και σύγχρονα triumph.


Έτσι παίρνουν μπρος οι μοτοσυκλέτες.....

Mea culpa, με μισό αυτοκίνητο που έχω μπερδεύτηκα :lol:...

telegonos
06/12/2018, 15:53
Παπασουζα, αν τα δύο καλωδιάκα που λες στο διακοπτακι, κάνεις μια πατέντα και τα γεφυρώσεις, μετά παίρνει μπροστά; για κάνε μια δοκιμη.

Αν παίρνει, θες διακοπτακι. Αν πάλι δεν παίρνει, επιπλέον ψάξιμο (ρελε μίζας, καλωδίωση ή μίζα)

rainmike
06/12/2018, 15:54
Αν η μίζα γυρνάει κανονικά αλλά δεν υπάρχει ανάφλεξη μπορεί να είναι και το μάτι απο τα πηνία.
Στο 675 η μίζα γυρνούσε κανονικα αλλά μπρος δεν επαιρνε.Τώρα για τον πατημένο συμπλέκτη δε
νομίζω να έχει σημασία,εγώ το έχω βγάλει το καλώδιο και πατάω απλά τη μίζα για να πάρει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 15:59
Αν έχεις νεκρά πρέπει να πατάς συμπλέκτη για να πάρει μπροστά;

:confused:

Ακριβως.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 16:00
Οπως ειναι σταματημενο, κανε ενα τεστ για να δεις αν θελει καρβουνακια μιζας.
Βαλε ταχυτητα, κουνησε το ωστε να ''φρακαρει'' η ροδα, πατα μιζα με συμπλεκτη...Αν παρει κατευθειαν, ενω πριν δεν επαιρνε, τοτε θες καρβουνακια...

Ντυνομαι και παω κατευθειαν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 16:02
Αν η μίζα γυρνάει κανονικά αλλά δεν υπάρχει ανάφλεξη μπορεί να είναι και το μάτι απο τα πηνία.
Στο 675 η μίζα γυρνούσε κανονικα αλλά μπρος δεν επαιρνε.Τώρα για τον πατημένο συμπλέκτη δε
νομίζω να έχει σημασία,εγώ το έχω βγάλει το καλώδιο και πατάω απλά τη μίζα για να πάρει.

Οχι δε δουλευει η μιζα.Μολις δουλεψει στα κλασματα του δεπτερολεπτου περνει μπρος.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 16:04
Παπασουζα, αν τα δύο καλωδιάκα που λες στο διακοπτακι, κάνεις μια πατέντα και τα γεφυρώσεις, μετά παίρνει μπροστά; για κάνε μια δοκιμη.

Αν παίρνει, θες διακοπτακι. Αν πάλι δεν παίρνει, επιπλέον ψάξιμο (ρελε μίζας, καλωδίωση ή μίζα)

Δλδ.Να παρω ενα καλωδιο και να ενοσω τη μια ακρη με την αλλη?Θα το κανω κιαυτο...

DoctoR_k6
06/12/2018, 16:28
Ετσι ειναι σε ολα τα suzuki...

Εχω τη εντυπωση πως το L7 δεν παιρνει με συμπλεκτη πλεον...
Μην σου πω κ το GSX-S/F...

πυξιδας990
06/12/2018, 16:37
οταν ειχα freewind πριν πολυ πολυ καιρο και με τα ιδια συμπτωματα,ηταν το μπουτον της μιζας...
αλλα κανε οτι λενε πρωτα τα παιδια...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 16:38
Μπλοκαρα το τροχο απο νεκρα σε πρωτη και προσπαθησα να βαλω μπροστα αλλα τιποτα.Ανοιξα το μπουτον και γεφυρωσα τα καλωδια της μιζας.Με το που ακουμπησα το καλωδιακι πανω στα αλλα δυο πηρε μπροστα.Μετα την εσβησα και ξαναπρωσπαθησα και πρωσπαθησα και ξαναπρωσπαθησα αλλα τζιφος.Καταλαβα οτι ηταν τυχαιο.Μετα ξυλωσα απ'το καλαι τα καλωδια της μιζας και τα ενωσα μεταξη τους αλλα παλι τιποτα...

teogtp
06/12/2018, 16:51
Τα καλώδια του διακόπτη του συμπλέκτη τα ενωσες;

todoros78
06/12/2018, 16:51
το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ στο στρόμα μου!!!! μόλις έπιαναν οι πολλές υγρασίες και οι βροχές δε τολμούσα να πάω βόλτα γιατί πάντα μου έκανε "ναζάκια".....
τι αντισκοριακά, τι καθαριστικά στη μανέτα, τη καθάρισμα στους ακροδέκτες εκεί από κάτω, τι καθάρισμα το μπουτόν μίζας... κάθε φορά με τα πρωτοβρόχια τό ίδιο...

μέχρι που άλλαξα μια μ@λ@κία διακοπτάκι που έχει η μανέτα του συμπλέκτη (το οποίο είχα καθαρίσει ήδη 2-3 φορές) και μετά κανένα πρόβλημα!!!

nopattern
06/12/2018, 16:56
Εχω τη εντυπωση πως το L7 δεν παιρνει με συμπλεκτη πλεον...
Μην σου πω κ το GSX-S/F...

Σωστά...

MG-KTiNoS
06/12/2018, 17:29
Τι μηχανάκι έχεις?
(μη βάλεις σπρέι επαφών wd40 και άλλες μλκιες)

basilis_k6
06/12/2018, 17:36
Τι μηχανάκι έχεις?
(μη βάλεις σπρέι επαφών wd40 και άλλες μλκιες)

wd40 ακόμη και στη σαλατα μου! αληθεια τωρα εχω ακουσει πολλα αλλα δεν ειχα θεμα ποτε.

telegonos
06/12/2018, 17:56
Οπότε με διακοπτακι συμπλέκτη γεφυρωμενο, πάλι τα ίδια σου κάνει.

Δεν είναι στο διακοπτακι συμπλέκτη το θέμα.

Επόμενοι ύποπτοι, κουμπί μίζας, ρελε μίζας, και τέλος η ίδια η μίζα.

Θα έλεγα μια και δεν ξέρεις να μετράς πράγματα κ να βγάζεις συμπεράσματα, να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματια ή γνώστη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 18:06
Τα καλώδια του διακόπτη του συμπλέκτη τα ενωσες;

Δε σε πιανω.


Γρυγορα μαγκες γιατι ξημερωνει παρασκευη αυριο...:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 18:07
το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ στο στρόμα μου!!!! μόλις έπιαναν οι πολλές υγρασίες και οι βροχές δε τολμούσα να πάω βόλτα γιατί πάντα μου έκανε "ναζάκια".....
τι αντισκοριακά, τι καθαριστικά στη μανέτα, τη καθάρισμα στους ακροδέκτες εκεί από κάτω, τι καθάρισμα το μπουτόν μίζας... κάθε φορά με τα πρωτοβρόχια τό ίδιο...

μέχρι που άλλαξα μια μ@λ@κία διακοπτάκι που έχει η μανέτα του συμπλέκτη (το οποίο είχα καθαρίσει ήδη 2-3 φορές) και μετά κανένα πρόβλημα!!!

αυτο το διακοπτακη ψαχνω.Κατι σαν βαλβιδα που εχει ο συμπλεκτης.Δε το βρηκα ομως...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 18:08
Τι μηχανάκι έχεις?
(μη βάλεις σπρέι επαφών wd40 και άλλες μλκιες)

Φριγουιντ.Και εγω το wd 40 το βαζω και στη σαλατα...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 18:11
Οπότε με διακοπτακι συμπλέκτη γεφυρωμενο, πάλι τα ίδια σου κάνει.

Δεν είναι στο διακοπτακι συμπλέκτη το θέμα.

Επόμενοι ύποπτοι, κουμπί μίζας, ρελε μίζας, και τέλος η ίδια η μίζα.

Θα έλεγα μια και δεν ξέρεις να μετράς πράγματα κ να βγάζεις συμπεράσματα, να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματια ή γνώστη.

Ρε συ τελεγονε.Ολα τα προβληματα μου ειναι ηλεκτρολογικης φυσεως.Δε σκαμπαζω γρι.Αν ηταν μηχανικα κατι πιανουν τα χερια μου.Δε ξερω τι θα κανω..

OldMan
06/12/2018, 18:51
Ανοιξα το μπουτον και γεφυρωσα τα καλωδια της μιζας.Με το που ακουμπησα το καλωδιακι πανω στα αλλα δυο πηρε μπροστα.Μετα την εσβησα και ξαναπρωσπαθησα και πρωσπαθησα και ξαναπρωσπαθησα αλλα τζιφος.Καταλαβα οτι ηταν τυχαιο.Μετα ξυλωσα απ'το καλαι τα καλωδια της μιζας και τα ενωσα μεταξη τους αλλα παλι τιποτα...
Υποψιαζομαι εντονα οτι θα εχουμε μια υπεροχη Παρασκευη..:smokin:

@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ: Στον babisilektrologos δεν πας (και καλα κανεις), σε κανεναν αλλον δεν πας, καλωδια ξηλωνεις απο τις κολλησεις, κομμενα μουστακια μενουν πανω στο καλαϊ, ο χαλκος των καλωδιων σου ειναι τουλαχιστον κυπαρισσι χρωματος, νομιζεις οτι ακουμποντας κανεις επαφή, δεν καταλαβαινουμε τι προσπαθεις να κανεις, ουτε εσυ καταλαβαινεις τι σου προτεινουν να κανεις...
(καλή φαση, δε λεω αλλα καντην τουλαχιστον την παραμονη των Χριστουγεννων στο σαλονι..)

Acacius
06/12/2018, 19:10
Με έκανες και έκανα login μετά από δεν ξέρω πόσο...

Το Freewind το έχω πουλήσει (κλαψ...), αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι, τουλάχιστον στο δικό μου (μοντέλο 98), έπαιρνε μπρος χωρίς να θέλει πατημένο συμπλέκτη:

- Με το σταντ κάτω αν είχα νεκρά
- Με το σταντ ανεβασμένο, ακόμα και με ταχύτητα μέσα, με διασκεδαστικά αποτελέσματα αν είσαι αφηρημένος.

Οπότε αν δε σου παίρνει μπρος με κανέναν από αυτούς τους τρόπους, μάλλον δεν είναι διακόπτης, ή είναι πολλοί μεζεμένοι, ξέρω 'γω...

Δεν κατάλαβα τελείως τι δοκίμασες -οπότε και τι παρέκαμψες από το κύκλωμα- μέχρι τώρα αλλά μήπως πάει να σε αφήσει το ρελέ της μίζας; Δεύτερη υποψία μου είναι μήπως μαλακίζεται το kill switch και δεν κάνει σωστή επαφή. Μου'χε τύχει και από τότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ για να μην ψάχνομαι τσάμπα.

GiorgosLa
06/12/2018, 19:11
401868

Αυτό είναι το μπουτόν της μίζας από στρομ. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο με το δικό σου αλλά ρίξε μια ματιά. Αν δεν το έχεις με λεπτοδουλειές μην πιάνεσαι καθόλου. (πετάγονται ελατίρια κλπ) Κάτω απ την επαφή που φαίνεται, υπάρχει ακόμα ένα ελατήριο που την πιέζει πάνω στην άλλη επαφή (που δεν φαίνεται στην φώτο) και είναι και το καπάκι του διακόπτη. Το ελατήριο αυτό είχε αδινατίσει - βρομίσει και ήθελε μέσον για να πάρει μπρος. Καθάρισμα και τέντωμα λίγο το ελατήριο. Όταν το κλείσαμε δούλευε μια χαρά αλλά δεν είχε καλή επαναφορά. Ξανά άνοιγμα, τέντωμα και το ελατήριο (που φαίνεται) διόρθωμα λίγο τα λαμάκια των επαφών καθάρισμα μερικές δοκιμές και... άψογο.
Ξαναλέω. Λεπτοδουλειά. Στον διακόπτη φτάνεις εύκολα. Ανοίγει δύσκολα το καπάκι του όμως, με φόβο να πεταχτεί κάποιο ελατήριο. Αν δεν πιάνεσαι καλύτερα στον μάστορα, που δεν πιάνετε σίγουρα και θα σου πει να αλλάξεις το διακοπτάκι της μίζας η του συμπλέκτη.

Bowleno
06/12/2018, 19:14
Ρε συ τελεγονε.Ολα τα προβληματα μου ειναι ηλεκτρολογικης φυσεως.Δε σκαμπαζω γρι.Αν ηταν μηχανικα κατι πιανουν τα χερια μου.Δε ξερω τι θα κανω..

Ρε συ.... Τζαπάν με ψυχοσύνδρομο Ιταλικού πρώτη φορά βλέπω....:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 19:57
Υποψιαζομαι εντονα οτι θα εχουμε μια υπεροχη Παρασκευη..:smokin:

@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ: Στον babisilektrologos δεν πας (και καλα κανεις), σε κανεναν αλλον δεν πας, καλωδια ξηλωνεις απο τις κολλησεις, κομμενα μουστακια μενουν πανω στο καλαϊ, ο χαλκος των καλωδιων σου ειναι τουλαχιστον κυπαρισσι χρωματος, νομιζεις οτι ακουμποντας κανεις επαφή, δεν καταλαβαινουμε τι προσπαθεις να κανεις, ουτε εσυ καταλαβαινεις τι σου προτεινουν να κανεις...
(καλή φαση, δε λεω αλλα καντην τουλαχιστον την παραμονη των Χριστουγεννων στο σαλονι..)

Εαν δε μπορεις να βοηθησεις κατσε στην ακρη γιατι θα παρω μερος στο αλλο νημα.Αυτο που σε μαλωνουμε ε:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 20:00
Με έκανες και έκανα login μετά από δεν ξέρω πόσο...

Το Freewind το έχω πουλήσει (κλαψ...), αλλά είμαι 99% σίγουρος ότι, τουλάχιστον στο δικό μου (μοντέλο 98), έπαιρνε μπρος χωρίς να θέλει πατημένο συμπλέκτη:

- Με το σταντ κάτω αν είχα νεκρά
- Με το σταντ ανεβασμένο, ακόμα και με ταχύτητα μέσα, με διασκεδαστικά αποτελέσματα αν είσαι αφηρημένος.

Οπότε αν δε σου παίρνει μπρος με κανέναν από αυτούς τους τρόπους, μάλλον δεν είναι διακόπτης, ή είναι πολλοί μεζεμένοι, ξέρω 'γω...

Δεν κατάλαβα τελείως τι δοκίμασες -οπότε και τι παρέκαμψες από το κύκλωμα- μέχρι τώρα αλλά μήπως πάει να σε αφήσει το ρελέ της μίζας; Δεύτερη υποψία μου είναι μήπως μαλακίζεται το kill switch και δεν κάνει σωστή επαφή. Μου'χε τύχει και από τότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ για να μην ψάχνομαι τσάμπα.

Το κιλ σγουιτς δε το χρεισημοποιω καθολου.Ανοιγωκλεινω απο το κλειδι.Το μηχανακι μου ειναι του 98 και μενα αλλα δε περνει χωρις να παταω συμπλεκτη...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 20:01
401868

Αυτό είναι το μπουτόν της μίζας από στρομ. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο με το δικό σου αλλά ρίξε μια ματιά. Αν δεν το έχεις με λεπτοδουλειές μην πιάνεσαι καθόλου. (πετάγονται ελατίρια κλπ) Κάτω απ την επαφή που φαίνεται, υπάρχει ακόμα ένα ελατήριο που την πιέζει πάνω στην άλλη επαφή (που δεν φαίνεται στην φώτο) και είναι και το καπάκι του διακόπτη. Το ελατήριο αυτό είχε αδινατίσει - βρομίσει και ήθελε μέσον για να πάρει μπρος. Καθάρισμα και τέντωμα λίγο το ελατήριο. Όταν το κλείσαμε δούλευε μια χαρά αλλά δεν είχε καλή επαναφορά. Ξανά άνοιγμα, τέντωμα και το ελατήριο (που φαίνεται) διόρθωμα λίγο τα λαμάκια των επαφών καθάρισμα μερικές δοκιμές και... άψογο.
Ξαναλέω. Λεπτοδουλειά. Στον διακόπτη φτάνεις εύκολα. Ανοίγει δύσκολα το καπάκι του όμως, με φόβο να πεταχτεί κάποιο ελατήριο. Αν δεν πιάνεσαι καλύτερα στον μάστορα, που δεν πιάνετε σίγουρα και θα σου πει να αλλάξεις το διακοπτάκι της μίζας η του συμπλέκτη.

Και μενα ετσι ειναι το διακοπτακι.Οσο χαλια και να ειναι οταν ενωσα τα δυο καλωδια δεν επρεπε να παρει?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 20:08
Υποψιαζομαι εντονα οτι θα εχουμε μια υπεροχη Παρασκευη..:smokin:

@ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ: Στον babisilektrologos δεν πας (και καλα κανεις), σε κανεναν αλλον δεν πας, καλωδια ξηλωνεις απο τις κολλησεις, κομμενα μουστακια μενουν πανω στο καλαϊ, ο χαλκος των καλωδιων σου ειναι τουλαχιστον κυπαρισσι χρωματος, νομιζεις οτι ακουμποντας κανεις επαφή, δεν καταλαβαινουμε τι προσπαθεις να κανεις, ουτε εσυ καταλαβαινεις τι σου προτεινουν να κανεις...
(καλή φαση, δε λεω αλλα καντην τουλαχιστον την παραμονη των Χριστουγεννων στο σαλονι..)

Που τον ξερεις τον μπαμπη εση????Μου το χεις ξαναπει βασικα αλλα δε σε χα ρωτησει.
Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...

teogtp
06/12/2018, 20:18
Ρε πάτερ.....θα μας Λλουλλανς...
Ποια καλώδια ενωσες;
Του μπουτον της μίζας;
Του διακόπτη στον συμπλέκτη;
Του χριστουγεννιάτικου δέντρου;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 20:45
Ρε πάτερ.....θα μας Λλουλλανς...
Ποια καλώδια ενωσες;
Του μπουτον της μίζας;
Του διακόπτη στον συμπλέκτη;
Του χριστουγεννιάτικου δέντρου;

Ειναι βραδυ και δε μπορω να παω για φοτο.
Τα καλωδια του μπουτον τις μιζας...

teogtp
06/12/2018, 21:06
Αν χρειάζεται πάτημα ο συμπλέκτης(όπως μας είπες) για να πάρει μπροστά, τότε το μηχανάκι σου έχει διακόπτη στον συμπλέκτη.
Έλεγξε τον. Βραχυκυκωσε τα καλώδια και δοκίμασε να δείς αν γυρνά η μίζα.
Αν δεν έχει διακόπτη ο συμπλέκτης, δοκίμασε να βγάλεις εκτός το kill switch,πάλι βραχυκυκλωνοντας τον.
Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοούμε δεν γλυτώνεις το συνεργείο.

GogosLux
06/12/2018, 21:08
Αν χρειάζεται πάτημα ο συμπλέκτης(όπως μας είπες) για να πάρει μπροστά, τότε το μηχανάκι σου έχει διακόπτη στον συμπλέκτη.
Έλεγξε τον. Βραχυκυκωσε τα καλώδια και δοκίμασε να δείς αν γυρνά η μίζα.
Αν δεν έχει διακόπτη ο συμπλέκτης, δοκίμασε να βγάλεις εκτός το kill switch,πάλι βραχυκυκλωνοντας τον.
Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοούμε δεν γλυτώνεις το συνεργείο.

Εγώ λέω να το βραχυκυλώσει ολόκληρο και τα πάντα όλα, όλο και κάτι θα πάρει :lol:

Άλλωστε Χριστούγεννα έρχονται και ένα «δέντρο» αναμένο πάντα είναι χρήσιμο .......

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/12/2018, 21:40
Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο:a21:
Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
Παιζει κατι τετοιο????

Bowleno
06/12/2018, 21:56
Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο:a21:
Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
Παιζει κατι τετοιο????

Ρε μάστορα....την παλεύεις καθόλου, για; πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε τα καλώδια του μπουτόν της μίζας πίσω στην θέση τους. τσεκάρεις ασφάλειες, αν βρεις καμένες τις αλλάζεις. Δοκιμάζεις να βάλεις μπρος, αν πάρει, το αφήνεις στην ησυχία του (το πιο πιθανό να μην πάρει μπρος) αν δεν, αφήνεις το μπουτόν στην ησυχία του, βρίσκεις τον διακόπτη του συμπλέκτη ξηλώνεις τα 2 καλώδια του, τα ενώνεις και βάζεις μπρος. αν πάρει επίσης το αφήνεις στην ησυχία του (αφού μονώσεις ΚΑΛΑ τα καλώδια μην την δεις δέντρο λαμπερό.....) αν δεν δουλέψει τίποτες, τραβάς στον Babisilektrologos.... να στο κάνω πιο λιανά δεν μπορώ

και πάντώς, ΟΧΙ τα καλώδια του μπουτόν ενωμένα! Διότι αν πάρει, η μίζα θα συνεχίσει να γυρνάει με το μοτέρ εν λειτουργία με απρόβλεπτα για την τσέπη σου αποτελέσματα.... και μην πεις "μα θα γυρίσω το κλειδί να σβήσει" , πιθανότατα δεν θα προλάβεις την ζημιά

Acacius
06/12/2018, 21:59
Λοιπον.Κατι μου περασε απ το μυαλο:a21:
Στην ασφαλειοθηκη ειναι δυνατον να υπαρχει ασφαλεια που ειναι για τη μιζα?
Οπως προειπα οταν ενωσα τα καλοδεια του μπουτον της μιζας μολις ακουμπισα το καλοδιο πανω τους εδωσε η μιζα κατευθειαν.Απο κει και περα δε ξαναεδωσε.Μηπως καηκε η ασφαλεια?Μηπως καταλαθος το καλωδιο που κρατουσα ακουμπησε και πουθενα αλλου και εκανε "σωμα"που λενε και μου καψε ασφαλεια?Εαν ειναι ετσι αυριο πρωι παω κατευθειαν στην ασφαλειοθηκη,την αλαζω και βαζω μπρωστα με ενομενα τα καλωδια του μπουτον τις μιζας και βλεπουμε...
Παιζει κατι τετοιο????

Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.

rainmike
06/12/2018, 23:24
Που τον ξερεις τον μπαμπη εση????Μου το χεις ξαναπει βασικα αλλα δε σε χα ρωτησει.
Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...
Πάτερ δε συμφωνώ και οι ηλεκτρολόγοι δε θα γίνουνε κλέφτες,με τα λεγομενά σου απαξιώνεις λίγο τη δουλειά τους.Πρέπει να ξες ότι το θέμα δεν είναι
να βοηθηθείς με remote desktop το θέμα είναι ποιος θα πάρει την ευθύνη αν γίνει η στραβή,όλα τα παιδιά εδώ να σε βοηθήσουν προσπαθουν αλλά κανένας
απομακρυσμένος διακομιστής δε θα πάρει την ευθύνη.Ταπεινή μου άποψη λοιπόν πάνε σε έναν ειδικό να κοιτάξει το μηχανάκι σου και αφου σου πει τι και πως κρίνεις.

psomaras
06/12/2018, 23:43
Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.

Ξεκίνα με αυτό και μετά βλέπουμε!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 03:17
Ρε μάστορα....την παλεύεις καθόλου, για; πριν κάνεις οτιδήποτε, βάλε τα καλώδια του μπουτόν της μίζας πίσω στην θέση τους. τσεκάρεις ασφάλειες, αν βρεις καμένες τις αλλάζεις. Δοκιμάζεις να βάλεις μπρος, αν πάρει, το αφήνεις στην ησυχία του (το πιο πιθανό να μην πάρει μπρος) αν δεν, αφήνεις το μπουτόν στην ησυχία του, βρίσκεις τον διακόπτη του συμπλέκτη ξηλώνεις τα 2 καλώδια του, τα ενώνεις και βάζεις μπρος. αν πάρει επίσης το αφήνεις στην ησυχία του (αφού μονώσεις ΚΑΛΑ τα καλώδια μην την δεις δέντρο λαμπερό.....) αν δεν δουλέψει τίποτες, τραβάς στον Babisilektrologos.... να στο κάνω πιο λιανά δεν μπορώ

και πάντώς, ΟΧΙ τα καλώδια του μπουτόν ενωμένα! Διότι αν πάρει, η μίζα θα συνεχίσει να γυρνάει με το μοτέρ εν λειτουργία με απρόβλεπτα για την τσέπη σου αποτελέσματα.... και μην πεις "μα θα γυρίσω το κλειδί να σβήσει" , πιθανότατα δεν θα προλάβεις την ζημιά

Αν αλαξω την ασφαλεια(αν υποθεσουμε οτι ειναι καμενη)και πατησω συμπλεκτη με νεκρα στο μηχανακι και τα καλωδια της μιζας ενομενα και παρει μπρος θα ξερω οτι το προβλημα ηταν 100% το μπουτον τις μιζας.Ουτε καρβουνακια ουτε η ιδια η μιζα ουτε το ρελε της.Τωρα οσο αφορα οτι δε θα προλαβω να χωρισω τα 2 καλοδια του μπουτον νομιζω δεν ειναι και τοσο δυσκολο.Το χερι μου θα ειναι εκει.Με 2 δαχτυλα θα το κανω.
Εαν δε κανω δουλεια και ετση τοτε θα αρχισω να σκαιφτομαι το ενδεχομενο ηλεκτρολογου να ξεμπερδεψεται και απο μενα:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 03:20
Αν θυμάμαι καλά, η ασφάλεια για τη μίζα είναι πάνω στο ρελέ της, πίσω από το αριστερό καπάκι.

Ούτως ή άλλως, δοκίμασε να δώσεις στιγμιαία ρεύμα στη μίζα απ'ευθείας, μετά το ρελέ. Αν παίρνει σταθερά χωρίς πρόβλημα, έχεις θέμα σε ρελέ ή διακόπτη. Αν δεν παίρνει ή παίρνει μια στις τόσες όπως και πριν, έχει θέμα η ίδια μίζα.

Ευχαρηστω.Ολλα θα ξεκαθαροισουν το πρωι...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 03:30
Πάτερ δε συμφωνώ και οι ηλεκτρολόγοι δε θα γίνουνε κλέφτες,με τα λεγομενά σου απαξιώνεις λίγο τη δουλειά τους.Πρέπει να ξες ότι το θέμα δεν είναι
να βοηθηθείς με remote desktop το θέμα είναι ποιος θα πάρει την ευθύνη αν γίνει η στραβή,όλα τα παιδιά εδώ να σε βοηθήσουν προσπαθουν αλλά κανένας
απομακρυσμένος διακομιστής δε θα πάρει την ευθύνη.Ταπεινή μου άποψη λοιπόν πάνε σε έναν ειδικό να κοιτάξει το μηχανάκι σου και αφου σου πει τι και πως κρίνεις.

Δε ηθελα να προσβαλω τη δουλεια ολων των ηλεκτρολογων.Ειπα μια μεμονομενη περιπτωση που συνεβει σε μενα και μετα ισως το γενικεψα λιγο.Κατι που δε το πιστευω 100%.Υπαρχουν παρα πολι καλλα παιδια και τιμια στη δουλεια τους.Στο αυτοκινητο εχω εναν ηλεκτρολογο που μακαρι να ηταν αυτος ο ηχανικος μου.Παρα πολυ καλο παιδι και ασσος στη δουλεια του και πρωπαντον τιμιος.Εαν εθιξα καποιον απο εδω μεσα απολογουμαι...
Οπως ειπα και πιο πανω.Αν δε κανω δουλεια θα αρχισω να σκαιφτομαι τον ηλεκτολογο.

buckley
07/12/2018, 05:38
Δε ηθελα να προσβαλω τη δουλεια ολων των ηλεκτρολογων.Ειπα μια μεμονομενη περιπτωση που συνεβει σε μενα και μετα ισως το γενικεψα λιγο.Κατι που δε το πιστευω 100%.Υπαρχουν παρα πολι καλλα παιδια και τιμια στη δουλεια τους.Στο αυτοκινητο εχω εναν ηλεκτρολογο που μακαρι να ηταν αυτος ο ηχανικος μου.Παρα πολυ καλο παιδι και ασσος στη δουλεια του και πρωπαντον τιμιος.Εαν εθιξα καποιον απο εδω μεσα απολογουμαι...
Οπως ειπα και πιο πανω.Αν δε κανω δουλεια θα αρχισω να σκαιφτομαι τον ηλεκτολογο.

Να δω ρε παπασούζα πως θα σηκωθείς το πρωί να πας για δουλειά ...:bawl:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 06:00
Να δω ρε παπασούζα πως θα σηκωθείς το πρωί να πας για δουλειά ...:bawl:

Εχω ρεπο:lol:

GiorgosLa
07/12/2018, 07:22
Εχω ρεπο:lol:

Σε λίγο και να πάρει μπρος το μηχανάκι σου, δεν θα παίρνεις εσύ. :)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 08:19
Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
Παμε για ρελε δλδ.
Η ερωτηση μου...
Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?

teogtp
07/12/2018, 08:49
Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
Παμε για ρελε δλδ.
Η ερωτηση μου...
Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?

Και πως κατάλαβες ότι το ρελέ είναι καμένο;
Του έδωσες τάση και δεν κούμπωσε;

vaska
07/12/2018, 09:05
Σε ηλεκτρολογους δεν παω γιατι εχω κακια εμπειρια.Πληρωσα 30 ευυρω για καμενη κεντρικη ασφαλεια.Με πιασανε μαλακα...Εκτοτε θεωρω οτι ο ηλεκτρολογος μπορει να σου φαει λεφτα ανετα και να μη καταλαβεις ποτε τιποτα...
Πολες φορες με βοηθησατε.Με λιγο κοπο και πολυ ηπομονη απο εσας τα καταφερα και γλυτωσα λεφτα.Λεφτα που δεν μου περισευανε ουτε τοτε ουτε τωρα.Καλα καλα με βγαζει ο μηνας ισα ισα με της βενζινες.Δεν ειμαι τωρα να σκαω σε ηλεκτρολογους φραγκα.Εαν ζοριστει τοσο πολυ η κατασταση ισως κανω μια επισκεψη...

Μια φορά πήγα σε γιατρό και ήταν καριόλης μου έφαγε ένα πενηντάρι ο σκιτζής, έκτοτε αποφάσισα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε γιατρούς. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος, πιο σωστό μου ακούγεται το "γλύτωσα λεφτά που δεν περισσεύουν" .

Από την άλλη κάνοντας χίλιες δύο δοκιμές με βραχυκυκλώματα κινδυνεύεις να κλάψεις πολλά περισσότερα από αυτά που θα έδινες στον μάστορα.
Καλές οι προθέσεις για βοήθεια, καλές και οι δοκιμές αλλά όλα πρέπει να έχουν ένα όριο. Κι αν πχ εγώ που δεν έχω καταλάβει σωστά σε συμβουλέψω λάθος κι εσύ που δεν έχεις την γνώση να ξεχωρίσεις το λάθος από το σωστό κάνεις ότι σου πω και κάνει καμπούμ το μηχανάκι, τι θα γίνει??

Acacius
07/12/2018, 09:40
Καλημερα.Βγαλαμε μια ακρη.Οια ασφαλεια του ρελε της μιζας δεν ηταν καμενη.Οποτε βραχυκηκλωσα τα καλωδια της μιζας(παρακαμψα το ρελε)και η μιζα λειτουργη κανονικα.
Παμε για ρελε δλδ.δηγ
Η ερωτηση μου...
Ρελε βαζω οποιο να ναι η πρεπει να ειναι για φριγουιντ?

Θεωρητικά μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε εφ'όσον έχει κατάλληλες προδιαγραφές, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό ανταλλακτικό οπότε δεν αξίζει να τραβηχτείς διότι ίσως δεν ταιριάζουν τα φις, ίσως είναι άλλο μέγεθος κλπ.

ΑΛΛΑ επειδή η μίζα λειτουργεί δε σημαίνει ότι βρήκες τι φταίει - απλά απέκλεισες τη μίζα. Κανονικά τώρα πρέπει να συνδέσεις το ρελέ μεταξύ μπαταρίας και μίζας και να του δώσεις ρεύμα παρακάμπτοντας μόνο τους διακόπτες (όλους), ώστε να δεις αν λειτουργεί κι αυτό, οπότε μένουν οι διακόπτες (όλοι...). Αν ξέρεις αρκετά Αγγλικά κατέβασε το μανουάλι (https://www.ludd.ltu.se/~joshua/xf650/xf650service.pdf) και κοίτα από σελίδα 210 και μετά, καθώς και το διάγραμμα στη 246, μπας και βγάλεις άκρη με το τι πάει πού.

Εδώ να σχολιάσω ότι, αν όντως το Freewind εκκινεί όπως θυμάμαι, δηλαδή απλά με νεκρά ή σηκωμένο σταντ, είχες από πριν θέμα αφού δύο στις τρεις δικλείδες ασφαλείας δε λειτουργούσαν σωστά. Επίσης, ενήλικοι είμαστε αλλά λάβε υπ'όψιν και αυτό που έγραψε ο Vaska.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 10:59
Μια φορά πήγα σε γιατρό και ήταν καριόλης μου έφαγε ένα πενηντάρι ο σκιτζής, έκτοτε αποφάσισα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου σε γιατρούς. Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος, πιο σωστό μου ακούγεται το "γλύτωσα λεφτά που δεν περισσεύουν" .

Από την άλλη κάνοντας χίλιες δύο δοκιμές με βραχυκυκλώματα κινδυνεύεις να κλάψεις πολλά περισσότερα από αυτά που θα έδινες στον μάστορα.
Καλές οι προθέσεις για βοήθεια, καλές και οι δοκιμές αλλά όλα πρέπει να έχουν ένα όριο. Κι αν πχ εγώ που δεν έχω καταλάβει σωστά σε συμβουλέψω λάθος κι εσύ που δεν έχεις την γνώση να ξεχωρίσεις το λάθος από το σωστό κάνεις ότι σου πω και κάνει καμπούμ το μηχανάκι, τι θα γίνει??

Οταν εση θα μου δωσεις μια λαθος συμβουλη που δε θα μου φενετε και μενα σωστη ενοειτε οτι δε θα το κανω.Στη προκειμενη περιπτωση μου ειπαν να παρακαμψω το ρελε.Μου ειπαν πως να το κανω.Ειδα οτι ο τροπος αυτος ισως εχει αποτελεσμα και ετσι εγινε.
Με το σκευτικο σου φιλε vaska κανεις εδω μεσα δεν επρεπε να ζηταει βοηθεια απο το πληκτρολογιο.
Μια εμπειρια μικρη την εχω.Δουλευα σε συνεργειο ενα 2μηνο και τουλαχιστον εχω μαθει 2 πραγματα.Απο ηλεκτρικα δε ξερω.Αλλα με οτι εχω καταπιαστει με τη βοηθεια σας τα εχω καταφερει και εχω γλυτωσει λεφτα...
Τωρα το παραδειγμα σου με το γιατρο που ειπες ηταν στοχευμενο και πετηχημενο.:wave2:
Γιαυτο ενα βρουμ απο μενα...

teogtp
07/12/2018, 11:27
Οταν εση θα μου δωσεις μια λαθος συμβουλη που δε θα μου φενετε και μενα σωστη ενοειτε οτι δε θα το κανω.Στη προκειμενη περιπτωση μου ειπαν να παρακαμψω το ρελε.Μου ειπαν πως να το κανω.Ειδα οτι ο τροπος αυτος ισως εχει αποτελεσμα και ετσι εγινε.
Με το σκευτικο σου φιλε vaska κανεις εδω μεσα δεν επρεπε να ζηταει βοηθεια απο το πληκτρολογιο.
Μια εμπειρια μικρη την εχω.Δουλευα σε συνεργειο ενα 2μηνο και τουλαχιστον εχω μαθει 2 πραγματα.Απο ηλεκτρικα δε ξερω.Αλλα με οτι εχω καταπιαστει με τη βοηθεια σας τα εχω καταφερει και εχω γλυτωσει λεφτα...
Τωρα το παραδειγμα σου με το γιατρο που ειπες ηταν στοχευμενο και πετηχημενο.:wave2:
Γιαυτο ενα βρουμ απο μενα...

Για να κάνεις βρουμ πρέπει να πάρει μπροστά το μηχανάκι.
Μέχρι στιγμής είσαι στο "τσακ","τσακ"(ήχος διακόπτη)
:lol:

OldMan
07/12/2018, 11:50
Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια, αλλα ετσι για το γαμωτο..

Τα καλωδια της μιζας τα ξηλωσες απο τις κολλησεις, ναι..??

Πως τα ξαναενωσες..??

Υ.Γ.
Καθε φορα που αναφερεις(αναφερω) τον Μπαμπη, πραγματοποιούμει εναν υμνο στην Ευθανασία (ενος συγκεκριμενου ΚΤΜ..)

7Tolis
07/12/2018, 12:39
Να δείτε που τη λύση θα τη βρει ο Dalt0n

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 13:05
Οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια, αλλα ετσι για το γαμωτο..

Τα καλωδια της μιζας τα ξηλωσες απο τις κολλησεις, ναι..??

Πως τα ξαναενωσες..??

Υ.Γ.
Καθε φορα που αναφερεις(αναφερω) τον Μπαμπη, πραγματοποιούμει εναν υμνο στην Ευθανασία (ενος συγκεκριμενου ΚΤΜ..)

Τα καλωδια τα ξηλωσα ναι.Θα τα κολισω παλι με καλαι.
Λοιπον.Το θεμα λυθηκε.Πηγα στο μαγαζι με τα ανταλακτικα και ειπα στον ανθρωπο να μου δωσει το ρελε τις μιζας και αν δε μου κανει να του το παω αμεσως πισω.Φυσικα δε του το πηγα αφου το προβλημα το ειχε το ρελε τις μιζας.Τωρα το μονο που μενει ειναι να επαναφερω το διακοπτη στα συγκαλα του:lol:
Ευχαρηστω πολυ παιδια για αλλη μια φορα.Αληθεια λεω.Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα...

OldMan
07/12/2018, 13:25
Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα...
Δεν μας τα δινεις τα λεφτα που γλυτωσες να πατσισουμε, γκροσο μοντο, αυτα που δωσαμε εμεις στους Νευρολογους..??

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 13:27
Δεν μας τα δινεις τα λεφτα που γλυτωσες να πατσισουμε, γκροσο μοντο, αυτα που δωσαμε εμεις στους Νευρολογους..??

Τα λεφτα θα τα παρουν οι αλλοι...Εσενα δε σε ειδα πουθενα να βοηθας...

OldMan
07/12/2018, 13:31
Τα λεφτα θα τα παρουν οι αλλοι...Εσενα δε σε ειδα πουθενα να βοηθας...
Το οτι διατηρησα την ψυχραιμια μου σε αξιοθαυμαστα επιπεδα, μαλλον δεν το θεωρεις "βοηθεια"... :(


Never mind, θα ξαναρθεις να ρωτησεις τπτ σαν: " Η ασφαλεια μπαινει πριν ή μετα την μπαταρία ..??", οπότε επιφυλασσομαι.. ;)

telegonos
07/12/2018, 13:35
Τα καλωδια τα ξηλωσα ναι.Θα τα κολισω παλι με καλαι.
Λοιπον.Το θεμα λυθηκε.Πηγα στο μαγαζι με τα ανταλακτικα και ειπα στον ανθρωπο να μου δωσει το ρελε τις μιζας και αν δε μου κανει να του το παω αμεσως πισω.Φυσικα δε του το πηγα αφου το προβλημα το ειχε το ρελε τις μιζας.Τωρα το μονο που μενει ειναι να επαναφερω το διακοπτη στα συγκαλα του:lol:
Ευχαρηστω πολυ παιδια για αλλη μια φορα.Αληθεια λεω.Αν δεν ησασταν εσεις θα ειχα δωσει ενα σκασμο λεφτα...

Με όλο το σεβασμό, δεν λέω, λύση βρήκες, και καλό είναι αυτό και για εσένα και για όλους.

Όμως όταν σου λένε κάποιοι άνθρωποι, κάνε το Α για να δεις αν ισχύει το Β, ώστε να αποκλείσεις την περίπτωση να ισχύει το Γ, συγκεκριμένα, εξηγημένα, αναλυοντάς σου και το σχέδιο όλων αυτών, και εσύ πας και κάνεις ένα Χ και πετυχαίνεις ένα Υ, δεν θεωρείται βοήθεια. Τύχη θεωρείται.

Καμιά μέρα, με τον αψυχολόγητο τρόπο που αντιλαμβάνεσαι και κινείσαι, θα κάνεις μεγαλύτερη ζημειά, θα κάψεις καμιά ηλεκτρονική, θα βάλεις καμιά φωτιά, θα κάψεις καλωδίωση, και θα λες, αυτοί εκεί στο φόρουμ, μου κάνανε ζημειά.

Μήπως να άλλαζες λίγο στάση ζωής και αντίληψης; Όταν ζητάς βοήθεια, κάνεις ότι σου λέει η βοήθεια, και αναφέρεις αποτελέσματα, δεν αυτοσχεδιάζεις. Επίσης προσπάθησε να είσαι ακριβής στις εκφράσεις σου, και να είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι σου είπαν, ποιό εξάρτημα σου περιέγραψαν, ποιά διαδικασία σου πρότειναν, 1000 φορές να ρωτήσεις διευκρίνιση, παρά αυτό που σου λέει ένας κάτι και πας και καταλαβαίνεις κάτι άλλο.

Αυτά, καλές βόλτες.

vaska
07/12/2018, 14:53
Οταν εση θα μου δωσεις μια λαθος συμβουλη που δε θα μου φενετε και μενα σωστη ενοειτε οτι δε θα το κανω.Στη προκειμενη περιπτωση μου ειπαν να παρακαμψω το ρελε.Μου ειπαν πως να το κανω.Ειδα οτι ο τροπος αυτος ισως εχει αποτελεσμα και ετσι εγινε.
Με το σκευτικο σου φιλε vaska κανεις εδω μεσα δεν επρεπε να ζηταει βοηθεια απο το πληκτρολογιο.
Μια εμπειρια μικρη την εχω.Δουλευα σε συνεργειο ενα 2μηνο και τουλαχιστον εχω μαθει 2 πραγματα.Απο ηλεκτρικα δε ξερω.Αλλα με οτι εχω καταπιαστει με τη βοηθεια σας τα εχω καταφερει και εχω γλυτωσει λεφτα...
Τωρα το παραδειγμα σου με το γιατρο που ειπες ηταν στοχευμενο και πετηχημενο.:wave2:
Γιαυτο ενα βρουμ απο μενα...

Κάνεις μέγα λάθος, δεν είπα να μην ζητάει κανείς βοήθεια, να ζητάμε βοήθεια και να την παίρνουμε όποτε μας δίνεται (αυτό ομολογουμένως ακούστηκε κίνκι), άλλωστε είναι μία από τις κύριες αιτίες ύπαρξης των φόρουμς ( η άλλη είναι για μαζώξεις με τσίπουρα, ρακές και μεζέδες). Αυτό που είπα είναι ότι χρειάζεται μια κάποια γνώση βασικών πραγμάτων πάνω στα μηχανάκια εν προκειμένω, για να μπορείς να ξεχωρίσεις το λάθος από το σωστό ή την μαλ@κία από το σοβαρό.
Πραγματικά αν δεις τι μαργαριτάρια γράφονται σε ομάδες που ασχολούνται με τεχνικά - επισκευές - κατασκευές στο φβ θα πάθεις πλάκα. Και καλά είναι όλοι γνώστες, ότι έχει επάνω του ηλεκτρονικό εξάρτημα είναι "πλακέτα" και όλες ταιριάζουν με όλες και επισκευάζονται με αντικατάσταση πυκνωτών. Μη σου πω για κτιριακές εγκαταστάσεις που οι περισσότεροι από όσους γράφουν νομίζουν ότι είναι τουλάχιστον ανώτεροι από πολιτικό μηχανικό και σε γνώση και σε εμπειρία.
Πάρα πολλές φορές η φάση ξεφεύγει από το αστείο και αυτό που προτείνουν είναι τουλάχιστον επικίνδυνο.
Και στην δικιά σου περίπτωση έπρεπε να παίξεις με ρεύματα και μάλιστα μεγάλης έντασης βλ. μίζα, και χωρίς προστασίες βλ. bypass ασφαλειών. Σκέφτηκα λοιπόν να σε προφυλάξω μιας και κατά δήλωσή σου δεν το έχεις με τα ρεύματα κι έχεις και πεθερό ξεροκέφαλο.
Αυτά.

vaska
07/12/2018, 14:54
Με όλο το σεβασμό, δεν λέω, λύση βρήκες, και καλό είναι αυτό και για εσένα και για όλους.

Όμως όταν σου λένε κάποιοι άνθρωποι, κάνε το Α για να δεις αν ισχύει το Β, ώστε να αποκλείσεις την περίπτωση να ισχύει το Γ, συγκεκριμένα, εξηγημένα, αναλυοντάς σου και το σχέδιο όλων αυτών, και εσύ πας και κάνεις ένα Χ και πετυχαίνεις ένα Υ, δεν θεωρείται βοήθεια. Τύχη θεωρείται.

Καμιά μέρα, με τον αψυχολόγητο τρόπο που αντιλαμβάνεσαι και κινείσαι, θα κάνεις μεγαλύτερη ζημειά, θα κάψεις καμιά ηλεκτρονική, θα βάλεις καμιά φωτιά, θα κάψεις καλωδίωση, και θα λες, αυτοί εκεί στο φόρουμ, μου κάνανε ζημειά.

Μήπως να άλλαζες λίγο στάση ζωής και αντίληψης; Όταν ζητάς βοήθεια, κάνεις ότι σου λέει η βοήθεια, και αναφέρεις αποτελέσματα, δεν αυτοσχεδιάζεις. Επίσης προσπάθησε να είσαι ακριβής στις εκφράσεις σου, και να είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι σου είπαν, ποιό εξάρτημα σου περιέγραψαν, ποιά διαδικασία σου πρότειναν, 1000 φορές να ρωτήσεις διευκρίνιση, παρά αυτό που σου λέει ένας κάτι και πας και καταλαβαίνεις κάτι άλλο.

Αυτά, καλές βόλτες.


αυτό ακριβώς!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 15:22
Με όλο το σεβασμό, δεν λέω, λύση βρήκες, και καλό είναι αυτό και για εσένα και για όλους.

Όμως όταν σου λένε κάποιοι άνθρωποι, κάνε το Α για να δεις αν ισχύει το Β, ώστε να αποκλείσεις την περίπτωση να ισχύει το Γ, συγκεκριμένα, εξηγημένα, αναλυοντάς σου και το σχέδιο όλων αυτών, και εσύ πας και κάνεις ένα Χ και πετυχαίνεις ένα Υ, δεν θεωρείται βοήθεια. Τύχη θεωρείται.

Καμιά μέρα, με τον αψυχολόγητο τρόπο που αντιλαμβάνεσαι και κινείσαι, θα κάνεις μεγαλύτερη ζημειά, θα κάψεις καμιά ηλεκτρονική, θα βάλεις καμιά φωτιά, θα κάψεις καλωδίωση, και θα λες, αυτοί εκεί στο φόρουμ, μου κάνανε ζημειά.

Μήπως να άλλαζες λίγο στάση ζωής και αντίληψης; Όταν ζητάς βοήθεια, κάνεις ότι σου λέει η βοήθεια, και αναφέρεις αποτελέσματα, δεν αυτοσχεδιάζεις. Επίσης προσπάθησε να είσαι ακριβής στις εκφράσεις σου, και να είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι σου είπαν, ποιό εξάρτημα σου περιέγραψαν, ποιά διαδικασία σου πρότειναν, 1000 φορές να ρωτήσεις διευκρίνιση, παρά αυτό που σου λέει ένας κάτι και πας και καταλαβαίνεις κάτι άλλο.

Αυτά, καλές βόλτες.

Φυλε τελεγονε.Αφου πηγα στη σελιδα του μανουαλ που ειπε το μελος παραπανω και ειδα και το σχεδειαγραμα δεν εβγαλα γρι.Ειχα 3 επιλογες.Ή να κατσω μπροστα απο το κινητο να σας στελνω και να μου στελνετε ή να δοκιμασω αυτο με το ρελε ή να τη παω σε μαστορα.Πρωτιμησα να δοκιμασω με ενα καινουριο ρελε μιας και τη μηχανη τη χρειαζομουν στις 16:00 για να παω τη γυναικα μου στη δουλεια.Και βεβεα δεν αψηφησα καμια συμβουλη που μου ειπε καποιος απο εδω μεσα.Γιαυτο αλωστε το εφτιαξα.
Καταλαβαινω τα γραφωμενα και εσενα και του vaska.
Ειναι μονο για καλο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 15:31
Το οτι διατηρησα την ψυχραιμια μου σε αξιοθαυμαστα επιπεδα, μαλλον δεν το θεωρεις "βοηθεια"... :(


Never mind, θα ξαναρθεις να ρωτησεις τπτ σαν: " Η ασφαλεια μπαινει πριν ή μετα την μπαταρία ..??", οπότε επιφυλασσομαι.. ;)

Πλακα κανω βρε.Απλα ξεχασα να βαλω εμοσιον:rolleyes:
Οταν κατεβει καποιος προς τα εδω μια ρακι θα τη πιουμε.Σπητη μου δε βαζω τον καθενα αλλα σε κατι ωραια μεροι που ξερω και θα σας αρεσουν σιγουρα μια ρακη θα τη κοπανισουμε:lol:

vaska
07/12/2018, 15:38
Πλακα κανω βρε.Απλα ξεχασα να βαλω εμοσιον:rolleyes:
Οταν κατεβει καποιος προς τα εδω μια ρακι θα τη πιουμε.Σπητη μου δε βαζω τον καθενα αλλα σε κατι ωραια μεροι που ξερω και θα σας αρεσουν σιγουρα μια ρακη θα τη κοπανισουμε:lol:

Ωραία τα λες. Μέχρι να σε βοηθήσουν τα παιδιά ήταν τα φιλαράκια σου, μόλις πήρες ότι ήθελες έγιναν ο καθένας. Μάιστα!

:bawl:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 15:52
Μου φενετε οτι σημερα τα χετε βαλει με τους κρητικους μια παρτη:p

buckley
07/12/2018, 16:04
Ωραία τα λες. Μέχρι να σε βοηθήσουν τα παιδιά ήταν τα φιλαράκια σου, μόλις πήρες ότι ήθελες έγιναν ο καθένας. Μάιστα!

:bawl:

Εσύ δηλαδή ήθελες να σε σπιτώσει ο Κρητικός ? Περίεργο, τόσα χρόνια άλλη εντύπωση είχα αποκομίσει για πάρτη σου :bawl:

vaska
07/12/2018, 16:58
Εσύ δηλαδή ήθελες να σε σπιτώσει ο Κρητικός ? Περίεργο, τόσα χρόνια άλλη εντύπωση είχα αποκομίσει για πάρτη σου :bawl:

είναι φιλόξενα παιδιά και το ρακόμελο, η ρακή, η μαραθόπιτα και το απάκι πολύ με αρέσουν

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/12/2018, 17:23
είναι φιλόξενα παιδιά και το ρακόμελο, η ρακή, η μαραθόπιτα και το απάκι πολύ με αρέσουν

Μπα να σαρεσει και πραμ'αλλο???:bawl: