PDA

View Full Version : Γνωμες για Moto guzzi V7 III ?



villasg
08/12/2018, 14:55
Καλησπερα .
Μετα απο περιπλάνηση του μυαλού σε διάφορα ( daytona ROCKSTAR, Benelli LEONCINO κλπ ) και την ευρεση του υπολοιποντως χρηματικού ποσού , ειμαι σχεδον ετοιμος για το μεγαλο βημα της αγορας ενος Moto guzzi v7iii special εν οψη και της "προσφοράς" που τρεχει μεχρι τελος του ετους για -600€ και 4 χρονια συνολικα εγγυηση .
Το έκανα και ενα "tset drive" και με καυ...σε
Έχουμε κάποιον κάτοχο η κάποιον που να ξερει κατι παραπάνω για το μηχανάκι ?
ευχαριστω πολυ

401903401904

Επισης σημαντικο διλλημα/πονοκεφαλος/σπαζοκεφαλια .... μου αρεσει πολυ και το Moto guzzi v7iii MILANO

401906401905

αχχχχχχ

BLiTzER
08/12/2018, 15:03
Εξαιρετική επιλογή, πολύ μπροστά από τον ανταγωνισμό των ROCKSTAR και LEONCINO! Καλοτάξιδο!

Akalestos
08/12/2018, 17:05
Ναι κι εμενα μ αρεσει η συγκεκριμενη μαρκα/μοτο σαφως καλυτερη σαν επιλογη οποια σ αρεσει να βλεπεις στο γκαραζ σου παρε!

ptc
08/12/2018, 17:15
Η Μιλάνο κούκλα!!!:smokin:

Και τέσσερα χρόνια ηρεμία, άρχοντας!

lleonidas
08/12/2018, 17:41
Τελικά είχες το διπλάσιο budget αλλά σου άρεσε να μας ταλαιπωρείς σαδιστικά με το rockstar!
Ωραιότατο χριστουγεννιάτικο δώρο για τον εαυτό σου...όμορφο, με προσωπικότητα και βαρύ όνομα!Και τα τέσσερα χρόνια της εγγύησης είναι όντως σημαντική παράμετρος.
Με το καλό να το αποκτήσεις :)

Bowleno
08/12/2018, 17:42
Όποιο και να πάρεις, πολύ καλή επιλογή! Απλά θα αναφέρω ότι εγώ αν ήταν να κάνω πολλά χιλιόμετρα πάνω του, θα έπαιρνα το πρώτο (λόγω πιο άνετης σέλας) το milano αλητεία...αυτό θα έπαιρνα. (δεν κάνω πολλά χλμ. :D )

Bowleno
08/12/2018, 17:44
Τελικά είχες το διπλάσιο budget αλλά σου άρεσε να μας ταλαιπωρείς σαδιστικά με το rockstar!
Ωραιότατο χριστουγεννιάτικο δώρο για τον εαυτό σου...όμορφο, με προσωπικότητα και βαρύ όνομα!Και τα τέσσερα χρόνια της εγγύησης είναι όντως σημαντική παράμετρος.
Με το καλό να το αποκτήσεις :)

Μάλλον τον μπέρδεψες με τον panagos159 που άνοιξε το σχετικό θέμα.....

lleonidas
08/12/2018, 17:50
Μάλλον τον μπέρδεψες με τον panagos159 που άνοιξε το σχετικό θέμα.....

Αναφέρομαι σε αυτό (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155962) το θέμα.

bros 650
08/12/2018, 17:54
Καλοταξιδο και μενα με αρεσει ειδικα το σπεσιαλ με το χρωμιομενο ρεζερβουαρ.δυστηχως θεσσαλονικη δεν τα φερνουν να τα δουμε και απο κοντα πραγμα απαραδεκτο για μια πολη 1,5 εκ. .αν το παρεις γραψε εντυπωσεις

villasg
08/12/2018, 18:40
Τελικά είχες το διπλάσιο budget αλλά σου άρεσε να μας ταλαιπωρείς σαδιστικά με το rockstar!

Δεν τα ειχα τα επιπλεον λεφτα αλλα τελικα ηρθαν ( ανελπιστα σχεδον ) το ειχα πει

Μετα απο ενα μεγαλο ψαρωμα που εφαγα με την προσφορα της MOTO GUZZI για το V7 III SPECIAL στα 8500 με 4 χρονια εγγυηση , προσγειωθηκα λογω οτι δεν βγαινουν τα λεφτα πισω στο Rockstar 400 ......

villasg
08/12/2018, 19:02
........Απλά θα αναφέρω ότι εγώ αν ήταν να κάνω πολλά χιλιόμετρα πάνω του, θα έπαιρνα το πρώτο (λόγω πιο άνετης σέλας) το milano αλητεία...αυτό θα έπαιρνα. (δεν κάνω πολλά χλμ. :D )

Σελα εχουν την ιδια .
Οι διαφορες ειναι οτι η MILANO εχει τροχούς από κράμα αλουμινίου αντι για ακτινωτούς τροχούς που εχει η SPECIAL καθως και αλουμινενια πλαινα καπακια και φτερα

doctoras
09/12/2018, 08:47
Μου αρεσει το guzzi ομως μιας που το ψάχνεις για να εισαι 100% σίγουρος για την επιλογη σου περνα μια βολτα απο την τριουμφ και ζητα το boneville street twin σε τεστ ραιντ να εχεις πιο ολοκληρωμένη αποψη τα λεφτα ειναι κοντα νομίζω παει στα 8990 και εαν σε δουνε ψημένο μπορουν να κατεβουν με καλυτερη προσφορα

villasg
09/12/2018, 09:25
Καλη η προταση θα το κανω αν και δεν με ψήνει να ανεβω στα 900cc

panavour
09/12/2018, 09:34
Aυτο με τις ακτινες παιρνει τιουμπλες λαστιχα??Αν οχι παρε το Μιλανο

villasg
09/12/2018, 09:51
Aυτο με τις ακτινες παιρνει τιουμπλες λαστιχα??Αν οχι παρε το Μιλανο

Αυτο με τις ακτινες εχει σαμπρελα , αυτος ειναι και ο ενδιασμος μου .....

devil's animal
09/12/2018, 09:58
πολυ καλη επιλογη...
και σαν μηχανη αλλα και σαν επενδυση, αφου ΣΙΓΟΥΡΑ θα κρατησει καλυτερη μεταπωλητικη αξια σε σχεση με rockstar και leoncino...

και φυσικα το Milano...
:beer::beer::beer:

panavour
09/12/2018, 09:59
Αυτο με τις ακτινες εχει σαμπρελα , αυτος ειναι και ο ενδιασμος μου .....
μεγαλο βασανο η σαμπρελλα,στο λεω εκ πειρας,και σε αφηνει στον δρομο αμα τρυπησει,αστο καλυτερα.ΒΟΥΡΡΡ για μιλανο που ειναι και κουκλα.

Jimmu
09/12/2018, 10:03
Αυτο με τις ακτινες εχει σαμπρελα , αυτος ειναι και ο ενδιασμος μου .....

Aν γουστάρεις όμως ακτίνες υπάρχει κιτ που σου επιτρέπει να βάλεις λάστιχο tubeless και σε τέτοια ζάντα.Για ρίξε μια ματιά https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=tubliss&ul_noapp=true

ΥΓ: στο συγκεκριμένο μηχανακι και σε όλα αυτής της σχολής-κατηγορίας η ακτίνα θεωρώ πως είναι must!

panavour
09/12/2018, 10:08
Aν γουστάρεις όμως ακτίνες υπάρχει κιτ που σου επιτρέπει να βάλεις λάστιχο tubeless και σε τέτοια ζάντα.Για ρίξε μια ματιά https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=tubliss&ul_noapp=true

ΥΓ: στο συγκεκριμένο μηχανακι και σε όλα αυτής της σχολής-κατηγορίας η ακτίνα θεωρώ πως είναι must!

με τα μεταφορικα και τους δασμους και τον φπα κανει οσο ενα καινουργιο λαστιχο

Jimmu
09/12/2018, 10:16
με τα μεταφορικα και τους δασμους και τον φπα κανει οσο ενα καινουργιο λαστιχο

Μπρος στα κάλη,τι είν'ο πόνος(στην τσέπη)...Θέλω να πω πως λύση υπάρχει και το κόστος δεν είναι δα και "απαγορευτικό" για κάποιον που γουστάρει spoke look.Εξάλλου μια φορά το πληρώνεις αυτό κι άσε που μπορεί με λίγο ψάξιμο να το βρεις το κιτ και στην Ελλάδα.Εγώ πάντως για v7 ,bonneville κτλ δεν θα το σκεφτόμουν καν για χυτή ζαντα...

viper1
09/12/2018, 10:24
Καλοταξιδο και μενα με αρεσει ειδικα το σπεσιαλ με το χρωμιομενο ρεζερβουαρ.δυστηχως θεσσαλονικη δεν τα φερνουν να τα δουμε και απο κοντα πραγμα απαραδεκτο για μια πολη 1,5 εκ. .αν το παρεις γραψε εντυπωσεις

Πρέπει να φτιάξετε το μέτρο για να έρθουν :D

maniatiakos
09/12/2018, 11:36
Αυτο με τις ακτινες εχει σαμπρελα , αυτος ειναι και ο ενδιασμος μου .....

Βάλε εντουράδικες σαμπρέλες.

Μόνο τα caponord και τα gs 1200, αν δεν κάνω λάθος, αν και με ακτινωτές ζάντες είχαν tubeless ελαστικά.

Akalestos
09/12/2018, 12:38
Προσωπικα δε μ αρεσει η Μιλανο ουτε οι χυτες ζαντες σε τετοιες μοτο.Ασε που κι αυτο το χρωμα το γαλαζιο στο ντεποζιτο πολυ "gay" χρωμα για τετοια μοτο.ΜΟΝΟ ΑΚΤΙΝΕΣ!!! μαυρο χρωμα και ακτινες και ειναι ΜΟΥΝ@ΡΑ!

Tycho Moon
10/12/2018, 12:23
Στη θέση σου θα επέλεγα ακτινωτές, μόνο αν είχα τη δυνατότητα και τη διάθεση να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη και να αλλάξω τα στεφάνια με tubeless στις μαμά διαστάσεις.

Αλλιώς θα πήγαινα σε χυτές και με το κοστούμι στο χρώμα που σου αρέσει αρκεί να μην είναι ματ.

sapila racing
10/12/2018, 12:39
Βάλε εντουράδικες σαμπρέλες.

Μόνο τα caponord και τα gs 1200, αν δεν κάνω λάθος, αν και με ακτινωτές ζάντες είχαν tubeless ελαστικά.

Και πολύ πριν απο αυτά είχε και το Honda XL600LM.

Παρτο με ακτίνες, είναι πιό όμορφο.

villasg
10/12/2018, 12:57
Στη θέση σου θα επέλεγα ακτινωτές, μόνο αν είχα τη δυνατότητα και τη διάθεση να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη και να αλλάξω τα στεφάνια με tubeless στις μαμά διαστάσεις.

Αλλιώς θα πήγαινα σε χυτές και με το κοστούμι στο χρώμα που σου αρέσει αρκεί να μην είναι ματ.

Παει μακρυα ετσι η βαλιτσα , να παρω δλδ το special (8500) και μετα να παρω εχτρα ζαντες ........ πανω απο 500€ υπολογιζω να κανουν ... δεν λεει .
Απο την αλλη το stone που ειναι με μπρατσα , με χαλαει .....
Μαλλον θα παω σε special μαυρο (ακτινες )

Tycho Moon
10/12/2018, 13:14
Άμα οι χυτές σε χαλάνε, πάω πάσο.

Πάρε ό,τι σε φτιάχνει και να το χαρείς! :beer:

villasg
10/12/2018, 15:16
Άμα οι χυτές σε χαλάνε, πάω πάσο.

Δεν με χαλανε βρε συ , απλα θα γουσταρα το Special με χυτες ..... το οποιο ειναι το Milano οπου εκει με χαλαει λιγο το χρωμα

BabisStinson
10/12/2018, 15:47
Το Grigio του Milano σε συνδυασμό με τα φτερά από βουρτσισμένο αλουμίνιο είναι εξαιρετικός χρωματικός συνδυασμός!
Κι εμένα μου αρέσουν οι spoked ζάντες, αλλά δεν θα ήθελα να μπλέκω με σαμπρέλες. Πάρε το Milano!
Για την μηχανή γενικότερα, έχοντας οδηγήσει το συγκκεριμένο σε test ride και ένα Breva 750 που έχουμε στο γκαράζ, σίγουρα σου λέω ότι θα την απολαύσεις, αν την αγοράζεις συνειδητοποιημένα. :-)

zannisvel
10/12/2018, 15:54
Το v7 ειναι πανεμορφο και ιστορικο μηχανακι οπως είπε και ενας φιλος.
Το μονο κακο, κατα τη γνώμη μου, ειναι οτι δε κανει για δικαβαλο, ειδικά αν σκεφτεσαι ταξίδια και μεγαλες βόλτες με παρέα.
Ακτινωτές ζαντες και απο μένα!!!

ggs
10/12/2018, 16:07
όμορφα μηχανάκια !

εμενα προσωπικά μου αρεσει ο συνδυασμός της special με την milano..
ροδες με ακτινες και αλουμινενια φτερα και καπακια..

δηλαδη , η V7 III Rough..


401967

Lioulios
10/12/2018, 21:25
το μιλανο ....και βαψε το οτι χρωμα θες ....σιγα τα πολλα μερη που θα βαψεις.

νεοσσός
10/12/2018, 21:50
Μου αρέσει η ρετρίλα με σύγχρονες πινελιές. Συνεπώς είμαι υπέρ των χυτών τροχών. Τα χρώματα του Rough είναι από τα πιο ωραία.

Αλλά θα προτιμούσα ένα MT-09. :p