PDA

View Full Version : Πρόβλημα: Kle 500 ρετάρει!!



ant0ine
01/12/2005, 11:27
Παίδες έχω το εξής πρόβλημα... Έχω εδώ και 4 χρόνια ένα KLE 500αρι του '93 μοντέλο... Όλα καλά όλα ανθηρά σκυλί η μηχανή, αλλά τον τελευταίο καιρό μου κάνει κάτι περίεργα...

Όταν είναι κρύα η μηχανή (πάντα ζεστένεται με τσοκ για καννα 2λεπτο πριν φύγω από κάπου) και πάω να ανεβάσω στροφές στην 2ά και 3η ιδιαίτερα και βρίσκομαι σε 2000-3000 στροφές μου δείχνει μια συμπεριφορά η μηχανή σαν να ρετάρει ο κύλινδρος... δηλαδή φανταστείτε σαν να έχει μπει σκουπιδάκι στο καρμπυρατέρ, και όσο και να δίνεις από εκεί και πάνω δηλαδή και τέρμα το γκάζι να πας, κλωτσάει πιο πολύ και μένεις στα ίδια (στην ουσία χειροτερέυεις την κατάσταση και δεν πας αυξάνεις ταχύτητα).
Έτσι απλά αφήνεις λίγο γκάζι και ξαναδίνεις σιγά σιγά μέχρι να ξεπεράσεις τις 4000 στροφές όπου εκεί η μηχανή δουλεύει κανονικότατα...
Όταν περάσει καννα 5λεπτο λειτουργίας η μηχανή λειτουργεί κανονικότατα...!! Σαν να μην συμβάινει τίποτα... Στην αρχή μου το έκανε μια φορά το μήνα, ελέγα λοιπόν ότι είναι βενζίνη... Τις τελευταίες μέρες έχει γίνει καθημερινό φαινόμενο παρόλο που έχω αλλάξει βενζίνη και βάζω από τσεκαρισμένο βενζινάδικο...
Λέω ok θα είναι τα μπουζί... την πάω χτες την μηχανή για service και του λέω του τυπά τι παίζει, και να αλλάξει μπουζί, φίλτρα (βενζίνης, αέρος, λαδιών), να καθαρίσει βαλβίδες, και όλα τα σχετικά..!
Τέσπα μαζί με κάτι άλλα το κόστος 180 ευρώ... μου λέει όλα ok..!!
Πάω να ξεκινήσω το πρωί... τα ίδια πάλι...
Πάει ο πατέρας μου από εκεί σήμερα το πρωί του λέει τι παίζει, και του απαντάει ότι όταν είναι κρύες οι μηχανές αυτό κάνουν... το θέμα είναι όμως ότι εγώ αυτό δεν το θεωρώ ομαλή λειτουργία κινητήρα και κάτι παίζει... δεν μπορεί 4 χρόνια να ήταν όλα μέλι γάλα και τώρα ξαφνικά γυρίζουμε στο ότι είναι φυσιολογικό το παραπάνω...!!
Επειδή θα του την πάω αύριο και αν ξανακούσω περι φυσιολογικής λειτουργίας θα τρελαθώ και θα κοπανηθούμε, παίζει καμιά βοήθεια για το πρόβλημά μου τι μπορεί να είναι;;;;;;

Τι να κοιτάξει;; Τι να θέλει αλλαγεί;;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

sadengr
01/12/2005, 14:46
Εφοσον αλλαξε μπουζι φιλτρα λαδια και καθαρισε βαλβιδες και κανει παλι τα ιδια (και ο μαστορας κανει τον... κινεζο), μαλλον θα πρεπει να κοιταξει και τα καρμπυρατερ.
Ενα αλλο που μπορει να συμβαινει ειναι προβλημα στο ηλεκτρικο συστημα. Εχεις αναμενα τα φωτα οταν συμβαινει αυτο ?

SaTaNaKoS
01/12/2005, 14:53
Όχι, συνήθως κλειστά...!

Όσο για καθαρισμό στο καρμπυρατέρ του είπα να κάνει και μου είπε ότι έκανε και ότι έλεγξε και ότι είναι όλα ok!!!!!

Δηλαδή στην ουσία δεν υπάρχει κάτι άλλο να κοιτάξω... Κάτι από τα παραπάνω είναι;

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί το κάνει μόνο όταν είναι κρύα η μηχανή... τα πρώτα 5 λεπτά... αφού την έχω ζεστάνει άλλα 2 λεπτά

sadengr
01/12/2005, 15:58
χμ...
Τι αλλο ?
Τρομπα βενζινης ?
Αλλαγη μαστορα ισως?
Η δευτερη και τριτη γνωμη παντα μετρανε...

sadengr
01/12/2005, 16:00
Ααα τσεκαρε αν δουλευουν και οι δυο κυλινδροι.
Μετα το 2λεπτο ζεσταμα δες αν ειναι ζεστες και οι δυο εξατμισεις (χωρις να καεις βεβαια!)

OldMan
01/12/2005, 16:33
:wave2: :wave2: :wave2:

Αυτό που περιγράφεις είναι φαινόμενο που παρατηρείται σε (υπερβολικά) πλούσια μίγματα...

Αν όντως ο μάστορας καθάρισε και έλεγξε το καμπυρατέρ, κάποια μ@λακία γίνεται με το τσοκ (το οποίο πιστεύω να κλείνεις όταν ξεκινάς...).

:wave2: :beer: :wave2:

matmat
01/12/2005, 17:10
Αν δεν είναι η μεμβράνη (τύμπανο)του καρμπυρατέρ (συνήθως κάνει μια πολυ μικρή τρυπούλα που θέλη πολυ προσοχή για να τη δεις )
να κοιτάξεις τον ανορθωτή .
Το έιχα και ταλαιποριώμουν αφάνταστα μέχρι να βρώ τι έχει .
σύνιθες πρόβλημα είναι και η υγρασία που μαζεύη στην πλεξούδα στην καμπή που κάνει εκεί δίπλα απο το πλαίσιο ..

FZR1000
02/12/2005, 02:10
Τα καρμπιρατερ είναι σίγουρα ή θέλουν καθάρισμα ή ρύθμισμα. Μάλλον ο μηχανικός σου δέν είναι κ τόσο καλός. Όσο για τις βαλβίδες συνήθως τις ρυθμίζουν δεν τις καθαρίζουν.

kaps
02/12/2005, 09:02
Μήπως τίποτα από την ηλεκτρονική να πήρε υγρασία;

ant0ine
02/12/2005, 09:20
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις... όπως πάει το πράγμα θα αλλάξω στανταρ μηχανικό, γιατί σήμερα που πήγα, μου λέει να το κοιτάξω αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να επιβαρυνθείς οικονομικά κι άλλο... απλά κάνε δύο γεμίσματα με 100άρα Ultimate BP και αν συνεχίσει να το κάνει βλέπουμε...

Του εξήγησα για άλλη μια φορά τι παίζει κ του είπα αν όντως καθάρισε το καρμπυρατέρ, γιατί πρέπει να είναι θέμα τροφοδοσίας, κ μου είπε πως το καθάρισε... Τώρα απο εκεί και πέρα τι να πω... θα κάνω τα δυο γεμίσματα... και αν δεν δω διαφορα... τα λεμπελ για άλλον! :wave2:

Κάνενας που να ξέρει αξιόπιστους μηχανικούς προς Άλιμο Καλαμάκι μεριά!!?!?!?!?!? :)

Όπως και να έχει και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

(edit edit edit... Εννοείται πως και το τσοκ το κλείνω όταν η μηχανή είναι εν κινήση!!!!!)

MakeMyDay
02/12/2005, 20:10
τσεκάρισε τα σωλινάκια υποπίεσης στο βρυσάκι του ρεζερβουαρ
...συνήθως φέυγουν από την θέση τους και δεν δουλέυει σωστα το βρυσάκι υποπίεσης.
επέλεξε την συνεχόμενη ροή στο βρυσάκικαι κοίτα να το κάνει
Αν σταματήσει το σύμπτωμα ...ειναι σίγουρα από τα σωλινάκια.

Αυτά από προσωπική εμπειρία με παρόμοιο πρόβλημα.

καλή επιτυχία....

ant0ine
28/08/2006, 07:00
Καλησπέρα, επαναφέρω το θέμα μιας και επιτέλους βρήκα τη λύση, απλά καθυστέρησα μιας και βρίσκομαι στο μέσον της θητείας μου και αυτό το μήνα γύρισα Αθήνα εο εοεο εο!!!! :beer:

Λοιπόν όντως άλλαξα μηχανικό και το πήγα στον Σπηλιωτόπουλο - Κωβαίο στην Καλλιθέα και ομολογώ ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά και από την συμπεριφορά και των δύο! :wave2: :wave2:

Το πρόβλημα λοιπόν ήταν ο ανορθωτής, ο οποίος αλλάχτηκε και τα κολλήματα / ρεταρίσματα σταμάτησαν ως δια μαγίας..!!

Το μαναράκι μου (KLE) λοιπόν και πλέον πετάει και μου προσφέρει ατέλειωτες στιγμές ευχαρίστησης!!!

Άντε καλημέρες και ευχαριστώ για τις γνώμες και τις προτάσεις!

motokle
10/04/2010, 22:21
Προσφατα αγορασα μια μηχανη κλε 500.Δεν την ελενξα σωστα κατα την αγορα (δεν εχω μεγαλη εμπειρια στισ μηχανες)και μετα απο κατι μερες διαπιστωσα οτι ρεταρει ο αριστερος κυλινδρος μεχρι τις 3000 στροφες περιπου.Η μηχανη ειναι του 2004 με τα αναγλυφα γραμματα στο φερινγκ.προσπαθωντας να βρω την αιτια ξεκινησα βγαζοντας την πιπα απο τον δεξι κυλινδρο που λειτουργει κανονικα να δω πως συμπεριφερετε ο αριστερος.αποτελεσμα ηταν ναμην περνει μπρος καθολου η μηχανη.εβγαλα την φισα του ανωρθωτη μπας και δημιουργει αυτος καποιο προβλημα αλα παλι τα ιδια.τραβιξα το τσοκ του αερα αρκετα και μονο τοτε πηρε μπροστα ο κυλινδρος αλα καθως γυρισα το τσοκ στην κανονικη θεση πεφταν οι στροφες και τελικα εσβησε.αν κατα την διαρκεια που ειχα το τσοκ τραβιγμενο ανοιγα το γκαζι και μετα εκλεινα το τσοκ δια τειρουσε τις στροφες αλα μονο με ανοιχτο γκαζι.το συμπερασμα ειναι οτι κατω απο τις 3000 στροφες δουλεβει μονο ο δεξιος κυλινδρος πραγμα πολυ ενοχλητικο κυριως μεσα στην πολη με τα ξεκινα-σταματα και φανταζομαι οτι κυκλοφοροντας την μηχανη με αυτο το προβλημα μαλον θα διμιουργηθουν και αλλα. απο οτι μπορω να καταλαβω εχει καποιο προβλημα στο καρμπυρατερ λετε να ειναι πολυ σοβαρο και να χρειαστει να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη??δεν περισευουν και πολλα αυτην την εποχη!!!μηπως μου την "φορεσε" για τα καλα ο προηγουμενος κατοχος?παντως η μηχανη ειναι σχεδον αγρατσουνιστη, και εξ οψεως τουλαχιστον φαινεται πολυ "καθαρη "

jimmis5
10/04/2010, 22:59
Μπουζι αλλαξε και καθαρισμα τα καρμπυλατερ μαζι με ρυθμισμα στις πεταλουδες και θα εισαι οκ κανα 80αρι τουλαχιστον υποθεση:beer: :wave2:

motokle
11/04/2010, 10:02
Αυριο θα παω να το κοιταξω σε μαστορα ελπιζω να ειναι μονον αυτο το προβλημα
Ευχαριστω για την απαντηση jimmis

ego_o_idios
12/04/2010, 13:50
sou exi figi i exi tripisi to filtrokouti

motokle
12/04/2010, 21:00
Τελικα με καθαρισμα και ρυθμισμα καρμπυρατερ και ολλα ειναι ενταξη
Κοστος 50ευρωπουλα
Ευχαριστω για τις απαντησεις:smilea: :smilea: :smilea: